Webform Workflow (7.x-1.0-alpha2) - en to de translation catalogue (45 entries)

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: None
de: Keine

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: View
de: Ansicht

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: States
de: Status

en: User
de: Benutzer

en: Node
de: Beitrag

en: Last modified date
de: Letztes Änderungsdatum

en: Log message
de: Protokollnachricht

en: State
de: Status

en: Owner
de: Eigentümer

en: Color
de: Farbe

en: Created date
de: Erstellungsdatum

en: Workflow
de: Arbeitsablauf

en: Workflow State
de: Ablaufstatus

en: Red
de: Rot

en: Permissions
de: Berechtigungen

en: Purple
de: Lila

en: Webform
de: Webformular

en: Green
de: Grün

en: Blue
de: Blau

en: Current state
de: Aktueller Status

en: Previous state
de: Vorheriger Status

en: Workflow state
de: Arbeitsablauf-Status

en: Yellow
de: Gelb

en: Draft
de: Entwurf

en: Webform submission
de: Webformular-Eingabe

en: Primary key
de: Primärschlüssel

en: Amber
de: Gelb

en: Serial number
de: Seriennummer

en: Date changed
de: Änderungsdatum

en: New state
de: Neuer Status

en: Submission ID
de: Eingaben-ID

en: Submitter
de: Absender

en: Change state
de: Status ändern

en: Submission
de: Eingabe

en: state
de: Status

en: The webform node this submission was generated from.
de: Der Webformularbeitrag von dem aus diese Formulareingabe generiert wurde.

en: Webform Submission
de: Webform-Eingabe

en: Webform node
de: Webformularbeitrag

en: Change to
de: Ändern in

en: View submission
de: Eingabe anzeigen
