Web Experience Toolkit (7.x-1.0-rc11) - en to fr translation catalogue (12034 entries)

en: list
fr: liste

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '<em>blog</em>' for the blog page and '<em>blog/*</em>' for every personal blog. '<em>&lt;front&gt;</em>' is the front page.
fr: Entrer une page par ligne comme chemins Drupal. Le caractère "*" est un joker. Des exemples de chemins sont '<em>blog</em>' pour la page blog et '<em>blog/*</em>' pour tous les blogs personnels. '<em>&lt;front&gt;</em>' est la page d'accueil.

en: user
fr: utilisateur

en: select
fr: sélectionner

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: enable
fr: activer

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Create a new user account.
fr: Créer un nouveau compte utilisateur.

en: Request new password via e-mail.
fr: Demander un nouveau mot de passe par courriel.

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Configure content moderation.
fr: Configurer la modération de contenu.

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: Private
fr: Privé

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: Wrong username or password.
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect.

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: closed
fr: fermé

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: administrator
fr: administrateur

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: More
fr: Plus

en: not verified
fr: non vérifié

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: unknown
fr: inconnu

en: new
fr: nouveau

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: The title of the block as shown to the user.
fr: Le titre du bloc tel qu'il est affiché à l'utilisateur

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Blue Lagoon (Default)
fr: Blue Lagoon (par défaut)

en: Ash
fr: Cendre

en: Aquamarine
fr: Aigue-marine

en: Belgian Chocolate
fr: Chocolat belge

en: Bluemarine
fr: Bleu marine

en: Citrus Blast
fr: Explosion d'agrume

en: Cold Day
fr: Froide journée

en: Greenbeam
fr: Rayon vert

en: Mercury
fr: Mercure

en: Nocturnal
fr: Nocturne

en: Pink Plastic
fr: Plastique rose

en: Shiny Tomato
fr: Tomate brillante

en: Teal Top
fr: Bleu sarcelle

en: Node type settings
fr: Les paramètres de type de contenu

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Resources
fr: Ressources

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: updated
fr: mis à jour

en: Available variables are:
fr: Les variables disponibles sont :

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Release notes
fr: Notes de version

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Response
fr: Réponse

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Number of blocks
fr: Nombre de blocs

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User edit form
fr: Formulaire de modification d'utilisateur

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fr: Les pages d'un même niveau sont d'abord classées par poids, puis dans l’ordre alphabétique des titres.

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Add container
fr: Ajouter un conteneur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: Feed
fr: Flux

en: One
fr: Un

en: Name
fr: Nom

en: edit container
fr: modifier le conteneur

en: edit
fr: modifier

en: No categories available.
fr: Pas de catégories.

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Outline
fr: Structure

en: header
fr: en-tête

en: Label
fr: Étiquette

en: Changes
fr: Modifications

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Session opened for %name.
fr: Session ouverte pour %name.

en: Help
fr: Aide

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Link Target
fr: Cible du Lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: Low
fr: Faible

en:  and
fr:  et

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: History
fr: Historique

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Clear index
fr: Vider l'index

en: General discussion
fr: Discussion générale

en: edit forum
fr: modifier le forum

en: Forum name
fr: Nom du forum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le forum %name&nbsp;?

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: key
fr: clé

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: mail
fr: courriel

en: Event
fr: Évènement

en: Remove item
fr: Retirer l'élément

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Affichage

en: add
fr: ajouter

en: aggregator
fr: agrégateur

en: read more
fr: lire la suite

en: Update interval
fr: Fréquence des mises à jour

en: The fully-qualified URL of the feed.
fr: L'adresse URL complète du flux.

en: Add forum
fr: Ajouter un forum

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: theme
fr: thème

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Access log settings
fr: Paramètres du journal des accès

en: Enable access log
fr: Activer la journalisation des accès

en: Discard access logs older than
fr: Supprimer les journaux d'accès plus anciens que

en: Preview comment
fr: Aperçu du commentaire

en: <none>
fr: --aucun--

en: Component
fr: Composant

en: Unassign
fr: Supprimer l'association

en: Search for
fr: Chercher

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Submission guidelines
fr: Directives de soumission

en: States
fr: États

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Titles
fr: Titres

en: Paths
fr: Chemins

en: Mail
fr: Courriel

en:  in
fr:  dans

en: Advanced search criteria
fr: Critères de recherche avancée

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Find content
fr: Rechercher des contenus

en: Database type
fr: Type de base de données

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: Imported
fr: Importé

en: file
fr: fichier

en: status
fr: statut

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé(e)

en: Node
fr: Nœud

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Data type
fr: Type de données

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: Optional Title
fr: Titre Optionnel

en: Required Title
fr: Titre Obligatoire

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: URL Display Cutoff
fr: Coupure de l'Affichage de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'indique pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée comme titre. Quand le lien doit-t-il être coupé et terminé par une ellipse (&hellip;) ? Laisser vide pour aucune limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par Défaut (aucun attribut de cible)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la fenêtre courante

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir

en: Additional CSS Class
fr: Classe CSS additionnelle

en: Titles are required for all links.
fr: Les titres sont obligatoires pour tous les liens.

en: Open URL in a New Window
fr: Ouvril l'URL dans une Nouvelle Fenêtre

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champs "lien simple".

en: Save categories
fr: Enregistrer les catégories

en: term
fr: terme

en: Menu item
fr: Élément de menu

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fr: Facultatif. Dans le menu, les éléments au poids plus élevé seront positionnés vers le bas et les éléments au poids plus faible seront positionnés plus haut.

en: Menu Block
fr: Bloc de menu

en: Add child page
fr: Ajouter une page enfant

en: Printer-friendly version
fr: Version imprimable

en: Content type for child pages
fr: Type de contenu pour les pages enfants

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Remove from outline
fr: Retirer de la structure

en: Unknown export format.
fr: Format d'export inconnu.

en: All
fr: Tout

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Panel title
fr: Titre du panneau

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de page

en: CSS ID
fr: Identifiant (ID) de la CSS

en: The CSS ID to apply to this page
fr: L'identifiant (ID) CSS à appliquer à cette page

en: panels
fr: panneaux

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fr: Si ceci est défini, surcharger l'URL de la vue ; ce qui peut être pratique pour la définir à l'URL de la vue

en: Three column 25/50/25
fr: Trois colonnes 25/50/25

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Middle column
fr: Colonne du milieu

en: Right side
fr: Côté droit

en: Three column 25/50/25 stacked
fr: Trois colonnes 25/50/25 empilées

en: Bottom
fr: Bas

en: Three column 33/34/33
fr: Trois colonnes 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fr: Trois colonnes 33/34/33 empilées

en: Two column
fr: Deux colonnes

en: Two column stacked
fr: Deux colonnes empilées

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Search box
fr: Champ de recherche

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Good
fr: Bien

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Teaser view
fr: Vue d'accroche

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Public registrations
fr: Créations de comptes par les visiteurs

en: Only site administrators can create new user accounts.
fr: Seuls les administrateurs du site peuvent créer de nouveaux comptes.

en: Added
fr: Ajouté

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Manual update check
fr: Vérification manuelle des mises à jour

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Check manually
fr: Vérifier manuellement

en: Up to date
fr: À jour

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: Drupal core update status
fr: Statut de mise à jour du cœur de Drupal

en: Out of date
fr: Non à jour

en: Header
fr: Entête

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Right sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Input filters
fr: Filtres de saisie

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fr: Définir à <em>Oui</em> si vous souhaitez sélectionner cette catégorie par défaut.

en: You must enter a category.
fr: Vous devez saisir une catégorie.

en: Are you sure you want to delete %category?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %category ?

en: Category %category has been deleted.
fr: La catégorie %category a été supprimée.

en: Your name
fr: Votre nom

en: Your e-mail address
fr: Votre adresse de courriel

en: Send e-mail
fr: Envoyer le courriel

en: You must select a valid category.
fr: Vous devez choisir une catégorie valide.

en: You must enter a valid e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse de courriel valide.

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Feed description
fr: Description du flux

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Creation date
fr: Date de création

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de révision

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Source string
fr: Chaîne source

en: Locale
fr: Localisation

en: Title field label
fr: Libellé du champ titre

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Revisions
fr: Révisions

en: Log message
fr: Message de journal

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Poll duration
fr: Durée du sondage

en: Poll choices
fr: Choix du sondage

en: Poll votes
fr: Votes de sondage

en: Explanation
fr: Explication

en: Selection options
fr: Options de sélection

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: Variable name
fr: Nom de la variable

en: Variable value
fr: Valeur de la variable

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Message type
fr: Type de message

en: Severity
fr: Importance

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Title label
fr: Étiquette du titre

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Vote
fr: Voter

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Set name
fr: Nom de l'ensemble

en: Original image
fr: Image originale

en: item
fr: élément

en: items
fr: éléments

en: Heading
fr: Entête

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Warning
fr: Avertissement

en: blocked
fr: bloqué

en: active
fr: actif(s)

en: OPML feed
fr: Flux OPML

en: configure
fr: configurer

en: Number of news items in block
fr: Nombre d'éléments du bloc

en: View this feed's recent news.
fr: Voir les nouvelles récentes de ce flux.

en: View this category's recent news.
fr: Voir les dernières publications dans cette catégorie.

en: Feed overview
fr: Vue d'ensemble par flux

en: Items
fr: Éléments

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Next update
fr: Prochaine mise à jour

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: %time left
fr: %time restant

en: remove items
fr: retirer les éléments

en: update items
fr: mettre à jour les éléments

en: Category overview
fr: Vue d'ensemble par catégorie

en: Categorize
fr: Classer

en: The categories have been saved.
fr: Les catégories ont été enregistrées.

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: %age old
fr: il y a %age

en: %ago ago
fr: il y a %ago

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Processor
fr: Processeur

en: The feed %feed has been updated.
fr: Le flux %feed a été mis à jour.

en: Feed %feed deleted.
fr: Flux %feed supprimé.

en: The feed %feed has been deleted.
fr: Le flux %feed a été supprimé.

en: Feed %feed added.
fr: Le flux %feed a été ajouté.

en: The feed %feed has been added.
fr: Le flux %feed a été ajouté.

en: The news items from %site have been removed.
fr: Les nouvelles de %site ont été supprimées.

en: Game
fr: Jeu

en: Demo
fr: Démo

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Range
fr: Intervalle

en: Line
fr: Ligne

en: Scale
fr: Échelle

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Load
fr: Charger

en: Last reply
fr: Dernière réponse

en: Prev
fr: Préc.

en: End Date
fr: Date de fin

en: System
fr: Système

en: Domain
fr: Domaine

en: Processors
fr: Processeurs

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Send
fr: Envoyer

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Enter a valid username.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur valide.

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: next
fr: suivant

en: OR
fr: OU (OR)

en: Company
fr: Société

en: Add a role to the selected users
fr: Ajouter un rôle aux utilisateurs sélectionnés.

en: Remove a role from the selected users
fr: Retirer un rôle aux utilisateurs sélectionnés.

en: security
fr: sécurité

en: node
fr: nœud

en: Administer content
fr: Administrer le contenu

en: Transliteration
fr: Translittération

en: General
fr: Général

en: Directory
fr: Répertoire

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Border
fr: Bordure

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Recent posts for %1
fr: Posts récents pour %1

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Now
fr: Maintenant

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fr: Gabarit de chemin par défaut (appliqué à tout vocabulaire ci-dessous dont le motif est vide)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fr: Modèle de chemin pour le vocabulaire %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fr: Motif pour les forums et leurs conteneurs

en: Pattern for user account page paths
fr: Modèle pour les comptes utilisateurs

en: Pattern for blog page paths
fr: Motifs de chemins pour les pages de blogs

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fr: Afficher les changements d'alias (sauf durant les mises à jour en lot).

en: Replace by separator
fr: Remplacer par le séparateur

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Maximum component length
fr: Longueur maximale d'un composant

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: Strings to Remove
fr: Chaînes (de caractères) à retirer

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fr: Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Other
fr: Autre

en: Align
fr: Aligner

en: Loop
fr: Boucle

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Repeat
fr: Répéter

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: File type
fr: Type de fichier

en: access content
fr: accéder au contenu

en: List type
fr: Type de liste

en: Attributes
fr: Attributs

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Deselect all
fr: Tout désélectionner

en: Allow
fr: Autoriser

en: Padding
fr: Remplissage

en: months
fr: mois

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Log in
fr: Se connecter

en: Updated URL for feed %title to %url.
fr: URL du flux %url mise à jour pour le flux %title.

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Jump to the first comment of this posting.
fr: Aller directement au premier commentaire de ce message.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fr: Aller directement au premier nouveau commentaire de ce message.

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add a new comment to this page.
fr: Ajouter un nouveau commentaire à cette page.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fr: Partager vos idées et opinions au sujet de cette contribution.

en: reset
fr: réinitialiser

en: Class
fr: Classe

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Case
fr: Casse

en: External
fr: Externe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Choices
fr: Choix

en: Minimum cache lifetime
fr: Durée de vie minimale de la mémoire cache

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Default front page
fr: Page d'accueil par défaut

en: Top pages
fr: Top des pages

en: Both
fr: Les deux

en: Last
fr: Dernier

en: Text processing
fr: Traitement du texte

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Rows
fr: Rangées

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: access denied
fr: accès refusé

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Smiley
fr: Emoticone (Smiley)

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: <All>
fr: --Tout--

en: Save and edit
fr: Enregistrer et éditer

en: Select a view
fr: Sélectionner une vue

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Empty Text
fr: Texte vide

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Down
fr: Bas

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Recent hits
fr: Accès récents

en: Taxonomy: Term
fr: Taxonomie : Terme

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Plain
fr: Brut

en: Set default
fr: Définir par défaut

en: Integer
fr: Entier

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Pattern
fr: Motif

en: The comment and all its replies have been deleted.
fr: Le commentaire et toutes ses réponses ont été supprimés.

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Template
fr: Gabarit

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Node template
fr: Gabarit du nœud

en: Basic setup
fr: Configuration basique

en: Allow users to choose default
fr: Autoriser les utilisateurs à choisir leur réglage par défaut

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Buttons and plugins
fr: Boutons et plugins

en: Editor appearance
fr: Apparence de l'éditeur

en: Toolbar location
fr: Emplacement de la barre d'outils

en: Path location
fr: Chemin

en: Enable resizing button
fr: Activer le bouton de redimensionnement

en: Block formats
fr: Formats des blocs

en: Cleanup and output
fr: Nettoyer et afficher

en: Verify HTML
fr: Vérifier le HTML

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fr: Convertir les balises &lt;font&gt; en styles

en: Remove linebreaks
fr: Supprimer les sauts de ligne

en: Apply source formatting
fr: Appliquer le formatage de la source

en: Editor CSS
fr: CSS de l'éditeur

en: CSS path
fr: Chemin de la CSS

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Profile
fr: Profil

en: Level
fr: Niveau

en: Anonymous users
fr: Utilisateurs anonymes

en: Clear cache
fr: Purger le cache

en: text
fr: texte

en: Replacement
fr: Remplacement

en: Close
fr: Fermer

en: Visibility settings
fr: Paramètres de visibilité

en: Task
fr: Tâche

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Datestamp
fr: Horodatage (UNIX)

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Duration
fr: Durée

en: Property
fr: Propriété

en: Function
fr: Fonction

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Session closed for %name.
fr: Session fermée pour %name.

en: Tracker
fr: Suivi

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Server settings
fr: Paramètres du serveur

en: City
fr: Ville

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Collapsed
fr: Replié

en: The field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Germany
fr: Allemagne

en: Protocol
fr: Protocole

en: Logout
fr: Déconnexion

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaires

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: comments
fr: commentaires

en: Full
fr: Complet

en: 1 new | @count new
fr[0]: 1 nouveau
fr[1]: @count nouveaux

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Share
fr: Partager

en: Table prefix
fr: Préfixe de table

en: Database username
fr: Nom d'utilisateur de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Hidden
fr: Caché

en: Some
fr: Plusieurs

en: Approved
fr: Approuvé

en: create
fr: créer

en: Root
fr: Racine

en: Undefined
fr: Indéfini

en: seconds
fr: secondes

en: Show
fr: Afficher

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fr: Activer ou désactiver le cache des pages pour les utilisateurs anonymes, et régler les options d'optimisation des CSS et des Javascript.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Error handling
fr: Gestion des erreurs

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Key
fr: Clef

en: Posted by
fr: Posté par

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Enabled languages
fr: Langues activées

en: Change
fr: Modifier

en: Arabic
fr: Arabe

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: No messages
fr: Aucun message

en: in
fr: dans

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Switch
fr: Changer

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Countries
fr: Pays

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fr: L'adresse électronique %email est déjà enregistrée. <a href="@password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Feeds
fr: Flux

en: Remove items
fr: Supprimer les éléments

en: OPML File
fr: Fichier OPML

en: ago
fr: il y a

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: !title category latest items
fr: Derniers éléments de la catégorie !title

en: !title feed latest items
fr: Derniers éléments du flux !title

en: The category %category has been updated.
fr: La catégorie %category a été mise à jour.

en: Category %category deleted.
fr: Catégorie %category supprimée.

en: The category %category has been deleted.
fr: La catégorie %category a été supprimée.

en: Category %category added.
fr: Catégorie %category ajoutée.

en: The category %category has been added.
fr: La catégorie %category a été ajoutée.

en: aggregator - @title
fr: agrégateur - @title

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Add menu
fr: Ajouter un menu

en: Clear
fr: Effacer

en: Pager position
fr: Position de la pagination

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: update
fr: mettre à jour

en: Browser
fr: Navigateur

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Titles only
fr: Titres seulement

en: Full text
fr: Texte entier

en: This cannot be undone.
fr: Cette opération est irréversible.

en: Upload picture
fr: Transférer une image

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Message:
fr: Message :

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Delay
fr: Délai

en: Display all menu items
fr: Afficher tous les éléments de menu

en: Language file
fr: Fichier de langue

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Add Block
fr: Ajouter un bloc

en: Edit Block
fr: Modifier le bloc

en: published
fr: publié

en: Select a date
fr: Choisir une date

en: Average page generation time
fr: Temps moyen de génération de la page

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Show only users where
fr: Afficher uniquement les utilisateurs où

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Member for
fr: Membre depuis

en: @time ago
fr: il y a @time

en: No users available.
fr: Aucun utilisateur disponible.

en: No users selected.
fr: Aucun utilisateur sélectionné.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fr: Tentative frauduleuse de modification de champs utilisateur protégés détectée.

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte sans approbation de l'administrateur.

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Languages
fr: Langues

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Activity
fr: Activité

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Edit menu
fr: Modifier le menu

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: First
fr: Premier

en: Middle
fr: Milieu

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Query
fr: Requête

en: Moderate
fr: Modérer

en: Locale settings
fr: Paramètres régionaux

en: Search fields
fr: Champs de recherche

en: Font size
fr: Taille de police

en: digits
fr: chiffres

en: equals
fr: égale

en: first
fr: premier

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Block name
fr: Nom du bloc

en: How many content items to display in "day" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « aujourd'hui ».

en: Period
fr: Période

en: NO
fr: NON

en: YES
fr: OUI

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: hour
fr: heure

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Mar
fr: mar

en: Apr
fr: avr

en: Jun
fr: juin

en: Jul
fr: juil

en: Aug
fr: aoû

en: Sep
fr: sep

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: Granularity
fr: Granularité

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Short
fr: Court

en: Target type
fr: Type cible

en: Date field
fr: Champ date

en: Posts
fr: Contributions

en: Alignment
fr: Alignement

en: Configure permissions
fr: Configurer les droits d'accès

en: E-mail subject
fr: Sujet du courriel

en: Workflow
fr: Processus

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: author
fr: auteur

en: unchanged content
fr: contenu non modifié

en: unchanged user
fr: utilisateur inchangé

en: Entity
fr: Entité

en: AND
fr: ET (AND)

en: None.
fr: Aucun.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Negate
fr: Inverse

en: Empty
fr: Vide

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: created content
fr: contenu créé

en: updated content
fr: contenu mis à jour

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fr: Notez que si le cache de Drupal est activé, cet événement ne sera pas déclenché pour les pages servies à partir du cache.

en: viewed content
fr: contenu consulté

en: deleted content
fr: contenu supprimé

en: Existing system path
fr: Chemin système existant

en: Path alias
fr: Alias de chemin

en: Create or delete a content's URL alias
fr: Créer ou supprimer l'alias d'URL d'un contenu

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
fr: Le laisser vide pour supprimer les alias d'URL pointant vers l'alias de chemin donné.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel cette information peut être accessible. Par exemple, saisissez "a-propos" lors de l'écriture d'une page présentant votre site. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas la barre oblique de fin sinon l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
fr: Le laisser vide pour supprimer les alias d'URL pointant vers le chemin système donné.

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: Send mail to all users of a role
fr: Envoyer un courriel à tous les utilisateurs d'un rôle

en: Page redirect
fr: Rediriger vers une page

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fr: ATTENTION : Ceci pourrait poser problème s'il y avait trop d'utilisateur dans ce rôle sur votre site ; votre serveur pourrait ne pas être en mesure de prendre en charge toutes les requêtes de mail en une seule fois.

en: The mail's subject.
fr: L'objet du courriel.

en: The mail's message body.
fr: Le corps du message.

en: Notice
fr: Information

en: registered user
fr: utilisateur inscrit

en: updated user
fr: utilisateur mis à jour

en: viewed user
fr: utilisateur visualisé

en: deleted user
fr: utilisateur supprimé

en: User has logged in
fr: L'utilisateur s'est connecté

en: logged in user
fr: utilisateur connecté

en: User has logged out
fr: L'utilisateur s'est déconnecté

en: logged out user
fr: utilisateur déconnecté

en: User has role(s)
fr: L'utilisateur a le(s) rôle(s)

en: Whether the user has the selected role(s).
fr: Si un utilisateur a le(s) rôle(s) sélectionné(s).

en: any
fr: tous

en: Add user role
fr: Ajouter un rôle d'utilisateur

en: Remove user role
fr: Supprimer le rôle d'utilisateur

en: Execute custom PHP code
fr: Exécuter du code PHP personnalisé

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Caption
fr: Légende

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Choice
fr: Choix

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Number of day's top views to display
fr: Nombre de visualisations du top du jour à afficher

en: Number of all time views to display
fr: Nombre de visualisations depuis toujours à afficher

en: Number of most recent views to display
fr: Nombre de visualisations les plus récentes à afficher

en: views
fr: vues

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: characters
fr: caractères

en: profile
fr: profils

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Send yourself a copy.
fr: M'envoyer une copie.

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: What links here
fr: Qu'est-ce qui lie ici

en: Seconds
fr: Secondes

en: role
fr: rôle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc %name ?

en: The block %name has been removed.
fr: Le bloc %name a été supprimé.

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: Not available
fr: Non disponible

en: People
fr: Personnes

en: list terms
fr: lister les termes

en: add terms
fr: ajouter des termes

en: Created new term %term.
fr: Le nouveau terme '%term' a été créé.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le terme '%title' ?

en: Deleted term %name.
fr: Le terme %name a été supprimé.

en: terms
fr: termes

en: warning
fr: avertissement

en: No statistics available.
fr: Aucune statistique n'est disponible.

en: Last run !time ago
fr: Dernière exécution il y a !time

en: Site information
fr: Informations

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Enabled filters
fr: Filtres activés

en: critical
fr: critique

en: or
fr: ou

en: Results
fr: Résultats

en: Older polls
fr: Sondages plus anciens

en: View the list of polls on this site.
fr: Voir la liste des sondages de ce site.

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Poll settings
fr: Paramètrage du sondage

en: You must fill in at least two choices.
fr: Vous devez proposer au moins deux choix de réponse.

en: open
fr: ouvert

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
fr: Ce tableau dresse la liste de tous les votes enregistrés pour ce sondage. Si des utilisateurs anonymes sont autorisés à voter, ils seront identifiés par l'adresse IP de l'ordinateur qu'ils ont utilisé lors de leur vote.

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Cancel your vote
fr: Annuler votre vote

en: View the current poll results.
fr: Voir les résultats du sondage en cours.

en: Promote
fr: Promouvoir en page d'accueil

en: Convert
fr: Convertir

en: Requirements
fr: Exigences

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un terme supprimera tous les termes enfants s'il y'en a. Cette action est irréversible.

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: Syndicate
fr: Syndiquer

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: Video
fr: Vidéo

en: Books
fr: Livres

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu à cause de l'erreur "%error" à la ligne %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu en raison de l'erreur "%error" à la ligne %line.

en: superscript
fr: exposant

en: Superscript
fr: Exposant

en: Revisions for %title
fr: Révisions pour « %title »

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Révision

en: current revision
fr: version en cours

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: Current revision:
fr: révision courante

en: Changes to %name
fr: Modifications de %name

en: No visible changes
fr: Aucune modification visible

en: duration
fr: durée

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: The specified passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Website
fr: Site web

en: Track
fr: Suivi

en: Missing
fr: Manquant

en: No forums defined
fr: Aucun forum défini

en: This topic has been moved
fr: Ce sujet a été déplacé

en: Permissions
fr: Droits

en: deletion
fr: suppression

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Criteria
fr: Critère

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Installed
fr: Installé

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Your vote was recorded.
fr: Votre vote a été enregistré.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fr: Permet à votre site de collecter des votes sur différents sujets sous la forme de questions à choix multiples.

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Display label
fr: Afficher le libellé

en: Reversed
fr: Inversé

en: Product
fr: Produit

en: My files
fr: Mes fichiers

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: Reverse
fr: Inversé

en: Manage features
fr: Gérer les fonctionnalités (features)

en: Testing
fr: Test

en: Conflict
fr: Conflit

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Interval
fr: Intervalle

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: completed
fr: terminé

en: Length of trimmed posts
fr: Longueur des contributions abrégées

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fr: Le nombre maximal de caractères affichés dans la version abrégée d'une contribution. Drupal utilisera ce paramètre pour produire la version abrégée des contributions. Cette dernière est généralement utilisée comme une accroche lorsque la contribution est affichée sur la page d'accueil, dans un flux XML, etc. Pour désactiver les accroches, choisissez la valeur 'Illimité'. Notez que ce paramètre affectera les contenus nouveaux ou mis à jour mais pas les accroches existantes.

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: missing
fr: manquant

en: Authentication
fr: Authentification

en: Templates
fr: Modèles

en: %type settings
fr: Paramètres de '%type'

en: Not published
fr: Non publié

en: File settings
fr: Paramètres des fichiers

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: previous
fr: précédent

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New content
fr: Nouveau contenu

en: New
fr: Nouveau

en: Enter username
fr: Entrez le nom d'utilisateur

en: Username not found
fr: Nom d'utilisateur inconnu

en: Redirect to URL
fr: Redirection vers une URL

en: details
fr: détails

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Migrate
fr: Migrer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'a pas été activé ou est bloqué.

en: Login attempt failed for %user.
fr: Échec de connexion pour %user.

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Facets
fr: Facettes

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom doit être composé de caractères alphanumériques et de tiret bas (_) seulement.

en: Facet
fr: Facette

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Current search
fr: Recherche actuelle

en: Base path
fr: Chemin de base

en: Results page
fr: Page de résultats

en: No sort
fr: Pas de classement

en: Taxonomy index
fr: Index de la taxonomie

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: Revision of %title from %date
fr: Révision de %title du %date

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Jump Menu
fr: Menu de saut

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fr: Le nom d'utilisateur auquel vous voulez donner la possession du contenu.

en: Manage the actions defined for your site.
fr: Gérer les actions définies pour votre site.

en: Delete action
fr: Supprimer l'action

en: The action has been successfully saved.
fr: L'action a été enregistrée.

en: Deleted action %aid (%action)
fr: Action %aid (%action) supprimée.

en: Action '%action' added.
fr: Action '%action' ajoutée.

en: Remove orphaned actions
fr: Retirer les actions orphelines

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: comment
fr: commentaire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Delete comments
fr: Supprimer les commentaires

en: not published
fr: non publié

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Protected
fr: Protégé

en: Automatic
fr: Automatique

en: Style Settings
fr: Paramètres de style

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Hits
fr: Accès

en: unblock
fr: débloquer

en: not sticky
fr: non épinglé

en: sticky
fr: épinglé

en: not promoted
fr: non promu

en: promoted
fr: promu

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: cancel
fr: annuler

en: Tabs
fr: Onglets

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: File types
fr: Types de fichiers

en: Storage
fr: Stockage

en: Temporary directory
fr: Dossier temporaire

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur de transfert de fichier. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Next page
fr: Page suivante

en: Letter
fr: Lettre

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Analysis
fr: Analyse

en: Clear Form Submissions
fr: Effacer les soumissions du formulaire

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer toutes les soumissions pour ce formulaire ?

en: Webform %title entries cleared.
fr: Les entrées du webform %title ont été effacées.

en: Are you sure you want to delete this submission?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer cette soumission ?

en: Submitted values are
fr: Les valeurs soumises sont

en: responses
fr: réponses

en: View and edit all the available webforms on your site.
fr: Voir et éditer tous les webforms utilisés sur votre site.

en: Global configuration of webform functionality.
fr: Configuration globale des fonctionnalités Webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Go to form
fr: Aller au formulaire

en: View this form.
fr: Voir ce formulaire

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: E-mail to address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: E-mail from name
fr: Nom de l'expéditeur

en: E-mail from address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: No Components, add a component below.
fr: Aucun composant, ajouter un composant ci-dessous.

en: Field Key
fr: Clé du champ

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fr: Sera utilisé comme étiquette descriptive lors de l'affichage de cet élément.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fr: Une courte description du champ présentée à l'utilisateur pour l'aider à remplir le formulaire.

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Parent Fieldset
fr: Groupe de champs parent

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fr: Le composant du formulaire de type @type n'a pas de fonction d'édition définie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fr: La clé %field_key du champ est invalide. Veuillez entrer uniquement des caractères alphanumériques en minuscule et le tiret bas.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fr: La clé %field_key du champ est déjà utilisée par le champ qui a pour label %existing_field. Veuillez utiliser une clé unique.

en: Submission #@sid
fr: Soumission #@sid

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Submitted by !name
fr: Soumis par !name

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: < Previous Page
fr: < Page précédente

en: The webform component @type is not able to be displayed
fr: Le composant de formulaire @type ne peut pas être affiché

en: Illegal information. Data not submitted.
fr: Information invalide. Données non soumises.

en: Go back to the form
fr: Retourner au formulaire

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fr: Permet la création de formulaires et de questionnaires.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: The default value of the field.
fr: La valeur par défaut du champ.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Presents month, day, and year fields.
fr: Présente des champs jour, mois et année.

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur entrée par l'utilisateur

en: Width of the textfield.
fr: Largeur du champ texte (textfield).

en: User email as default
fr: Courriel de l'utilisateur par défaut.

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fr: Met le courriel de l'utilisateur comme valeur par défaut de ce champ, si celui-ci est connecté.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fr: Rendre ce champ non-éditable. Utile pour fournir une valeur par défaut non modifiable.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fr: Longueur moyenne des soumissions en mots (sans les blancs)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fr: Si le groupe de champs est repliable, l'utilisateur pourra l'ouvrir ou le fermer.

en: Collapsed by Default
fr: Replié par défaut

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fr: Les groupes de champs repliables sont "ouverts" par défaut. Sélectionnez cette option pour mettre par défaut les groupes de champ à "fermés".

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fr: Entrez une liste d'extensions de fichiers supplémentaires pour ce champ, séparées par des virgules.<br /> Les extensions saisies seront ajoutées aux éléments cochés ci-dessus.

en: User uploaded file
fr: Fichier téléversé par un utilisateur

en: Average uploaded file size
fr: Taille moyenne des fichiers transférés

en: Randomize Options
fr: Affichage aléatoire des Options

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des options en haut, lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Randomize Questions
fr: Affichage aléatoire des Questions

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des questions sur le côté lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fr: Permet la création de grilles de questions, sous forme de boutons radio.

en: Non-empty
fr: Non-vide

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fr: Le 'Markup' vous permet d'introduire de la logique HTML ou PHP personnalisée, dans votre formulaire.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Listbox
fr: Liste déroulante

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fr: Permet la création de cases à cocher, boutons radio, ou menus de sélection.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fr: Une grande zone de texte qui permet la saisie de plusieurs lignes.

en: Basic textfield type.
fr: Champ de texte basique.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fr: Présente à l'utilisateur des champs heures et minutes. Champs am/pm optionnels.

en: The specified date is invalid.
fr: La date spécifiée est invalide.

en: Selection
fr: Sélection

en: Password strength:
fr: Sécurité du mot de passe :

en: Passwords match:
fr: Concordance des mots de passe :

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: The name used to indicate anonymous users.
fr: Le nom utilisé pour nommer les utilisateurs anonymes.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fr: La page d'accueil affiche le contenu par rapport à cette URL relative. Si vous ne savez pas quoi mettre, indiquez "node".

en: Alternate text
fr: Texte alternatif

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Edit translation
fr: Éditer la traduction

en: Assign
fr: Associer

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Select
fr: Sélectionner

en: Translatable
fr: Traduisible

en: Examples
fr: Exemples

en: small
fr: petit

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un nœud.

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: All selections
fr: Toutes les sélections

en: Animation delay
fr: Délai d'animation

en: The delay that will be used for the "drop in/out" effect when a
          hierarchical select is being updated (in milliseconds).
fr: Le délai qui sera utilisé pour l'effet "drop in/out" lorsqu'une sélection hiérarchique est en cours de mise à jour (en milli-secondes)

en: Level labels style
fr: Style des étiquettes de niveaux

en: The style that will be used for level labels. This is not supported by
          all browsers! If you want a consistent interface, choose to use no
          style.
fr: Le style qui sera utilisé pour les étiquettes de niveaux. Ce n'est pas supporté par tous les navigateurs ! Si vous souhaitez une interface cohérent, choisissez de ne pas utiliser de style.

en: No style
fr: Aucun style

en: Bold
fr: Gras

en: Inversed
fr: Inversé

en: Underlined
fr: Souligné

en: Simplifies the selection of one or multiple items in a hierarchical tree.
fr: Simplifie la sélection d'un ou de plusieurs éléments dans un arbre hierarchisé.

en: Level choice
fr: Choix du niveau

en: Level labels
fr: Étiquettes des niveaux

en: Dropbox settings
fr: Paramètres du dropbox

en: The title you enter here appears above the dropbox.
fr: Le titre que vous saisissez ici apparaîtra au-dessus de la dropbox.

en: Limit the number of selections
fr: Limiter le nombre de sélections

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: Copy
fr: Copier

en: Information
fr: Informations

en: Tasks
fr: Tâches

en: Delete role
fr: Supprimer le rôle

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Basic configuration
fr: Configuration de base

en: Publisher URL
fr: URL de l'éditeur

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: No caching
fr: Pas de mise en cache

en: Selectors
fr: Sélecteurs

en: List menus
fr: Lister les menus

en: Customize menu
fr: Personnaliser le menu

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Croatia
fr: Croatie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Multilingual system
fr: Système multilingue

en: Internationalization
fr: Gestion multilingue

en: Reset language for all terms.
fr: Remettre le langage à la valeur par défaut pour l'ensemble des termes.

en: Content selection mode
fr: Mode de sélection du contenu

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fr: Normal - Toutes les langues activées seront autorisées.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fr: Étendu - Tous les langages définis seront autorisés.

en: Multilingual options
fr: Options multilingues

en: Multilingual content
fr: Contenu multilingue

en: Multilingual settings
fr: Paramètres multilingues

en: English name
fr: Nom anglais

en: Native name
fr: Nom natif

en: Translated
fr: Traduit

en: Supports translatable custom menu items.
fr: Prend en charge des éléments de menu personnalisé traduisibles.

en: Strings
fr: Chaînes de caractères

en: Synchronize translations
fr: Synchroniser les traductions

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
fr: Sélectionnez les champs à synchroniser pour toutes les traductions de ce type de contenu.

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Form name
fr: Nom du formulaire

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
fr: Le titre du nouveau champ. Il sera affiché à l'utilisateur. Exemple de titre : "Couleur favorite".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
fr: Explication optionnelle concernant le nouveau champ. Cette explication sera montrée à l'utilisateur.

en: Save field
fr: Enregistrer le champ

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Edit term translations
fr: Modifier les traductions du terme

en: Blocks
fr: Blocs

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fr: Configurer quels blocs apparaissent dans les barres latérales et autres régions de votre site.

en: Delete block
fr: Supprimer le bloc

en: Save blocks
fr: Enregistrer les blocs

en: The block settings have been updated.
fr: Les paramètres du bloc ont été mis à jour.

en: '%name' block
fr: Bloc « %name »

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fr: Permettre aux utilisateurs de personnaliser la visibilité de ce bloc dans les paramètres de leur compte.

en: Show block for specific roles
fr: Afficher le bloc pour des rôles spécifiques

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fr: Afficher ce bloc seulement pour le(s) rôle(s) sélectionné(s). Si vous ne sélectionnez aucun rôle, le bloc sera visible par tous les utilisateurs.

en: Show block on specific pages
fr: Afficher le bloc sur certaines pages seulement

en: Save block
fr: Enregistrer le bloc

en: The block configuration has been saved.
fr: La configuration du bloc a été enregistrée.

en: The block has been created.
fr: Le bloc a été créé.

en: Block body
fr: Corps du bloc

en: The content of the block as shown to the user.
fr: Le contenu du bloc vu par l'utilisateur.

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fr: Toutes les personnalisations seront perdues. Cette action est irréversible.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fr: Permet aux administrateurs de personnaliser le menu de navigation du site.

en: Add vocabulary
fr: Ajouter un vocabulaire

en: edit vocabulary
fr: modifier le vocabulaire

en: Created new vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire '%name' a été créé.

en: Updated vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire %name a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le vocabulaire '%title' ?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un vocabulaire entraînera la suppression de tous les termes qu'il contient. Cette action est irréversible.

en: Deleted vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire « %name » a été supprimé.

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ Datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les calendriers popup de jQuery et les widgets de saisie d'horaire pour la sélection des dates et des heures.

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Every
fr: Tous

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Overrides
fr: Supplante

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Trimmed
fr: Coupé

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Add existing field
fr: Ajouter un champ existant

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Save field settings
fr: Enregistrer les paramètres du champ

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fr: Le caractère que les utilisateurs saisiront pour séparer les décimales dans les formulaires.

en: Defines numeric field types.
fr: Définit des types de champs numériques.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fr: Pour un widget 'case à cocher oui/non', définissez la valeur 'non' en premier, puis la valeur 'oui', dans la section <strong>Valeurs autorisées</strong>. Notez que la case à cocher sera étiquetée avec l'étiquette de la valeur du 'oui'.

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Single on/off checkbox
fr: Case à cocher on/off unique

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fr: Définit des widgets de liste déroulante, case à cocher et bouton radio pour des champs texte et numériques.

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Defines simple text field types.
fr: Définit les types de champs en texte simple.

en: Enable clean URLs
fr: Activer les URL simplifiées

en: Permalink
fr: Permalien

en: Theme-engine-specific settings
fr: Paramètres spécifiques du thème dédié aux moteurs de recherche

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: years
fr: années

en: Raw value
fr: Valeur brute

en: Permission
fr: Droit

en: @module module
fr: module @module

en: Incompatible with this version of PHP
fr: Incompatible avec cette version de PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce module requière la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version.

en: More information
fr: Plus d'information

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Grid
fr: Grille

en: My blog
fr: Mon blog

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Hide
fr: Masquer

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Anonymous commenting
fr: Commentaires anonymes

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes ne peuvent pas saisir leur coordonnées

en: Anonymous posters may leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes peuvent laisser leurs coordonnées

en: Anonymous posters must leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes doivent laisser leur coordonnées

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fr: Le contenu de ce champ sera maintenu privé et ne sera pas affiché publiquement.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fr: Votre signature sera affichée publiquement à la fin de vos commentaires.

en: Date - newest first
fr: Par date - du plus récent au plus ancien

en: Date - oldest first
fr: Par date - du plus ancien au plus récent

en: 1 comment | @count comments
fr[0]: @count commentaire
fr[1]: @count commentaires

en: 1 new comment | @count new comments
fr[0]: @count nouveau commentaire
fr[1]: @count nouveaux commentaires

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Show descriptions
fr: Afficher les descriptions

en: Two
fr: Deux

en: Three
fr: Trois

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Save defaults
fr: Enregistrer les options par défaut

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: debug
fr: débogage

en: file system
fr: système de fichiers

en: Source code
fr: Code source

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fr: Le système de menu enregistre uniquement les chemins systèmes, mais utilisera les alias d'URLs au moment de l'affichage. %link_path a été enregistré comme %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '@link_path' est invalide ou vous n'êtes pas autorisé à y accéder.

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le menu personnalisé %title ?

en: Number of users to display
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Drupal path
fr: Chemin drupal

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Profiles
fr: Profils

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Edit container
fr: Modifier le conteneur

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Last visit
fr: Dernière visite

en: Hot topic threshold
fr: Seuil de sujet brûlant

en: Topics per page
fr: Sujets par page

en: Posts - most active first
fr: Contributions - les plus actives d'abord

en: Posts - least active first
fr: Contributions - les moins actives d'abord

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Abstract
fr: Résumé

en: current
fr: actuel

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Rate
fr: Taux

en: Cache lifetime
fr: Durée de vie du cache

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: E-mail template
fr: Modèle de courriel

en: File paths
fr: Chemins des fichiers

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: KB
fr: Ko

en: <None>
fr: -Aucun-

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Server
fr: Serveur

en: Space
fr: Espace

en: New forum topics
fr: Nouveaux sujets

en: Keys
fr: Clés

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - révision "%revision" supprimée.

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif de chemin pour tous les contenus de type @node_type

en: Delete aliases
fr: Supprimer les alias

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Caractère utilisé pour séparer les mots dans les titres. Il remplacera tout espace ou signe de ponctuation. Utiliser une espace ou le signe + peut engendrer des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Changer la casse en minuscules

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fr: Ne rien faire. Laisser l'ancien alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias et laisser l'ancien alias fonctionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fr: Créer un nouvel alias et supprimer l'ancien.

en: Transliterate prior to creating alias
fr: Translittérer avant de créer l'alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre le nouvel alias pour ne conserver que les lettres et les nombres faisant partie de l'ASCII-96.

en: No action (do not replace)
fr: Aucune action (ne pas remplacer)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer tous les alias. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer les alias pour tous les @label. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases now!
fr: Supprimer les alias maintenant !

en: All of your path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias d'URLs ont été supprimés.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias pour les types de contenu %type ont été supprimés.

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: @module help index
fr: index de l'aide de @module

en: Missing help topic.
fr: Sujet d'aide manquant.

en: More help
fr: Plus d'aide

en: Example help
fr: Exemple d'aide

en: Database not supported.
fr: Base de données non-supportée.

en: Preview trimmed version
fr: Aperçu de la version abrégée

en: Preview full version
fr: Aperçu de la version complète

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Account blocked
fr: Compte bloqué

en: Expand
fr: Déplier

en: The name %name is already taken.
fr: Le nom %name est déjà pris.

en: Usage
fr: Utilisation

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Available
fr: Disponible

en: Contexts
fr: Contextes

en: Export format
fr: Format d'export

en: Aggregate
fr: Agréger

en: <Any>
fr: -Tout-

en: OpenID redirect
fr: Redirection OpenID

en: OpenID Login
fr: Connexion OpenID

en: Delete OpenID
fr: Supprimer l'OpenID

en: Log in using OpenID
fr: Se connecter avec OpenID

en: Cancel OpenID login
fr: Annuler la connexion OpenID

en: What is OpenID?
fr: Qu'est-ce qu'OpenID ?

en: OpenID login failed.
fr: La connexion OpenID a échoué.

en: OpenID login cancelled.
fr: la connexion OpenID a été annulée.

en: Successfully added %identity
fr: %identity ajoutée avec succès

en: Add an OpenID
fr: Ajouter un OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
fr: Cet OpenID est déjà en utilisation sur ce site.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'identifiant OpenID %authname pour l'utilisateur %user ?

en: OpenID deleted.
fr: OpenID supprimé.

en: edit menu
fr: modifier le menu

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: File display
fr: Affichage du fichier

en: Defines a file field type.
fr: Définit un type de champ fichier.

en: Blockquote
fr: Citation

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: !num_users created.
fr: !num_users créés.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
fr: Les vocabulaires suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
fr: Les termes suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
fr: Ceci est une liste de fonctions définies de l'utilisateur qui génèrent ce cycle de vie de la requête. Cliquer sur un nom de fonction pour voir sa documentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
fr: Voici le contenu de votre variable <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
fr: Ceci est une liste des variables et de leur valeur actuellement stockée dans la table variables et le tableau <code>$conf</code> de votre fichier settings.php. Ces variables sont habituellement accédées avec <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a>. Les variables qui sont trop longues peuvent ralentir vos pages.

en: Empty cache
fr: Vider le cache

en: Reinstall modules
fr: Réinstaller les modules

en: Variable editor
fr: Éditeur de variables

en: Session viewer
fr: Visionneur de session

en: Switch user
fr: Changer d'utilisateur

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: Number of users to display in the list
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher dans la liste

en: This user can switch back.
fr: Cet utilisateur peut revenir.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
fr: Attention : cet utilisateur ne pourra pas revenir à son compte.

en: Query log
fr: Log de requête

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
fr: Vous devez désactiver ou mettre à jour l'extension php Zend Optimizer afin d'activer cette fonctionnalité. La version minimale requise est 3.2.8. Les versions plus anciennes de Zend Optimizer sont <a href="!url">horriblement boguées et produisent des erreurs de segmentation dans votre Apache</a> ...

en: Display query log
fr: Afficher la liste des requêtes.

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
fr: Afficher un journal des requêtes en base de données qui ont été nécessaires à la génération de la page courante, et le temps d'exécution pour chacune. De plus, les requêtes qui sont répétées pendant une seule visualisation de page sont résumées dans la colonne #, et affichées en rouge car elles sont propices à être mises en cache.

en: Sort query log
fr: Trier le journal des requêtes

en: by source
fr: par source

en: by duration
fr: par temps d'exécution

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
fr: La table de la requête peut être triée dans l'ordre où les requêtes ont été exécutées ou par durée décroissante.

en: Slow query highlighting
fr: Surligner les requêtes lentes

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
fr: Entrez un entier en millisecondes. Toute requête qui prend plus longtemps que ce nombre de millisecondes sera mise en surbrillance dans le journal de la requête. Cela indique possiblement une requête inefficace, ou candidate pour la mise en cache.

en: Display page timer
fr: Afficher le chronomètre de page

en: Display page execution time in the query log box.
fr: Afficher la durée d'exécution de la page dans la boîte listant les requêtes.

en: Display memory usage
fr: Afficher l'utilisation de la mémoire

en: Display redirection page
fr: Afficher la page de renvoi.

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
fr: Lorsqu'un module invoque <code>drupal_goto()</code> pour effectuer un renvoi vers une autre page, la liste des requêtes et les autres informations utiles au développeur sont perdues. Activer ce paramètre a pour effet de présenter lors des renvois une page intermédiaire permettant au développeur d'examiner les données avant de continuer sur la page de renvoi.

en: PHP code to execute
fr: Code PHP à exécuter

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fr: Entrez du code. Ne pas utiliser les balises <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
fr: Exécuter

en: Warning - will delete your module tables and variables.
fr: Avertissement - supprimera vos tables et variables de modules.

en: Old value
fr: Ancienne valeur

en: New value
fr: Nouvelle valeur

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
fr: Désolé, des types de variables complexes ne peuvent pas encore être modifiés. Utiliser le bloc <em>Exécuter du code PHP</em> et la fonction <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
fr: Nom de la session

en: Generate users
fr: Générer des utilisateurs

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fr: Génère un nombre défini d'utilisateurs. Supprime en option les utilisateurs actuels.

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fr: Génère un nombre défini de nœuds et de commentaires. Supprime en option les éléments actuels.

en: How many users would you like to generate?
fr: Combien d'utilisateurs voulez-vous générer ?

en: How many nodes would you like to generate?
fr: Combien de nœuds voulez-vous générer ?

en: Development helper for node_access table
fr: Assistant de développement pour la table node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
fr: Ce module aide au développement d'un site. Spécifiquement, quand un module de contrôle d'accès est utilisé pour limiter l'accès à quelques-uns ou tous les nœuds, ce module fournit des indications en affichant la table node_access dans la base de données.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
fr: La table node_access est une méthode de Drupal qui permet de cacher du contenu à certains utilisateurs et de l'afficher à d'autres. Par défaut, Drupal affiche tous les nœuds à tous les utilisateurs. Il y a plusieurs modules optionnels qui peuvent être installés pour cacher le contenu à certains utilisateurs.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
fr: Si vous n'avez pas installé un de ces modules, vous n'avez réellement pas besoin du module devel_node_access. Ce module est à l'intention d'un usage durant le développement, alors que les développeurs et administrateurs peuvent confirmer que la table node_access fonctionne comme prévu. Vous ne voulez probablement pas que ce module soit activé sur un site en production.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
fr: Ce module fournit deux blocs. Un appellé Devel Node Access by User qui est visible quand un seul nœud est affiché sur une page. Ce bloc affiche quels utilisateurs peuvent voir, mettre à jour ou supprimer le nœud affiché. Noter que ce bloc utilise un algorithme inefficace pour produire son résultat. Vous ne devriez activer ce bloc que sur des sites qui ont très peu de comptes d'utilisateurs.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Tous les utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser tous les utilisateurs à accéder à tous les nœuds. En fonction du(des) module(s) de contrôle d'accès que vous utilisez, vous pourriez vouloir supprimer ces entrées. Si vous n'utilisez pas de module de contrôle d'accès, vous devriez laisser ces entrées telles quelles.

en: realm
fr: zone

en: Legacy Nodes
fr: Anciens nœuds

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
fr: Vous avez !num nœuds dans la table node qui ne sont pas représentés dans la table node_access. Si vous avez un module de contrôle d'accès installé, ces nœuds pourraient être cachés pour tous les utilisateurs. Ceci pourrait être causé par la publication de nœuds avant l'activation du module de contrôle d'accès. Si tel est le cas, mettre à jour manuellement chacun des nœuds les ajoutera à la table node_access et résoudra le problème.

en: All Nodes Represented
fr: Tous les nœuds représentés

en: All nodes are represented in the node_access table.
fr: Tous les nœuds sont représentés dans la table node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Quelques utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser des utilisateurs à accéder à tous les nœuds. Cela pourrait être parfaitement normal, dépendamment de quel(s) module(s) de contrôle d'accès vous utilisez.

en: Access Granted to Some Nodes
fr: Accès autorisé à certains nœuds

en: public nodes
fr: nœuds publics

en: Public Nodes
fr: nœuds Publics

en: Summary by Realm
fr: Sommaire par domaine

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
fr: Les zones suivantes autorisent un accès limité à des nœuds spécifiques.

en: private nodes
fr: nœuds privés

en: Protected Nodes
fr: Nœuds Protégés

en: Devel Node Access
fr: Accès à Devel Node

en: Devel Node Access by User
fr: Accès à Devel Node par utilisateur

en: explained
fr: expliqué

en: ignored
fr: ignoré

en: empty
fr: vide

en: illegitimate
fr: illégitime

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une plus basse priorité !

en: alien
fr: étranger

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une origine inconnue !

en: This entry grants access to this node to this user.
fr: Cette entrée autorise l'accès à ce nœud à cet utilisateur.

en: node_access entries for nodes shown on this page
fr: entrées node_access pour les nœuds affichés sur cette page

en: Access permissions by user
fr: Permissions d'accès par utilisateur

en: Rebuild permissions
fr: Reconstruire les droits d'accès

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
fr: Divers blocs, pages et fonctions pour développeurs.

en: Generator
fr: Générateur

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
fr: Générer des utilisateurs, des nœuds, et des termes de taxonomie factices.

en: Package
fr: Paquet

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: All types
fr: Tous les types

en: Display as
fr: Afficher en tant que

en: More tabs
fr: Plus d'onglets

en: Click here to add more tabs.
fr: Cliquez ici pour ajouter plus d'onglets.

en: Select a block
fr: Sélectionnez un bloc

en: Hide the title of this block
fr: Masquer le titre du bloc

en: Tab type
fr: Type d'onglet

en: Force transition
fr: Forcer la transition

en: Action %action has been unassigned.
fr: L'action %action a été retirée.

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: You must specify a valid role name.
fr: Vous devez saisir un nom de rôle valide.

en: The role has been added.
fr: Le rôle a été ajouté.

en: Path to custom logo
fr: Chemin vers le logo personnalisé

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: Updated term %term.
fr: Le terme '%term' a été mis à jour.

en: - Please choose -
fr: - Choisissez -

en: - None selected -
fr: - Aucun -

en: Parser
fr: Analyseur syntaxique

en: Discard items older than
fr: Supprimer les éléments plus vieux que

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fr: @site_name - flux agrégés dans la catégorie @title

en: @site_name - aggregated feeds
fr: @site_name - flux agrégés

en: @site_name aggregator
fr: @site_name - agrégateur

en: !title feed
fr: flux !title

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu en raison de l'erreur "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
fr: Il n'y a pas de nouveau contenu syndiqué sur %site.

en: There is new syndicated content from %site.
fr: Il y a du contenu récemment syndiqué sur %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fr: Le flux en provenance de %site semble corrompu à cause de l'erreur "%error".

en: Feed aggregator
fr: Agrégateur de flux

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fr: Agrège du contenu syndiqué (flux RSS, RDF et Atom).

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Values
fr: Valeurs

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: The content type %name has been deleted.
fr: Le type de contenu %name a été supprimé.

en: Deleted content type %name.
fr: Type de contenu %name supprimé.

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Enter your keywords
fr: Saisissez vos mots-clés

en: Clean URLs
fr: URL simplifiées

en: My account
fr: Mon compte

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: Number of topics
fr: Nombre de sujets

en: Active forum topics
fr: Sujets actifs

en: Read the latest forum topics.
fr: Lire les derniers sujets.

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: User activity
fr: Activité de l'utilisateur

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
fr: La catégorie à laquelle le nouveau champ doit appartenir. Les catégories sont utilisées pour regrouper les champs de façon logique. Une catégorie d'exemple serait "Informations personnelles".

en: The user must enter a value.
fr: L'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Visible in user registration form.
fr: Visible dans le formulaire d'inscription.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
fr: Les nouveaux éléments de flux sont automatiquement classés dans les catégories sélectionnées.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url est invalide. Veuillez saisir une URL complète, telle que http://www.exemple.com/flux.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: Maximum number of currently online users to display.
fr: Nombre maximal d'utilisateurs en ligne à afficher.

en: Unconfigured menu block
fr: Bloc de menu non configuré

en: @menu_name (level @level1)
fr: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux @level1+)

en: 1st level (primary)
fr: 1er niveau (primaire)

en: 2nd level (secondary)
fr: 2ème niveau (secondaire)

en: 3rd level (tertiary)
fr: 3ème niveau (tertiaire)

en: 4th level
fr: 4ème niveau

en: 5th level
fr: 5ème niveau

en: 6th level
fr: 6ème niveau

en: 7th level
fr: 7ème niveau

en: 8th level
fr: 8ème niveau

en: 9th level
fr: 9ème niveau

en: Expand all children
fr: Déplier tous les enfants

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fr: Une pré-version de Menu block a été détectée. Tous les blocs de menu créés avec la pré-version ont été dotés d'un nouveau delta et ne sont plus placés dans aucune région de bloc. Leur placement doit être reconfiguré.

en: Panel pages
fr: Pages de Panel

en: Panel nodes
fr: Nœuds Panel

en: Mini panels
fr: Mini-panneaux

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fr: Créer un contenu HTML complètement personnalisé.

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de nœud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers joints vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Une liste des fichiers joints au nœud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: "@s" book navigation
fr: Navigation du livre "@s"

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Un formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du nœud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du nœud référencé.

en: Sort
fr: Trier

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du nœud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du nœud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du nœud va ici.

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le nœud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de nœud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de nœud.

en: Node form author information
fr: Informations sur l'auteur du formulaire du nœud

en: Author information on the Node form.
fr: Information de l'auteur sur le formulaire du nœud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de nœud.

en: Comment settings on the Node form.
fr: Paramètre de commentaire sur le nœud formulaire.

en: Node form file attachments
fr: Fichiers joints du formulaire du nœud

en: File attachments on the Node form.
fr: Fichiers joints sur le formulaire du nœud.

en: Node form book options
fr: Options de livre du formulaire de nœud.

en: Book options for the node.
fr: Options du livre pour le nœud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options des commentaires

en: Comment options.
fr: Options des commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: Menu options
fr: Options de menu

en: Menu options.
fr: Options de menu.

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de nœud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de nœud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes associés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes apparentés

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: Afficher comme arborescence

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un nœud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le nœud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de nœud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de nœud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de nœud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un objet terme de taxonomie unique.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: New @s
fr: Nouveau @s

en: New content of other types
fr: Nouveau contenu d'autres sortes

en: New content behavior
fr: Comportement des nouveaux contenus

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fr: Sélectionner le comportement par défaut du nouveau contenu ajouté au système. Si coché, le nouveau contenu sera immédiatement et automatiquement disponible pour être ajouté aux pages de Panels. Si non coché, le nouveau contenu ne sera pas disponible jusqu'à ce qu'il soit spécifiquement autorisé ici.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fr: <p>Cliquez sur Soumettre pour voir une liste complète des types de contenu disponibles paramétrés avec les valeurs par défaut que vous avez sélectionnées.</p>

en: Allowed @s content
fr: @s de contenu autorisé(e)s

en: Select allowed layouts
fr: Sélectionner les mises en forme autorisées

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fr: Cocher les cases pour autoriser les utilisateurs à choisir toutes les mises en forme que vous voulez lors de la sélection d'une mise en forme. Vous devez autoriser au moins une mise en forme.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisir un mot-clé à utiliser comme élément de substitution dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération ; le contenu qui requiert ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: 1 year | @count years
fr[0]: @count année
fr[1]: @count années

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Panel content has been updated.
fr: Le contenu du panneau a été mis à jour.

en: Choose layout
fr: Choisir une mise en page

en: Missing content type
fr: Type de contenu manquant

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fr: Le type de contenu de ce volet est soit manquant soit a été supprimé. Ce volet ne sera pas affiché.

en: Add content to !s
fr: Ajouter du contenu à !s

en: There are no content types you may add to this display.
fr: Il n'y a pas de types de contenu que vous pourriez ajouter à cet affichage.

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fr: Il n'y a pas d'options de cache disponibles pour le moment. Veuillez activer le module Panels Caching pour utiliser des options de cache.

en: Panel settings
fr: Paramètres du panel

en: No title
fr: Sans titre

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: Deleted/missing content type @type
fr: Type de contenu @type supprimé/manquant

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Columns
fr: Colonnes

en: Row @row, Column @col
fr: Ligne @row, Colonne @col

en: Single column
fr: Une seule colonne

en: Two column bricks
fr: Deux colonnes en briques

en: Left above
fr: En haut à gauche

en: Right above
fr: En haut à droite

en: Left below
fr: En bas à gauche

en: Right below
fr: En bas à droite

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fr: Le titre de ce mini-panneau. Il peut être supplanté dans la configuration du bloc.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fr: La catégorie à laquelle ce mini-panel sera rattaché dans le formulaire d'ajout de contenu. Seuls les caractères alphanumériques en majuscules et minuscules sont permis. Si vide, sera rattaché à 'Mini panels'.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fr: Les catégories ne doivent contenir que des carractères alphanumériques et des espaces.

en: Deleted/missing mini panel @name
fr: Mini-panneau @name supprimé/manquant

en: Untitled mini panel
fr: Mini-panneau sans titre

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Panel layout
fr: Mise en page du panneau

en: Panel content
fr: Contenu du panneau

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fr: Un identifiant (ID) qui peut être utilisé par la CSS pour le style du panneau.

en: Please select a layout.
fr: Veuillez sélectionner une mise en forme.

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fr: Créer des nœuds qui sont divisés en zones avec du contenu sélectionnable.

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du nœud

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Nœud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Nœud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Disable Drupal blocks/regions
fr: Désactiver les blocs/régions Drupal

en: CSS code
fr: Code CSS

en: Simple cache
fr: Cache simple

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fr: Le cache simple est basé sur le temps. C'est une limite difficile, une fois en cache il restera jusqu'à expiration du temps.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fr: Si des "arguments" sont sélectionnés, ce contenu sera en cache argument par argument pour tout l'affichage ; si des "contextes" sont sélectionnés, ce contenu sera mis en cache par contexte unique dans le volet ou l'affichage ; si "aucun" est sélectionné, il n'y aura qu'un cache global pour ce volet.

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'argument

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fr: Si "À partir d'un argument du panneau" est choisi, l'argument du panneau à utiliser.

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fr: Ceci est indépendant de tout lien fourni par la vue elle-même ; si vous voyez deux liens "plus", désactivez celui-ci. Views ne fournira un lien plus que si vous utilisez l'affichage "block", donc si vous en disposez pas utilisez celui-ci.

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term from node
fr: Terme du nœud

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: System block
fr: Bloc système

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fr: Afficher le volet en tant que bloc système ; plus restrictif que le réglage par défaut.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fr: Le style de rendu du panel par défaut ; affiche chaque volet avec un séparateur.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fr: Présente les volets sous la forme d'une liste HTML.

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fr: Présente les volets ou panels avec un cadre aux coins arrondis

en: Box around
fr: Cadre autour

en: Each pane
fr: Chaque volet

en: Found the @submit button
fr: Le bouton @submit a été trouvé

en: Failed to set field @name to @value
fr: Impossible de définir la valeur @value dans le champ @name

en: No temporary directories to remove.
fr: Aucun répertoire temporaire à supprimer.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fr: Exécutez les tests sur le cœur de Drupal et sur vos modules actifs. Ces tests permettent de s'assurer que le code de votre site fonctionne comme prévu.

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Croatian
fr: Croate

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Finnish
fr: Finlandais

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew
fr: Hébreux

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Polish
fr: Polonais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Swedish
fr: Suédois

en: Turkish
fr: Turque

en: Featured
fr: Recommandés

en: contains
fr: contient

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Machine name
fr: Nom système

en: Allow Upscaling
fr: Autoriser l'Agrandissement

en: Let scale make images larger than their original size
fr: Autoriser l'outil d'échelle à rendre les images plus grands que leur taille originale

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fr: Le nombre de degrés duquel l'image doit être pivotée. Les nombres positifs sont dans le sens des aiguilles d'une montre, les nombres négatifs dans le sens inverse des aiguilles d'une montre.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fr: Générer au hasard l'angle de rotation pour chaque image. L'angle spécifié ci-dessus est utilisé comme maximum.

en: Print
fr: Imprimer

en: The file could not be created.
fr: Le fichier n'a pas pu être créé.

en: University
fr: Université

en: Locked
fr: Verrouillé

en: The password policy module allows you to enforce a specific level of password complexity for the user passwords on the system.
fr: Le module "password policy" vous permet d'appliquer un certain niveau de complexité aux mots de passe des utilisateurs.

en: Password policy
fr: Politique de mot de passe

en: Configures policies for user account passwords.
fr: Définie des politiques pour les mots de passe des comptes d'utilisateurs.

en: Expired accounts
fr: Comptes expirés

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Password Expiration
fr: Expiration du mot de passe

en: Password Expiration Warning
fr: Notification d'expiration de mot de passe

en: The comma separated list of days. The warning about expiration of the password will be sent out on those days before the expiration. Leaving this field empty won't send out or display any warnings.
fr: Liste des jours séparés par une virgule. Les notifications d'expiration de mot de passe seront émises chacun de ces jours avant expiration. Aucune notification ne sera émise si ce champ est laissé vide.

en: Password for user %name has expired.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur %name a expiré.

en: Admin (UID=1) password expires.
fr: Le mot de passe de l'administrateur (uid =1) expire.

en: Admin account password will obey expiration policy.
fr: Le mot de passe du compte d'administration respectera les politiques d'expiration.

en: Beginning of password expirations
fr: Début d'expiration des mots de passe

en: After expiration time from setting a default policy (all passwords are valid during the expiration time from setting the default policy, and after that older than expiration time passwords expire).
fr: Durée post expiration avant mise en place d'une politique par défaut (tous les mots de passe sont valides durant la période post expiration avant mise en place de la politique par défaut, après cela, les mots de passe plus anciens que la période d'expiration expirent).

en: Setting a default policy (passwords older than expiration time expire after setting the default policy, retroactive behaviour).
fr: Mise en place d'une politique par défaut (les mots de passe plus anciens que la durée d'expiration expirent après la mise en place de la politique par défaut, comportement rétroactif).

en: Blocking expired accounts
fr: Blocage des comptes expirés

en: Expired accounts are blocked. Only administrators can unblock them.
fr: Les comptes expirés sont bloqués. Seuls les administrateurs peuvent les débloquer.

en: The user with expired account is not blocked, but sent to a change password page. If the password is not changed, the account is blocked and the user cannot login again.
fr: Les utilisateurs pour lesquels le mot de passe a expiré ne sont pas bloqués mais dirigés vers une page de changement de mot de passe. Si le mot de passe n'est pas changé, le compte est alors bloqué et l'utilisateur ne peut plus se reconnecter.

en: E-mail notification settings
fr: Paramètres de notification par courriel

en: Subject of warning e-mail
fr: Sujet du courriel de notification

en: Customize the subject of the warning e-mail message, which is sent to remind of password expiration.
fr: Personnalisez le sujet du courriel de notification envoyé pour rappeler l'expiration du mot de passe.

en: Body of warning e-mail
fr: Corps du courriel de notification

en: Customize the body of the warning e-mail message, which is sent to remind of password expiration.
fr: Personnalisez le corps du courriel de notification envoyé pour rappeler l'expiration du mot de passe.

en: Unblocked
fr: Débloqué

en: No entries
fr: Aucune entrée

en: The user %name has been unblocked.
fr: L'utilisateur "%name" a été débloqué.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fr: Les instructions de réinitialisation de mot de passe ont été envoyées à %name, à l'adresse %email.

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
fr: Notification d'expiration de mot de passe envoyé par courriel à %username à l'adresse %email.

en: Password must contain the specified minimum number of digits.
fr: Le mot de passe doit comporter au minimum la quantité de chiffres indiquée.

en: digit
fr: chiffre

en: Password must not match any of the user's previous X passwords.
fr: Le mot de passe ne doit correspondre à aucun des X précédents mots de passe de l'utilisateur.

en: Note:
fr: À noter :

en: Password must contain the specified minimum number of letters.
fr: Le mot de passe doit contenir au minimum le nombre de lettres indiqué.

en: Password must contain the specified minimum number of lowercase letters.
fr: Le mot de passe doit contenir la quantité minimum de lettres minuscules définie.

en: Password must contain the specified minimum number of uppercase letters.
fr: Le mot de passe doit contenir la quantité minimum de lettres majuscules définie.

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: Account
fr: Compte

en: authenticated user
fr: utilisateur authentifié

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Any
fr: Tout

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fr: Adresses de courriels à notifier lorsque des mises à jour sont disponibles

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fr: Chaque fois que votre site vérifie la disponibilité de mises à jour et trouve de nouvelles versions, il peut notifier une liste d'utilisateurs par courriel. Écrivez une adresse par ligne. Si le champ reste vide, aucun courriel ne sera envoyé.

en: Check for updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: All newer versions
fr: Toutes les nouvelles versions

en: Only security updates
fr: Les mises à jour de sécurité uniquement

en: %email is not a valid e-mail address.
fr: %email n'est pas une adresse de courriel valide.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fr: %emails ne sont pas des adresses de courriels valides.

en: No update data available
fr: Pas de données sur les mises à jour disponibles

en: Not secure!
fr: Non sécurisé !

en: Revoked!
fr: Révoquée !

en: Unsupported release
fr: Version non supportée

en: Can not determine status
fr: Impossible de déterminer le status

en: (version @version available)
fr: (version @version disponible)

en: See the available updates page for more information:
fr: Voir la page des mises à jour disponibles pour plus d'informations :

en: New release(s) available for !site_name
fr: Nouvelle(s) version(s) disponible(s) pour !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fr: Une mise à jour de sécurité est disponible pour votre version de Drupal. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fr: La version de Drupal installée a été révoquée et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de la mettre à jour !

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fr: La version installée d'au moins un de vos modules ou thèmes a été révoquée et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de les mettre à jour ou de les désactiver !

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fr: Votre version de Drupal n'est plus supportée. Il est fortement recommandé de la mettre à jour !

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fr: Des mises à jour sont disponibles pour votre version de Drupal. Pour assurer le bon fonctionnement de votre site, vous devriez procédez à la mise à jour dès que possible.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fr: Voir la page des <a href="@available_updates">mises à jour disponibles</a> pour plus d'informations.

en: Project not secure
fr: Projet non sécurisé

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet a été marqué comme posant un risque de sécurité par l'équipe de sécurité de Drupal, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: Project revoked
fr: Projet rejeté

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet a été révoqué, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: Project not supported
fr: Projet non supporté

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet n'est plus supporté, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: No available releases found
fr: Aucune version disponible

en: Release revoked
fr: Version révoquée

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fr: La version installée a été révoquée, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de cette version !

en: Release not supported
fr: Version non supportée

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fr: Cette version n'est plus supportée, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de cette version !

en: Invalid info
fr: Information invalide

en: Security update required!
fr: Mise à jour de sécurité nécessaire !

en: Not supported!
fr: Non supportée !

en: Recommended version:
fr: Version recommandée :

en: Security update:
fr: Mise à jour de sécurité :

en: Latest version:
fr: Dernière version :

en: Development version:
fr: Version de développement :

en: Also available:
fr: Également disponible :

en: No name
fr: Aucun nom

en: Node count
fr: Comptage des nœuds

en: Image caption
fr: Titre de l'image

en: Finish
fr: Finir

en: Enable the search module to search help.
fr: Activer le module de recherche pour rechercher dans l'aide.

en: Module help index
fr: Index de l'aide du module

en: Search help
fr: Rechercher dans l'aide

en: Advanced help
fr: Aide avancée

en: Allow advanced help and documentation.
fr: Permet l'aide avancée et la documentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
fr: Cliquer sur l'icône d'aide pour visualiser quelques exemples d'aide concernant le language de programmation PHP (provenant de wikipedia.org). Assurez-vous de lancer la tâche planifiée (cron) afin de mettre à jour l'index si vous souhaitez tester les fonctionnalités de recherche.

en: Advanced help example
fr: Exemple d'aide avancée

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
fr: Un exemple de module d'aide pour illustrer le mode d'aide avancée.

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Edit forum
fr: Modifier le forum

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fr: Ce vocabulaire gère l'arborescence des forums. Certaines des options habituelles des vocabulaires ont été supprimées.

en: Leave shadow copy
fr: Laisser une trace

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fr: Si vous déplacez ce sujet, vous pouvez laisser un lien dans l'ancien forum pointant vers le nouveau.

en: Container name
fr: Nom du conteneur

en: forum container
fr: conteneur de forum

en: Created new @type %term.
fr: Le @type %term a été créé.

en: The @type %term has been updated.
fr: Le @type %term a été mis à jour.

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Search content
fr: Rechercher dans le contenu

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Content ranking
fr: Classement du contenu

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fr: Les paramètres suivants permettent de favoriser certaines propriétés plutôt que d'autres lors du tri des résultats de recherche. Un nombre plus élevé signifie que la propriété aura plus d'influence, zero signifie que la propriété sera ignorée. Changer ces paramètres n'oblige pas à recréer l'index : les changements prennent effet immédiatement.

en: Keyword relevance
fr: Pertinence des mots clés

en: Recently posted
fr: Posté récemment

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Number of views
fr: Nombre de lectures

en: Factor
fr: Facteur

en: Expand layout to include descriptions.
fr: Produit une mise en page moins compacte qui inclut des descriptions.

en: Hide descriptions
fr: Masquer les descriptions

en: Compress layout by hiding descriptions.
fr: Produit une mise en page plus compacte en cachant les descriptions.

en: Or
fr: Ou

en: Color set
fr: Jeu de couleurs

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: Underline
fr: Souligné

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Font family
fr: Police de caractères

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Database host
fr: Serveur de base de données

en: Maximum link text length
fr: Longueur maximale des textes des liens

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fr: Les URLs comportant plus de caractères que le nombre ci-dessus seront tronqués pour éviter les chaînes de caractères trop longues, qui briseraient la mise en page. Le lien en tant que tel sera conservé ; seule la partie textuelle du lien sera tronquée.

en: Language independent template
fr: Gabarit indépendant de la langue

en: Template file for !langname translations
fr: Fichier gabarit pour les traductions en !langname

en: Template language
fr: Langue du gabarit

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
fr: Exporter un modèle indépendant ou dépendant (formes plurielles, nom de l'équipe de traduction, etc) du langage.

en: Include translations
fr: Inclure les traductions

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
fr: Inclure les traductions des chaînes dans le fichier généré. Non applicable aux gabarits indépendants de la langue.

en: Extract
fr: Extraire

en: Generates output from all files found in this directory.
fr: Génère la sortie à partir de tous les fichiers trouvés dans ce répertoire.

en: Translation template extractor
fr: Extracteur de gabarit de traduction

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
fr: Fournit une interface web et une API pour extraire le texte traduisible depuis les sources des composants installés.

en: Reports
fr: Rapports

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: Data types
fr: Types de données

en: Add row
fr: Ajouter une ligne

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fr: Si la quantité de cases ci-dessus est insuffisante, cliquer ici pour ajouter plus d'options.

en: Toggle display
fr: Activer/désactiver l'affichage

en: Update mode
fr: Mode de mise à jour

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct aux fichiers sur le serveur, utilisez ce champs pour téléverser votre logo.

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Configuration file
fr: Fichier de configuration

en: Install profile
fr: Profil d'installation

en: %percentage of the site has been indexed.
fr: %percentage du site a été indexé.

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Web server
fr: Serveur web

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fr[0]: Il reste @count élément à indexer.
fr[1]: Il reste @count éléments à indexer.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: Available as block
fr: Disponible en tant que bloc

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fr: Désolé, nom d'utilisateur ou mot de passe non reconnu. <a href="@password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: and
fr: et

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fr: Dépassement de pile (Stack overflow) : trop d'appels à actions_do(). Traitement abandonné pour éviter une récursion infinie.

en: Action %action saved.
fr: Action %action sauvegardée

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fr: Vous devez aller sur la page <a href="@url">Déclencheurs</a> pour assigner ces actions aux évènements système.

en: Manage actions
fr: Gérer les actions

en: Configure an advanced action
fr: Configurer une action avancée

en: Delete an action.
fr: Supprimer une action.

en: Remove orphans
fr: Supprimer les actions orphelines

en: Triggers
fr: Déclencheurs

en: Unassign an action from a trigger.
fr: Supprime l'association entre un déclencheur et une action.

en: Choose an advanced action
fr: Choisissez une action avancée

en: Action type
fr: Type d'action

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'action '%action' ?

en: Action %action was deleted
fr: L'action '%action' a été supprimée

en: Deleted orphaned action (%action).
fr: Les actions orphelines ont été supprimées (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer l'association de l'action %title ?

en: You can assign it again later if you wish.
fr: Vous pourrez l'associer plus tard si vous le souhaitez.

en: unassign
fr: supprimer l'association

en: Choose an action
fr: Choisir une action

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fr: L'action que vous avez choisie est déjà associée à ce déclencheur.

en: When cron runs
fr: Lors de l'exécution de la tâche planifiée (cron)

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fr: URL vers laquelle l'utilisateur sera redirigé. Cette URL peut être interne (exemple : node/1234) ou externe comme http://www.drupalfr.org.

en: When content is viewed by an authenticated user
fr: Lorsque la contribution est consultée par un utilisateur authentifié

en: Display a message to the user
fr: Afficher un message à l'utilisateur

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fr: Retirer les commentaires contenant ce(s) mot(s) clé(s)

en: Block current user
fr: Bloquer cet utilisateur

en: Ban IP address of current user
fr: Bannir l'adresse IP de l'utilisateur courant

en: Set @type %title to published.
fr: @type : %title publié.

en: Set @type %title to unpublished.
fr: @type : %title retiré de la publication.

en: Set @type %title to sticky.
fr: @type : %title mis en lumière.

en: Set @type %title to unsticky.
fr: @type : %title retirer de la mise en lumière.

en: Promoted @type %title to front page.
fr: @type : %title promu en page d'accueil.

en: Removed @type %title from front page.
fr: @type : %title retiré de la page d'accueil.

en: Saved @type %title
fr: @type : %title enregistré

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fr: @type : %title assigné à l'utilisateur %name.

en: After saving a new comment
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau commentaire

en: After saving an updated comment
fr: Après l'enregistrement d'un commentaire mis à jour

en: After deleting a comment
fr: Après la suppression d'un commentaire

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fr: Lorsqu'un commentaire est consulté par un utilisateur identifié

en: Unpublished comment %subject.
fr: Commentaire %subject dépublié

en: After a user has been deleted
fr: Après la suppression d'un utilisateur

en: After a user has logged in
fr: Après la connexion d'un utilisateur

en: After a user has logged out
fr: Après la déconnexion d'un utilisateur

en: When a user's profile is being viewed
fr: Quand un profile utilisateur est consulté

en: Blocked user %name.
fr: Utilisateur %name bloqué.

en: Banned IP address %ip
fr: Adresse IP %ip bannie

en: After saving a new term to the database
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau terme dans la base de données

en: After saving an updated term to the database
fr: Après avoir modifié un terme.

en: After deleting a term
fr: Après avoir effacé un terme.

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fr: Permet à des actions d'être lancées suite à certains événements systèmes, par exemple quand un nouveau contenu est créé.

en: 1 read | @count reads
fr[0]: @count lecture
fr[1]: @count lectures

en: Optional URL
fr: URL facultative

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons (tokens) saisis par l'utilisateur

en: Rel Attribute
fr: Attribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: Quand il sera affiché, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> qui empêche certains moteurs de recherche d'aspirer les liens suivis.

en: At least one title or URL must be entered.
fr: Vous devez saisir au moins un titre ou une URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
fr: Vous ne pouvez pas saisir un titre sans url.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, en tant que lien (par défaut)

en: URL, as link
fr: URL, en tant que lien

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, comme lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Étiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Titre et URL séparés

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Content language
fr: Langue du contenu

en: Enables the categorization of content.
fr: Permet la classification du contenu.

en: Path prefix
fr: Prefixe de chemin

en: Add new rule
fr: Ajouter une nouvelle règle

en: Delete contact
fr: Supprimer le contact

en: Auto-reply
fr: Réponse automatique

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fr: Réponse automatique optionnelle. Laissez vide si vous ne souhaitez pas envoyer un message de réponse automatique à l'expéditeur.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fr: %recipient n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Filter type
fr: Type de filtre

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Lithuanian
fr: Lithuanien

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Not sticky
fr: Non épinglé

en: Up to date translation
fr: Traduction à jour

en: Outdated translation
fr: Traduction non à jour

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: User's {users}.uid.
fr: {users}.uid de l'utilisateur.

en: Newest first
fr: Les plus récents d'abord

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fr: Le nouveau formulaire  %title a été créé. Ajoutez ci-dessous de nouveaux champs à votre formulaire.

en: Submission deleted.
fr: Soumission supprimée.

en: field
fr: champ

en: Started
fr: Démarré

en: nodes
fr: nœuds

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
fr: Cette page vous permet de générer des gabarits de traduction pour tous les fichiers de modules et de thèmes.  Sélectionnez le module ou le thème pour lequel vous souhaitez générer un fichier gabarit. Un fichier unique gabarit Gettext Portable Object sera généré, afin que vous puissiez facilement l'enregistrer et commencer sa traduction.

en: You should select a component to export.
fr: Vous devez choisir un composant à exporter.

en: Extract from %name in the %directory directory
fr: Extraire depuis %name dans le répertoire %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
fr: Extraire depuis tous les éléments du répertoire "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
fr: Pour extraire depuis un composant unique de ce répertoire, choisissez l'entrée correspondante dans le groupe de champs ci-dessous.

en: Directory "@directory"
fr: Répertoire "@directory"

en: Extract from %name
fr: Extraire depuis %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
fr: Extraire depuis les fichiers nommés %pattern dans le répertoire %directory.

en: Interface text translatability
fr: Traduisibilité du texte de l'interface

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
fr: Générateur PHP de jetons (tokenizer) pour l'Extracteur de gabarits de traduction.

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
fr: Les <a href="@tokenizer">fonctions PHP de génération de jetons (tokenizer)</a> sont requises.

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Some required modules must be enabled
fr: Certains modules requis doivent être activés

en: New posts
fr: Nouvelles contributions

en: clone
fr: cloner

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: mm/dd/yy
fr: dd/mm/yy

en: Regions
fr: Régions

en: Translate
fr: Traduire

en: Source data
fr: Données sources

en: File to import not found.
fr: Le fichier à importer n'a pas été trouvé.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fr: L'import de la traduction a échoué car le fichier %filename n'a pas pu être lu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgstr » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid_plural » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur de syntaxe à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid » inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr[]" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : expression inattendue à la ligne %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename se termine de façon inattendue à la ligne %line.

en: Translate to @language
fr: Traduire en @language

en: Save translations
fr: Enregistrer les traductions

en: Export template
fr: Exporter le modèle

en: Step
fr: Étape

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fr: Le menu personnalisé '%title' a été supprimé.

en: Expiration settings
fr: Paramètres d'expiration

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Phrase
fr: Expression entière

en: Crop
fr: Recadrer

en: Not enabled
fr: Non activé

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: Force single
fr: Forcer l'unicité

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous ce champ, dans le formulaire de modification.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: anonymous user
fr: utilisateur anonyme

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Element
fr: Élément

en: Radios
fr: Boutons radios

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-disabled">désactivé</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-enabled">activé</span>)

en: Web services
fr: Services Web

en: Node options
fr: Options des nœuds

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: The e-mail address %email is already taken.
fr: L'adresse de courriel %email est déjà utilisée.

en: Effect
fr: Effet

en: This node
fr: Ce nœud

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Embed
fr: Intégré

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Search this site
fr: Chercher dans ce site

en: Speed
fr: Vitesse

en: Activities
fr: Activités

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Original text
fr: Texte original

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fr: Les blocs commençant avec le 1er niveau seront toujours visibles. Les blocs commençant avec le 2ème niveau (ou un niveau inférieur) ne seront visibles que quand la fin de l'élément actif du menu se trouve dans l'arborescence de menu du bloc.

en: Adding menu blocks
fr: Ajout de blocs de menu

en: Configuring menu blocks
fr: Configuration des blocs de menu

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fr: Plusieurs options de configuration sont disponibles lors de l'ajout ou du paramétrage d'un bloc de menu :

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fr: Pour les arborescences de menu commençant par le 1er niveau, le titre par défaut du bloc sera le nom du menu. Pour les arborescences de menu commençant par le 2ème niveau (ou inférieur), le titre par défaut du bloc sera le titre du parent de l'élément du niveau précisé.

en: Styling menu blocks
fr: Mise en forme des blocs de menu

en: Menu block API
fr: API de Menu block

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fr: Les développeurs peuvent utiliser l'API de ce module pour créer leurs propres arborescences de menu en dehors des blocs. Toute la documentation disponible se trouve dans le fichier menu_block.module.

en: Add menu block
fr: Ajouter un bloc de menu

en: Add a new menu block.
fr: Ajouter un nouveau bloc de menu.

en: Delete menu block
fr: Supprimer le bloc de menu

en: Menu block
fr: Bloc de menu

en: Provides configurable blocks of menu items.
fr: Fournit des blocs configurables d'éléments de menu.

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Response code
fr: Code réponse

en: Node tokens
fr: Jetons de nœud

en: Patterns
fr: Motifs

en: Delete content type
fr: Supprimer le type de contenu

en: Change book (update list of parents)
fr: Changer de livre (mettre à jour la liste des parents)

en: create a new book
fr: créer un nouveau livre

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: edit order and titles
fr: modifier l'ordre et les titres

en: Manage your site's book outlines.
fr: Gérer les structures des livres de votre site.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fr: Pour des raisons de sécurité, votre fichier a été renommé en %filename.

en: Hierarchy type
fr: Type de hiérarchie

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Overview of all Hierarchical Select configurations.
fr: Vue d'ensemble de toutes les configurations de Hierarchical Select.

en: Implementation (module)
fr: Implémentation (module)

en: Create new items
fr: Créer de nouvelles entrées

en: Entity count
fr: Compte des entités

en: 
        The table below allows you to find out <strong>which Hierarchical Select
        features are supported</strong> by the implementations of the Hierarchical
        Select API.<br />
        It is <strong>not a reflection of some settings</strong>.
fr: 
        Le tableau ci-dessous permet de trouver <strong> quelles fonctionnalités de Hierarchical Select sont supportées </strong> par les implémentations de l'API de Hierarchical Select.<br /><strong>Celui-ci ne rend pas compte de certains paramètres.</strong>

en: Overview of all installed Hierarchical Select implementations.
fr: Vue d'ensemble de toutes les implémentations (modules) de Hierarchical Select

en: You did not enter anything.
fr: Vous n'avez rien saisi.

en: Site-wide settings
fr: Paramètres globaux du site

en: All available Hierarchical Select configurations.
fr: Toutes les configurations Hierarchical Select disponibles.

en: Implementations
fr: Implémentations

en: Features of each Hierarchical Select implementation.
fr: Fonctionnalités de chaque implémentation de Hierarchical Select

en: new @item
fr: nouvel(le) @item

en: You've reached the maximal number of items you can select.
fr: Vous avez atteint le nombre maximum d'éléments que vous pouvez sélectionner.

en: <span class="highlight">enable Javascript</span> in your browser and then refresh this page, for a much enhanced experience.
fr: <span class="highlight">activer Javascript</span> dans votre navigateur et actualiser la page, pour une navigation plus confortable.

en: <span class="highlight">click the <em>Update</em> button</span> every time you want to update the selection
fr: <span class="highlight">cliquer sur le bouton  <em>Mettre à jour</em></span> chaque fois que vous voudrez mettre à jour la sélection

en: , or when you've checked some checkboxes for entries in the dropbox you'd like to remove.
fr: , ou quand vous avez sélectionné quelques cases à cocher pour retirer des entrées de la dropbox.

en: You don't have Javascript enabled.
fr: Javascript n'est pas activé dans votre navigateur.

en: Hover for more information!
fr: Survolez pour plus d'informations !

en: But don't worry: you can still use this web site! You have two options:
fr: Mais ne vous en faites pas, vous pouvez tout de même utiliser ce site internet ! Vous avez deux options :

en: create new !item_type
fr: créer un nouveau !item_type

en: Nothing has been selected.
fr: Rien n'a été sélectionné.

en: Hierarchical Select configuration
fr: Configuration de Hierarchical Select

en: This is what the Hierarchical Select will look like with your current configuration.
fr: Voici à quoi ressemblera Hierarchical Select avec la configuration actuelle.

en: The description.
fr: La description.

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: When enabled, a handle appears below the Hierarchical Select to allow
          the user to dynamically resize it. Double clicking will toggle between
          the smallest and a sane 'big size'.
fr: Si Activé, une barre apparaît sous l'élément Hierarchical Select pour permettre à l'utilisateur de le redimensionner dynamiquement. Le double clic basculera entre la taille la plus petite et une 'grande taille' raisonnable.

en: The dropbox allows the user to <strong>make multiple selections</strong>.
fr: La dropbox permet à l'utilisateur d' <strong>effectuer des sélections multiples</strong>.

en: vocabulary
fr: vocabulaire

en: Installed version
fr: Version installée

en: Recommended version
fr: Version recommandée

en: Cron run successfully.
fr: Tâches planifiées (cron) terminées avec succès.

en: notice
fr: information

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Menu parent
fr: Parent du menu

en: Organizations
fr: Organisations

en: Multilanguage
fr: Multilingue

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Landing page
fr: Page de destination

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: Importing
fr: Importation

en: Acronym
fr: Acronyme

en: More link path
fr: Chemin du lien "plus"

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fr: Échec du transfert du portrait ; le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: @menu_name (active menu item)
fr: @menu_name (élément actif du menu)

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Make the starting level follow the active menu item.
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fr: Si l'élément actif du menu est plus profond que le niveau spécifié ci-dessus, le niveau de départ suivra l'élément actif du menu. Sinon, le niveau de départ de l'arborescence restera fixe.

en: Starting level will be
fr: Le niveau de départ sera

en: Active menu item
fr: Élément de menu actif

en: Children of active menu item
fr: Enfants de l'élément de menu actif

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fr: En suivant l'élément actif du menu, précisez si le niveau de départ doit être l'élément actif du menu ou son fils.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fr: Précisez la profondeur maximale de l'arborescence de menu à partir du niveau de départ.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fr: Trier chaque élément dans la trail active to the top of its level. Quand l'arborescence du menu est profonde ou large, les enfants de l'élément actif du menu seront plus facile à voir en rechargeant la page.

en: Make the starting level follow the active menu item
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fr: A partir du niveau de départ, précisez la profondeur maximale de l'arborescence. Les blocs avec une profondeur maximale de 1 seront qu'une liste à plat de liens (les enfants ne seront pas affichés).

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Not defined
fr: Non défini

en: Rule
fr: Règle

en: Validator
fr: Validateur

en: The field has been updated.
fr: Le champ a été mis à jour.

en: Debugging
fr: Débogage

en: Inherit
fr: Hériter

en: Compare revisions
fr: Comparer les révisions

en: Uploaded
fr: Transféré

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Delete item
fr: Supprimer l'élement

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Add region
fr: Ajouter une région

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Generate
fr: Générer

en: rule
fr: règle

en: done
fr: fait

en: List, edit, or add user roles.
fr: Afficher, ajouter ou modifier des rôles d'utilisateur.

en: edit role
fr: modifier le rôle

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: Previous state
fr: État précédent

en: 1 row | @count rows
fr[0]: 1 ligne
fr[1]: @count lignes

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Example:
fr: Exemple :

en: Registration
fr: Inscription

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: Target path
fr: Chemin de destination

en: Edit %title
fr: Modifier %title

en: Book navigation block display
fr: Affichage du bloc de navigation du livre

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est requis.

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: export
fr: exporter

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: Administration theme
fr: Thème de l'administration

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Merci d'avoir demandé un nouveau compte. Votre demande est en attente de validation par l'administrateur du site.<br />En attendant, un message de bienvenue a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Hong Kong S.A.R., China
fr: Hong Kong R.A.S., Chine

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao R.A.S., Chine

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Serbia
fr: Serbie

en: Somali
fr: Somalien

en: Colon
fr: Deux-points

en: Role ID.
fr: Identifiant de rôle.

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: Run updates
fr: Lancer les mises à jour

en: Enable developer modules
fr: Activer les modules pour développeur

en: Disable developer modules
fr: Désactiver les modules pour développeur

en: Current anonymous / authenticated users
fr: Utilisateurs anonymes / authentifiés actuels

en: Disabled these modules: !module-list.
fr: Ces modules ont été désactivés : !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fr: Aucun module pour développeur n'est activé.

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: of
fr: sur

en: Title field
fr: Champ titre

en: translate
fr: traduire

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fr: Avertissement de sécurité : impossible de créer le fichier .htaccess. Créez un fichier .htaccess dans le répertoire %directory contenant les lignes suivantes : <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié, car aucun fichier portant ce nom n'existe. Veuillez vérifier que vous avez fourni le bon nom de fichier.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié parce qu'il s'écraserait lui-même.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré parce qu'il dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré car le transfert ne s'est pas terminé.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré. Une erreur inconnue s'est produite.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fr: Le nom du fichier est vide. Veuillez donner un nom au fichier.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fr: Seules les images JPEG, PNG et GIF sont autorisées.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image est trop grande ; les dimensions maximales sont de %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite ; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
fr: Le fichier %path n'a pas été supprimé car il est inexistant.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Impossible de déplacer le fichier transféré (%file) vers la destination (%destination).

en: Add to book outline
fr: Ajouter à la structure du livre

en: Column settings
fr: Paramètres de la colonne

en: Sharing
fr: Partage

en: New set
fr: Nouvel ensemble

en: No link
fr: Aucun lien

en: outdated
fr: traduction périmée

en: add translation
fr: ajouter une traduction

en: Translations of %title
fr: Traductions de %title

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fr: Gérer les étiquettes, les catégories et la classification de votre contenu.

en: Database port
fr: Port de la base de données

en: Re-index site
fr: Réindexer le site

en: Are you sure you want to re-index the site?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réindexer le site ?

en: Infinite
fr: Infini

en: Text length
fr: Longueur du texte

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Pass
fr: Réussite

en: Fail
fr: Echec

en: No test results to display.
fr: Aucun résultat de test à afficher.

en: Queue
fr: File

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Row
fr: Ligne

en: Row settings
fr: Paramètres de la ligne

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fr: Ces options ne sont nécessaires que pour certains sites. Si vous ne savez pas quoi saisir ici, gardez les valeurs par défaut ou interrogez votre hébergeur.

en: If your database is located on a different server, change this.
fr: Si votre base de données est située sur un serveur différent, changez ce paramètre.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fr: Si votre base de données écoute sur un port non standard, saisissez son numéro ici.

en: Database port must be a number.
fr: Le port de la base de données doit être un nombre.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés, mais pas les signes de ponctuation à l'exception des points, traits d'unions et tirets bas.

en: Simplecontext arg
fr: Argument Simplecontext

en: Item1
fr: Élément1

en: The stuff for item 1.
fr: Les affaires de l'élément 1.

en: Item2
fr: Élément2

en: A relcontext object.
fr: Un objet relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fr: Ajoute un relcontext à partir d'un simplecontext existant

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Control
fr: Contrôle

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Variants
fr: Variantes

en: Properties
fr: Propriétés

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fr: Activer ou désactiver l'affichage de certains éléments des pages.

en: Filter list
fr: Filtrer la liste

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Filter the modules list.
fr: Filtrer la liste des modules.

en: Filter by event
fr: Filtrer par événement

en: Active rules
fr: Règles actives

en: Inactive rules
fr: Règles inactives

en: created comment
fr: commentaire créé

en: updated comment
fr: commentaire mis à jour

en: deleted comment
fr: commentaire supprimé

en: Add new content
fr: Ajouter un nouveau contenu

en: URL alias exists
fr: Un alias d'URL existe

en: Cron maintenance tasks are performed
fr: Les tâches de maintenance sont effectuées.

en: Boolean
fr: Booléen

en: Set breadcrumb
fr: Définir le fil d'Ariane

en: User id
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: E-mail to
fr: Envoyer par e-mail à

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fr: Choix interdit %choice dans l'élément !name.

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Bundles
fr: Paquets

en: Status report
fr: Tableau de bord d'administration

en: Not writable
fr: Non accessible en écriture

en: Bundle
fr: Paquet

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Configuration name
fr: Nom de la configuration

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fr: Un fichier texte brut délimité par des virgules, tabulations, ou autres caractères.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fr: Un fichier lisible par Microsoft Excel.

en: Delimited text format
fr: Format du texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: scheme
fr: schéma

en: ends with
fr: se termine par

en: Delete selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: This will be the top-level page in this book.
fr: Ceci sera la préface (niveau supérieur) dans ce livre.

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Notify user of new account
fr: Notifier l'utilisateur de la création de son nouveau compte

en: Image height
fr: Hauteur de l'image

en: Image width
fr: Largeur de l'image

en: interval
fr: intervalle

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton de soumission

en: Root term
fr: Terme racine

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: View comment
fr: Voir le commentaire

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Site default language
fr: Langue par défaut du site

en: Send mail
fr: Envoyer le courriel

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Uses
fr: Utilisations

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Websites
fr: Sites web

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: Digest
fr: Récapitulatif

en: You are not authorized to post comments.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à poster des commentaires.

en: The comment you are replying to does not exist.
fr: Le commentaire auquel vous répondez n'existe plus.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fr: La discussion est fermée, vous ne pouvez pas poster de nouveaux commentaires.

en: You are not authorized to view comments.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir les commentaires.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le commentaire %title ?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fr: Toutes les réponses à ce commentaire seront perdues. Cette action ne peut être annulée.

en: Publish the selected comments
fr: Publier les commentaires sélectionnés

en: Unpublish the selected comments
fr: Retirer les commentaires sélectionnés

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces commentaires et tout leurs éléments enfants ?

en: You have to specify a valid author.
fr: Vous devez saisir un auteur valide.

en: The name you used belongs to a registered user.
fr: Le nom que vous avez utilisé appartient à un utilisateur enregistré.

en: The e-mail address you specified is not valid.
fr: L'adresse de courriel que vous avez saisie n'est pas valide.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
fr: L'URL de votre page personnelle n'est pas valide. Il doit s'agir d'une URL complète, de la forme <code>http://example.fr/directory</code>

en: (No subject)
fr: (sans sujet)

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Default image
fr: Image par défaut

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: Add feed
fr: Ajouter un flux

en: List links
fr: Lister les liens

en: MIME type
fr: Type MIME

en: File system
fr: Système de fichiers

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: The menu router has been rebuilt.
fr: Le routeur de menu a été reconstruit.

en: @name's blog
fr: Le blog de @name

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Enter your @s username.
fr: Saisissez votre nom d'utilisateur pour @s.

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fr: Commentaire : commentaire non autorisé ou soumis sur un billet fermé '%subject'.

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: Image description
fr: Description de l'image

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser lorsque cet argument est présent ; il écrasera le titre de la vue et les titres provenant des arguments précédents. Vous pouvez utiliser ici les substitutions de pourcentage pour remplacer avec les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le second, etc.

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre du joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Le titre à utiliser pour le joker dans les substitutions partout ailleurs.

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fr: Les protocoles affichés ici sont ceux disponibles de manière globale. Vous pouvez ajouter plus de protocoles en modifiant la variable <em>filter_allowed_protocols</em> de votre installation.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Taxonomy vocabularies
fr: Vocabulaires de taxonomie

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: !name's blog
fr: Blog de !name

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: Primary
fr: Primaire

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Email:
fr: Courriel :

en: You are not authorized to access this content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à ce contenu.

en: Quicktabs
fr: QuickTabs

en: Create blocks of tabbed content.
fr: Crée des blocs de contenu dans des onglets.

en: Select the default style for quicktabs.
fr: Sélectionnez le style par défaut pour vos QuickTabs.

en: Default style
fr: Style par défaut

en: Choose the quicktab style.
fr: Choisissez le style des onglets.

en: Add tab
fr: Ajouter un onglet

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL.
fr: Arguments additionnels à envoyer à la vue en tant que partie de l'URL sous la forme arg1/arg2/arg3. Vous pouvez utiliser %0, %1, ..., %N pour récupérer les arguments depuis l'URL.

en: The node ID of the node.
fr: Identifiant du nœud.

en: Hide the title of this node
fr: Masquer le titre du nœud

en: Click here to delete this tab.
fr: Cliquez ici pour supprimer cet onglet

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: Tab content
fr: Contenu de l'onglet

en: At least one tab should be created.
fr: Au moins un onglet doit être créé.

en: Title is required for each tab.
fr: Vous devez renseigner le titre de chaque onglet.

en: Quicktab styles
fr: Styles de quicktab

en: The default quicktab style has been saved.
fr: Le style par défaut de QuickTabs a été sauvegardé.

en: First tab
fr: 1er onglet

en: Second tab
fr: 2ème onglet

en: Third tab
fr: 3ème onglet

en: %style preview
fr: Apercu %style

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: My content
fr: Mon contenu

en: Unpublish this revision
fr: Dépublier cette révision

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Add !name
fr: Ajouter !name

en: No role
fr: Aucun rôle

en: Search index
fr: Index de recherche

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The MIME type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: The post could not be saved.
fr: Le contenu n'a pu être enregistré.

en: Tracking
fr: Suivi

en: Menu link ID
fr: ID du lien de menu

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Generating Content
fr: Génération du contenu

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
fr: Création de @num_nids nœuds avec succès.

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
fr: Le registre du thème est reconstruit à chaque requête. N'oubliez pas de <a href="!url">désactiver</a> cette fonctionnalité sur des sites web en production.

en: Enter function name for api lookup
fr: Entrez le nom de la fonction pour la voir sur l'API

en: API Site
fr: Site de l'API

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
fr: L'URL de base pour vos liens de documentation du développeur. Vous pouvez changer ceci si vous exécutez <a href="!url">api.module</a> localement.

en: Krumo display
fr: Affichage de Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
fr: Choisissez un thème pour vos messages de débogage ou choisissez <em>désactivé</em> pour afficher la sortie de l'objet et du tableau au format PHP standard.

en: Rebuild the theme registry on every page load
fr: Reconstruire le registre de thème à chaque chargement de page

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
fr: A la création de nouveaux templates et de surcharges de theme_, le registre de thème a besoin d’être reconstruit.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
fr: Désinstaller puis installer les modules sélectionnés. <code>hook_uninstall()</code> et <code>hook_install()</code> seront exécutés et le numéro de version du schéma sera défini au numéro de mise à jour le plus récent. Vous devrez au préalable effacer manuellement toute table existante si le module n'implémente pas <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Saved new value for %name.
fr: Nouvelle valeur enregistrée pour %name.

en: Display of !type !obj
fr: Affichage de !obj !type

en: {empty}
fr: {vide}

en: The file could not be written.
fr: The fichier n'a pas pu être enregistré.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fr[0]: Une variable supprimée.
fr[1]: @count variables supprimées.

en: 1 character | @count characters
fr[0]: @count caractère
fr[1]: @count caractères

en: 1 element | @count elements
fr[0]: 1 élément
fr[1]: @count éléments

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
fr: Purger le cache CSS et tout le cache des tables de la base de données qui stockent le cache des pages, des nœuds, des thèmes et des variables.

en: Function reference
fr: Référentiel de la fonction

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
fr: Voir une liste de fonctions utilisateur actuellement définies avec liens vers la documentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
fr: Lancer hook_uninstall() puis hook_install() pour un module donné.

en: Rebuild menus
fr: Reconstruire les menus

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
fr: Reconstruire le menu en se basant sur hook_menu() et rétablir tous les modifications personnalisées. Tous les éléments de menus retournent à leurs paramètres par défaut.

en: Edit and delete site variables.
fr: Modifier et supprimer des variables du site.

en: View your server's PHP configuration
fr: Voir la configuration PHP de votre serveur

en: Execute PHP Code
fr: Exécuter du code PHP

en: Execute some PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: Theme registry
fr: Registre du thème

en: View a list of available theme functions across the whole site.
fr: Voir une liste des fonctions de thèmes disponibles à travers l'ensemble du site.

en: View the active form/render elements for this site.
fr: Voir le rendu/forme actif(ve) des éléments pour ce site.

en: List the contents of $_SESSION.
fr: Liste le contenu de $_SESSION.

en: Devel settings
fr: Paramètres de Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
fr: Supprimer tous les utilisateurs (excepté utilisateur id 1) avant de générer les nouveaux utilisateurs.

en: How old should user accounts be?
fr: Quel âge doivent avoir les comptes d'utilisateurs ?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: L'ancienneté des utilisateurs sera distribuée aléatoirement entre l'heure choisie et l'heure actuelle.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
fr: . Ce type contient des champs CCK qui ne seront peuplés que par des champs qui implémentent le hook content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
fr: À partir de quand doit-on dater les nœuds ?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: Les dates de création des nœuds seront réparties aléatoirement entre la date de départ choisie et maintenant.

en: Requires path.module
fr: Requiert path.module

en: Add an url alias for each node.
fr: Ajouter un alias d'URL à chaque nœud

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
fr: N'autorise aucun accès, mais pourrait bloquer les autorisations de plus basse priorité ; pas dans !na.

en: Should be in !na but isn't!
fr: Devrait être dans !na, mais n'y est pas!

en: Node_access summary
fr: Résumé de node_access

en: Devel node access
fr: Devel Node Access

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: Constraint
fr: Contrainte

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fr: Un ou plusieurs problèmes ont été détectés dans votre installation Drupal. Vérifiez le <a href="@status">tableau de bord d'administration</a> pour plus d'information.

en: Help topics
fr: Rubriques d'aide

en: Help is available on the following items:
fr: De l'aide est disponible pour les éléments suivants:

en: No help is available for module %module.
fr: Aucune aide n'est disponible pour le module « %module ».

en: @module administration pages
fr: Pages d'administration de @module

en: Node title mismatch. Please check your selection.
fr: Le titre du nœud ne correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Found no valid post with that title: %title
fr: Aucun contenu valide trouvé avec ce titre : %title

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: No strings found to translate.
fr: Aucune chaîne à traduire trouvée.

en: Page Text
fr: Texte sur la page

en: Translation to %language
fr: Traduction en %language

en: Translate Text
fr: Traduire le texte

en: Save translation
fr: Enregistrer la traduction

en: Enable sharing translations with server
fr: Activer le partage des traductions avec le serveur

en: Address of localization server to use
fr: Adresse du serveur de traduction à utiliser

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
fr: Le serveur renseigné ne gère pas l'API de soumission distante v2.0.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
fr: La gestion de soumission distante par le serveur spécifié a été vérifiée. Langages supportés : %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
fr: Adresse de serveur de localization invalide. Assurez-vous d'avoir spécifié la bonne adresse serveur.

en: Localization client
fr: Client de traduction

en: Your Localization Server API key
fr: Votre clé d'API du serveur de traduction

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
fr: Ceci est une clé unique qui vous permettra d'envoyer des traductions au serveur distant. Pour obtenir votre clé API rendez-vous à la page : !server-link.

en: Save string
fr: Enregistrer la chaîne de caractères

en: Translate strings
fr: Traduire les chaînes

en: Provides on-page localization
fr: Fournit une interface de traduction sur la page

en: An HTTP error @status occured.
fr: Une erreur HTTP @status s'est produite.

en: Translate interface
fr: Traduire l'interface

en: Localization
fr: Traduction

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Edit string
fr: Modifier le terme

en: Delete string
fr: Supprimer le terme

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la langue %name ?

en: The language %locale has been removed.
fr: La langue %locale a été supprimée.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la chaîne « %source » ?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'une chaîne entraînera la suppression de toutes les traductions de cette chaîne dans toutes les langues. Cette action est irréversible.

en: locale
fr: paramètre régional

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: PHP extensions
fr: Extensions PHP

en: Comments per page
fr: Commentaires par page

en: Multilingual support
fr: Gestion multilingue

en: Enabled, with translation
fr: Activé, avec traductions

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fr: La boîte à outils de gestion d'images sélectionnée, %toolkit, ne peut pas traiter correctement : '%function'.

en: View files
fr: Voir les fichiers

en: Export configuration
fr: Exporter la configuration

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fr: Le répertoire %file n'est pas protégé en écriture. Cela pourrait poser un problème de sécurité, vous devez donc changer les permissions du fichier pour qu'il ne soit pas accessible en écriture.

en: Administration pages
fr: Pages d’administration

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Currently using !item !version
fr: En cours d'utilisation : !item !version

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Search box label
fr: Étiquette du bloc de recherche

en: Menu item attributes
fr: Attributs de l'élément de menu

en: Allows administrators to specify custom attributes for menu items.
fr: Permet aux administrateurs de spécifier des attributs personnalisés pour les éléments de menu.

en: 12-hour (am/pm)
fr: 12 heures (am/pm)

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: Created content type %type.
fr: Le type de contenu %type a été créé.

en: User created with name %name and pass %pass
fr: Utilisateur créé avec le nom %name et le mot de passe %pass

en: Created permissions: @perms
fr: Permissions créées : @perms

en: Invalid permission %permission.
fr: Permission %permission non valide.

en: Username field found.
fr: Champ Nom d'utilisateur trouvé.

en: Password field found.
fr: Champ Mot de passe trouvé.

en: !method @url returned @status (!length).
fr: !method @url a retourné @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fr: HTML valide trouvé dans "@path"

en: Parsed page successfully.
fr: Analyse de la page réussi

en: Found the requested form fields at @path
fr: Les champs de formulaire demandés ont été trouvé au chemin @path

en: Did not find field by name @name
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son nom @name

en: Found field by id @id
fr: Le champ a été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: Did not find field by id @id
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fr: La réponse HTTP attendue est !code or la réponse obtenue est !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
fr: Le site Web a rencontré une erreur inattendue. Veuillez essayer de nouveau plus tard.

en: Run tests
fr: Lancer les tests

en: Clean test environment
fr: Purger l'environnement de test

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fr: Retirer les tables avec le préfixe "simpletest" et les répertoires temporaires laissés par les tests qui ont échoué. Ceci est destiné aux développeurs lors de la création des tests.

en: Clean environment
fr: Nettoyer l'environnement

en: No tests to display.
fr: Aucun test à afficher.

en: @pass, @fail, and @exception
fr: @pass, @fail et @exception

en: No test(s) selected.
fr: Aucun test sélectionné.

en: Processing test @num of @max - %test.
fr: Test en cours d'exécution @num de @max - %test.

en: @name: @summary
fr: @name : @summary

en: Processed test @num of @max - %test.
fr: Test exécuté @num de @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fr[0]: @count réussi
fr[1]: @count réussis

en: 1 fail | @count fails
fr[0]: @count échoué
fr[1]: @count échoués

en: 1 exception | @count exceptions
fr[0]: @count exception
fr[1]: @count exceptions

en: PHP DOMDocument class
fr: Classe PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fr: Fournit un framework pour les tests unitaires et fonctionnels.

en: Canvas
fr: Canevas

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Hindi
fr: Hindou

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fr: L'utilisateur %name a utilisé un lien de connexion temporaire à %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fr: Nouveau compte utilisateur créé pour <a href="@url">%name</a>. Aucun e-mail n'a été envoyé.

en: Registration successful. You are now logged in.
fr: Enregistrement effectué. Vous êtes maintenant identifié.

en: New user: %name (%email).
fr: Nouvel utilisateur : %name (%email).

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Font properties
fr: Propriétés de la police de caractères

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fr: Il n'y a pas de soumission pour ce formulaire. <a href="!url">Voir ce formulaire</a>.

en: Sum
fr: Somme

en: Add more
fr: Rajouter

en: Display Type
fr: Type d'affichage

en: sorted by
fr: trié par

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Legend
fr: Légende

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: Repeats
fr: Se répète

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval en !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'au !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: No description
fr: Aucune description

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: View comments
fr: Voir les commentaires

en: Original file name
fr: Nom de fichier d'origine

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Username or e-mail address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse électronique.

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Download URL
fr: URL de téléchargement

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fr: %name : ce champ ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: Secondary
fr: Secondaire

en: HTML comments
fr: Commentaires HTML

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: PHP Evaluation
fr: Evaluation PHP

en: viewed comment
fr: commentaire consulté

en: After saving new content
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau contenu

en: After updating existing content
fr: Après mise à jour d'un contenu existant

en: saved content
fr: contenu enregistré

en: After deleting content
fr: Après suppression du contenu

en: Content is published
fr: Le contenu est publié

en: Content is sticky
fr: Le contenu est épinglé en haut des listes

en: Content is promoted to frontpage
fr: Le contenu est promu sur la page d'accueil

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
fr: Le code PHP placé entre les marqueurs &lt;?php ?&gt; sera évalué et remplacé par son résultat. Ex : &lt;? echo 1+1?&gt; sera remplacé par 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fr: Par ailleurs, vous pouvez faire usage des variables suivantes :

en: truth value
fr: valeur booléenne

en: rules
fr: règles

en: Successfully sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient avec succès

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
fr: Courriel envoyé avec succès au(x) rôle(s) %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fr: L'adresse mail de l'expéditeur. Le laisser vide pour utiliser l'adresse configurée au niveau du site.

en: After saving a new term
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau terme

en: created term
fr: terme créé

en: updated term
fr: terme mis à jour

en: unchanged term
fr: terme non modifié

en: Block a user
fr: Bloquer un utilisateur

en: Rule sets
fr: Groupement de règles

en: Rule set
fr: Groupement de règles

en: Scheduled evaluation date
fr: Date d'évaluation planifiée

en: Rules Scheduler
fr: Planificateur de tâches

en: Execute arbitrary PHP script
fr: Exécuter un code PHP arbitraire

en: PHP script
fr: Script PHP

en: Modify user roles
fr: Modifier les rôles utilisateur

en: Add roles
fr: Ajouter des rôles

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
fr: Choisir un ou plusieurs rôles à assigner aux utilisateurs sélectionnés.

en: Remove roles
fr: Retirer des rôles

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
fr: Choisissez un ou plusieurs rôles que vous souhaitez retirer aux utilisateurs sélectionnés.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
fr: Vous n'avez choisi aucun rôle à ajouter ou supprimer. Veuillez sélectionner quelque chose à faire.

en: Display operations as
fr: Afficher les opérations en tant que

en: Dropdown selectbox with Submit button
fr: Menu déroulant de sélection avec un bouton Soumettre

en: Each action as a separate button
fr: Chaque action dans un bouton séparé

en: Skip confirmation step
fr: Passer l'étape de confirmation

en: Bulk operations
fr: Opérations en masse

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fr: Aucune opération sélectionnée. Veuillez sélectionner une opération à exécuter.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec les arguments : @arguments

en: Background operations
fr: Opérations en tâche de fond

en: Not in book
fr: Pas dans le livre

en: New book
fr: Nouveau livre

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Not in menu
fr: Pas dans le menu

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: Initializing.
fr: Initialisation.

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fr: Veuillez continuer sur la <a href="@error_url">page d'erreur</a>

en: HTTP POST is required.
fr: La méthode HTTP POST est requise.

en: Source fields
fr: Champs sources

en: Your page will be a part of the selected book.
fr: Votre page fera une partie du livre sélectionné.

en: Numeric
fr: Numérique

en: Teaser break
fr: Séparation de fin d'accroche

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: 0 sec
fr: 0 s

en: form
fr: formulaire

en: Image resize filter
fr: Filtre de redimensionnement d'image

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Basic options
fr: Options de base

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: alert
fr: alerte

en: Filter log messages
fr: Filtrer les messages du journal

en: You must select something to filter by.
fr: Vous devez sélectionnez un critère de filtrage.

en: The results of this submission may be viewed at:
fr: Les résultats de cette soumission peuvent être vus ici :

en: New component name
fr: Nom du nouveau composant

en: When adding a new component, the name field is required.
fr: Lors de l'ajout d'un nouveau composant, le nom du champ est requis.

en: Your webform has been published.
fr: Votre formulaire a été publié.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fr: Les positions des composants et leur caractère 'obligatoire' ont été mis à jour.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fr: Optionnel. Vous pouvez organiser votre formulaire en plaçant ce composant au sein d'un groupe de champs ('fieldset').

en: Component %name cloned.
fr: Le composant %name a été cloné.

en: Component %name updated.
fr: Composant %name mis à jour.

en: New component %name added.
fr: Composant %name ajouté.

en: Delete the %name fieldset?
fr: Supprimer le groupe de champs %name ?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le groupe de champs  %name et tous ses champs fils inclus dans %name dans le formulaire %webform. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Delete the %name component?
fr: Supprimer le composant %name ?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le composant %name du formulaire %webform. L'action ne peut pas être annulée.

en: Component %name deleted.
fr: Composant %name supprimé.

en: Submissions for %user
fr: Soumissions de %user

en: Show !count results per page.
fr: Présenter !count résultats par page.

en: Showing all results.
fr: Présente tous les résultats.

en: @total results total.
fr: @total résultats au total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fr: Ceci est le délimiteur utilisé dans le fichier CSV/TSV lors du téléchargement des résultats de Webform. La méthode la plus fiable pour préserver les caractères hors alphabet latin consiste à utiliser la tabulation. Vous pouvez vouloir le remplacer par un autre caractère en fonction du programme avec lequel vous prévoyez d'importer les résultats.

en: Submission Details
fr: Détails de la soumission

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fr: Cette page affiche tous les composants actuellement configurés pour ce nœud webform. Vous pouvez ajouter au formulaire autant de composants que vous le souhaitez, qui peuvent être plusieurs du même type. Pour ajouter un nouveau composant, remplissez le nom et sélectionnez un type dans les champs au bas du tableau. Soumettez le formulaire pour créer le nouveau composant ou prendre en compte toute modification des valeurs du formulaire.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fr: Cliquez sur le nom d'un composant existant pour modifier sa configuration.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fr: Ces permissions déterminent quels sont les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire. Elles ne protègent pas l'accès à la page du formulaire. Pour empêcher l'accès au formulaire dans sa totalité, utilisez un module d'accès au contenu comme <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fr: Les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire

en: Show complete form in teaser
fr: Montrer tout le formulaire dans l'accroche

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fr: Afficher le formulaire complet dans le résumé du nœud.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fr: Par défaut le bouton de soumission de ce formulaire aura le label <em>Soumettre</em>. Entrer un nouveau label si vous voulez le changer.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fr: L'adresse de courriel saisie, %address, n'est pas une adresse valide.

en: Submissions for this form are closed.
fr: Les soumissions de ce formulaire sont closes.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fr: Vous devez vous <a href="!login">connecter</a> ou vous <a href="!register">enregister</a> pour voir ce formulaire.

en: You do not have permission to view this form.
fr: Vous n'avez pas le droit de voir ce formulaire.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fr: Vous avez déjà soumis le formulaire un nombre maximum de fois (@count).

en: You have already submitted this form.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire.

en: You may not submit another entry at this time.
fr: Vous ne pouvez pas soumettre une nouvelle entrée pour le moment.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fr: <a href="!url">Voir vos précédentes soumissions</a>.

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fr: Voici les types de champs disponibles pour votre installation de Webform. Vous pouvez désactiver chacun de ces composants en décochant sa case correspondante. Seuls les composants sélectionnés seront disponibles dans les nouveaux formulaires ou les formulaires existants.

en: Default e-mail values
fr: Valeurs par défaut des courriels

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fr: L'adresse de l'expéditeur par défaut des soumissions ; souvent l'adresse de la personne qui maintient vos formulaires.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fr: Le nom de l'expéditeur associé à l'adresse électronique par défaut.

en: Default subject
fr: Sujet par défaut

en: Form submission from: %title
fr: Formulaire soumis depuis : %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fr: Le sujet par défaut des résultats envoyés par courriel.

en: Allow cookies for tracking submissions
fr: Autoriser les cookies pour le suivi les soumissions

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fr: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Les cookies</a> peuvent être utilisés pour empêcher un même utilisateur de faire des soumissions répétées pour un formulaire. Il n'est pas nécessaire d'utiliser cette fonctionnalité pour limiter les soumissions d'un utilisateur, bien qu'elle permette d'être plus précis dans certaines situations. En plus des cookies, Webform utilise aussi les addresses IP et les noms d'utilisateurs pour empêcher les soumissions répétées.

en: Default export format
fr: Format d'export par défaut

en: Default export delimiter
fr: Délimiteur par défaut pour l'export

en: Submission access control
fr: Contrôle d'accès de la soumission

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fr: Sélectionner les rôles des utilisateurs qui peuvent soumettre chaque formulaire individuel

en: Disable Webform submission access control
fr: Désactive le contrôle d'accès de la soumission Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fr: Par défaut, la configuration de chaque formulaire permet à l'administrateur de choisir quels rôles pourront soumettre le formulaire. Vous pouvez vouloir toujours autoriser les utilisateurs à soumettre le formulaire si vous utilisez un module à part pour contrôler l'accès aux nœuds Webform (Node Access).

en: Form: !form
fr: Formulaire : !form

en: Submission updated.
fr: Soumission mise à jour.

en: Thank you, your submission has been received.
fr: Merci, votre soumission a été reçue.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens) spéciaux dans ce champ. Ils seront remplacés par des valeurs dynamiques.

en: Token values
fr: Jetons (tokens)

en: Webform confirmation
fr: Confirmation du Webform

en: Form components
fr: Composants de formulaire

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Website timezone
fr: Fuseau horaire du site

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Use a textfield for year
fr: Utiliser un champ texte pour l'année

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fr: Si coché, le champ date généré utilisera un champ texte pour l'année. Sinon il utilisera une liste déroulante.

en: Entered !name is not a valid date.
fr: La date !name saisie n'est pas une date valide.

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: %value is not a valid email address.
fr: %value n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fr: Les groupes de champs vous permettent d'organiser plusieurs champs en groupes.

en: %field field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Filesize (KB)
fr: Taille du fichier (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fr: Un champ qui n'est pas visible à l'utilisateur, mais qui est enregistré avec la soumission.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fr: Affiche du texte en HTML dans le formulaire ; n'affiche pas un champ.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fr: Les options à l'intérieur d'une liste déroulants doivent être uniques. Les clés suivantes ont été utilisées plusieurs fois :

en: Make this field resizable by the user.
fr: Rendre ce champ redimensionnable par l'utilisateur.

en: Examples: $, #, -.
fr: Exemples : $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
fr: Exemples : lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fr: La valeur %name entrée n'est pas une heure valide.

en: New revision
fr: Nouvelle révision

en: layout
fr: mise en page

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Show restrictions on password change page.
fr: Afficher les restrictions sur la page de changement de mot de passe.

en: Should password restrictions be listed on the password change page. A javascript warning block will be shown anyways if ithe typed in password does not meet the restrictions.
fr: Les restrictions de mots de passe doivent-elles être listées sur la page de change de mot de passe ? Une notification javascript sera affichée dans tous les cas si le mot de passe saisi ne répond pas aux restrictions.

en: No policies defined.
fr: Aucune politique définie.

en: Policy %name has been updated.
fr: La politique %name a été mise à jour.

en: Policy %name has been created.
fr: La politique %name a été créée.

en: Are you sure you want to delete the policy %name?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer la politique %name ?

en: Password policy %policy was deleted.
fr: La politique de mots de passe %policy a été supprimée.

en: Policy %name updated.
fr: Politique %name mise à jour.

en: New policy %name created.
fr: Nouvelle politique %name créée.

en: Policy %name was deleted.
fr: Politique %name supprimée.

en: Your password has not met the following requirement(s):
fr: Votre mot de masse n'a pas rempli la ou les exigences suivantes :

en: Password expiration warning for !username at !site
fr: Notification d'expiration de mot de passe pour !username sur !site

en: !username,
    
    Your password at !site will expire in less than !days_left day(s).
    
    Please go to !edit_uri to change your password.
fr: !username,
    
    Votre mot de passe sur !site expirera dans moins de !day_left jour(s).
    
    Veuillez vous rendre à l'adresse !edit_uri pour changer votre mot de passe.

en: Password quality:
fr: Niveau de sécurité du mot de passe :

en: The password does not include enough variation to be secure.
fr: Le mot de passe ne présente pas assez de variations pour être sécurisé.

en: Your password will expire in less than one day. Please change it. | Your password will expire in less than @count days. Please change it.
fr[0]: Votre mot de passe expirera dans moins d'un jour. Veuillez le changer.
fr[1]: Votre mot de passe expirera dans moins de @count jours. Veuillez le changer.

en: Password policies
fr: Politiques de mots de passe

en: Lists all expired accounts.
fr: Dresser la liste de tous les comptes expirés.

en: Password policy module successfully installed. Please review the available <a href="@settings">configuration settings</a>.
fr: Le module Password Policy a été installé avec succès. Veuillez passer en revue les <a href="@settings">paramètres de configuration</a> disponibles.

en: Stores password policies.
fr: Stocke les politiques de mots de passe.

en: Primary Key: Unique password policy ID.
fr: Clé primaire : ID unique de politique de mots de passe.

en: The name of the policy.
fr: Le nom de la politique.

en: The description of the policy.
fr: La description de la politique.

en: Whether the policy is enabled.
fr: Si la politique est activée ou non.

en: The policy's serialized data.
fr: Les données sérialisées des politiques.

en: Timestamp for when the policy was created.
fr: Horodatage du moment de création de la politique.

en: The passwords will expire after this number of days.
fr: Les mots de passe expireront passé ce nombre de jours.

en: Comma separated list of days when warning is sent out.
fr: Liste des jours auxquels les notifications sont envoyées, séparés par des virgules.

en: Stores users' old password hashes.
fr: Contient le hachage des anciens mots de passe des utilisateurs.

en: Primary Key: Unique password policy users ID.
fr: Clé primaire : identifiant unique des utilisateurs de Password Policy.

en: Stores users password expiration data.
fr: Contient les données d'expiration du mot de passe des utilisateurs.

en: Primary Key: Unique password policy expirations ID.
fr: Clé primaire : identifiant unique des expirations de Password Policy.

en: Timestamp for when the warning was shown.
fr: Date et heure auxquelles ont été affichées les notifications.

en: Timestamp for when the user was blocked.
fr: Date et heure auxquelles un utilisateur a été bloqué.

en: Timestamp for when the user was unblocked.
fr: Date et heure auxquelles un utilisateur a été débloqué.

en: Alphanumeric
fr: Alphanumérique

en: Password must contain the specified minimum number of alphanumeric (letters or numbers) characters.
fr: Le mot de passe doit contenir au minimum le nombre de caractères alphanumériques (lettres et chiffres) indiqués.

en: Password must contain at least one alphanumeric (letter or number) character. | Password must contain at least @count alphanumeric (letter or number) characters.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au minimum un caractère alphanumérique (lettre ou chiffre).
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au minimum @count caractères alphanumériques (lettres ou chiffres).

en: Complexity
fr: Complexité

en: Password must contain the specified minimum number of character types (lowercase, uppercase, digit or punctuation).
fr: Le mot de passe doit contenir au minimum le nombre de types de caractères (minuscules, majuscules, chiffres ou ponctuations) indiqué.

en: Password must contain at least one character of the following types: lowercase, uppercase, digit or punctuation. | Password must contain at least @count characters of different types (lowercase, uppercase, digit or punctuation).
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au minimum un caractère des types suivants : minuscule, majuscule, chiffre ou ponctuation.
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au minimum @count caractères de types différents (minuscules, majuscules, chiffres ou ponctuations).

en: Minimum number of hours between password changes.
fr: Nombre minimum d'heures entre deux changements de mot de passe.

en: Password may only be changed in an hour from the last change. | Password may only be changed in @count hours from the last change.
fr[0]: Le mot de passe peut être changé au minimum une heure après le précédent changement.
fr[1]: Le mot de passe peut être changé au minimum @count heures après le précédent changement.

en: Digit
fr: Chiffre

en: Password must contain at least one digit. | Password must contain at least @count digits.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au moins un chiffre.
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au moins @count chiffres.

en: Digit Placement
fr: Position des chiffres

en: Password must not match last password. | Password must not match last @count passwords.
fr[0]: Le mot de passe ne doit pas identique au dernier mot de passe.
fr[1]: Le mot de passe ne doit pas identique aux @count derniers mots de passe.

en: Password must be at least one character in length. | Password must be at least @count characters in length.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au minimum un caractère.
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au minimum @count caractères.

en: Password must contain at least one letter. | Password must contain at least @count letters.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au moins une lettre.
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au moins @count lettres.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Password must contain at least one lowercase character. | Password must contain at least @count lowercase characters.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au moins un caractère minuscule.
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au moins @count caractères minuscules.

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: Password must contain the specified minimum number of punctuation (not whitespace or an alphanumeric) characters.
fr: Le mot de passe doit contenir le nombre minimum de caractères de ponctuation indiqué (autre qu'un espacement ou un caractère alphanumérique).

en: Password must contain at least one punctuation (not whitespace or an alphanumeric) character. | Password must contain at least @count punctuation (not whitespace or an alphanumeric) characters.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au moins un caractère de ponctuation (autre qu'un espacement ou un caractère alphanumérique).
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au moins @count caractères de ponctuation (autre qu'un espacement ou un caractère alphanumérique).

en: Password must contain at least one uppercase character. | Password must contain at least @count uppercase characters.
fr[0]: Le mot de passe doit contenir au moins un caractère majuscule.
fr[1]: Le mot de passe doit contenir au moins @count caractères majuscules.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fr: Pour modifier le mot de passe actuel, saisissez le nouveau mot de passe dans les deux champs de texte.

en: Your password cannot be empty.
fr: Votre mot de passe ne peut pas être vide.

en: Password has been changed.
fr: Le mot de passe a été modifié.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez tenté d'utiliser un lien de connexion temporaire qui a expiré. Demandez-en un nouveau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: This login can be used only once.
fr: Cet identifiant ne peut être utilisé qu'une fois.

en: Password change tab
fr: Onglet de changement du mot de passe

en: Implements a separate password change tab.
fr: Implémente un onglet de changement de mot de passe séparé.

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: The translation import of %filename failed.
fr: L'import de la traduction %filename a échoué.

en: Translation updates
fr: Mises à jour de traduction

en: More choices
fr: Plus d'options

en: The event on which to trigger the accordion.
fr: L’événement sur lequel déclencher l'accordéon.

en: No results
fr: Aucun résultat

en: %editor profile for %format
fr: Profil de %editor pour %format

en: Enabled by default
fr: Activé par défaut

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fr: L'état par défaut de l'éditeur pour les utilisateurs ayant accès à ce profil. Les utilisateurs peuvent surcharger cet état si la prochaine option (ci-dessous) est activée.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fr: Si autorisé, les utilisateurs pourront choisir leur éditeur par défaut dans les paramètres de leur compte utilisateur.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fr: Montrer un lien de basculement <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fr: Choisir de montrer ou non le lien  <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em> sous une zone de texte. Si désactivé, le paramétrage de l'utilisateur ou le paramétrage global par défaut est utilisé (voir ci-dessus).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fr: Cette option contrôle si la barre d'outils est affichée au-dessus ou en-dessous des zones d'édition.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fr: Cette option contrôle l'alignement des icônes dans la barre d'outils de l'éditeur.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fr: Où afficher le chemin des éléments HTML (par exemple <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fr: Cette option vous donne la possibilité d'activer/désactiver le bouton de redimensionnement. Si activé, le chemin de la barre d'outils doit être  "haut" ou "bas" de manière à pouvoir afficher l'icône.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fr: Si activé, le code potentiellement dangereux (<code>&lt;HEAD&gt;</code> par exemple) sera supprimé du contenu HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fr: Si activé, l'éditeur insérera des caractères TAB lorsque la touche de tabulation est enfoncée, mais préservera les autres caractères d'espacement à la manière de l'élément PRE en HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fr: Si activé, les balises HTML déclarant la taille, la famille, la couleur de la police et la couleur du fond seront remplacées par des styles CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur supprimera la plupart des sauts en fin de ligne du contenu. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur reformatera le code source HTML. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: Force cleanup on standard paste
fr: Forcer le nettoyage lors des collages standards

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fr: Si activé, la fonction par défaut de collage (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportera comme la fonction "Copier depuis Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fr: Liste de formats de bloc HTML séparés par des virgules. Valeurs possibles : <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fr: Utiliser la CSS du thème

en: Define CSS
fr: Définir une CSS

en: Editor default CSS
fr: CSS par défaut de l'Editeur

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fr: Définit la CSS à utiliser dans la zone de l'éditeur.
    Utiliser la CSS du thème - charge les feuilles de style depuis le thème courant. Définir la CSS - saisissez le chemin des fichiers des feuilles de style ci-dessous. CSS par défaut de l'éditeur - utilise les feuilles de style par défaut de l'éditeur.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fr: Si « Définir une CSS » a été sélectionné ci-dessus, entrer le chemin du fichier CSS ou de la liste de fichiers séparés par une virgule.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fr: Jetons disponibles : <code>%b</code> (chemin de base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (chemin du thème, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fr: Vous pouvez définir des classes CSS pour la liste déroulante "Style de police". Saisissez une classe par ligne dans le format : !example<br />Si vide, les classes CSS sont automatiquement importées depuis toutes les CSS chargées.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fr: Le profil wysiwyg pour %format a été enregistré.

en: No editor
fr: Aucun éditeur

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Télécharger</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fr: Extraire l'archive et la copier dans un nouveau répertoire ici : <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fr: La bibliothèque en cours d'utilisation peut être trouvée ici : <br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fr: Instructions d'installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fr: Il n'y a pas de librairie d'éditeur installée pour le moment. La liste suivante contient la liste des éditeurs supportés pour l'instant :

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le profil pour %name ?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fr: Le profil wysiwyg pour %name  a été supprimé.

en: Configure client-side editors.
fr: Configurer les éditeurs côté client.

en: Disable rich-text
fr: Désactiver le texte riche

en: Enable rich-text
fr: Activer le texte riche

en: The version of %editor could not be detected.
fr: La version de %editor ne peut pas être détectée.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fr: La version instalée (%version) de %editor n'est pas supportée.

en: Strike-through
fr: Barré

en: Align left
fr: Aligné à gauche

en: Align center
fr: Centré

en: Align right
fr: Aligné à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Forecolor
fr: Couleur de premier plan

en: Backcolor
fr: Couleur du fond

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Paste Text
fr: Coller le Texte

en: Paste from Word
fr: Coller à partir de Word

en: Remove format
fr: Supprimer le formatage

en: Character map
fr: Table des caractères

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Font style
fr: Style de police

en: Create DIV container
fr: Créer un conteneur DIV

en: Check spelling
fr: Vérification d'orthographe

en: Autogrow
fr: Auto-extensible

en: Table drag/resize
fr: Tableau glisser/redimensionner

en: Table: Cell properties
fr: Table : propriétés de cellule

en: Table: Insert row after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Insert column after
fr: Table : insérer un colonne après

en: Table: Insert cell after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Delete rows
fr: Table : supprimer les lignes

en: Table: Delete columns
fr: Table : supprimer les colonnes

en: Table: Delete cells
fr: Table : supprimer les cellules

en: Table: Merge cells
fr: Tables : fusionner les cellules

en: Table: Horizontal split cell
fr: Table : scinder horizontalement  la cellule

en: Sup
fr: Exposant

en: Sub
fr: Indice

en: Clean-up
fr: Nettoyage

en: Visual aid
fr: Aide visuelle

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Advanced horizontal rule
fr: Règle horizontale avancée

en: Advanced image
fr: Image avancée

en: Advanced link
fr: Lien avancé

en: Auto save
fr: Enregistrement automatique

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Left-to-right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

en: Inline popups
fr: Popup incluses

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert time
fr: Insérer l'heure

en: Insert layer
fr: Insérer un calque

en: Move forward
fr: Déplacer en avant

en: Move backward
fr: Déplacer en arrière

en: Absolute
fr: Absolu

en: Paste text
fr: Coller le texte

en: Style properties
fr: Propriétés du style

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: Safari compatibility
fr: Compatibilité avec Safari

en: Spell check
fr: Vérification d'orthographe

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Show/hide hidden elements
fr: Afficher/Cacher les élemets cachés

en: Separate the teaser and body of this content
fr: Séparer l'accroche et le corps de ce contenu

en: Parent term(s)
fr: Terme(s) parent(s)

en: Provide a password for the new account in both fields.
fr: Saisissez un mot de passe pour le nouveau compte dans les deux champs.

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: Broken
fr: Brisé

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: View name
fr: Nom de la vue

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: filter
fr: filtre

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: Whether or not the node is published.
fr: Si le nœud est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une révision antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: All terms
fr: Tous les termes

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Term ID (with depth)
fr: Identifiant de terme (avec profondeur)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
fr: Le filtre de profondeur est plus complexe et propose donc moins d'options.

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fr: Sélectionnez la forme de cet argument ; si l'on utilise le nom du terme, il est généralement plus efficace de le convertir vers un identifiant de terme et d'utiliser "Taxonomie : Identifiant de terme" plutôt que "Taxonomie : Nom du terme" en tant qu'argument.

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Classable pour rendre cette colonne classable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et les étiquettes des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Adjust top margin
fr: Ajuster la marge du haut

en: Keep menu at top of page
fr: Garder le menu en haut de page

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fr: Si le module Utility a été installé dans ce but, il peut être désactivé et désinstallé sans danger.

en: Move local tasks into menu
fr: Déplacer les tâches locales (local tasks) dans le menu

en: Administration menu settings
fr: Paramètres du menu d'administration

en: Parent link ID
fr: ID du lien parent

en: Display additional data for each menu item
fr: Afficher des données additionnelles pour chaque élément de menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
fr: Afficher les éléments sélectionnés à côté de chaque lien d'élément de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fr: Si activé, tous les éléments de menu sont affichés, sans tenir compte des permissions de votre site.<em>Note : ne pas activer sur un site en production.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fr: Vous avez activé ces modules : !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fr: Le module Administration Menu fournit un menu déroulant conçu pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives et à d'autres destinations courantes (pour les utilisateurs avec les droits appropriés). Utiliser les paramètres ci-dessous pour personnaliser l'apparence du menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fr: Le module Administration Menu fournit un menu déroulant conçu pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives et à d'autres destinations courantes (pour les utilisateurs avec les droits appropriés). Administration Menu affiche aussi le nombre d'utilisateurs anonymes et authentifiés et permet aux modules d'ajouter leurs propres éléments de menu personnalisés. L'intégration dans le menu varie selon le module ; le module contribué <a href="@drupal">Devel</a>, par exemple, s'appuie sur Administration Menu pour fournir un accès rapide aux outils de développement.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fr: La <a href="@settings">page de paramètres</a> du module d'administration vous permet de modifier certains éléments de comportement et d'apparence du menu. Puisque l'apparence du menu est dépendante du thème de votre site, des personnalisations substantielles requièrent des modifications aux fichiers CSS et de thème de votre site. Voir le fichier de module avancé README.txt pour plus d'informations sur les personnalisations de thème et de CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fr: Les éléments de menu affichés dans le menu d'administration dépendent des permissions réelles de l'utilisateur. Premièrement, le menu d'administration n'est affiché que pour les utilisateurs aux rôles possédant la permission <em>Accéder au menu d'administration</em> (module admin_menu). Deuxièmement, un utilisateur doit être membre d'un rôle possédant la permission  <em>Accéder aux pages d'administration</em> (module system), afin de voir les liens d'administration. Enfin, troisièmement, seuls les liens réellement autorisés sont affichés. Par exemple, si un utilisateur n'est pas membre d'un rôle possédant la permission <em>Administrer les permissions</em> (module user), l'élément de menu <em>Gestion des utilisateurs</em> n'est pas affiché.

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: Adjust administration menu settings.
fr: Ajuster les paramètres du menu d'administration.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fr: Fournit un menu déroulant pour les tâches administratives les plus courantes, et pour d'autres destinations usuelles (pour les utilisateurs possédant les permissions appropriées).

en: PHP filter
fr: Filtre PHP

en: Formatted html link
fr: Lien html formaté

en: Must users preview posts before submitting?
fr: Aperçu obligatoire avant soumission ?

en: Role does not have access to selected format.
fr: Le rôle n'a pas accès au format d'entrée sélectionné.

en: Defaults have been saved.
fr: Les paramètres par défaut ont été enregistrés.

en: Allowed formats
fr: Formats autorisés

en: Enhances the core input format system by managing input format defaults and settings.
fr: Améliore le système de formats d'entrée du noyau en permettant de définir les paramètres et les formats par défaut.

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fr: Tentative de relance du planificateur de tâche (Cron) alors qu'il fonctionne déjà.

en: Cron run completed.
fr: Exécution du planificateur de tâche (Cron) réussie.

en: Unordered List
fr: Liste non-ordonnée

en: Ordered List
fr: Liste ordonnée

en: - All -
fr: - Tout -

en: HTTP request status
fr: Etat de la requête HTTP

en: Fails
fr: Échoué

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Import code
fr: Importer un code

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Unmet dependencies: !dependencies
fr: Dépendances non vérifiées : !dependencies

en: Checking...
fr: Vérification...

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare
fr: Comparer

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: Hide content translation links
fr: Cacher les liens de traduction du contenu

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
fr: Cacher les liens vers les traductions dans le corps du contenu et l'accroche. Si vous choisissez cette option, changer de langue ne sera disponible que depuis le bloc de sélection de langue.

en: Select translations for %title
fr: Sélectionner une traduction pour %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
fr: Vous pouvez également définir des nœuds existant comme traductions de celui-ci ou retirer des nœuds de ce jeu de traductions. Seuls les nœuds dans la bonne langue et ne faisant pas déjà partie d'un jeu de traductions seront disponibles ici.

en: Update translations
fr: Mettre à jour les traductions

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fr[0]: Un nœud a été ajouté au jeu de traductions.
fr[1]: @count nœuds ont été ajoutés au jeu de traductions.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fr[0]: Un nœud a été retiré du jeu de traductions.
fr[1]: @count nœuds ont été retirés du jeu de traductions.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fr: Ce module fournit la prise en charge de contenu multilingue pour les sites Drupal :

en: Shows content depending on page language.
fr: Montre le contenu selon la langue de la page.

en: Handles multilingual variables.
fr: Gère les variables multilingues.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fr: Option de langue étendue pour les types de contenu choisis. Pour ces types de contenu, les traductions seront permises pour toutes les langues définies et pas uniquement celles activées.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fr: Fournit un bloc de sélection de la langue et deux fonctions de thème : <em>i18n_flags</em> et <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
fr: Ceci est le module de base pour quelques autres modules ajoutant des fonctionnalités différentes :

en: Multilingual menu items.
fr: Éléments de menu multilingues.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
fr: Multilingual taxonomy ajoute un champ de langue aux vocabulaires de taxonomie et aux termes.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
fr: Pour plus d'information, consulter le manuel en ligne pour <a href="@i18n">le module Internationalization</a>.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fr: Pour activer la prise en charge multilingue par type de contenu <a href="@configure_content_types">configurez les types de contenu</a> directement.

en: Extended language support
fr: Prise en charge étendue de langue

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
fr: Si activé, toutes les langues définies seront permises pour ce type de contenu en plus de celles activées. Ceci est utile pour avoir plus de langues pour le contenu qu'il n'y en a pour l'interface.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
fr: Étendu, mais pas affiché - Toutes les langues définies seront autorisées en entrée mais pas affichées dans les liens.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fr: Configurer les options étendues pour le contenu multilingue et les traductions.

en: The value of the variable.
fr: La valeur de la variable.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fr: Étend la prise en charge par Drupal de fonctionnalités multilingues.

en: This module provides support for multilingual blocks.
fr: Ce module fournit la pris en charge de blocs multilingues.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
fr: Vous pouvez configurer une langue pour un bloc ou le définir comme traduisible :

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
fr: Les blocs avec une langue définie seront affichés uniquement sur les pages de cette langue.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
fr: Les blocs traduisibles peuvent être traduits en utilisant l'interface de localisation.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
fr: Pour chercher et traduire des chaînes de caractères, utilisez les pages de <a href="@translate-interface">traduction de l'interface</a>.

en: Content type names
fr: Noms de types de contenu

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
fr: Les descriptions de types de contenus étaient déjà localisées auparavant, elles ne seront donc pas affectées.

en: Menu translation
fr: Traduction de menu

en: Select text groups
fr: Sélectionner les groupes de texte

en: Refresh strings
fr: Actualiser les chaînes de caractères

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
fr: Cela créera tous les termes manquants pour les groupes de texte sélectionnés.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
fr: Ce module ajoute un support pour que d'autres modules puissent traduire des chaînes définies par l'utilisateur. Selon les modules que vous avez activés qui utilisent cette fonctionnalité, vous pouvez voir différents groupes de texte à traduire.

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
fr: S'il vous manque des chaînes à traduire, utilisez la page de <a href="@refresh-strings">rafraîchissement de chaînes</a>.

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
fr: En savoir plus sur le <em>Manuel d'internationalisation</em> (en anglais) : <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
fr: Sur cette page vous pouvez rafraîchir et mettre à jour les valeurs des chaînes définies par l'utilisateur.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
fr: Utilisez l'option d'actualisation lorsque des termes à traduire pour un groupe de texte donné sont manquants. Toutes les chaînes de caractères seront recréées en conservant les traductions existantes.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
fr: Utilisez l'option de mise à jour lorsque certaines chaînes ont déjà été traduites avec le système de localisation, mais les traductions ne sont pas affichées pour les chaînes configurables.

en: Already added languages
fr: Langues déjà installées

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
fr: Mise à jour de la chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup : %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
fr: Expression %location créée pour le groupe de texte %textgroup: %string

en: String translation
fr: Traduction de chaînes de caractères

en: Provides support for translation of user defined strings.
fr: Prend en charge la traduction des chaînes de caractères définies par l'utilisateur.

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
fr: Ce module synchronise la taxonomie de contenu et les champs à travers les traductions :

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
fr: Premièrement, vous devez sélectionner les champs qui doivent être synchronisés. Ensuite, après qu'un nœud ait été mis à jour, tous les vocabulaires activés et champs seront synchronisés comme suit :

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
fr: Tous les champs de nœud sélectionnés pour la synchronisation seront définis à la même valeur pour toutes les traductions.

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
fr: Pour les vocabulaires multilingues, les termes pour toutes les traductions seront remplacés par les traductions des termes du nœud original.

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
fr: Pour les autres vocabulaires, les termes seront juste copiés vers toutes les traductions.

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
fr: Pour activer la synchronisation cocher les options de type de contenus pour sélectionner les champs à synchroniser pour chaque type de nœuds.

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
fr: La liste des champs disponibles pour la synchronisation incluera quelques champs standards de nœud et tous les champs CCK. Vous pouvez ajouter plus de champs  à la liste dans une variable de configuration. Consultez README.txt afin de savoir comment le faire.

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
fr[0]: Une traduction de nœud a été synchronisée.
fr[1]: Les @count traductions de nœuds ont été synchronisées.

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
fr: Synchronise la taxonomie et les champs pour les traductions du même contenu.

en: Term translations have been updated.
fr: Les traductions du terme ont été mises à jour.

en: The term translation has been deleted.
fr: La traduction du terme a été supprimée.

en: Create new translation
fr: Créer une nouvelle traduction

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
fr: Ce module ajoute la prise en charge des taxonomies multilingues. Vous pouvez configurer les options multilingues pour chaque vocabulaire :

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fr: Une langue peut être assignée globalement pour un vocabulaire.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fr: Termes différents pour chaque langue avec des relations entre les traductions.

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
fr: Termes pouvant être communs à toutes les langues, mais pouvant être localisés.

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
fr: Pour paramétrer les options multilingues des vocabulaires, rendez-vous sur la page de <a href="@configure_taxonomy">configuration de la taxonomie</a>.

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fr: %capital_name est un vocabulaire localisable. Vous pourrez traduire les noms de termes et les descriptions en utilisant la page de <a href="@translate-interface">traduction d'interface</a>.

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
fr: %capital_name est un vocabulaire avec une langue fixe. Tous les termes de ce vocabulaire auront la langue %language.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
fr: %capital_name est un vocabulaire entièrement multilingue. Vous avez la possibilité de définir une langue pour chaque terme et de créer des traductions liées.

en: Translation mode
fr: Mode de traduction

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
fr: Ce terme fait partie d'un vocabulaire multilingue. Vous pouvez lui définir une langue.

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
fr: Tous les termes de ce vocabulaire ont une langue fixe : %language

en: Taxonomy translation
fr: Traduction de la taxonomie

en: Enables multilingual taxonomy.
fr: Active la taxonomie multilingue.

en: Supports translation for views strings: title, header, footer...
fr: Prend en charge la traduction des chaînes de caractères des vues : titre, en-tête, pied de page...

en: Views translation
fr: Traduction des vues

en: Array
fr: tableau (Array)

en: Recent blog posts
fr: Derniers billets

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Language name
fr: Nom de la langue

en: Edit language
fr: Modifier la langue

en: Add translation
fr: Ajouter une traduction

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: list links
fr: lister les liens

en: Edit category
fr: Modifier la catégorie

en: 1 spam | @count spam
fr[0]: 1 pourriel
fr[1]: @count pourriels

en: allowed
fr: autorisé

en: The content type %name has been updated.
fr: Le type de contenu %name a été mis à jour.

en: The content type %name has been added.
fr: Le type de contenu %name a été ajouté.

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: Equal
fr: Égal

en: Resource
fr: Ressource

en: HTTP response code
fr: Code de statut HTTP

en: Execute PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: Search 404 settings
fr: Paramètres Search 404

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a google search was performed using the query %keys.
fr: La page demandée n'existe pas. Pour votre commodité, une recherche Google a été réalisée en utilisant les mots-clés %keys.

en: The page you requested does not exist. A search for %keys resulted in this page.
fr: La page demandée n'existe pas. Une recherche des mots-clés %keys a abouti à cette page.

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
fr: La page demandée n'existe pas. Pour votre commodité, une recherche a été effectuée en utilisant les mots-clés : %keys.

en: Words to ignore
fr: Mots à ignorer

en: Extensions to ignore
fr: Extensions à ignorer

en: PCRE filter
fr: Filtre PCRE

en: Poster
fr: Recruteur

en: Blue Lagoon (default)
fr: Bleu lagon (par défaut)

en: The requested page could not be found.
fr: La page demandée n'a pas pu être trouvée.

en: Standard deviation
fr: Déviation standard

en: The user account %id does not exist.
fr: Le compte utilisateur %id n'existe pas.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fr: Essaie d'annuler un compte utilisateur inexistant: %id.

en: Requirements problem
fr: Pré-requis non satisfaits

en: Database configuration
fr: Configuration de la base de données

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fr: Le type de base dans laquelle vos données @drupal seront stockées.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fr: Le nom de la base dans laquelle les données de @drupal seront stockées. Cette base doit être créée sur le serveur avant que @drupal ne puisse y être installé.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
fr: Si plus d'une application partage cette base de données, indiquez un préfixe de table pour votre site @drupal, comme par exemple %prefix.

en: Select an installation profile
fr: Choisissez un profil d'installation

en: Choose language
fr: Choisir une langue

en: Learn how to install Drupal in other languages
fr: Comment installer Drupal dans d'autres langues ?

en: (built-in)
fr: (interne)

en: No profiles available
fr: Aucun profil d'installation n'est disponible

en: Drupal already installed
fr: Drupal est déjà installé

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
fr: <ul><li>Pour recommencer l'installation, vous devez vider votre base de données.</li><li>Pour installer avec une base de données différente, modifiez le fichier <em>settings.php</em> approprié dans le répertoire <em>sites</em>.</li><li>Pour mettre à jour une version existante, lancer le <a href="@base-url/update.php">script de mise à jour</a>.</li><li>Afficher votre <a href="@base-url">site actuel</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
fr: Installation de @drupal

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Configure site
fr: Configurer le site

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Choose profile
fr: Choisir un profil

en: Verify requirements
fr: Vérification des pré-requis

en: Set up database
fr: Installation de la base de données

en: Set up translations
fr: Installation des traductions

en: Install site
fr: Installer le site

en: Finish translations
fr: Finalisation des traductions

en: Site e-mail address
fr: Adresse de courriel du site

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des courriels automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications. (Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site afin de minimiser les risques que votre courriel ne soit marqué comme pourriel (spam).)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fr: Par défaut, les dates et les heures sur ce site seront affichées selon ce fuseau horaire.

en: Update notifications
fr: Notification des mises à jour

en: Check for updates automatically
fr: Vérifier automatiquement les mises à jour

en: Removed orphaned action '%action' from database.
fr: Action orpheline '%action' supprimée de la base de données.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
fr: L'exécution du planificateur de tâche (Cron) a dépassé la limite de temps et a été annulée.

en: 1 byte | @count bytes
fr[0]: @count octet
fr[1]: @count octets

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: GD2 image manipulation toolkit
fr: Boîte à outils de traitement d'image GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fr: La boîte à outils GD2 est installée et fonctionne correctement.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fr: Définir la qualité d'image pour les conversions en JPEG, sur une échelle de 0 à 100. Une valeur élevée signifie une image de meilleure qualité mais un fichier de taille plus importante.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fr: La boîte à outils GD2 nécessite que le module GD pour PHP soit installé et configuré. Pour plus d'information voir <a href="@url">la documentation de PHP à propos des images</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
fr: La qualité de fichiers JPEG doit être un nombre compris entre 0 et 100.

en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Predefined language
fr: Langue prédéfinie

en: Custom language
fr: Langue personnalisée

en: Add custom language
fr: Ajouter une langue personnalisée

en: Save language
fr: Enregistrer la langue

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
fr: Un code identifiant la langue, conforme à <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Les codes de langue sont généralement le code du pays, parfois suivi d'un code identifiant une variante régionale. <em>Exemples : "fr", "fr-FR" et "fr-BE".</em>

en: Language name in English
fr: Nom de la langue en anglais

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
fr: Nom de la langue en anglais. Sera disponible à la traduction dans les autres langues.

en: Native language name
fr: Nom natif de la langue

en: Name of the language in the language being added.
fr: Nom de la langue en question dans cette même langue.

en: Language domain
fr: Domaine de la langue

en: Direction that text in this language is presented.
fr: Direction d'écriture du texte.

en: The language %language (%code) already exists.
fr: La langue %language (%code) existe déjà.

en: Invalid language code.
fr: Code de langue non valide.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
fr: La langue %language a été créée et peut maintenant être utilisée. Pour plus d'informations, consulter <a href="@locale-help">l'écran d'aide</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
fr: Le domaine et le préfixe de chemin ne peuvent pas être renseignés tous les deux.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
fr: Le domaine '%domaine' est déjà associé à la langue '%language'.

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
fr: Seule la langue par défaut peut n'avoir ni domaine ni préfixe de chemin.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
fr: Le préfixe '%prefix' est déjà associé à la langue '%language'.

en: The English language cannot be deleted.
fr: La langue anglaise, par défaut, ne peut être supprimée.

en: The default language cannot be deleted.
fr: La langue par défaut ne peut être supprimée.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fr: Supprimer une langue supprimera également la traduction de l'interface qui lui est associée. Les contenus dans cette langue seront dorénavant indiqués en "indépendant de la langue". Cette action ne peut pas être annulée.

en: Language negotiation configuration saved.
fr: Les options de négociation de la langue ont été enregistrées.

en: English (built-in)
fr: Anglais (interne)

en: String contains
fr: La chaîne contient

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fr: Laisser vide pour afficher tous les termes. La recherche est sensible à la casse.

en: English (provided by Drupal)
fr: Anglais (fourni par Drupal)

en: Search in
fr: Rechercher dans

en: Both translated and untranslated strings
fr: A la fois les chaînes traduites et celles qui ne le sont pas

en: Only translated strings
fr: Seulement les termes traduits

en: Only untranslated strings
fr: Seulement les termes non traduits

en: Limit search to
fr: Limiter la recherche à

en: All text groups
fr: Tous les groupes de texte

en: Languages not yet added
fr: Langues non encore installées

en: Import translation
fr: Importer une traduction

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fr: Un fichier gettext portable (<em>.po</em>).

en: Import into
fr: Importer dans

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fr: Choisissez la langue pour laquelle vous voulez ajouter des termes. Si vous choisissez une langue qui n'est pas encore présente, elle sera ajoutée.

en: Text group
fr: Groupes de texte

en: Imported translations will be added to this text group.
fr: Les traductions importées seront ajoutées dans ce groupe de texte.

en: The language %language has been created.
fr: La langue %language a été créée.

en: Export translation
fr: Exporter une traduction

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fr: Sélectionnez la langue que vous voulez exporter au format gettext portable (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
fr: Créer un fichier modèle gettext portable (<em>.pot</em>) contenant l'ensemble des termes de la base de données de traduction de Drupal.

en: String not found.
fr: Terme non trouvé.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fr: La chaîne soumise contient des balises HTML invalides : %string

en: The string has been saved.
fr: Le terme a été enregistré.

en: The string has been removed.
fr: La chaîne a été supprimée.

en: The language selected for import is not supported.
fr: La langue choisie pour l'import n'est pas prise en charge.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fr: Le fichier de traduction %filename semble avoir un en-tête manquant ou malformé.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fr: La traduction a été importée avec succès. Il y a %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Importing interface translations
fr: Importation de traductions de l'interface utilisateur

en: Starting import
fr: Début de l'importation

en: Error importing interface translations
fr: Erreur à l'importation des traductions de l'interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fr: Tentative de soumission d'une traduction contenant des balises HTML invalides : %string

en: The %language language (%code) has been created.
fr: La langue %language (%code) a été créée.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fr: Importation du fichier %file dans %locale : %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Exported %locale translation file: %filename.
fr: Fichier de traduction %locale exporté : %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fr: Fichier de traduction exporté : %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fr: Mise à jour du fichier de traduction Javascript de la langue %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fr: Création du fichier de traduction Javascript de la langue %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
fr: Le fichier de traduction Javascript pour la langue %language a été supprimé, parce qu'aucune traduction n'existe pour cette langue.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création du fichier de traduction JavaScript de la langue %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fr[0]: @count chaîne de traduction a été ignorée car elle contient du code HTML interdit.
fr[1]: @count chaînes de traduction ont été ignorées car elles contiennent du code HTML interdit.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
fr[0]: @count fichier de traduction a été importé pour le nouveau module installé.
fr[1]: @count fichiers de traduction ont été importés pour les nouveaux modules installés.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
fr[0]: Un fichier de traduction a été importé pour le module activé.
fr[1]: @count fichiers de traduction ont été importé pour les modules activés.

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: Amharic
fr: Amharique

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Belarusian
fr: Belorussien

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Corsican
fr: Corse

en: Old Slavonic
fr: Vieux Slave

en: Welsh
fr: Gallois

en: Ewe
fr: Ewé

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Persian
fr: Perse

en: Faeroese
fr: Féroïen

en: Irish
fr: Irlandais

en: Scots Gaelic
fr: Gaéliques écossais

en: Galician
fr: Galicien

en: Manx
fr: Mannois

en: Armenian
fr: Arménien

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Kongo
fr: Congolais

en: Greenlandic
fr: Groenlandais

en: Cambodian
fr: Cambodgien

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Cornish
fr: Cornique

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Laothian
fr: Laotien

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Mongolian
fr: Mongolien

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Malay
fr: Malais

en: Maltese
fr: Maltais

en: Burmese
fr: Birman

en: North Ndebele
fr: Ndebele du nord

en: Nepali
fr: Népalien

en: Norwegian Bokmål
fr: Norvégien classique

en: Norwegian Nynorsk
fr: Néo-norvégien

en: South Ndebele
fr: Ndebele du sud

en: Ossetian
fr: Ossète

en: Punjabi
fr: Pendjabi

en: Portuguese, Portugal
fr: Portugais, Portugal

en: Portuguese, Brazil
fr: Portugais, Brésil

en: Rhaeto-Romance
fr: Rhaeto-Roman

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Sindhi
fr: Shindi

en: Northern Sami
fr: Sami Nordique

en: Serbo-Croatian
fr: Serbo-Croate

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Albanian
fr: Albanais

en: Serbian
fr: Serbe

en: Sudanese
fr: Soudanais

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Tatar
fr: Tatare

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Chinese, Simplified
fr: Chinois, Simplifié

en: Chinese, Traditional
fr: Chinois, Traditionnel

en: Zulu
fr: Zoulou

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fr: Erreur à l'envoi du courriel (de %from à %to).

en: sort ascending
fr: trier par ordre croissant

en: sort descending
fr: trier par ordre décroissant

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fr: Les opérations sur les chaînes de caractères Unicode sont émulées le mieux possible. Installer <a href="@url">l'extension PHP mbstring</a> pour une meilleure prise en charge de l'Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La surcharge des fonctions normales par l'extension "PHP Multibyte" est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.func_overload</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en entrée dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.encoding_translation</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en entrée dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.http_input</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en sortie dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.http_output</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Standard PHP
fr: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
fr: Extension PHP mbstring

en: Unicode library
fr: Bibliothèque Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fr: Impossible de convertir l'encodage XML %s en UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fr: Codage %s non pris en charge. Installez iconv, GNU recode ou mbstring pour PHP.

en: Parse error. Not well formed
fr: Erreur d'analyse. Non conforme

en: Parse error. Request not well formed.
fr: Erreur d'analyse. Requête non conforme.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fr: Erreur serveur. XML-RPC non conforme aux spécifications. La requête doit être un methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fr: Erreur serveur. La méthode demandée (@methodname) n'est pas spécifiée.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fr: Erreur serveur. Nombre de paramètres erroné.

en: Server error. Invalid method parameters.
fr: Erreur serveur. Paramètres non valides.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fr: Erreur serveur. La méthode demandée (@method) n'existe pas.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fr: Syntaxe non valide pour system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fr: Les appels récursifs de system.multicall sont interdits.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fr: Erreur serveur. La signature de la méthode demandée (@methodname) n'est pas spécifiée.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fr: Le nom du flux (ou le nom du site web fournissant le flux).

en: Categorize news items
fr: Classer les nouvelles

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer tous les éléments du flux %feed ?

en: checkboxes
fr: cases à cocher

en: multiple selector
fr: sélecteur multiple

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fr: Des milliers de sites (en particulier des sites d'information et des blogs) publient leurs derniers titres et contibutions dans des flux en utilisant des formats standardisés basés sur XML. Les formats pris en charge par l'agrégateur incluent <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, et <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fr: Les flux actuels sont listés ci-dessous et <a href="@addfeed">de nouveaux flux peuvent être ajoutés</a>. Pour chaque flux ou catégorie de flux, le bloc des <em>derniers éléments</em> peut être activé depuis la <a href="@block">page d'administration des blocs</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fr: Ajouter un flux au format RSS, RDF ou Atom. Un flux ne peut avoir qu'une seule entrée.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
fr: Les catégories permettent à des éléments de flux différents d'être regroupés. Par exemple, plusieurs flux relatifs au sport peuvent appartenir à une catégorie nommée <em>Sports</em>. Les éléments de flux peuvent être regroupés automatiquement (en sélectionnant une catégorie lors de la création ou la modification d'un flux) ou manuellement (via la page <em>Classer</em> disponible dans les listes d'éléments de flux). Chaque catégorie founit sa propre page et son propre bloc de flux.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
fr: Configurer quel contenu votre site agrège à partir d'autres sites, la fréquence d'agrégation et leur catégorisation.

en: Update items
fr: Mettre à jour les articles

en: Edit feed
fr: Modifier le flux

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fr: Le bloc %info était assigné à la région invalide %region et a été désactivé.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fr: N'oubliez pas de cliquer sur <em>Enregistrer les blocs</em> pour confirmer les modifications apportées ici.

en: Post new blog entry.
fr: Poster un nouveau billet de blog.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à poster un nouveau billet de blog.

en: You have not created any blog entries.
fr: Vous n'avez créé aucun billet de blog.

en: !author has not created any blog entries.
fr: !author n'a créé aucun billet de blog.

en: No blog entries have been created.
fr: Aucun billet n'a été créé.

en: Blog entry
fr: Billet de blog

en: View recent blog entries
fr: Voir les billets récents

en: Read !username's latest blog entries.
fr: Lire les dernières publications du blog de !username.

en: !username's blog
fr: Blog de !username

en: Read the latest blog entries.
fr: Lire les billets les plus récents.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fr: Le type de contenu pour le lien %add-child doit être un de ceux sélectionnés en tant que type de plan de livre autorisé.

en: Save book pages
fr: Enregistrer les pages du livre

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fr: Ce livre a été modifié par un autre utilisateur, les changements ne peuvent pas être enregistrés.

en: Title changed from %original to %current.
fr: Le titre a été modifié de %original en %current.

en: Updated book %title.
fr: Livre %title mis à jour.

en: book: updated %title.
fr: livre : %title mis à jour.

en: Update book outline
fr: Mettre à jour la structure du livre

en: Remove from book outline
fr: Retirer de la structure du livre

en: No changes were made
fr: Aucun changement n'a été effectué

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fr: La contribution a été ajoutée au livre sélectionné. Vous pouvez désormais la placer par rapport aux autres pages.

en: The book outline has been updated.
fr: La structure du livre a été mise à jour.

en: There was an error adding the post to the book.
fr: Une erreur est survenue lors de l'ajout de la contribution au livre.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fr: %title dispose de pages associées, lesquelles vont être déplacées automatiquement afin de maintenir leurs relations au livre. Pour recréer la hiérarchie (telle qu'elle était avant de supprimer cette page), %title peut être réintroduit en utilisant l'onglet Plan, chacune de ces pages enfants devront être déplacées manuellement.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fr: %title peut être réintroduit dans la hiérarchie en utilisant l'onglet Structure.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer %title de la hiérarchie du livre ?

en: The post has been removed from the book.
fr: La contribution a été retirée du livre.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fr: Affiche une version imprimable de cette page de livre et de ses sous-pages.

en: Show block on all pages
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages

en: Show block only on book pages
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages de livre

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fr: Si <em>Montrer le bloc sur toutes les pages</em> est sélectionné, le bloc contiendra le menu généré automatiquement pour tous les livres du site. Si <em>Montrer le bloc seulement sur les pages de livre</em> est sélectionné, le bloc contiendra seulement le menu correspondant aux pages du livre courant. Dans ce cas, si la page courante n'est pas dans un libre, aucun bloc ne sera affiché. Les <em>Paramètres spécifiques de visibilité de livre</em> et autres paramètres de visibilité peuvent être utilisés en complément pour afficher sélectivement ce bloc.

en: This is the top-level page in this book.
fr: Ceci est la préface (niveau supérieur) du livre.

en: No book selected.
fr: Aucun livre sélectionné.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La page parente dans le livre. La profondeur maximale pour un livre et toutes ses pages est !maxdepth. Des pages dans le livre sélectionné pourraient ne pas être accessibles en tant que parents si leur sélection venait à dépasser cette limite.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fr: %title fait partie de la structure du livre et dispose de pages enfants. Si vous procédez à sa suppression, les pages enfants seront déplacées automatiquement.

en: Re-order book pages and change titles
fr: Réordonner les pages de livre et changer les titres

en: Book page
fr: Page de livre

en: Base color
fr: Couleur de base

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Header bottom
fr: Bas de l'en-tête

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fr: Il n'y pas assez de mémoire pour que PHP puisse changer le schéma de couleur de ce thème. Il en faut au moins %size de plus. Jetez un œil à la <a href="@url">documentation PHP</a> pour plus d'information.

en: Delete the selected comments
fr: Supprimer les commentaires sélectionnés

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fr: Permet aux utilisateurs de commenter et de discuter le contenu publié.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fr: Exemple : « votre avis sur le site » ou « information sur les produits ».

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fr: Lors de l'inventaire des catégories, celles ayant des poids plus légers (plus petits) apparaissent avant les catégories ayant des poids plus lourds (plus grands). Les catégories de même poids sont affichées par ordre alphabétique.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fr: Le formulaire de contact n'est pas configuré. <a href="@add">Ajouter une ou plusieurs catégories</a> au formulaire.

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fr: Créer un formulaire de contact système et configurer des catégories à utiliser pour ce formulaire.

en: Edit contact category
fr: Modifier la catégorie de contact

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fr: Permet l'utilisation de formulaires de contact à la fois pour l'ensemble du site et pour chaque utilisateur.

en: Database logging
fr: Journalisation en base de données

en: View events that have recently been logged.
fr: Voir les événements qui ont été enregistrés récemment.

en: Top 'page not found' errors
fr: Principales erreurs de type « page non trouvée »

en: View 'page not found' errors (404s).
fr: Voir les erreurs « page non trouvée » (404).

en: Top 'access denied' errors
fr: Principales erreurs de type « accès refusé »

en: View 'access denied' errors (403s).
fr: Voir les erreurs « accès refusé » (403).

en: Logs and records system events to the database.
fr: Consigne les événements systèmes dans la base de données.

en: No roles may use this format
fr: Aucun rôle ne peut utiliser ce format

en: Allowed HTML tags: @tags
fr: Balises HTML autorisées : @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fr: Les ancres sont utilisées pour établir des liens vers d'autres pages.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fr: Les balises de saut de ligne sont automatiquement ajoutées par défaut, utilisez ceci pour en ajouter d'autres. L'usage de cette balise est différent car elle n'est pas utilisée avec une paire ouvrante/fermante comme les autres. Utilisez le " /" supplémentaire dans la balise pour conserver la compatibilité XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
fr: Texte avec <br />saut de ligne

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fr: Les balises de paragraphe sont ajoutées par défaut. Utilisez celle-ci pour en ajouter.

en: Paragraph one.
fr: Paragraphe un.

en: Paragraph two.
fr: Paragraphe deux.

en: Strong
fr: Fort

en: Emphasized
fr: Accentué

en: Cited
fr: Citation

en: Coded text used to show programming source code
fr: Text codé pour afficher du code de programmation

en: Coded
fr: Codé

en: Bolded
fr: Gras

en: Italicized
fr: Italique

en: Superscripted
fr: Exposant

en: <sup>Super</sup>scripted
fr: <sup>Exp</sup>osant

en: Subscripted
fr: Indice

en: <sub>Sub</sub>scripted
fr: <sub>Ind</sub>ice

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fr: <abbr title="Abrévation">Abrév.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fr: <acronym title="Acronyme de Trois Lettres">ATL</acronym>

en: Block quoted
fr: Citation longue

en: Quoted inline
fr: Citation simple

en: Table header
fr: En-tête de tableau

en: Table cell
fr: Cellule de tableau

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fr: Liste ordonnée - utilisez &lt;li&gt; pour débuter chaque élément de la liste

en: First item
fr: Premier élément

en: Second item
fr: Second élément

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fr: Liste non ordonnée - utilisez &lt;li&gt; pour débuter chaque élément de la liste

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fr: Les listes de définition sont similaires aux autres listes HTML. &lt;dl&gt; délimite la liste de définitions, &lt;dt&gt; délimite le terme à définir &lt;dd&gt; délimite la définition proprement dite.

en: First term
fr: Premier terme

en: First definition
fr: Première définition

en: Second term
fr: Second terme

en: Second definition
fr: Seconde définition

en: Subtitle three
fr: Sous-titre trois

en: Subtitle four
fr: Sous-titre quatre

en: Subtitle five
fr: Sous-titre cinq

en: Subtitle six
fr: Sous-titre six

en: Tag Description
fr: Description de la balise

en: You Type
fr: Vous saisissez

en: You Get
fr: Vous obtenez

en: No help provided for tag %tag.
fr: Aucune aide n'est fournie pour la balise %tag.

en: Ampersand
fr: Et commercial

en: Quotation mark
fr: Marque de citation

en: Character Description
fr: Description du caractère

en: Lines and paragraphs break automatically.
fr: Les lignes et les paragraphes vont à la ligne automatiquement.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
fr: Les lignes et les paragraphes sont reconnus automatiquement. Les balises &lt;br /&gt; saut de ligne, &lt;p&gt; paragraphe et &lt;/p&gt; fin de paragraphe sont insérées automatiquement.Si les paragraphes ne sont pas reconnus ajoutez simplement quelques lignes vides.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fr: Les adresses de pages web et de courriels sont transformées en liens automatiquement.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fr: Configurer comment le contenu posté par les utilisateurs est filtré, et en particulier quels tags HTML sont acceptés. Permet également d'activer les filtres fournis par des modules externes.

en: Compose tips
fr: Astuces de rédaction

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fr: Nom court (mais significatif) pour cette collection de fils de discussion.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fr: Description et instructions pour les discussions à l'intérieur de ce forum.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fr: Les forums sont affichés par ordre croissant de poids (les forums de même poids sont affichés par ordre alphabétique).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fr: Nom court (mais significatif) pour cette collection de forums liés.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fr: Description et instructions pour les forums à l'intérieur de ce conteneur.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fr: Les conteneurs sont affichés par ordre croissant de poids  (les conteneurs de même poids sont affichés par ordre alphabétique).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fr: Supprimer un forum ou un conteneur supprimera également ses sous-forums. Pour supprimer les contributions de ce forum, visitez d'abord la page <a href="@content">d'administration des contenus</a>. Cette action est irréversible.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fr: Nombre de sujets affichés par défaut sur chaque page.

en: Default display order for topics.
fr: Ordre d'affichage par défaut des sujets de discussion.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fr: Les conteneurs sont généralement placés au niveau le plus haut (la racine) de votre forum, mais peuvent également être placés à l'intérieur d'un autre conteneur ou forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fr: Les forums peuvent être placés au niveau le plus haut (racine), ou à l'intérieur d'un autre conteneur ou forum.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fr: Pour plus d'informations, consulter l'entrée du manuel en ligne pour le <a href="@forum">module Forum</a>.

en: Forum topic
fr: Sujet de discussion

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer du contenu dans le forum.

en: Manages the display of online help.
fr: Gère l'affichage de l'aide en ligne.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
fr: Cette page donne un aperçu des chaînes traduites disponibles. Drupal affiche les chaînes traduisibles en groupes de texte; les modules peuvent définir des groupes de texte supplémentaires contenant d'autres chaînes traduisibles. Parce que les groupes de texte fournissent une méthode de regroupement de chaînes reliées, ils sont souvent utilisés pour concentrer les efforts de traduction sur des domaines spécifiques de l'interface de Drupal.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fr: Notez que les fichiers <em>.po</em> d'un package de traduction sont importés automatiquement (si disponible) lorsque de nouveaux modules ou thèmes sont activités, ou lorsque de nouvelles langues sont ajoutées. Cette page ne permet d'importer qu'un seul fichier <em>.po</em> à la fois, et il est plus facile de télécharger et d'extraire un package de traduction dans le répertoire d'installation de Drupal, et <a href="@language-add">d'ajouter la langue</a>, ce qui importe automatiquement les fichiers <em>.po</em> du package de traduction. Les packages de traduction sont disponibles sur la <a href="@translations">page des traductions de Drupal</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fr: Cette page permet d'exporter les traductions des chaînes utilisées sur votre site. Un fichier exporté peut être au format Gettext Portable Object (<em>.po</em>), qui inclut à la fois les chaînes originales et les traductions (il est utilisé pour partager les traductions avec autrui), ou au format Gettext Portable Template (<em>.pot</em>), qui inclut les chaînes originales seulement (et permet de créer de nouvelles traductions avec l'aide d'un éditeur de traduction).

en: Built-in interface
fr: Interface utilisateur

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels, et la langue préférée de présentation du site.

en: This account's default language for e-mails.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
fr: La définition d'un alias de chemin pour une langue spécifique sera toujours utilisée lors de l'affichage de cette dans cette langue et est prioritaire sur les alias de chemin définis pour <em>Toutes les langues</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active la gestion multilingue pour ce type de contenu. Si ce paramètre est activé, un champ de sélection des langues sera ajouté au formulaire de modification, ce qui vous permettra de choisir une des <a href="!languages">langues activées</a>. Si ce paramètre est désactivé, les nouveaux contenus seront enregistrés dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par un changement de ce paramètre.

en: Configure languages for content and the user interface.
fr: Configurer les langues du contenu et de l'interface utilisateur.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
fr: Traduire l'interface utilisateur ainsi que potentiellement d'autres textes.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fr: Ajouter la prise en charge de langues et permettre la traduction de l'interface utilisateur dans d'autres langues que l'anglais.

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: This content type does not have a title field.
fr: Ce type de contenu n'a pas de champ titre.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fr: Les utilisateurs ayant le droit <em>administrer les nœuds</em> pourront outrepasser ces options.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: The human-readable name %name is already taken.
fr: Le nom affiché "%name" est déjà utilisé.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le type de contenu « %type » ?

en: Added content type %name.
fr: Type de contenu  %name ajouté.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fr[0]: Le type de contenu d'une publication a été changé de '%old-type' vers '%type'.
fr[1]: Le type de contenu de @count publications a été changé de '%old-type' vers '%type'.

en: Number of posts on main page
fr: Nombre de contributions sur la page principale

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fr: Êtes vous sûrs de vouloir reconstruire les permissions du contenu du site ?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fr: Cette action va reconstruire toutes les permissions sur le contenu du site, et peut prendre du temps. Cette action ne peut pas être annulée.

en: language
fr: langue

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fr: La version abrégée de votre contribution montre à quoi elle ressemble lorsqu'elle est promue sur la page d'accueil ou lorsqu'elle est exportée pour syndication.<span class="no-js"> Vous pouvez insérer le délimiteur "&lt;!--break--&gt;" (sans les guillemets) pour ajuster avec finesse l'endroit où votre contribution se trouve séparée.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la révision du %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli à la révision du %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la révision %revision de %title a été rétablie.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu doivent être reconstruites.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
fr: <strong>Configurez votre site web</strong> Une fois connecté, visitez la <a href="@admin">section d'administration</a>, où vous pouvez <a href="@config">personnaliser et configurer</a> tous les aspects de votre site web.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
fr: <strong>Activez des fonctions supplémentaires</strong> Ensuite, visitez la <a href="@modules">liste des modules</a> et activez les fonctionnalités qui conviennent à vos besoins spécifiques. Vous trouverez d'autres modules dans la <a href="@download_modules">section de téléchargement de modules de Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
fr: <strong>Personnaliser l'apparence de votre site web</strong> Pour changer l'apparence et le comportement de votre site web, visitez la <a href="@themes">section des thèmes</a>. Vous pouvez choisir un des thèmes inclus ou télécharger d'autres thèmes dans la <a href="@download_themes">section de téléchargement des thèmes de Drupal</a>.

en: Rebuilding content access permissions
fr: Reconstruire les permissions d'accès au contenu

en: Content permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fr: Les permission d'accès au contenu n'ont pas pu être reconstruites correctement.

en: Add content type
fr: Ajouter un type de contenu

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fr: Permet de soumettre du contenu au site et de l'afficher sur les pages.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
fr: Pour utiliser OpenID vous devez au préalable établir une identité sur un serveur OpenID public ou privé. Si vous n'avez d'OpenID et désirez en créer un, consultez un des <a href="@openid-providers">fournisseurs publics gratuits</a>. Vous trouverez plus d'informations concernant OpenID sur <a href="@openid-net">ce site Internet</a>.

en: OpenID identities
fr: Identités OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fr: Permet aux utilisateurs de s'identifier sur votre site avec leur OpenID.

en: The alias %alias is already in use in this language.
fr: L'alias %alias est déjà utilisé dans ce langage.

en: The alias has been saved.
fr: L'alias a été enregistré.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'alias %title ?

en: Filter aliases
fr: Filtrer les alias

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fr: Saisissez le chemin pour lequel vous souhaitez créer un alias, suivi du nom du nouvel alias.

en: URL aliases
fr: Alias d'URL

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fr: Modifie les URL de votre site en leur attribuant des alias.

en: Edit alias
fr: Modifier l'alias

en: Delete alias
fr: Supprimer l'alias

en: Add alias
fr: Ajouter un alias

en: Allows users to rename URLs.
fr: Permet aux utilisateurs de renommer les url.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
fr: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offre <a href="@php-snippets">quelques exemples de codes PHP</a>, ou vous pouvez créer le vôtre avec un peu d'expérience en PHP et une connaissance du système Drupal.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
fr: Vous pouvez utiliser du code PHP. Vous devrez inclure les tags &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
fr: Utiliser du code PHP personnalisé

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
fr: Du code PHP personnalisé peut être inséré dans certains types de contenu du site, tels les contribution et les blocs. Même si l'insertion du code PHP à l'intérieur d'un contenu ou d'un bloc est une fonctionnalité puissante et flexible pour les utilisateurs de confiance expérimentés en PHP, c'est une fonctionnalité qui présente un risque de danger significatif mis entre les mains d'utilisateurs malveillants. Même une petite erreur lors de l'inclusion du code PHP peut accidentellement compromettre votre site.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
fr: Si vous n'êtes pas familier de PHP, SQL ou Drupal, évitez d'utiliser du code PHP personnalisé dans les contributions. L'expérimentation avec PHP pourrait corrompre votre base de données, rendre votre site inopérant ou compromettre de façon significative sa sécurité.

en: Notes:
fr: Notes :

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
fr: Souvenez-vous de vérifier par deux fois, ligne par ligne, les erreurs de syntax et de logique <strong>avant</strong> d'enregistrer.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
fr: Les déclarations doivent être convenablement terminées par un point-virgule.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
fr: Les variables globales utilisées au sein de votre code PHP perdurent après l'exécution de votre script.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
fr: <code>register_globals</code> est <strong>désactivé</strong>. Si vous devez utiliser des formulaires, comprenez et utilisez les fonctions de l'<a href="@formapi">API de formulaire Drupal</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
fr: Utiliser une déclaration <code>print</code> ou <code>return</code> dans votre code pour afficher du contenu.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
fr: Développez et testez votre code PHP en utilisant un script et une base de données de test avant de déployer sur un site en production.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
fr: Envisagez plutôt d'inclure votre code PHP personnalisé au sein d'un module spécifique au site ou dans le fichier <code>template.php</code> plutôt que de l'embarquer directement dans une contribution ou un bloc.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
fr: Soyez avisé que la capacité à inclure du code PHP à l'intérieur du contenu est fournie par le module PHP Filter. Si ce module est désactivé ou supprimé, alors les blocs et contributions comportant du code PHP pourraient afficher, au lieu de l'exécuter, ce code PHP.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
fr: Un exemple de base : <em>Créer un bloc "Bienvenue" pour saluer les visiteurs avec un message simple.</em>

en: PHP evaluator
fr: Interpréteur PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
fr: Exécute un morceau de code PHP. Pour des raisons de sécurité, l'utilisation de ce filtre devrait être réservée seulement aux administrateurs !

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fr: Permet à du code PHP d'être évalué à l'intérieur des contenus.

en: Total votes: @votes
fr: Total des votes : @votes

en: Most recent poll
fr: Sondage le plus récent

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
fr: Un <em>sondage</em> est une question avec un ensemble de réponses. Un <em>sondage</em>, une fois créé, fournit automatiquement un décompte simple du nombre de votes pour chaque réponse.

en: Poll status
fr: Statut du sondage

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
fr: Quand un sondage est fermé, les visiteurs ne peuvent plus y participer.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fr: Après cette période, le sondage sera automatiquement fermé.

en: Negative values are not allowed.
fr: Les valeurs négatives ne sont pas autorisées.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fr: Votre vote n'a pas pu être enregistré car vous n'avez sélectionné aucun des choix.

en: Vote count
fr: Nombre de votes

en: Polls
fr: Sondages

en: Profile fields have been updated.
fr: Les champs du profil ont été mis à jour.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fr: Aucun champ dans cette catégorie. Si cette catégorie reste vide au moment de l'enregistrement elle sera supprimée.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
fr: Le nom du champ. Le nom du formulaire n'est pas montré à l'utilisateur, mais utilisé en interne dans le code HTML et les URL.
    Sauf si vous savez ce que vous faites, il est fortement recommandé de préfixer le nom du formulaire avec <code>profile_</code>, de manière à éviter des conflits de nommage avec d'autres champs. Les espaces ou tout autre caractère, à l'exception du trait d'union (-) et du tiret bas (_), sont interdits. Exemple de nom : "profile_couleur_favorite" ou plus simplement "profile_couleur".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
fr: Une liste de toutes les options. Mettre une option par ligne. Un exemple d'option est  "rouge", "bleu", "vert", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
fr: Champ caché du Profile, accessible seulement aux administrateurs, modules et thèmes.

en: Private field, content only available to privileged users.
fr: Champ privé, contenu seulement visible aux utilisateurs autorisés.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
fr: Champ public, contenu affiché sur la page de Profile mais non utilisé sur les pages de liste de membres.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
fr: Champ public, contenu affiché sur la page de Profile et sur les pages de liste de membres

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
fr: Les poids définissent l'ordre dans lequel les champs sont affichés dans le formulaire. Les champs les plus "légers" remontent vers le sommet de la catégorie.

en: Form will auto-complete while user is typing.
fr: Le formulaire se complétera automatiquement à mesure de la saisie de l'utilisateur.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
fr: Pour des raisons de sécurité, l'auto-complétion sera désactivée pour les utilisateurs n'ayant pas accès aux profils utilisateurs.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
fr: Le nom de formulaire saisi contient un ou plusieurs caractères interdits. Les espaces ou tout autre caractère, à l'exception du trait d'union (-) et du tiret bas (_), ne sont pas autorisés.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
fr: Le nom de formulaire spécifié est réservé par Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
fr: Le nom de catégorie spécifié est réservé par Drupal.

en: The specified title is already in use.
fr: Le titre spécifié est déjà utilisé.

en: The specified name is already in use.
fr: Le nom spécifié est déjà utilisé.

en: A hidden field cannot be required.
fr: Un champ caché ne peut être requis.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
fr: Un champ caché ne peut être défini comme visible sur le formulaire d'inscription.

en: The field has been created.
fr: Le champ a été créé.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le champ %field ?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
fr: Cette action est irréversible. Si les utilisateurs ont entré des valeurs pour ce champ dans leur Profil, ces valeurs seront également supprimées. Si vous souhaitez conserver les informations saisies par les utilisateurs, vous pouvez au lieu de supprimer le champ, l'<a href="@edit-field">modifier</a> et le changer en champ de profile caché pour qu'il ne soit accessible qu'aux administrateurs.

en: The field %field has been deleted.
fr: Le champ %field a été supprimé.

en: Profile field %field added under category %category.
fr: Le champ de profil %field  a été ajouté dans la catégorie %category.

en: Profile field %field deleted.
fr: Le champ de profil %field a été supprimé.

en: User list
fr: Liste des utilisateurs

en: single-line textfield
fr: champ de texte d'une seule ligne

en: multi-line textfield
fr: champ de texte multiligne

en: checkbox
fr: case à cocher

en: list selection
fr: liste de sélection

en: freeform list
fr: liste libre

en: Author information
fr: Informations sur l'auteur

en: Link to full user profile
fr: Lien vers le profil utilisateur complet

en: Profile fields to display
fr: Champs du profil à afficher

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
fr: Choisissez les champs de profil que vous souhaitez afficher dans le bloc. Seuls les champs indiqués comme publics dans la <a href="@profile-admin">page de configuration du champ</a> sont disponibles.

en: View full user profile
fr: Voir le profil utilisateur complet

en: About %name
fr: À propos de %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
fr: Mettre chaque élément sur une ligne séparée ou les séparer par une virgule. Le HTML n'est pas autorisé.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fr: La valeur fournie pour %field n'est pas une URL valide.

en: Create customizable fields for your users.
fr: Créer des champs personnalisables pour vos utilisateurs.

en: Profile category autocomplete
fr: Autocomplétion de la catégorie de profil.

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Delete field
fr: Supprimer le champ

en: Profile autocomplete
fr: Autocomplétion du profil

en: Supports configurable user profiles.
fr: Gère des profils utilisateurs configurables.

en: The index will be rebuilt.
fr: L'index va être reconstruit.

en: Indexing status
fr: Statut de l'indexation

en: Indexing throttle
fr: Seuil d'indexation

en: Number of items to index per cron run
fr: Nombre d'éléments à indexer par tâche cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fr: Le nombre maximum d'éléments indexés lors de chaque passe d'une <a href="@cron">tâche cron de maintenance</a>. Si nécessaire, réduire le nombre d'éléments peut prévenir des dépassements de temps ou de mémoire causant une erreur lors de l'indexation.

en: Indexing settings
fr: Paramètres d'indexation

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fr: <p><em>Tout changement dans les réglages suivants entraînera la reconstruction de l'index du site. L'index de recherche n'est pas vidé mais systématiquement mis à jour pour refléter les nouveaux réglages. La recherche continuera à fonctionner mais les nouveaux contenus ne seront pas indexés tant que le contenu existant n'aura pas été réindexé.</em></p><p><em>Les réglages par défaut devraient convenir à la plupart des sites.</em></p>

en: Minimum word length to index
fr: Taille minimale des mots à indexer

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fr: Le nombre de caractères qu'un mot doit avoir pour être indexé. Un paramètre plus faible signifie un meilleur classement des résultats de recherche, mais aussi une base de données plus grande. Chaque recherche doit contenir au moins un mot clé de cette taille (ou plus grand).

en: Simple CJK handling
fr: Gestion CJK simple

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fr: Appliquer ou non un indicateur simple Chinois/Japonais/Coréen basé sur des séquences imbriquées. Désactivez cette option si vous voulez utiliser un préprocesseur externe pour faire cela. Cela n'affecte pas les autres langues.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fr: Le moteur de recherche maintient un index des mots trouvés dans le contenu de votre site. Pour construire et maintenir cet index, <a href="@cron">une tâche cron de maintenance</a> doit être correctement configuré. Le procédé d'indexation peut être ajusté en utilisant les réglages suivants.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Top search phrases
fr: Phrases les plus recherchées

en: View most popular search phrases.
fr: Voir les phrases les plus recherchées.

en: Enables site-wide keyword searching.
fr: Permet la recherche par mots-clés dans l'ensemble du site.

en: Total page generation time
fr: Temps total de génération de la page

en: Top pages in the past %interval
fr: Top des pages depuis %interval

en: Top visitors in the past %interval
fr: Top des visiteurs depuis %interval

en: Top referrers in the past %interval
fr: Top des références depuis %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
fr: Journalise chaque accès de page. Nécessaire pour les statistiques de références.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fr: Les vielles entrées du journal d'accès (les statistiques sur les référants incluses) seront automatiquement supprimées. (Requiert une <a href="@cron"> tâche cron de maintenance </a> correctement configurée.)

en: Content viewing counter settings
fr: Paramètres du compteur de visualisation de contenu

en: Count content views
fr: Compter le nombre d'affichage des contenus

en: Increment a counter each time content is viewed.
fr: Incrémenter un compteur à chaque fois qu'un contenu est visualisé.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fr: Paramètres pour l'information statistique que Drupal conservera à propos du site. Voir les <a href="@statistics">statistiques du site</a> pour l'information réelle.

en: This page displays the site's most recent hits.
fr: Cette page affiche l'activité récente du site.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
fr: Cette page affiche tous les référents externes ou toutes les références externes à votre site.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
fr: Quand vous bannissez un visiteur, vous empêchez son adresse IP d'accéder à votre site. À la différence du blocage d'utilisateur, le bannissement d'un visiteur fonctionne aussi sur les anonymes. C'est la solution la plus communément utilisée pour empêcher l'accès intensif des robots ou des agents.

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: How many content items to display in "all time" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « depuis toujours ».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fr: Nombre d'éléments de contenu afficher dans la liste « vu récemment ».

en: Today's:
fr: Aujourd'hui :

en: All time:
fr: Depuis toujours :

en: Last viewed:
fr: Dernier accès :

en: View pages that have recently been visited.
fr: Voir les pages qui ont été récemment visitées.

en: View pages that have been hit frequently.
fr: Voir les pages qui ont été fréquemment consultées.

en: Top visitors
fr: Top des visiteurs

en: View visitors that hit many pages.
fr: Afficher les visiteurs qui accèdent à de nombreuses pages.

en: Top referrers
fr: Top des référents

en: View top referrers.
fr: Voir le top des référents

en: View access log.
fr: Voir le journal des accès.

en: Track page visits
fr: Suivre les visites des pages

en: Logs access statistics for your site.
fr: Enregistre les statistiques d'accès à votre site.

en: Logs and records system events to syslog.
fr: Enregistre les évements systèmes dans le syslog.

en: User pictures in posts
fr: Portrait des utilisateurs dans les contributions

en: User pictures in comments
fr: Portrait des utilisateurs dans les commentaires

en: Shortcut icon
fr: Icône de raccourci

en: Logo image settings
fr: Paramètres du logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fr: Si cette case est cochée, le logo suivant sera affiché.

en: Use the default logo
fr: Utiliser le logo par défaut

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fr: Cochez si vous voulez que le thème utilise son logo par défaut.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fr: Chemin vers le logo que vous voulez utiliser à la place du logo par défaut.

en: Upload logo image
fr: Envoyer le logo

en: Shortcut icon settings
fr: Paramètres de l'icône de raccourci

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fr: Votre icône de raccourci ou 'favicon' est affichée dans la barre d'adresse et les favoris de la plupart des navigateurs.

en: Use the default shortcut icon.
fr: Utiliser l'icône de raccourci par défaut.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fr: Cocher ceci si vous souhaitez que le thème utilise l'icône de raccourci par défaut.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fr: Le chemin du fichier image que vous souhaitez utiliser comme icône de raccourci personnalisée.

en: Upload icon image
fr: Transférer l'icône

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct au serveur, utilisez ce champ pour transférer votre icône de raccourci.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fr: @module (<span class="admin-missing">manquant</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fr: Les modules suivants vont être complètement désinstallés de votre site, et <em>toutes les données de ces modules seront perdues</em> !

en: Confirm uninstall
fr: Confirmer la désinstallation

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fr: Voulez-vous procéder à la désinstallation des éléments ci-dessus ?

en: No modules selected.
fr: Aucun module sélectionné.

en: The selected modules have been uninstalled.
fr: Les modules sélectionnés ont été désinstallés.

en: The name of this website.
fr: Le nom de ce site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fr: La devise de votre site, slogan, ou une phrase accrocheuse (souvent affichée à côté du titre du site).

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: Select an image processing toolkit
fr: Sélectionnez une boîte à outils de traitement d'image

en: Number of items in each feed
fr: Nombre d'éléments dans chaque flux

en: Default number of items to include in each feed.
fr: Le nombre d'éléments par défaut à inclure dans chaque flux.

en: Feed content
fr: Contenu du flux

en: Titles plus teaser
fr: Titres et accroches

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fr: Paramètres globaux pour l'affichage, par défaut, du contenu de chaque flux.

en: Cron ran successfully.
fr: La tâche planifiée (cron) a réussi.

en: Cron run failed.
fr: La tâche planifiée (cron) a échoué.

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce thème requiert la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version de PHP.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fr: Cette page liste les tâches d'administration disponibles pour chaque module.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fr: Ces options permettent de contrôler l'aspect général de votre site, quelque soit le thème. A moins que ces paramètres généraux soient modifiés par la configuration d'un thème spécifique, ce sont eux qui seront utilisés par défaut.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fr: Le bloc <em>Powered by Drupal</em> est un lien optionnel vers la page d'accueil du projet Drupal. Même s'il n'est absolument pas obligatoire d'afficher ce lien, cela reste un moyen de promouvoir Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
fr: Vous trouverez ici un rapide aperçu des paramètres de votre site Drupal ainsi que les problèmes détectés dans votre installation. Il est utile de copier-coller ces informations quand vous demandez de l'aide sur les forums de drupalfr.org ou sur le système de gestion de tickets de drupal.org.

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fr: Impossible de supprimer le fichier temporaire "%path" pendant l'opération de nettoyage

en: Compact mode
fr: Mode compact

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fr: Indiquer à Drupal où stocker les fichiers transférés et la manière d'y accéder.

en: Image toolkit
fr: Boîte à outils image

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fr: Choisir quelle boîte à outils image utiliser si vous avez installé des boîtes à outils optionnelles.

en: RSS publishing
fr: Publication RSS

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: Enable or disable clean URLs for your site.
fr: Activer ou désactiver les URL simplifiées pour votre site.

en: Clean URL check
fr: Test des URL simplifiées

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fr: Obtenir un rapport du fonctionnement de votre site et des problèmes détectés.

en: -1 (Unlimited)
fr: -1 (infini)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fr: Votre version de PHP est trop ancienne. Drupal nécessite au moins la version %version de PHP.

en: PHP register globals
fr: PHP 'register globals'

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
fr: La directive <em>register_globals</em> est activée. Drupal nécessite que cette directive soit desactivée. Votre site peut en effet être à risque si <em>register_globals</em> est activée. Vous trouverez les instructions nécessaires <a href="http://php.net/configuration.changes">pour changer les paramètres de configuration</a> dans le manuel PHP.

en: Enabled ('@value')
fr: Activé ('@value')

en: PHP memory limit
fr: Plafond mémoire de PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fr: Envisagez d'augmenter le plafond mémoire de PHP à %memory_minimum_limit pour éviter les erreurs durant le processus d'installation.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fr: Envisagez d'augmenter le plafond mémoire de PHP à %memory_minimum_limit pour éviter les erreurs durant le processus d'installation.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fr: En fonction de votre configuration, Drupal peut fonctionner avec un plafond mémoire de PHP de %memory_limit. Un plafond de %memory_minimum_limit ou supérieur est néanmoins recommandé, en particulier si votre site utiliser des modules additionnels.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fr: Augmentez le plafond mémoire de PHP en éditant le paramètre memory_limit dans le fichier de configuration %configuration-file et redémarrez votre serveur web (ou contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour cela).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fr: Contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour augmenter le plafond mémoire de PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fr: Consultez <a href="@url">les pré-requis de Drupal</a> pour plus d'informations.

en: Not protected
fr: Non protégé.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fr: Le fichier %file n'est pas protégé en écriture et cela pose un problème de sécurité. Vous devez changer les permissions du fichier pour qu'il ne soit pas accessible en écriture.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fr: Pour plus d'informations reportez-vous à l'entrée sur <a href="@cron-handbook">la configuration du Cron</a> du manuel en ligne.

en: Cron has not run recently.
fr: Cron n'a pas été lancé récemment.

en: Cron maintenance tasks
fr: Tâches planifiées (cron) de maintenance

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fr: Vous pouvez <a href="@cron">lancer le cron manuellement</a>.

en: The directory %directory is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fr: Il est possible que vous deviez définir un répertoire correct sur la <a href="@admin-file-system">page des paramètres du système de fichiers</a> ou changer les permissions du répertoire actuel pour qu'il soit autorisé en écriture.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fr: Inscriptible (méthode de téléchargement <em>publique</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fr: Inscriptible (méthode de téléchargement <em>privée</em>)

en: Database updates
fr: Mises à jour de la base de données

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fr: Certains modules nécessitent des modifications du schéma de base de données. Vous devriez lancer <a href="@update">le script de mise à jour de la base de données</a> immédiatement.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fr: Le script update.php est accessible à tout le monde sans vérification, ce qui représente un risque de sécurité. Vous devez attribuer à FALSE la valeur de la variable $update_free_access dans votre fichier settings.php.

en: Access to update.php
fr: Accéder à update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
fr: Permet aux administrateurs de modifier la configuration générale du site.

en: Reset to alphabetical
fr: Rétablir l'ordre alphabétique

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fr: Les termes sont affichés par ordre croissant de poids.

en: Weight value must be numeric.
fr: Le poids doit être numérique.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir l'ordre alphabétique du vocabulaire %title ?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fr: La réinitialisation d'un vocabulaire annulera l'ordre personnalisé et organisera les éléments par ordre alphabétique.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fr: Réinitialiser le vocabulaire '%name' par ordre alphabétique.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
fr: Les traductions d'un contenu sont gérées par ensembles de traductions. Chaque ensemble de traductions possède une contribution source et autant de traductions que de <a href="!languages">langues activées</a>. Toutes les traductions sont marquées comme à jour ou périmées en fonction de l'importance des modifications sur la contribution source.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active le support des traductions pour ce type de contenu. Si activé, un champ de sélection de langues sera ajouté au formulaire de modification, vous permettant de sélectionner l'une des <a href="!languages">langues activées</a>. En activant ce paramètres pour ce type de contenu, vous pouvez également définir une traduction pour chacune des langues. Sinon, les nouvelles contributions seront enregistrées dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par les changements de cette option.

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: Flag translations as outdated
fr: Périmer toutes les traductions

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fr: Si vous faites des changements significatifs, qui nécessiteront une mise à jour des traductions, vous pouvez indiquer que toutes les traductions liées à cette contribution sont périmées. Cela ne changera aucune des propriétés de ce contenu, notamment son état de publication.

en: This translation needs to be updated
fr: Cette traduction doit être mise à jour

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fr: Lorsque cette option est cochée, la traduction doit être mise à jour car la source de la contribution a changé. Décocher quand la traduction est à nouveau à jour.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Allows content to be translated into different languages.
fr: Permet au contenu d'être traduit dans plusieurs langues.

en: Unknown release date
fr: Date de publication inconnue

en: Last checked: @time ago
fr: Dernière vérification : il y a @time

en: Last checked: never
fr: Dernière vérification : jamais

en: Includes: %includes
fr: Contient : %includes

en: Disabled modules
fr: Modules désactivés

en: Disabled themes
fr: Thèmes désactivés

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fr: Sélectionnez la fréquence de vérification des mises a jour des modules et thèmes actuellement installés sur votre site.

en: E-mail notification threshold
fr: Seuil de notification de courriel

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fr: Vous pouvez choisir de n'envoyer un courriel que si une mise à jour de sécurité est disponible, ou pour être informé de toutes les nouvelles versions. Si des mises à jour sont disponibles pour le cœur de Drupal ou pour les modules et thèmes installés, votre site affichera toujours un message sur la page <a href="@status_report">tableau de bord d'administration</a> ainsi qu'un message d'erreur sur les pages d'administration s'il s'agit d'une mise à jour de sécurité.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fr: Ici vous pourrez trouver de l'information à propos des mises à jour disponibles pour vos modules et thèmes installés. Veuillez noter que chaque module ou thème fait partie d'un "projet", lequel peut ou non avoir le même nom et peut inclure plusieurs modules ou thèmes.

en: Module and theme update status
fr: Statut de mise à jour des modules et des thèmes

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fr: Des mises à jour de sécurité sont disponibles pour un ou plusieurs de vos modules ou thèmes. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fr: Il y a des mises à jour disponibles pour un ou plusieurs de vos modules ou thèmes. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fr: Afficher l'état des mises à jour disponibles pour vos modules et thèmes.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte, mais l'approbation d'un administrateur est requise.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fr: Exiger la vérification de l'adresse électronique quand un visiteur crée un compte

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Si cette case est cochée, les nouveaux utilisateurs devront valider leur adresse e-mail avant de pouvoir se connecter au site, et le système leur affectera un mot de passe généré automatiquement. Si cette case est décochée, les utilisateurs seront connectés immédiatement après leur inscription, et pourront choisir leur propre mot de passe.

en: User registration guidelines
fr: Directives pour la création d'un compte

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans la partie supérieure du formulaire de création de compte. Il sert à donner des directives ou des informations à vos futurs utilisateurs.

en: Welcome, new user created by administrator
fr: Bienvenue, nouvel utilisateur créé par l'administrateur

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres créés par un administrateur.

en: Welcome, no approval required
fr: Bienvenue, pas d'approbation requise

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres après leur inscription, lorsqu'aucune approbation n'est requise.

en: Welcome, awaiting administrator approval
fr: Bienvenue, en attente d'approbation

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres après leur enregistrement, lorsque leur approbation est requise.

en: Password recovery email
fr: Courriel d'oubli de mot de passe

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fr: Personnaliser les messages par courriel envoyés aux utilisateurs qui demandent un nouveau mot de passe.

en: Account activation email
fr: Courriel d'activation du compte

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fr: Active et personnalise l'envoi d'un courriel aux utilisateurs dont le compte est activé (c'est à dire lorsqu'un administrateur active le compte d'un utilisateur qui s'est préalablement enregistré, si votre site nécessite l'approbation des utilisateurs).

en: Notify user when account is activated.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est activé.

en: Account blocked email
fr: Courriel de compte bloqué

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fr: Active et personnalise l'envoi de messages par courriel aux utilisateurs dont le compte est verrouillé.

en: Notify user when account is blocked.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est bloqué.

en: Account deleted email
fr: Courriel de notification d'une suppression de compte

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fr: Active et personnalise l'envoi d'un courriel aux utilisateurs dont le compte est supprimé.

en: Notify user when account is deleted.
fr: Notifier l'utilisateur lorsque son compte est supprimé.

en: Signature support
fr: Gestion des signatures

en: Picture support
fr: Support des portraits d'utilisateurs

en: Picture maximum dimensions
fr: Dimensions maximales du portrait

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fr: Dimensions maximales des portraits, en pixels.

en: Picture maximum file size
fr: Taille de fichier maximale des fichiers de portrait

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fr: Taille de fichier maximale des portraits, en Ko.

en: Picture guidelines
fr: Directives concernant les portraits

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans le formulaire de transfert de portraits, en complément des directives de base. Il permet de donner des compléments d'information aux utilisateurs.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fr: Le nom pour ce rôle. Exemple : « modérateur », « responsable de l'édition », « architecte du site ».

en: The role has been renamed.
fr: Le rôle a été renommé.

en: The role has been deleted.
fr: Le rôle a été supprimé.

en: E-mail new password
fr: Envoyer nouveau mot de passe par courriel

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fr: Désolé, %name n'est reconnu ni comme un nom d'utilisateur ni comme une adresse e-mail.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fr: Des instructions détaillées ont été envoyées à votre adresse électronique.

en: %name has been deleted.
fr: %name a été supprimé.

en: You must enter a username.
fr: Vous devez saisir un nom d'utilisateur.

en: The username cannot begin with a space.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas commencer par un espace.

en: The username cannot end with a space.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas se terminer par un espace.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas contenir plusieurs espaces à la suite.

en: The username contains an illegal character.
fr: Le nom d'utilisateur contient un caractère non valide.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fr: Le nom d'utilisateur %name est trop long : sa longueur doit être inférieure à %max caractères.

en: You must enter an e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse électronique.

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: User list length
fr: Longueur de la liste des utilisateurs

en: Enter the password that accompanies your username.
fr: Saisissez le mot de passe correspondant à votre nom d'utilisateur.

en: Signature settings
fr: Paramètres de signature

en: Delete picture
fr: Supprimer l'image

en: Check this box to delete your current picture.
fr: Cochez cette case pour supprimer votre portrait actuel.

en: Unblock the selected users
fr: Débloquer les utilisateurs sélectionnés.

en: Block the selected users
fr: Bloquer les utilisateurs sélectionnés.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fr: Cette page permet à l'administrateur d'inscrire manuellement des utilisateurs. Les noms d'utilisateurs et les adresses de courriels doivent être uniques.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fr: Entrez une requête simple ("*" peut être utilisé comme joker) pour rechercher un nom d'utilisateur ou un courriel. Par exemple, on pourrait rechercher "je" et Drupal retournerait "Jean","Jean-François" et "jeanne@example.com".

en: Deleted user: %name %email.
fr: Utilisateur supprimé : %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fr: Déterminer les accès aux fonctionnalités en choisissant des droits pour les rôles.

en: Edit role
fr: Modifier le rôle

en: Manages the user registration and login system.
fr: Gère l'inscription des utilisateurs et le système d'identification.

en: Run the clean URL test
fr: Lancer le test des URL simplifiées

en: Reorder
fr: Réordonner

en: Transliterate
fr: Translittérer

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: URL to file
fr: Url du fichier

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: Starting upload...
fr: Début du transfert...

en: Uploading... (@current of @total)
fr: Transfert en cours... (@current sur @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers, mais il ne dispose pas des bibliothèques requises. Il est recommandé d'installer la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a> (meilleur choix) ou d'installer <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression de transfert de fichier à l'aide d'APC RFC1867. Notez que seul un transfert à la fois est supporté. Il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque Uploadprogress PECL</a> si possible.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fr: Votre serveur est incapable d'afficher la progression de transfert de fichier. La progression de transfert de fichier requiert que PHP soit exécuté avec mod_php et non en tant que FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers avec APC, mais celui-ci n'est pas activé. Ajouter le code <code>apc.rfc1867 = 1</code> à votre fichier de configuration php.ini. Toutefois, il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a>, car elle supporte le transfert simultané de plusieurs fichiers (ce qui n'est pas le cas d'APC).

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fr: Activé (<a href="http://php.net/manual/fr/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fr: Activé (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fr: Transfert en cours

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stocker un titre, href et des attributs dans la base de données pour les assembler dans un lien.

en: URL, as plain text
fr: URL, texte simple

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
fr: Force les valeurs de variables définies par des modules qui nécessitent leur paramètrage défini pour fonctionner correctement.

en: Minimum scale
fr: Échelle minimum

en: Maximum scale
fr: Échelle maximum

en: WYSIWYG Filter
fr: Filtre WYSIWYG

en: HTML elements and attributes
fr: Éléments et attributs HTML

en: Advanced rules
fr: Règles avancées

en: Policy
fr: Politique

en: Disabled - Do not add rel=&quot;nofollow&quot; to any link.
fr: Désactivé - N'ajouter rel=&quot;nofollow&quot; à aucun lien

en: Whitelist - Add rel=&quot;nofollow&quot; to all links except those leading to domain names specified in the list below.
fr: Liste blanche - Ajouter rel=&quot;nofollow&quot; à tous les liens sauf ceux pointant vers les domaines spécifiés dans la liste ci-dessous.

en: Blacklist - Add rel=&quot;nofollow&quot; to all links leading to domain names specified in the list below.
fr: Liste noire - Ajouter rel=&quot;nofollow&quot; à tous les liens pointant vers les domaines spécifiés dans la liste ci-dessous.

en: If you choose the whitelist option, be sure to add your own domain names to the list!
fr: Si vous choisissez l'option Liste blanche, soyez sûr d'ajouter votre propre domaine à la liste !

en: Domains list
fr: Liste des domaines

en: Invalid domain %domain. Please, enter a comma separated list of valid domain names.
fr: Nom de domaine %domain invalide. Veuillez saisir une liste de noms de domaine valides séparés par une virgule.

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Comparing two revisions:
fr: Comparaison de deux révisions :

en: Highlight changes
fr: Surligner les modifications

en: List revisions
fr: Lister les révisions

en: integer
fr: nombre entier

en: @size KB
fr: @size Ko

en: @size MB
fr: @size Mo

en: @size GB
fr: @size Go

en: @size TB
fr: @size To

en: @size PB
fr: @size Po

en: @size EB
fr: @size Eo

en: @size ZB
fr: @size Zo

en: @size YB
fr: @size Yo

en: All messages
fr: Tous les messages

en: Disable Breadcrumbs
fr: Desactiver les fils d'Ariane

en: Base name
fr: Nom de base

en: (empty)
fr: (vide)

en: Text format
fr: Format de texte

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: No new posts
fr: Aucun nouveau message

en: Sticky topic
fr: Sujet épinglé

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: Director
fr: Réalisateur

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Read the documentation
fr: Lire la documentation

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgctxt" inattendu à la ligne %line.

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une bibliothèque d'outils utiles par Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Missing callback hooks.
fr: Procédures de rappel (callback hooks) manquantes.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fr: S'il vous plaît, choisissez avec quel contexte et comment vous voulez le convertir.

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: From "@title"
fr: De "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de cache CTools CSS. Vérifiez les permissions sur le répertoire de vos fichiers.

en: Update and return
fr: Mise à jour et retour

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette variante et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un nœud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des nœuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de nœud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les nœuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de nœud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les nœuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de nœud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces nœuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les nœuds. Cette page affecte seulement les nœuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de nœuds ou les nœuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un nœud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres de l'argument

en: A meaningless second page
fr: Une seconde page sans importance

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque vous définissez un élément de menu comme un onglet par défaut, Drupal a besoin de savoir quel sera son élément parent. Parfois le parent existera déjà, mais dans certains cas,  vous devez le créer. Le chemin d'un élément parent doit toujours être le même chemin avec la dernière partie supprimée, c'est-à-dire si le chemin de cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin du parent doit être <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Parent item menu
fr: Menu de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une page à partir de l'import. Erreurs rapportées : @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments. Vous ne pouvez pas utiliser le même chemin que la page d'origine.

en: Clone variants
fr: Cloner les variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fr: Si sélectionné toutes les variantes associées à cette page seront également clonées. Si non sélectionné la page sera clonée sans ses variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Ré-initialiser la page va la supprimer de la base de données, la rétablissant à la page par défaut d'origine. Tout changement effectué sera perdu et ne pourra être récupéré.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fr: Des pages créées par l'administrateur qui ont un chemin d'URL, un contrôle d'accès et des entrées dans le système de menu de Drupal.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fr: Exporter cette page en tant que code qui pourra être importé ou intégré dans un module.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette page et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this page from your system completely.
fr: Supprimer entièrement cette page du système.

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: No menu entry.
fr: Pas d'entrée dans le menu.

en: Normal menu entry.
fr: Entrée de menu normale.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fr: Si activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal de l'affichage des pages de termes de taxinomie <em>taxonomy/term/%term</em>. Si vous aviez des variantes, vous pourriez utiliser des critères de sélection tel que le vocabulaire ou les permissions pour afficher différentes vues de la page des termes de taxinomies et des nœuds associés. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut des pages de termes de taxinomie sera utilisée. Cette page affecte uniquement les éléments affichés au chemin taxonomy/term/%term. Certains termes, tel que les forums, ont leur affichage géré ailleurs. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner le sentiment qu'un terme de taxinomie est affiché ailleurs, mais pour Drupal ceci sont toujours au chemin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fr: Autoriser plusieurs termes sur taxonomy/term/%term

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fr: Si activé, ceci surcharge l'affichage par défaut de Drupal pour afficher le profile des utilisateurs <em>user/%user</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que les rôles ou les permissions pour fournir des affichages différents des profiles utilisateurs. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé. Notez que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner l'impression que les profiles utilisateurs sont affichés ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours affiché au chemin user/%user.

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fr: Cette page a été modifiée, mais ces changements ne sont pas encore actifs. Lors de la modification de cette page, celle-ci est verrouillée et ne peut pas être modifiée par les autres utilisateurs.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette page est en cours d'édition par l'utilisateur !user, et est donc verrouillée. Ce verrou est actif depuis !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fr: Comparer deux utilisateurs (l'utilisateur connecté et l'utilisateur visualisé, par exemple)

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fr: Accorder un accès basé sur la comparaison des contextes de deux utilisateurs. Par exemple, pour accorder à un utilisateur l'accès à son propre profil, choisir "utilisateur connecté" et "l'utilisateur en cours d'affichage" et appliquer "accorder l'accès si identique". Quand ils identiques, les accès seront accordés.

en: Grant access if user contexts are
fr: Accorde l'accès si les contextes utilisateur sont

en: Not equal
fr: Différent

en: Node: accessible
fr: Nœud: accessible

en: Control access with built in Drupal node access test.
fr: Contrôler l'accès avec le test interne d'accès aux noeuds de Drupal.

en: Create nodes of the same type
fr: Créer des nœuds du même type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fr: Utiliser les règles internes d'accès aux nœuds de Drupal, détermine si l'utilisateur peut effectuer l'opération sélectionnée sur le nœud.

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fr: @user peut créer des nœuds de même type que @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: Control access by node language.
fr: Contrôler l'accès par la langue du noeud.

en: Current site language
fr: Langue actuelle du site

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fr: Passer seulement si le nœud est dans une des langues sélectionnée.

en: @identifier is in any language
fr: @identifier est dans n'importe quelle langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: Control access by node_type.
fr: Contrôle d'accès par node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
fr: Seuls les types de nœuds cochés seront valides.

en: @identifier is any node type
fr: @identifier est un type de nœud quelconque

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: User: permission
fr: Utilisateur : permission

en: Control access by permission string.
fr: Contrôler l'accès par chaîne de permissions.

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: @identifier has "@perm"
fr: @identifier a "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fr: Contrôler l'accès via un code PHP arbitraire.

en: Administrative desc
fr: Description administrative

en: A description for this test for administrative purposes.
fr: Une description de ce test à des fins administratives.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fr: L'accès sera accordé si le code PHP suivant retourne <code>VRAi</code>. Ne pas inclure &lt;?php ?&gt;. Attention tout code PHP incorrect peut endommager votre site Drupal. Tous les contextes seront disponibles dans la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour modifier du code PHP.

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fr[0]: @identifier a le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier a l'un des rôles "@roles"

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fr: Contrôle l'accès par la langue de l'utilisateur ou du site.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Passe seulement si le langage courant du site est l'un des langages sélectionnés.

en: Site language is any language
fr: La langue du site est n'importe quelle langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier is any vocabulary
fr: @identifier est n'importe quel vocabulaire

en: Creates a node context from a node ID argument.
fr: Crée un contexte de nœud à partir d'un argument de type identifiant de nœud.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fr: Saisir un identifiant de nœud pour cet argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'ajout de nœud à partir d'un argument de type nœud.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'édition de nœud à partir d'un ID d'argument nœud.

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term ID.
fr: Saisir un identifiant de terme de taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fr: Créer un contexte utilisateur à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fr: Crée un contexte de vocabulaire à partir d'un identifiant de vocabulaire comme argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fr: Saisir l'identifiant du vocabulaire pour cet argument

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Link to author profile
fr: Lier au profil de l'auteur

en: Check here to link to the node author profile.
fr: Cocher ici pour lier au profil de l'auteur du nœud.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: The body of the referenced node.
fr: Le corps du nœud référencé.

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fr: Le menu de navigation de livre auquel le nœud appartient.

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: The date the referenced node was created.
fr: Date de création du nœud référencé.

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: Node links go here.
fr: Les liens du nœud vont ici.

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: The title of the referenced node.
fr: Le titre du nœud référencé.

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Node last updated date
fr: Date de dernière mise à jour du nœud

en: The date the referenced node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud référencé.

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: "@s" last updated date
fr: Date de dernière mise à jour de "@s"

en: Node form submit buttons
fr: Boutons de soumissions du formulaire de nœud

en: Submit buttons for the node form.
fr: Boutons de soumissions pour le formulaire de nœud.

en: Node form buttons.
fr: Boutons du formulaire de nœud.

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le nœud.

en: Profile category
fr: Catégorie du profil

en: Enter the node ID of a node for this context.
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour ce contexte.

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Enter the node type this context.
fr: Saisir le type de nœud pour ce contexte.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour cet argument :

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: Enter the string for this context.
fr: Saisir une chaîne pour ce contexte.

en: Select a term from @vocabulary.
fr: Choisir un terme dans @vocabulary.

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fr: Plusieurs termes de taxonomie, comme un groupe.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Term name of first term
fr: Nom de terme du premier terme

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fr: Le nom de tous les termes, séparés pas "+" ou ","

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Make all views available as panes
fr: Rendre toutes les vues utilisables en tant que volets

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fr: Si coché, toutes les vues seront disponibles sous forme de content pane pour être ajoutées aux types de contenu. Si non sélectionné, seules les vues qui disposent d'un affichage Content pane seront disponible en tant que content panes. Désélectionnez ceci si vous souhaitez contrôler plus finement quelles vues sont diponibles l'interface des panels pour les utilisateurs.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fr: Configurer des vues pour être utilisées comme contenu avec CTools.

en: Views content panes
fr: Volets de contenu de Views

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fr: Permet au contenu de Views d'être utilisé dans Panels, Dashboard et d'autres modules qui utilisent l'API CTools.

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fr: L'argument @arg utilisant le contexte @context a été converti en @converter

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: Skipping first @count results
fr: Ignorer les @count premiers résultats

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fr: Saisir le nombre d'éléments à ignorer ; saisir 0 pour n'ignorer aucun élément.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fr: Si ceci est défini, supplanter le chemin d'URL de la Vue ; ceci peut être pratique pour la définir à l'URL du panneau.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fr: Est disponible comme contenu pour un panneau ou un affichage de tableau de bord.

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Use Panel path
fr: Utiliser le chemin du module Panel

en: Argument input
fr: Saisie d'argument

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres sélectionnés seront disponibles dans le volet de la fenêtre de configuration pour être modifiés par l'utilisateur. Les paramètres non sélectionnés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Path override
fr: Supplantation du chemin

en: Title override
fr: Supplantation du titre

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fr: Ceci est le titre qui va apparaître pour le volet de cette vue dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, le nom de la vue sera utilisé.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fr: Ceci est le texte qui va apparaître quand l'utilisateur va placer sa souris au-dessus du volet dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, la description de la vue sera utilisée.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fr: Ceci est la catégorie dans laquelle apparaîtra le volet dans la fenêtre d'ajout de contenu.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fr: Ceci est le poids par défaut de la catégorie. Notez que si le poids de la catégorie est défini à plusieurs endroits, seul le premier est visible par Panels, donc si le poids ne semble pas fonctionner, vérifiez dans les autres endroits où le poids pourrait avoir été défini.

en: Link pane title to view
fr: Lier le titre du volet à la vue

en: Inherit path from panel display
fr: Hériter du chemin de l'affichage du panneau

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, tel que les liens plus, les liens de résumé, et les liens de saisies exposés vont aller dans l'affichage des chemins des panels et non dans la vue, si l'affichage a un chemin.

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fr: La version de l'API de CTools est trop ancienne pour Panels. Panels requiert au moins la %version.

en: CTools API Version
fr: Version de l'API de CTools

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fr: Les pages du panel peuvent être utilisées comme des pages d'arrivée (landing pages). Elles possèdent une URL, acceptent les arguments et peuvent avoir des entrées de menu.

en: Panel page
fr: Page du panel

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fr: Vous devez activer le module page manager pour cette fonctionnalité.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fr: Les nœuds de panel sont des nœuds de contenu qui apparaissent dans vos recherches. Mais ils sont plus limités que les pages de panel.

en: Panel node
fr: Nœud de panel

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fr: Vous devez activer le module panel node pour cette fonctionnalité.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fr: Les mini panels sont des petites zones de contenu affichées comme des blocs, pour les besoins de mise en forme de blocs complexes ou de mises en forme à l'intérieur de mises en forme.

en: Mini panel
fr: Mini-panneau

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fr: Vous devez activer le module Mini panels pour cette fonctionnalité.

en: Go to list
fr: Aller à la liste

en: There are no mini panels.
fr: Il n'y a aucun mini-panneau.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fr: Il n'y a actuellement pas de paramètres à changer, mais des plugins additionnels ou des modules peuvent vous les fournir dans le futur.

en: Your changes have been discarded.
fr: Vos modifications ont été rejetées.

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Disable this pane
fr: Désactiver ce volet

en: Enable this pane
fr: Activer ce volet

en: CSS properties
fr: Propriétés CSS

en: Invalid pane id.
fr: Identifiant (ID) de volet invalide.

en: Cache method for this display
fr: Méthode de mise en cache pour cet affichage

en: Cache method for !subtype_title
fr: Méthode de cache pour !subtype_title

en: Cache settings for this display
fr: Paramètres de cache pour cet affichage

en: Cache settings for !subtype_title
fr: Paramètres de cache pour !subtype_title

en: Default style for this display
fr: Style par défaut pour cet affichage

en: Panel style for region "!region"
fr: Style de panneau pour la région "!region"

en: Pane style for "!pane"
fr: Style de volet pour "!pane"

en: Use display default style
fr: Utiliser le style d'affichage par défaut

en: Style settings for @style (display)
fr: Paramètres de style pour @style (affichage)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fr: Paramètres de style pour le style @style (Région "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fr: Paramètres de style pour le style @style (Volet "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fr: Configurer la CSS sur !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fr: Identifiant CSS à appliquer à ce volet. Peut rester vide.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fr: Classe CSS à appliquer à ce volet. Peut rester vide.

en: Access settings on !subtype_title
fr: Paramètres d'accès à !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fr: Ajouter une règle de visibilité pour !subtype_title

en: Invalid test id.
fr: Identifiant (ID) de test invalide.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fr: Configurer la règle de visibilité pour !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fr: La mise en page du panneau a été mise à jour.

en: Mini panel: "@title"
fr: Mini-panneau : "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fr: Créer des mini-panneaux pouvant être utilisés comme des blocs par Drupal et comme des volets par d'autres modules de panneaux.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fr: Une mise en forme de panel divisée en lignes et colonnes.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fr: Choisir quel contenu peut être ajouté aux affichages du nœud de panel.

en: Show layout designer
fr: Montrer l'outil de mise en page

en: Remove column
fr: Enlever la colonne

en: Add row to top
fr: Ajouter une ligne en haut

en: Add row to bottom
fr: Ajouter une ligne en bas

en: Remove row
fr: Enlever la ligne

en: Add column
fr: Ajouter une colonne

en: Add region to left
fr: Ajouter une région à gauche

en: Add column to left
fr: Ajouter une colonne à gauche

en: Add region to right
fr: Ajouter une région à droite

en: Add column to right
fr: Ajouter une colonne à droite

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Remove region
fr: Enlever la région

en: Invalid item id.
fr: Identifiant (ID) de l'élément invalide.

en: Configure column
fr: Configurer la colonne

en: Configure row
fr: Configurer la ligne

en: Configure region
fr: Configurer la région

en: Region title
fr: Titre de la région

en: Fluid
fr: Fluide

en: You must remove contained items to change the row container type.
fr: Vous devez enlever les éléments contenus pour changer le type de conteneur de ligne.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fr: Les éléments ne peuvent pas être définis comme fluides s'il y a déjà des éléments fixes de ce côté.

en: Hide layout designer
fr: Cacher l'outil de mise en page

en: No markup at all
fr: Aucune balise

en: Each region
fr: Chaque région

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fr: Choisir de placer la boite autour de chaque volet (morceau de contenu) ou de chaque région (chaque colonne ou région).

en: Change general settings about this variant.
fr: Modifier les paramètres généraux de cette variante.

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fr: Ajouter les éléments de contenu et changer leur position avec une interface glisser-déplacer.

en: Move content from old layout
fr: Déplacer le contenu de l'ancienne mise en forme

en: Get a preview of what this variant will look like.
fr: Avoir un aperçu de ce à quoi la variante ressemblera

en: This panel will be selected if @conditions.
fr: Ce panel sera sélectionné si @conditions.

en: This panel will always be selected.
fr: Ce panel sera toujours sélectionné.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Panel: @title
fr: Panneau : @title

en: You must select a layout.
fr: Vous devez sélectionner une mise en forme.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fr: Vous devez sélectionner une mise en forme différente si vous souhaitez changer les mises en formes.

en: Update and preview
fr: Modifier et prévisualiser

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fr: Cocher pour que la page désactive toutes les régions affichées dans le thème. Notez que certains thèmes supportent ce paramètre mieux que d'autres. En cas de doute, essayez avec des thèmes en stock pour voir.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fr: Entrer le code CSS bien formé ici ; ce code sera inséré dans la page, et ne devrait être utilisé que pour des ajustements mineurs. Quand c'est possible, il est préférable de mettre la CSS de la page dans le thème. Par sécurité, cette CSS sera filtrée. C'est pourquoi certaines CSS peuvent ne pas fonctionner.

en: Field label
fr: Étiquette du champ

en: Locking
fr: Verrouillage

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Format string
fr: Chaine de format

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %format ?

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète des modules Date et Date API est disponible sur <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: Date wizard
fr: Assistant de date

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom système. Valeurs autorisée : (a-z, 0-9, _). Si ce n'est pas un type de contenu existant, le type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Étiquette du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour la création d'un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom système. Valeurs autorisées : (a-z,0-9,_) Ne doit pas être le nom d'un champ existant.

en: Date field label
fr: Étiquette du champ date

en: The human-readable label for this field.
fr: L'étiquette affichée de ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Date Tools
fr: Outils de Date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Date browser
fr: Sélecteur de date

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'explorateur de Date

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Aller au mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Aller au mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Aller au jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Aller au jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: Acknowledgements
fr: Contributions accomplies

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Show fewer
fr: En afficher moins

en: Broken links
fr: Liens brisés

en: Link %link has changed and needs to be updated.
fr: Le lien %link a changé et doit être mis à jour.

en: Broken link %link has been found.
fr: Le lien brisé %link a été trouvé.

en: Shows a list of broken links in content.
fr: Montre une liste des liens brisés dans les contenus.

en: Edit link settings
fr: Modifier la configuration du lien

en: Scan comments for links
fr: Rechercher des liens dans les commentaires

en: Scan blocks for links
fr: Rechercher des liens dans les blocs

en: Check settings
fr: Paramètres de vérification

en: Check interval for links
fr: Intervalle de vérification des liens

en: Comment: @title
fr: Commentaire : @title

en: Block: @title
fr: Bloc : @title

en: One node has been scanned. | @count nodes have been scanned.
fr[0]: Un nœud a été analysé.
fr[1]: @count nœuds ont été analysés.

en: One comment has been scanned. | @count comments have been scanned.
fr[0]: Un commentaire a été analysé.
fr[1]: @count commentaires ont été analysés.

en: One block has been scanned. | @count blocks have been scanned.
fr[0]: Un bloc a été analysé.
fr[1]: @count blocs ont été analysés.

en: Edit node @node
fr: Modifier le nœud @node

en: Edit comment @comment
fr: Modifier le commentaire @comment

en: Edit block @block
fr: Modifier le bloc @block

en: No broken links have been found.
fr: Aucun lien brisé n'a été trouvé.

en: @project issue queue
fr: File d'attente des tickets de @project

en: Flush all caches
fr: Vider tous les caches

en: Developer modules to keep enabled
fr: Modules pour développeur à laisser activés

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: - Select a widget -
fr: - Sélectionnez un widget -

en: Type of data to store.
fr: Type de données à stocker.

en: Form element to edit the data.
fr: Elément du formulaire pour l'édition des données.

en: - Select an existing field -
fr: - Sélectionnez un champ existant -

en: Field to share
fr: Champ à partager

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir un nom de champ.

en: Add new field: you need to select a field type.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un type de champ.

en: Add new field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un widget.

en: Add new field: invalid widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : widget non valide.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez fournir une étiquette.

en: Add existing field: you need to select a field.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez sélectionner un champ.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un champ existant: vous devez sélectionner un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
fr: Ajouter un champ existant : widget non valide.

en: @type: @field (@label)
fr: @type : @field (@label)

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut pas être modifié.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fr: Le nombre maximum de valeurs qu'un utilisateur peut entrer pour ce champ.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fr: 'Illimité' fournira un bouton 'Ajouter plus' pour que les utilisateurs puissent ajouter autant de valeurs qu'ils le souhaitent.

en: %name must be an integer.
fr: %name doit être un entier.

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: Only numbers are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres sont autorisés dans %field.

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'Ariane

en: Rotate
fr: Rotation

en: Relative date
fr: Date relative

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Show links
fr: Afficher les liens

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Hello <strong>@username</strong>
fr: Bonjour <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

en: Administration menu Toolbar style
fr: Style de la barre d'outils d'Administration menu

en: A better Toolbar.
fr: Une meilleure barre d'outils.

en: Administration views
fr: Vues d'administration

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
fr: Remplace toutes les pages systèmes de gestion d'objets dans le cœur de Drupal par des vues.

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
fr: Ce problème peut être masqué par celui ci-dessus, alors regardez le premier d'abord.

en: unexpected
fr: inattendu

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
fr: Il y a des erreurs dans votre table !na ! Vous pouvez corriger cela dès maintenant en exécutant !Rebuild_permissions, mais cela implique la destruction des informations, ce qui qui rendra impossible l'identification des problèmes sous-jacents. Si vous ne faites pas la réparation, les erreurs reviendront probablement.<br />NE LE FAITES PAS maintenant si vous avez l'intention de demander de l'aide sur cette situation.

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fr: Le Plugin d'Exemple CTools est une simple demonstration de développement montrant comment créer des plugins pour CTools. Il ne fournit aucune functionnalité intéressante pour un utilisateur classique.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fr: Un panneau démontrant la plupart des fonctionnalités est fourni à l'adresse
        <a href="@demo_url">Panneau de démo CTools</a>, et vous pouvez disposer de documentation à propos des exemples à l'adresse 
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools lui-même fournit de la documentation à l'adresse !ctools_help. Cependant, généralement, le code lui-même est le meilleur des enseignants.
        Vous le trouverez dans %path.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: Control access by length of simplecontext argument.
fr: Contrôler l'accès par taille de l'argument simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fr: Accorder l'accès si la taille de l'argument simplecontext est

en: Length of simplecontext argument
fr: Taille de l'argument simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fr: L'accès/visibilité sera accordé en se basant sur la taille de l'argument.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fr: L'argument Simpletext doit être !comp @length caractères

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fr[0]: @identifier doit avoir le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier peut être un des rôles parmi "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fr: Créer un "simplecontext" à partir des arguments.

en: Enter the simplecontext arg
fr: Entrer les arguments de simplecontexte

en: CTools example no context content type
fr: Exemple Ctools pour un type de contenu sans contexte

en: No context content type - requires and uses no context.
fr: Type de contenu sans contexte - ne requiert ni n'utilise aucun contexte.

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: CTools example relcontext content type
fr: Exemple CTool pour un type de contenu relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fr: Type de contenu relcontext - fonctionne avec le context relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
fr: Configuration de l'élément 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fr: Paramètre pour relcontext.

en: Simplecontext content type
fr: Type de contenu Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fr: Type de contenu Simplecontext - fonctionne avec un contexte simplecontext

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fr: Élément de configuration 1 pour le type de contenu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
fr: Un context relcontext de simplecontext

en: Relcontext setting
fr: Paramètre Relcontext

en: Just an example setting.
fr: Juste un exemple de paramètre.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
fr: Un contexte Simplecontext à partir de la configuration

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Relcontext from simplecontext
fr: Relcontext à partir de simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
fr: Consulter le guide de démarrage pour plus d'informations.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fr: Avant que cette variante ne puisse être ajoutée, elle doit être configurée. Lorsque vous avez terminé, cliquez sur "Créer la variante" à la fin de l'assistant pour l'ajouter à votre page.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node/edit parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fr: Le module Page manager est incapable de surcharger le chemin @path parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback. L'édition de nœud sera activée, mais le chemin d'édition ne sera pas surchargé.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node car d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fr: Les chemins avec des jetons obligatoires ne peuvent pas être utilisés comme éléments de menu normaux à moins que le gestionnaire d'argument sélectionné fournisse un argument par défaut à utiliser par cet élément de menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Enter the title or NID of a node
fr: Saisir le titre ou le NID d'un nœud

en: Template identifier
fr: Identifiant du template

en: Add the breadcrumb trail as content.
fr: Ajouter le fil d'Ariane comme contenu.

en: Add the help text of the current page as content.
fr: Ajouter le texte d'aide de la page courante comme contenu.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Add the status messages of the current page as content.
fr: Ajouter les messages d'état de la page courante comme contenu.

en: Add the slogan trail as content.
fr: Ajouter le slogan comme contenu.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fr: Ajouter des onglets (tâches locales) comme contenu.

en: Add the page title as content.
fr: Ajouter le titre de la page comme contenu.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fr: Fonctions d'affichage de Core Panels ; ne fournissent pas d'UI externe, au moins un autre module Panels devrait être activé.

en: You may use substitutions in this title.
fr: Vous pouvez utiliser des substitutions dans ce titre.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fr: Les options de contenu sont séparées par catégories. Veuillez sélectionner une catégorie à gauche pour continuer.

en: Change the layout of this panel.
fr: Modifier la mise en page de ce panneau.

en: Manage mini panels
fr: Gérer les mini-panneaux

en: Manage pages
fr: Gérer les pages

en: Show End Date
fr: Montrer la Date de Fin

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
fr: Soyez attentif au fait que des actions pourraient initialiser le thème système. Après ça, il est impossible à aucun de module de changer le thème utilisé.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fr: Pour afficher les tâches planifiées vous devez installer le module <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
fr: Supprimer une tâche planifiée

en: Scheduled date
fr: Date planifiée

en: Scheduled date and time stamp
fr: Date et heure de planification

en: User provided identifier
fr: Identifiant fourni par l'utilisateur

en: ID to recognize this specific scheduled task
fr: Identifiant pour reconnaître cette tâche planifiée spécifique

en: Last imported
fr: Derniers importés

en: Mappings from source key to destination key
fr: Correspondances entre la clé source et la clé de destination

en: Import content from external sources
fr: Importer du contenu depuis des sources extérieures

en: Highlight
fr: Surligner

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Database is encoded in UTF-8
fr: La base de données est encodée en UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fr: Drupal n'a pas pu déterminer si l'encodage de la base de données a été défini en UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
fr: PostgreSQL s'est initialisé.

en: No fields
fr: Pas de champ

en: First Sidebar
fr: Première barre latérale

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: Created role of name: @name, id: @rid
fr: Rôle créé, nom : @name, id : @rid

en: User %name successfully logged in.
fr: Utilisateur %name connecté avec succès.

en: Raw "@raw" found
fr: Le texte brut "@raw" a été trouvé

en: Raw "@raw" not found
fr: Le texte brut "@raw" n'a pas été trouvé

en: "@text" found
fr: "@text" trouvé

en: "@text" not found
fr: "@text" non trouvé

en: Pattern "@pattern" found
fr: Motif "@pattern" trouvé

en: Pattern "@pattern" not found
fr: Motif "@pattern" non trouvé

en: Checkbox field @id is checked.
fr: La case à cocher @id est cochée.

en: Checkbox field @id is not checked.
fr: La case à cocher @id n'est pas cochée.

en: Verbose message
fr: Message verbeux

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fr: Sélectionner le(s) test(s) ou groupe(s) de tests que vous souhaitez exécuter, et cliquer sur <em>Lancer les tests</em>.

en: All (@count)
fr: Tous (@count)

en: Pass (@count)
fr: Réussi (@count)

en: Fail (@count)
fr: Échoué (@count)

en: Return to list
fr: Retourner à la liste

en: Clear results after each complete test suite run
fr: Effacer les résultats après chaque lancement de série de tests complets

en: Provide verbose information when running tests
fr: Fournit des informations verbeuses lors de l'exécution des tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fr: Les données verbeuses seront affichées tout le long avec les affirmations courantes, ce qui est utile pour le débogage. Les données verbeuses seront effacées entre chaque exécution de série de test. La sortie de données verbeuses est très détaillé et ne doit être utilisé que lors du débogage.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fr: Paramètres auth HTTP à utiliser par le navigateur en SimpleTest pendant les tests. Utile lorsque le site nécessite une authentification HTTP de base.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fr: @pass, @fail, @exception et @debug

en: The test run did not successfully finish.
fr: Le test ne s'est pas terminé avec succès.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fr: Effacer les résultats est désactivé et le tableau de résultats des tests ne sera pas effacé.

en: No leftover tables to remove.
fr: Pas de tables restantes à retirer.

en: 1 debug message | @count debug messages
fr[0]: @count message de débogage
fr[1]: @count messages de débogage

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fr[0]: @count résultat de test supprimé.
fr[1]: @count résultats de test supprimés.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fr[0]: 1 table restante supprimée.
fr[1]: @count tables restantes supprimées.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fr[0]: @count répertoire temporaire supprimé.
fr[1]: @count répertoires temporaires supprimés.

en: Test result
fr: Résultat du test

en: View result of tests.
fr: Voir le résultat des tests.

en: hash
fr: Hachage

en: Comment permalink
fr: Permalien du commentaire

en: Special
    characters
fr: Caractères
    spéciaux

en: Special\ncharacters
fr: Caractères\nspéciaux

en: Embedded $variable
fr: $variable intégrée

en: more $special characters
fr: davantage de caractères $special

en: even more \$special characters
fr: encore plus de caractères \$special

en: Mixed 'quote' "marks"
fr: 'apostrophes' et "guillemets" mélangés

en: Mixed "quote" 'marks'
fr: "apostrophe" et 'guillemets' mélangés

en: Help called
fr: Aide demandée

en: This is some help
fr: Voici de l'aide

en: !site_name blogs
fr: Les blogs de !site_name

en: Search block
fr: Bloc de recherche

en: Error: @error
fr: Erreur : @error

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
fr: Le second bloc fourni par ce module montre les entrées dans la table node_acces pour tous les nœuds affichés dans la page actuelle. Vous pouvez activer le mode débogage sur la <a href="@settings_page">page des paramètres</a> pour afficher plus d'informations, mais cela peut entraîner une surcharge considérable. En raison de la grande taille de ces tables, il est recommandé d'activer les blocs dans le pied-de-page plutôt que dans les barres latérales.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
fr: Ce module fournit aussi une <a href="@summary_page">page de résumé</a> qui affiche les informations générales de la table node_acces. Si vous avez installé le module Views, vous pourrez naviguer par domaine dans node_access.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
fr: Pour voir plus de détail, activer le <a href="@debug_mode">mode débogage</a>.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
fr: Ce sont les permissions d'accès accordées à cet utilisateur retournées par hook_node_grants().

en: !username has the following access
fr: !username a l'accès suivant

en: %op:
fr: %op :

en: to node !nid:
fr: vers le nœud !nid :

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
fr: Créer des nœuds de type '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
fr: Incapable de charger le nœud &ndash; ceci ne devrait jamais arriver !

en: !NO: access content
fr: !NO : accéder au contenu

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
fr: !NO : Cet utilisateur n'a pas le droit '!access_content' et il lui est refusé de faire quoi que ce soit avec le contenu.

en: !NO: no reason
fr: !NO : aucune raison

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
fr: !NO : Aucune des vérifications n'a résulté à l'autorisation de ceci, donc c'est refusé.

en: Edit style
fr: Modifier le style

en: Delete style
fr: Supprimer le style

en: Check for updates of disabled modules and themes
fr: Vérifier les mises à jour des modules et thèmes désactivés

en: Import profiles
fr: Importer des profils

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: User information
fr: Information utilisateur

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Relcontent.
        Les données dans le bloc peuvent être assemblées à partir de texte statique (comme ici), depuis le 
        formulaire de type de contenu ($conf) pour le type de contenu, ou depuis le contexte
        passé ici. <br />
        Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a juste un champ, 'config_item_1;
        et est configuré avec :

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Simplecontext.
    Les données du bloc peuvent-être assemblées à partir d'un texte statique (comme ça) ou à partir du
    formulaire de configuration ($conf) du type de contenu, ou à partir du contexte
    passé en paramètre. <br />
    Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a un seul champ, 'config_item_1';
    et il est configuré avec :

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fr: Cette page est actuellement bloquée à l'édition par vous-même. Personne ne peut modifier cette page avant que ces changements aient été enregistrés ou annulés.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fr: Cette page est actuellement verrouillée pour la modification par un autre utilisateur. Vous ne pouvez pas modifier cette page sans casser le verrou.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour tous les blogs à <em>/blog</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les billets de blog les plus récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le blog parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User blog
fr: Blog de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage des blogs de l'utilisateur à <em>blog/%user</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le blog utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer blog/%user parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour la page de contact du site à <em>/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer la page de contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage du formulaire de contact d'un utilisateur à <em>user/%user/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer user/%user/contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un placeholder sans nom (% ou ! sans suffixe). Veuillez nommer votre placeholder en ajoutant un court texte descriptif au % ou !, comme dans %user ou %node.

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour les sondages à <em>/poll</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les sondages récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le sondage parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: Control access by a specific term.
fr: Contrôler l'accès par un terme spécifique.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fr[0]: @term peut être le terme "@terms"
fr[1]: @term peut être l'un de ces termes: @terms

en: Node add form: node type
fr: Formulaire d'ajout de nœud: type de noeud

en: Node edit form: node ID
fr: Formulaire de modification de nœud : identifiant du nœud

en: Get all arguments after this one
fr: Récupérer tous les arguments après celui-ci

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fr: Si coché, cette chaine (de caractères) incluera tous les arguments. par exemple, si le chemin est "path/%" et que l'utilisateur visite "path/foo/bar"; si non coché, la chaine sera "foo". Si coché, la chaine sera "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fr: Terme de taxonomie : ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fr: Terme de taxonomie (multiple) : ID

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Creates a user context from a user name.
fr: Crée un contexte utilisateur à partir de son nom d'utilisateur.

en: Enter the username of a user for this argument
fr: Saisir le nom d'utilisateur d'un utilisateur pour cet argument.

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur d'envoyer un message aux administrateurs du site.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur de contacter les autres utilisateurs.

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Advanced search form
fr: Formulaire de recherche avancée

en: A search form with advanced options.
fr: Un formulaire de recherche avec des options avancées.

en: Same page
fr: Même page

en: Override default prompt
fr: Supplanter l'invite par défaut

en: The results of a search using keywords.
fr: Les résultats d'une recherche utilisant des mots-clés.

en: Override "no result" text
fr: Supplanter le texte "aucun résultat"

en: Custom pager settings
fr: Paramètres de la pagination personnalisée

en: The number of items to skip and not display.
fr: Le nombre d'éléments à passer et à ne pas afficher.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fr: Si "À partir du contexte" est sélectionné, le type de contexte à utiliser.

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: &#x2713;Panel title
fr: &#x2713;Titre du panneau

en: No rules
fr: Aucune règle

en: Visibility rules
fr: Règles de visibilité

en: Title type
fr: Type de titre

en: Manually set
fr: Défini manuellement

en: From pane
fr: Depuis le panneau

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fr: Le titre de ce panneau. Si vide, un titre par défaut sera utilisé. Régler sur "No Title" si vous ne souhaitez pas afficher de titre.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fr: NOTE : afin d'importer un panneau de nœuds vous devez préalablement définir les paramètres de export.module sur "Enregistrer en tant que nouveau nœud puis éditer", sinon ça ne fonctionnera pas.

en: Region class
fr: Classe CSS de la région

en: Upgrade
fr: Mettre à jour

en: Fetcher
fr: Extracteur

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: Movie
fr: Film

en: Moderate content
fr: Modérer le contenu

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: openid
fr: OpenID

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fr: Accepte une date dont le format respecte le <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Format standard GNU de saisie d'une date</a>. Des chaînes telles que : today, +2 months, et Dec 9 2004 sont toutes valides.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fr: Accepte une heure dans l'un des <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formats Standard GNU de saisie des dates</a>. Des chaînes telles que now, +2 hours, and 10:30pm sont toutes valides.

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
fr: Options multilingues étendues fournies par le module Internationalization.

en: Set current language as default for new content.
fr: Définir la langue courante par défaut pour le nouveau contenu.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
fr: Exiger une langue (Ne pas autoriser 'Indépendant de la langue').

en: Lock language (Cannot be changed).
fr: Verrouiller la langue (ne peut être changé).

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
fr: Si un groupe de texte n'est pas affiché ici cela signifie que cette fonctionnalité n'est pas implémentée pour celui-ci.

en: Cannot refresh strings for %group.
fr: Impossible d'actualiser les chaînes de caractères du groupe %group.

en: Navigation bar
fr: Barre de navigation

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Site email address
fr: Adresse de courriel du site

en: Administer forums
fr: Administrer les forums

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: Cancel account
fr: Annuler le compte

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: View changes
fr: Voir les changements

en: Administrator role
fr: Rôle administrateur

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
fr: Etes-vous sûr de vouloir translittérer les noms de fichiers existants.

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
fr: Tous les noms de fichiers n'ont pas pu être convertis. Les fichiers suivants ne sont pas accessibles et ont été ignorés:

en: @filenames have been successfully transliterated.
fr: @filenames ont été translitérés avec succès..

en: 1 file name | @count file names
fr[0]: 1 fichier
fr[1]: @count fichiers

en: Lowercase transliterated file names.
fr: Mettre en minuscules les noms de fichiers translittérés.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
fr: Convertit des noms de fichiers existants en US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
fr: Transliteration a été installé. <a href="@transliteration-url">Corriger les noms de fichiers existants</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
fr: Convertit le texte non-latin en US-ASCII et assainit les noms de fichiers.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Render
fr: Rendu

en: No revision
fr: Aucune révision

en: @number comments per page
fr: @number commentaires par page

en: Requires a title
fr: Titre obligatoire

en: schedule
fr: planification

en: Cafe
fr: Café

en: School
fr: École

en: Bounce slide
fr: Glisser en rebondissant

en: Entities
fr: Entités

en: Private files
fr: Fichiers privés

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Other blocks
fr: Autres blocs

en: The human readable label.
fr: L'étiquette affichée.

en: Processed @current out of @total
fr: @current traitées sur @total

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fr: Si faisant partie d'un livre, le livre auquel cette page de livre appartient.

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fr: L'adresse IP de l'ordinateur à partir duquel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel laissée par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil Web laissé par l'auteur du commentaire.

en: The formatted content of the comment itself.
fr: Le contenu mis en forme du commentaire lui-même.

en: The URL of the comment.
fr: L'URL du commentaire.

en: Edit URL
fr: Modifier URL

en: The URL of the comment's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du commentaire.

en: The date the comment was posted.
fr: La date à laquelle le commentaire a été posté.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fr: Le parent du commentaire, si le fil de discussion des commentaire est actif.

en: The node the comment was posted to.
fr: Le nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fr: L'auteur du commentaire, s'il était connecté.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: New comment count
fr: Comptage des nouveaux commentaires

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the node.
fr: L'identifiant (ID) unique du nœud.

en: The unique ID of the node's latest revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la dernière révision du nœud.

en: Translation set ID
fr: Identifiant (ID) du jeu de traduction

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
fr: L'identifiant (ID) unique de la version de langue originale de ce nœud, si elle existe.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The human-readable name of the node type.
fr: Le nom affiché du type de nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The URL of the node's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du nœud.

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: The author of the node.
fr: L'auteur du nœud.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fr: Le nombre de votes exprimés pour un sondage.

en: Poll winner
fr: Vainqueur du sondage

en: The winning poll answer.
fr: La réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner votes
fr: Votes du gagnant du sondage

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fr: Le nombre de votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner percent
fr: Pourcentage des votes en faveur du vainqueur du sondage

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fr: Le pourcentage des votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: The length of time the poll node is set to run.
fr: La durée prévue pour le déroulement du sondage.

en: The number of visitors who have read the node.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud.

en: The number of visitors who have read the node today.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud aujourd'hui.

en: Last view
fr: Dernière consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
fr: La date à laquelle un visiteur a lu le nœud en dernier.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: Login page
fr: Page de connexion

en: The URL of the site's login page.
fr: L'URL de la page de connexion du site.

en: The unique ID of the uploaded file.
fr: L'identifiant (ID) unique du fichier transféré.

en: The name of the file on disk.
fr: Le nom du fichier sur le disque.

en: The size of the file, in kilobytes.
fr: La taille du fichier, en kilo-octets.

en: The web-accessible URL for the file.
fr: L'URL du fichier accessible depuis le web

en: The date the file was most recently changed.
fr: La date de modification du fichier la plus récente.

en: The user who originally uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a initialement transféré le fichier.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fr: L'identifiant (ID) unique du terme de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fr: Le nombre de nœuds étiquetés avec le terme de taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
fr: L'URL du terme taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel appartient le terme de taxonomie.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fr: Le terme parent du terme de taxonomie, s'il existe.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fr: L'identifiant (ID) unique du vocabulaire de taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom système du vocabulaire de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de nœuds étiquettés avec les termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: The url of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The date the user last logged in to the site.
fr: La date de la dernière connexion de l'utilisateur sur le site.

en: The date the user account was created.
fr: La date de création du compte de l'utilisateur.

en: Your OpenID
fr: Votre OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
fr: Cet OpenID sera lié à votre compte après inscription.

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: Drop-down list
fr: Liste déroulante

en: Hardcoded
fr: Codé "en dur"

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
fr: <ul>
    <li>Vérifiez si votre syntaxe est correcte, ou essayez de supprimer des filtres.</li>
    <li>Supprimez les guillemets autour des phrases pour rechercher individuellement sur chaque mot : <em>"oiseau bleu"</em> retournera moins de résultats que <em>oiseau bleu</em>.</li>
    <li>Vous pouvez rendre obligatoires ou exclure des termes en utilisant + et- : <em>gros oiseau +bleu</em> rendra obligatoire une correspondance sur <em>bleu</em> alors que <em>gros -oiseau bleu</em> ecluera les résultats contenant <em>oiseau</em>.</li>
    </ul>

en: Include unpublished nodes
fr: Inclure les nœuds non publiés

en: Customized
fr: Personnalisé

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
fr: Tentative de traduction d'une chaine vide. Veuillez ne pas laisser de code de test pour traduction dans votre code source.

en: Double quoted test string
fr: Chaîne de caractères de test entre guillemets

en: Test string with %variable
fr: Chaîne de caractères de test avec %variable

en: variable replacement
fr: remplacement de variable

en: Single qouted test string
fr: Chaîne de caractères de test entre apostrophes

en: Some repeating text
fr: Du texte répétitif

en: Test string with @complex %variables !smile
fr: Chaîne de caractères de test avec @complex %variables !smile

en: one day | @count days
fr[0]: un jour
fr[1]: @count jours

en: At %excerpt in %file on line %line.
fr: Vers %excerpt dans %file à la ligne %line.

en: In %file on line %line.
fr: Dans %file à la ligne %line.

en: At %excerpt in %file.
fr: Vers %excerpt dans %file.

en: In %file.
fr: Dans %file.

en: Read more at @url
fr: Lire la suite sur @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
fr: Lire la suite sur <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
fr: Le premier paramètre de @function() doit être une chaîne de caractères littérale. Il ne doit y avoir ni variable, ni concaténation, ni constante, ni aucune chaîne de caractères non littérale ici.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
fr: Les deux premiers paramètres de watchdog() doivent être des chaînes de caractères littérales. Il ne doit y avoir ni variable, ni concaténation, ni constante, ni même d'appel à t() ici.

en: In format_plural(), the singular and plural strings should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
fr: Dans format_plural(), les formes singulière et plurielle de la chaîne de caractères doivent être des chaîne littérales. Il ne doit y avoir ni variable, ni concaténation, ni constante, ni même d'appel à t() ici.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
fr: %hook doit avoir un tableau de chaines littérales de noms de droits d'acccès.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
fr: Les appels à la fonction Drupal.t() doivent avoir une seule chaîne littérale pour premier paramètre

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
fr: Les paramètres chaines au singulier et au pluriel dans les appels à la fonction Drupal.formatPlural() doivent être des chaînes littérales, le pluriel content un <em>placeholder<em> @count.

en: Custom settings
fr: Paramètres personnalisés

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: Revision actions
fr: Actions pour la révision

en: Idle
fr: En attente

en: Require associated !entity
fr: Exiger un(e) !entity associé(e)

en: All parent terms
fr: Tous les termes parents

en: The taxonomy term ID.
fr: L'identifiant (ID) du terme de taxonomie.

en: Views (exposed) filter
fr: Filtré exposé dans le module vues (views)

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: The unique ID of the node's revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la révision du nœud.

en: Is new
fr: Est nouveau

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fr: Si le nœud est nouveau et pas encore enregistré dans la base de données.

en: Promoted to frontpage
fr: Promu en page d'accueil

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Sticky in lists
fr: Affiché en haut des listes

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fr: Si le nœud est affiché en haut des listes dans lesquelles il apparaît.

en: Comments allowed
fr: Commentaires autorisés

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fr: Si les commentaires sont autorisés sur ce nœud : 0 = non, 1 = fermés (lecture seule), 2 = ouverts (lecture / écriture).

en: New state
fr: Nouvel état

en: Default tab
fr: Onglet par défaut

en: Load all tabs on page view.
fr: Charger tous les onglets à l'affichage de la page.

en: Hide empty tabs
fr: Masquer les onglets vides

en: Empty and restricted tabs will not be displayed. Could be useful when the tab content is not accessible.<br />This option does not work in ajax mode.
fr: Les onglets vides et restreints ne seront pas affichés. Peut s'avérer pratique lorsque le contenu de l'onglet n'est pas accessible. <br />Cette option ne fonctionne pas en mode Ajax.

en: You are not allowed to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Authorize file system changes
fr: Autoriser des changements du système de fichier

en: It appears you have reached this page in error.
fr: Il semblerait que vous soyez sur cette page par erreur.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fr: La tâche planifiée (cron) ne s'est pas exécutée en raison de l'utilisation d'une clé invalide.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fr: La tâche planifiée (cron) ne peut pas s'exécuter car le site est en mode maintenance.

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
fr: Consultez le message d'erreur et <a href="!url">poursuivez l'installation</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fr: Vous avez configuré @drupal pour utiliser un serveur %driver dans votre fichier %settings_file, cependant votre installation php ne supporte pas ce type de base de données.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fr: Désolé, vous devez choisir une langue afin de poursuivre l’installation.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fr: Il n'a pas été possible de trouver un profil d'installation. Les profils d'installation précisent quels modules activer et quels schéma installer dans la base de données. Un profil est nécessaire pour continuer le processus d'installation.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fr: Désolé, le profil que vous avez choisi ne peut pas être chargé.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: Tous les changements nécessaires à %dir et %file ont été effectués, vous devriez donc en retirer les permissions d'écriture afin d'éviter les risques de sécurité. Si vous n'êtes pas sûr de savoir comme faire, merci de consulter le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fr: Félicitations, vous avez installé @drupal !

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fr: <a href="@url">Visitez votre nouveau site</a>.

en: Settings file
fr: Fichier de configuration

en: The settings file does not exist.
fr: Le fichier de configuration n'existe pas.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
fr: Le processus d'installation de l'installeur <em>@drupal</em> requiert la création d'un fichier de configuration. <b>Copier</b> le fichier <em>%default_file</em> en <em>%file</em>. Des détails supplémentaires concernant l'installation sont disponibles dans <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The %file file exists.
fr: Le fichier %file existe.

en: The settings file is not writable.
fr: Le fichier de configuration n'est pas accessible en écriture.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: Le programme d'installation de @drupal a besoin des permissions d'écriture sur %file pendant la procédure d'installation. Si vous ne savez pas comment donner la permission d'écriture, merci de consultez le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
fr: Les courriels automatiques, comme par exemple les informations d'inscription, seront envoyés depuis cette adresse. Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site pour éviter que ces courriels ne soient signalés comme des pourriels (spam).

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: Select the default country for the site.
fr: Choisir le pays par défaut du site.

en: Receive e-mail notifications
fr: Recevoir les courriels de notification

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
fr: Le système vous préviendra lorsque de nouvelles versions et des mises à jour de sécurité importantes seront disponibles pour les composants installés. Des informations anonymes concernant votre site sont envoyées à <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: No pending updates.
fr: Pas de mise à jour en attente.

en: 1 pending update | @count pending updates
fr[0]: @count mise à jour en attente
fr[1]: @count mises à jour en attente

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fr: Une erreur s'est produite durant la gestion de la requête&nbsp;: le serveur a reçu une entrée invalide.

en: Invalid form POST data.
fr: Données du formulaire POST invalides.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fr: Impossible de continuer, aucune méthode de transfert de fichier disponible

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fr: ATTENTION : vous n'utilisez pas de connexion cryptée, votre mot de passe sera donc envoyé en clair. <a href="@https-link">En savoir plus</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fr: Pour continuer, remplir les informations de connexion au serveur

en: Connection method
fr: Méthode de connexion

en: Enter connection settings
fr: Saisir les paramètres de connexion

en: @backend connection settings
fr: paramètres de connexion @backend

en: Change connection type
fr: Changer le type de connexion

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
fr: Erreur, ce type de protocole de connexion (%backend) n'existe pas.

en: No active batch.
fr: Aucun traitement par lot actif.

en: Site under maintenance
fr: Site en maintenance

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fr: L'archivage ne peut fonctionner que sur des fichiers locaux : %file non supporté

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré car la destination %destination est invalide.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fr: Le fichier %source n'a pas pu être transféré car un fichier portant ce nom existe déjà dans la destination %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fr: Le nom du fichier dépasse la limite de 240 caractères. Veuillez renommer le fichier et essayer à nouveau.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fr: %path est un répertoire et ne peut pas être effacé en utilisant file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fr: Le fichier %path n'est pas d'un type reconnu, il n'a donc pas été effacé.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fr: Les droits du fichier ne peuvent pas être appliqués sur %uri.

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fr: Echec lors du lancement des tâches vers le serveur de base de données. La tâche  %task n'a pas été trouvée.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
fr: Impossible de modifier %settings. Veuillez vérifier les droits du fichier.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
fr: Echec lors de l'ouverture de %settings. Veuillez vérifier les permissions du fichier.

en: Required modules
fr: Modules requis

en: Required modules not found.
fr: Les modules requis sont introuvables.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
fr: Les modules suivants sont nécessaires mais n'ont pas été trouvés.  Déplacez-les dans le bon sous-répertoire tel que <em>sites/all/modules</em>. Modules manquants : !modules

en: system
fr: système

en: %module module uninstalled.
fr: Le module %module a été désinstallé.

en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Use the default site language (@language_name).
fr: Utiliser la langue par défaut du site (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
fr: Le fichier de traduction %filepath contient une erreur : la formule du pluriel n'a pas pu être analysée.

en: No strings available.
fr: Aucune chaîne disponible.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fr: @count chaîne(s) HTML interdite(s) dans %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fr: Le fichier de traduction Javascript %file.js a été perdu.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
fr: Impossible d'envoyer le courriel. Contacter l'administrateur du site si le problème persiste.

en: Class %class does not implement interface %interface
fr: La classe %class n'implémente pas l'interface %interface

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
fr: Site en cours de maintenance. <a href="@url">Remettre le site en ligne.</a>

en: Operating in maintenance mode.
fr: Fonctionne en mode maintenance.

en: %module module enabled.
fr: Module %module activé.

en: %module module disabled.
fr: Module %module désactivé.

en: Status message
fr: Message d'état

en: Unable to determine the type of the source directory.
fr: Impossible de déterminer le type du répertoire source.

en: Cannot determine the type of project.
fr: Impossible de déterminer le type du projet.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fr: Erreur fatale lors de la mise à jour, impossible de supprimer le répertoire d'installation.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fr: Le transfert du fichier a échoué, cause : !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fr: Impossible de créer %directory pour cause de : %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
fr: Drupal n'est peut-être pas configuré correctement avec la base de données existante. Vérifier les erreurs.

en: An AJAX HTTP error occurred.
fr: Une erreur HTTP AJAX s'est produite.

en: HTTP Result Code: !status
fr: Code de statut HTTP : !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fr: Une requête HTTP AJAX s'est terminée anormalement.

en: Debugging information follows.
fr: Informations de débogage ci-dessous.

en: Path: !uri
fr: Chemin : !uri

en: ResponseText: !responseText
fr: ResponseText : !responseText

en: ReadyState: !readyState
fr: ReadyState : !readyState

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
fr: Aucun flux disponible. <a href="@link">Ajouter un flux</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
fr: Aucune catégorie disponible. <a href="@link">Ajouter une catégorie</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: L'intervalle de temps entre les mises à jour du flux. Requiert une <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a> correctement configurée.

en: News items in block
fr: Actualités affichées dans le bloc

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
fr: Drupal peut créer un bloc avec les actualités les plus récentes de ce flux. Vous pouvez <a href="@block-admin">configurer les blocs</a> pour les afficher dans une région de votre page. Ce paramètre permet de configurer le nombre d'actualités à afficher dans le bloc de ce flux. Si vous entrez '0', le bloc de ce flux sera désactivé.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url n'est pas valide. Entrez une URL correctement saisie telle que http://www.example.com/feed.xml.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
fr: Un flux nommé %feed existe déjà. Choisissez un titre unique.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
fr: Il existe déjà un flux pour l'adresse %url. Saisissez une adresse URL unique.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
fr: Transférer un fichier OPML contenant une liste de flux à importer.

en: OPML Remote URL
fr: URL OPML distante

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
fr: Saisir l'URL d'un fichier OPML. Ce fichier sera téléchargé et traité une fois le formulaire soumis.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
fr: Drupal peut créer un bloc à partir des éléments les plus récents d'un flux. Vous pouvez <a href="@block-admin">configurer les blocs</a> pour qu'ils s'affichent dans la barre latérale de votre page. Ce paramètre vous permet de configurer le nombre d'éléments disponibles dans un bloc. Si vous choisissez "0", le bloc sera désactivé.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
fr: Vous devez <em>au choix</em> transférer un fichier ou saisir une URL.

en: This URL is not valid.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: No new feed has been added.
fr: Aucun nouveau flux n'a été ajouté.

en: The URL %url is invalid.
fr: L'URL %url est invalide.

en: A feed named %title already exists.
fr: Il existe déjà un flux nommé %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
fr: Il existe déjà un flux pour l'adresse %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
fr: Les extracteurs téléchargent des données depuis une source externe. Choisissez un chercheur adapté à la source externe à partir de laquelle vous souhaitez télécharger.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
fr: Les analyseurs syntaxiques (<em>parsers</em>) transforment les données téléchargées en structures standard. Choisissez un analyseur approprié au type de flux que vous souhaitez agréger.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
fr: Les processeurs agissent sur le flux de données analysé, ils stockent par exemple les éléments de flux. Choisissez les processeurs adaptés à votre tâche.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
fr: Pour la plupart des tâches d'agrégation, les paramètres par défaut sont bons.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
fr: Une catégorie intitulée %category existe déjà. Saisir un titre unique.

en: Default fetcher
fr: Extracteur par défaut

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fr: Télécharge des données à partir d'une URL en utilisant le gestionnaire de requête HTTP de Drupal.

en: Default parser
fr: Analyseur syntaxique (parser) par défaut

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
fr: Analyse les flux RSS, Atom et RDF.

en: Default processor
fr: Processeur par défaut

en: Creates lightweight records from feed items.
fr: Crée des enregistrements allégés, à partir des éléments de flux.

en: Default processor settings
fr: Paramètres du processeur par défaut

en: Number of items shown in listing pages
fr: Nombre d'éléments figurant dans les pages de listes

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: Requiert une <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a> correctement configurée.

en: Select categories using
fr: Sélectionner les catégories en utilisant

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
fr: Pour un petit nombre de catégories, les cases à cocher sont plus faciles à utiliser, tandis qu'un sélecteur multiple fonctionne bien avec un grand nombre de catégories.

en: Length of trimmed description
fr: Longueur de la description tronquée

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
fr: Le nombre maximum de caractères utilisés dans la version tronquée du contenu.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
fr: Le module Aggregator est un syndicateur en ligne et un lecteur d'actualités qui réunit et affiche des contenus récents à partir de flux basés sur RSS, RDF et Atom, rendus accessibles via le web. Des milliers de sites (en particulier les nouveaux sites et blogs) publient leurs derniers entêtes dans des flux, en utilisant certains formats standardisés basés sur XML. Pour plus d'informations, voir la section <a href="@aggregator-module">module Aggregator</a> du manuel en ligne.

en: Viewing feeds
fr: Visualiser les flux

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
fr: Les flux contiennent des contenus publiés, et peuvent être groupés en catégories,  généralement par sujet. Les utilisateurs peuvent voir le contenu du flux sur <a href="@aggregator">l'affichage de l'agrégateur principal</a>, ou à <a href="@aggregator-sources">sa source</a> (en principe via un lecteur de flux RSS). Les contenus les plus récents dans un flux ou une catégorie peuvent être affichés dans un bloc via la <a href="@admin-block">page d'administration des blocs</a>.

en: Adding, editing, and deleting feeds
fr: Ajout, modification et suppression des flux

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
fr: Les administrateurs peuvent ajouter, modifier ou supprimer des flux et choisir à quelle fréquence vérifier la présence d'éléments mis à jour sur la <a href="@feededit">page d'administration de l'agrégateur de flux</a>.

en: OPML integration
fr: Intégration OPML

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
fr: Un <a href="@aggregator-opml">fichier système OPML</a> pour tous les flux est  disponible. OPML est un fichier basé sur le format XML utilisé pour partager des informations structurées  telles qu'une liste de flux RSS. Les flux peuvent aussi être <a href="@import-opml">importés via un fichier OPML</a>.

en: Configuring cron
fr: Configuration de la tâche planifiée (cron)

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fr: Une <a href="@cron">tâche de maintenance cron</a> est requise pour mettre automatiquement à jour les flux.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
fr: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> est un format XML utilisé pour échanger des flux multiples entre des agrégateurs. Un seul document OPML peut contenir une collection de plusieurs flux. Drupal peut analyser un tel fichier et importer tous les flux à la fois, vous évitant l'effort de les ajouter manuellement. Vous pouvez au choix transférer un fichier local à partir de votre ordinateur ou saisir une URL à partir de laquelle Drupal peut le télécharger.

en: Administer news feeds
fr: Administrer les flux d'actualités

en: View news feeds
fr: Voir les flux d'actualités

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
fr: Configurer le comportement de l'agrégateur de flux, y compris quand nettoyer les éléments de flux et comment présenter les éléments de flux et de catégories.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fr: Supplante le titre par défaut du bloc. Entrer <em>!placeholder</em> pour ne pas afficher de titre ou laisser vide pour garder le titre par défaut du bloc.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
fr: Préciser pour chaque thème la région dans laquelle ce bloc est affiché.

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fr: Pages sur lesquelles ce code PHP renvoie <code>TRUE</code> (recommandés aux experts)

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fr: Si l'option PHP est choisie, saisissez le code PHP entre %php. Attention, si un code PHP incorrect est exécuté, cela peut faire tomber votre site Drupal.

en: Customizable per user
fr: Personnalisable par utilisateur

en: Not customizable
fr: Non personnalisable

en: Customizable, visible by default
fr: Personnalisable, visible par défaut

en: Customizable, hidden by default
fr: Personnalisable, caché par défaut

en: Ensure that each block description is unique.
fr: Assurez-vous que chaque description de bloc est unique.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
fr: Le module "<em>Block</em>" permet de créer des boîtes de contenu affichées dans une zone ou une région d'une ou plusieurs pages d'un site web. Par exemple, le thème d'administration Seven intégré au cœur (<em>core</em>) de Drupal, fournit automatiquement les zones "Contenu", "Aide", "Tableau de bord principal", et "Tableau de bord latéral". Un bloc de contenu peut apparaître dans n'importe laquelle de ces zones. 
    La <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a> présente une interface avec glisser-déposer qui permet d'affecter un bloc à une zone et de contrôler l'ordre des blocs dans les zones.
    Pour plus d'informations, voir la section <a href="@block">Block</a> du manuel en ligne.

en: Positioning content
fr: Positionnement du contenu

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
fr: Lorsque vous travaillez avec des blocs, n'oubliez pas que tous les thèmes </em>ne contiennent pas</em> les mêmes régions et <em>ne les affichent pas</em>de la même façon. Les blocs sont positionnés selon la structure de chaque thème. Les utilisateurs ayant les droits <em>Administrer les blocs</em> peuvent désactiver les blocs. Les blocs désactivés sont listés sur la page <a href="@blocks">Administrer les blocs</a>, mais ne sont affichés dans aucune région.

en: Controlling visibility
fr: Contrôle de la visibilité

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
fr: Les blocs peuvent être configurés pour n'être visibles que sur certaines pages, seulement pour les utilisateurs ayant un certain rôle, ou seulement sur des pages affichant certains <a href="@content-type">types de contenus</a>. Les administrateurs peuvent aussi permettre aux utilisateurs d'afficher ou non certains blocs lors de l'édition de la page <a href="@user">Mon profil</a>. Certains blocs dynamiques, comme ceux qui sont générés par des modules, ne seront affichés que sur certaines pages.

en: Creating custom blocks
fr: Création des blocs personnalisés

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
fr: Les utilisateurs avec les droits <em>Administrer les blocs</em> peuvent <a href="@block-add">ajouter des blocs personnalisés</a> qui sont ensuite listés sur la <a href="@blocks">page d'administration blocs</a>. Une fois créés, les blocs personnalisés se comportent comme les blocs par défaut et ceux générés via des modules tiers.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
fr: Cette page fournit une interface avec glisser-déposer pour l'affectation des blocs aux régions et le contrôle de l'ordre des blocs dans les régions. Les thèmes ne mettent pas tous en œuvre les mêmes régions ou ne les affichent pas de la même manière, les blocs sont donc positionnés par thème. Rappelez-vous que vos modifications ne seront pas enregistrées tant que vous n'aurez pas cliqué sur le bouton <em>Enregistrer les blocs</em> au bas de la page. Cliquez sur le lien <em>Configurer</em> à côté de chaque bloc pour configurer son titre et ses paramètres de visibilité spécifiques.

en: Demonstrate block regions (@theme)
fr: Aperçu des régions des blocs (@theme)

en: Administer blocks
fr: Administrer les blocs

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fr: Une courte description de votre bloc qui sera reprise sur la <a href="@overview">page d'administration des Blocs</a>.

en: Personalize blocks
fr: Personnaliser les blocs

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
fr: Les blocs sont constitués de contenus ou d'informations qui viennent compléter le contenu principal de la page. Activer ou désactiver les blocs optionnels en utilisant les cases à cocher ci-dessous.

en: Cache blocks
fr: Cache des blocs

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
fr: La mise en cache des blocs est inactive car vous avez activé les modules définissant des restrictions d'accès aux contenus.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
fr: Contrôle la construction visuelle des blocs avec lesquels une page est composée. Les blocs sont des boîtes affichant du contenu dans une zone, ou région, d'une page Web.

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: The block cannot be placed in this region.
fr: Le bloc ne peut pas être placé dans cette région.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
fr: A utiliser pour les blogs multi-utilisateurs. Chaque utilisateur obtient un blog personnel.

en: Single-user blogs
fr: Blogs mono-utilisateur

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
fr: Chaque entrée de blog de l'utilisateur est automatiquement affichée avec un lien pointant vers la page principale du blog de l'utilisateur. Vous pouvez créer autant de blogs mono-utilisateur que vous avez d'utilisateurs du site avec les droits de créer un contenu blog.

en: Multi-user blogs
fr: Blogs multi-utilisateurs

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
fr: Les entrées de blog de chaque blog mono-utilisateur sont aussi regroupés dans un blog central multi-utilisateurs, qui affiche les contenus de blog de tous les utilisateurs en une liste unique.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
fr: Il y a un élément de menu optionnel <em>Blogs</em> ajouté dans le menu de navigation, qui affiche tous les blogs disponibles sur votre site, et un élément <em>Mon blog </em> qui affiche les entrées de blog de l'utilisateur courant.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fr: Le module Blog crée également un bloc des <em>Billets récents</em> qui peut être activé depuis la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>.

en: Create new blog entry
fr: Créer un nouveau billet de blog

en: Enables multi-user blogs.
fr: Active les blogs multi-utilisateurs.

en: No books available.
fr: Aucun livre disponible.

en: Content types allowed in book outlines
fr: Les types de contenu autorisés dans les structures de livre

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fr: Les utilisateurs avec les droits %outline-perm peuvent ajouter tous les types de contenu.

en: Administer book outlines
fr: Administrer les structures de livre

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fr: Le module Book est utilisé pour créer du contenu structuré sur plusieurs pages, tels que les guides de ressource du site, les manuels, les wikis. Il permet aussi de créer du contenu qui contient des chapitres, sections, sous-sections ou une autre structure organisée de façon similaire sur plusieurs niveaux. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@book">module Book</a> du manuel en ligne.

en: Adding and managing book content
fr: Ajouter et gérer le contenu du livre

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
fr: Vous pouvez assigner des droits séparés pour <em>créer</em>, <em>modifier</em> et <em>supprimer</em> des contenus de livre, ainsi que <em>ajouter des contenus aux livres</em> et <em>créer des nouveaux livres</em>. Les utilisateurs avec les droits <em>Administrer les structures de livre</em> peuvent ajouter <em>n'importe quel</em> type de contenu à un livre en sélectionnant la structure de livre appropriée pendant la modification du contenu. Ils peuvent aussi voir une liste de tous les livres, ainsi que modifier et réarranger les titres des sections sur la <a href="@admin-block">page d'administration des blocs</a>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
fr: Les pages du module Book possèdent un bloc de navigation spécifique. Ce bloc contient des liens menant aux pages précédentes et suivantes dans le livre, ainsi qu'à la page du niveau supérieur. Les blocs sont activés sur la <a href='@admin-block'>page d'administration du module Block</a>. Pour que les blocs puissent apparaître, ils doivent être ajoutés à la structure d'un livre existant.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
fr: Les livres peuvent être créés en collaboration en permettant aux utilisateurs disposant des droits appropriés d'ajouter des pages dans les livres existants et d'ajouter ces pages dans une table des matières personnalisée.

en: Printing books
fr: Impression de livres

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fr: Les utilisateurs avec le droit <em>Voir l'impression des livres</em> peut sélectionner le lien <em>version imprimable</em> visible au bas du contenu d'une page de livre afin de générer un affichage imprimable de la page et de toutes ses sous-sections.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fr: Le module Book permet d'organiser un ensemble de pages de contenus associés, nommées collectivement "livre". Lorsqu'il est visualisé, ce contenu affiche automatiquement des liens vers les pages adjacentes du livre, fournissant un système de navigation simple pour créer et réviser les contenus structurés.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fr: L'option de structure vous permet d'inclure des contenus dans <a href="@book">la hiérarchie du livre</a>, tout comme les déplacer dans la hiérarchie ou <a href="@book-admin">réorganiser un livre entier</a>.

en: Create new books
fr: Créer de nouveaux livres

en: Add content and child pages to books
fr: Ajouter du contenu et des pages enfants aux livres

en: View printer-friendly books
fr: Voir les livres en version imprimable

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
fr: Voir une page de livre et toutes ses sous-pages en un seul document pour en faciliter l'impression. La performance peut s'en trouver diminuée.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fr: <em>Les livres</em> possèdent une navigation hiérarchique intégrée. Cela est utile pour des guides ou des tutoriels.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
fr: Permet aux utilisateurs de créer et d'organiser des contenus associés dans une structure.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
fr: Le module <em>Color</em> permet aux usagers qui ont les droits <em>Administration de la configuration du site</em> de modifier rapidement et simplement le jeu de couleurs des thèmes compatibles avec ce module. Pour plus d'information, voir le <a href="@color">guide en ligne du module Color</a>.

en: Changing colors
fr: Modification des couleurs

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
fr: Le module <em>Color</em> vous permet de changer facilement les couleurs des liens, des arrière-plans, des textes et d'autres éléments du thème. Pour changer les paramètres de couleur d'un thème compatible, sélectionnez le lien <em>Paramètres</em> de votre thème sur la <a href='@configure'>Page d'administration des thèmes</a>. Si vous ne voyez pas le sélecteur de couleur sur cette page, c'est que votre thème n'est pas compatible avec le module Color. Si vous êtes certain qu'un thème est compatible avec le module Color, mais que le sélecteur de couleur n'apparaît pas, <a href='@troubleshoot'>suivez ces procédures de dépannage</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
fr: Le module <em>Color</em> enregistre une copie modifiée des feuilles de style spécifiées du thème dans le répertoire des fichiers. Cela signifie que si vous apportez des modifications manuelles aux feuilles de style de votre thème, <em>vous devez de nouveau enregistrer vos paramètres de couleur, même s'ils n'ont pas changé</em>. Cette étape est nécessaire car les feuilles de style du module (dans le répertoire files) doivent être recréées pour inclure vos changements.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est activée, mais elle a été compilée sans le support du format PNG. Consultez la <a href="@url">documentation PHP sur le traitement des images</a> pour corriger ce problème.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est manquante ou obsolète. Consultez la <a href="@url">documentation PHP concernant les images</a> pour savoir comment corriger cela.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
fr: Permet aux administrateurs de modifier le schéma de couleur des thèmes compatibles.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs commentaires pour effectuer la mise à jour.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fr: Il ne semble pas y avoir de commentaires à supprimer, ou le commentaire que vous avez sélectionné a été supprimé par un autre administrateur.

en: Deleted @count comments.
fr: @count commentaires supprimés

en: Deleted comment @cid and its replies.
fr: Commentaire @cid supprimé ainsi que ses réponses.

en: Comment approved.
fr: Commentaire approuvé.

en: Tokens for comments posted on the site.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) pour les commentaires postés sur le site.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fr: Le module Comment permet aux utilisateurs de commenter le contenu du site, de définir les permissions et les actions par défaut et de modérer les commentaires. Pour plus d'informations, voir la section sur le<a href="@comment"> module Comment</a> du manuel en ligne.

en: Default and custom settings
fr: Paramètres par défaut et personnalisés

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
fr: Pour chaque <a href='@content-type'>type de contenu</a> on peut définir les paramétrages applqués par défaut concernant les commentaires : <em>Ouvert</em> pour permettre les nouveaux commentaires, <em>Caché</em> pour cacher les commentaires existants et empêcher les nouveaux commentaires, ou <em>Fermé</em> pour voir les commentaires existants mais empêcher les nouveaux commentaires. Ce comportement sera appliqué à tout nouveau contenu créé (les modifications sur les paramètres des contenus déjà existants doivent être réalisés manuellement). Les autres paramétres concernant les commentaires peuvent être aussi personnalisés par type de contenu et peuvent être supplantés pour chaque contenu. Quand un commentaire n'a pas de réponse, il est modifiable par son auteur tant que l'auteur dispose de son compte utilisateur et qu'il est connecté.

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Unapproved comments (@count)
fr: Commentaires non validés (@count)

en: Administer comments and comment settings
fr: Administrer les commentaires et les paramètres de commentaire

en: Edit own comments
fr: Modifier ses propres commentaires

en: Number of recent comments
fr: Nombre de commentaires récents

en: Threading
fr: Indentation (de discussion)

en: Show comment replies in a threaded list.
fr: Afficher les réponses aux commentaires dans une liste indentée.

en: Default comment setting for new content
fr: Paramètre de commentaires par défaut pour les nouveaux contenus

en: Allow comment title
fr: Autoriser les titres de commentaire

en: Show reply form on the same page as comments
fr: Afficher le formulaire de réponse sur la même page que celle des commentaires

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fr: Les utilisateurs avec le droit "Poster des commentaires" peuvent poster des commentaires.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas poster de commentaires, mais les commentaires existants seront affichés.

en: Comments are hidden from view.
fr: Les commentaires sont cachés de la vue.

en: Users cannot post comments.
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas poster de commentaires.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fr: Votre commentaire a été mis en attente pour être modéré par les administrateurs du site et sera publié après approbation.

en: Your comment has been posted.
fr: Votre commentaire a été posté.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> ou <a href="@register">inscrivez-vous</a> pour publier un commentaire

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fr: <a href="@login">Identifiez-vous</a> pour poster des commentaires

en: Flat list
fr: Liste à plat

en: Threaded list
fr: Liste hiérarchisée

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fr: Le commentaire sera dépublié s'il contient n'importe laquelle des phrases ci-dessus. Utiliser une liste de phrases sensibles à la casse et séparées par des virgules. Exemple : marrant, saut à l'élastique, "S.A. Société"

en: Published comment %subject.
fr: Commentaire %subject publié.

en: Saved comment %title
fr: Commentaire %subject enregistré.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fr: Lister et modifier les commentaires du site et la file d'attente d'approbation des commentaires.

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non aprouvés

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fr: Exemple : 'webmaster@example.com' ou 'ventes@example.com,support@example.com'. Pour définir plusieurs destinataires, séparez chaque adresse de courriel par une virgule.

en: Category %category has been saved.
fr: La catégorie %category a été enregistrée.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %limit messages par période de @interval. Réessayez ultérieurement.

en: Contact @username
fr: Contacter @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à propos de %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à %recipient-name.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fr: Le module Contact permet aux visiteurs de contacter les administrateurs du site et les autres utilisateurs. Les visiteurs définissent un objet, écrivent leur message et peuvent recevoir sur leur adresse de courriel personnelle une copie de ce message. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@contact">module Contact</a> du manuel en ligne.

en: User contact forms
fr: Formulaires de contact utilisateur

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
fr: Les utilisateurs du site peut être contactés directement par un formulaire de contact tout en conservant leur adresse de courriel privée. Les utilisateurs peuvent activer ou désactiver leur formulaire de contact personnel en éditant leur page <em>Mon compte</em>. S'il est activé, un onglet <em>Contact</em> dirige vers un formulaire de contact personnel affiché sur leur profil d'utilisateur. Les administrateurs du site sont toujours en mesure d'utiliser le formulaire de contact, même s'il a été désactivé. L'onglet <em>Contact</em> n'est pas affiché lorsque vous consultez votre propre profil.

en: Site-wide contact forms
fr: Formulaires de contact généraux

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
fr: La <a href="@contact">page Contact</a> fournit un simple formulaire aux utilisateurs qui disposent des droits <em>Utiliser le formulaire de contact général</em> afin d'envoyer des commentaires, un avis ou d'autres demandes. Vous pouvez créer des catégories pour rediriger les messages du formulaire de contact vers un ensemble de destinataires prédéfinis. Par exemple, pour un site commercial, les catégories fréquentes peuvent inclure "votre avis sur le site (dont les messages seront redirigés vers les administrateurs du site) et "information sur les produits" (dont les messages seront redirigés vers les membres du service des ventes). Les adresses de courriel prédéfinies pour chaque catégorie ne sont pas affichées publiquement.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
fr: Quand le formulaire de contact général est activé, un lien (désactivé par défaut) est créé dans le menu principal de <em>navigation</em>. ce lien peut être activé sur la <a href='@menu'>page de gestion des menus</a>.

en: Customization
fr: Personnalisation

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Si vous souhaitez voir apparaitre d'autre texte sur le formulaire de contact général du site ou sur le formulaire de contact personnel, utilisez un bloc. Vous pouvez créer et modifier des blocs sur la <a href="@blocks">page de gestion des blocs</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
fr: Ajoutez au moins une catégorie dans cette page pour personnaliser le <a href="@form">formulaire de contact général</a> du site.

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
fr: L'élément de menu <em>Contact</em> (désactivé par défaut) est ajouté au menu de navigation. Vous pouvez le modifier sur la <a href="@menu-settings">page de gestion des menus</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Si vous souhaitez afficher du texte supplémentaire sur la page de contact générale du site, créez un bloc. Vous pouvez créer et modifier des blocs sur la <a href="@blocks">page de gestion des blocs</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
fr: Administrer les formulaires de contact et les paramètres des formulaires de contact.

en: Use the site-wide contact form
fr: Utiliser le formulaire de contact général

en: Use users' personal contact forms
fr: Utiliser les formulaires de contact personnels des utilisateurs

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fr: !sender-name (!sender-url) a envoyé un message en utilisant le formulaire de contact suivant : !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
fr: !sender-name (!sender-url) vous a envoyé un message en utilisant votre formulaire de contact personnel (!form-url) sur !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
fr: Si vous ne souhaitez pas recevoir ces courriels, vous pouvez modifier vos paramètres ici : !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fr: Permet aux autres utilisateurs de vous contacter via votre <a href="@url">formulaire de contact personnel</a> et donc garde votre adresse de courriel cachée. Notez que certains utilisateurs privilégiés tels que les administrateurs du site sont encore en mesure de vous contacter même si vous choisissez de désactiver cette fonctionnalité.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fr: Activer le formulaire de contact personnel par défaut pour les nouveaux utilisateurs.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fr: Modifier ce paramètre n'affectera pas les utilisateurs existants.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
fr: Le module <em>Contextual links</em> affiche aux utilisateurs disposant du droit <em>accéder aux liens contextuels</em> des liens liés a des régions des pages de votre site. Pour plus d'information, voir la section <a href="@contextual">Contextual links</a> du manuel en ligne.

en: Displaying contextual links
fr: Affichage des liens contextuels

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
fr: Les liens contextuels sont fournis par les modules pour vous donner accès rapidement aux tâches associées à des régions de pages sur votre site. Par exemple, si vous avez un bloc de menu personnalisé affiché dans une barre latérale de votre site, les modules <em>Menu</em> et <em>Block</em> afficheront des liens pour configurer le bloc et modifier le menu. Le module <em>Contextual links</em> collecte ces liens dans une liste pour qu'ils soient affiché par votre thème graphique. Le <em>Contextual links</em> ajoute aussi du code JavaScript pour masquer les liens par défaut puis les afficher quand la souris passe au dessus.

en: Use contextual links
fr: Utiliser les liens contextuels

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fr: Utilisez les liens contextuels pour réaliser des tâches liées à des composants d'une page.

en: Contextual links
fr: Liens contextuels

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
fr: Fournit des liens contextuels pour réaliser des tâches liées aux composants d'une page.

en: Tracking user activity
fr: Suivi de l'activité de l'utilisateur

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
fr: En activant des blocs tels que <em>Membres en ligne</em> et <em>Nouveaux membres</em>, vous permettez aux utilisateurs du site de suivre au même endroit qui est connecté et qui vient de s'inscrire.

en: Tracking content activity
fr: Suivi de l'activité du contenu

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
fr: En activant des blocs tels que <em>Billets récents</em>, <em>Nouveaux sujets du forum</em> et <em>Commentaires récents</em>, vous permettez aux utilisateurs de voir en un coup d'oeil  le contenu nouvellement ajouté.

en: View the administrative dashboard
fr: Voir le tableau de bord de gestion

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
fr: Cette région du tableau de bord est vide. Cliquez sur <em>Personnaliser le tableau de bord</em> pour lui  ajouter des blocs.

en: DRAG HERE
fr: GLISSEZ ICI

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
fr: Fournit une page de tableau de bord dans l'interface de gestion pour organiser les tâches et suivre les informations de votre site.

en: Customize dashboard
fr: Personnaliser le tableau de bord

en: Clear log messages
fr: Effacer les messages du journal

en: This will permanently remove the log messages from the database.
fr: Cela supprimera définitivement les messages du journal stockés dans la base de données.

en: Database log cleared.
fr: Les entrées du journal de la base de données ont été effacées.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
fr: Le module <em>Database logging</em> stocke les événements système dans la base de données. Pour plus d'information, voir la section <a href="@dblog">Database logging</a> du manuel en ligne.

en: Monitoring your site
fr: Surveillance de votre site

en: Debugging site problems
fr: Débogage des problèmes de site

en: Field validation errors
fr: Erreurs de validation du champ

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
fr: Tentative de création d'un champ avec un nom plus long que 32 caractères : %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
fr: Tentative de création du nom de champ %name déjà existant et actif.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
fr: Tentative de création du nom de champ %name déjà existant mais inactif.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
fr: Tentative de création du nom de champ %name réservé par l'entité de type %type.

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
fr: Tentative de création d'un champ de type inconnu %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
fr: Tentative de création d'un champ avec le type de stockage inconnu %type.

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
fr: Tentative de création d'une instance du champ @field_name sans paquet.

en: Enabling field types
fr: Activation des types de champ

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
fr: Le module <em>Field</em> fournit l'infrastructure pour les champs et attachement de champ ; les types de champ et les widgets de saisie sont quant à eux fournis par des modules additionnels. Certains modules sont obligatoires ; les modules optionnels peuvent être activés depuis la <a href="@modules">page de gestion des modules</a>. Drupal (<em>Core</em>) inclut les modules de type de champ suivants : <em>Number</em> (requis), <em>Text</em> (requis), <em>List</em> (requis), <em>Taxonomy</em> (optionnel), <em>Image</em> (optionnel) et <em>File</em> (optionnel) ; le module <em>Options</em> (requis) fournit des widgets de saisie pour d'autres modules de champ. Des champs et des widgets supplémentaires peuvent être fournis par des modules contribués que vous trouverez dans la <a href="@contrib">rubrique des modules contribués de Drupal.org</a>. Les modules de champ et de widget actuellement activés sont :

en: Managing field data storage
fr: Gestion du stockage des données du champ

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
fr: Les développeurs de modules de champ peuvent utiliser soit le module <a href="@sql-store"><em>Field SQL storage</em></a> pour stocker les données de leurs champs, soit un module contribué, soit un module personnalisé développé utilisant <a href="@storage-api">field storage API</a>.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Field SQL storage</em> stocke les données des champs dans la base de données. C'est le module de stockage de champ fourni par défaut. D'autres mécanismes de stockage de champs peuvent être disponibles sous forme de modules contribués. Pour plus d'information à propos des champs, voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: Default SQL storage
fr: Stockage SQL par défaut

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
fr: Stocke les fichiers dans la base de données SQL locale en utilisant une table par champ.

en: Field SQL storage
fr: Champ de stockage SQL

en: Stores field data in an SQL database.
fr: Stocke les données du champ dans une base de données SQL.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>List</em> défini différents champs permettant de stocker une liste d'éléments, à utiliser avec le module <em>Field</em>. D'habitude, ces éléments sont saisis via une liste des cases à cocher ou des radios boutons. Pour plus d'information à propos des champs, voir voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fr: Ce champ stocke des options basiques telles que on/off ou oui/non.

en: List (text)
fr: Liste (texte)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
fr: Le widget 'cases à cocher/radio boutons' affichera des cases à cocher si l'option <em>Nombre de valeurs</em> est supérieur à 1 pour ce champ, sinon des radio boutons seront affichés.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fr: Balises HTML autorisées dans les étiquettes : @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fr: La valeur de ce champ est déterminée par la fonction %function et ne doit pas être modifiée.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fr: Liste de valeurs autorisées : chaque clé doit être un entier ou un décimal valide.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fr: Liste de valeurs autorisées : chaque clé doit être une chaîne de 255 caractères maximum.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fr: Liste de valeurs autorisées : les clés doivent êtres des entiers.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
fr: Définit les types de champ liste. À utiliser avec Options pour créer des listes déroulantes.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Number</em> défini différents types de champs numériques pour le module <em>Field</em>. Les nombres peuvent être un entier, un décimal, une virgule flottante et peuvent être formaté à l'affichage. Les champs numériques peuvent être limités à un ensemble de valeurs d'entrée ou à une plage de valeurs d'entrée. Pour plus d'information à propos des champs, voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format décimal fixe).

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format à virgule flottante).

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Définir une chaîne préfixant la valeur comme par exemple '$ ' ou '&euro;'. Laisser vide pour ne rien ajouter. Laisser vide pour ne pas préfixer. Séparer les valeurs du singulier et du pluriel avec un pipe ('gramme|grammes').

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et le séparateur décimal (@separator) son autorisés dans %field.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Options</em> fourni des widget de saisie pour le module <em>Field</em> tels que case à cocher, sélection, etc. Pour plus d'information à propos des champs, voir la section <a href="@field-help">Field</a> du manuel en ligne.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module <em>Text</em> défini différents type de champ texte pour le module <em>Field</em>. Un champ texte ne devrait contenir que du texte brut, ou, en option, du <a href='@filter-help'>texte filtré</a> par Drupal pour gérer le rendu HTML de manière sécurisée. Les champs de saisie texte peuvent être soit une seule ligne (champ texte) ou plusieurs lignes (zone de texte), ou pour un meilleur contrôle de la saisie, une liste déroulante, une case à cocher ou un radio bouton. Si vous le souhaitez, le champ peut être validé de sorte que seule une liste précise de valeurs est autorisée. Pour plus d'information sur les champs texte, voir la section <a href='@field-help'>Field</a> du manuel en ligne.

en: This field stores varchar text in the database.
fr: Ce champ stocke un varchar dans la base de données.

en: Long text
fr: Texte long

en: This field stores long text in the database.
fr: Ce champ stocke un texte long dans la base de données.

en: Long text and summary
fr: Texte long et résumé

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fr: Ce champ stocke dans la base de données les textes longs et leur résumé optionnel.

en: Filtered text (user selects text format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur sélectionne le format de texte)

en: Summary input
fr: Champ de saisie du résumé

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fr: Cela autorise les auteurs à saisir un résumé explicite qui sera affiché à la place du texte coupé en utilisant le type d'affichage "Résumé ou coupé".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
fr: %name : le texte ne devrait pas être plus long que %max caractères.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
fr: %name : le résumé ne doit pas excéder %max caractères.

en: Summary or trimmed
fr: Résumé ou coupé

en: Text area with a summary
fr: Zone de texte avec un résumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fr: Laissez vide pour utiliser la valeur courte du texte intégral en tant que résumé.

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
fr: le champ %field (@field_name) nécessite le widget %widget_type fourni par le module %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
fr: Les champs inactifs ne sont pas affichés sauf si leurs modules d'origine sont activés. Les champs suivants ne sont pas activés : !list

en: Edit field settings.
fr: Modifier les paramètres du champ.

en: Change widget type.
fr: Modifier le type de widget.

en: Edit instance settings.
fr: Modifier les paramètres de l'instance.

en: Delete instance.
fr: Supprimer l'instance.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fr: Le champ %label ne peut pas être ajouté car il est verrouillé.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l'instance du champ %label : @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fr: Aucun champ n'a encore été ajouté. Vous pouvez ajouter de nouveaux champs depuis la page <a href="@link">Gérer les champs</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Ces paramètres impactent la manière dont les données sont stockées dans la base et ne peuvent être changés après que la donnée a été créée.

en: %field has no field settings.
fr: %field n'a pas de paramètres de champ.

en: Updated field %label field settings.
fr: Paramètres du champ %label mis à jour.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fr: La tentative de mise à jour du champ %label a échoué : %message.

en: Change widget
fr: Changer le widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fr: Le type d'élément de formulaire que vous aimeriez présenter à l'utilisateur lors de la création de ce champ dans le type %type.

en: Changed the widget for field %label.
fr: Le widget du champ %label a été modifié.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
fr: Il y a eu un problème pour modifier le widget du champ %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
fr: Ce champ est <strong>verrouillé</strong> et ne peut pas être supprimé.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fr: Le champ %field a été supprimé du type de contenu %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
fr: Il y a eu un problème pour supprimer le champ %field du type de contenu %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
fr: Ces paramètres ne s'appliquent au champ %field que lorsqu'il est utilisé dans le type de contenu %type.

en: Required field
fr: Champ requis

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Le champ possédant déjà des données, certains paramètres ne peuvent plus être modifiés.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé.

en: %field field settings
fr: paramètres du champ %field

en: The default value for this field, used when creating new content.
fr: La valeur par défaut de ce champ, utilisée lors de la création de nouveau contenu.

en: Saved %label configuration.
fr: La configuration de %label a été enregistrée.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
fr: Cette liste affiche tous les champs actuellement utilisés pour en faciliter la consultation.

en: Save and add fields
fr: Enregistrer et ajouter les champs

en: Field list
fr: Liste des champs

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier sous la forme d'un entier.

en: Enable <em>Display</em> field
fr: Activer le champ <em>Affichage</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
fr: L'option d'affichage permet aux utilisateurs de choisir si un fichier doit être affiché lors de la visualisation du contenu.

en: Files displayed by default
fr: Fichiers affichés par défaut

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
fr: Ce paramètre n'a d'effet que si l'option d'affichage est activée.

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
fr: Activer le champ <em>Description</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fr: Le champ description permet aux utilisateurs d'ajouter une description du fichier transféré.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fr: L'option "!name" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80 Ko" (kilo octets) or "50 Mo" (Méga octets).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fr: La liste des extensions autorisées n'est pas valide. Soyez certains d'exclure les points précédents l'extension et de séparer les extensions par un espace ou une virgule.

en: Generic file
fr: Fichier générique

en: Table of files
fr: Tableau des fichiers

en: Add a new file
fr: Ajouter un nouveau fichier

en: Include file in display
fr: Inclure le fichier dans l'affichage

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fr: La description peut être utilisée en tant qu'étiquette du lien pointant vers le fichier.

en: Files must be less than !size.
fr: Les fichiers doivent peser moins de !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fr: Extensions autorisées : !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fr: Les images doivent faire exactement !size pixels.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fr: Les images doivent faire entre !min et !max pixels.

en: Images must be larger than !min pixels.
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à !min pixels.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fr: Les images doivent être plus petites que !max pixels.

en: The File module defines a <em>File</em> field type for the Field module, which lets you manage and validate uploaded files attached to content on your site (see the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields). For more information, see the online handbook entry for <a href="@file">File module</a>.
fr: Le module <em>File</em> défini un champ de type fichier pour le module <em>Field</em> ce qui vous permet de gérer et valider les fichiers transférés attachés aux contenus de votre site (voir la <a href="@field-help">page d'aide du module <em>Field</em></a>). Pour plus d'information, voir la section <a href="@file"><em>File</em></a> du manuel en ligne.

en: Attaching files to content
fr: Attacher des fichiers au contenu

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
fr: Le module <em>File</em> permet aux utilisateurs d'attacher des fichiers à un contenu (par exemple, PDF, XLS, etc.) quand un champ <em>File</em> est ajouté à un type de contenu donné via le module <a href="@fieldui-help"><em>Field UI</em></a>.

en: Managing attachment display
fr: Gérer l'affichage des fichiers attachés

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
fr: Quand vous attachez un fichier à un contenu, vous pouvez spécifier s'il sera <em>listé</em> ou non. Les fichiers <em>listés</em> sont affichés automatiquement en bas de contenu. Les fichiers <em>non listés</em> sont disponibles pour être inclus dans le contenu mais ne sont pas affichés automatiquement en bas de contenu.

en: Managing file locations
fr: Gérer l'emplacement des fichiers

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
fr: Quand vous créez un champ de type fichier, vous pouvez spécifier un répertoire dans lequel les fichiers seront stockés. Ce répertoire peut être situé soit dans le répertoire de fichiers <em>publique</em> soit dans le répertoire de fichiers <em>privé</em>. Les fichiers situés dans le répertoire public peuvent être accédés directement au travers du serveur web. Quand des fichiers publics sont listés, des liens directs sont utilisés et tous ceux qui connaissent l'URL d'un fichier peuvent le télécharger. Les fichiers situés dans le répertoire privé ne sont pas directement accessibles via le serveur web et les liens sont des requêtes Drupal. Cela pèse sur la charge serveur et le temps de téléchargement car Drupal doit démarrer et résoudre le chemin pour chaque requête de téléchargement. En revanche, cela permet de restreindre l'accès.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. L'utilisation de ce formulaire a expiré. Essayez de recharger la page et de la renvoyer.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fr: Le fichier référencé par le champ !name n'existe pas.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fr: Le fichier dans le champ !name n'a pas pu être transféré.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fr: Le répertoire de transfert %directory pour le champ de type fichier !name ne peut pas être créé ou n'est pas accessible. Un fichier nouvellement transféré ne peut donc pas être enregistré dans ce répertoire, le transfert a été annulé.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
fr: Votre serveur n'est pas capable d'afficher la progression du transfert d'un fichier. L'affichage de la progression du transfert d'u fichier nécessite un serveur Apache exécutant PHP avec mod_php.

en: All roles may use this format
fr: Tous les rôles devraient utiliser ce format

en: The text format ordering has been saved.
fr: L'ordre des formats de texte a été enregistré.

en: Add text format
fr: Ajouter un format de texte

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fr: Tous les rôles pour ce format de texte doivent être activés et ne peuvent pas être changés.

en: Filter processing order
fr: Ordre de traitement des filtres

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fr: Les noms des formats texte doivent être uniques. Le nom de format %name existe déjà.

en: Added text format %format.
fr: Le format texte %format a été ajouté.

en: The text format %format has been updated.
fr: Le format de texte %format a été mis à jour.

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
fr: Le module <em>Filter</em> permet aux administrateurs de configurer les formats texte. Un format texte défini les balises HTML, le code et tout autre type d'entrée autorisés dans le contenu et les commentaires. C'est une fonctionnalité clé pour se prémunir d’entrées potentiellement dangereuses émanant d'utilisateurs malveillants. Pour plus d'information, voir la section <a href="@filter"><em>Filter module</em></a> du manuel en ligne.

en: Applying filters to text
fr: Application des filtres au texte

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
fr: Chaque format de texte utilise des filtres pour manipuler le texte et la plupart des formats appliquent plusieurs filtres dans un ordre spécifique. Chaque filtre est conçu dans un but spécifique et en général, il ajoute, supprime ou transforme des éléments dans le texte saisi par l'utilisateur avant de l'afficher. Un filtre ne change pas le contenu mais le modifie temporairement avant qu'il ne soit affiché. Un filtre peut supprimer des balises HTML indésirables alors qu'un autre filtre ajoutera des balises HTML, par exemple pour rendre les liens cliquables.

en: Defining text formats
fr: Définition des formats de texte

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fr: Un format est inclus par défaut : <em>Texte brut</em> (supprime toutes les balises HTML). D'autres formats peuvent être créés par votre profil lors de l'installation de Drupal, d'autres encore peuvent être créés par un administrateur dans la <a href="@text-formats">page de gestion des formats de texte</a>.

en: Choosing a text format
fr: Choix d'un format de texte

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
fr: Un format texte contient des filtres qui peuvent modifier ce qui est saisi par l'utilisateur, par exemple en supprimant du HTML malicieux ou en rendant les URLs cliquables.

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fr: Alerte : ce droit peut avoir un impact sur la sécurité en fonction de la manière dont le format de texte est configuré.

en: Use the !text_format text format
fr: Utiliser le format de texte !text_format

en: More information about text formats
fr: Plus d'information sur les formats de texte

en: Limit allowed HTML tags
fr: Limiter aux balises HTML autorisées

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fr: Convertir les sauts de ligne en HTML (par exemple, <code>&lt;br&gt;</code> et <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fr: Convertir les URLs en liens

en: Correct faulty and chopped off HTML
fr: Corriger le HTML défectueux ou coupé

en: Display any HTML as plain text
fr: Afficher tout code HTML au format texte

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
fr: Une liste de balises HTML pouvant être utilisées. Les attributs d'événement JavaScript, les URLs JavaScript et les CSS sont toujours supprimés.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fr: Afficher une aide HTML basique dans conseils étendus sur les filtres

en: Add rel="nofollow" to all links
fr: Ajouter rel="nofollow" à tous les liens

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fr: Ce site autorise le contenu HTML. Si apprendre tout le HTML peut paraître intimidant, apprendre comment utiliser les "balises" HTML les plus simples est très facile. Ce tableau fournit des exemples pour chaque balise autorisée sur ce site.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fr: Pour plus d'information, consultez les <a href="@html-specifications">spécifications HTML</a> du W3C ou utilisez votre moteur de recherche favori pour trouver d'autres sites explicatifs sur le HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fr: La plupart des caractères non usuels peuvent être saisis sans problème.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fr: En cas de problème, essayez d'utiliser des entités HTML. Un exemple courant est le rendu en &amp;amp; de l'esperluette &amp;. Pour une liste complète des entités, référez-vous à la page des <a href="@html-entities">entités HTML</a>. Parmi les caractères disponibles, on trouve :

en: No HTML tags allowed.
fr: Aucune balise HTML autorisée.

en: Filters content in preparation for display.
fr: Filtre le contenu en préparation pour l'affichage.

en: By !author @time ago
fr: Par !author il y a @time

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
fr: Le forum %term et tous ses sous-forums ont été supprimés.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fr: Le nombre de réponses qu'un sujet doit avoir pour être considéré comme "brûlant".

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
fr: Aucun conteneur ou forum disponible. <a href="@container">Ajouter un conteneur</a> ou <a href="@forum">ajouter un forum</a>.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
fr: forum : %term et tous ses sous-forums supprimés.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
fr: Le module <em>Forum</em> vous permet de créer un système de discussion par fil (<em>thread</em>) avec des fonctionnalités similaires aux autres outils de forum. Les forums sont utiles parce qu'ils permettent aux membres d'une communauté de discuter de sujets entre eux tout en garantissant un bon archivage des conversations permettant de les consulter plus tard. Dans un forum, les utilisateurs publient des billets dans une hiérarchie arborescente permettant de catégoriser et regrouper les discussions. Cette hiérarchie est composée de :

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
fr: Conteneurs optionnels (par exemple, <em>Support</em>), pouvant contenir :

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
fr: Forums (par exemple, <em>Installer Drupal</em>), pouvant contenir :

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
fr: Sujets de forum soumis par les utilisateurs (par exemple, <em>Comment créer un multisite avec Drupal 6</em>), déclenchant les discussions et points de départ pour :

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
fr: Commentaires soumis par les utilisateurs (par exemple, <em>Vous avez ces options ...</em>).

en: Setting up forum structure
fr: Mise en place de la structure du forum

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
fr: Pour mettre en place des conteneurs et des forums abritant vos sujets de discussion, rendez vous sur la <a href="@forums">page des Forums</a>.

en: Starting a discussion
fr: Commencer une discussion

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
fr: Le lien <a href="@create-topic">Sujet de forum</a> dans la page <a href="@content-add">Ajouter un nouveau contenu</a> constitue le premier billet d'une discussion ou d'un fil.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
fr: Activer le module <em>Forum</em> fournit l'élément de menu par défaut <em>Forums</em> dans le menu de navigation qui pointe vers la page <a href="@forums">Forums</a>.

en: Moving forum topics
fr: Déplacement des sujets du forum

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fr: Un sujet de forum (et tous ses commentaires) peut être déplacé d'un forum à l'autre en sélectionnant un forum différent lors de la modification d'un sujet de forum. Lors du déplacement d'un sujet de forum d'un forum à l'autre, l'option <em>Laisser une copie cachée</em> crée un lien dans le forum originel pointant vers le nouvel emplacement.

en: Locking and disabling comments
fr: Verrouillage et désactivation des commentaires

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fr: Choisir <em>Fermé</em> dans <em>Paramètres des commentaires</em> au cours de la modification d'un sujet de forum bloquera tout nouveau commentaire sur le fil. Choisir <em>Caché</em> dans <em>Paramètres des commentaires</em> au cours de la modification d'un sujet de forum aura pour effet de cacher tous les commentaires existants et empêchera la saisie de nouveaux commentaires.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
fr: Les forums contiennent des sujets de discussion. Utilisez les conteneurs pour gouper les forums liés.

en: Use containers to group related forums.
fr: Utilisez des conteneurs pour grouper des forums liés.

en: A forum holds related forum topics.
fr: Un forum abrite les sujets de forum liés.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
fr: Ajuster l'affichage de vos sujets de forum. Organisez vos forums sur la <a href="@forum-structure">page de structure des forums</a>.

en: Add new @node_type
fr: Ajouter un nouveau @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> pour poster un nouveau message dans le forum.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
fr: L'élément %forum est un conteneur de forum, pas un forum. Sélectionnez l'un des forums ci-dessous à la place.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fr: Un <em>Sujet</em> commence un nouveau fil de discussion dans un forum.

en: Control forum hierarchy settings.
fr: Contrôlez la hiérarchie de vos forums.

en: Forum navigation vocabulary
fr: Vocabulaire pour la navigation dans un forum

en: Provides discussion forums.
fr: Fournit des forums de discussion.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
fr: Suivez ces étapes pour paramétrer et commencer à utiliser votre site web:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
fr: <strong>Commencez à publier du contenu</strong> : vous pouvez enfin <a href="@content">ajouter un nouveau contenu</a> à votre site.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
fr: Pour plus d'informations, consultez les sujets traités dans le paragraphe suivant ou visitez le <a href="@handbook">manuel Drupal en ligne</a>. Vous pouvez aussi laisser un billet dans le <a href="@forum">forum Drupal</a> ou découvrir la <a href="@support">large gamme d'options de support</a> disponible.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
fr: Le module <em>Help</em> fourni des <a href="@help-page">pages d'aide</a> et des conseils contextuels pour vous guider dans la configuration puis l'utilisation des modules. C'est le point de départ du <a href="@handbook">manuel en ligne de Drupal</a>. Le manuel en ligne contient plus d'informations, plus à jour et enrichies par les commentaires des utilisateurs. Le manuel en ligne est la référence définitive pour la documentation. Pour plus d'information, voir l'entrée du manuel en ligne pour le module <a href="@help"><em>Help</em></a>.

en: Providing a help reference
fr: Fournir une aide de référence

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
fr: Le module <em>Help</em> affiche des explications pour l'utilisation de chaque module listé sur la <a href="@help">page principale de l'aide</a>.

en: Providing context-sensitive help
fr: Fournir une aide contextuelle

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
fr: Le module <em>Help</em> affiche des conseils et des explications sur différentes pages en fonction du contexte.

en: Edit %name style
fr: Modifier le style %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
fr: Ce style d'image est actuellement fourni par un module. Cliquez sur le bouton "Supplanter les paramètres par défaut" pour modifier ces paramètres.

en: Image style name
fr: Nom du style d'image

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fr: Le nom est utilisé dans les URLs des images générées. Utilisez seulement des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-).

en: Select a new effect
fr: Sélectionner un nouvel effet

en: Override defaults
fr: Supplanter les paramètres par défaut

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Select an effect to add.
fr: Choisir un effet à ajouter.

en: The image effect was successfully applied.
fr: L'effet d'image a été appliqué avec succès.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
fr: Le style %style a été supplanté pour que vous puissiez changer ses paramètres.

en: Style name
fr: Nom du style

en: Create new style
fr: Créer un nouveau style

en: Style %name was created.
fr: Le style %name a été créé.

en: The image style name %name is already in use.
fr: Le style d'image %name est déjà utilisé.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fr: N'utilisez que des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-) pour les noms de style.

en: No replacement, just delete
fr: Pas de remplacement, juste une suppression

en: Replacement style
fr: Style de remplacement

en: Optionally select a style before deleting %style
fr: Optionnellement sélectionnez un style avant de supprimer %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fr: Si ce style est déjà en cours d'utilisation sur le site, vous devrez sélectionner un autre style pour le remplacer. Toutes les images générées pour ce style seront définitivement supprimées.

en: Style %name was deleted.
fr: Le style %name a été supprimé.

en: Revert the %style style?
fr: Rétablir le style %style ?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
fr: Rétablir ce style va supprimer les paramètres personnalisés et restaurer les paramètres par défaut fournis par le module <em>@module</em>.

en: Edit %label effect
fr: Modifier l'effet %label

en: Add %label effect
fr: Ajouter l'effet %label

en: Update effect
fr: Mettre à jour l'effet

en: Add effect
fr: Ajouter l'effet

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'effet @effect du style %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fr: L'effet d'image %name a été supprimé.

en: !name must be an integer.
fr: !name doit être un entier.

en: !name must be a positive integer.
fr: !name doit être un entier positif.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fr: !name doit être une valeur de couleur en hexadécimal.

en: Width and height can not both be blank.
fr: La largeur et la hauteur ne peuvent pas être toutes les deux vides.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fr: La partie de l'image qui sera supprimée lors du recadrage.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fr: Le fond de couleur à utiliser pour les zones de l'image qui seront vides. Utilisez des couleurs web hexadécimales (par exemple #FFFFFF pour le blanc ou #000000 pour le noir). Laisser vide pour utiliser la transparence de l'image pour les formats d'image le permettant.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fr: Il n'y a actuellement aucun style. <a href="!url">En ajouter un nouveau</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fr: Il n'y a actuellement aucun effet pour ce style. Ajoutez-en un en choisissant une option ci-dessous.

en: view actual size
fr: voir en taille réelle

en: Sample original image
fr: Exemple d'image originale

en: Sample modified image
fr: Exemple d'image modifiée

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fr: Le redimensionnement ne respecte pas les proportions de l'image. Ce qui peut se traduire par des images étirées ou compressées.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fr: La mise à l'échelle maintiendra les proportions originales de l'image. Si une seule dimension est précisée, l'autre dimension sera calculée automatiquement.

en: Scale and crop
fr: Mise à l’échelle et recadrage

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
fr: La mise à l'échelle et le recadrage maintiendront les proportions originales de l'image puis recadreront la dimension la plus large. C'est très utile pour créer des vignettes carrées sans étirer les images.

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
fr: Le recadrage supprimera des portions de l'image pour qu'elle rentre dans la taille spécifiée.

en: Desaturate
fr: Désaturer

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fr: La désaturation converti l'image en niveaux de gris.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fr: Effectuer une rotation sur une image peut avoir pour effet d'augmenter la taille de l'image pour s'adapter à la diagonale.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le redimensionnement de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La mise à l'échelle de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le recadrage de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le redimensionnement et le recadrage de l'image %path (%mimetype, %dimensions), utilisant la boite à outils %toolkit, ont échoué.

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La désaturation de l'image %path  (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La rotation de l'image %path (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier image sous la forme d'un nombre entier.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fr: Si aucune image n'est transférée, c'est cette image qui sera utilisée pour l'affichage.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: La taille maximum autorisée pour une image s'écrit LARGEURxHAUTEUR (par exemple : 640x480). Laisser le champ vide pour que la taille ne soit pas limitée. Si une image plus grande est transférée, elle sera redimensionnée pour correspondre à largeur et à la hauteur indiquées. Le redimensionnement de l'image lors du transfert peut entrainer la perte des <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">données EXIF</a> de l'image.

en: Minimum image resolution
fr: Résolution minimum de l'image

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fr: La taille minimum autorisée pour une image s'écrit LARGEURxHAUTEUR (par exemple : 640x480). Laisser le champ vide pour que la taille ne soit pas limitée. Si une image plus petite est transférée, elle sera refusée.

en: Enable <em>Alt</em> field
fr: Activer le champ <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fr: Le contenu de l'attribut Alt (texte alternatif) peut être utilisé par les moteurs de recherche, les lecteurs d'écran, et lorsque l'image ne peut pas être chargée.

en: Enable <em>Title</em> field
fr: Activer le champ <em>Titre</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fr: Le contenu de l'attribut <em>Title</em> ("titre", en français) apparait dans une infobulle lorsque le pointeur de la souris survole l'image.

en: Height and width values must be numeric.
fr: La hauteur et la largeur doivent être des valeurs numériques.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
fr: Les valeurs de hauteur et de largeur doivent toutes les deux être indiquées dans le champ !name.

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: The preview image will be shown while editing the content.
fr: L'aperçu de l'image sera affiché pendant la modification du contenu.

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
fr: Le module Image vous permet de manipuler les images de votre site Web. Il donne accès aux paramètres de la <em>Boite à outils Image</em>, et vous permet de configurer des <em>Styles d'images</em> pouvant être utilisés pour redimensionner ou adapter les images à l'affichage. Il fournit un champ <em>Image</em> permettant d'attacher des images au contenu. Pour plus d'information, voir la section du <a href="@image">module Image</a> dans le manuel en ligne.

en: Manipulating images
fr: Manipulation des images

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
fr: Avec le module Image, vous pouvez mettre à l'échelle, recadrer, redimensionner, faire pivoter et désaturer les images sans altérer l'original en utilisant des <a href="@image">Styles d'images</a>. Lorsque vous modifiez des styles d'images, le module rafraichit automatiquement toutes les images créées. Chaque style d'image doit avoir un nom pouvant être utilisé dans les URL des images générées. Il y a deux façons courantes de nommer les styles d'images (celle que vous utiliserez dépendra de la façon dont le style d'image sera appliqué)&nbsp;:

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
fr: Basé sur l'emplacement où il sera utilisé&nbsp;: par exemple, <em>image-de-profil</em>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
fr: Description de son apparence&nbsp;: <em>carre-85x85</em>

en: Attaching images to content as fields
fr: Attacher des images au contenu en tant que champs

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
fr: Le module Image vous permet aussi d'attacher des images au contenu en tant que champ. Pour ajouter un champ d'image à un <a href='@content-type'>type de contenu</a>, allez à la page <em>Gérer les champs</em> des types de contenu et ajoutez un nouveau champ de type <em>Image</em>. Cette méthode d'attachement des images permet d'appliquer et de maintenir des styles d'images et aussi vous offre une plus grande souplesse pour la réalisation de thèmes.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
fr: Les styles d'images fournissent habituellement différentes tailles de vignettes issues de la mise à l'échelle et du recadrage des images, mais ils peuvent aussi appliquer des effets variés avant qu'une image ne soit affichée. Lorsqu'une image est affichée avec un style, un nouveau fichier est créé tandis que l'image originale reste intacte.

en: Administer image styles
fr: Administrer les styles d'images

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fr: Création et édition des styles destinés à la génération d'images modifiées telles que les vignettes.

en: No defined styles
fr: Aucun styles n'est défini

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fr: La génération d'image est en cours. Essayer à nouveau un peu plus tard.

en: Error generating image.
fr: Erreur de génération d'image.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fr: Impossible de générer l'image dérivée dont l'emplacement est %path.

en: Failed to create style directory: %directory
fr: Échec de la création du dossiers des styles&nbsp;: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fr: Le fichier d'image caché %destination existe déjà. Cela peut entrainer des problèmes avec votre configuration de réécriture.

en: Generate image style
fr: Générer un style d'image

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fr: Configurer les styles qui peuvent être utilisés pour redimensionner ou ajuster les images à l'affichage.

en: List the current image styles on the site.
fr: Liste des styles d'images du site.

en: Add style
fr: Ajouter un style

en: Add a new image style.
fr: Ajouter un nouveau style d'image

en: Configure an image style.
fr: Configurer un style d'image.

en: Delete an image style.
fr: Supprimer un style d'image.

en: Revert style
fr: Rétablir le style

en: Revert an image style.
fr: Rétablir un style d'image.

en: Edit image effect
fr: Modifier l'effet d'image

en: Delete image effect
fr: Supprimer un effet d'image

en: Add image effect
fr: Ajouter un effet d'image

en: Add a new effect to a style.
fr: Ajouter un nouvel effet à un  style

en: Provides image manipulation tools.
fr: Fournit des outils pour manipuler les images.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
fr: Utilisez la section <em>Langue personnalisée</em> ci-dessous si la langue souhaitée n'apparait pas dans la liste.

en: Path prefix language code
fr: Code de langue du préfixe de chemin

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
fr: Code de langue ou autre texte personnalisé à utiliser comme préfixe de chemin pour la détection de langue par URL, si vos paramètres de <em>Détection et sélection</em> utilisent les préfixes de chemin d'URL. Pour la langue par défaut, cette valeur peut être laissée vide. <strong>La modification de cette valeur peut casser les URL existantes. À utiliser avec prudence dans un environnement en production.</strong> Exemple : indiquer "deutsch" comme code de préfixe de chemin pour l'allemand donne des URL telles que "example.com/deutsch/contact".

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: Part of the URL that determines language
fr: Partie de l'URL qui détermine la langue

en: <em>Path prefix</em>: URLs like http://example.com/de/contact set language to German (de). <em>Domain</em>: URLs like http://de.example.com/contact set the language to German. <strong>Warning: Changing this setting may break incoming URLs. Use with caution on a production site.</strong>
fr: <em>Préfixe de chemin</em>&nbsp;: les URL comme http://example.com/de/contact paramètrent la langue en allemand (de). <em>Nom de domaine</em>&nbsp;: les URL comme http://de.example.com/contact paramètrent la langue en allemand. <strong>Attention&nbsp;: modifier ce paramètre peut casser les URL entrantes.  Utilisez ce paramètre avec prudence dans un site en production.</strong>

en: Request/session parameter
fr: Paramètre de requête/de session

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fr: Nom du paramètre de requête ou de session utiliser pour déterminer la langue souhaitée.

en: Filter translatable strings
fr: Filtrer les chaînes traduisibles

en: Date type
fr: Type de date

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser les formats de dates en %language aux réglages par défaut ?

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
fr: La réinitialisation va supprimer tous les formats de dates localisés pour cette langue. Cette opération ne peut pas être annulée.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fr: Le module Locale permet à votre site Drupal d'être affiché dans d'autres langues que la langue anglaise, utilisée par défaut, ainsi que d'être multilingue. Le module Locale travaille en maintenant une base de données des traductions, et en analysant le texte devant être affiché. Lorsqu'une traduction du texte est disponible dans la langue à afficher, la traduction est utilisée à la place du texte original. Lorsque la traduction n'est pas disponible, c'est le texte d'origine qui est affiché, et ensuite conservé pour être adapté par un traducteur. Pour plus d'information, voir la section <a href="@locale">module Locale</a> du manuel en ligne.

en: Translating interface text
fr: Traduction du texte de l'interface

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
fr: Les traductions du texte de l'interface de Drupal peuvent être fournies par&nbsp;:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
fr: Traduire à partir de votre site en utilisant l'<a href='@translate'>interface de traduction</a> intégrée du module Locale.

en: Importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contains files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translations page</a>.
fr: Importer des fichiers à partir d'un jeu de traductions existantes, c'est à dire d'un paquetage de traductions. Un paquetage de traduction active l'affichage d'une version précise de Drupal dans une langue précise. Le paquetage contient des fichiers au format Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Toutefois, toutes les langues ne sont pas disponibles pour chaque version de Drupal, les paquetages de traductions pour de nombreuses langues sont disponibles en téléchargement dans la <a href="@translations">page des tra&dcutions de Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
fr: Si un paquet existant ne correspond pas à vos besoins, vous pouvez utiliser un logiciel d'édition Gettext pour modifier les fichiers Gettext Portable Object (<em>.po</em>) du paquet ou créer un nouveau fichier <em>.po</em>. La fonction <a href='@import'>importer</a> du module Locale permet d'ajouter à votre site les chaînes de texte issues d'un fichier <em>.po</em> nouveau ou modifié. La fonction <a href='@export'>exporter</a> du module Locale permet de générer des fichiers à partir des chaînes traduites de votre site. Ces fichiers peuvent être partagés avec d'autres utilisateurs de Drupal ou modifiés avec un éditeur de traduction Gettext.

en: Configuring a multilingual site
fr: Configuration d'un site multilingue

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
fr: La négociation de langue permet à votre site de changer de langue automatiquement en se basant sur le nom de domaine ou sur le chemin utilisé lors de chaque requête. Les utilisateurs peuvent (optionnellement) choisir leur langue préférée sur le page <em>Mon compte</em>, et votre site peut être configuré pour prendre en compte les préférence de langue du navigateur Web. Le contenu du site peut être traduit en utilisant le <a href='@content-help'>module Content translation</a>.

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
fr: Avec plusieurs langues activées, le texte de l'interface peut être traduit, les utilisateurs enregistrés peuvent choisir leur langue préférée, et les auteurs peuvent assigner une langue spécifique à leur contenu. <a href="@translations">Télécharger les traductions contribuées</a> depuis Drupal.org.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
fr: Ajouter une langue pour qu'elle soit utilisable dans votre site. Si la langue souhaitée n'est pas disponible dans le menu déroulant <em>Nom de la langue</em>, cliquez sur Langue personnalisée et indiquez le code de la langue et les autres détails manuellement. Lorsque vous définissez une langue manuellement, vérifiez que vous entrez un code de langue standardisé, afin que ce code puisse être compris  par les navigateurs pour qu'ils utilisent une langue d'affichage appropriée.

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
fr: Détermine la langue à partir d'un paramètre de requête ou de session. Par exemple : "http://example.com?language=de" règle la langue sur l'allemand en utilisant le code "de" dans le paramètre "language".

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
fr: Voir la <a href="@languages">page Langues</a> pour plus d'information sur l'ajout d'autres langues.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
fr: Cette page importe les chaînes traduites contenues dans un seul fichier Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Normalement distribué comme partie d'un paquetage de traduction (chaque paquetage de traduction peut contenir plusieurs fichiers <em>.po</em>), un fichier <em>.po</em> peut avoir besoin d'être importé après une traduction hors ligne dans un logiciel de traduction Gettext. Importer un fichier <em>.po</em> individuel peut être une opération assez lente.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
fr: Cette page permet à un traducteur de rechercher des chaînes de caractères spécifiques, traduites ou non, et est utilisée lors de la création ou de la modification de traductions. (À noter&nbsp;: Pour les tâches de traduction portant sur de nombreuses chaînes, il peut être plus approprié d'<a href="@export">exporter les chaînes</a> et de les modifier hors-ligne avec un éditeur de traduction Gettext.) Les recherches peuvent être limitées aux chaînes présentes dans un groupe de texte spécifique ou une langue en particulier.

en: Administer languages
fr: Administrer les langues

en: Translate interface texts
fr: Traduire les textes de l'interface

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fr: Ordre des méthodes de détection de la langue. Si une version du contenu est disponible dans la langue détectée, celle-ci sera affichée.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fr: Ordre des méthodes de détection des langues pour le texte de l'interface utilisateur. Si une version du texte de l'interface utilisateur est disponible dans la langue détectée, elle sera affichée.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fr: Déterminer la langue à partir de l'URL (préfixe de chemin ou nom de domaine).

en: Determine the language from a request/session parameter.
fr: Déterminer la langue à partir d'un paramètre de requête ou de session.

en: Follow the user's language preference.
fr: Suivre la préférence linguistique de l'utilisateur.

en: Determine the language from the browser's language settings.
fr: Déterminer la langue à partir des paramètres de langue du navigateur.

en: Language switcher (@type)
fr: Sélecteur de langue (@type)

en: Detection and selection
fr: Détection et sélection

en: URL language detection configuration
fr: Configuration de la détection de langue dans l'URL

en: Session language detection configuration
fr: Configuration de la détection de langue dans la session

en: Localize
fr: Localiser

en: Localize date formats
fr: Localisation des formats de dates

en: Reset date formats
fr: Réinitialiser les formats de dates

en: Reset localized date formats to global defaults
fr: Réinitialise les formats de dates vers les formats globaux par défaut.

[ctx: Long month name]
en: January
fr: janvier

[ctx: Long month name]
en: February
fr: février

[ctx: Long month name]
en: March
fr: mars

[ctx: Long month name]
en: April
fr: avril

[ctx: Long month name]
en: May
fr: mai

[ctx: Long month name]
en: June
fr: juin

[ctx: Long month name]
en: July
fr: juillet

[ctx: Long month name]
en: August
fr: août

[ctx: Long month name]
en: September
fr: septembre

[ctx: Long month name]
en: October
fr: octobre

[ctx: Long month name]
en: November
fr: novembre

[ctx: Long month name]
en: December
fr: décembre

en: add link
fr: ajouter un lien

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fr: Il n'y a pas encore de lien de menu. <a href="@link"> Ajouter un lien</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fr: Le texte à utiliser pour ce lien dans le menu.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fr: Le chemin pour ce lien de menu. Cela peut être un chemin interne de Drupal comme %add-node ou une URL externe comme %drupal. Utiliser %front pour faire un lien vers la page d'accueil.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fr: Les liens de menu qui ne sont pas activés ne seront pas listés dans les menus.

en: Show as expanded
fr: Afficher déplié

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fr: S'il est sélectionné et qu'il a des enfants, ce menu apparaitra toujours déplié.

en: Parent link
fr: Lien parent

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximum pour un lien et tout ses enfants est fixée à  !maxdepth. Certains liens de menu peuvent ne pas être utilisables comme parents si la limite est dépassée lorsqu'on les sélectionne.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fr: Optionnel. Dans ce menu, les liens les plus lourds descendent et les plus légers montent vers le haut.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le lien de menu personnalisé %item&nbsp;?

en: The menu link %title has been deleted.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser le lien %item à ses valeurs par défaut ?

en: The menu link was reset to its default settings.
fr: Le lien de menu a été réinitialisé à ses valeurs par défaut.

en: No Main links
fr: Aucun menu principal

en: Source for the Main links
fr: Source pour le menu principal

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fr: Sélectionner ce qui doit être affiché comme menu principal  (typiquement en haut de page).

en: No Secondary links
fr: Aucun lien secondaire

en: Source for the Secondary links
fr: Source des Liens secondaires

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fr: Sélectionner la source des Liens secondaires. Une option avancée vous permet d'utiliser la même source pour les Liens principaux (actuellement %main) et les Liens secondaires. Si votre menu source contient une hiérarchie de liens à deux niveaux, les liens du premier niveau seront affichés dans les Liens principaux et les liens enfants du lien actif dans les Liens secondaires.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fr: Le menu personnalisé %title a été supprimé ainsi que tous ses liens.

en: Deleted menu link %title.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fr[0]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement 1 entrée de menu dans %title. Elle sera supprimée (les entrées définies par le système seront réinitialisées).
fr[1]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement @count entrées de menu dans %title. Elles seront supprimées (les entrées définies par le système seront réinitialisées).

en: Managing menus
fr: Gestion des menus

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
fr: Les utilisateurs disposant de la permission <em>Administrer les menus et les éléments de menus</em> peuvent ajouter, modifier et supprimer les menus personnalisés dans la page <a href="@menu">Administration des menus</a>. Les menus personnalisés peuvent être des menus spécifiques au site, des menus de liens externes, ou n'importe quelle combinaison de liens internes ou externes. Vous pouvez créer un nombre illimité de menus, chacun d'eux disposera automatiquement d'un bloc associé. En sélectionnant <em>Liste de liens</em>, vous pouvez ajouter, modifier ou supprimer les liens d'un menu donné. La page listant les liens fournit une interface de glissé-déposé (<em>drag-and-drop</em>) permettant de contrôler l'ordre des liens et de les hiérarchiser au sein menu.

en: Displaying menus
fr: Affichage des menus

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Après avoir créé un menu, vous devez activer et positionner le bloc associé à partir de la page <a href="@blocks">Administration des blocs</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Vous pouvez activer le bloc nouvellement créé pour ce menu dans la page <a href="@blocks">Administration des blocs</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Chaque menu a un bloc correspondant qui est géré sur la page <a href="@blocks">d'administration des blocs</a>.

en: Administer menus and menu items
fr: Administrer les menus et les éléments de menus.

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: Available menus
fr: Menus disponibles

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Default parent item
fr: Élément parent par défaut

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fr: Ajouter de nouveaux menus à votre site, modifier les menus existants, renommer et réorganiser les liens qui s'y trouvent.

en: Parent menu items
fr: Éléments du menu parent

en: Edit menu link
fr: Modifier le lien de menu

en: Reset menu link
fr: Réinitialiser le lien du menu

en: Delete menu link
fr: Suppirmer le lien de menu

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fr: Le <em>menu Navigation</em> contient les liens destinés aux visiteurs du site. Des liens sont automatiquement ajoutés à ce menu par certains modules.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fr: Aucun type de contenu n'est disponible. <a href="@link">Ajouter un type de contenu</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fr: Le nom "lisible par les utilisateurs" de ce type de contenu. Ce texte sera affiché comme élément de liste dans la page <em>Ajouter un nouveau contenu</em>. Il est d'usage que ce nom commence par une majuscule et ne contienne que des lettres, des nombres et des espaces. Ce nom doit être unique.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fr: Décrire ce type de contenu. Le texte sera affiché dans la page <em>Ajouter un nouveau contenu</em>.

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fr: Ce texte sera affiché en haut de la page lors de la création ou de la modification de ce type de contenu.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
fr: Les utilisateurs ayant la permission <em>Administrer le contenu</em> pourront supplanter ces options

en: Display author and date information.
fr: Afficher l'auteur et la date.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom interne incorrect. Entrer un nom différent de "%invalid".

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 contenu sur votre site. Il pourrait être impossible de l'afficher ou de le modifier correctement, si vous supprimez le type de contenu.
fr[1]: %type est utilisé par @count contenus sur votre site. Il pourrait être impossible de les afficher ou les modifier correctement, si vous supprimez le type de contenu.

en: Publish selected content
fr: Publier le contenu sélectionné

en: Unpublish selected content
fr: Dépublier le contenu sélectionné

en: Promote selected content to front page
fr: Promouvoir en page d'accueil le contenu sélectionné

en: Demote selected content from front page
fr: Retirer de la page d'accueil le contenu sélectionné

en: Make selected content sticky
fr: Épingler en haut des listes le contenu sélectionné

en: Make selected content not sticky
fr: Retirer du haut des listes le contenu sélectionné

en: Delete selected content
fr: Supprimer le contenu sélectionné

en: Deleted @count posts.
fr: @count publications supprimées.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez aucun type de contenu pour l'instant. Pour ajouter un nouveau type de contenu, allez à la page de <a href="@create-content">création d'un type de contenu</a>.

en: Revision log message
fr: Message du journal de révision

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
fr: Jetons (tokens) en rapport avec des éléments individuels, ou "nœuds" (nodes).

en: The unique ID of the content item, or "node".
fr: L'identifiant (ID) unique de l'élément de contenu, ou "nœud" (node).

en: The main body text of the node.
fr: Le corps de texte principal du nœud.

en: The summary of the node's main body text.
fr: Le résumé du corps de texte principal du nœud.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
fr: Les permissions d'accès au contenu doivent être reconstruites. <a href="@node_access_rebuild">Reconstruire les permissions</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fr: Le module Node gère la création, la modification, la suppression, la configuration, et l'affichage du contenu principal du site. Les éléments de contenu (les <strong>nœuds</strong>) gérés par le module Node sont typiquement affichés en tant que pages de votre site&nbsp;; ils comprennent un titre, un certain nombre de métadonnées (auteur, date de création, type de contenu, etc.) et des champs optionnels pouvant contenir du texte ou d'autres types de données (les champs sont gérés par le <a href="@field">module Field</a>). Pour plus d'information, voir la section <a href="@node">Node</a> du manuel en ligne.

en: Creating content
fr: Création de contenu

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
fr: Lorsqu'un nouveau contenu est créé, le module Node enregistre les informations de base liées à ce contenu&nbsp;; elles comprennent l'auteur, la date de création, et le <a href="@content-type">type de contenu</a>. Les <em>options de publication</em> sont aussi gérées, elles permettent de définir si le contenu est publié ou non, promu ou pas en page d'acceuil, et/ou épinglé en haut des listes de contenu. Les paramètres par défaut peuvent être configurés pour chaque <a href="@content-type">type de contenu</a> de votre site.

en: Creating custom content types
fr: Création de types de contenu personnalisés

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
fr: Le module Node donne aux utilisateurs ayant la permission <em>Administrer les types de contenus</em> la faculté de <a href="@content-new">créer de nouveaux types de contenus</a> en plus de ceux qui sont déjà définis par défaut. La création de types de contenus personnalisés vous permet d'ajouter des  <a href="@field">champs</a> et de configurer les paramètres par défaut qui répondent aux besoins de contenus distincts de chaque site.

en: Administering content
fr: Administration du contenu

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
fr: La page <a href="@content">Administration du contenu</a> vous permet de suivre et de gérer globalement le contenu de votre site.

en: Creating revisions
fr: Création de révisions

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
fr: Le module Node permet aussi de créer de multiples versions de n'importe quel contenu, et de rétablir les versions antérieures en utilisant les paramètres <em>Informations de révision</em>.

en: User permissions
fr: Droits de l'utilisateur

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fr: Le module Node rend un certain nombre de permissions disponible pour chaque type de contenu, elles peuvent être paramétrées par rôle dans la page <a href="@permissions">Permissions</a>.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
fr: Chaque type de contenu peut recevoir, individuellement, des champs, des comportements, et des permissions distincts.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
fr: Les éléments de contenu peuvent être affichés en utilisant différents modes de présentation&nbsp;: accroche, contenu intégral, impression, RSS, etc. L'<em>accroche</em> (<em>teaser</em>) est un format court qui est typiquement utilisé dans les listes de multiples éléments de contenus. Le <em>contenu intégral</em> est typiquement utilisé lorsqu'un contenu est affiché au sein de sa propre page.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
fr: Ici, vous pouvez définir quels champs seront affichés ou masqués pour chaque mode de présentation du contenu %type, et définir comment les champs seront affichés dans chaque mode de présentation.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fr: Les révisions vous permettent de faire le suivi des différences entre les différentes versions de votre contenu, et de rétablir les versions plus anciennes.

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fr: Le contenu de cette page a été modifié par un autre utilisateur, ou c'est vous qui avez déjà soumis des changements en utilisant ce formulaire. Par conséquent, vos modifications ne peuvent pas être enregistrées.

en: Administer content types
fr: Administrer les types de contenus

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: View published content
fr: Voir le contenu publié

en: Access the content overview page
fr: Accéder à la page de vue d'ensemble du contenu

en: Bypass content access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès au contenu

en: View content revisions
fr: Voir les révisions de contenu

en: Revert content revisions
fr: Rétablir des révisions de contenu

en: Delete content revisions
fr: Supprimer des révisions de contenu

en: View own unpublished content
fr: Voir le contenu non-publié dont on est l'auteur

en: Content is sticky at top of lists
fr: Le contenu est épinglé en haut des listes

en: Content is promoted to the front page
fr: Le contenu est promu en page d'accueil

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Number of recent content items to display
fr: Nombre d'éléments de contenu récent à afficher

en: Show block for specific content types
fr: Afficher le bloc pour des types de contenus spécifiques

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
fr: Afficher ce bloc seulement sur les pages qui affichent des contenus du ou des types indiqués. Si vous ne sélectionnez pas de type, il n'y aura aucune limitation spécifique aux types.

en: Welcome to @site-name
fr: Bienvenue sur @site-name

en: No front page content has been created yet.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant.

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir un contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Change the author of content
fr: Changer l'auteur d'un contenu

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Unpublish content containing keyword(s)
fr: Dépublier un contenu contenant le(s) mot(s)-clé(s)

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fr: Le contenu sera dépublier s'il contient n'importe laquelle des phrases ci-dessus. Utiliser une liste de phrases séparées par des virgules, les phrases sont sensibles à la casse. Exemple&nbsp;: amusant, saut à l'élastique, "Company, Inc."

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
fr: Si le site rencontre des problèmes avec les permissions d'accès au contenu, vous pouvez avoir à reconstruire le cache des permissions. La reconstruction va supprimer tous les privilèges d'accès et les remplacer par les permissions basées sur les paramètres et les modules courants. La reconstruction peut prendre un certain temps si le contenu est important et les paramètres de permissions complexes. Après la reconstruction, le contenu utilisera automatiquement les nouvelles permissions.

en: Node Access Permissions
fr: Droits d'accès au nœud

en: One permission in use | @count permissions in use
fr[0]: @count permission utilisée
fr[1]: @count permissions utilisées

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
fr: Gérer les types de contenu, incluant les valeurs par défaut, la promotion en page d'accueil, les paramètres des commentaires, etc.

en: Edit content type
fr: Modifier le type de contenu

en: Don't display post information
fr: Ne pas afficher les informations de la contribution

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
fr: Ce site est compatible avec <a href="@openid-net">OpenID</a>, un moyen sécurisé de se connecter à de nombreux sites en n'utilisant qu'un seul nom d'utilisateur et qu'un seul mot de passe. OpenID peut réduire l'obligation de gérer de nombreux noms d'utilisateur et de mot de passe pour de nombreux sites.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
fr: Si vous avez déjà un OpenID, saisissez l'URL de votre serveur OpenID ci-dessous (par ex.&nbsp;: mon-nom.openprovider.com). La prochaine fois que vous vous connecterez, vous pourrez utiliser cette URL à la place des nom d'utilisateur et mot de passe ordinaires. Vous pouvez avoir plusieurs serveurs OpenID si vous le souhaitez&nbsp;; prenez juste le temps de les ajouter ici.

en: The OpenID module allows users to log in using the OpenID single sign on service. <a href="@openid-net">OpenID</a> is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated, including the site being logged into. The main benefit to users is that they can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
fr: Le module OpenID permet aux utilisateurs de se connecter en utilisant le service d'authentification unique OpenID. <a href="@openid-net">OpenID</a> est une méthode sécurisée pour se connecter à de nombreux sites avec un seul nom d'utilisateur et un seul mot de passe. Il ne requiert aucun logiciel spécial, et ne partage aucun mot de passe avec les sites auquels il est associé, pas plus qu'avec les sites qui s'y connectent. Le principal intérêt pour les utilisateurs est qu'ils peuvent n 'avoir qu'un seul mot de passe qu'ils utilisent sur de nombreux sites. Cela signifie qu'ils peuvent facilement mettre à jour leur unique mot de passe  à partir d'un emplacement centralisé, au lieu d'avoir à changer des dizaines de mots de passe un par un. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@handbook">module OpenID</a>.

en: Logging in with OpenID
fr: Se connecter avec OpenID

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
fr: Pour se connecter en utilisant OpenID, un utilisateur doit déjà disposer d'un compte OpenID. Les utilisateurs peuvent alors créer des comptes sur le site en utilisant leur OpenID, associer un ou plusieurs identifiants OpenID à un compte existant, et se connecter en utilisant un identifiant OpenID. Cela permet de réduire la résistance à l'inscription, d'améliorer la base des utilisateurs et de leur offrir un meilleur confort et une meilleure sécurité. Étant donné que le système OpenID de peut pas garantir qu'un utilisateur est valide, la vérification par courriel reste nécessaire. Durant la connexion, les utilisateurs voient apparaitre une option pour entrer leur URL OpenID qui ressemble à ceci&nbsp;: <em>mon-nom.openidprovider.com</em>. Le site entre en communication avec le serveur OpenID, et lui demande d'authentifier l'identité de l'utilisateur. Si l'utilisateur est connecté à son serveur OpenID, le serveur répond en retour au site, en authentifiant l'utilisateur. S'il n'est pas connecté, le serveur OpenID va demander son mot de passe à l'utilisateur. À aucun moment, le site qui se connecte n'enregistre le mot de passe OpenID de l'utilisateur.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
fr: Un fois vous aurez vérifié votre adresse de courriel, vous pourrez vous connecter via OpenID.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
fr: Désolé, ce n'est pas un OpenID valide. Assurez-vous d'avoir saisi votre identifiant (ID) correctement.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fr: Terminez l'inscription en remplissant le formulaire ci-dessous. Si vous disposez déjà d'un compte, vous pouvez <a href="@login">vous connecter</a> maintenant et ajouter votre OpenID dans "Mon compte".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fr: L'enregistrement du compte, qui utilise des informations émises par votre forunisseur OpenID, a échoué pour une des raisons listées ci-dessous. Terminez l'inscription en remplissant le formulaire ci-dessous.  Si vous disposez déjà d'un compte, vous pouvez <a href="@login">vous connecter</a> maintenant et ajouter votre OpenID dans "Mon compte".

en: The Overlay module makes the administration pages on your site display in a JavaScript overlay of the page you were viewing when you clicked the administrative link, instead of replacing the page in your browser window. Use the close link on the overlay to return to the page you were viewing when you clicked the link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@overlay">Overlay module</a>.
fr: Le module Overlay permet d'afficher les pages administratives de votre site au sein d'un premier plan (overlay) Javascript qui se superpose à votre page lorsque vous cliquez sur le lien administratif, au lieu de remplacer la page dans la fenêtre du navigateur. Utilisez le lien de fermeture de premier plan (overlay) pour retourner à la page que vous consultiez lorsque vous avez cliqué sur le lien. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@overlay">module Overlay</a>.

en: Access the administrative overlay
fr: Accéder au premier plan (overlay)

en: View administrative pages in the overlay.
fr: Voir les pages administratives dans le premier plan (overlay).

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
fr: Affiche l'interface d'administration de Drupal dans un premier plan (overlay).

en: @title dialog
fr: dialogue de @title

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
fr: Spécifiez le chemin existant auquel vous voulez associer un alias. Par exemple&nbsp;: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
fr: Le module Path vous permet de spécifier un chemin (path), ou une URL personnalisée, pour n'importe quel chemin interne existant. Les alais ne doievnt pas être confondus avec les redirections d'URL, qui vous permettent de rediriger une URL modifiée ou devenue inactive vers une nouvelle URL. De façon complémentaire, en rendantt les URL plus lisibles, les alias aide aussi les moteurs de recherche à indexer le contenu plus efficacement. Plusieurs alias peuvent être utilisés pour un seul chemin interne. Pour automatiser la création d'alais de chemins, vous pouvez installer le module contribué <a href="@pathauto">Pathauto</a>. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@path">module Path</a>.

en: Creating aliases
fr: Création d'alias

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
fr: Les utilisateurs ayant les <a href="@permissions">permissions</a> convenables peuvent créer des alias dans la section <em>Paramètres de chemin d'URL</em> lorsqu'ils créent ou éditent un contenu. Voici quelques exemple d'alias&nbsp;:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
fr: <em>membre/jeanne-lefevre</em> est l'alias du chemin interne <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
fr: <em>a-propos-de-nous/equipe</em> est l'alias du chemin interne <em>node/456</em>

en: Managing aliases
fr: Gestion des alias

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
fr: Le module Path fournit un moyen pour rechercher et afficher une <a href="@aliases">liste de tous les alias</a> en cours d'utilisation dans votre site. Les alias peuvent être ajoutés, modifiés et supprimés à partir de cette liste.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
fr: Un alias définit un nom différent pour le chemin d'une URL existante - par exemple, l'alias "a-propos" pour le chemin de l'URL "node/1". Un même chemin d'URL peut avoir plusieurs alias.

en: Administer URL aliases
fr: Administrer les alias d'URL

en: Create and edit URL aliases
fr: Créer et modifier des alias d'URL

en: The alias is already in use.
fr: L'alias est déjà utilisé.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Permet de définir éventuellement une URL alternative pour accéder au terme du vocabulaire. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas la barre oblique de fin sinon l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: Enabling execution of PHP in text fields
fr: Activation de l'exécution du PHP dans les champs de texte.

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
fr: Le module PHP filter permet aux utilisateurs ayant les permissions appropriées d'incorporer du code PHP personnalisé qui sera exécuté lorsque les pages du site seront traitées. Bien que ce soit une fonctionnalité souple et puissance lorsqu'elle est utilisée par un utilisateur de confiance et disposant d'une bonne expérience en PHP, c'est un facteur de risque significatif et dangereux entre les mains d'un utilisateur inexpérimenté ou malveillant. Même un utilisateur de confiance peut compromettre le site accidentellement en insérant un code PHP incorrect ou mal formé. Seuls les utilisateurs les plus fiables doivent disposer des permissions leur permettant d'utiliser le filtre PHP, et chaque code PHP ajouté par le biais du filtre PHP doit être soigneusement examiné avant d'être mis en oeuvre. Des <a href="@php-snippets">Exemples de fragments de code PHP (snippets)</a> peuvent être trouvés sur Drupal.org.

en: Use PHP for settings
fr: Utiliser PHP pour les paramètres

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
fr: <p>Ajoute un bloc personnalisé, appelé "Bienvenue",  à votre site. Avec son format de texte paramétré sur "Code PHP" (ou un autre format acceptant les insertions de PHP), ajoutez ce qui suit dans le corps du bloc&nbsp;:</p>
    <pre>
    print t('Bienvenue, cher visiteur ! Merci de votre passage.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
fr: <p>Pour afficher le nom d'un utilisateur inscrit, utilisez ceci à la place&nbsp;:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Bienvenue @name ! Merci de votre visite.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Bienvenue, cher visiteur ! Merci de votre visite.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
fr: Le module PHP a été désactivé. Tous les fragments de code PHP présents dans le contenu seront dorénavant visibles en tant que texte brut. Cela peut poser des problèmes de sécurité en dévoilant des informations sensibles, s'il y en a, présentes dans le code PHP.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
fr: Le module Poll peut être utilisé pour créer des sondages ou des questionnaires simples qui affichent les résultats cumulés des votes. Un sondage (poll) est un bon moyen de recevoir un retour des utilisateurs du site et des membres de la communauté. Pour plus d'information, voir le manuel en ligne à la section <a href="@poll">module Poll</a>.

en: Creating a poll
fr: Création d'un sondage

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
fr: Les utilisateurs peuvent créer un sondage en cliquant sur Sondage dans la page <a href="@add-content">Ajouter un nouveau contenu</a>, et en rédigeant la question à poser, les réponses possibles et en initialisant le compte des votes pour chaque réponse. Le statut (fermé ou actif) et la durée (période durant laquelle le sondage reste ouvert à de nouveaux votes) peuvent aussi être spécifiés.

en: Viewing polls
fr: Consultation des sondages

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
fr: Vous pouvez visiter la page des <a href="@poll">Sondages</a> pour voir tous les sondages en cours, ou, autrement, activer le bloc <em>Sondage le plus récent</em> sur la page <a href="@blocks">Administration des blocs</a>. Pour participer à un sondage spécifique ou afficher ses résultats, vous pouvez cliquer sur le sondage lui-même.

en: Vote on polls
fr: Participer aux sondages

en: Cancel and change own votes
fr: Annuler ou modifier ses propres votes

en: Your vote was cancelled.
fr: Votre vote a été annulé.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
fr: Pour activer le parcours de ce champ par valeur, entrez un titre pour la page des résultats. Le mot <code>%value</code> sera remplacé par la valeur correspondante. Un exemple de titre de page est "Personnes dont la couleur favorite est le %value". Ce n'est utilisable que pour un champ public.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
fr: Pour activer le parcours de ce champ par valeur, entrez un titre pour la page des résultats. Un exemple de titre de page est "Personnes ayant un emploi". Ce n'est utilisable que pour un champ public.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
fr: Le module Profil permet aux administrateurs du site de définir des champs personnalisés (tels que pays, nom, prénom, ou âge) pour les profils utilisateur, qui sont ensuite affichés dans la section <a href="@user">Mon compte</a>. Cela permet aux utilisateurs d'un site de partager davantage d'informations à leur sujet, et peut aider les sites communautaires à organiser les utilisateurs autour d'une information spécifique. Pour plus d'information, consultez l'aide en ligne au sujet du <a href="@profile">module Profil</a>.

en: Adding fields to the default profile
fr: Ajouter des champs au profil par défault

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
fr: Pour offrir la possibilité aux utilisateurs de saisir plus d'informations à leur sujet, le module Profil permet l'ajout de champs supplémentaires au profil utilisateur par défaut. Des exemples d'ajouts classiques seraient <em>Adresse</em>, <em>Entreprise</em>, <em>Âge</em> ou <em>Â mon sujet</em>.

en: User information pages
fr: Pages d'information utilisateur

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
fr: Le module Profil permet l'activation de liens pour voir plus d'information au sujet des utilisateurs du site. Vous pouvez voir à la fois <a href="@profile">une page de liste des utilisateurs</a>, et des pages plus spécifiques en cliquant sur les champs proposants un lien à partir de n'importe quel profil. Par exemple, la liste <a href="@profile-country">les gens qui vivent au Canada</a> sur Drupal.org affiche tous les utilisateurs qui ont saisis <em>Canada</em> dans le champs <em>Pays</em> de leur profil utilisateur.

en: Author information block
fr: Bloc d'information sur l'auteur

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
fr: Le <em>bloc d'informations sur l'auteur</em> est un bloc créé par defaut par le module Profil qui peut être activé sur la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>. Il montre aux visiteurs de votre site des informations sur l'auteur de la page qu'ils lisent.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
fr: Cette page liste les champs personnalisés existants pouvant être affiché sur la page <em>Mon compte</em> d'un utilisateur. Pour fournir une structure, les champs similaires ou connexes peuvent être placés dans une catégorie. Pour ajouter une nouvelle catégorie (ou modifier une existante), modifiez un champ de profil et fournissez un nouveau nom de catégorie.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
fr: Enrichit votre contenu avec des métadonnées pour permettre à d'autres applications (par ex. des moteurs de recherche ou des agrégateurs) de mieux comprendre ses relations et attributs.

en: The active search modules have been changed.
fr: Les modules de recherche actifs ont été modifiés

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
fr: Le module Recherche offre la possibilité d'indexer et de rechercher des contenus par mots-clés précis, et des utilisateurs par nom d'utilisateur ou courriel. Pour plus d'informations, consultez l'aide en ligne pour le <a href="@search-module">module Recherche</a>.

en: Searching content and users
fr: Recherche de contenu et d'utilisateurs

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
fr: Les utilisateurs avec la permission <em>Utiliser la recherche</em> peuvent le bloc de recherche et <a href="@search">la page de recherche</a>. Les utilisateurs avec la permission <em>Voir le contenu publié</em> peuvent rechercher du contenu contenant exactement leurs mots-clé. Les utilisateurs avec la permission <em>Voir les profils utilisateur</em> peuvent rechercher des utilisateurs dont le nom contient le mot-clé, enfin ceux avec la permission <em>Administrer les utilisateurs</em> peuvent rechercher des utilisateurs par leur courriel. En outre, les utilisateurs avec la permission <em>Utiliser la recherche avancée</em> peuvent trouver du contenu en utilisant des méthodes de recherche et des filtres plus complexe en choisissant l'option <em>Recherche avancée</em> sur la <a href="@search">page de recherche</a>.

en: Indexing content with cron
fr: Indexer le contenu avec la tâche plannifiée

en: Configuring search settings
fr: Configuration des paramètres de recherche

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
fr: Le comportement d'indexation peut être modifié en utilisant la <a href="@searchsettings">page de configuration de la recherche</a>. Un utilisateur avec la permission </em>Administrer la recherche</em> peut contrôler les paramètres tel que le <em>Nombre d'éléments à indexer à chaque excecution de la tâche plannifiée</em>, <em>la configuration d'indexation</em> (longueur des mots), <em>les modules de recherche actifs</em>, et <em>le classement du contenu</em>, qui vous permet d'ajuster la priorité avec laquelle un conteu indexé est renvoyé dans les résultats.

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
fr: Le module de recherche inclut un <em>un formulaire de recherche</em> dans un bloc, qui peuvent être activé et configuré sur la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>. Le bloc est disponible pour les utilisateurs ayant la permission <em>Rechercher dans le contenu</em>.

en: Extending Search module
fr: Module de recherche étendue

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
fr: Par défaut, le module Recherche ne support que la recherche par mots clés exacts. Vous pouvez modifier ce comportement par l'installation d'un module STEMMING spécifique à votre langue (comme <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> pour l'anglais américain), qui permet à des mots tels que marche, marcher, marchait d'être trouvé par le module Recherche. Une autre approche consiste à utiliser des technologies de recherche tierces qui proposes des fonctionnalités de recherche STEMMING ou de mots partiels, comme <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> ou <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. Ces modules ou d'autres peuvent être téléchargé sur Drupal.org parmis les <a href="@contrib-search">module contribué liés à la recherche</a>.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
fr: <ul>
    <li>Vérifiez que l'orthographe est correcte.</li>
    <li>Supprimez les guillemets autour des expressions pour rechercher chaque mot séparément. <em>garage à vélo</em> retournera souvent plus de résultat que <em>&quot;garage à vélo&quot;</em>.</li>
    <li>Envisagez d'élargir votre recherche avec <em>OR</em>. <em>garage OR vélo</em> retournera souvent plus de résultat que <em>garage à vélo</em>.</li>
    </ul>

en: Administer search
fr: Administrer la recherche

en: Use search
fr: Utiliser la recherche

en: Use advanced search
fr: Utiliser la recherche avancée

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fr: Configurer les paramètres de pertinence pour la recherche et d'autres options d'indexation.

en: Choose a set of shortcuts to use
fr: Choisissez un ensemble de raccourcis à utiliser

en: Choose a set of shortcuts for this user
fr: Choisissez un ensemble de raccourcis pour cet utilisateur

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
fr: Vous utilisez maintenant le nouvel ensemble de raccourcis %set_name. Vous pouvez le modifier depuis cette page ou <a href="@switch-url">changer pour un ensemble différent</a>.

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
fr: %user utilise maintenant le nouvel ensemble de raccourci %set_name. Vous pouvez le modifier depuis cette page.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
fr: Vous utilisez désormais l'ensemble de raccourcis %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
fr: %user utilise désormais l'ensemble de raccourcis %set_name.

en: Change set
fr: Changer d'ensemble

en: The shortcut set has been updated.
fr: L'ensemble de raccourcis a été mis à jour.

en: Add new shortcut
fr: Ajouter un nouveau raccourci

en: Editing @shortcut
fr: Modification de @shortcut

en: The name of the shortcut.
fr: Le nom du raccourci

en: The path to the shortcut.
fr: Le chemin du raccourci

en: The link must correspond to a valid path on the site.
fr: Le lien doit correspondre à un chemin valide du site.

en: The shortcut %link has been updated.
fr: Le raccourci %link a été mis à jour.

en: Added a shortcut for %title.
fr: Rajout d'un raccourci pour %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le raccourci %title ?

en: The shortcut %title has been deleted.
fr: Le raccourci %title a été supprimé.

en: Unable to add a shortcut for %title.
fr: Impossible d'ajouter un raccourci pour %title.

en: Adding and removing shortcuts
fr: Ajout et suppression de raccourcis

en: Displaying shortcuts
fr: Affichage des raccourcis

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
fr: Vous pouvez afficher vos raccourcis en activant le bloc Raccourcis sur la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>. Certains modules d'administration affichent également vos raccourcis; par exemple, le <a href="@toolbar-help">module <em>Toolbar</em></a> les affiche vers le haut de la page, à côté d'un lien <em>Modifier les raccourcis</em>

en: Administer shortcuts
fr: Administrer les raccourcis

en: @shortcut_set shortcuts
fr: Raccourcis @shortcut_set

en: Add to %shortcut_set shortcuts
fr: Ajouter aux raccourcis %shortcut_set

en: Add to shortcuts
fr: Ajouter aux raccourcis

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
fr: Supprimer des raccourcis %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
fr: Supprimer des raccourcis

en: Edit shortcuts
fr: Modifier les raccourcis

en: Add shortcut
fr: Ajouter un raccourci

en: Edit shortcut
fr: Modifier un raccourci

en: Delete shortcut
fr: Supprimer un raccourci

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
fr: Permet aux utilisateur de gérer des listes de liens de raccourci configurables

en: Value @value is TRUE.
fr: La valeur @value est TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fr: La valeur @value est FALSE.

en: Value @value is NULL.
fr: La valeur @value est NULL.

en: Value @value is not NULL.
fr: La valeur @value n'est pas NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fr: La valeur @first est égale à la valeur @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fr: La valeur @first n'est pas égale à la valeur @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fr: La valeur @first est identique à la valeur @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
fr: La valeur @first n'est pas identique à la valeur @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fr: Le test ne s'est pas terminé en raison d'une erreur fatale.

en: Link with label %label found.
fr: Un lien avec le label %label a été trouvé.

en: Link with label %label not found.
fr: Aucun lien avec le label %label n'a été trouvé.

en: Link containing href %href found.
fr: Un lien contenant href %href a été trouvé.

en: No link containing href %href found.
fr: aucun lien contenant href %href n'a été trouvé.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fr: Lien %label (@url_target) cliqué depuis @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
fr: L'option @option du champs @id est sélectionnée.

en: Option @option for field @id is not selected.
fr: L'option @option du champs @id n'est pas sélectionnée.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fr: Par défaut Simpletest nettoiera les résultats après qu'ils aient été vus sur la page de résultats, mais dans certains cas cela peut être utile de laisser les résultats en base. Les résultats peuvent être vus sur <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. L'identifiant (ID) du test peut être trouvé dans la base de données, dans la table simpletest, ou gardé en suivi lorsque les résultats sont vus la première fois. De plus, certains modules peuvent fournir plus d'analyses ou fonctionnalités qui recquièrent ce paramètre pour être désactivés.

en: GSS negotiate
fr: negociation GSS

en: Any safe
fr: En toute sécurité

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
fr: Le module Testing fournit un framework pour exécuter des tests unitaires automatisés. Il peut être utilisé pour vérifier un état de fonctionnement de Drupal avant et après les modifications du code ou bien comme un moyen pour les développeurs d'écrire et d'exécuter des tests pour leurs modules. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@simpletest">module Testing</a> du manuel en ligne.

en: Running tests
fr: Lancement des tests

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
fr: Visitez la <a href="@admin-simpletest">pages Tests</a> pour afficher une liste de tests disponibles. Pour exécuter l'ensemble des tests, sélectionnez <em>tous</em> les tests ou bien sélectionnez des tests individuellement pour faire des tests plus ciblés. Attention, cela peut prendre plusieurs minutes avant que tous les tests ne soient terminés, voir la section <a href="@simpletest-api">Documentation de l'API des tests</a> du manuel en ligne.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
fr: Après l'exécution des tests, un message sera affiché à côté de chaque groupe de test indiquant si ces tests ont réussi, ont échoué ou ont généré des exceptions. Une réussite signifie que le test a renvoyé les résultats attendus, tandis qu'un échec signifie le contraire. Une exception indique normalement une erreur en dehors du test, tel qu'un warning ou notice PHP. S'il y a eu des échecs ou des exceptions, les résultats seront développés pour montrer les détails et les tests qui ont obtenu des échecs ou des exceptions seront indiqués dans des lignes rouge ou rose. Vous pouvez utilisez ces résultats pour revoir votre code et tests jusqu'à ce qu'ils réussissent.

en: Administer tests
fr: Administrer les tests

en: The test run finished in @elapsed.
fr: L'exécution du test s'est terminée en @elapsed

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fr: Utiliser le bouton <em>Nettoyer l'environnement</em> pour supprimer les fichiers et tables temporaires .

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fr: Le framework Testing nécessite que la restriction <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> de PHP soit désactivée. Vérifiez la configuration de votre serveur web ou contactez votre hébergeur.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fr: Le framework de test ne peut pas être installé car la bibliothèque PHP <a href="@curl_url">cURL</a> n'est pas disponible.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
fr: Le framework de test ne peut pas installé car l'extension PHP <a href="@hash_url">hash</a> est désactivée.

en: PHP open_basedir restriction
fr: Restriction open_basedir de PHP

en: unblock IP address
fr: Débloquer l'adresse IP

en: block IP address
fr: Bloquer l'adresse IP

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fr: Le module Statistics vous montre à quelle fréquence une page est vue, qui l'a vue, la page précédente que l'utilisateur a visité (URL) et la date à laquelle elle a été vue. Ces statistiques sont utiles pour déterminer comment les utilisateurs visitent et naviguent sur votre site. Pour plus d'informations, voir la section du <a href="@statistics">module Statistics</a> du manuel en ligne.

en: Managing logs
fr: Gestion des logs

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
fr: Pour activer la collecte de statistiques, la case à cocher <em>Activer la journalisation des accès</em> sur la <a href="@statistics-settings">page des paramètres Statistiques</a> doit être cochée. Le paramètre <em>Supprimer les journaux d'accès plus anciens que</em> définit la durée pendant laquelle les informations restent dans le journal avant d'être supprimées. Ce paramètre nécessite qu'une <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a> soit correctement configurée afin de fonctionner.

en: Viewing site usage
fr: Voir l'utilisation du site

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
fr: Le module Statistics peut vous aider à analyser les détails au sujet de vos utilisateurs et la façon dont ils utilisent le site. Le module propose 4 rapports :

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
fr: La page<a href="@recent-hits">Accès récents</a> affiche les informations concernant les dernières activités du site, incluant l'URL et le titre de la page qui a été consultée, le nom d'utilisateur (s'il existe) et l'adresse IP du visiteur.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
fr: Le <a href="@top-referrers">Top des référents</a> affiche d'où les visiteurs viennent (URL)

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
fr: Le <a href="@top-pages">Top des pages</a> affiche une liste de pages triées selon la fréquence à laquelle elles ont été vues.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
fr: Le <a href="@top-visitors">Top des visiteurs</a> affiche les visiteurs les plus actifs et vous permet de bannir les utilisateurs abusifs.

en: Displaying popular content
fr: Afficher le contenu populaire

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fr: Le module inclut un bloc <em>Contenu populaire</em> qui affiche les pages les plus vues et ceux vus en dernier. Pour utiliser ce bloc, activer <em>Compter le nombre d'affichage des contenus</em> sur la <a href="@statistics-settings">page des paramètres statistiques</a> et ensuite vous pouvez activer et configurer le bloc à partir de la <a href="@blocks">page d'administration des blocs</a>.

en: Page view counter
fr: Compteur de pages vues

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
fr: Le module Statistics inclut un compteur pour chaque page qui s'incrémente à chaque fois que la page est vue. Pour utiliser le compteur, activer <em>Compter le nombre d'affichage des contenus</em> sur la <a href="@statistics-settings">page des paramètres statistiques</a> et définissez les <a href="@permissions">droits</a> (<em>Voir les accès au contenu</em>) afin que les utilisateurs puissent voir le compteur.

en: Administer statistics
fr: Administrer les statistiques

en: View content access statistics
fr: Voir les statistiques d'accès au contenu

en: View content hits
fr: Voir les accès au contenu

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
fr: Contrôle des détails sur quoi et comment votre site enregistre les statistiques d'accès.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
fr: Le module Syslog journalise les évènements en envoyant des messages à la fonction de journalisation du système d'exploitation de votre serveur Web. Syslog est un outil d'administration de la journalisation du système d'exploitation qui fourni des informations intéressante à utiliser dans le cadre de la gestion système ou des audits de sécurité. Très utilisé dans les sites de moyenne et grande taille, Syslog fourni des outils de filtrage qui permettent aux messages d'être routés par type et par gravité. Pour plus d'information, voir les sections <a href='@syslog'>module Syslog</a> du manuel en ligne et les sections <a href='@php_openlog'>openlog</a> et <a href='@php_syslog'>syslog</a> de PHP.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fr: Jounalisation pour UNIX, Linux et Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fr: Sous UNIX, Linux et Mac OS X, le fichier <em>/etc/syslog.conf</em>definit la configuration du routage. Les messages peuvent être marqués avec les codes de <code>LOG_LOCAL0</code> à <code>LOG_LOCAL7</code>. Pour plus d'informations sur les facilities de Syslog, les niveaux de sécurité et comment configurer <em>syslog.conf</em>, référez-vous à la page d'aide sur "syslog.conf" de votre ligne de commande.

en: Logging for Microsoft Windows
fr: Journalisation pour Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fr: Sous Microsoft Windows, les messages sont toujours envoyés au journal d'évènements en utilisant le code <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fr: Fonction Syslog (journal système)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fr: En fonction de la configuration du système, Syslog et les outils de journalisation utilisent ce code pour identifier ou filtrer les messages du journal du système entier.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être tournée car la fonction imagerorate() n'est pas disponible danc cette installation de PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être désaturée car la fonction imagefilter() n'est pas disponible dans cette installation de php.

en: Screenshot for !theme theme
fr: Capture d'écran du thème !theme

en: Settings for !theme theme
fr: Paramètres du thème !theme

en: Disable !theme theme
fr: Désactiver le thème !theme

en: Set !theme as default theme
fr: Choisir !theme comme thème par défaut

en: Enable !theme theme
fr: Activer le thème !theme

en: Enable and set default
fr: Activer et choisir par défaut

en: Enable !theme as default theme
fr: Activer !theme comme thème par défaut

en: default theme
fr: thème par défaut

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
fr: Choisissez "Thème par défaut" pour toujours utiliser le même thème sur l'ensemble du site.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fr: Utiliser le thème d'administration lors de la création ou de la modification de contenu

en: The %theme theme has been enabled.
fr: Le thème %theme a été activé.

en: The %theme theme was not found.
fr: Le thème %theme n'a pas été trouvé.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fr: %theme est le thème par défaut et il ne peut pas être désactivé.

en: The %theme theme has been disabled.
fr: Le thème %theme a été désactivé.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fr: Merci de prendre en compte que le thème d'administration est toujours le thème %admin_theme ; en conséquence, le thème de cette page reste inchangé. Toutefois, toutes les sections de ce site non relatives à l'administration utilisent le thème par défaut %selected_theme

en: %theme is now the default theme.
fr: %theme est désormais le thème par défaut.

en: User verification status in comments
fr: Vérification du statut de l'utilisateur dans les commentaires

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
fr: Ces paramètres existent seulement pour les thèmes basés sur le moteur de thème %engine.

en: The logo could not be uploaded.
fr: Le logo n'a pas pu être téléchargé sur le serveur.

en: The favicon could not be uploaded.
fr: L'icône de favori n'a pas pu être téléchargé sur le serveur.

en: The custom logo path is invalid.
fr: Le chemin du logo personnalisé n'est pas valide.

en: The custom favicon path is invalid.
fr: Le chemin de l'icône de favori est invalide.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fr: @module (<span class="admin-missing">est incompatible avec</span> la version @version)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fr: Cette version n'est pas compatible avec Drupal !core_version et devrait être remplacée.

en: Would you like to continue with the above?
fr: Souhaitez-vous continuer avec ce qui précède ?

en: Enter a valid IP address.
fr: Entrer une adresse IP valide.

en: This IP address is already blocked.
fr: Cette adresse IP est déjà bloquée.

en: You may not block your own IP address.
fr: Vous ne pouvez pas bloquer votre propre adresse IP.

en: The IP address %ip has been blocked.
fr: L'adresse IP %ip a été bloquée.

en: Are you sure you want to delete %ip?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %ip ?

en: The IP address %ip was deleted.
fr: L'adresse IP %ip a été supprimée.

en: How this is used depends on your site's theme.
fr: La façon dont cela sera utilisé dépend du thème de votre site.

en: Number of posts on front page
fr: Nombre de contributions sur la page d'accueil

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fr: Le nombre maximal de contributions affichées sur les pages de vue d'ensemble comme la page d'accueil.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fr: Cette page est affichée lorsque l'affichage du document demandé est refusé à l'utilisateur actuel. Laisser vide pour afficher une page "Accès refusé" générique.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fr: Cette page est affichée lorsque aucun contenu ne correspond au document demandé. Laisser vide pour afficher une page "page non trouvée" générique.

en: Errors and warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Clear all caches
fr: Effacer tous les caches

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
fr: <strong class="error">Configurer le <a href="!file-system">répertoire de fichiers publics</a> pour rendre cette optimisation disponible.</strong>

en: Bandwidth optimization
fr: Optimisation de la bande passante

en: Compress cached pages.
fr: Compression des pages mises en cache.

en: Public file system path
fr: Chemin du système public de fichier

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers publics. Ce répertoire doit exister et être accessible en écriture par Drupal. Ce répertoire doit être situé dans le répertoire d'installation de Drupal et doit être accessible à partir d'internet.

en: Private file system path
fr: Chemin du système privé de fichier

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers temporaires. Ce répertoire ne devrait pas être accessible à partir d'internet.

en: Default download method
fr: Méthode de téléchargement par défaut

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fr: Ce paramètre définit la méthode de téléchargement préférée. L'utilisation de fichiers publics est plus efficace mais ne fournit aucun contrôle d'accès.

en: No image toolkits were detected. Drupal includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should consult your system administrator to have them enabled, or try using a third party toolkit.
fr: Aucune boite à outils d'image n'a été détectée. Drupal intègre un support pour les <a href='!gd-link'>fonctions de traitement d'images internes à PHP</a>, toutefois celles-ci n'ont pas été détectées dans votre système. Vous pouvez consulter votre administrateur système pour qu'il les active, ou essayer d'utiliser une boite à outils externe.

en: Description of your site, included in each feed.
fr: Description de votre site, sera incluse dans chaque flux.

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: Users may set their own time zone.
fr: Les utilisateurs peuvent définir leur propre fuseau horaire.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fr: Rappeler les utilisateurs lors de la connexion si leur fuseau horaire n'est pas fixé.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fr: Ne s'applique que si les utilisateurs peuvent fixer leur fuseau horaire.

en: Time zone for new users
fr: Fuseau horaire pour les nouveaux utilisateurs

en: Default time zone.
fr: Fuseau horaire par défaut.

en: Empty time zone.
fr: Fuseau horaire vide.

en: Users may set their own time zone at registration.
fr: Les utilisateurs peuvent choisir leur fuseau horaire à l'inscription.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
fr: Aucun type de date disponible. <a href="@link">Ajouter un type de date</a>.

en: Add date type
fr: Ajouter un type de date

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Le type de date ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
fr: Ce type de date existe déjà, saisir un type unique.

en: New date type added successfully.
fr: Nouveau type de date ajouté avec succès.

en: Put site into maintenance mode
fr: Mettre le site en mode maintenance

en: Maintenance mode message
fr: Message du mode maintenance

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fr: Message affiché aux visiteurs quand le site est en mode maintenance.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
fr: Utiliser des URL de la forme <code>example.com/user</code> à la place de <code>example.com/?q=user</code>.

en: Requires: !module-list
fr: Requiert : !module-list

en: Required by: !module-list
fr: Requis par : !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de date %type ?

en: Removed date type %type.
fr: Supprimer le type de date %type.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
fr: Aucun format de date personnalisé disponible. <a href="@link">Ajouter un format de date</a>.

en: Displayed as
fr: Affiché comme

en: Displayed as %date
fr: Affiché comme %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles.

en: Save format
fr: Enregistrer le format

en: This format already exists. Enter a unique format string.
fr: Ce format existe déjà. Saisir un une chaine de format unique.

en: Custom date format updated.
fr: Le format de date personnalisé a été mis à jour.

en: Custom date format added.
fr: Le format de date personnalisé a été ajouté.

en: Available actions:
fr: Actions disponibles :

en: Create an advanced action
fr: Créer une action avancée

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fr: Un label unique pour cette action avancée. Ce label sera affiché dans l'interface des modules qui intègrent des actions, tels que le module Trigger.

en: Deleted %ip
fr: Supprimer %ip

en: Enabled theme | Enabled themes
fr[0]: Thème actif
fr[1]: Thèmes actifs

en: Disabled theme | Disabled themes
fr[0]: Thème inactif
fr[1]: Thèmes inactifs

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
fr[0]: Vous devez activer le module @required pour installer @module.
fr[1]: Vous devez activer les modules @required pour installer @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fr: Jetons pour la configuration générale du site et pour d'autres informations globales.

en: Tokens related to times and dates.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) liés au temps et aux dates.

en: Tokens related to uploaded files.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) liés aux fichiers transférés.

en: URL (brief)
fr: URL (courte)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fr: L'URL de la page d'accueil du site sans le protocole.

en: Short format
fr: Format court

en: A date in 'short' format. (%date)
fr: Une date au format 'court'. (%date)

en: Medium format
fr: Format moyen

en: A date in 'medium' format. (%date)
fr: Une date au format 'moyen'. (%date)

en: Long format
fr: Format long

en: A date in 'long' format. (%date)
fr: Une date au format 'long'. (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
fr: Une date dans un format personnalisé. Voir !php-date pour plus de détails.

en: the PHP documentation
fr: la documentation PHP

en: Time-since
fr: Temps écoulé depuis

en: Raw timestamp
fr: Horodatage brut

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fr: Une date au format timestamp UNIX (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
fr: Le module System est constitutif du site, il fournit les fonctionnalités de base (mais extensibles) qui seront utilisées par les autres modules et par les thèmes. Certains des modules constitutifs de Drupal font partie du module System ou sont gérés par lui, cela comprend le système de cache, l'activation et la désactivation des modules et des thèmes, la préparation et l'affichage des pages d'administration, ainsi que la configuration des paramètres fondamentaux du site. Un certain nombre d'opérations clés du système de maintenance font aussi partie du module System. Pour plus d'information, voir la section <a href="@system">module System</a> du manuel en ligne.

en: Managing modules
fr: Gestion des modules

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
fr: Le module System permet aux utilisateurs disposant des droits appropriés d'activer ou de désactiver des modules dans la <a href="@modules">page d'administration Modules</a>. Drupal est fourni avec un certain nombre de modules composant le coeur (<em>core</em>) et chaque module fournit un ensemble distinct de fonctionnalités qui peut être activé ou désactivé suivant les besoins du site. Beaucoup de modules provenant de la contribution des membres de la communauté Drupal sont téléchargeables sur la <a href="@drupal-modules">page module de Drupal.org</a>.

en: Managing themes
fr: Gestion des thèmes

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
fr: Le module System permet aux utilisateurs disposant des droits appropriés d'activer ou de désactiver les thèmes sur <a href="@themes">la page d'administration Apparence</a>. Les thèmes déterminent l'apparence et la présentation de votre site. De nombreux thèmes sont fournis avec Drupal et des thèmes supplémentaires provenant de la communauté sont disponibles sur la <a href="@drupal-themes">page theme de Drupal.org</a>.

en: Managing caching
fr: Gérer la mise en cache

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
fr: Le module System permet aux utilisateurs ayant les droits appropriés de gérer la mise en cache depuis la <a href='@cache-settings'>page des paramètres de Performance</a>. Drupal dispose d'un robuste système de cache qui permet la réutilisation efficace des pages ou des éléments de page précédemment construits. Les pages appelées par les utilisateurs anonymes sont stockées dans un format compressé&nbsp;; en fonction de la configuration de votre site et du volume du trafic réalisé par les utilisateurs anonymes, le système de cache peut améliorer de façon significative la rapidité de votre site.

en: Performing system maintenance
fr: Procédure de maintenance du système

en: Configuring basic site settings
fr: Configuration des paramètres de base du site

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@clean-url">Clean URL support</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
fr: Le module System gère aussi les options de configuration de base de votre site, incluant <a href="@date-time-settings">les paramètre de Date et heure</a>, <a href="@file-system">les paramètres du Système de fichiers</a>, <a href="@clean-url">le support des URL simplifiées</a>, <a href="@site-info">le nom du Site et diverses informations</a> ainsi que <a href="@maintenance-mode">le mode Maintenance</a> qui permet de mettre votre site temporairement hors ligne.

en: Configuring actions
fr: Configuration des actions

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the <a href="@trigger-help">Trigger module</a>, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions. Visit the <a href="@actions">Actions page</a> to configure actions.
fr: Les Actions sont des tâches particulières que le système peut exécuter, telles que dépublier un contenu ou exclure un utilisateur. Des modules, tels que le <a href="@trigger-help">module Trigger</a>, peuvent déclencher ces actions lorsque certains évènement du système se produisent ; par exemple, quand une nouvelle contribution est ajoutée ou lorsqu'un utilisateur se connecte. Des modules peuvent aussi enrichir la liste d'actions disponibles. Visitez la <a href="@actions">page Actions</a> pour configurer des actions.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
fr: Choisir et configurer le thème par défaut de votre site. D'autres <a href="@themes">thèmes</a> sont disponibles.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
fr: Téléchargez des <a href="@modules">modules contribués</a> additionnels pour étendre les fonctionnalités de Drupal.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fr: Surveillez régulièrement et installez <a href="@updates">les mises à jour disponibles</a> pour garder un site sécurisé et à jour. Exécutez toujours le <a href="@update-php">script de mise à jour</a> à chaque fois qu'un module est mis à jour.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fr: Surveillez régulièrement et installez <a href="@updates">les mises à jour disponibles</a> pour garder un site sécurisé et à jour. Exécutez toujours le <a href="@update-php">script de mise à jour</a> à chaque fois qu'un module est mis à jour.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
fr: Surveillez régulièrement et installez <a href="@updates">les mises à jour disponibles</a> pour garder un site sécurisé et à jour. Exécutez toujours le <a href="@update-php">script de mise à jour</a> à chaque fois qu'un module est mis à jour. Activer le module Gestion des mise à jour pour mettre à jour et installer des modules ou thèmes.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
fr: Si vous faites une mise à jour vers une version plus récente de Drupal, d'un module ou d'un thème contribué, il est peut être nécessaire de lancer le <a href="@update-php">script de mise à jour</a>.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used, because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address, or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
fr: Il y a deux types d'actions : simples et avancés. Les actions simples ne demandent pas de configuration supplémentaire et sont listées ici automatiquement. Les actions avancées nécessitent d'être créées et configurées avant d'être utilisées car des options doivent être précisées ; par exemple, définir une adresse pour envoyer un courriel ou dépublier un contenu incluant certains mots. Pour créer une action avancée, sélectionnez l'action à partir du menu déroulant dans la section action avancée ci-dessous et cliquez sur le bouton <em>Créer</em>.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the Trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
fr: Une action avancée propose des options de configuration supplémentaires qui peuvent être saisies ci-dessous. Il est recommandé de changer le champ <em>Description</em> afin d'identifier plus précisement l'action qui va se dérouler. Cette description sera affichée dans des modules tels que Trigger au moment d'associer des actions aux évènements du système, donc il est préférable de décrire de façon aussi détaillée que possible (par exemple : "envoyer un courriel à l'équipe de modération" plutôt que seulement "envoyer un courriel")

en: Administer modules
fr: Administrer les modules

en: Administer site configuration
fr: Administrer la configuration du site

en: Administer themes
fr: Administrer les thèmes

en: Administer actions
fr: Administrer les actions

en: Use the administration pages and help
fr: Utiliser les pages d'administration et l'aide

en: Use the site in maintenance mode
fr: Utiliser le site en mode maintenance

en: View site reports
fr: Voir les rapports du site

en: Block IP addresses
fr: Bloquer des adresses IP

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: Public local files served by the webserver.
fr: Les fichiers publics locaux sont servis par le serveur web.

en: Private local files served by Drupal.
fr: Les fichiers privés locaux sont servis par Drupal.

en: Temporary files
fr: Fichiers temporaires

en: Temporary local files for upload and previews.
fr: Fichiers locaux temporaires pour chargement et prévisualisation.

en: Update modules
fr: Mettre à jour les modules

en: Update themes
fr: Mettre à jour les thèmes

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fr: Votre mot de passe n'est pas sauvé dans la base de donnée et est seulement utilisé pour établir une connexion.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fr: La connexion sera créée entre votre serveur web et la machine hébergeant les fichiers du serveur web. Dans la grande majorité des cas, ce sera la même machine, et "localhost" est correct.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fr: Configurez votre <a href="@user-edit">paramètre de fuseau horaire</a>.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez l'heure locale et le fuseau horaire souhaité. Les dates et heures seront affichées selon ce fuseau horaire sur l'ensemble du site.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
fr: Votre fuseau horaire sera détecté automatiquement, si possible. Confirmez la sélection et cliquez sur Créer un nouveau compte.

en: System help
fr: Aide du système

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fr: Le répertoire %directory existe mais n'est pas accessible en écriture et il n'a pas été possible de le rendre inscriptible.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fr: L'adresse de courriel à laquelle le message doit être envoyé OU utiliser [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. si vous voulez envoyer un courriel à l'auteur de la contribution originale.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fr: Le message qui sera envoyé. Vous pouvez utiliser des chaînes de remplacement comme [node:title], [user:name], and [comment:body] pour représenter des données qui seront différentes à chaque message envoyé. Toutes les chaînes de remplacement ne seront pas disponibles dans tous les contextes.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fr: Le message à afficher à l'utilisateur courant. Vous pouvez utiliser des chaînes de remplacement comme [node:title], [user:name], and [comment:body] pour représenter des données qui seront différentes à chaque message envoyé. Toutes les chaînes de remplacement ne seront pas disponibles dans tous les contextes.

en: @zone: @date
fr: @zone : @date

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fr: Propulsé par <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fr: Administrer les blocs, les types de contenu, les menus, etc.

en: Select and configure your theme
fr: Choisir et configurer votre thème

en: Enable theme
fr: Activer le thème

en: Disable theme
fr: Désactiver le thème

en: Set default theme
fr: Choisir comme thème par défaut

en: Configure default and theme specific settings.
fr: Configurer les paramètres par défaut et spécifique du thème.

en: IP address blocking
fr: Blocage d'adresses IP

en: Manage blocked IP addresses.
fr: Gérer les adresses IP bloquées.

en: Delete IP address
fr: Suppression d'une adresse IP

en: Media tools.
fr: Outils multimédia.

en: Tools related to web services.
fr: Outils liés aux services web.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fr: Configurer la description du site, le nombre d'élément par flux et si les flux doivent contenir les titres, les accroches ou le texte complet.

en: Development tools.
fr: Outils de développement.

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fr: Mettre le site hors ligne pour une maintenance ou le remettre en ligne.

en: Logging and errors
fr: Journalisation et erreurs

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
fr: Paramètre pour la journalisation et les alertes des modules. Plusieurs modules peuvent rediriger les événements système de Drupal vers différentes destinations tel que le fichier syslog, la base de données, une adresse électroniques, etc.

en: Regional and language
fr: Régionalisation et langue

en: Regional settings, localization and translation.
fr: Paramètres régionaux, localisation et traduction.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fr: Paramètres pour le fuseau horaire et le pays par défaut du site.

en: Configure display formats for date and time.
fr: Configurer le format d'affichage de la date et de l'heure.

en: Add new date type.
fr: Ajouter un nouveau type de date.

en: Delete date type
fr: Supprimer un type de date

en: Allow users to delete a configured date type.
fr: Permettre aux utilisateurs de supprimer un type de date configuré.

en: Configure display format strings for date and time.
fr: Configurer les chaînes de format d'affichage pour la date et l'heure.

en: Edit date format
fr: Modifier le format de date

en: Allow users to edit a configured date format.
fr: Permettre aux utilisateurs de modifier un format de date configuré.

en: Search and metadata
fr: Recherche et metadonnées

en: Local site search, metadata and SEO.
fr: Recherche sur le site, metadonnée et SEO.

en: General system related configuration.
fr: Configuration générale du système.

en: Tools that enhance the user interface.
fr: Outils d'amélioration de l'interface utilisateur.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
fr: Flux de travail du contenu, outils de flux de travail éditorial.

en: Content authoring
fr: Rédaction de contenu

en: Settings related to formatting and authoring content.
fr: Paramètres liés à la mise en forme et à la rédaction de contenu.

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
fr: L'hôte !host n'est plus bloqué car ce n'est pas une adresse IP valide.

en: Inserted into {role_permission} the permissions for role ID !id
fr: Inseré dans {role_permission} la persmission pour le rôle ID !id

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
fr: Le système de cache aggressif a été désactivé et remplacé par le cache normal. Lisez la section cache de page dans default.settings.php pour plus d'informations sur comment activer des fonctionnalités similaires.

en: more information
fr: plus d'informations

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fr: La fonction phpinfo() a été désactivée pour des raisons de sécurité. Pour consulter les informations phpinfo() de votre serveur, modifiez vos paramètres PHP ou contactez l'administrateur de votre serveur. Pour plus d'informations, consultez la page <a href="@phpinfo">Activer et désactiver phpinfo()</a> du manuel.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fr: Pour exécuter le cron depuis l'extérieur de votre site, allez sur <a href="!cron">!cron</a>

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: Un essai automatisé de création de ce répertoire a échoué, probablement en raison d'un problème de permissions. Afin de poursuivre l'installation, veuillez soit créer le répertoire et modifier manuellement ses permissions, soit vous assurer que le programme d'installation possède les permissions pour le créer automatiquement. Pour plus d'informations, consultez INSTALL.txt ou le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Your configuration has been saved.
fr: Votre configuration a été enregistrée.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fr: Aucun vocabulaire disponible. <a href="@link">Ajouter un vocabulaire</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fr: Aucun terme disponible. <a href="@link">Ajouter un terme</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fr: Il n'y a actuellement aucun contenu classé avec ce terme.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fr: Jetons liés aux termes de taxonomie.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fr: Jetons liés aux vocabulaires de taxonomie.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
fr: Le module Taxonomy vous permet de classer le contenu de votre site web. Pour classer le contenu, vous définissez des <em>vocabulaires</em>, qui contiennent des <em>termes</em> associés, puis assignez les vocabulaires aux types de contenu. pour plus d'informations, consultez la section du manuel en ligne relative au <a href="@taxonomy">module Taxonomy</a>.

en: Creating vocabularies
fr: Création des vocabulaires

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
fr: Les utilisateurs possédant des <a href="@perm">permissions</a> suffisantes peuvent créer des <em>vocabulaires</em> et <em>termes</em> depuis la <a href="@taxo">Page des Taxonomies</a>. Celle-ci liste les termes et fournit une interface en glisser-déposer permettant de contrôler l'ordre des termes et sous-termes au sein d'un vocabulaire, de manière hiérarchique. Un <em>vocabulaire contrôlé</em> qui classerait la musique par genre, avec des termes et sous-termes pourrait ressembler à la structure ci-dessous :

en: <em>vocabulary</em>: Music
fr: <em>vocabulaire</em> : Musique

en: <em>term</em>: Jazz
fr: <em>terme</em> : Jazz

en: <em>sub-term</em>: Swing
fr: <em>sous-terme</em> : Swing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
fr: <em>sous-terme</em> : Fusion

en: <em>term</em>: Rock
fr: <em>terme</em> : Rock

en: <em>sub-term</em>: Country rock
fr: <em>sous-terme</em> : Rock Country

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
fr: <em>sous-terme</em> : Hard rock

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
fr: Vous pouvez assigner un sous-terme à plusieurs termes parents. Par exemple, <em>fusion</em> peut être assigné à la fois à <em>rock</em> et <em>jazz</em>.

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
fr: Les termes d'un <em>vocabulaire à étiquetage libre</em> peuvent être construits progressivement, au fur et mesure que vous créez ou modifiez du contenu. C'est souvent le cas pour des applications de type blog ou gestion de photos.

en: Assigning vocabularies to content types
fr: Assignation des vocabulaires aux types de contenu

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Add existing field" section on the manage fields page.
fr: Avant de pouvoir utiliser un nouveau vocabulaire pour classer votre contenu, un nouveau champ de terme de Taxonomie doit être ajouté à un <a href="@ctedit">type de contenu</a> sur sa page <em>gérer les champs</em>. Lors de l'ajout d'un champ taxonomie, vous choisirez un <em>widget</em> utilisé pour la saisir des informations de taxonomie sur la page d'édition du contenu : une liste déroulante, des cases à cocher, des boutons radio, ou un champ à auto-complétion (pour construire des vocabulaires en étiquetage libre). Après avoir choisi le type de champ et le widget, sur la page suivante des <em>paramètres de champ</em>, vous pourrez sélectionner le vocabulaire désiré, décider si un ou plusieurs termes du vocabulaire peuvent être choisis, ainsi que d'autres paramètres. Le même vocabulaire peut être ajouté à plusieurs types de contenu, à l'aide de la section "Ajouter un champ existant" de la page de gestion des champs.

en: Classifying content
fr: Classement des contenus

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
fr: Après avoir assigné le vocabulaire au type de contenu, vous pourrez commencer à classer votre contenu. Le champ apparaîtra avec les termes sur la page de modification de contenu, lors de la modification ou de l'<a href="@addnode">ajout d'un nouveau contenu</a>.

en: Viewing listings and RSS feeds by term
fr: Vue des listes et des flux RSS par terme

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
fr: Chaque terme de taxonomie fournit automatiquement une page listant le contenu qui possède ce classement, et un flux RSS correspondant. Par exemple, si un terme de taxonomie <em>rock country</em> possède l'ID 123 (vous pouvez le voir regardant l'URL lors du survol d'un terme possédant un lien, sur lequel vous pouvez cliquer pour naviguer vers la page de liste), alors vous pourrez trouver cette liste à l'adresse <em>taxonomy/term/123</em>. Le flux RSS utilisera l'adresse <em>taxonomy/term/123/feed</em> (l'icône RSS s'affichera automatiquement dans la barre d'adresse de votre navigateur à l'affichage de cette page).

en: Extending Taxonomy module
fr: Extension du module Taxonomy

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
fr: Il existe de <a href="@taxcontrib">nombreux modules contribués</a> qui étende le comportement du module Taxonomy, à la fois pour l'affichage et l'organisation des termes.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
fr: La Taxonomie sert à catégoriser le contenu. Les termes sont regroupés dans des vocabulaires. Par exemple, un vocabulaire appelé "Fruit" contiendra les termes "Pomme" et "Banane".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
fr: Vous pouvez réorganiser les termes de %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer ; vous pouvez grouper des termes sous un terme parent en les glissant en-dessous et à droite du parent.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
fr: %capital_name contient des termes groupés sous des termes parents. Vous pouvez ré-organiser les termes dans %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
fr: %capital_name contient des termes avec des parents multiples. Le glisser-déposer de termes avec des parents multiples n'est pas supporté, mais vous pouvez ré-activer le support du glisser-déposer en modifiant chaque terme pour qu'il n'inclue qu'un seul parent.

en: Administer vocabularies and terms
fr: Administrer les vocabulaires et termes

en: Edit terms in %vocabulary
fr: Modifier les termes dans %vocabulary

en: Delete terms from %vocabulary
fr: Supprimer les termes de %vocabulary

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Term reference
fr: Référence à un terme

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fr: Ce champ stocke une référence à un terme de taxonomy.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fr: Widget d'auto-complétion de terme (étiquetage)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
fr: Le vocabulaire fournissant les options de ce champ.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
fr: Le module Toolbar affiche des liens vers les éléments du plus haut niveau du menu d'administration, ainsi que des liens d'autres modules en haut de l'écran. Pour plus d'informations, consultez le manuel en ligne à propos du <a href="@toolbar">module Toolbar</a>.

en: Displaying administrative links
fr: Affichage des liens d'administration

en: Use the administration toolbar
fr: Utiliser la barre d'outils d'administration

en: Toggle drawer visibility
fr: Basculer la visibilité du tiroir

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
fr: Fournit une barre d'outils affichant les éléments de plus haut niveau du menu d'administration, ainsi que des liens provenant d'autres modules.

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fr: Le module Tracker affiche les contenus les plus récemment ajoutés et mis à jour sur votre site, et vous permet de suivre le nouveau contenu créé par chaque utilisateur. Ce module ne possède pas d'options de configuration. Pour plus d'informations, consultez la section du manuel en ligne concernant le <a href="@tracker">module Tracker</a>.

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
fr: Le module Tracker ajoute un nouvel élément de menu au menu de Navigation, appelé <em>Contenu récent</em>. Vous pouvez configurer les éléments de menu par le biais de la <a href="@menus">Page d'administration des Menus</a>.

en: Tracking new and updated site content
fr: Suivi du contenu du site nouveau et mis à jour

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
fr: La page <a href='@recent'>Contenu Récent</a> affiche le contenu nouveau et mis à jour dans l'ordre anté-chronologique, en listant le type de contenu, le titre, le nom de l'auteur, le nombre de commentaires et l'heure de la dernière mise à jour. Le contenu est considéré comme modifié lorsque des changements ont lieu dans le texte, ou lorsque des nouveaux commentaires sont ajoutés. L'onglet <em>Mon contenu récent</em> limite l'affichage de cette liste à l'utilisateur actuellement connecté.

en: Tracking user-specific content
fr: Suivi du contenu propre à un utilisateur

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fr: Afin de suivre le contenu nouvellement créé ou mis à jour par un utilisateur donné, sélectionnez l'onglet <em>Suivi</em> depuis la page de profil de l'utilisateur.

en: All recent content
fr: Tout le contenu récent

en: My recent content
fr: Mon contenu récent

en: Track content
fr: Suivre le contenu

en: Enables tracking of recent content for users.
fr: Active le suivi du contenu récent pour les utilisateurs.

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
fr: Le module Content translation permet au contenu d'être traduit dans différentes langues. Fonctionnant avec le <a href="@locale">module Locale</a> (qui gère les langues activées et fournit des traductions pour l'interface du site), le module Content Translation est la clé de voûte pour créer et maintenir un contenu de site traduit. Pour plus d'informations, consultez la section du manuel en ligne sur le <a href="@translation">module Content translation</a>.

en: Configuring content types for translation
fr: Configuration des types de contenu pour la traduction

en: To configure a particular content type for translation, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, and click the <em>edit</em> link for the content type. In the <em>Publishing options</em> section, select <em>Enabled, with translation</em> under <em>Multilingual support</em>.
fr: Afin de configurer un type de contenu donné pour la traduction, visitez la page <a href="@content-types">Types de contenu</a>, et cliquez sur le lien <em>modifier</em> du type de contenu. Dans la section <em>Options de publication</em>, sélectionnez la valeur <em>Activé, avec traduction</em> sous <em>Support Multilingue</em>.

en: Assigning a language to content
fr: Assignation d'une langue au contenu

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
fr: Utilisez la liste déroulante <em>Langue</em> afin de sélectionner la langue appropriée lors de la création ou de la modification du contenu.

en: Translating content
fr: Traduction du contenu

en: Users with the <em>translate content</em> permission can translate content, if the content type has been configured to allow translations. To translate content, select the <em>Translation</em> tab when viewing the content, select the language for which you wish to provide content, and then enter the content.
fr: Les utilisateurs avec le droit <em>traduire le contenu</em> peuvent traduire le contenu, si le type de contenu a été configurer pour accepter les traductions. Pour traduite le contenu, sélectionner l'onglet <em>Traduction</em> sur la page du contenu, sélectionnez la langue pour laquelle vous voulez fournir du contenu, et enfin, saisissez ce contenu.

en: Maintaining translations
fr: Maintenance des traductions

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision. Individual translations may also be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
fr: Si la modification d'un contenu dans une langue exige que les versions traduites soient aussi mises à jour pour refléter les changements, utilisez la case à cocher <em>Marquer les traductions comme non à jour</em>, pour marquer les traductions comme non à jour, et ayant besoin d'une révision. Chaque traduction peut être marquée individuellement pour révision en sélectionnant la case à cocher <em>Cette traduction doit être mise à jour</em> sur le formulaire de modification de la traduction.

en: Translate content
fr: Traduire le contenu

en: There is already a translation in this language.
fr: Une traduction existe déjà pour cette langue.

en: Trigger: !description
fr: Déclencheur : !description

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
fr: Aucune action n'est disponible pour ce déclencheur. <a href="@link">Ajouter une action</a>.

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
fr: Action de sauvegarde (%save_aid) manquante ou non définir pour l'action %aid.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
fr: L'action %label a été ajoutée, et est obligatoire pour enregistrer la modification de la propriété.

en: The %label action was moved to save the property change.
fr: L'action %label a été déplacée pour enregistrer la modification de la propriété.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
fr: Les <em>déclencheurs</em> sont des événements de votre site, tel que l'ajout d'un nouveau contenu ou encore la connexion d'un utilisateur. Le module Trigger associe ces déclencheurs à des <em>actions</em> (tâches fonctionnelles), telles que dépublier les contenus contenant certains mots-clés, ou bien envoyer un courriel à l'administrateur. La <a href="@url">page de paramètres des actions</a> contient une liste des actions existantes, et vous offre la possibilité de créer et configurer des <em>actions avancées</em> (i.e. des actions nécessitant un paramétrage, tel qu'une adresse de courriel ou une liste de mots interdits).

en: The Trigger module provides the ability to cause <em>actions</em> to run when certain <em>triggers</em> take place on your site. Triggers are events, such as new content being added to your site or a user logging in, and actions are tasks, such as unpublishing content or e-mailing an administrator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
fr: Le module Trigger permet d'exécuter des <em>actions</em> lorsque certains <em>déclencheurs</em> sont exécutés sur votre site. Les déclencheurs sont des événements, tels que l'ajout d'un nouveau contenu à votre site, ou la connexion d'un utilisateur ; les actions sont des tâches, telles que la dépublication d'un contenu ou l'envoi d'un courriel à un administrateur. Pour plus d'information, consultez la section sur le <a href="@trigger">module Trigger</a> dans le manuel en ligne .

en: Configuring triggers and actions
fr: Configuration des déclencheurs et des actions

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. To set up a trigger/action combination, first visit the <a href="@actions-page">Actions configuration page</a>, where you can either verify that the action you want is already listed, or create a new <em>advanced</em> action. You will need to set up an advanced action if there are configuration options in your trigger/action combination, such as specifying an e-mail address or a list of banned words. After configuring or verifying your action, visit the <a href="@triggers-page">Triggers configuration page</a> and choose the appropriate tab (Comment, Taxonomy, etc.), where you can assign the action to run when the trigger event occurs.
fr: La combinaison des actions et des déclencheurs permet d'accomplir de nombreuses tâches utiles, telles que l'envoi d'un courriel à un administrateur si un compte utilisateur est supprimé, ou encore la dépublication automatique de commentaires qui contiennent des mots donnés. Pour paramétrer une combinaison déclencheur/action, commencez par visiter la <a href="@actions-page">Page de configuration des actions</a>, d'où vous pourrez soit vérifier que l'action souhaitée est déjà listée, soit créer une nouvelle action <em>avancée</em>. Vous aurez besoin de paramétrer une action avancée s'il existe des options de configuration pour votre combinaison déclencheur/action, telles que spécifier une adresse e-mail ou une liste de mots interdits. Après avoir configuré ou vérifié votre action, visitez la <a href="@triggers-page">Page de configuration des déclencheurs</a> et choisissez l'onglet approprié (Commentaire, Taxonomie, etc...), d'où vous pourrez assigner l'action à exécuter lorsque l'événement déclencheur se produit.

en: When either saving new content or updating existing content
fr: Lors de l'enregistrement d'un nouveau contenu ou de la mise à jour d'un contenu existant

en: After saving updated content
fr: Après l'enregistrement d'un contenu mis à jour

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
fr: Lors de l'enregistrement d'un nouveau commentaire ou d'un commentaire existant

en: After creating a new user account
fr: Après la création d'un nouveau compte utilisateur

en: After updating a user account
fr: Après la mise à jour d'un compte utilisateur

en: Configure when to execute actions.
fr: Configurer quand exécuter les actions.

en: Installing updates
fr: Installation des mises à jour

en: Preparing to update your site
fr: Préparation de la mise à jour de votre site

en: Installing %project
fr: Installation de %project

en: Preparing to install
fr: Préparation de l'installation

en: Error installing / updating
fr: Erreur d'installation / de mise à jour

en: Installed %project_name successfully
fr: %project_name a été installé avec succès

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fr: La mise à jour a été terminée avec succès. Votre site a été retiré du mode maintenance.

en: Update was completed successfully.
fr: La mise à jour a été achevée avec succès.

en: Update failed! See the log below for more information.
fr: La mise à jour a échoué ! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fr: La mise à jour a échoué ! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'information. Votre site est toujours en mode maintenance.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fr: L'installation a été réalisée avec succès. Votre site n'est plus en mode maintenance.

en: Installation was completed successfully.
fr: L'installation a été réalisée avec succès.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fr: L'installation a échoué&nbsp;! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fr: L'installation a échoué&nbsp;! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations. Votre site est toujours en mode maintenance.

en: Failed to get available update data.
fr: La récupération des données de mise à jour disponibles a échoué.

en: No available update data
fr: Aucune donnée de mise à jour disponible

en: Checking available update data
fr: Vérification des données de mise à jour disponibles

en: Trying to check available update data ...
fr: Tentative de vérification des données de mises à jour disponibles...

en: Error checking available update data.
fr: Erreur à la vérification des données de mises à jour disponibles.

en: Checking available update data ...
fr: Vérification des données de mises à jour disponibles ...

en: Checked available update data for %title.
fr: Les données de mises à jour disponibles pour %title ont été vérifiées.

en: Failed to check available update data for %title.
fr: Échec lors de la vérification des données de mises à jour disponibles pour %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
fr: Une erreur s'est produite en essayant de récupérer les données de mises à jour disponibles.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
fr[0]: Données de mises à jour disponibles vérifiées pour @count projet.
fr[1]: Données de mises à jour disponibles vérifiées pour @count projets.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
fr[0]: La récupération des informations de mise à jour a échoué pour @count projet.
fr[1]: La récupération des informations de mise à jour a échoué pour @count projets.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fr: Il y a eu un problème à la récupération des informations de mise à jour. Veuillez ré-essayer plus tard.

en: (Theme)
fr: (Thème)

en: (Release notes)
fr: (Notes de version)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
fr: Cette mise à jour est une mise à jour de version majeure, ce qui signifie qu'elle n'est peut-être pas rétrocompatible avec votre version actuellement en fonction. Il est recommandé que vous lisiez les notes de version et, le cas échéant, continuiez à vos risques et périls.

en: (Security update)
fr: (Mise à jour de sécurité)

en: (Unsupported)
fr: (Non supportée)

en: All of your projects are up to date.
fr: Tous vos projets sont à jour.

en: Download these updates
fr: Télécharger ces mises à jour

en: Manual updates required
fr: Des mises à jour manuelles sont requises

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
fr: Les mises à jour du cœur de Drupal ne sont pas prises en charge pour le moment.

en: You must select at least one project to update.
fr: Vous devez sélectionner au moins un projet à mettre à jour.

en: Downloading updates
fr: Téléchargement des mises à jour

en: Preparing to download selected updates
fr: Préparation au téléchargement des mises à jour sélectionnées

en: Downloading updates failed:
fr: Le téléchargement des mises à jour a échoué :

en: Updates downloaded successfully.
fr: Les mises à jour ont été téléchargées avec succès.

en: Fatal error trying to download.
fr: Erreur fatale en essayant de télécharger.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fr: Sauvegardez votre base de données et votre site avant de continuer. <a href="@backup_url">Apprenez comment le faire</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fr: Effectuer les mises à jour avec le site en mode maintenance (fortement recommandé)

en: Install from a URL
fr: Installer depuis une URL

en: For example: %url
fr: Par exemple : %url

en: Upload a module or theme archive to install
fr: Transférer une archive de module ou de thème à installer

en: For example: %filename from your local computer
fr: Par exemple : %filename depuis votre ordinateur local

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
fr: Vous devez soit fournir une URL, soit transférer une archive à installer.

en: The provided URL is invalid.
fr: L'URL fournie n'est pas valide.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
fr: Impossible de récupérer le projet Drupal depuis %url.

en: Provided archive contains no files.
fr: L'archive spécifiée ne contient aucun fichier.

en: Unable to determine %project name.
fr: Impossible de déterminer le nom de %project.

en: %project is already installed.
fr: %project est déjà installé.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fr: Impossible d'extraire %file, ce n'est pas une archive valide.

en: Downloading %project
fr: Téléchargement de %project

en: Failed to download %project from %url
fr: Echec du téléchargement de %project depuis %url

en: Includes:
fr: Contient :

en: Enabled: %includes
fr: Activé : %includes

en: Disabled: %disabled
fr: Désactivé : %disabled

en: Depends on: !basethemes
fr: Dépend de : !basethemes

en: Required by: %subthemes
fr: Requis par : %subthemes

en: The Update manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update manager module</a>.
fr: Le module Update manager vérifie périodiquement s'il existe de nouvelles versions du logiciel de votre site (y compris les modules et thèmes contribués) et avertit les administrateurs des mises à jour disponibles. Afin de pouvoir fournir les informations de mise à jour, des statistiques d'usage anonymes sont envoyées à Drupal.org. Si vous le souhaitez, vous pouvez désactiver le module Update manager depuis la <a href='@modules'>Page d'administration des modules</a>. Pour plus d'information, voir la section <a href='@update'>Update manager</a> du manuel en ligne.

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
fr: Le Gestionnaire de mises à jour permet aussi aux administrateurs de mettre à jour et d'installer des modules et des thèmes au travers de l'interface d'administration.

en: Checking for available updates
fr: Vérification des mises à jour disponibles

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update manager settings</a>  page.
fr: Un rapport des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> vous préviendra de la disponibilité au téléchargement de nouvelles versions. Vous pouvez configurer les options de fréquence de vérification des mises à jour (qui sont réalisées à l'exécution de la <a href="@cron">tâche planifiée (cron) de maintenance</a>) et les notifications par courriel sur la page de <a href="@update-settings">Paramètres du Gestionnaire de mises à jour</a>.

en: Performing updates through the user interface
fr: Exécution des mises à jour au travers de l'interface utilisateur

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
fr: Le module Update manager permet aux administrateurs de réaliser des mises à jour directement par l'interface d'administration. En haut des pages de <a href="@modules_page">modules</a> et <a href="@themes_page">thèmes</a>, vous verrez un lien pour mettre à jour vers les nouvelles versions. Il vous amènera à la <a href="@update-page">page de mise à jour</a>, où vous trouverez une liste de toutes les mises à jour manquantes, et confirmerez pour lesquelles vous voulez mettre à jour. A cet endroit, l'on vous demandera votre mot de passe FTP/SSH, qui tranfèrera alors les fichier vers votre installation Drupal, écrasant vos anciens fichiers. Vous pouvez trouver plus d'instructions détaillées dans le <a href="@update">manuel en ligne</a>.

en: Installing new modules and themes through the user interface
fr: Installation de nouveaux modules et de nouveaux thèmes à partir de l'interface utilisateur

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
fr: Vous pouvez aussi installer de nouveaux modules et thèmes par la même méthode, par la <a href="@install">page d'installation</a>, ou en cliquant sur le lien <em>Installer un nouveau module/thème</em> en haut des pages de <a href="@modules_page">modules</a> et <a href="@themes_page">thèmes</a>. Le cas échéant, l'on vous demandera de fournir soit une URL du téléchargement, soit de transférer un fichier packagé de la version depuis votre ordinateur local.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
fr: Aucune information de mise à jour disponible. <a href="@run_cron">Lancer la tâche planifiée (cron)</a> ou <a href="@check_manually">vérifier manuellement</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
fr: Vous pouvez installer automatiquement vos mises à jour manquantes en utilisant le Gestionnaire de mise à jour :

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fr: Votre site est actuellement configuré pour envoyer ces courriels lorsqu'une mise à jour est disponible. Pour n'être prévenu que pour les mises à jour de sécurité, !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fr: Votre site est actuellement configuré pour envoyer ces courriels seulement lorsque des mises à jour de sécurité sont disponilbles. Pour être prévenu de toute mise à jour disponible, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fr: La version installée comporte au moins un module ou un thème qui n'est plus supporté à ce jour. Le mettre à jour ou le désactiver est fortement recommandé. Veuillez consulter la page d'accueil du projet en question pour plus de détails.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
fr: Il y a eu un problème à la vérification des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> pour Drupal.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fr: Il y a eu un problème à la vérification des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> pour vos modules ou thèmes.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
fr: Consultez la page des <a href="@available_updates">mises à jour disponibles</a> pour plus d'informations et pour installer les mises à jour manquantes.

en: Ready to update
fr: Prêt pour la mise à jour

en: Update manager
fr: Gestionnaire de mises à jour

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
fr: Vérifie les mises à jour disponibles, et peut installer ou mettre à jour de manière sécurisée vos modules et thèmes via une interface web.

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
fr: Les nouvelles permissions de tout nouveau module activé seront automatiquement attribuées à ce rôle. Changer ce paramètre n'affectera pas les permissions existantes.

en: Registration and cancellation
fr: Inscription et annulation

en: Who can register accounts?
fr: Qui peut enregistrer des comptes ?

en: Administrators only
fr: Administrateurs seulement

en: Visitors, but administrator approval is required
fr: Les visiteurs, mais l'approbation d'un administrateur est requise

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
fr: Exiger la vérification de l'adresse de courriel lorsqu'un visiteur crée un compte.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Les nouveaux utilisateurs seront obligés de valider leur adresse de courriel avant de se connecter au site et un mot de passe généré par le système leur sera assigné. Si ce paramètre est désactivé, les utilisateurs seront connectés immédiatement après leur inscription, et pourront définir leur propre mot de passe lors de l'inscription.

en: When cancelling a user account
fr: Lors de l'annulation d'un compte utilisateur

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fr: Les utilisateurs avec les <a href="@permissions-url">droits</a> %select-cancel-method ou %administer-users peuvent supplanter cette méthode par défaut.

en: Select method for cancelling account
fr: Choisissez une méthode pour annuler un compte

en: Administer users
fr: Administrer les utilisateurs

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Enable signatures.
fr: Activer les signatures.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Enable user pictures.
fr: Activer les images des utilisateurs.

en: Picture directory
fr: Répertoire des images

en: Picture display style
fr: Style d'affichage des images

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
fr: Le style sélectionné sera utilisé à l'affichage, alors que l'image originale sera conservée. Les styles peuvent être configurés depuis la zone d'administration <a href="!url">Style des images</a>.

en: Picture upload dimensions
fr: Dimensions pour le transfert des images

en: Picture upload file size
fr: Taille de fichier pour le transfert des images

en: E-mails
fr: Courriels

en: Welcome (new user created by administrator)
fr: Bienvenue (nouvel utilisateur créé par un administrateur)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fr: Modifier les courriels de bienvenue envoyés aux nouveaux comptes utilisateur créés par un administrateur.

en: Welcome (awaiting approval)
fr: Bienvenue (en attente d'approbation)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fr: Modifier les courriels de bienvenue envoyés aux nouveaux membres lors de leur inscription, lorsqu'une approbation administrative est requise.

en: Welcome (no approval required)
fr: Bienvenue (aucune approbation requise)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fr: Modifier les courriels de bienvenue envoyés aux nouveaux membres lors de leur inscription, lorsqu'aucune approbation administrative n'est requise.

en: Password recovery
fr: Récupération de mot de passe

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
fr: Modifier les courriels envoyés aux utilisateurs demandant un nouveau mot de passe.

en: Account activation
fr: Activation du compte

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fr: Activer et modifier les courriels envoyés aux utilisateurs à l'activation de leur compte (lorsqu'un administrateur active le compte d'un utilisateur qui s'est inscrit sur un site où l'approbation administrative est requise).

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fr: Activer et modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsque leur compte est bloqué.

en: Account cancellation confirmation
fr: Confirmation de l'annulation du compte

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fr: Modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsqu'ils demandent l'annulation de leur compte.

en: Account canceled
fr: Compte annulé

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
fr: Activer et modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsque leur compte est annulé.

en: Notify user when account is canceled.
fr: Notifier l'utilisateur lorsque son compte est annulé.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
fr: Le nom de rôle %name existe déjà. Choisissez un autre nom de rôle.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
fr: Vous êtes connecté en tant que %user. <a href="!user_edit">Modifiez votre mot de passe.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
fr: Un autre utilisateur (%other_user) est déjà connecté à ce site depuis cet ordinateur, mais vous avez essayé d'utiliser un lien unique pour l'utilisateur %resetting_user. Veuillez vous <a href="!logout">déconnecter</a> et essayer d'utiliser à nouveau ce lien.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fr: Le lien de connexion unique sur lequel vous avez cliqué n'est pas valide.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
fr: Vous venez d'utiliser votre lien de connexion unique. Il n'est désormais plus nécessaire d'utiliser ce lien pour vous connecter. Veuillez modifier votre mot de passe.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
fr: <p>Ceci est une connexion unique pour %user_name qui expirera le %expiration_date.</p><p>Cliquez sur ce bouton pour vous connecter au site et modifier votre mot de passe.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez tenté d'utiliser un lien de connexion unique qui a déjà été utilisé ou n'est plus valide. Veuillez en demander un nouvau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: When cancelling your account
fr: Lors de l'annulation de votre compte

en: When cancelling the account
fr: A l'annulation du compte

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
fr: Demander un e-mail de confirmation pour annuler le compte.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
fr: Si activé, l'utilisateur doit confirmer l'annulation du compte par courriel.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
fr: Si activé, l'utilisateur recevra une notification par courriel après l'annulation du compte.

en: Are you sure you want to cancel your account?
fr: Etes-vous sûr(e) de vouloir annuler votre compte ?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir annuler le compte %name ?

en: Select the method to cancel the account above.
fr: Choisir la méthode pour annuler le compte ci-dessus.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
fr: Une demande de confirmation d'annulation de votre compte a été envoyée à votre adresse de courriel.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fr: Votre compte sera bloqué et vous ne serez plus autorisé à vous connecter. Tout vos contenus resteront attribués à votre nom d'utilisateur.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fr: Votre compte sera bloqué et vous ne serez plus autorisé à vous connecter. Tout vos contenus seront cachés de tous les utilisateurs, sauf des administrateurs.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fr: Votre compte sera supprimé et toutes les informations du compte supprimées. Tous vos contenus seront assignés à l'utilisateur %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fr: Votre compte sera supprimé et toutes les informations du compte supprimées. Tous vos contenus seront aussi supprimés.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez essayé d'utiliser un lien d'annulation de compte ayant expiré. Veuillez en demander un nouvau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fr: Une demande d'annulation de compte a été envoyée à %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
fr: Jetons relatifs aux comptes individuels d'utilisateur

en: Tokens related to the currently logged in user.
fr: Jetons associés à l'utilisateur actuellement connecté

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fr: Le module User permet aux utilisateurs de s'inscrire, se connecter, et se déconnecter. Il permet aussi aux utilisateurs possédant les droits appropriés d'administrer les rôles utilisateur (utilisés pour classer les utilisateurs), et les droits associés à ces rôles. Pour plus d'information, consultez la section sur le <a href="@user">module User</a> dans le manuel en ligne .

en: Creating and managing users
fr: Création et administration des utilisateurs

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
fr: Le module utilisateur permet aux utilisateurs possédant les <a href="@permissions">permissions</a> appropriées de créer des comptes utilisateur à travers la <a href="@people">page administration des utilisateurs</a>, où ils peuvent également affecter les utilisateurs à un ou plusieurs rôles, et bloquer ou supprimer des comptes utilisateurs.  Si c'est autorisé, les utilisateurs sans compte (utilisateurs anonymes) peuvent créer leurs propres comptes sur la page <a href="@register"> Créer un nouveau compte</a>.

en: User roles and permissions
fr: Rôles et droits des utilisateurs

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
fr: Les <em>rôles</em> sont utilisés pour grouper et classer les utilisateurs ; chaque utilisateur peut être assigné à un ou plusieurs rôles. Par défaut, il y a deux rôles: l'<em>utilisateur anonyme</em> (les utilisateurs qui ne sont pas enregistrés) et l'<em>utilisateur authentifié</em> (les utilisateurs qui sont enregistrés et connectés). En fonction des choix que vous avez fait lors de l'installation de Drupal, le processus d'installation a peut-être défini d'autres rôles, and vous pouvez définir d'autres rôles personnalisés sur la <a href="@roles">page des rôles</a>. Après avoir créer les rôles, vous pouvez leur assigner des droits sur <a href="@permissions_user">la page des droits</a>. Accorder un droit permet aux utilisateurs d'un rôle particulier d'accomplir des actions sur le site, comme voir certains types de contenu, modifier ou créer du contenu, administrer les paramètres de certains modules, ou encore utiliser une fonctionnalité particulière sur le site (comme la recherche).

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
fr: La <a href="@accounts">Page des paramètres de compte</a> vous permet d'administrer les paramètres pour le nom affiché du rôle utilisateur anonyme, les formulaires de contact personnels, l'inscription utilisateur, et l'annulation de compte. Sur cette page, vous pourrez aussi administrer les paramètres de personnalisation des comptes (y compris les signatures et les images utilisateur), et adapter le texte des messages e-mail qui sont envoyés automatiquement lors du processus d'inscription utilisateur.

en: By default, Drupal comes with two user roles:
fr: Par défaut, Drupal est fourni avec deux rôles utilisateur :

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
fr: Utilisateur anonyme : ce rôle est utilisé pour les utilisateurs qui ne possèdent pas de compte utilisateur, ou qui ne sont pas authentifiés.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
fr: Utilisateur authentifié : ce rôle est automatiquement attribué à tous les utilisateurs connectés.

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
fr: Ce formulaire permet aux administrateurs d'ajouter, modifier et d'organiser les champs qui permettent de stocker les données utilisateur.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
fr: Ce formulaire permet aux administrators de configurer la manière sont les champs doivent être affichés au rendu d'une page de profil utilisateur.

en: User module timezone form element.
fr: Élément de formulaire "fuseau horaire" du module User

en: User module history view element.
fr: Elément d'affichage de l'historique du module User

en: Administer permissions
fr: Administrer les droits

en: View user profiles
fr: Voir les profils utilisateur

en: Change own username
fr: Modifier son propre nom d'utilisateur

en: Cancel own user account
fr: Annuler son propre compte utilisateur

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fr: Note : le contenu peut être conservé, dépublié, supprimé ou transféré à l'utilisateur %anonymous-name, en fonction des <a href="@user-settings-url">paramètres utilisateur</a> configurés.

en: Select method for cancelling own account
fr: Choisir la méthode de suppression de votre compte

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fr: La signature est trop longue : elle doit contenir %max caractères ou moins.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr: Désolé, trop de tentatives de connexion échouées depuis votre adresse IP. Cette adresse IP est temporairement bloquée. Veuillez ré-essayer plus tard ou <a href="@url">demander un nouveau mot  de passe</a>.

en: Cancelling account
fr: Annulation du compte

en: Cancelling user account
fr: Annulation du compte de l'utilisateur

en: %name has been disabled.
fr: %name a été désactivé.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fr: Un administrateur a créé un compte pour vous sur [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (en attente d'approbation)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Merci pour votre inscription sur [site:name]. Votre demande de compte est actuellement en attente d'approbation. Quand elle aura été acceptée, vous recevrez un autre courriel contenant les informations pour vous connecter, définir votre mot de passe et d'autres détails.
    
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
fr: [user:name] a demandé l'ouverture d'un compte.
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
fr: Informations de remplacement de connexion pour [user:name] sur [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (approuvé)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (bloqué)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
fr: Demande d'annulation de compte pour [user:name] sur [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
fr: Détails du compte [user:name] sur [site:name] (annulé)

en: Cancel the selected user accounts
fr: Annuler les comptes utilisateur sélectionnés

en: The user account %name cannot be cancelled.
fr: Le compte de l'utilisateur %name ne peut pas être annulé.

en: When cancelling these accounts
fr: Lors de l'annulation de ces comptes

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
fr: Etes vous sûr(e) de vouloir annuler ces comptes utilisateur ?

en: Cancel accounts
fr: Supprimer des comptes

en: To make your password stronger:
fr: Pour renforcer la sécurité de votre mot de passe :

en: Make it at least 6 characters
fr: Saisissez au moins 6 caractères

en: Add lowercase letters
fr: Ajoutez des lettres minuscules

en: Add uppercase letters
fr: Ajoutez des lettres majuscules

en: Add numbers
fr: Ajoutez des chiffres

en: Add punctuation
fr: Ajoutez des caractères de ponctuation

en: Make it different from your username
fr: Le mot de passe doit être différent du nom d'utilisateur

en: Weak
fr: Faible

en: Fair
fr: Correct

en: Blocked user: %name %email.
fr: Utilisateur bloqué : %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
fr[0]: Il y a actuellement @count utilisateur connecté.
fr[1]: Il y a actuellement @count utilisateurs connectés.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr[0]: Désolé, il y a eu plus d'un essai de connexion raté pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.
fr[1]: Désolé, il y a eu plus de @count essais de connexion ratés pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Chercher et gérer les personnes qui utilisent votre site.

en: Confirm account cancellation
fr: Confirmer l’annulation du compte

en: User passwords rehashed to improve security
fr: Les mots de passe utilisateur ont été ré-encryptés pour renforcer la sécurité

en: Migrated user time zones
fr: Les fuseaux horaires de l'utilisateur ont été migrés

en: Start with only a few modules enabled.
fr: Commencer avec seulement quelques modules activés.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Install with commonly used features pre-configured.
fr: Installer avec les fonctionnalités couramment utilisées pré-configurées.

en: Content width
fr: Largeur du contenu

en: Fluid width
fr: Largeur variable

en: Fixed width
fr: Largeur fixe

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
fr: Spécifiez si le contenu aura une largeur fixe, ou s'il s'adaptera de manière fluide à la largeur de la fenêtre du navigateur.

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
fr: Un thème à colonnes multiples qui peut être paramétré pour modifier les couleurs et pour alterner entre mise en page à largeur fixe ou s'adaptant à la largeur de la fenêtre du navigateur (fluide).

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fr: Un thème d'administration simple en une colonne, sans table, à largeur fluide.

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
fr: Ce thème illustre le balisage HTML et les styles CSS par défaut de Drupal. Pour apprendre à construire votre propre thème et supplanter le code par défaut de Drupal, voyez le <a href="http://drupal.org/theme-guide">guide de theming</a>.

en: Contact forms
fr: Formulaires de contact

en: Roles with access
fr: Rôles ayant accès

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: Image style
fr: Style d'image

en: No roles were selected.
fr: Aucun rôle sélectionné.

en: Force password change on first-time login
fr: Forcer le changement de mot passe à la première connexion.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone, visible seulement par les administrateurs.

en: Exposed
fr: Exposé

en: Displays Reorder
fr: Réorganisation des affichages

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser sur tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 AND groupe 1 AND groupe 2" soit "groupe 0 OR groupe 1 OR groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non-groupables

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres du groupe pour @type %item

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé basique

en: Input required
fr: Valeur requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui affiche une vue seulement si le formulaire contient une saisie utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue pourrait trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Afficher un nombre limité d'éléments que cette vue pourrait trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Rendu paginé, pagination complète

en: Paged output, full Drupal style
fr: Rendu paginé, complet du style Drupal

en: Paged output, mini pager
fr: Rendu paginé, mini-pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utiliser le rendu de la mini-pagination.

en: The taxonomy vocabulary name
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur. Ce filtre ne vérifie pas si l'utilisateur existe et permet une recherche partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Provide markup text for the area.
fr: Fournir un texte balisé pour la zone.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Change the machine name of this display.
fr: Changer le nom système de cet affichage.

en: Change settings for this pager type.
fr: Modifier les paramètres pour ce type de pagination.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Autoriser le regroupement et l'aggrégation (calcul) des champs.

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Choisir le type de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Paramètres du formulaire exposé pour ce style de formulaire exposé.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: C'est le nom système de l'affichage.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si coché, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour le regroupement seront réduits à un seul enregistrement par valeur distincte. Les autres champs qui sont sélectionnés pour agrégation verront la fonction exécutée sur ceux-ci. Par exemple, vous pouvez grouper des nœuds par leur titre et compter le nombre de nids pour obtenir une liste des doublons.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fr: <strong>Important !</strong> Vous avez modifié le nom machine de l'affichage. Tout ce qui est spécifiquement rattaché à cet affichage, tel que l'habillage (theming), pourrait cesser de fonctionner jusqu'à ce qu'il soit mis à jour. Pour voir les suggestions de thème le concernant, vous devez enregistrer la vue.

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options du formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner, s'il y a lieu, la pagination à utiliser pour cette vue

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Display id should be unique.
fr: L'identifiant (ID) de l'affichage doit être unique.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Texte à afficher pour le bouton de soumission du formulaire des filtres exposés.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation.

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si coché le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Texte à afficher dans le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Etiquette des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Texte à afficher comme étiquette de la liste déroulante du tri exposé.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est croissant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est décroissant.

en: Text on demand
fr: Texte à la demande

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laisser vide pour montrer toutes les pages.

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leurs valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer les éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Si coché, les utilisateurs pourront spécifier combien d'éléments afficher par page dans une vue

en: Items per page label
fr: Etiquette des éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Etiquette à utiliser pour le champ de nombre d'éléments par page exposé.

en: Exposed items per page options
fr: Options du nombre d'éléments par page

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: Offset label
fr: Étiquette du décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: Etiquette à utiliser dans l'élément "décalage" du formulaire exposé.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fr: Le décalage doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fr[0]: Mini pagination, @count élément, en passer @skip
fr[1]: Mini pagination, @count éléments, en passer @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fr[0]: Mini pagination, @count élement
fr[1]: Mini pagination, @count éléments

en: All items, skip @skip
fr: Tous les éléments, en passer @skip

en: All items
fr: Tous les éléments

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: @count éléments, en passer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Sort By
fr: Trier par

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: is one of
fr: est un élément de

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: no real context
fr: pas de véritable contexte

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: The page has been updated and saved.
fr: La page a été mise à jour et enregistrée.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fr: Il n'existe actuellement aucune variante et il n'est pas possible d'ajouter une page. Peut être devriez-vous installer le module Panels pour obtenir une variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fr: Pour définir ce panneau comme votre page d'accueil vous devez créer un chemin unique sans aucun placeholder %. La page d'accueil du site est actuellement définie à %homepage dans le formulaire de configuration du site !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fr: Cette page est actuellement définie comme page d'accueil de votre site. Ceci peut être modifié dans le formulaire de configuration !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fr: Ce chemin est déjà utilisé. Le système ne peut supplanter les chemins existants.

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fr: Contrôler l'accès par : si un contexte existe ou pas et s'il contient des données.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fr: Vérifier si le contexte existe (contient des données) ou non (aucune donnée). Par exemple, si un contexte est optionnel et que le chemin ne contient aucun argument pour ce contexte, alors il n'existe pas pas.

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: String: comparison
fr: Chaîne de caractères : comparaison

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: String: length
fr: Chaîne de caractères : longueur

en: Control access by length of string context.
fr: Contrôle l'accès par la longueur de la chaîne de caractères du contexte.

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Length of string
fr: Longueur de la chaîne de caractères

en: @identifier must be @comp @length characters
fr: @identifier doit être @comp @length caractères

en: A context that contains token replacements from token.module.
fr: Un contexte qui contient des remplacements de jetons du module Token.

en: Enter the context type
fr: Saisir le type de contexte

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fr: Si coché, l'identifiant sera réinitialisé par le nom de l'utilisateur sélectionné.

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: You may use substitutions in this path.
fr: Vous pouvez utiliser les remplacements dans ce chemin.

en: Menu title
fr: Titre de menu

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called.
fr: Affiche la quantité de mémoire utilisée pour générer la page actuelle. Cela affichera l'utilisation de la mémoire à l'appel de devel_init() et à l'appel de devel_exit().

en: Display $page array
fr: Afficher le tableau $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
fr: Afficher le tableau variable $page depuis <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> dans les messages de chaque page.

en: Uninstalled and installed: %names.
fr: Désinstallés et réinstallés : %names.

en: No variables.
fr: Pas de variable.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
fr: Voir un rendu pour les développeurs tel que les diverses impressions, le journal des requêtes, etc.

en: Access developer information
fr: Accéder aux informations de développeur

en: Switch users
fr: Changer d'utilisateur

en: Details about a given menu item.
fr: Détails à propos d'un élément de menu donné.

en: Field info
fr: Informations du champ

en: View fields information across the whole site.
fr: Voir les informations de champs sur l'ensemble du site.

en: Explain query
fr: Expliquer la requête

en: Run an EXPLAIN on a given query. Used by query log
fr: Exécuter un EXPLAIN sur une requête donnée. Utilisé par le journal de requête.

en: Arguments query
fr: Requête d'arguments

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the <a href="
fr: Fonctions, pages, et blocs d'aide pour assister les développeurs Drupal. Les blocs Devel peuvent être gérés via la

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
fr: Voir les blocs d'information de node access sur les pages de nœuds et dans la page sommaire.

en: Access DNA information
fr: Accéder aux informations DNA

en: Development link
fr: Lien de développement

en: static
fr: statique

en: Non-standard grant in !na.
fr: Autorisation non standard dans !na.

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
fr: (Certains des éléments du tableau fournissent des information supplémentaires si vous les survolez avec la souris.)

en: !username has the %bypass_node_access permission and thus full access to all nodes.
fr: !username a la permission %bypass_node_access et, donc, l'accès complet à tous les nœuds.

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
fr: (Ce tableau liste les utilisateurs actifs les plus récents. Survolez avec la souris chacun des résultats pour plus de détails.)

en: !NO: invalid $op
fr: !NO : $op invalide

en: '@op' is an invalid operation!
fr: '@op' est une opération invalide !

en: !YES: bypass node access
fr: !YES: contourner l'accès au nœud

en: !YES: This user has the '!bypass_node_access' permission and may do everything with nodes.
fr: !YES: Cet utilisateur a la permission '!bypass_node_access' et peut tout faire avec les nœuds.

en: bypass node access
fr: contourner l'accès au nœud

en: !NO: by %module
fr: !NO : par %module

en: !NO: hook_node_access() of the following module(s) denies this: @deniers.
fr: !NO : les hook_node_access() des modules suivants ne permettent pas ceci : @deniers.

en: !NO: hook_node_access() of the following module(s) denies this: @deniers &ndash; even though the following module(s) would allow it: @allowers.
fr: !NO : les hook_node_access() des modules suivants refusent ceci : @deniers &ndash; malgré le fait que les modules suivants l'autorise : @allowers.

en: !YES: by %module
fr: !YES : par %module

en: !YES: hook_node_access() of the following module(s) allows this: @allowers.
fr: !YES : les hook_node_access() des modules suivants autorisent ceci : @allowers.

en: !YES: view own unpublished content
fr: !YES : voir son propre contenu non publié

en: !YES: The node is unpublished, but the user has the '!view_own_unpublished_content' permission.
fr: !YES : Le nœud n'est pas publié, mais l'utilisateur à le droit '!view_own_unpublished_content'.

en: view own unpublished content
fr: voir son propre contenu non publié

en: This is most likely due to a withheld permission.
fr: Cela est probablement dû à un droit refusé.

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the <a href="
fr: Pages et blocs d'aide pour assister les développeurs Drupal et les administrateurs avec node_access. Les blocs Devel peuvent être gérés via la

en: Devel module menu links will be rebuilt.
fr: Les liens du module Devel seront reconstruits.

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
fr: Blocs et page pour développeurs illustrant les enregistrements de node_access utiles.

en: Invalid number of users.
fr: Nombre invalide d'utilisateurs.

en: Generated @number users.
fr: @number utilisateurs générés.

en: Generated @num_nodes nodes, @max_comments comments (or less) per node.
fr: @num_nodes nœuds, @max_comments commentaires (ou moins) générés par nœud.

en: Deleted %count nodes.
fr: %count nœuds supprimés.

en: Which roles should the users receive?
fr: Quels rôles les utilisateurs devraient-ils recevoir ?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
fr: Les utilisateurs reçoivent toujours le rôle <em>utilisateur authentifié</em>.

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: You do not have any content types that can be generated. <a href="@create-type">Go create a new content type</a> already!</a>
fr: Vous n'avez aucun type de contenu qui peut être généré. <a href="@create-type">Allez créer un type de contenu !</a>

en: Maximum number of comments per node.
fr: Nombre maximum de commentaires par nœud.

en: You must also enable comments for the content types you are generating. Note that some nodes will randomly receive zero comments. Some will receive the max.
fr: Vous devez aussi activer les commentaires pour les types de contenus que vous générez. Notez que certains nœuds ne recevront aléatoirement aucun commentaire. D'autres recevront le maximum.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
fr: Ajouter des statistiques pour chaque nœud (table node_counter).

en: ...and <strong>!count</strong> more.
fr: ...et <strong>!count</strong> de plus.

en: In database
fr: Dans la base de données

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: Government
fr: Gouvernement

en: Food
fr: Nourriture

en: Show the content moderation history.
fr: Montrer l'historique de modération de ce contenu.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fr: Webform permet d'attacher aux nœuds des formulaires et des questionnaires.

en: To add one, create a !types piece of content.
fr: Pour en ajouter un, créer un contenu !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fr: Webform n'est actuellement activé sur aucun type de contenu.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fr: Pour utiliser Webform, veuillez l'activer sur au moins un type de contenu sur cette page.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fr: Cette page liste tous les contenus du site qui peuvent avoir un webform qui leur soit attaché.

en: Webform-enabled piece of content
fr: Webform - Élément de contenu activé

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fr: Visitez la page <a href="!url">Webform settings</a> et activez le module Webform sur au moins un type de contenu.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fr: Optionnel: Activez le module Webform sur plusieurs types en visitant la page <a href="!url">Webform settings</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fr: <p>Ce module permet de créer des formulaires ou des questionnaires et de définir leur contenu. Les éléments soumis au travers de ces formulaires sont stockés dans la base de données mais aussi optionnellement envoyés par courriel à une adresse prédéfinie.</p>
          <p>Voici comment en créer un :</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Aller sur <a href="!create-content">Créer du contenu</a> et ajouter un élément de contenu !types.</li>
            <li>Après avoir enregistré le nouveau contenu, vous serez redirigé à la liste principale des champs du formulaire qui sera créé. Ajoutez les champs que vous souhaitez voir apparaître sur votre formulaire.</li>
            <li>Une fois que vous avez fini d'ajouter des champs, vous avez la possibilité d'envoyer des courriels à l'administrateur ou à l'utilisateur qui a rempli le formulaire. Cliquez sur le sous-onglet <em>E-mails</em> sous l'onglet <em>Webform</em> du contenu.</li>
            <li>Enfin, visitez le sous-onglet <em>Paramètres du formulaire</em> sous l'onglet <em>Webform</em> pour configurer les dernières options de votre formulaire.
              <ul>
              <li>Ajoutez un message de confirmation et/ou une URL de redirection qui sera affiché(e) une fois que le formulaire aura été soumis avec succès.</li>
              <li>Paramétrez une limite de soumissions.</li>
              <li>Déterminez quels rôles sont autorisés à soumettre le formulaire.</li>
              <li>Options de configuration avancée, comme par exemple autoriser les brouillons, ou montrer aux utilisateurs un message qui indique la façon dont il peuvent éditer leurs soumissions de formulaire.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Votre formulaire est maintenant prêt à être visualisé. Lorsque vous aurez reçu des soumissions, vous pourrez consulter les résultats soumis par les utilisateurs en visitant l'onglet <em>Résultats</em> sur le contenu.</li>
          </ul>
          <p>De l'aide sur l'ajout et la configuration de nouveaux composants sera affichée une fois que vous aurez ajouté votre premier composant.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fr: Un champ texte spécial qui accepte les adresses de courriels.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fr: Permettre aux utilisateurs de transférer des fichiers de types configurables.

en: Page break
fr: Saut de page

en: Organize forms into multiple pages.
fr: Organiser les formulaires en plusieurs pages.

en: Select options
fr: Liste de sélection

en: Value of !component
fr: Valeur de !component

en: Value of "!component"
fr: Valeur de "!component"

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Edit e-mail settings
fr: Modifier les paramètres e-mail

en: Delete e-mail settings
fr: Effacer les paramètres e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fr: Vérifier si toutes les valeurs entrées pour ce champ sont uniques. La même valeur ne peut pas être utilisée deux fois.

en: no upload
fr: pas de téléversement

en: Other...
fr: Autre...

en: Allow "Other..." option
fr: Autoriser l'option "Autre..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fr: Cochez cette option si vous voulez autoriser les utilisateurs à entre une option qui n'est pas dans la liste.

en: Text for "Other..." option
fr: Texte pour l'option "Autre..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fr: Si d'autres options sont autorisées, saisir le texte à afficher pour activer ces options.

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fr: Affiche les options aléatoirement lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Maximum length of the textfield value.
fr: Longueur maximum de la valeur du champ texte.

en: Webform-enabled content types
fr: Types de contenus avec prise en charge Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fr: Webform vous permet d'activer les composants Webform sur tout type de contenu. Choisir les types sur lesquels vous voulez associer des composants Webform.

en: E-mail address format
fr: Format d'adresse électronique

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fr: Format long : "Nom Exemple" &lt;nom@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fr: Format court : nom@exemple.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fr: La plupart des serveurs acceptent le format "long" qui permet d'afficher le nom de l'expéditeur d’une manière plus compréhensible. Cependant, beaucoup de serveurs Windows ne sont pas capables d'envoyer des messages dans ce format. Changez cette option si vous rencontrez des problèmes lors de l'envoi de corriels par Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fr: Il n'y a actuellement aucun formulaire webform sur votre site. Créez un contenu !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut ignorer cette page.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut afficher cet élément de formulaire.

en: Conditional rules
fr: Règles conditionnelles

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fr: Sélectionner un autre composant pour décider si ce composant doit être affiché ou masqué. Vous pouvez seulement sélectionner les composants présents avant le saut de page le plus récent.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fr: Determiner si la liste ci-dessous est inclusive ou exclusive.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fr: Lister les valeurs, une par ligne, qui déclencheront cette action. Si vous laissez ceci vide, ce composant sera toujours affiché.

en: Include all components
fr: Inclure tous les composants

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value est déjà présente dans le champ %title. Vous avez peut être déjà soumis ce formulaire, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Component value
fr: Valeur du composant

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fr: N’envoie actuellement aucun E-mail, ajoutez un destinataire ci-dessous.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fr: Les soumissions du formulaire seront envoyés par e-mail à cette adresse. N'importe quel champ e-mail, liste d'options, ou champ caché peut être sélectionné comme destinataire. Des adresses e-mail multiples doivent être séparées par des virgules.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fr: N'importe quel champ texte, liste déroulante, ou champ caché peut-être sélectionné en tant que sujet pour les e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fr: N'importe quel champ e-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant qu'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fr: N'importe quel champ E-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant que nom de l'expéditeur.

en: No available components
fr: Pas de composant disponible

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fr: Un modèle d'e-mail peut personnaliser l'affichage des e-mails.

en: Included e-mail values
fr: Valeurs incluses dans l'e-mail

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans le jeton %email_values. Les valeurs individuelles peuvent toutefois être imprimées si elles sont explicitement spécifiées dans le modèle %email[key].

en: Save e-mail settings
fr: Sauvegarder les paramètres d'e-mail

en: E-mail header details
fr: Détails des entêtes de courriel

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fr: Lorsque vous ajoutez une adresse électronique personnalisée, le champ courriel est requis.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fr: L'adresse de courriel saisie "@email" n'est pas valide.

en: Email settings added.
fr: Paramètres de courriel ajoutés.

en: Email settings updated.
fr: Paramètres de courriel mis à jour.

en: Delete e-mail settings?
fr: Supprimer les paramètres de courriel ?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fr: Ceci supprimera immédiatement les paramètres de courriel basés sur le composant @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fr: Cela va supprimer la configuration d'envoi de courriel à l'adresse @address

en: E-mail settings deleted.
fr: Paramètres d'e-mail supprimés.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fr: Limiter le nombre de soumissions <em>par utilisateur</em>. Un utilisateur est identifié par son nom de connexion s'il est connecté , ou par son adresse IP et un cookie si anonyme. L'utilisation des cookies peut être modifié dans la <a href="!url">configuration globale de webform</a>.

en: Submission access
fr: Accès à la soumission

en: Show the notification about previous submissions.
fr: Montrer la notification de soumissions précédentes.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fr: Affiche le message indiquant qu'il existe déjà des soumissions quand un utilisateur à déjà répondu à ce formulaire

en: The entered URL is not a valid address.
fr: L'adresse URL saisie n'est pas une adresse valide.

en: The form settings have been updated.
fr: Les paramètres du formulaire on été mis à jour.

en: Your submissions
fr: Vos soumissions

en: @sid (draft)
fr: @sid (ébauche)

en: Select list options
fr: Sélectionner la liste des options

en: Select list format
fr: Sélectionner le format des listes

en: Separate
fr: Séparé

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Included export components
fr: Composants d'export inclus

en: The selected components will be included in the export.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans l'export.

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fr: Les options séparées sont plus appropriée pour la construction de rapports, de graphiques et de statistiques dans une feuille de calcul.

en: My select list
fr: Ma liste de sélection

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: Submitted on %date
fr: Soumis le %date

en: Submitted by user: %username
fr: Soumis par l'utilisateur: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fr: Soumis par un utilisateur anonyme : [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fr: L'identifiant (ID) de soumission de la soumission.

en: Whether or not the submission is a draft.
fr: Si la soumission est un brouillon ou non.

en: The date this submission was submitted.
fr: La date à laquelle cette soumission a été soumise.

en: Remote address
fr: Adresse distante

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fr: L'adresse IP distante de l'utilisateur qui a envoyé cette soumission.

en: Provide a simple link to view the submission.
fr: Fournir un lien pour visualiser la soumission.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fr: Fournir un lien simple pour modifier la soumission.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer la soumission.

en: Webform submission count
fr: Nombre de soumissions du formulaire Webform

en: The number of webform submissions on this node.
fr: Le nombre de soumissions Webform sur ce nœud.

en: The number of webform submissions for this user.
fr: Le nombre de soumissions Webform de cet utilisateur.

en: Webform form body
fr: Corps du formulaire Webform

en: The Webform form body display for this node.
fr: L'affichage du corps du formulaire Webform pour ce nœud.

en: draft
fr: ébauche

en: @name form
fr: Formulaire @name

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
fr[0]: 1 mise à jour en attente (@number_applied à appliquer, @number_incompatible ignorée)
fr[1]: @count mises à jour en attente (@number_applied à appliquer, @number_incompatible ignorées)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
fr: Le module Blog permet aux utilisateurs inscrits d'entretenir un journal en ligne ou <em>blog</em>. Les blogs sont constitués de <em>billets</em>. Par défaut, les billets sont affichés en première page par ordre décroissant de date de création et les commentaires sont activés. Pour plus d'informations, voir la section <a href='@blog'>module Blog</a> du manuel en ligne.

en: Author textfield
fr: Champ texte Auteur

en: Subject textfield
fr: Champ texte Sujet

en: A contact form with category %category already exists.
fr: Un formulaire de contact avec la catégorie %category existe déjà.

en: Hello !recipient-name,
fr: Bonjour !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
fr: Tentative de créer une instance d'un champ @field_name qui n'existe pas ou qui est actuellement inactif.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
fr: Tentative de créer une instance d'un champ @field_name sur le paquet @bundle qui a déjà une instance de ce champ.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
fr: API afin d'ajouter des champs sur des entités tels que des nœuds ou des utilisateurs.

en: Overview of fields on all entity types.
fr: Aperçu des champs de tout type d'entités.

en: Configuring text formats
fr: Configuration des formats de texte

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
fr: Configurez les formats de texte dans la page <a href="@formats"><em>Formats de texte</em></a>.<strong>Une mauvaise configuration des formats de texte constitue un risque de sécurité.</strong>Pour garantir la sécurité de votre site, les utilisateurs non vérifiés ne devraient avoir accès qu'aux formats qui les limitent à du texte brut ou à un ensemble de balises HTML sûres (certaines balises HTML permettent d'inclure des liens ou des scripts malicieux). Les utilisateurs de confiance devraient disposer de formats de textes plus permissifs leur permettant de créer des contenus plus riches.

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> fieldset to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> fieldset on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fr: Les utilisateurs qui ont accès à plus d'un format de texte peuvent utiliser le groupe de champs <em>Format texte</em> pour choisir entre les formats disponibles lorsqu'ils créent ou modifient un contenu multiligne. Les administrateurs peuvent définir les formats texte disponibles pour chaque rôle utilisateur et contrôler l'ordre des formats listés dans le groupe de champs <em>Format texte</em> à partir de la <a href="@text-formats">page Formats texte</a>.

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
fr: Les formats texte définissent les balises HTML, code et autre formatage qui peuvent être utilisés lors de la saisie d'un texte. <strong>Une configuration erronée des formats texte est une menace pour la sécurité</strong>. Pour plus d'informations, référez-vous à la <a href="@filterhelp">page d'aide du module Filter</a>.

en: Show more content
fr: Voir plus de contenu

en: Collapse
fr: Replier

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fr: Le framework Testing nécessite que la classe DOMDocument soit disponible. Vérifiez la commande <em>configure</em> sur la <a href="@link-phpinfo">page d'information PHP</a>.

en: Error messages to display
fr: Messages d'erreur à afficher

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fr: Il est recommandé aux sites fonctionnant dans un environnement de production de ne pas afficher les erreurs.

en: Cannot open %file_path
fr: Impossible d'ouvrir %file_path

en: Term name textfield
fr: Champ texte nom du terme

en: Term description textarea
fr: Zone de texte de description du terme

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
fr: Instructions de réinitialisation de mot de passe envoyées à %email. Vous devez vous déconnecter pour utiliser le lien de réinitialisation de mot de passe situé dans le courriel.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
fr: Saisissez votre mot de passe actuel pour changer votre %mail ou votre %pass. !request_new.

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fr: Votre mot de passe actuel est manquant ou incorrect; il est requis pour changer : %name

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à l'adresse de courriel du nouvel utilisateur <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Configure user accounts.
fr: Configurer les comptes utilisateurs.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
fr: Configurer le comportement par défaut des utilisateurs, comprenant les prérequis d'enregistrement, les courriels, les champs et les images des utilisateurs.

en: The subject of the comment.
fr: Le sujet du commentaire.

en: The currently logged in user.
fr: L'utilisateur actuellement connecté.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fr: Le poids du terme, qui est utilisé pour ordonner les termes lors de l'affichage.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fr: Les termes parents du terme de taxonomie.

en: The roles of the user.
fr: Les rôles de l'utilisateur.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale d'un alias généré. 100 est la valeur recommandée. @max est la valeur maximum possible. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour les détails.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fr: Que doit faire Pathauto lors de la mise à jour d'un élément de contenu possédant déjà un alias ?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fr: Quand un motif inclut certains caractères (comme ceux avec des accents), Pathauto doit-il essayer de les translittérer dans l'alpha ASCII-96 ? La translittération est gérée par le module Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
fr: Réduire les chaînes à des lettres et des chiffres

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fr: Mots à retirer de l'alias d'URL, séparés par une virgule. Ne pas utiliser ceci pour retirer de la ponctuation.

en: Choose aliases to delete
fr: Choisissez les alias à supprimer

en: All aliases
fr: Tous les alias.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fr: <strong>Note:</strong> il n'y a pas de confirmation. Soyez certain de ce que vous faites avant de cliquer sur le bouton "Supprimer les alias maintenant!".<br />Vous devriez peut-être faire une sauvegarde de la base de données ou de la table url_alias avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fr: Alias %alias ignoré car identique au chemin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source.

en: Maximum alias and component length
fr: Longueur maximum de l'alias et des composants

en: Administer pathauto
fr: Administrer pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fr: Permet à un utilisateur de configurer des modèles pour les alias automatiques et de supprimer en masse des alias d'URL.

en: Notify of Path Changes
fr: Notifier en cas de changement de chemin

en: Determines whether or not users are notified.
fr: Détermine si les utilisateurs sont avertis ou non.

en: User blogs
fr: Blogs d'utilisateur

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fr: Vous devez être <a href="!login">connecté</a> pour voir ce formulaire.

en: The file description
fr: La description du fichier

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: [empty string]
fr: [chaîne de caractères vide]

en: Translation of views strings and content selection for views. Requires Views 3.x
fr: Traduction d'étiquettes views et sélection de contenu sous views. Requiert Views 3.x

en: Use the locale system as implemented by the Views translation module.
fr: Utiliser le même système de localisation que le module de traduction de Views.

en: Select the vocabularies to present as search options in the search block. If none is selected, no selector will be displayed.
fr: Sélectionnez les vocabulaires à présenter comme options de recherche dans le bloc de recherche. Si aucun n'est sélectionné, aucun sélecteur ne sera affiché.

en: Enter the label text for the search box. The default value is "!default".
fr: Entrez le libellé du champ de recherche. La valeur par défaut est "!default".

en: Search box default text
fr: Texte par défaut du champ de recherche

en: This will change the default text inside the search form. Leave blank for no text. This field is blank by default.
fr: Ceci changera le texte par défaut dans le champ de recherche. Laissez vide pour aucun texte. Ce champ est vide par défaut.

en: Submit button
fr: Bouton de soumission

en: Enter the text for the submit button. Leave blank to hide it. The default value is "!default".
fr: Saisissez le texte pour le bouton de soumission. Laissez vide pour le cacher. La valeur par défaut est "!default".

en: Submit image path
fr: Chemin de l'image de soumission

en: The path to the file you would like to use as submit button instead of the default text button.
fr: Le chemin de l'image que vous désirez utiliser comme bouton de soumission à la place du bouton texte par défaut.

en: Submit image
fr: Image de soumission

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your image.
fr: Si vous n'avez pas d'accès direct aux fichiers du serveur, utilisez ce champ pour transférer votre image.

en: Elements ordering
fr: Ordre des éléments

en: Other searches
fr: Autres recherches

en: Selector type
fr: Type de sélecteur

en: Label text
fr: Texte de l'étiquette

en: Enter the label text for the selector. The default value is "!default".
fr: Saisissez l'étiquette pour le sélecteur. La valeur par défaut est "!default".

en: -Any content type- text
fr: Texte pour -Tout type de contenu-

en: Enter the text for "any content type" choice. The default value is "!default".
fr: Entrez le texte pour le choix "n'importe quel type de contenu". La valeur par défaut est "!default".

en: -Any- text
fr: Texte pour -Tout-

en: Enter the text for "any term" choice. The default value is "!default".
fr: Entrez le texte pour le choix "n'importe quel terme". La valeur par défaut est "!default".

en: -Any-
fr: -Tout-

en: Customize the default search, change labels, default texts, ordering, and display content types and taxonomy selectors.
fr: Personnaliser la recherche par défaut, changer les étiquettes, les textes par défaut, l'ordre et présenter des sélecteurs de types de contenu et de taxonomies.

en: Change the labels, the default texts and the ordering of elements.
fr: Changer les étiquettes, les textes par défaut et l'ordre des éléments.

en: Select the vocabularies to present as search options in the search block.
fr: Sélectionner les vocabulaires à présenter comme options de recherche dans le bloc de recherche.

en: Forum settings
fr: Paramètres du forum

en: Wysiwyg profiles
fr: Profils wysiwyg

en: Div container
fr: Div conteneur

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Check spelling as you type
fr: Vérification de l'orthographe lors de la frappe

en: Advanced list
fr: Liste avancée

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fr: Pour assigner un éditeur différent à un format de texte, cliquez d'abord sur "delete" pour supprimer celui qui existe déjà.

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: Invalid value
fr: Valeur non valide

en: Stream open: %url
fr: Ouverture du flux : %url

en: Stream opened: %parameters
fr: Flux ouvert : %parameters

en: Multimedia asset
fr: Actif multimédia

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
fr: Ce champ stocke une référence à un actif multimédia.

en: Allowed URI schemes
fr: Schémas d'URI autorisés

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
fr: Les schémas d'URI incluent public:// et private:// qui sont les répertoires de fichiers de Drupal et peuvent également se référer à des sites distants.

en: Embedding %filename
fr: Intégration de %filename

en: media
fr: média

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
fr: Impossible d'afficher le média de %tag. Erreur : %error

en: Upload a new file
fr: Transférer un nouveau fichier

en: An error occurred and no file was uploaded.
fr: Une erreur est survenue et aucun fichier n'a été transféré.

en: Media Repository
fr: Dépôt Media

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
fr: Le module Media vous permet de maintenir un <a href="@mediarepo">répertoire d'éléments de média</a> dans lequel vous pouvez ajouter, supprimer, réutiliser vos éléments de média. Vous pouvez ajouter le fichier média en utilisant le formulaire de transfert ou depuis une URL et aussi faire des opérations en masse sur les éléments média.

en: Attaching media assets to content types
fr: Joindre des éléments média à des types de contenu

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
fr: Les éléments média peuvent être attachés aux types de contenu en tant que champs. Pour ajouter un champ média à un <a href="@content-type">type de contenu</a>, allez sur la page de <em>gestion des champs</em> du type de contenu, et ajoutez un nouveau champ de type <em>Élément multimédia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
fr: Utilisation d'éléments médias en mode WYSIWYG

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
fr: Le module Media fournit une intégration riche avec les éditeurs WYSIWYG, en utilisant le plugin Navigateur Media vous pouvez sélectionner un élément média depuis la bibliothèque à ajouter à l'éditeur de texte riche ; de plus, vous pouvez ajouter des éléments média depuis le navigateur média lui-même en utilisant soit la méthode de transfert ou la méthode d'ajout depuis une URL. Pour configurer Media avec WYSIWYG vous avez besoin d'une configuration en deux étapes :

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
fr: Activer le plugin WYSIWYG sur le <a href="@wysiwyg-profile">profil WYSIWYG</a> souhaité. Veuillez noter que vous aurez besoin d'avoir le module <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> activé.

en: Manage files used on your site.
fr: Gérer les fichiers utilisés sur votre site.

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Media Browser for picking media and uploading new media
fr: Navigateur de médias pour choisir un média ou en transférer un nouveau

en: Media Browser test
fr: Test du navigateur de médias

en: Make it easier to test media browser
fr: Faciliter le test du navigateur de médias

en: Style selector
fr: Sélecteur de style

en: Choose a format for a piece of media
fr: Choisir le format d'un média

en: Provides the core Media API
fr: Fournit l'API du cœur de Media

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
fr: Afficher la vue à la place d'un chemin existant.

en: System path settings
fr: Paramètres de chemin système

en: An existing menu path this view replaces
fr: Un chemin de menu existant que cette vue remplace

en: Access all webform results
fr: Accéder à tous les résultats de formulaires

en: Access own webform results
fr: Accéder à ses propres résultats de formulaires

en: Edit all webform submissions
fr: Modifier toutes les soumissions de formulaires

en: Delete all webform submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Access own webform submissions
fr: Accéder à ses propres soumissions de formulaires

en: Edit own webform submissions
fr: Modifier ses propres soumissions de formulaires

en: Delete own webform submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions de formulaires

en: Default: %value
fr: Par défaut: %value

en: Select the roles that this policy will apply to.
fr: Sélectionnez les rôles pour lesquels cette politique de mots de passe s'appliquera.

en: Constraints
fr: Contraintes

en: You must select at least one role for a policy to apply to.
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle afin qu'une politique s'y applique.

en: Weight of the policy, used to order active policies.
fr: Poids de la politique, utilisé pour ordonner les politiques actives.

en: Links policies with roles.
fr: Associe les politiques aux rôles.

en: Policy ID.
fr: Identifiant de politique.

en: Password tab settings
fr: Paramètres de l'onglet mot de passe

en: Redirect path on password change
fr: Chemin de redirection lors du changement de mot de passe

en: Normally, after a user changes their password, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are first creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their over account information immediately after validating their account.
fr: Normalement, une fois qu'un utilisateur a changé son mot de passe, il est redirigé vers sa page de compte d'utilisateur. Laissez ce paramètre vierge si vous souhaitez conserver le comportement par défaut. Si vous désirez amener l'utilisateur vers une page de votre choix, saisissez son chemin ici. Par exemple, vous pouvez le rediriger vers une page statique telle que <cite>node/35</cite>, ou la page d'accueil <cite>&lt;front&rt;</cite>. Vous pouvez également utiliser la variable <em>%uid</em> afin que l'identifiant de l'utilisateur soit substitué dans le chemin. Dans le cas où des utilisateurs créent leurs propres mots de passe pour la première fois, il est suggéré d'utiliser <cite>user/%uid/edit/<cite> ici afin que les utilisateurs puissent renseigner les informations complémentaires de leur compte après l'avoir validé.

en: Password tab
fr: Onglet mot de passe

en: Revision state
fr: État de la révision

en: Created by !user.
fr: Créé(e) par !user.

en: Apps
fr: Applications

en: all languages
fr: toutes les langues

en: XHProf is a php extension which is essential for profiling your Drupal site. It pinpoints slow functions, and also memory hogging functions.
fr: XHProf est une extension PHP qui est essentielle au profilage de votre site Drupal. Elle localise avec précision les fonctions lentes, et aussi les fonctions monopolisant la mémoire.

en: Profile requests with the xhprof php extension.
fr: Profiler des requêtes avec l'extension php xhprof.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
fr: Vous devez activer <a href="!url">l'extension xhprof php</a> pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
fr: Emplacement du code source de xhprof sur votre système, habituellement à quelque part dans /usr/local/share ou /usr/share, incluant le slash de début.

en: Path to the publically accessible xhprof_html - required to display profiler reports. You will need to set this up outside Drupal, for example at http://xhprof.localhost/xhprof_html
fr: Chemin vers le xhprof_html accessible publiquement - requis pour afficher les rapports du profileur. Vous aurez besoin de configurer ceci à l'extérieur de Drupal, par exemple à http://xhprof.localhost/xhprof_html

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes. This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
fr: Les zones suivantes semblent autoriser l'accès à tous les utilisateurs à certains nœuds spécifiques. Cela pourrait être parfaitement normal, si certains de vos contenus sont disponibles au public.

en: Devel Node Access has detected duplicate records returned from %function:
fr: Devel Node Access a détecté des enregistrements en double retournés de %function:

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants; in !na.
fr: Autorisation par défaut fournie par le cœur (core) en l'absence de toute autre autorisation non-vide ; dans !na.

en: Highest priority grant; in !na.
fr: Autorisation de plus haute priorité ; dans !na.

en: removed
fr: supprimé

en: Was removed in @func; not in !na.
fr: A été retiré de @func ; pas de !na.

en: The 0/all/0/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present in !na if any node access module is active!
fr: La permission 0/all/0/... s'applique à tous les nœuds et tous les utilisateurs -- habituellement elle ne devrait pas être présente dans !na si un quelconque module d'accès aux nœuds est actif !

en: Lower priority grant; not in !na and thus ignored.
fr: Autorisation de plus basse priorité ; en dehors de !na et donc ignorée.

en: wrong
fr: mauvais

en: Is rightfully in !na but at least one access flag is wrong!
fr: Est effectivement dans !na mais au moins un des drapeaux d'accès est erroné !

en: removed!
fr: retiré !

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
fr: A été retiré de @func ; ne doit PAS être dans !na !

en: !username (user %uid) can use these grants (if they are present above) for %access access: !list
fr: !username (utilisateur %uid) peut utiliser ces autorisations (si elles sont présentes ci-dessus) pour l'accès %access : !list

en: 1 user deleted | @count users deleted.
fr[0]: 1 utilisateur supprimé.
fr[1]: @count utilisateurs supprimés.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
fr[0]: 1 nœud créé.
fr[1]: @count nœuds créés.

en: %module module installed.
fr: Module %module installé.

en: Table %name already exists.
fr: La table %name existe déjà.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
fr: Impossible de renommer la table %table en %table_new : la table %table n'existe pas.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
fr: Impossible de renommer la table %table en %table_new : la table %table_new existe déjà.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter le champ %table.%field : la table n'existe pas.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
fr: Impossible d'ajouter le champ %table.%field : le champ existe déjà.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fr: Impossible de définir la valeur par défaut du champ %table.%field : le champ n'existe pas.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fr: Impossible de supprimer la valeur par défaut du champ %table.%field : le champ n'existe pas.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter la clé primaire à la table %table : la table n'existe pas.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
fr: Impossible d'ajouter la clé primaire à la table %table : une clé primaire existe déjà.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter la clé unique %name à la table %table : la table n'existe pas.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
fr: Impossible d'ajouter la clé unique %name à la table %table : une clé unique existe déjà.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter l'index %name à la table %table : la table n'existe pas.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
fr: Impossible d'ajouter l'index %name à la table %table : l'index existe déjà.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
fr: Impossible de changer la définition du champ %table.%name : le champ n'existe pas.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
fr: Impossible de renommer le champ %table.%name en %name_new : le champ cible existe déjà.

en: Use this page to create a new custom block.
fr: Utiliser cette page pour créer un nouveau bloc personnalisé.

en: Number of recent blog posts to display
fr: Nombre de billets de blog récents à afficher

en: @node_type comment
fr: Commentaire sur @node_type

en: Edit comment %comment
fr: Modifier le commentaire %comment

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
fr: Le module Field UI fournit une interface utilisateur d'administration pour attacher et gérer les champs. Les champs peuvent être définis au niveau des types de contenus pour les contenus et les commentaires, au niveau des termes de taxonomies ainsi qu'au niveau du site pour les comptes utilisateurs. D'autres modules peuvent aussi activer des champs qui sont utilisés pour leurs données. Les types de champs (texte, image, nombre, etc.) sont définis par des modules, et collectés et gérés par le <a href="@field">module Field</a>. Pour plus d'informations, voir la section<a href="@field_ui" target="_blank">module Field UI</a> du manuel en ligne.

en: Planning fields
fr: Organiser des champs

en: What the field will be called
fr: Le nom du champ

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
fr: Un champ a un <em>libellé</em> (le nom affiché dans l'interface utilisateur) et un <em>nom machine</em> (le nom utilisé en interne). Le libellé peut être changé une fois que vous avez créé le champ si nécessaire mais pas le nom machine.

en: What type of data the field will store
fr: Le type de données que le champ stockera

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
fr: Chaque champ stocke un type de données (texte, nombre, fichier, etc.). Lorsque vous définissez un champ, vous devez choisir un <em>type de champ</em> particulier qui correspond au type de données que vous voulez stocker. Le type de champ ne peut pas être modifié après que le champ est créé.

en: How the data will be input and displayed
fr: La façon dont les données seront saisies et affichées

en: How many values the field will store
fr: Combien de valeurs le champ stockera

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
fr: Vous pouvez stocker une valeur, un nombre spécifique de valeurs ou un nombre illimité de valeurs pour chaque champ. Par exemple, le champ du numéro d'identification d'un employé peut stocker un seul nombre alors que un champ de numéro de téléphone peut stocker plusieurs numéros. Ce paramètre peut être modifié après que le champ a été créé mais si vous diminuez le nombre maximum de valeurs, vous perdrez des informations.

en: Reusing fields
fr: Champs réutilisables

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
fr: Une fois que vous avez défini un champ, vous pouvez le réutiliser. Par exemple, si vous définissez un champ d'image personnalisé pour un type de contenu et que vous avez besoin d'utiliser un champ d'image avec les mêmes paramètres sur un autre type de contenu, vous pouvez ajouter le même champ sur le second type de contenu dans la partie <em>Ajouter un champ existant</em> de l'interface utilisateur. Vous pourriez aussi ajouter ce champ à un vocabulaire de taxonomie, des commentaires, des comptes utilisateurs, etc.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
fr: Certains paramètres d'un champ qui est réutilisé sont spécifiques à chaque utilisation de ce champ ; d'autres sont partagés entre les occurrences qui utilisent ce champ. Par exemple, le libellé du champ texte est spécifique à chaque utilisation alors que le paramètre du nombre de valeurs est partagé.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
fr: Il y a deux raisons principales pour lesquelles les champs sont réutilisés. D'abord, la réutilisation permet de gagner du temps par rapport à la définition de nouveaux champs. Ensuite, la réutilisation permet aussi d'afficher, filtrer, grouper et trier des contenus ensemble sur ce champ quelque soit leur type de contenu. Par exemple, le module contribué Views permet de créer des listes et des tables de contenus. Ainsi, si vous utilisez le même champ sur plusieurs type de contenu, vous pouvez créer une View contenant ensemble tout les types de contenu affichant ce champ triés et/ou filtrés selon ce champ.

en: Fields on content items
fr: Champs sur des contenus

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
fr: Les champs sur les éléments de contenus sont définis au niveau du type de contenu, à l'onglet <em>Gérer les champs</em> sur la <a href="@types">Page d'édition des types de contenu</a>. Lorsque vous définissez un champ pour un type de contenu, chaque élément de contenu de ce type ajoutera ce champ. Certains champs tels que 'Titre' et 'Corps', sont fournis pour vous quand vous créez un type de contenu, ou sur les types de contenus créés par votre profil d'installation.

en: Fields on taxonomy terms
fr: Champs sur des termes de taxonomie

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
fr: Les champs des termes de taxonomie sont définis au niveau du vocabulaire, dans l'onglet <em>Gérer les champs</em> de la page de modification du vocabulaire (à laquelle vous pouvez accéder depuis la page <a href="@taxonomy"><em>Taxonomie</em></a>). Lorsque vous définissez un champ pour un vocabulaire, chaque terme du vocabulaire disposera de ce champ. Vous pouvez par exemple définir un champ image pour un vocabulaire de manière à stocker une icone pour chaque terme.

en: Fields on user accounts
fr: Champs sur des comptes utilisateurs

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
fr: Les champs des comptes utilisateurs sont définis pour tous le site dans l'onglet <a href="@fields"><em>Gérer les champs</em></a> de la page <a href="@accounts"><em>Paramètres de compte</em></a>. Lorsque vous définissez un champ pour le compte utilisateur, chaque compte utilisateur disposera de ce champ. Vous pouvez par exemple ajouter un champ de texte long pour que les utilisateurs puissent inclure leur biographie.

en: Fields on comments
fr: Champs sur des commentaires

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
fr: Les champs des commentaires sont définis au niveau du type de contenu, dans l'onglet <em>Champs de commentaire</em> de la page de modification du type de contenu (à laquelle vous pouvez accéder depuis la page <a href="@types"><em>Types de contenus</em></a>). Lorsque vous ajoutez un champ aux commentaires, chaque commentaire de ce type de contenu disposera du champ. Vous pouvez par exemple ajouter un champ lien aux commentaires du type de contenu "Forum" pour que les utilisateurs puissent indiquer leur site web.

en: Administer text formats and filters
fr: Administrer les formats de texte et les filtres

en: @type language detection
fr: Détection de la langue @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
fr: Les chaînes du fichier transféré remplacent celles existantes alors que les nouvelles sont ajoutées. Les pluriels sont mis à jour.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
fr: Les chaînes existantes et les pluriels sont conservés, seules les nouvelles chaînes sont ajoutées.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
fr: Définissez comment décider quelle langue est utilisée pour afficher les éléments de page (principalement des textes fournis par Drupal et les modules, tels que des étiquettes et le texte d'aide). Cette décision est prise par l'évaluation d'une série de méthodes de détection pour les langues. La première méthode de détection qui obtient un résultat détermine la langue utilisée pour ce type de texte. Définissez l'ordre d'évaluation des méthodes de détection de la langue sur cette page.

en: User interface text
fr: Texte de l'interface utilisateur

en: Use the detected interface language.
fr: Utiliser la langue de l'interface détectée

en: Add new %type
fr: Ajouter un nouveau %type

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
fr: Le nouvel ensemble est créé en copiant les éléments de votre ensemble de raccourcis par défaut.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
fr: Le nouvel ensemble est créé en copiant les éléments depuis l'ensemble %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
fr: Vous utilisez actuellement l'ensemble de raccourcis %set-name.

en: edit set name
fr: modifier le nom de l'ensemble

en: delete set
fr: supprimer l'ensemble

en: Create new set
fr: Créer un nouvel ensemble

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
fr: L'ensemble de raccourcis %set_name a été créé. Vous pouvez le modifier depuis de cette page.

en: Updated set name to %set-name.
fr: Nom de l'ensemble mis à jour à %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
fr: Si vous avez choisi cet ensemble de raccourcis par défaut pour certains (voire pour tous) les utilisateurs, ils pourront être affectés par sa suppression.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'ensemble de raccourcis %title?

en: The shortcut set %title has been deleted.
fr: L'ensemble de raccourcis %title a été supprimé.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
fr[0]: @count utilisateur utilise cet ensemble de raccourcis.
fr[1]: @count utilisateurs utilisent cet ensemble de raccourcis.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
fr: Le module Shortcut permet aux utilisateurs de créer des ensembles de <em>raccourcis</em> vers les pages régulièrement visitées du site. Les raccourcis sont groupés dans des <em>ensembles</em>. Chacun des utilisateurs avec les droits <em>Choisir un ensemble de raccourcis</em> peut sélectionner un ensemble de raccourcis du site, quel qu'en soit le créateur. Pour plus d'information, voir la section du <a href="@shortcut">module Shortcut</a> du manuel en ligne.

en: Administering shortcuts
fr: Administration des raccourcis

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
fr: Les utilisateurs avec les droits <em>Administrer les raccourcis<em> peuvent gérer les ensembles de raccourcis et modifier les raccourcis au sein de ces ensembles depuis la <a href="@shortcuts">Page d'administration des raccourcis</a>.

en: Choosing shortcut sets
fr: Choix des ensembles de raccourcis

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
fr: Les utilisateurs ayant le droit de changer d'ensemble de raccourcis peuvent choisir l'ensemble de raccourcis qu'ils souhaitent utiliser dans l'onglet Raccourcis de leur page de compte utilisateur.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
fr: Le module Shortcut fournit un lien ajouter/supprimer sur chaque page de votre site&nbsp;; ce lien vous permet d'ajouter ou supprimer la page courante au groupe de raccourcis actuellement activé (si votre thème l'affiche et si vous vous disposez du droit d'éditer votre propre groupe de raccourcis). Le thème d'administration Seven, fourni avec le coeur de Drupal, affiche ce lien à côté du titre de la page, sous la forme d'un petit signe + ou d'un petit signe -. Si vous cliquez sur le signe +, vous ajouterez la page à votre groupe de raccourcis préféré. Si la page fait déjà partie de votre groupe de raccourcis, ce lien prendra la forme d'un signe -, et vous permettra alors de supprimer la page courante de votre groupe de raccourcis.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
fr: Définir quel ensemble de raccourcis vous utilisez dans l'<a href="@shortcut-link">onglet Raccourcis</a> de votre page de compte utilisateur.

en: Edit current shortcut set
fr: Modifier l'ensemble de raccourcis actif

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
fr: La modification de l'ensemble de raccourcis actif affectera les autres utilisateurs qui l'utilisent. L'octroi des droits "Choisir un ensemble de raccourcis" en plus de ces droits-ci permettra de modifier n'importe quel ensemble de raccourcis.

en: Select any shortcut set
fr: Choisir un ensemble de raccourcis

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
fr: Parmi tous les ensembles de raccourcis, choisissez en un pour qu'il devienne votre choix par défaut. Sans ces droits, un administrateur sélectionne les ensembles de raccourcis des utilisateurs.

en: Add and modify shortcut sets.
fr: Ajouter et modifier des raccourcis.

en: Add shortcut set
fr: Ajouter un ensemble de raccourcis

en: Edit set name
fr: Editer le nom de l'ensemble

en: Delete shortcut set
fr: Supprimer un ensemble de raccourcis

en: @remote could not be saved to @path.
fr: @remote n'a pas pu être sauvegardé vers @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
fr: Drupal requiert l'activation des extensions PHP figurant dans la liste suivante (consulter la <a href="@system_requirements">page de configuration système requise</a> pour plus de détails):

en: Database support
fr: Support de base de données

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fr: Votre serveur Web ne semble pas pouvoir supporter les extensions PDO pour les bases de données. Vérifiez auprès de votre hébergeur pour voir s'il supporte PDO (<em>PHP Data Objects</em>) et s'il dispose d'une des bases de données que <a href="@drupal-databases">Drupal accepte</a>.

en: Performance and scalability
fr: Performances et extensibilité

en: Clone of
fr: Clone de

en: Current menu
fr: Menu actuel

en: Block title as link
fr: Titre du bloc sous forme de lien

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fr: Faire du titre par défaut du bloc un lien vers cet élément de menu. Un titre de bloc supplanté ne sera pas un lien.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fr: Ce titre sera utilisé dans l'administration pour identifier ce bloc. Si vide, le titre normal sera utilisé.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fr: <strong>Déplier tous les enfants</strong> de cette arborescence.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fr: <strong>Trier</strong> l'arborescence de menu suivant la trace de l'élément de menu actif.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fr: Si un bloc est configuré pour utiliser <em>"le menu sélectionné par la page"</em>, le bloc sera généré à partir du premier menu "disponible" contenant un lien vers la page.

en: Select from the @menu_name menu
fr: Sélectionner depuis le menu @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fr: La liste ci-dessus <em>n'affectera pas</em> les blocs de menu qui sont configurés pour utiliser un menu spécifique.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fr: Pour en savoir plus sur la configuration des blocs de menu, consulter <a href="!url">l'aide avancée de Menu block</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fr: Pour les arborescences de menu qui commencent au second niveau ou plus bas, le titre par défaut du bloc sera le titre pour l'élément de menu parent du niveau spécifié. Si cette option est cochée, le titre du bloc sera un lien vers cet élément de menu.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fr: Pour aider à identifier le bloc sur la page d'administration des blocs, vous pouvez spécifier un titre unique qui sera utilisé sur cette page. S'il est vide, le titre par défaut sera utilisé.

en: All children of this menu will be expanded.
fr: Tous les enfants de ce menu seront dépliés.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fr: Les thèmeurs doivent tenir compte de la multitude de classes, gabarits et fonctions de thème mis à leur disposition. Consulter la <a href="!url">documentation en ligne</a> ou le fichier README.txt (en) pour des informations détaillées sur chacun d'eux.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fr: En plus, Menu block implémente HOOK_get_menus() et HOOK_menu_block_tree_alter(). Voir menu_block.api.php pour la documentation.

en: the menu selected by the page
fr: le menu sélectionné par la page

en: Configure menu block.
fr: Configurer le bloc de menu.

en: Menu tree
fr: Arborescence de menu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fr: Une arborescence configurable fournie par Menu block.

en: %menu menu tree
fr: arborescence du menu %menu

en: menu tree of %menu
fr: arborescence du menu %menu

en: Delete scheduled tasks
fr: Supprimer les tâches planifiées

en: The block "%name" has been removed.
fr: Le bloc "%name" a été supprimé.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fr: Pour ajouter de nouveaux blocs de menu, utiliser le lien "<a href="!add-url">Ajouter un bloc de menu</a>" sur la <a href="!block-url">page d'administration des blocs</a>. Vous aurez alors la possibilité de configurer votre bloc de menu avant de l'ajouter.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
fr: Par exemple, si le chemin du menu actif pour le menu de gestion est : Administrer > Structure > Menus > Menu principal, un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 1er niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Administrer". Un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 3ème niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Structure".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: Pour utiliser des blocs de menu, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
fr: Une version 5.x-1.x de Menu block a été détectée et une tentative de mise à jour a été effectuée. Malheureusement, vous auriez du mettre à jour à la version 5.x-2.x avant votre passage à Drupal 7. Il est possible que vous deviez reconfigurer tous vos blocs de menu.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
fr: La version 5.x-2.x de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
fr: La version 6.x-2.0 de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.1.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: La version 6.x-2.x de Menu block a été mise à jour pour utiliser les nouveaux noms des menus dans Drupal 7. Pour utiliser les blocs de menu dans Drupal 7, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: Enter the label text for this field. The default value is "!default".
fr: Saisir l'étiquette de ce champ. La valeur par défaut est "!default".

en: Negative
fr: Négation

en: Advanced search criterion: Or
fr: Critère de recherche avancée : Ou

en: Advanced search criterion: Phrase
fr: Critère de recherche avancée : Phrase

en: Advanced search criterion: Negative
fr: Critère de recherche avancée : Négation

en: Drop-down list with multiple choices
fr: Liste déroulante à choix multiples

en: Choose which selector type to use. Note: content types and other searches cannot be combined in a single search.
fr: Choisissez le sélecteur à utiliser. Note : les types de contenu et les autres types de recherche ne peuvent être combinés en une seule recherche.

en: Choose which selector type to use.
fr: Choisir le type de sélecteur à utiliser.

en: Display basic search
fr: Afficher la recherche basique

en: Display advanced search
fr: Afficher la recherche avancée

en: Add links to filter the results by content type.
fr: Ajouter des liens pour filtrer les résultats par type de contenu.

en: Above results
fr: Au-dessus des résultats

en: Below results
fr: En-dessous des résultats

en: Enter the label text for the list. The default value is "!default".
fr: Saisir le texte de l'étiquette de la liste. La valeur par défaut est "!default".

en: Filter the results
fr: Filtrer les résultats

en: Select the content types to present as search options in the search block.
fr: Sélectionner les types de contenu à présenter comme options de recherche dans le bloc de recherche.

en: Customize the search results page.
fr: Personnaliser la page des résultats de la recherche.

en: Select the search types to present as search options in the search block. If none is selected, no selector will be displayed. <strong>Note</strong>: if there's only one type checked, the selector won't be displayed BUT only this type will be searched.
fr: Sélectionnez les types de recherche à afficher comme options de recherche dans le bloc de recherche. Si aucun n'est sélectionné, aucun sélecteur ne sera affiché. <strong>Note</strong> : s'il n'y a qu'un type sélectionné, le sélecteur ne sera pas affiché MAIS la recherche ne portera que sur ce type.

en: Footer first column
fr: Première colonne du pied de page

en: Footer second column
fr: Seconde colonne du pied de page

en: Footer third column
fr: Troisième colonne du pied de page

en: Footer fourth column
fr: Quatrième colonne du pied de page

en: Webform client form.
fr: Formulaire client Webform.

en: Default value timezone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fr: Options à sélectionner par le haut. Habituellement ce sont des notations telles que "nul" à "excellent" ou "pas du tout d'accord" à "tout à fait d'accord".

en: Customize option keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés d'options (Avancé)

en: Questions list down the side of the grid.
fr: Liste des questions en bas à côté de la grille.

en: Customize question keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés des questions (Avancé)

en: Load a pre-built option list
fr: Charger une liste d'options pré-configurée

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fr: Utiliser une liste d'options pré-configurée plutôt qu'insérer des options manuellement. En utilisant une liste pré-configurée, les options ne seront pas éditables.

en: Customize keys (Advanced)
fr: Personnalisation des clés (Avancé)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fr: Chaque option doit avoir une clé spécifiée. Spécifiez chaque option de la manière suivante "ma_cle|Une option lisible".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fr: Les clés des options doivent contenir moins de 128 caractères. Les clés suivantes dépassent cette limite :

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fr: L'enregistrement de l'ordre du formulaire a échoué car les éléments suivants ont la même clé de formulaire et sont sous le même parent. Modifiez chaque composant et donnez-leur une clé de formulaire unique, puis tentez de les déplacer à nouveau.

en: Edit component: @name
fr: Modifier le composant : @name

en: US states
fr: États des États-Unis

en: Northern Marianas Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournir un lien pour modifier le terme.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Spécifiez entre quelle valeurs l'utilisateur peut choisir lors de la spécification du nombre d'éléments par page. Séparées par des virgules.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Si coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments doivent être passés au début.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fr: Merci de spécifier une liste de valeur numériques séparées par des virgules&nbsp;: ex.: 10, 20, 50, 100

en: Configure settings for Module Filter.
fr: Paramètres de configuration de Module Filter

en: view all
fr: voir tout

en: Enable popup calendar
fr: Activer le calendrier popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fr: Activer un sélecteur de date JavaScript à côté du champ de date

en: Open popup calendar
fr: Ouvrir la popup de calendrier

en: Classic
fr: Classique

en: Link field
fr: Champ lien

en: Attachment before
fr: Pièce jointe avant

en: Attachment after
fr: Pièce jointe après

en: Force users in the following roles to change their password
fr: Forcer les utilisateurs des rôles suivants à changer leurs mots de passe

en: New users will not be required to change their pasword on first-time login.
fr: Les nouvaux utilisateurs ne devront pas changer leurs mots de passe à la première connexion.

en: Your password has expired. You must change your password to proceed on the site.
fr: Votre mot de passe a expiré. Vous devez en changer pour accéder au site.

en: Password settings
fr: Paramètres de mot de passe

en: Configuration is being provided by code.
fr: La configuration est fournie par le code.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
fr: Supprimer les blocs de menu standard de Drupal

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
fr: Sur la page d'administration des blocs, cacher les blocs de menu standards de Drupal.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
fr: Il n'y a actuellement aucun bloc de menu pouvant être exporté.

en: Use this in your !module.module file:
fr: Utilisez ceci dans votre fichier !module.module :

en: Menu Block Export
fr: Export de blocs de menu

en: Provides export interface for Menu block module.
fr: Fournit une interface d'export pour le module Menu block.

en: No tokens available.
fr: Pas de jetons (<em>tokens</em>) disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: Translation source node
fr: Nœud source de la traduction

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
fr: <a href="@xhprof">sortie XHProf</a>.

en: Set language on nodes
fr: Ajouter une langue aux nœuds

en: Requires locale.module
fr: Requiert locale.module

en: Kyrgyz
fr: Kirghiz

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fr: La fonction theme() n'est pas appelée tant que tous les modules ne sont pas chargés.

en: GD library PNG support
fr: Prise en charge du format PNG par la bibliothèque GD

en: The date the comment was most recently updated.
fr: La date à laquelle le commentaire a été le plus récemment mis à jour.

en: Comment posted: %subject.
fr: Commentaire posté : %subject.

en: On value
fr: Valeur si coché

en: If left empty, "1" will be used.
fr: Si laissé vide, "1" sera utilisé.

en: Off value
fr: En dehors de la valeur

en: If left empty, "0" will be used.
fr: Si laissé vide, "0" sera utilisé.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fr: Ce champ a été desactivé car vous n'avez pas les droits suffisants pour le modifier.

en: Select a forum.
fr: Sélectionner un forum.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
fr: La bibliothèque de fonctions GD pour PHP est activée, mais elle a été compilée sans support des fonctions de rotation et de dé-saturation d'images. Elle a probablement été compilée en utilisant les bibliothèques officielles de GD provenant de http://www.libgd.org à la place de la bibliothèque GD livrée avec PHP. Vous devriez recompiler PHP en utilisant l'option --with-gd. Consultez <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">le manuel PHP</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
fr: Effets de rotation et de désaturation de la bibliothèque GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fr: Voir, modifier et supprimer tous les contenus sans tenir compte des restrictions de droits.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
fr: Vous devez d'abord valider l'adresse de courriel de votre compte avant de vous connecter via OpenID.

en: The HTML ID %id is unique.
fr: L'identifiant (ID) HTML %id est unique.

en: Syslog format
fr: Format de Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fr: Spécifier le format des entrées du journal système. Les variables disponibles sont: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL de base du site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Horodatage UNIX de l'entrée du journal.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>La catégorie à laquelle ce message appartient.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>L'adresse IP de l'utilisateur déclenchant le message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>L'URI demandé..</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Le HTTP Referer, si disponible.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>L'ID utilisateur.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Un lien à associer avec le message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Le message à stocker dans le journal.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fr: Les ressources externes peuvent être optimisées automatiquement, ce qui peut réduire à la fois la taille et le nombre de requêtes adressées à votre site web.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fr: Une date dans le format "temps depuis". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
fr: L'emplacement du fichier par rapport à la racine de Drupal.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
fr: L'erreur HTTP @errorcode s'est produite lors de la tentative de récupération de @remote.

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
fr: Votre configuration système ou réseau n'autorisent pas Drupal à accéder aux pages web, ce qui réduit ses fonctionalités. Cela peut être dû à la configuration de votre serveur web ou paramètres PHP et doit être résolu pour pouvoir télécharger des informations sur les mises à jour, réaliser les aggrégations de flux, s'enregistrer via OpenID, ou utiliser des services dépendant du réseau. Si vous êtes certain que Drupal peut accéder aux pages web mais que vous voyez toujours ce message, vous pouvez ajouter <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> à la fin du fichier settings.php.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
fr: Une traduction de %title en %language existe déjà. Un(e) nouveau(elle) %type sera créé(e) — et non une nouvelle traduction.

en: Your modules have been downloaded and updated.
fr: Vos modules ont été téléchargés et mis à jour.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fr: <a href="@update">Lancer les mises à jour de la base de données</a>

en: @name <em>(locked)</em>
fr: @name <em>(verrouillé)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le rôle %name ?

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
fr: Les permissions vous permettent de contrôler ce que les utilisateurs peuvent voir et faire sur votre site. Vous pouvez définir un ensemble spécifique de permissions pour chaque rôle. (Voir la page <a href="@role">Rôles</a> pour créer un rôle. Deux rôles importants sont à considérer : les utilisateurs authentifiés et les administrateurs. Toutes les permissions accordées au rôle des utilisateurs authentifiés seront accordées à tous les utilisateurs qui se connecteront sur votre site. Tous les rôles peuvent avoir un rôle d'administrateur pour le site, cela signifie que toutes les nouvelles permissions lui seront accordées automatiquement. Vous pouvez le faire sur la page <a href="@settings">de configuration des utilisateurs</a>. Vous devriez être prudent et vous assurer que seuls les utilisateurs en qui vous avez confiance obtiennent ce type d'accès et de contrôle de votre site.

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
fr: Les rôles permettent de définir précisément la sécurité et l'administration de Drupal. Un rôle définit un groupe d'utilisateurs qui ont certains privilèges tels que définis dans la <a href="@permissions">page des droits</a>. Par exemple&nbsp;: utilisateur anonyme, utilisateur authentifié, modérateur, administrateur, etc. Dans cette partie, vous pouvez définir les noms et l'ordre des rôles de votre site. Il est recommandé d'ordonner vos rôles du moins permissif (utilisateur anonyme) au plus permissif (administrateur). Pour supprimer un rôle, choisir "éditer rôle".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Translation update status
fr: Statut de mise à jour des traductions

en: There are available updates
fr: Il y a des mises à jour disponibles

en: All your translations are up to date
fr: Toutes vos traductions sont à jour

en: Filipino
fr: Philippin

en: Swiss German
fr: Suisse allemand

en: Scots
fr: Écossais

en: Select data to display below each result.
fr: Sélectionnez les données à afficher sous chaque résultat.

en: Custom Search enabled. Don't forget to <a href="@link">set permissions</a>.
fr: Custom Search activé. N'oubliez pas de <a href="@link">définir les permissions</a>.

en: Custom Search has been divided in multiple modules. Please re-enable the sub-modules you need.
fr: Custom Search a été divisé en plusieurs modules. Veuillez réactiver les sous-modules dont vous avez besoin.

en: Search Blocks
fr: Blocs de recherche

en: Provide additional search blocks by content type.
fr: Fournit des blocs de recherche additionnels par type de contenu.

en: Custom Search Blocks
fr: Blocs Custom Search

en: Provides additional search blocks.
fr: Fournit des blocs de recherche additionnels.

en: Provides Internationalization to Custom Search.
fr: Permet la traduction des champs de Custom Search.

en: Adds taxonomy selectors to Custom Search.
fr: Ajoute des sélecteurs de taxonomie à Custom Search.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seulement les fichiers avec les extensions suivantes sont permis : %extensions.

en: Import these files?
fr: Importer ces fichiers ?

en: The provided directory does not exist.
fr: Le répertoire renseigné n'existe pas.

en: Import files into your media library.
fr: Importer des fichiers dans votre bibliothèque de médias.

en: Use this option to allow HTML comments.
fr: Utilisez cette option pour autoriser les commentaires HTML

en: A module provides this configuration.
fr: Un module fournit cette configuration.

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Cache pages for anonymous users
fr: Mettre en cache les pages pour les utilisateurs anonymes

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
fr: Un thème flexible, dont les couleurs peuvent être modifiées avec beaucoup de régions.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Triptych first
fr: Premier triptyque

en: Triptych middle
fr: Triptyque du milieu

en: Triptych last
fr: Dernier triptyque

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Sidebar background
fr: Arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar borders
fr: Bordures de la barre latérale

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Plum
fr: Prune

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire @path pour le cache des styles CTools. Vérifiez les droits de votre répertoire de fichiers.

en: Select base style
fr: Sélectionner le style de base

en: Missing settings cache.
fr: Paramètres de cache manquants.

en: XX-Small
fr: XXS

en: X-Small
fr: XS

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Overline
fr: Surligner

en: Line-through
fr: Ligne à-travers

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour exécuter cette action.

en: You account permissions do not permit you to import.
fr: Les droits de votre compte ne vous permettent pas d'importer.

en: String: URL path
fr: chaîne (de caractères): chemin d'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôler l'accès par le chemin courant.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fr: Note : si aucun contexte n'est choisi, le chemin de la page actuelle sera utilisé.

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès a toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Current path
fr: Chemin actuel

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fr[0]: @identifier est "@paths"
fr[1]: Le type @identifier fait partie de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fr[0]: @identifier n'est pas "@paths"
fr[1]: Le type @identifier ne fait pas partie de "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Control access by existence of a parent term.
fr: Contrôler l'accès par l'existence d'un terme parent.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fr: "@term" a un parent dans le vocabulaire "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fr: Contrôle l'accès par vocabulaire.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fr: Seuls les vocabulaires cochés seront valides.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Control access by checking which theme is in use.
fr: Contrôler l'accès en fonction du thème utilisé.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fr: Sera seulement accessible si le thème courant est le thème sélectionné.

en: Error, unset theme
fr: Erreur, thème non défini

en: Current theme is "@theme"
fr: Le thème courant est "@theme"

en: Unpublished node @nid
fr: Nœud @nid dépublié

en: Book children
fr: Livres enfants

en: The children menu the book the node belongs to.
fr: Le menu des enfants de livre auquel le nœud appartient.

en: Book children menu goes here.
fr: Le menu des enfants du livre va ici.

en: Node terms
fr: Termes du nœud

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fr: Termes de taxonomie du nœud référencé.

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Term formatting
fr: Mise en forme de terme

en: Inline, delimited
fr: En ligne, délimités

en: Link to terms
fr: Lier aux termes

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fr: Cocher ici pour lier les termes aux chemins des termes.

en: "@s" terms from @vocabulary
fr: "@s" termes dans @vocabulary

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Add the site feed_icons statement as content.
fr: Ajouter l'instruction du site "feed_icons" comme contenu.

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Add the logo trail as content.
fr: Ajouter la piste logo comme contenu.

en: Primary navigation links
fr: Liens de navigation primaires

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter le primary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Secondary navigation links
fr: Liens de navigation secondaires

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter secondary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

en: CSS id to use
fr: Identifiant CSS à utiliser

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Multiple terms from node
fr: Termes multiples du nœud

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fr: Le texte de ce lien sera "@more". Ce paramètre peut être modifié seulement dans la configuration de View.

en: Fields override
fr: Supplantation de champs

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fr: Panels : affichage "%title" enregistré sous l'identifiant %did

en: Panels: saved display with id %did
fr: Panneaux (panels) : affichage enregistré avec l'id %did

en: Manage this mini-panel
fr: Gérer ce mini-panneau

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de ce style. Il apparaîtra dans l'interface d'administration pour être facilement identifié.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est ce style, ce qu'il fait ou à quel usage il est destiné, pour un usage administratif

en: You must choose an administrative title.
fr: Vous devez choisir un titre administratif.

en: You must choose a machine name.
fr: Vous devez choisir un nom machine.

en: Create custom style
fr: Créer un style personnalisé

en: Make this style available to other regions or panes
fr: Rendez ce style disponible aux autres régions ou volets

en: Basic styles
fr: Styles de base

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fr: Une boîte simple avec une bordure optionnelle. Vous pouvez définir la couleur du texte et la bordure.

en: Header background
fr: Arrière-plan de l'entête

en: Header border
fr: Bordure d'entête

en: Header font
fr: Police de caractères de l'entête

en: Rounded shadow box
fr: Boîte avec un cadre arrondi et une ombre portée.

en: Text font
fr: Police de caractères du texte

en: Allows choice of a stylizer style
fr: Permet la sélection d'un syle de mise à forme

en: Custom style
fr: Style personnalisé

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
fr: Une liste -séparée par des espaces- de balises HTML autorisées dans le contenu des éléments de flux. Les balises non autorisées sont automatiquement supprimées du contenu.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fr: %field ne peut contenir que les caractères de a-z, soulignement (_), ou des tirets (-).

en: %field cannot contain any markup.
fr: %field ne peut pas contenir de balise.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fr: Aucun alias d'URL disponible. <a href="@link">Ajouter un alias d'URL</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
fr: Pour permettre la recherche de mots, le moteur de recherche maintient un index des mots trouvés dans le contenu et ses champs, ainsi que ceux ajoutés au contenu par d'autres modules (comme les commentaires qui proviennent du module Comment inclut au core et les termes de taxonomie qui proviennent du module Taxonomy inclut au core). Pour construire ou mettre à jour cet index, une <a href="@cron">tâche de maintenance Cron</a> correctement configurée est nécessaire. Les utilisateurs ayant la permission d'<em>Administration des recherche</em> pourront configurer les paramètres du cron sur la <a href="@searchsettings">page de configuration du module Search</a>.

en: Content reindexing
fr: Réindexation du contenu

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
fr: Les modifications sur le contenu de votre site (créer, éditer ou supprimer du contenu et des commentaires) ajoute automatiquement ces éléments comme étant à indexer ou à réindexer lors de la prochaine exécution du cron. Lorsqu'un contenu est marqué pour la réindexation, le contenu précédent reste dans l'index jusqu'à ce que cron s'exécute, après quoi il est remplacé par le nouveau contenu. Contrairement aux actions liées au contenu, les actions liées à la structure de votre site ne provoquent pas de réindexation du contenu concerné. Des actions liées à la structure qui influent sur le contenu sont par exemple supprimer ou éditer les termes de taxonomie, activer ou désactiver des modules qui ajoutent du texte au contenu (Taxonomy, Comment, et des modules fournissant des champs) et de modifier les champs ou les paramètres d'affichage de vos types de contenu. Si vous effectuez l'une de ces actions et que vous voulez faire en sorte que l'index de recherche soit mis à jour afin de refléter les changements, vous pouvez marquer tout le contenu pour réindexation en cliquant sur le bouton "Réindexer le site" sur la <a href="@searchsettings">page des paramètres de recherche</a>. Si vous avez beaucoup de contenu sur votre site, cela peut prendre plusieurs exécutions du cron pour une réindexation complète.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
fr: Les pages mises en cache ne seront pas recréées tant qu'au moins cette durée ne se sera pas écoulée.

en: Expiration of cached pages
fr: Expiration des pages en cache

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
fr: La durée maximale pendant laquelle un système de cache externe peut utiliser une ancienne version d'une page.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
fr: Ces options contrôlent les paramètres d'affichage du thème %name. Lorsque votre site utilisera ce thème, ces paramètres seront appliqués.

en: Administer software updates
fr: Gérer la mise à jour logicielle

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
fr: Veuillez saisir une adresse de courriel valide ou utiliser un jeton d'adresse de courriel tel que %author.

en: @required_name (Missing)
fr: @required_name (Manquant)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fr: @required_name (Version @compatibility requise)

en: @name requires at least PHP @version.
fr: @name requiert au minimum PHP @version.

en: Unresolved dependency
fr: Dépendance non résolue

en: @name requires this module.
fr: @name à besoin de ce module.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fr: @name requiert ce module et cette version. Vous utilisez actuellement @required_name version @version

en: Data comparison
fr: Comparaison de données

en: Comparison operation
fr: Opération de comparaison

en: Custom search paths
fr: Chemins de recherche personnalisés

en: Results page opens in
fr: La page des résultats s'ouvre dans

en: the same window
fr: la même fenêtre

en: a new window
fr: une nouvelle fenêtre

en: Select the criteria to display on the advanced search form.
fr: Sélectionnez les critères à afficher dans le formulaire de recherche avancée.

en: Select the content types to display on the advanced search form.
fr: Sélectionnez les types de contenu à afficher dans le formulaire de recherche avancée.

en: Choosing -Any- restricts the search to the selected content types.
fr: Le choix -Tout- limite la recherche aux types de contenu sélectionnés.

en: If not checked, choosing -Any- will search in all content types.
fr: Si non coché, le choix -Tout- lancera la recherche dans tous les types de contenu.

en: Select the vocabularies to display on the advanced search form.
fr: Sélectionnez les vocabulaires à afficher dans le formulaire de recherche avancée.

en: Site details
fr: Détails du site

en: Local action
fr: Action locale

en: Label element
fr: Élément étiquette

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fr: Si coché, la validité du format de l'URL sera verifiée durant la validation.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est optionnel et la soumission d'un titre seul sera acceptée. SI l'URL est omise, le titre sera affiché en texte brut.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fr: Lors de l'affichage, le lien aura cet attribut de classe (class). Les classes doivent être séparées par des espaces.

en: Title, as plain text
fr: Attribut title, en tant que texte brut

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: Title and slogan
fr: Titre et slogan

en: Ice
fr: Glace

en: Can't handle more than one field storage engine
fr: Il n'est pas possible de spécifier plus d'un moteur de stockage de champ

en: Field storage engine not found.
fr: Le moteur de stockage de champs n'a pas été trouvé.

en: For this query an entity type must be specified.
fr: Un type d'entité doit être spécifié pour cette requête.

en: Entity %entity has no base table.
fr: L'entité %entity n'a pas de table dans la base.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
fr: Impossible de trier @entity_type par @key

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fr: Le préfixe %prefix, saisi pour les tables de la base de données est incorrect. Le préfixe ne peut contenir que des caractères alphanumériques, des points, ou des tirets bas (_).

en: Default settings file
fr: Fichier de configuration par défaut

en: The default settings file does not exist.
fr: Le fichier de configuration par défaut n'existe pas.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
fr: L'installeur @drupal exige que le fichier %default-file ne soit pas modifié par rapport à l'original téléchargé.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
fr: Tentative de création d'une instance de champ @field_name sans type d'entité.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
fr: Tentative de création d'une instance de champ @field_name avec un type d'entité interdit @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
fr: Tentative de mettre à jour une instance d'un champ inexistant @field.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
fr: Tentative de mise à jour d'une instance du champ @field sur le paquet @bundle qui n'existe pas.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fr: Tentative de purger un champ @field_name qui possède encore des instances.

en: %name: the value may be no less than %min.
fr: %name: la valeur ne peut pas être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fr: %name: la valeur ne peut pas être supérieure à %max.

en: No fields have been defined yet.
fr: Aucun champ n'a encore été défini.

en: Weight for new field
fr: Poids du nouveau champ

en: Weight for added field
fr: Poids du champ ajouté

en: Custom display settings
fr: Paramètres d'affichage personnalisés

en: Use custom display settings for the following view modes
fr: Utiliser les paramètres d'affichage personnalisés pour les modes d'affichage suivants

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
fr: Le mode %view_mode utilise maintenant une configuration d'affichage personnalisée. Vous pouvez en <a href="@url">modifier les paramètres ici</a>.

en: User interface for the Field API.
fr: Interface utilisateur de Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Edit an existing effect within a style.
fr: Modifier un effet existant sur un sytle.

en: Delete an existing effect from a style.
fr: Supprimer un effet existant sur un style.

en: Node module element
fr: Élément du module Node

en: Close overlay
fr: Fermer le premier plan (overlay)

en: Poll module settings
fr: Paramètres du module de sondage

en: Poll vote
fr: Votes du sondage

en: Poll results
fr: Résultats du sondage

en: The new set name is required.
fr: Le nom du nouveau ensemble est requis.

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
fr: L'ensemble de raccourcis %name existe déjà. Choisissez un autre nom.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fr: Texte attendu trouvé dans @field du message de courriel : "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fr[0]: @count courriel a été envoyé pendant ce test.
fr[1]: @count courriels ont été envoyés pendant ce test.

en: Blocked IP addresses
fr: Adresses IP bloquées

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
fr: Les adresses IP listées ici sont bloquées sur votre site. Les adresses bloquées ont l'interdiction complète d'accéder au site et à la place peuvent voir un bref message expliquant la situation.

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
fr: Le type de contenu %rowtype avait les attachements désactivés mais contient des fichiers attachés. Les attachements ont été réactivés pour migrer les données existantes. Vous devriez effacer le champ "fichier attaché" dans le type %rowtype si cette donnée n'est pas nécessaire.

en: Upload module has been migrated to File module.
fr: Le module Upload a été déplacé dans le module File.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fr: Les variables disponibles sont : [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
fr: Pas encore assigné

en: not yet created
fr: Pas encore créé

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Merci de vous être enregistré sur [site:name]. Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe.
    
    Après avoir paramétré votre mot de passe, vous pourrez vous identifier à l'adresse [site:login-url] lors de vos prochaines connexions :
    
    identifiant : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Un administrateur du site [site:name] vous a créé un compte. Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe.
    
    Après avoir paramétré votre mot de passe, vous pourrez vous identifier à l'adresse [site:login-url] lors de vos prochaines connexions :
    
    identifiant : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Une demande de renouvellement de mot de passe a été faite pour votre compte sur [site:name].
    
    Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe. Il expirera après un jour et rien ne se passera s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été bloqué.
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Une demande d'annulation de votre compte a été faite sur [site:name].
    
    Vous pouvez maintenant annuler votre compte sur [site:url-brief] en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:cancel-url]
    
    REMARQUE : L'annulation de votre compte n'est pas reversible.
    
    Ce lien expirera après un jour et rien ne se passera s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été annulé.
    
    --  L'équipe [site:name]

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
fr: La possibilité d'envoyer aux utilisateurs leur mot de passe en clair a été retirée de Drupal 7. Vos gabarits de courriels existants ont été modifiés pour retirer le mot de passe. Nous vous conseillons de <a href="@template-url">revoir vos gabarits</a> afin de vous assurer qu'ils sont correctement lisibles.

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
fr: La translittération rétroactive n'est pas supportée actuellement sur le système de la base de données que cette installation de Drupal utilise. Si vous pensez que cela devrait être réparé, veuillez <a href="@issues-url">signaler un incident</a> dans la file d'attente des incidents du projet.

en: Transliteration is not required.
fr: La translittération n'est pas requise.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
fr: Il n'existe pas de nom de fichier contenant des caractères non-ASCII.

en: Transliterated file name
fr: Nom de fichier translittéré

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
fr: La base données liste actuellement @x_filenames contenant des caractères non-ASCII.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
fr: Cependant, ce compte pourrait être inexact puisque certains fichiers n'ont pas besoin d'être renommés. Par exemple, les fichiers hors-ligne ne seront jamais changés.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
fr: Note: la table n'affiche que les 10 premières entrées.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
fr: <strong>AVERTISSEMENT:</strong> si vous avez entré manuellement des chemins d'images ou de fichiers dans des champs de texte (par exemple, les zones de texte ou les éditeurs WYSIWYG), renommer les fichiers brisera ces références. Comme il n'y a actuellement aucune façon automatique de réparer aussi les fichiers référencés dans des contenus textuels, c'est une très bonne idée de préalablement sauvegarder la base de données et le répertoire %files. Les modules accédant aux fichiers en utilisant leur identifiants système ne seront pas affectés.

en: Transliterate file names during upload.
fr: Translittérer les noms de fichiers pendant le transfert.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
fr: Permettre de convertir les noms de fichiers dans le jeu de caractères US-ASCII pour une compatibilité cross-plateformes.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
fr: Ce paramètre est recommandé afin de prévenir les problèmes avec les systèmes de fichiers insensibles à la casse. Il n'a aucun effet si la translittération a été désactivée.

en: Region style
fr: Style de la région

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Required by: !dependents
fr: Requis par : !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fr: En conflit avec : !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
fr: @module semble ne pas inclure le fichier @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fr: Le fichier @filename est déprécié et peut-être supprimé.

en: Conflicts with another feature
fr: En conflit avec une autre fonctionnalité

en: Configuration files
fr: Fichiers de configuration

en: Custom ruleset
fr: Ensemble de droits personnalisé

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fr: Les droits personnalisés sont des combinaisons de plugins d'accès que vous pouvez utiliser pour le contrôle d'accès, les critères de sélection et la visibilité des panneaux.

en: There are no custom rulesets.
fr: Il n'y a aucun ensemble de règles personnalisés.

en: Manage custom rulesets
fr: Gérer les ensembles de règles personnalisés

en: Custom rulesets
fr: Ensembles de droits personnalisés

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fr: Crée des droits d'accès personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: ruleset
fr: ensemble de règles

en: Ruleset
fr: Ensemble de règles

en: rulesets
fr: ensembles de règles

en: Rulesets
fr: Ensembles de règles

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fr: Les panneaux de contenus personnalisés sont du HTML de base que vous saisissez et qui peut être réutilisé dans tous vos pannneaux.

en: There are no custom content panes.
fr: Il n'y a aucun panneau personnalisé.

en: Manage custom content
fr: Gérer le contenu personnalisé

en: Custom content panes
fr: Panneaux de contenu personnalisé

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fr: Créer des volets personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: La catégorie dans laquelle ce contenu doit apparaître. Si laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: content pane
fr: volet de contenu

en: content panes
fr: panneaux de contenu

en: Content panes
fr: Panneaux de contenu

en: @type will not display due to missing context
fr: @type ne sera pas affiché en raison d'un contexte manquant

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fr: Il manque la clé %key dans la définition du plugin @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fr: La définition du plugin @plugin ne peut trouver le schéma %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fr: La définition du plugin @plugin utilise %schema, mais ne dispose pas d'une section d'export.

en: Add a new @plugin
fr: Ajouter un nouveau @plugin

en: Edit @plugin %title
fr: Modifier @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fr: Cloner @plugin %title

en: Import @plugin
fr: Importer @plugin

en: Export @plugin %title
fr: Exporter @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %title ?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fr: Cette action supprimera définitivement toutes les personnalisations apportées à cet élément.

en: The item has been reverted.
fr: L'élément a été rétabli.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fr: Cette action va supprimer définitivement cet item de votre base de données.

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title could not be created.
fr: %title n'a pas pu être créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: %title could not be updated.
fr: %title n'a pas pu être mis à jour.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fr: Vous pouvez importer une définition exportée en collant le code de l'objet dans le champ ci-dessous.

en: @plugin %title was enabled.
fr: @plugin %title a été activé.

en: @plugin %title was disabled.
fr: @plugin %title a été désactivé.

en: Configuration error. No handler found.
fr: Erreur de configuration. Aucun gestionnaire trouvé.

en: No item found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fr: La propriété "clé primaire" de la définition de l'export de @table est manquante.

en: Configure style
fr: Configurer le style

en: Limit to these vocabularies
fr: Restreindre à ces vocabulaires

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fr: Si aucun vocabulaire n'est coché, les termes de tous les vocabulaires seront acceptés.

en: Missing/deleted content
fr: Contenu manquant/supprimé

en: Make this content reusable
fr: Rendre ce contenu réutilisable

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de ce contexte. Il doit être unique, et ne peut contenir que des caractères alpha-numériques et des caractères de soulignement. Une fois créé, vous ne pourrez pas changer ce nom.

en: Link the node title to the node
fr: Lier le titre du nœud au nœud

en: Select a build mode for this node.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce nœud.

en: Shows links to register or login.
fr: Affiche les liens pour s'inscrire ou se connecter.

en: - No tag -
fr: Aucune balise

en: CSS class to use
fr: Classe CSS à utiliser

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fr: Vous avez des changements non enregistrés. Ces changements seront temporaires jusqu'à ce que vous cliquiez <em>Enregistrer</em>

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: The unique ID for this @export.
fr: L'identifiant unique de ce(tte) @export.

en: @plugin code
fr: Code de @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
fr: Permettre à l'import de supplanter un enregistrement existant.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une importation depuis le code. Rapport d'erreurs : @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: L'id d'exportation ne peut comporter que des lettres minuscules des caractères de soulignement et des chiffres.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fr: Un @plugin avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom ou supprimer l'élément existant avant de créer le nouveau.

en: Node edit form from node
fr: Formulaire d'édition depuis un nœud

en: Adds node edit form from a node context.
fr: Ajoute le formulaire de modification de nœud depuis un contexte de nœud.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fr: Les style personalisés peuvent être appliqués aux régions et aux panneaux de Panels.

en: There are no custom styles.
fr: Il n'y a aucun style personnalisé.

en: Manage styles
fr: Gérer les styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fr: Créer des styles personnalisés pour des applications comme Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fr: Il n'y actuellement aucun style disponible à l'ajout. Vous devriez activer un module qui les utilise, comme Panels.

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Select style type
fr: Sélectionner le type de style

en: View attachment
fr: Vue jointe

en: View context
fr: Contexte de la vue

en: "Before" attachment
fr: Élément joint "Avant"

en: "After" attachment
fr: Élément joint "Après"

en: You must select at least one attachment to display.
fr: Vous devez sélectionner au moins une pièce jointe à afficher.

en: "@context" attachment
fr: Pièce jointe de "@context"

en: View empty text
fr: Texte de vue vide

en: Display the view empty text if there are no results.
fr: Afficher le texte de vue vide s'il n"y a pas de résultat.

en: "@context" empty text
fr: Texte de "@context" vide

en: View exposed widgets
fr: Widgets exposés de la vue

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fr: Afficher les widgets exposés de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" exposed widgets
fr: Widgets exposés de "@context"

en: View feed icon
fr: Icône de flux de la vue

en: Display the view feed icon if there are no results.
fr: Afficher l'icône de flux de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" feed icon
fr: Icône de flux de "@context"

en: View footer
fr: Pied de page de la vue

en: Display the view footer if there are no results.
fr: Afficher le pied de page de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" footer
fr: Pied de page de "@context"

en: View header
fr: Entête de la vue

en: Display the view header if there are no results.
fr: Afficher l'entête de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" header
fr: Entête de "@context"

en: View pager
fr: Pagination de la vue

en: Display the view pager if there are no results.
fr: Afficher la pagination de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" pager
fr: Pagination de "@context"

en: View row
fr: Voir la ligne

en: Select context
fr: Choisir un contexte

en: Configure rows
fr: Configurer les lignes

en: Invalid context selected.
fr: Contexte choisi invalide.

en: Context contains an invalid view.
fr: Le contexte contient une vue invalide.

en: Row @number
fr: Ligne @number

en: Display specific fields
fr: Afficher certains champs

en: Row information
fr: Information de la ligne

en: Broken view
fr: Vue brisée

en: Displaying: !fields
fr: Affichage de : !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fr: Aucun champ affiché du fait d'une mauvaise configuration.

en: Displaying the configured row.
fr: Affichage de la ligne configurée.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fr[0]: "@context" ligne @rows
fr[1]: "@context" ligne @rows

en: You must select a view.
fr: Vous devez choisir une vue.

en: Node from view
fr: Nœud à partir d'une vue

en: Row number
fr: Numéro de ligne

en: Row number must be a positive integer value.
fr: Le numéro de ligne doit être un nombre entier positif.

en: Term from view
fr: Terme à partir d'une vue

en: User from view
fr: Utilisateur à partir d'une vue

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fr: Rend les résultats de vues disponibles comme un contexte d'utilisation dans les panneaux et autres applications.

en: Contains rows in contexts.
fr: Contiens des lignes dans les contextes.

en: Context settings
fr: Paramètres du contexte

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fr: Panels est activé mais CTool est obsolète. Tous les modules Panels sont désactivés jusqu'à ce que CTools soit mis à jour. Consulter la page de statut pour plus d'information.

en: Panel region
fr: Région de panneau

en: Panel pane
fr: Volet (Panel pane)

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fr: Obtenir une vue d'ensemble des objets liés aux Panneaux.

en: Custom layout
fr: Mise en page personnalisée

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fr: Les mises en page personnalisées permettent d'ajouter plus de mises en page spécifiques au site, que vous pouvez ensuite utiliser dans vos panneaux.

en: There are no custom layouts.
fr: Il n'y a aucune mise en page personnalisée.

en: Manage custom layouts
fr: Gérer les mises en page personnalisées.

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fr: Procède au rendu normal du panneau. C'est l'option la plus commune.

en: Add new pane
fr: Ajouter un nouveau volet

en: Customize this page
fr: Personnaliser cette page

en: Panels In-Place Editor
fr: Éditeur intégré de Panneaux

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fr: Fournit une interface utilisateur pour gérer des panneaux directement depuis les pages à modifier, plutôt que de devoir utiliser l'interface d'administration des panneaux.

en: In-Place Editor
fr: Editeur intégré

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fr: Permet aux utilisateurs autorisés de mettre à jour et réorganiser le contenu lors de la consultation de ce panneau.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fr: Les modification non sauvegardées seront perdues. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fr: Ce panneau est en cours de modification par l'utilisateur !user et est de ce fait verrouillé en édition aux autres utilisateurs. Ce verrou est en place depuis !age.
    
    Cliquer sur OK pour casser ce verrou. Toutes les modifications faites par !user seront perdues.

en: Missing layout
fr: Mise en page manquante

en: mini panel
fr: mini-panneau

en: mini panels
fr: mini-panneaux

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: Only one criterion must pass.
fr: Un seul critère doit passer.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fr: La mise en page : @layout n'a pas pu être trouvée. Le thème est peut-être désactivé.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: Dans quelle catégorie cet agencement devrait apparaître. Si ce champ est laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: Broken/missing plugin
fr: Plugin corrompu/manquant

en: layouts
fr: mises en page

en: Builders
fr: Constructeurs

en: Reuse layout
fr: Réutiliser la mise en page

en: Canvas settings
fr: Paramètres de canevas

en: Configure canvas
fr: Configurer les canevas

en: Canvas class
fr: Classe de cavenas

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fr: Cette classe sera la classe primaire pour cette mise en page. Elle sera également ajoutée à toutes les colonnes, lignes et classes de région pour s'assurer que les mises en pages dans les mises en pages ne vont pas hériter des CSS des uns et des autres. Si laissé vide, le nom de la mise en page ou l'identifiant de l'affichage sera utilisé.

en: Column class
fr: Classe de colonne

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fr: Cette classe sera appliquée à toutes les colonnes de la mise en page. Si ce champ est laissé vide, ce sera : panels-flexible-column.

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fr: Cette classe sera appliquée à toutes les lignes de la mise en page. Si ce champ est laissé vide, ce sera : panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fr: Cette classe sera appliquée à toutes les régions de la mise en page. Si ce champ est laissé vide, ce sera : panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fr: Met à l'échelle les largeurs variables pour IE6

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fr: IE6 ne s’accommode pas convenablement des largeurs à 100%. Si cette case est cochée, la largeur sera ajustée à 99% pour compenser.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fr: Si une valeur est saisie, le canevas de la mise en page sera figé au nombre de pixels de largeur renseigné.

en: Column separation
fr: Séparation des colonnes

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fr: Quelle marge intérieure (padding) utiliser entre deux colonnes adjacentes ? Note : cette marge est utilisée de part et d'autre de la colonne, la valeur finale est donc multipliée par deux.

en: Region separation
fr: Séparation des régions

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fr: Quelle marge intérieure (padding) utiliser entre deux régions adjacentes ? Note : cette marge est utilisée de part et d'autre de la région, la valeur finale est donc multipliée par deux.

en: Row separation
fr: Séparation des lignes

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fr: Quelle marge intérieure (padding) utiliser entre deux lignes successives ? Note : cette marge est utilisée en-dessous et au-dessus de la ligne, la valeur finale est donc multipliée par deux.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fr: Saisir la classe CSS qui sera utilisée. Ceci peut être utilisé pour appliquer automatiquement un style de votre thème, par exemple.

en: Save this layout for reuse
fr: Enregistrer cette mise en page pour une réutilisation

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom de cet agencement, exploitable informatiquement. Il doit être unique et ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des espaces soulignées. Une fois créé, vous ne pourrez plus modifier cette valeur !

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de cette mise en page, ce qu'elle fait ou à quel usage elle est destinée, pour un usage administratif.

en: Keep current panel layout flexible
fr: Conserve la flexibilité de la mise en page du panneau

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fr: Si cette case et cochée, ce panneau continuera d'utiliser une mise en page générique flexible et ne fera pas usage de la mise en page enregistrée. Utilisez cette option si vous souhaitez dupliquer cette mise en page.

en: That name is used by another layout: @layout
fr: Ce nom est utilisé par une autre mise en page : @layout

en: Columns: 1
fr: Colonnes : 1

en: Columns: 3
fr: Colonnes : 3

en: Columns: 2
fr: Colonnes : 2

en: That name is used by another style: @page
fr: Ce nom est utilisé par un autre style : @page

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fr: La configuration est figée et ne peut pas être changée.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fr: Cette configuration est fournie par un module, mais a été modifiée.

en: A custom configuration by a user.
fr: Une configuration personnalisée par un utilisateur.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fr: Dans le cas où une nouvelle révision doit être enregistrée, l'entrée du journal expliquant les changements pour cette version.

en: Creates revision
fr: Crée une révision

en: Whether saving this node creates a new revision.
fr: Si sauvegarde de ce nœud créé une nouvelle révision.

en: The current date and time.
fr: La date et l'heure actuelle.

en: Copy source
fr: Copier la source

en: Hide on-page translation from you
fr: Cacher l'interface de traduction pour votre profil

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
fr: Strongarm permet aux constructeurs de site de gérer les réglages par défaut pour les variables. Toutes les valeurs par défaut fournies par Strongarm sont lisées sur cette page. Toute variable surchargée peut retourner à sa valeur par défaut en cochant sa case et cliquant sur le bouton "Rétablir par défaut".

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: The URL of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page actuelle.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page actuelle.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page courante sur la visualisation de listes paginées.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fr: The %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) invalides suivants : @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fr: Le nœud source du jeu de traductions du nœud courant.

en: Account cancellation URL
fr: URL d'annulation de compte

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fr: L'URL de la page de confirmation de suppression de ce compte utilisateur.

en: One-time login URL
fr: URL de connexion à usage unique

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fr: L'URL de connexion à usage unique pour ce compte utilisateur.

en: Tokens related to menu links.
fr: Jetons liés aux liens de menus.

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: The URL of the menu link.
fr: L'URL du lien de menu.

en: The menu link's parent.
fr: Le parent du lien de menu.

en: Tokens related to the current page request.
fr: Jetons liés à la requête de la page actuelle.

en: Page number
fr: Numéro de page

en: The book page associated with the node.
fr: La page de livre associée au nœud.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu pour ce nœud.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximum de chaque composant dans l'alias (ex.: [titre]). 100 est la longueur recommandée. @max est la longueur maximum possible. Consultez <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour plus de détails.

en: The field %name is not a valid number.
fr: Le champ %name n'est pas un nombre valide

en: The field %name cannot be greater than @max.
fr: Le champ %name ne peut pas être supérieur à @max

en: The field %name cannot be less than @min.
fr: Le champ %name ne peut pas être inférieur à @min

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fr: Le champ <em>Chaînes à supprimer</em> ne doit pas contenir d'HTML. Assurez-vous de désactiver les éditeurs WYSIWYG pour ce champ.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fr: Sélectionnez les types de chemins n'ayant pas d'alias pour lesquels générer des alias d'URL

en: Bulk updating URL aliases
fr: Mise à jour en masse des alias d'URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fr[0]: 1 alias d'URL généré.
fr[1]: @count alias d'URL générés.

en: language neutral
fr: langue neutre

en: Pattern for all @language @node_type paths
fr: Motif pour tous les chemins @language de @node_type

en: Updated alias for node @nid.
fr: Alias mis à jour pour le nœud @nid.

en: Taxonomy term paths
fr: Chemins de terme de taxonomie

en: Updated alias for term @tid.
fr: Alias mis à jour pour le terme @tid.

en: Forum paths
fr: Chemins des forums

en: Updated alias for forum @tid.
fr: Alias mis à jour pour le forum @tid.

en: User paths
fr: Chemins des utilisateurs

en: Updated alias for user @uid.
fr: Alias mis à jour pour l'utilisateur @uid.

en: Blog paths
fr: Chemins des blogs

en: Updated alias for blog user @uid.
fr: Alias mis à jour pour le blog de l'utilisateur @uid.

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 nœud.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count nœuds.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 terme.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count termes.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 compte utilisateur.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count comptes utilisateurs.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fr: Vous avez défini @name comme séparateur et décidé de le retirer lorsque rencontré dans les chaînes. Ceci peut poser des problèmes avec vos motifs surtout avec le jeton terme:chemin. Vous devriez probablement définir l'action de @name à "remplacer par le séparateur".

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
fr: Le nonce de @endpoint a été rejeté car il n'est pas mis en forme convenablement, nonce : @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
fr: Le nonce reçu de @endpoint est hors de portée (différence de temps : @intervals). Vérifier les éventuelles dérives d'horloge.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
fr: La reproduction du nonce a été bloquée par @ip, nonce: @nonce.

en: Updated by !name on @date
fr: Mis à jour par !name le @date

en: @revision by @name
fr: @revision par @name

en: Use ISO-8601 week numbers
fr: Utiliser les numéros de semaine ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fr: IMPORTANT ! Si cette case est cochée, le premier jour de la semaine DOIT être défini à Lundi

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fr: Lors de l'utilisation des numéros de semaine ISO-8601, le premier jour de la semaine doit être défini à Lundi.

en: Field @label (@field_name)
fr: Champ @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fr: Il n'y a pas de champs date dans cette base de données.

en: The date field which whose type should be changed.
fr: Le champ date dont le type devrait être changé.

en: The type of date to change the field to.
fr: Le type de date vers lequel changer le champ.

en: New type:
fr: Nouveau type :

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fr: Le type actuel est le même que le type sélectionné. Il n'y a rien à changer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fr: Le champ @field_name a été changé de @old_type en @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fr: Remplacer le type de champ date par un autre type de champ. En phase expérimentale, à utiliser avec précautions car cette opération comporte des risques.

en: Year range
fr: Intervalle d'années

en: PHP evaluation
fr: Evaluation PHP

en: - Use default -
fr: - Utiliser la valeur par défaut -

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Query type
fr: Type de requête

en: Search page
fr: Page de recherche

en: Moderation status
fr: Statut de modération

en: General Information
fr: Information générale

en: Comment display
fr: Affichage des commentaires

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: The description displayed when hovering over the link.
fr: La description affichée au survol du lien.

en: Specifies a unique ID for the link.
fr: Définit une ID unique pour le lien.

en: Specifies the relationship between the current page and the link. Enter 'nofollow' here to nofollow this link.
fr: Précise la relation entre la page courante et le lien. Entrez "nofollow" pour l'ajouter au lien.

en: Enter additional classes to be added to the link.
fr: Entrez des classes additionnelles à ajouter à ce lien.

en: Enter additional styles to be applied to the link.
fr: Entrez des styles additionnels à ajouter à ce lien.

en: Specifies where to open the link. Using this attribute breaks XHTML validation.
fr: Précise où ouvrir ce lien. Utiliser cet attribut empêche la validation XHTML.

en: Access Key
fr: Accès rapide au clavier

en: Specifies a <a href="@accesskey">keyboard shortcut</a> to access this link.
fr: Définit un <a href="@accesskey">raccourci clavier</a> pour accéder à ce lien.

en: Menu item attribute options
fr: Options des attributs des éléments de menu.

en: Enable the @attribute attribute.
fr: Active l'attribut @attribute.

en: Class registry
fr: Registre des classes

en: Condition set (OR)
fr: Ensemble de conditions (OR)

en: Condition set (AND)
fr: Ensemble de conditions (AND)

en: Action set
fr: Ensemble d'actions

en: Administer rule configurations
fr: Administrer la configuration des règles

en: Manage reaction rules and rule components.
fr: Gérer les réactions et les composants pour les règles.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
fr: Réagir sur les évènements et conditionnellement, évaluer les actions.

en: unlabeled
fr: sans étiquette

en: Current list item
fr: Élément de la liste courante

en: Site-wide settings and other global information.
fr: Paramètres à l'échelle du site et information globale.

en: After updating an existing comment
fr: Après la mise à jour d'un commentaire existant

en: Before saving a comment
fr: Avant d'enregistrer un commentaire

en: saved comment
fr: commentaire sauvegardé

en: unchanged comment
fr: commentaire inchangé

en: A comment is viewed
fr: Un commentaire est consulté

en: Revision identifier
fr: Identifiant de révision

en: Set a data value
fr: Définir une valeur de donnée

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
fr: Spécifie les données devant être modifiées à l'aide d'un sélecteur de données, par exemple "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
fr: La nouvelle valeur à définir pour les données spécifiées.

en: Fetch entity by id
fr: Récupérer l'entité par son identifiant

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
fr: Spécifie le type d'entité qui doit être récupérée.

en: Fetched entity
fr: Entité récupérée

en: Fetch entity by property
fr: Récupérer l'entité par une propriété

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
fr: Spécifie le type de l'entité qui doit être récupéré.

en: The property by which the entity is to be selected.
fr: La propriété par laquelle l'entité est sélectionnée.

en: The property value of the entity to be fetched.
fr: La valeur de la propriété de l'entité devant être récupérée.

en: Limit result count
fr: Limiter le nombre de résultats

en: Limit the maximum number of fetched entities.
fr: Limite le nombre maximum d'entités récupérées.

en: Create a new entity
fr: Créer une nouvelle entité

en: Specifies the type of the entity that should be created.
fr: Spécifie le type de l'entité qui doit être créée.

en: Created entity
fr: Entité créée

en: Save entity
fr: Enregistrer l'entité

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
fr: Spécifie l'entité, qui devrait être enregistrée définitivement.

en: Force saving immediately
fr: Forcer l'enregistrement immédiat

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
fr: En principe la sauvegarde est différée jusqu'à la fin de l'évaluation, ainsi plusieurs sauvegardes peuvent être effectuées en une seule fois. Si ceci est paramétré, la sauvegarde sera forcée et se déclenchera immédiatement.

en: Delete entity
fr: Supprimer l'entité

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
fr: Spécifie l'entité qui doit être supprimée définitivement.

en: The data list, to which an item is to be added.
fr: La liste des données, à laquelle un élément doit être ajouté.

en: Item to add
fr: Élément à ajouter

en: Insert position
fr: Insérer la position

en: The data list for which an item is to be removed.
fr: La liste de données dans laquelle un élément doit être retiré.

en: Item to remove
fr: Élément à retirer

en: Add a variable
fr: Ajouter une variable

en: Specifies the type of the variable that should be added.
fr: Précise le type de la variable qui doit être ajouté.

en: Added variable
fr: Variable ajoutée

en: Create a data structure
fr: Créer une structure de données

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
fr: Indique le type de la structure de données qui devrait être créée.

en: Created data
fr: Donnée créée

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
fr: <strong>Donnée sélectionnée :</strong> %selector

en: Reload form
fr: Recharger le formulaire

en: Append the item to the end.
fr: Ajoute l'élément à la fin.

en: Prepend the item to the front.
fr: Ajouter l'élément au début.

en: Data to compare
fr: Données à comparer

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
fr: Les données à comparer, spécifiées par l'utilisation d'un sélecteur de données, ex. "node:author:name".

en: The comparison operator.
fr: L'opérateur de comparaison.

en: Data value
fr: Valeur de la donnée

en: The value to compare the data with.
fr: La valeur à comparer avec la donnée.

en: Entity is new
fr: L'entité est nouvelle

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
fr: Spécifie l'entité pour laquelle évaluer la condition.

en: Entity has field
fr: L'entité possède un champ

en: The name of the field to check for.
fr: Le nom du champ à vérifier.

en: Compare two data values of the same type with each other.
fr: Comparer entre elles 2 valeurs de même type.

en: is lower than
fr: est inférieur à

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
fr: Cette condition détermine si l'entité spécifiée vient d'être créée et n'est pas encore enregistrée dans la base de données.

en: Before saving content
fr: Avant d'enregistrer le contenu

en: Content is viewed
fr: Le contenu est consulté

en: view mode
fr: mode d'affichage

en: Content is of type
fr: Le contenu est de type

en: The content type(s) to check for.
fr: Le(s) type(s) de contenu à vérifier.

en: Create or delete any URL alias
fr: Créer ou supprimer n'importe quel alias d'URL

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fr: Spécifier le chemin existant auquel donner un alias. Par exemple : node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel cette donnée peut être accédée. Par exemple, "a-propos" pour une page "à propos". Utiliser un chemin relatif et ne pas ajouter de slash de fin.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
fr: Si spécifié, la langue pour laquelle l'alias d'URL s'applique.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel ce contenu peut être accédé. Par exemple, "a-propos" pour une page "à propos". Utiliser un chemin relatif et ne pas ajouter de slash de fin.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
fr: Laisser vide pour supprimer l'alias d'URL.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
fr: Créer ou supprimer un alias d'URL pour les termes de taxonomie

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
fr: Spécifier un chemin alternatif par lequel ce terme peut être accédée. Par exemple, "content/drupal" pour le terme Drupal. Utiliser un chemin relatif et ne pas ajouter de slash de fin.

en: Path has URL alias
fr: Le chemin a un alias d'URL

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fr: Spécifie le chemin existant que vous souhaitez vérifier. Par exemple : node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
fr: Spécifier l'alias d'URL à vérifier. Par exemple, "a-propos" pour une page "à propos".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
fr: Saisir le code PHP sans les délimiteurs &lt;?php ?&gt; qui retourne la valeur traitée. La valeur sélectionnée est disponible dans la variable $value. Exemple : %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
fr: Si vous souhaitez changer une variable, retournez simplement un tableau contenant les nouvelles valeurs de la variable, par ex. : !code

en: Add offset
fr: Ajouter un décalage

en: Add an offset to the selected date.
fr: Ajouter un décalage à la date sélectionnée.

en: Note that you can also specify negative numbers.
fr: Notez que vous pouvez également spécifier des nombres négatifs.

en: text token
fr: jeton texte

en: formatted text
fr: texte formaté

en: decimal number
fr: nombre décimal

en: list of text
fr: liste de texte

en: list of integer
fr: liste d'entiers

en: any entity
fr: n'importe quelle entité

en: Replacement patterns for %label
fr: Motifs de remplacement pour %label

en: Drupal is initializing
fr: Pendant l'initialisation de Drupal

en: System log entry is created
fr: Entrée de journal système créée

en: Log entry
fr: Entrée de journal

en: watchdog log entry
fr: entrée du journal watchdog

en: The category to which this message belongs
fr: La catégorie à la quelle ce message appartient

en: Request uri
fr: URI de la requête

en: An associated, HTML formatted link
fr: Un lien au format HTML associé

en: Show a message on the site
fr: Afficher un message sur le site

en: Repeat message
fr: Répéter le message

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
fr: Si désactivé et que le message a déjà été affiché, alors le message ne sera pas répété.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
fr: Un chemin Drupal, alias de chemin, ou une URL externe vers laquelle rediriger. Saisir (optionnel) des requêtes après "?" et une ancre (optionnelle) après "#".

en: Force redirect
fr: Forcer la redirection

en: Append destination parameter
fr: Ajouter le paramètre de destination

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
fr: Faut-il ajouter un paramètre de destination à l'URL, pour qu'une autre redirection émise par la suite ramène à la page d'origine.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
fr: Une liste de titres pour les liens du fil d'Ariane.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
fr: Une liste de chemins Drupal pour les liens du fil d'Ariane, correspondant à l'ordre des titres.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
fr: L'adresse de courriel ou adresses où le message doit être envoyé. La mise en forme de cette chaîne doit être en accord avec la norme RFC 2822.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
fr: Sélectionner les rôles dont les utilisateurs devraient recevoir l'e-mail.

en: After updating an existing term
fr: Après la mise à jour d'un terme existant

en: Before saving a taxonomy term
fr: Avant d'enregistrer un terme de taxonomie

en: saved term
fr: terme sauvegardé

en: deleted term
fr: terme supprimé

en: After saving a new vocabulary
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau vocabulaire

en: created vocabulary
fr: vocabulaire créé

en: After updating an existing vocabulary
fr: Après la mise à jour d'un vocabulaire existant

en: updated vocabulary
fr: vocabulaire mis à jour

en: unchanged vocabulary
fr: vocabulaire inchangé

en: Before saving a vocabulary
fr: Avant d'enregistrer un vocabulaire

en: saved vocabulary
fr: vocabulaire sauvegardé

en: After deleting a vocabulary
fr: Après la suppression d'un vocabulaire

en: deleted vocabulary
fr: vocabulaire supprimé

en: After saving a new user account
fr: Après l'enregistrement d'un nouveau compte utilisateur

en: After updating an existing user account
fr: Après la mise à jour d'un compte utilisateur existant

en: Before saving a user account
fr: Avant d'enregistrer un compte utilisateur

en: saved user
fr: utilisateur sauvegardé

en: User account page is viewed
fr: Une page de compte utilisateur est vue.

en: After a user account has been deleted
fr: Après qu'un compte utilisateur a été effacé

en: Match roles
fr: Correspondance des rôles

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
fr: Si cela doit correspondre à tous les rôles sélectionnés, l'utilisateur doit avoir <em>tous</em> les rôles sélectionnés.

en: User is blocked
fr: L'utilisateur est bloqué

en: Variable label
fr: Étiquette de la variable

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
fr: Le nom de la variable ne doit contenir que des minuscules, des nombres, et des tirets bas, et doit être unique dans la portée courante.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
fr: Ajuste les noms et les étiquettes des variables fournies, mais noter que le renommage de variables déjà utilisées invalide les usages existants.

en: Provided variables
fr: Variables fournies

en: Switch to the direct input mode
fr: Basculer vers le mode d'entrée directe

en: Switch to data selection
fr: Basculer vers la sélection de données

en: The variable name %name is already taken.
fr: Le nom %name de la variable est déjà pris.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fr: Le nom système de cette configuration est utilisé par les règles en interne pour identifier la configuration. Ce nom ne doit contenir que des minuscules, des nombres et des tirets bas et doit être unique.

en: The machine-readable name %name is already taken.
fr: Le nom système %name est déjà utilisé.

en: Provides variables
fr: Fournit des variables

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
fr: Si elle est cochée, le résultat de la condition est niée ​​tel qu'il retourne VRAI si elle est évaluée à FAUX.

en: Data selector
fr: Sélecteur des données

en: A list of values, one on each line.
fr: Une liste de valeurs, une par ligne.

en: cloned
fr: cloné

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir activer le %plugin %label ?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désactiver le %plugin %label ?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir le %plugin %label ?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le %plugin %label ?

en: Enabled %plugin %label.
fr: %plugin %label activé.

en: Disabled %plugin %label.
fr: %plugin %label désactivé.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
fr: %plugin %label rétabli aux valeurs par défaut.

en: Deleted %plugin %label.
fr: %plugin %label supprimé.

en: Select the %element to add
fr: Sélectionner le %element à ajouter

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
fr: Êtes-vous sûr de supprimer le %element_plugin %element_name?

en: React on event
fr: Réagir à l'évènenement

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
fr: Mauvais format de date. Spécifier la date dans le format %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: les noms systèmes doivent contenir seulement des lettres minuscules, nombres et tirets bas.

en: A human-readable name shortly describing the rule.
fr: Un nom affiché décrivant brièvement la règle.

en: Data selectors
fr: Sélecteurs de données

en: Rules evaluation log
fr: journal d'évaluation de Rules

en: Filter by plugin
fr: Filtrer selon le plugin

en: There are no rule components.
fr: Il n'y a aucun composant de règle.

en: Component plugin
fr: Plugin composant

en: Add new component
fr: Ajouter un nouveau composant

en: Administrative interface for managing rules.
fr: Interface d'administration pour gérer les règles.

en: Schedule component evaluation
fr: Planifier l'évaluation du composant

en: Rules scheduler
fr: Planificateur de règles

en: Task identifier
fr: Identifiant de tâche

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
fr: Vous devez spécifier au moins soit un composant soit un identifiant de tâche.

en: Administer features
fr: Administrer les Fonctionnalités (Features)

en: Perform administration tasks on features.
fr: Effectue des taches d'administration sur les fonctionnalités (features).

en: View, enable and disable features.
fr: Voir, activer et désactiver les fonctionnalités (features)

en: Display view in Quicktabs.
fr: Afficher une vue dans Quicktabs.

en: Tab style
fr: Style de l'onglet

en: The tab style that will be applied to this set of tabs. Note that this style may not show in the live preview.
fr: Le style d'onglet qui sera appliqué à cet ensemble d'onglets. Notez que ce style peut ne pas s'afficher en mode de prévisualisation en direct.

en: Select the field that will be used as the tab title.
fr: Sélectionnez le champ qui sera utilisé comme titre de l'onglet.

en: Display "@display" uses the "@style" row style, but the Quicktabs display style requires use of the "Fields" row style.
fr: L'affichage "@display" utilise le style de ligne "@style", mais le style d'affichage Quicktabs requiert l'utilisation du style de ligne "Champ".

en: The Quicktabs display style requires that a field be configured to be used as the tab title.
fr: Le style d'affichage Quicktabs requière qu'un champ soit configuré pour être utilisé comme titre d'onglet.

en: New field name
fr: Nom du nouveau champ

en: No projects or languages to update.
fr: Aucun projet ou langue à mettre à jour.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fr: Sélectionner une ou plusieurs langues à télécharger et mettre à jour.
    Si vous n'en sélectionnez aucune, elles seront toutes mises à jour.

en: Refresh information
fr: Actualiser l'information

en: Cannot find any translation updates.
fr: Ne peut trouver de mise à jour de traduction.

en: Fetched information about available updates from the server
fr: Informations à propos des mises à jour disponibles récupérées depuis le serveur

en: Update source
fr: Source de mise à jour

en: Never (manually)
fr: Jamais (manuellement)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fr: Sélectionnez la fréquence à laquelle vous voulez vérifier automatiquement les mises à jour de traduction pour les modules et les thèmes installés.

en: Store downloaded files
fr: Stocker les fichiers téléchargés

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fr: Les mises à jour de traduction remplacent celles existantes, les nouvelles sont ajoutées

en: Local files and remote server.
fr: Fichiers locaux et serveur distant.

en: Local files only.
fr: Fichiers locaux seulement.

en: Remote server only.
fr: Serveur distant seulement.

en: Remote update available
fr: Mise à jour distante disponible

en: Local update available
fr: Mise à jour locale disponible

en: No information
fr: Pas d'information

en: Updating translation.
fr: Mise à jour de la traduction.

en: Downloading and importing files.
fr: Téléchargement et importation des fichiers.

en: Error importing translations.
fr: Erreur pendant l'importation des traductions.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
fr: %download_link téléchargé avec succès dans %tmpfile

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
fr: Erreur pendant la création du fichier temporaire pour le téléchargement dans %tmpdir.
    Le fichier distant est %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fr: Liste des dernières traductions importées et des mises à jour disponibles pour chaque module et langue activé.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fr: Si il y a des mises à jour disponibles, vous pouvez cliquer sur "Mise à jour" pour qu'elles soient immédiatement téléchargées et importées ; vous pouvez également modifier la configuration pour qu'elles le soient automatiquement sur la <a href="@update-settings">page des paramètres de mise à jour</a>

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fr: Ce sont les paramètres du système de mise à jour des traductions. Pour mettre à jour vos traductions maintenant, consultez la <a href="@update-admin">page d'administration des mises à jour de traduction</a>.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fr: Aucune information n'est disponible sur des potentielles mises à jour ou nouvelles traductions pour les modules et thèmes actuellement installés. Pour vérifier les mises à jour, vous devrez peut être <a href="@run_cron">lancer le planificateur de tâche (Cron)</a> ou bien vous pouvez <a href="@check_manually">vérifier manuellement</a>. Notez que la vérification des mises à jour disponibles peut prendre un certain temps, donc soyez patient.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fr: @checked traductions automatiquement vérifiées, @updated mises à jour.

en: Automatic update configuration
fr: Configuration de la mise à jour automatique

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fr: Il y a des mises à jour ou des nouvelles traductions disponibles pour les modules et les themes actuellement installés. Pour vérifier les mises à jour, vous pouvez consulter la <a href="@check_manually">page de mise à jour des traductions</a>.

en: Error opening socket @socket
fr: Erreur lors de l'ouverture de la socket @socket

en: delivery callback not found
fr: procédure de rappel de livraison non trouvée

en: callback %callback not found: %q.
fr: procédure de rappel %callback non trouvée : %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié car l'emplacement de destination est invalide. Plus d'informations sont disponibles dans la journalisation du système.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
fr: Le fichier spécifié %file n'a pas pu être copié car le répertoire de destination n'est pas correctement configuré. Cela peut être dû à un problème de permissions sur le fichier ou le répertoire. Plus d'informations sont disponibles dans la journalisation du système.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
fr: Le fichier %file n'a pu être copié parce qu'un fichier avec ce nom existe déjà dans le répertoire de destination

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être déplacé car l'emplacement de destination est invalide. Plus d'information dans la journalisation système.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être effacé car ce n'est pas une URI correcte. Plus d'information dans la journalisation système.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fr: Les données n'ont pas pu être sauvées car la destination est invalide. Plus d'informations dans la journalisation système.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file (%realpath) n'a pas pu être copié car l'emplacement de destination %destination est invalide. Cela est souvent dû à une utilisation inappropriée de file_copy() ou une balise d'encadrement manquante.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fr: Le fichier %file (%realpath) n'a pas pu être copié car il n'existe pas.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car un fichier avec ce nom existe déjà dans le répertoire de destination (%directory)

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car il s'écraserait lui-même.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être copié vers %destination.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file (%realpath) ne peut pas être déplacé, car la destination %destination est invalide. Cela peut être causé par un usage inapproprié de file_move() ou l'absence d'une encapsulation de flux.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file (%realpath) ne peut pas être supprimé car l'URI est invalide. Cela peut être causé par une utilisation inappropriée de file_delete() ou l'absence d'une encapsulation de flux.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fr: Les données n'ont pas pu être sauvées car la destination %destination est invalide.. Ceci peut etre causé par une mauvaise utilisation de file_save_data() ou le manque d'un conteneur de stream.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
fr: Votre configuration PHP ne supporte qu'un type de base de données qui a donc automatiquement été sélectionné.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fr: Échec de connexion au serveur de base de données. Le serveur a renvoyé le message suivant : %error.<ul><li>Est-ce que le serveur de base de données fonctionne ?</li><li>Est-ce que la base de données existe et avez-vous saisi le bon nom de base ?</li><li>Avez vous saisi les bons nom d'utilisateur et mot de passe ?</li><li>Avez vous saisi le bon nom d'hôte de la base de données ?</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
fr: La version de PHP que vous utilisez a des incompatibilités connues avec PostgreSQL. Vous devez mettre à jour PHP en version 5.2.11, 5.3.1 ou ultérieure.

en: Exit block region demonstration
fr: Quitter la présentation des régions de blocs

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
fr: La personnalisation du tableau de bord nécessite la permission !permission-name

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
fr: Pour personnaliser la page du tableau de bord, déplacer les blocs dans les régions du tableau de bord sur la <a href="@dashboard">page d'administration Dashboard</a> ou activer le support Javascript sur cette page pour utiliser l'interface glisser-déposer.

en: Configure available dashboard blocks
fr: Configurer les blocs du tableau de bord disponibles

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
fr: Glisser et déposer ces blocs dans la colonne ci-dessous. Les changements sont automatiquement enregistrés. D'autres options sont disponibles sur la <a href="@dashboard-url">page de configuration</a>.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
fr: Configurer les blocs qui peuvent apparaître sur le tableau de bord.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
fr: Le module de journalisation de la base de données vous autorise à voir l'enregistrement d'un évènement sur la page des <a href="@dblog">messages récents du journal</a>. Le journal est une liste chronologique d'évènements enregistrés contenant les données utilisées, les données de performance, erreurs, avertissements et informations opérationelles. Les administrateurs devraient vérifier le journal sur une base régulière pour s'assurer que le site fonctionne proprement.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
fr: En cas d'erreurs ou problemes avec le site, les <a href="@dblog">messages récents du journal</a> peuvent être utiles pour débugguer, depuis qu'il montre la séquence des évènements. Les messages du journal incluent des informations sur l'utilisation, des avertissements et des erreurs.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
fr: Le module Database logging surveille votre site, en enregistrant les événements système dans un journal (affiché ici) afin de pouvoir être consulté ultérieurement par un utilisateur habilité. Ce journal est une liste d'événements contenant des informations d'utilisation, de performance, d'erreurs, d'avertissements, ainsi que d'autres informations opérationnelles. Il est important que les administrateurs du site vérifient régulièrement ce journal afin de s'assurer que le site fonctionne bien.

en: Database log messages to keep
fr: Messages de journalisation de la base  à garder.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: Nombre maximum de messages à conserver dans le journal. Nécessite l'<a href="@cron">activation du planificateur de tâche (Cron)</a>.

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Défini une chaîne qui doit être suffixée par une valeur telle que 'm ' ou 'kb/s'. Laisser vide pour ne rien ajouter. Séparer les valeurs singulier et pluriel avec un pipe, par exemple : ('mètre|mètres').

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Display prefix and suffix.
fr: Afficher le préfixe et le suffixe.

en: Display with prefix and suffix.
fr: Afficher avec le préfixe et le suffixe

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Trim length
fr: Longueur de coupe

en: No field is displayed.
fr: Aucun champ n'est affiché.

en: No field is hidden.
fr: Aucun champ n'est caché.

en: Format settings:
fr: Paramètres de format:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fr: Le fichier utilisé dans le champ !name ne peut pas être référencé.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
fr: Les formats de texte sont présentés sur les pages d'édition de contenu dans l'ordre défini sur cette page. Le premier format disponible pour l'utilisateur sera sélectionné par défaut.

en: Missing text format: %format.
fr: Format de texte manquant : %format.

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
fr: Le module menu permet la création à la volée de liens dans le menu à partir des formulaires de création de contenu. Pour configurer ces paramètres pour un type de contenu particulier, visiter la page <a href="@content-types">Types de contenu</a>, cliquer sur le lien <em>editer</em> du type de contenu et aller dans la section <em>Paramètres du menu</em>.

en: Undefined language (@langcode)
fr: Langue non définie (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: Administrative overlay
fr: Premier plan (overlay) administratif

en: Use the overlay for administrative pages.
fr: Utiliser le premier plan (overlay) pour les pages d'administration.

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
fr: Afficher les écrans d'administration dans la page en cours (overlay).

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
fr: Un format de texte <a href="@php-code">PHP code</a> a été créé.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
fr: Choisir quels modules de recherche sont actifs parmi les modules disponibles

en: Default search module
fr: Module de recherche par défaut

en: Choose which search module is the default.
fr: Choisir le module de recherche par défaut.

en: Your default search module is not selected as an active module.
fr: Votre module de recherche par défaut n'est pas défini comme module activé.

en: Search is currently disabled.
fr: La recherche est actuellement désactivée.

en: Syslog identity
fr: Identité Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fr: Une chaîne qui sera ajoutée devant chaque message enregistré sur Syslog. Si vous avez plusieurs sites écrivant dans le même fichier Syslog, un identifiant unique par site facilite la lecture des logs.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
fr: Vous pouvez spécifier une URL relative à utiliser comme page d'accueil. Laissez vide pour afficher le flux de contenu par défaut.

en: Error pages
fr: Pages d'erreur

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '%path' est invalide ou vous n'avez pas le droit d'y accéder.

en: Last run: %cron-last ago.
fr: Dernière exécution&nbsp;: il y a %cron-last

en: Run cron every
fr: Lancer les tâches planifiées (cron) toutes les

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fr: Une fois activé, seul les utilisateurs avec la <a href="@permissions-url">permission</a> "Utiliser le site en mode maintenance" sont habilités à accéder à votre site pour effectuer de la maintenance; tous les autres visiteurs voient le message de maintenance qui est configuré ci-dessous. Les utilisateurs autorisés peuvent se connecter directement par la <a href="@user-login">page de connexion utilisateur</a>.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
fr: Afin que le site et ses modules continuent de fonctionner correctement, un ensemble d'opérations administratives récurrentes doivent être exécutées de façon régulière. Le module System gère cette tâche en utilisant le planificateur de tâches (cron). Vous pouvez vérifier le statut des tâches planifiées (cron) en visitant la <a href="@status">page Tableau de bord d'administration</a>. Pour plus d'informations, voir la page <a href="@handbook">configuration du planificateur de tâches (cron)</a>.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
fr: Changer le nom du site, l'adresse de courriel, le slogan, la page d'accueil par défaut, le nombre de contributions par page et les pages d'erreur.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fr: Gérer les tâches de maintenance automatique du site.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
fr: N'a pas supprimé le fichier temporaire "%path" pendant le nettoyage de la mémoire car il est utilisé par les modules suivants : %modules.

en: Weight for added term
fr: Poids du terme ajouté

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fr: Sous-répertoire dans le répertoire de téléchargement où les images seront stockées.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
fr: Les images plus grandes seront redimensionnées à cette taille.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
fr: Taille de fichier maximale autorisée pour les envois d'images. La taille d'envoi est en principe uniquement limitée par la configuration PHP de la taille maximale des envois (post_max_size) et la taille des fichiers transféré sur le serveur (upload_max_filesize), de plus les images sont automatiquement retaillées aux dimensions définies ci-dessus.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fr: Votre image ou avatar. Les images de taille supérieure à @dimensions pixels seront réduites.

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été activé.
    
    Vous pouvez désormais vous identifier en cliquant sur ce lien ou en le copiant dans votre navigateur :
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé pour s'identifier qu'une seule fois et il vous conduira à une page où vous pourrez paramétrer votre mot de passe.
    
    Après avoir paramétré votre mot de passe, vous pourrez vous identifier à l'adresse [site:login-url] lors de vos prochaines connexions :
    
    identifiant : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe [site:name]

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
fr: Profil minimal pour lancer des tests. N'inclut que les modules absolument nécessaires.

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Close popup
fr: Fermer la popup

en: Author URL
fr: URL de l'auteur

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: Delete data
fr: Supprimer les données

en: List handling
fr: Gestion de listes

en: Show first (if present)
fr: Afficher le premier (si présent)

en: Show item count
fr: Afficher le nombre d'éléments

en: List seperator
fr: Séparateur de liste

en: Link this field to its entity
fr: Lier ce champ à son entité

en: Use human-readable name
fr: Utiliser un nom affiché

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fr: Si ceci est coché, les noms des valeurs seront affichés plutôt que leurs identifiants internes.

en: The settings file is writable.
fr: Le fichier de configuration est accessible en écriture.

en: The settings file is owned by the web server.
fr: Le fichier de configuration appartient au serveur web.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fr: L'installateur @drupal a échoué lors de la création d'un fichier de paramétrage avec les permissions d'accès adéquates. Connectez-vous à votre serveur web, supprimez le fichier %file existant, et créez un nouveau fichier en copiant le fichier %default_file vers %file. Plus de détails sur l'installation de Drupal sont disponibles dans le fichier <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. Si vous avez des problèmes avec les permissions des fichiers sur votre serveur, consulter le <a href="@handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
fr: Requête de fusion invalide : aucune condition

en: Weight for @block block
fr: Poids du bloc @block

en: Region for @block block
fr: Région du bloc @block

en: Comment approval
fr: Approbation de commentaire

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
fr: Les commentaires des utilisateurs qui ont le droit <em>sauter l'approbation des commentaires</em> sont publiés immédiatement. Tous les autres commentaires sont placés dans la file d'attente des <a href='@comment-approval'>Commentaires non approuvés</a> jusqu'à ce qu'un utilisateur qui dispose du droit <em>Administrer les commentaires</em> les publie ou les supprime. Les commentaires publiés peuvent être gérés en masse à partir de la page d'administration des <a href='@admin-comment'>Commentaires publiés</a>.

en: Post comments
fr: Poster des commentaires

en: Skip comment approval
fr: Sauter l'approbation des commentaires

en: View and customize your dashboard.
fr: Voir et personnaliser votre tableau de bord.

en: Customize your dashboard.
fr: Personnalisez votre tableau de bord.

en: This function can only be used to delete fields without data
fr: Cette fonction peut seulement être utilisée pour supprimer des champs sans données.

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver le format de texte %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fr: Les formats de texte désactivés sont complètement retirés de l'interface d'administration et tout contenu enregistré avec ce format ne sera pas affiché. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Disabled text format %format.
fr: Format de texte %format désactivé.

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Disable text format
fr: Désactiver le format de texte

en: Hot topic, new comments
fr: Sujet actif, nouveaux commentaires

en: Hot topic
fr: Sujet actif

en: Normal topic
fr: Sujet normal

en: Closed topic
fr: Sujet fermé

en: Reference for usage, configuration, and modules.
fr: Référence pour l'utilisation, la configuration et les modules.

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for Drupal sites uses the <a href="@rdfa">RDFa specification</a> which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core Drupal modules define RDF mappings for their data model, and the core Drupal themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@rdf">RDF module</a>.
fr: Le module RDF enrichit votre contenu avec des métadonnées permettant à d'autres applications (par ex. : moteurs de recherche, agrégateurs, etc.) de mieux comprendre ses relations et attributs. Enrichie sémantiquement et lisible par des systèmes, cette information produite par les sites Drupal utilise la <a href="@rdfa">spécification RDFa</a> qui permet aux données RDF d'être incluses dans le balisage HTML. D'autres modules peuvent définir des correspondances entre leurs données et des termes RDF, le module RDF rend alors ces données RDF disponibles pour le thème. Les modules du cœur de Drupal définissent des correspondances RDF pour leurs modèles de données, les thèmes du cœur de Drupal génèrent ces métadonnées RDF ainsi que les informations lisibles par l'utilisateur. Pour plus d'informations, consulter la section du manuel en ligne sur le <a href="@rdf">module RDF</a>.

en: Current URL is @url.
fr: L'URL actuelle est @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fr: Le titre de la page @actual est égal à @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fr: Le titre de la page @actual n'est pas égual à @unexpected

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fr: Réponse HTTP non attendue !code, actuel : !curl_code

en: Configure @module permissions
fr: Configurer les droits pour @module

en: Select and configure your themes.
fr: Choisir et configurer vos thèmes.

en: Administer settings.
fr: Administrer les paramètres.

en: View reports, updates, and errors.
fr: Voir les rapports, les mises à jour et les erreurs.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
fr: Stocke des données temporaires pour le system_update_7061.

en: Administrative toolbar
fr: Barre d'outils d'administration

en: Install new module or theme
fr: Installer un nouveau module ou thème

en: Install new module
fr: Installer un nouveau module

en: Install new theme
fr: Installer un nouveau thème

en: %property is %value
fr: %property a pour valeur %value

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Renamed the 'post comments without approval' permission to 'skip comment approval'.
fr: Renommage de la permission 'soumettre des commentaires sans approbation' en 'Sauter l'approbation des commentaires'.

en: The menu link's root.
fr: La racine du lien de menu.

en: Autocomplete options
fr: Options d'autocomplétion

en: @entity "@property" property.
fr: Propriété "@property" de l'entité @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fr: Le nom système identifiant cette entité @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fr: Identifiant numérique interne de l'entité @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
fr: L'identifiant utilisé pour identifier en interne cette entité @entity.

en: @entity ID
fr: Identifiant de @entity

en: The unique ID of the @entity.
fr: L'identifiant unique de @entity.

en: After saving a new @entity
fr: Après l'enregistrement d'une nouvelle entité @entity

en: created @entity
fr: Entité @entity créée

en: After updating an existing @entity
fr: Après la mise à jour d'une entité @entity existante

en: updated @entity
fr: Entité @entity mise à jour

en: Before saving a @entity
fr: Avant d'enregistrer une entité @entity

en: saved @entity
fr: Entité @entity enregistrée

en: After deleting a @entity
fr: Après la suppression d'une entité @entity

en: deleted @entity
fr: Entité @entity supprimée

en: Rules configuration
fr: Configuration de Rules

en: edit component
fr: modifier le composant

en: Access Bulk Exporter
fr: Accéder à l'exportation en lots

en: Export various system objects into code.
fr: Exporter les divers objets système dans le code.

en: Administer access rulesets
fr: Administrer les ensembles de règles d'accès

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fr: Ajouter, supprimer ou modifier des ensembles de règles d'accès personnalisés.

en: Modal Login (default style)
fr: Connexion par fenêtre modale (par défaut)

en: Login via modal
fr: Connexion avec fenêtre modale

en: Modal Login (custom style)
fr: Connexion par fenêtre modale (style personnalisé)

en: Wizard (no modal)
fr: Assistant (non modal)

en: Wizard (default modal)
fr: Assistant (modal par défaut)

en: Pick an animal
fr: Choisir un animal

en: Wizard (custom modal)
fr: Assistant (modal personnalisé)

en: Replace text with "hello world"
fr: Remplacer le texte par "bonjour le monde"

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

en: CTools Javascript Widgets
fr: Widgets Javascript CTools

en: Link 1
fr: Lien 1

en: Link 2
fr: Lien 2

en: Link 3
fr: Lien 3

en: Drop Down Menu
fr: Menu déroulant

en: Click to Drop Down
fr: Cliquer pour dérouler

en: Click to Collapse
fr: Cliquer pour réduire

en: Collapsible Div
fr: Div repliable

en: Hello World
fr: Bonjour Le Monde

en: remain here
fr: rester ici

en: Go to your account
fr: Aller à votre compte

en: your account
fr: votre compte

en: Login Success
fr: Connexion réussie

en: Choose animal
fr: Choisir un animal

en: Configure animal
fr: Configurer animal

en: Sheep
fr: Mouton

en: Configure sheep
fr: Configurer mouton

en: Lizard
fr: Lézard

en: Configure lizard
fr: Configurer lézard

en: Raptor
fr: Rapace

en: Configure raptor
fr: Configurer rapace

en: Choose your animal
fr: Choisissez votre animal

en: Name your sheep
fr: Donnez un nom à votre mouton

en: What kind of sheep
fr: Quelle race de mouton

en: Merino
fr: Mérinos

en: Coriedale
fr: Corriedale

en: You have a @type sheep named "@name".
fr: Vous avez un mouton @type nommé "@name".

en: Name your lizard
fr: Donnez un nom à votre lézard

en: Venomous
fr: Venimeux

en: You have a @type lizard named "@name".
fr: Vous avez un lézard @type nommé "@name".

en: non-venomous
fr: non-venimeux

en: venomous
fr: venimeux

en: Name your raptor
fr: Donnez un nom à votre rapace

en: What kind of raptor
fr: Quelle espèce de rapace

en: Eagle
fr: Aigle

en: Hawk
fr: Faucon

en: Owl
fr: Hibou

en: Buzzard
fr: Buse

en: Domesticated
fr: Domestiqué

en: You have a @type @raptor named "@name".
fr: Vous avez un @type @raptor nommé "@name".

en: wild
fr: sauvage

en: domesticated
fr: domestiqué

en: Jump!
fr: Sauter!

en: Return to the examples page.
fr: Retourner à la page d'exemples.

en: You successfully jumped! !return_link
fr: Vous avez sauté avec succès ! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
fr: Démo AJAX de Chaos Tools

en: Simple Form
fr: Formulaire simple

en: Post-Login Action
fr: Action d'après connexion

en: Successful Jumping
fr: Saut effectué avec succès

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fr: Exemple de Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fr: Montre comment utiliser la puissance de Chaos AJAX.

en: Administer custom content
fr: Administrer le contenu personnalisé

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fr: Ajouter, modifier et supprimer le contenu personnalisé CTools stocké par défaut

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fr: Au cas où une page aurait plus d'une variante, chaque variante a la possibilité d'être affichée au moment où la page est visitée. Commençant par la première variante et continuant jusqu'à la dernière, chacune teste si ses conditions de sélection sont remplies. La première variante dont les critères (tels que spécifiés ci-dessous) sont vérifiés sera utilisée.

en: There are no wizards available at this time.
fr: Il n'y a aucun assistant disponible pour le moment.

en: Configure new !plugin_title
fr: Configurer nouveau !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fr: Configurer !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fr: Combinaison module/type demandée incorrecte : module @module et type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fr: Le plugin @plugin de type @owner:@type pointe vers le fichier manquant @file pour le gestionnaire de classe @class.

en: Use Page Manager
fr: Utiliser Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fr: Autorise les utilisateurs à utiliser la plupart des fonctionnalités de Page Manager, cependant certaines des plus puissantes sont limitées, car potentiellement dommageables pour le site. Notez que l'ensemble de fonctionnalités restreint vous laisse encore un énorme contrôle sur votre site web.

en: Administer Page Manager
fr: Administrer Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fr: Permet le contrôle total de Page Manager, c'est à dire le contrôle total de votre site. À accorder avec une extrême précaution.

en: Page manager context
fr: Contexte du gestionnaire de page (Page manager)

en: Change general settings for this variant.
fr: Changer les paramètres généraux pour cette variante.

en: 404 Page not found
fr: 404 Page non trouvée

en: 403 Access denied
fr: 403 Accès refusé

en: 301 Redirect
fr: 301 Redirection

en: Redirect destination
fr: Adresse de redirection

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fr: Saisir le chemin de redirection. Vous pouvez utiliser les remplacements de mot-clés des contextes. Vous pouvez utiliser des URLs externes (http://www.example.com/foo) ou des URLs internes (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fr: Le premier élément d'un chemin peut ne pas être dynamique.

en: Export UI wizard cache
fr: Exporter le cache de l'assistant graphique

en: User signature
fr: Signature de l'utilisateur

en: The signature of a user.
fr: La signature d'un utilisateur.

en: "@s" user signature
fr: "@s" signature de l'utilisateur

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'interface Stylizer de CTools.

en: Inherit path
fr: Hériter du chemin

en: Use Panels Dashboard
fr: Utiliser le tableau de bord Panels

en: Allows a user to access the !link.
fr: Autorise un utilisateur à accéder à !link.

en: View administrative links on Panel panes
fr: Voir les liens d'administration sur les volets Panels

en: Configure access settings on Panel panes
fr: Configurer les paramètres d'accès aux volets Panels

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
fr: Les règles d'accès (souvent aussi appelées règles de visibilité) peuvent être configurées par volet. Ce droit autorise l'utilisateur à configurer ces paramètres.

en: Use the Panels In-Place Editor
fr: Utiliser l'éditeur en ligne Panels

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'éditeur en ligne Panels.

en: Configure advanced settings on Panel panes
fr: Configurer les paramètres avancés des volets Panels

en: Administer Panels layouts
fr: Administrer les mises en page Panels

en: Configure caching settings on Panels
fr: Configurer les paramètres de cache des panneaux

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
fr: Autorise un utilisateur à configurer la mise en cache sur les affichages et volets Panels

en: Page wizards
fr: Assistants de configuration de page

en: Create mini panels
fr: Créer des mini panneaux

en: Create new mini panels
fr: Créer de nouveaux mini panneaux

en: Administer mini panels
fr: Administrer les mini panneaux

en: Edit and delete mini panels
fr: Modifier et supprimer des mini panneaux

en: Create panel nodes
fr: Créer des nœuds panneaux

en: Create new panel nodes.
fr: Créer de nouveaux nœuds panneaux.

en: Edit any panel-nodes
fr: Modifier n'importe quel nœud panneau

en: Edit all pre-existing panel nodes regardless of ownership.
fr: Modifier tous les nœuds panneaux existant sans tenir compte du propriétaire.

en: Edit own panel nodes
fr: Modifier ses propres nœuds panneaux

en: Edit panel nodes owned by this user.
fr: Modifier les nœuds panneaux de cet utilisateur.

en: Administer panel nodes
fr: Administrer les nœuds panneaux

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
fr: Accès complet à l'administration des nœuds-panneaux y compris créer, modifier et tout supprimer

en: Delete any panel nodes
fr: Supprimer n'importe quel nœud panneau

en: Delete any panel node regardless of ownership
fr: Supprimer les nœuds panneaux sans tenir compte du propriétaire

en: Delete own panel nodes
fr: Supprimer ses propres nœuds panneaux

en: Delete any panel node owned by this user.
fr: Supprimer n'importe quel nœud panneau appartenant à cet utilisateur.

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fr: Si vous enregistrez cette mise en page pour la réutiliser, elle apparaîtra dans la liste des mises en page réutilisables dans admin/structure/panels/layouts, et vous devrez aller à cet endroit pour la modifier. Cette mise en page deviendra ensuite accessible pour tous les futurs panneaux que vous aller créer.

en: Landing page wizard
fr: Assistant de page d'atterrissage

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fr: Les pages d'accueil sont de simples pages ayant un chemin, éventuellement une entrée de menu visible, et une mise en page de panneau avec du contenu simple.

en: Add a visible menu entry for this page
fr: Ajouter une entrée de menu visible pour cette page

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fr: %, !, ?, # et & ne peuvent pas apparaître dans le chemin.

en: Panel fields
fr: Champs du panneau

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fr: Affiche les champs dans un panneau plutôt que d'utiliser un gabarit.

en: Use on-page translation
fr: Utiliser la traduction sur les pages

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
fr: Rend possible la traduction de l'interface Drupal depuis les pages.

en: Submit translations to localization server
fr: Soumettre les traductions au serveur de localisation

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
fr: Permet aux utilisateurs de soumettre des traductions à un serveur de localisation distant.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
fr: You devez fournir une adresse serveur, telle que http://localize.drupal.org

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" sur tous les contenus de type Webform. Généralement un droit d'administrateur.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" à l'auteur d'un contenu de type Webform qu'il a créé.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la modification de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Droit généralement réservés aux administrateurs.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la suppression de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Généralement un droit d'administrateur.

en: Form only
fr: Formulaire uniquement

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fr: Le mode d'affichage détermine quelle partie du formulaire doit être affichée dans le bloc.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fr: Le format par défaut pour les nouveaux paramètres des courriels. Les options de courriel des formulaires (Webforms) prennent le dessus par rapport aux paramètres système configurés dans la partie MIME mail.

en: Format override
fr: Surcharge du format

en: Per-webform configuration of e-mail format
fr: Configuration du format de courriel par formulaire webform

en: Send all e-mails in the default format
fr: Envoyer tous les courriels dans le format par défaut

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fr: Forcer l'envoi de tous les courriels des formulaires dans le format par défaut.

en: No available components.
fr: Aucun composant disponible.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler toutes les modifications de votre template pour retrouver les valeurs par défaut?

en: Send e-mail as HTML
fr: Envoyer le mail au format HTML

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fr: Message à afficher lors d'une soumission effectuée avec succès. Si la redirection est définie sur <em>Page de confirmation</em>, ce texte sera affiché sur sa propre page. Autrement il s'affichera comme un message.

en: Redirection location
fr: Emplacement de redirection

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fr: Choisissez où rediriger l’utilisateur après une soumission effectuée avec succès.

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: No redirect (reload current page)
fr: Pas de redirection (recharger la page actuelle)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fr: Si activé, ce webform sera disponible dans un block.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fr: Une adresse URL valide est nécessaire pour valider la redirection personnalisée.

en: Select keys
fr: Sélectionner les clés

en: Full, human-readable options (values)
fr: Complet, options affichées (valeurs)

en: Short, raw options (keys)
fr: Court, options brutes (clés)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fr: Choisir quelle partie des options doit être affichée depuis les paires clé|valeur.

en: Webform edit link
fr: Lien d'édition du formulaire webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fr: Fournir un lien simple pour modifier les composants et la configuration du formulaire Webform.

en: Webform results link
fr: Lien vers les résultats du formulaire Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fr: Fournir un lien simple pour voir les résultats d'un formulaire Webform.

en: edit webform
fr: modifier un webform

en: Nothing
fr: Rien

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fr: %type : !message dans %function (ligne %line dans %file).

en: Update @title
fr: Mettre à jour @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine. Peut seulement contenir des lettres minuscules, chiffres, et tirets-bas (_).

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fr: Le nom système doit être unique.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fr: Le nom compréhensible par une machine ne doit contenir que des lettres minuscules, chiffres, et traits d'union.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fr: Le nom système est déjà utilisé. Il doit être unique.

en: Asturian
fr: Asturien

en: English, British
fr: Anglais, Britannique

en: Haitian Creole
fr: Créole haïtien

en: Portuguese, International
fr: Portuguais, International

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Parent for @title
fr: Parent de @title

en: New field label
fr: Étiquette du nouveau champ

en: Parent for new field
fr: Parent du nouveau champ

en: Type of new field
fr: Type du nouveau champ

en: Widget for new field
fr: Widget du nouveau champ

en: Existing field label
fr: Étiquette du champ existant

en: Parent for existing field
fr: Parent du champ existant

en: Existing field to share
fr: Champ existant à partager

en: Widget for existing field
fr: Widget pour le champ existant

en: Label display for @title
fr: Étiquette affichée pour @title

en: Formatter for @title
fr: Mise en forme pour @title

en: Parents for @title
fr: Parents pour @title

en: Visibility for @title
fr: Visibilité de @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
fr: Il y a des données pour ce champ en base de données. Les paramètres de ce champ ne peuvent plus être modifiés.

en: Weight for new file
fr: Poids du nouveau fichier

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Weight for new effect
fr: Poids du nouvel effet

en: @title language provider
fr: @title fournisseur de langue

en: Enable @title menu link
fr: Activer le lien de menu @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fr: Un nom unique pour construire l'URL du menu. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine pour ce type de contenu. Peut seulement contenir des lettres minuscules, chiffres, et tirets-bas (_). Ce nom sera utilisé pour construire l'URL de la page %node_add, dans laquelle tirets-bas (_) sera converti en tiret (-).

en: Choice label
fr: Étiquette de choix

en: New choice label
fr: Nouvelle étiquette de choix

en: Vote count for choice @label
fr: Décompte des voix pour le choix @label

en: Vote count for new choice
fr: Décompte des voix pour le nouveau choix

en: Weight for choice @label
fr: Poids pour le choix @label

en: Weight for new choice
fr: Poids du nouveau choix

en: Category for @title
fr: Catégorie de @title

en: Active modules
fr: Modules actifs

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
fr: Votre installation de PHP est obsolète. Drupal requiert au minimum PHP 5.2.5, ou PHP @version avec le patch de sécurité htmlspecialchars appliqué.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fr: Votre serveur web ne semble pas supporter PDO (PHP Data Objects). Demander à votre hébergeur s'il supporte l'extension native PDO. Voir la <a href="@link">page des pré-requis système</a> pour plus d'informations.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fr: Votre serveur semble avoir une mauvaise version de PDO installé. Drupal 7 nécessite l'extension PDO du core de PHP. Ce système a une version PECL plus ancienne. Voir la <a href="@link">page des pré-requis système</a> pour plus d'informations.

en: List of trigger actions when !description
fr: Lister les actions déclenchées quand !description

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier principal pour cet élément, relatif à la racine de Drupal&nbsp;; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'item ; ex.: 'node'.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Type de l'élément, soit un module, un thème, ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si un élément est activé ou pas.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Numéro de version du schéma de la base de données du module: -1 si le module n'est pas installé (ses tables n'existent pas), 0 ou le plus grand N renvoyé par la fonction hook_update_N() du module, si elle a été lancé une fois, ou le plus grand N existant lorsque le module a été installé pour la première fois.

en: View: !view
fr: Vue : !view

en: Media file selector
fr: Sélecteur de fichier Media

en: Large filetype icon
fr: Grande icône du type de fichier

en: Start upload
fr: Démarrer le transfert

en: Click to edit details
fr: Cliquer pour modifier les détails

en: Import media files from the local filesystem
fr: Importer des fichiers multimédia depuis le système de fichier local

en: Simple file importer
fr: Importateur simple de fichier

en: @type media type settings
fr: Paramètres du type de média @type

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
fr: Seuls les types de fichiers suivants peuvent être transférés : %types-allowed

en: %url could not be added.
fr: %url n'a pas pu être ajouté.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
fr: Impossible de gérer la chaîne d'intégration ou l'URL fournie.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
fr: Fournit une API pour accéder aux média de plusieurs services web

en: Delete and save
fr: Supprimer et enregistrer

en: Enable and save
fr: Activer et enregistrer

en: Disable and save
fr: Désactiver et enregistrer

en: Revision: ID
fr: Révision : ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fr: Créé un contexte de nœud à partir d'un argument ID de la révision.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fr: Entrer l'ID de la révision d'un noeud pour cet argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom du terme, en minuscules avec espaces convertis en tirets

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom de terme du premier terme, en minuscules et avec les espaces convertis en tirets

en: Decimal places
fr: Positions après la virgule

en: Date format: @format
fr: Format de la date : @format

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fr: La version de la base de données %version est antérieure à la version minimale requise %minimum_version.

en: !theme (default theme)
fr: !theme (thème par défaut)

en: !theme (administration theme)
fr: !theme (thème pour l'administration)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
fr: Le module Dashboard fournit une <a href="@dashboard">page de tableau de bord</a> dans l'interface d'administration pour organiser les tâches administratives, la navigation et les données de suivi dans votre site. La page du tableau de bord contient des blocs que vous pouvez ajouter ou réarranger en utilisant l'interface par glisser/déposer qui apparaît quand vous cliquez sur le lien <em>Personnaliser le tableau de bord</em>. Dans cette interface, les blocs qui ne sont pas utilisés en priorité pour l'administration du site n'apparaissent pas par défaut, mais peuvent être ajoutés par le lien <em>Ajouter un autre bloc</em>. Pour plus d'informations, voir <a href="@handbook">Dashboard module</a> dans la documentation en ligne.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
fr: Réarrangez l'affichage des blocs sur la <a href="@dashboard-url">page du tableau de bord</a>. Les blocs placés sur la région <em>Tableau de bord (inactif)</em> ne sont pas affichés lors de la visualisation de la page du tableau de bord, mais sont accessibles dans l'interface <em>Personnaliser le tableau de bord</em>. Retirer un bloc depuis l'affichage du tableau de bord actif le rend accessible sur la <a href="@blocks-url">page principale d'administration des blocs</a>.

en: Add other blocks
fr: Ajouter d'autres blocs

en: URL fallback
fr: URL de remplacement

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fr: Utiliser une langue déjà détecté des URLs si aucune langue n'est trouvé.

en: %type_name: Create new content
fr: %type_name&nbsp;: Créer un nouveau contenu

en: %type_name: Edit own content
fr: %type_name&nbsp;: Modifier son propre contenu

en: %type_name: Edit any content
fr: %type_name&nbsp;: Modifier n'importe quel contenu

en: %type_name: Delete own content
fr: %type_name&nbsp;: Supprimer son propre contenu

en: %type_name: Delete any content
fr: %type_name&nbsp;: Supprimer n'importe quel contenu

en: The message has been dismissed. You can change your overlay settings at any time by visiting your profile page.
fr: Le message a été retiré. Vous pouvez changer votre configuration du premier plan (overlay) à n'importe quel moment en visitant votre page de profil.

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
fr: Si vous avez des problèmes pour accéder aux pages d'administration du site, désactiver le premier plan (overlay) dans votre profil.

en: Dismiss this message.
fr: Ignorer ce message.

en: Options for the administrative overlay
fr: Options du premier plan d'administration (overlay)

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Businesses
fr: Entreprises

en: Products and Entertainment
fr: Produits et Divertissement

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %entity %label ?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fr: %entity %label rétablie aux réglages par défaut.

en: Deleted %entity %label.
fr: %entity %label supprimé(e).

en: Add @entity_type
fr: Ajouter un type d'entité @entity_type

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Clone @label
fr: Cloner @label

en: Revert @label
fr: Réinitialiser @label

en: Delete @label
fr: Supprimer @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fr: Les noms système ne doivent pas comporter que des nombres.

en: The author of the comment.
fr: L'auteur du commentaire.

en: No elements in this region
fr: Aucun élément dans cette région

en: Customize your search
fr: Personnalisez votre recherche

en: Content selector
fr: Sélecteur de contenu

en: Force -Any- to be displayed.
fr: Forcer l'affichage de -Tout-.

en: When only one content type is selected, the default behaviour is to hide the selector. If you need the -Any- option to be displayed, check this.
fr: Quand un seul type de contenu est sélectionné, le comportement par défaut est de cacher le sélecteur. Si vous voulez tout de même afficher -Tout-, cochez ceci.

en: Content exclusion
fr: Exclusion de contenus

en: Select the content types you don't want to be displayed as results.
fr: Sélectionnez les types de contenu à exclure des résultats.

en: If you want to use custom search paths, enter them here in the form <em>path</em>|<em>label</em>, one per line (if only one path is specified, the selector will be hidden). The [key] token will be replaced by what is entered in the search box. Ie: mysearch/[key]|My custom search label.
fr: Si vous désirez utilisez des chemins de recherches personnalisés, saisissez-les ici sous la forme <em>chemin</em>|<em>Etiquette</em>, un par ligne (si un seul chemin est spécifié, le sélecteur sera caché). Le jeton [key] sera remplacé par ce qui a été entré dans le champ de recherche. Par ex : marecherche/[key]|Mon étiquette de recherche.

en: Order the form elements as you want them to be displayed. If you put elements in the Popup section, they will only appear when the search field is clicked.
fr: Organisez les éléments du formulaire comme vous voulez qu'ils soient affichés. Si vous placez des éléments dans la région Popup, ils n'apparaîtront que lorsque le champs de recherche est cliqué.

en: If you want custom search blocks, enable them here. Then go to the <a href="@link">block page</a> to place them in a region.
fr: Si vous désirez des blocs de recherche personnalisés, activez-les ici. Ensuite, allez sur la <a href="@link">page d'administration des blocs</a> pour les placer dans une région.

en: If you want to use custom search paths, enter them here in the form <em>path</em>|<em>label</em>, one per line (if only one path is specified, the selector will be hidden). The [key] token will be replaced by what is entered in the search box, and the [terms] token will be replaced by the selected taxonomy term id(s). Ie: mysearch/[key]/[terms]|My custom search label.
fr: Si vous désirez utilisez des chemins de recherches personnalisés, entrez ici dans la forme <em>chemin</em>|<em>Etiquette</em>, un par ligne (si un seul chemin est spécifié, le sélecteur sera caché). Le jeton [key] sera remplacé par ce qui a été entré dans le champs de recherche, et le jeton [terms] sera remplacé par les identifiants des termes de taxonomies sélectionnés. Par ex: marecherche/[key]/[terms]|Ma recherche.

en: Taxonomy terms separator
fr: Séparateur des termes de taxonomie

en: Product Owner
fr: Propriétaire du produit

en: Implementor
fr: Développeur

en: Migrate styles from the source database to taxonomy terms
fr: Migrer les styles depuis la base de données source vers des termes de taxonomie

en: This info will not be maintained in Drupal
fr: Cette information ne sera pas maintenue dans Drupal

en: Client Issues
fr: Problèmes remontés par le client

en: Mapping beer name in source to node title
fr: Mise en correspondance du nom de la bière source avec le titre du nœud

en: Should we default this to 0 or 1?
fr: Doit-il être mis par défaut à 0 ou à 1 ?

en: Client questions
fr: Questions de client

en: Migrate varieties from the source database to taxonomy terms
fr: Migrer les variétés de la base de données source vers des termes de taxonomie

en: Migrate regions from the source database to taxonomy terms
fr: Migrer les régions de la base de donnée source vers les termes de taxonomie

en: Migrate "Best With" from the source database to taxonomy terms
fr: Migrer "Best With" de la base de données source vers les termes de taxonomie

en: Mapping producer name in source to node title
fr: Correspondance entre le nom du producteur dans la source au titre du nœud

en: XML feed of wine producers of the world
fr: Flux XML des producteurs de vin dans le monde

en: Producer name
fr: Nom du producteur

en: Description of producer
fr: Description du producteur

en: Numeric ID of the author
fr: Identifiant (ID) numérique de l'auteur

en: Name of region
fr: Nom de la région

en: Wines of the world
fr: Vins du monde

en: The name of the wine
fr: Le nom du vin

en: Mapping wine name in source to node title
fr: Correspondance entre le nom du vin dans la source au titre du nœud

en: Update wine ratings
fr: Mise à jour des cotations de vin

en: Account updates
fr: Mises à jour de compte

en: Throughput
fr: Débit

en: UI for managing migration processes
fr: Interface graphique de gestion des processus de migration

en: 1 unmapped | @count unmapped
fr[0]: 1 non-mappé
fr[1]: @count non-mappés

en: Incoming nid !nid and map destination nid !destid1 don't match
fr: Le nid entrant !nid et le nid de destination !destid1 ne correspondent pas

en: Messages generated during a migration process
fr: Messages générés durant le processus de migration

en: Create migrate_log table
fr: Créer une table migrate_log

en: Remove historic columns from migrate_status table
fr: Retirer les colonnes historique de la table migrate_status

en: Map from M/F to 0/1 in prepare method
fr: Faire correspondre M/F à 0/1 dans la méthode de préparation

en: (No information available)
fr: (Aucune information disponible)

en: Next steps
fr: Étapes suivantes

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car le répertoire de destination %destination n'est pas configuré correctement

en: @driver_name settings
fr: Paramètres de @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
fr: MySQL, MariaDB ou équivalent

en: Database file
fr: Fichier de base de données

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
fr: Le chemin absolu des fichiers où les données @drupal seront enregistrées. Ce répertoire doit être accessible en écriture par le serveur web et devrait se trouver en dehors du répertoire racine du serveur web.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
fr: Le répertoire que vous avez spécifié n'est pas accessible en écriture par le serveur web.

en: Autocomplete popup
fr: Popup d'auto-complétion

en: Searching for matches...
fr: Recherche de correspondances...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
fr: Le module Field permet de personnaliser des champs de données devant être définis pour les types d'<em>entités</em> (les entités incluent les éléments de contenu, les commentaires, les comptes utilisateur et les termes de taxonomie.). Le module Field s'occupe de l'enregistrement, le chargement, l'édition et le rendu des données des champs. La plupart des utilisateurs n'agiront pas directement sur le module Field mais utiliseront plutôt l'interface utilisateur du <a href="@field-ui-help">module Field UI</a>. Les dévelopeurs de modules peuvent utiliser la Field API pour créer de nouveaux types d'entités "fieldables" ce qui permet de leur attacher des champs. Pour plus d'information, voir <a href="@field">Field module</a> dans la documentation en ligne.

en: No fields are present yet.
fr: Aucun champ n'est encore présent.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fr: Gras

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
fr: Après avoir créé un style d'image, vous pouvez ajouter des effets : recadrer, agrandir, redimensionner, désaturer, faire pivoter (d'autres modules peuvent rajouter des effets supplémentaires). Par exemple, en combinant les effets comme recadrer, agrandir et désaturer vous pouvez créer des miniatures carrés en niveau de gris.

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fr: Lire la suite<span class="element-invisible"> de @title</span>

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Spécifiez une URL alternative par laquelle il est possible d'accéder à ce contenu. Par exemple, saisissez "apropos" lorsque que vous écrivez une page qui décrit votre site. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas de slash à la fin sinon quoi l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
fr: Le module PHP filter ajoute un filtre PHP à votre site, pour utiliser avec les <a href="@filter">formats de texte</a>. Ce filtre ajoute la possibilité d'exécuter du code PHP dans n'importe quel champ de texte qui utilise un format de texte (comme le corps de texte d'un contenu ou le texte d'un commentaire). <a href="@php-net">PHP</a> est un language de script généraliste largement utilisé dans le développement web et il est le language dans lequel Drupal a été développé. Pour plus d'informations, voir <a href="@php">PHP filter module</a> dans la documentation en ligne.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fr: Le nombre de vote qui ont été enregistré sur un sondage.

en: The length of time the poll is set to run.
fr: La durée pendant laquelle le sondage doit être actif.

en: Uninstall @module module
fr: Désinstaller le module @module

en: Aggregate and compress CSS files.
fr: Agréger et compresser les fichiers CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
fr: Agréger les fichiers JavaScript.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fr[0]: Pour désinstaller @module, le module suivant doit être désinstallé au préalable : @required_modules
fr[1]: Pour désinstaller @module, les modules suivants doivent être désinstallés au préalable : @required_modules

en: Enable newly added modules
fr: Activer les modules récemment ajoutés

en: Enable newly added themes
fr: Activer les thèmes récemment ajoutés

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
fr: Le processus de désinstallation retire toutes les données relatives au module. Pour désinstaller un module, vous devez d'abord le désactiver dans la page <a href="@modules">Modules</a>.

en: View the administration theme
fr: Voir le thème d'administration

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fr: Seulement utilisé quand le site est configuré pour utiliser un thème d'administration dédié sur la <a href="@appearance-url">page de configuration de l'apparence</a>.

en: Database system
fr: Système de base de données

en: Database system version
fr: Version du système de base de données

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
fr: Le module Toolbar affiche une barre en travers de l'écran contenant les liens d'administration de premier niveau. En dessous, le module Toolbar possède une section <em>tiroir</em> dans laquelle s'affiche les liens fournis par les autres modules, comme le module core Shortcuts. Le tiroir peut être afficher/cacher en utilisant les raccourcis afficher/cacher à la fin de la barre d'outils.

en: Hide shortcuts
fr: Cacher les raccourcis

en: Indexed %count content items for tracking.
fr: %count contenus indexés pour le suivi.

en: There is a tab on this page for each module that defines triggers. On this tab you can assign actions to run when triggers from the <a href="@module-help">@module-name module</a> happen.
fr: Chaque onglet de cette page correspond à un module qui définit un déclencheur. Dans cet onglet vous pouvez assigner des actions à exécuter quand les déclencheurs du <a href="@module-help">module @module-name</a> se produisent.

en: Release notes for @project_title
fr: Notes de version pour @project_title

en: The role settings have been updated.
fr: Les paramètres des rôles ont été mis à jour.

en: Disable the account and keep its content.
fr: Désactiver le compte et garder son contenu.

en: Disable the account and unpublish its content.
fr: Désactiver le compte et dépublier son contenu

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
fr: Supprimer le compte et attribuer son contenu à l'utilisateur %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
fr: Supprimer le compte et son contenu

en: Display on user registration form.
fr: Afficher sur le formulaire d'enregistrement d'un utilisateur.

en: This is compulsory for 'required' fields.
fr: C'est obligatoire pour les champs 'requis'.

en: Drupal system listing compatible test
fr: Test compatible avec le système de listing de Drupal

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
fr: Module de soutien pour tester la fonction drupal_system_listing.

en: Drupal system listing incompatible test
fr: Test incompatible avec le système de listing de Drupal

en: Hash
fr: Hachage

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fr: Pour l'importation, copiez le contenu de la zone de texte et collez-le dans la page d'import.

en: Paste an exported %entity_type here.
fr: Coller un type d'entité %entity_type exporté ici.

en: Imported %entity %label.
fr: %entity %label importé(e).

en: Export @label
fr: Exporter @label

en: Import @entity_type
fr: Importer @entity_type

en: Actor
fr: Acteur

en: Static Title
fr: Titre Statique

en: Static title
fr: Titre statique

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fr: Ce titre sera toujours utilisé si &ldquo;Titre Statique&rdquo; est sélectionné ci-dessus.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fr: Un titre par défaut doit être fourni si le titre est une valeur statique.

en: Enable profiling of all page views and <a href="!drush">drush</a> requests.
fr: Activer le profilage (profiling) de toutes les pages vues et des requêtes <a href="!drush">drush</a>.

en: Use uncompressed jQuery
fr: Utiliser jQuery décompressé

en: Use a human-readable version of jQuery instead of the minified version that ships with Drupal, to make JavaScript debugging easier.
fr: Utilisez une version lisible par tous de JQuery à la place de la version minimisée qui accompagne Drupal afin de faciliter le débogage JavaScript.

en: %error: %message in %function (line %line of %file).
fr: %error : %message dans %function (ligne %line de %file).

en: Include %anonymous
fr: Inclure %anonymous

en: Allow entering any user name
fr: Autorise l'entrée de n'importe quel nom d'utilisateur

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
fr: Attention : cet utilisateur anonyme ne pourra plus revenir à l'état antérieur.

en: jQuery could not be replaced with an uncompressed version of 1.4.4, because jQuery @version is running on the site.
fr: jQuery ne pourra pas être remplacé par la version 1.4.4, parce que jQuery @version est exécuté sur le site.

en: Entity info
fr: Informations d'entité

en: View entity information across the whole site.
fr: Voir les informations d'entité sur l'ensemble du site.

en: Return a given query, with arguments instead of placeholders. Used by query log
fr: Retourne une requête donnée, avec arguments plutôt que des espaces réservés. Utilisée par le journal des requêtes.

en: Debug mode verifies the grant records in the node_access table against those that would be set by running !Rebuild_permissions, and displays them all; this can cause considerable overhead.<br />For even more information enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>, too.
fr: Le mode Débogage vérifie que les enregistrements des permissions accordées correspondent, dans la table node_access, à ceux qui doivent être définis lors de l’exécution de !Rebuild_permissions , et les affiche tous ; ce qui peut entraîner une énorme surcharge.<br />Pour avoir plus d'informations, activez aussi le bloc <a href="@link">%DNAbU</a>.

en: For per-user access permissions enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>.
fr: Pour les permissions d'accès 'par utilisateur', activer le <a href="@link">bloc %DNAbU</a>.

en: Generated @number_menus menus, @number_links links.
fr: @number_menus menus, @number_links liens générés.

en: Deleted existing terms.
fr: Termes existants supprimés.

en: Deleted existing vocabularies.
fr: Vocabulaires existants supprimés.

en: Deleted existing menus and links.
fr: Menus et liens existants supprimés.

en: Created the following new menus: !menus
fr: Nouveaux menus suivants créés : !menus

en: Created @count new menu links.
fr: @count nouveaux liens de menu créés.

en: Description of @name
fr: Description de @name

en: Description of @title.
fr: Description de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
fr: <strong>Supprimer tout le contenu</strong> dans ces types de contenu avant de générer du nouveau contenu.

en: Restrict terms to these vocabularies.
fr: Restreindre les termes à ces vocabulaires.

en: Number of terms?
fr: Nombre de termes ?

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
fr: Supprimez les termes existants dans les vocabulaires spécifiés avant de générer de nouveaux termes.

en: Number of vocabularies?
fr: Nombre de vocabulaires ?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
fr: Supprimer les vocabulaires existants avant d'en générer de nouveaux.

en: Create new menu(s)
fr: Créer de nouveaux menus

en: Generate links for these menus
fr: Générer des liens pour ces menus

en: Number of new menus to create
fr: Nombre de nouveaux menus à créer

en: Number of links to generate
fr: Nombre de liens à générer

en: Types of links to generate
fr: Types de liens à générer

en: Maximum link depth
fr: Profondeur maximale des liens

en: Maximum menu width
fr: Largeur maximale du menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
fr: Limiter la largeur des liens de premier niveau du menu généré à un certain nombre d'éléments.

en: Delete existing custom generated menus and menu links before generating new ones.
fr: Supprimer les menus et les liens de menu personnalisés générés avant d'en générer de nouveaux.

en: Generate terms
fr: Générer des termes

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
fr: Générer un nombre donné de termes. Supprimer optionnellement les termes actuels.

en: Generate vocabularies
fr: Générer des vocabulaires

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
fr: Générer un nombre donné de vocabulaires. Supprimer optionnellement les vocabulaires actuels.

en: Generate menus
fr: Générer des menus

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
fr: Générer un nombre donné de menus et de liens de menu. Supprimer optionnellement les menus actuels.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
fr: Evaluer comme VRAI si le contenu donné fait partie des types de contenu sélectionnés.

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
fr: @count actions orphelines (%orphans) existent dans la table des actions. !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
fr[0]: 1 commentaire supprimé.
fr[1]: @count commentaires supprimés.

en: Use field label instead of the "On value" as label
fr: Utiliser l'étiquette du champ au lieu de l'étiquette "Par valeur"

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
fr[0]: 1 contribution effacée.
fr[1]: @count contributions effacées

en: tracker
fr: suivi

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
fr: La mise à jour automatique du cœur de Drupal n'est pas supportée. Référez-vous au <a href="@upgrade-guide">guide de mise à jour</a> pour obtenir des informations sur la façon de mettre à jour le cœur de Drupal manuellement.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
fr[0]: %archive_file contient une version de %names qui est incompatible avec Drupal !version.
fr[1]: %archive_file contient des versions de modules ou thèmes qui sont incompatible avec Drupal !version : %names

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fr: Échec de la récupération d'informations de mises à jour disponibles depuis le serveur.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fr: Un chemin relatif au répertoire d'installation de Drupal où les fichiers de traduction seront stockés, par exemple sites/all/traductions. Les fichiers de traduction enregistrés peuvent être réutilisés par d'autres installations. Si laissé vide la traduction téléchargée ne sera pas sauvegardée.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
fr: Non enregistré localement en raison de contenu HTML non valide.

en: Translation saved locally.
fr: Traduction enregistrée localement.

en: Translation successfuly removed locally.
fr: Traduction supprimée localement avec succès.

en: Unknown error while saving translation locally.
fr: Erreur inconnue pendant l'enregistrement local de la traduction.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
fr: Vous pouvez partager votre travail avec ! l10n_server si vous paramétrez votre clé API à !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
fr: Non enregistré en raison de l'absence de la chaîne source.

en: Not saved due to missing form values.
fr: Non enregistré en raison de valeurs manquantes dans le formulaire.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fr: Non enregistré en raison de permissions insuffisantes.

en: Added l10n_status field to locales_target.
fr: Champ l10n_status ajouté à la table locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
fr: Conflit du champ l10n_status possible résolu dans la table locales_target.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
fr: Chaque soumission de traduction sera également soumise à ce serveur. Nous vous suggérons d'entrer <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> pour partager avec la grande communauté Drupal. Assurez-vous de définir une clé d'API dans les paramètres de compte de chaque utilisateur qui participera aux traductions.

en: Translation sent and accepted by @server.
fr: Traduction envoyée et acceptée par @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
fr: Traduction rejetée par @server. Raison: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
fr: La connection avec @server a échoué avec l'erreur suivante : %error_code: %error_message.

en: Disable auto search
fr: Désactiver la recherche automatique

en: The page you requested does not exist.
fr: La page demandée n'existe pas.

en: Auto resize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fr: Permet aux modules de travailler avec n'importe quel type d'entité et de fournir des entités.

en: Entity tokens
fr: Jetons d'entité

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fr: Fournit des jetons de substitution pour toutes les propriétés qui n'ont pas de jeton mais sont connues d'Entity API.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fr: La version dans la langue originale de ce nœud, s'il en existe une.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
fr: Le réglage %setting est actuellement défini sur '%current_value', mais a besoin d'être '%needed_value'. Changez cela en exécutant la requête suivante : !query

en: List (integer)
fr: Liste (entier)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fr: Ce champ enregistre des entiers depuis une liste de valeurs pairées autorisées. Exemple : 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.

en: List (float)
fr: Liste (réel à virgule flottante)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fr: Ce champ enregistre des valeurs décimales depuis une liste de valeurs pairées autorisées. Exemple : 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fr: Ce champ enregistre les valeurs de texte depuis une liste de valeurs pairées autorisées 'valeur => étiquette'. Exemple : 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fr: Valeurs possibles que ce champ peut contenir. Entrez une valeur par ligne, dans le format clef|étiquette.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
fr: La clef est une valeur enregistrée, et doit être numérique. L'étiquette sera utilisée dans les valeurs affichées et les formulaires d'édition.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fr: L'étiquette est optionnelle : si une ligne contient un nombre seul, il sera utilisé comme clef et étiquette.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
fr: Les liste d'étiquettes sont aussi acceptées (une étiquette par ligne), seulement si les champs ne contiennent pas de valeur actuellement. Les clefs numériques seront automatiquement générées depuis la position dans la liste.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fr: La clef est la valeur enregistrée. L'étiquette sera utilisée dans les valeurs affichées et les formulaires d'édition.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fr: L'étiquette est optionnelle : si une ligne contient une phrase simple, elle sera utilisée comme clef et étiquette.

en: Allowed values list: invalid input.
fr: Liste des valeurs autorisées : entrée invalide.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fr: Liste des valeurs autorisées : certaines valeurs sont sur le point d'être retirées alors qu'elles sont actuellement utilisées.

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Current additions
fr: Additions actuelles

en: Also includes !additional_dates.
fr: Inclut également !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fr: Se répète !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fr: L'intervalle des années doit être au format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, ou 2005:+9

en: Administer Module Filter
fr: Administrer Module Filter

en: Configure how Module Filter performs.
fr: Configurer la manière de procéder de Module Filter

en: The file.
fr: Le fichier.

en: Whether the file is being displayed.
fr: Si le fichier est affiché.

en: The image file.
fr: Le fichier image.

en: The main body text
fr: Le corps du texte

en: Run arbitrary PHP from a block.
fr: Exécuter du code PHP à partir d'un bloc.

en: Become any user on the site with just a click.
fr: Devenir n'importe quel utilisateur sur le site en un seul clic.

en: !YES: @node_access_table
fr: !YES : @node_access_table

en: !YES: Node access allows this based on one or more records in the @node_access_table table (see the other DNA block!).
fr: !YES : Node access permet ceci en se basant sur un ou plusieurs enregistrements dans la table @node_access_table (voir l'autre bloc DNA !).

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fr: Échec de la connexion au serveur. Le serveur a renvoyé le message suivant : !message Pour une aide supplémentaire sur l'installation ou la mise à jour du code sur votre serveur, consultez le <a href="@handbook_url">manuel</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fr: Impossible d'analyser (parser) le fichier info : %info_file

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
fr: Le fichier info (%info_file) ne définit pas d'attribut 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fr: Le framework de test nécessite que la limite mémoire de PHP soit au moins de %memory_minimum_limit. La valeur actuelle est de  %memory_limit. <a href="@url">Suivez ces étapes pour continuer</a>.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
fr: Vous pouvez trouver des <a href="@module_url">modules</a> et des <a href="@theme_url">thèmes</a> sur <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. Les extensions suivantes sont supportées : %extensions.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fr: Votre serveur ne supporte pas la mise à jour des modules et thèmes depuis cette interface. À la place, mettez à jour les modules et thèmes en transférant les nouvelles versions directement sur le serveur comme décrit dans le <a href="@handbook_url">manuel</a>.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fr: Votre serveur ne supporte pas la l'installation des modules et thèmes depuis cette interface. À la place, installer les modules et thèmes en les transférant directement sur le serveur comme décrit dans le <a href="@handbook_url">manuel</a>.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
fr[0]: La mise à jour des modules et thèmes requiert un <strong>accès @backends</strong> à votre serveur. Voir le <a href="@handbook_url">manuel</a> pour les autres méthodes de mises à jour.
fr[1]: La mise à jour des modules et thèmes requiert l'accès à votre serveur par l'une des méthodes suivantes : <strong>@backends</strong>. Voir le <a href="@handbook_url">manuel</a> pour les autres méthodes de mises à jour.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
fr[0]: L'installation de modules et de thèmes requiert un <strong>accès @backends</strong> à votre serveur. Consultez la <a href="@handbook_url">documentation</a> pour d'autres méthodes d'installation.
fr[1]: L'installation de modules et de thèmes requiert un accès à votre serveur par l'une des méthodes suivantes : <strong>@backends</strong>. Consultez la <a href="@handbook_url">documentation</a> pour d'autres méthodes d'installation.

en: %archive_file does not contain any .info files.
fr: %archive_file ne contient pas de fichiers .info.

en: The user whose roles should be changed.
fr: L'utilisateur dont les rôles doivent être changés.

en: Delete tasks by component name
fr: Supprimer les tâches par nom de composant

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
fr: Sélectionnez le composant pour lequel il faut supprimer toutes les tâches planifiées.

en: Delete tasks
fr: Supprimer des tâches

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
fr: Toutes les tâches planifiées associées avec %config ont été supprimées.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la tâche planifiée %id ?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
fr: Cette tâche avec l'identifiant personnalisé %id exécute le composant %label le %date. Cette action est irréversible.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
fr: Cette tâche exécute le composant %label et sera exécutée le %date. Cette action est irréversible.

en: Task %tid has been deleted.
fr: La tâche %tid a été supprimée.

en: Component %label has been scheduled.
fr: Le composant %label a été planifié.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
fr: Le composant pour lesquelles les tâches planifiées seront supprimées.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
fr: Toutes les tâches qui sont annotées avec l'identifiant donné seront supprimées.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
fr: Cette action vous permet de supprimer les tâches planifiées en attente d'exécution à venir.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
fr: Elles peuvent être adressées par un identifiant ou par le nom de composant, tandis que si les deux sont spécifiés, seules les tâches remplissant les deux conditions requises seront supprimées.

en: Scheduled Rules components
fr: Composants de Rules planifiés

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
fr: Les composants planifiés de Rules exécutés en fonction de la date/heure et du cron

en: The internal ID of the scheduled component
fr: L'identifiant (ID) interne du composant planifié

en: Component name
fr: Nom du composant

en: The name of the component
fr: Le nom du composant

en: No tasks have been scheduled.
fr: Aucune tâche n'a été planifiée.

en: Delete this scheduled task
fr: Supprimer cette tâche planifiée

en: Component filter
fr: Filtre du composant

en: execute
fr: exécuter

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
fr: Ce formulaire vous permet de déclencher manuellement l'exécution de @plugin "%label". Si ce composant requiert des paramètres, entrez les arguments d'exécution qui conviennent ci-dessous.

en: Component %label has been executed.
fr: Le composant %label a été exécuté.

en: Component %label evaluated to %result.
fr: Composant %label évalué à %result.

en: Entity: ID
fr: Entité : ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fr: Créé un context d'entité à partir d'un ID d'argument entité.

en: @entity: ID
fr: @entity : ID

en: Creates @entity context from an ID argument.
fr: Crée un contexte de @entity à partir d'un argument de type identifiant.

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Entity field
fr: Champs entité

en: Field on the referenced entity.
fr: Champs de l'entité référencée.

en: Select a formatter
fr: Sélectionner un formateur

en: Entity object.
fr: Objet entité.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fr: Entrez l'ID de l'entité pour ce contexte.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fr: Créer le context @entity à partir d'une entité ID

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fr: Saisir le titre ou l'ID d'une entité @entity

en: '%title' [%type id %id]
fr: '%title' [id %type %id]

en: [%type id %id]
fr: [id %type %id]

en: You must select an entity.
fr: Vous devez choisir une entité.

en: Invalid entity selected.
fr: Entité choisie invalide.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fr: Crée un contexte d'entité depuis une clé étrangère sur un champ.

en: Access the views administration pages.
fr: Accéder aux pages d'administration des vues.

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Outrepasser le contrôle d'accès lors de l'accès aux vues.

en: Add new view
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: - Basic validation -
fr: - Validation simple -

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Label HTML element
fr: Élément HTML de l'étiquette

en: Place a colon after the label
fr: Placer un signe deux points après l'étiquette

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Add default classes
fr: Ajouter les classes CSS par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, l'étiquette et le contenu du champ.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Rel Text
fr: Texte Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Inclure l'attribut Rel pour Lightbox 2 ou tout autre utilitaire JavaScript.

en: Preserve certain tags
fr: Préserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: Lister les balises qui doivent être conservées durant le processus de nettoyage. Exemple, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Formation du singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Formation du pluriel

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Il ne doit contenir que des lettres en minuscules, des chiffres ou des tirets bas.

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Translation method
fr: Méthode de traduction

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fr: Sélectionnez une méthode de traduction à utiliser pour les données de Views comme l'en-tête, le pied de page et le texte vide.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché dans la page d'édition de la vue au lieu de celui par défaut. Ceci peut-être pratique si vous avez le même élément plusieurs fois.

en: Do not pass admin strings for translation.
fr: Ne pas transmettre de chaînes administratives à traduire.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fr: Utiliser la fonction t() du cœur de Drupal. Non recommandé, car elle ne supporte pas les mises à jour des chaînes existantes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fr: Si vous avez besoin de traduire les étiquettes de vues dans d'autre langues, envisagez l'installation du module de traduction de Views du paquet <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
fr: Identifiant d'élément de flux

en: The unique ID of the aggregator item.
fr: L'identifiant unique de l'élément d'agrégateur.

en: The guid of the original imported item.
fr: Le GUID de l'élément d'origine importé.

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: Date et heure de mise à jour du dernier commentaire

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est approuvé (ou se trouve encore dans la file d'attente de modération).

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Last comment CID
fr: Identifiant CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du nœud.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier qui est associé à cet utilisateur, généralement parce qu'il se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier qui est associé à ce commentaire, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du commentaire.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé avec ce vocabulaire de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation à ce fichier.

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité qui est relatif au fichier.

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Le nom machine du vocabulaire auquel appartient le terme. Ceci sera le vocabulaire de n'importe quel terme du champ "Taxonomie : Terme" ; et peut aussi causer des doublons.

en: term from !field_name
fr: terme à partir de !field_name

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Use destination
fr: Utiliser la destination

en: Add destination to the link
fr: Ajouter une destination au lien

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fr: Afficher le lien de commentaire dans la forme utilisée sur les résumés de nœuds standards, au lieu de celle des nœuds complets.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par Style : Tableau pour déterminer la colonne réelle à trier par clic. La valeur est généralement suffisante.

en: Group column
fr: Grouper une colonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fr: Sélectionnez la colonne de ce champ pour appliquer la fonction de regroupement ci-dessus.

en: Group columns (additional)
fr: Grouper des colonnes (complément)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fr: Sélectionnez n'importe quelle colonne additionnelle de ce champ à inclure dans la requête pour le regroupement.

en: Display download path instead of file storage URI
fr: Afficher le chemin de téléchargement au lieu de l'URI du système de fichier

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fr: Ceci fournira l'URL complète de téléchargement à la place de l'adresse interne du fichier.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en identifiant (ID) de terme

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Commenter ou documenter cet affichage.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre le réglage de paramètres avancés pour le plugin de requête

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: La description apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This display's comments
fr: Commentaires sur cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur ne sera vue et utilisée qu'à l'intérieur de Views UI et pourra être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux autres ou futurs mainteneurs de votre site sur le pourquoi et le comment de la configuration de l'affichage.

en: Query options
fr: Options de la requête

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage ne doit contenir que des lettres, chiffres ou tirets bas.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination de l'affichage parent auquel il est joint ?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Cela n'a de sens que s'il hérite d'une pagination.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> structure >> blocs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: Include all items option
fr: Inclure une option "tous les éléments".

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un élément supplémentaire sera inclus aux éléments par page pour afficher tous les éléments.

en: All items label
fr: Étiquette de "tous les éléments"

en: Which label will be used to display all items
fr: L'étiquette qui sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: AVERTISSEMENT : la désactivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité des accès aux nœuds est désactivée. Si votre vue est mal configurée, cela pourrait permettre aux utilisateurs de voir des données qu'ils ne devraient pas voir. Veuillez n'utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci lancera la requête pour tenter une connexion à un serveur esclave, s'il est disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou n'est disponible, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: The class to provide on each row.
fr: La classe à utiliser pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définir le chemin de base pour les liens dans cette vue récapitulative, i.e. http://example.com/<strong>le_chemin_de_votre_vue/archive</strong>. Ne pas mettre de slash (/) avant et après. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme 
    chemin de base dans les affichages de page, ou / si aucun chemin n'est trouvé.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fr: Format de textes activés pour l'édition en texte riche

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fr: Glisse le rendu du site vers le bas d'approximativement 20 pixels depuis le haut de la page. Si désactivé, les éléments positionnés en <em>absolute</em> ou <em>fixed</em> sur la page peuvent être recouvert par le menu d'administration.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
fr: Toujours afficher le menu d'administration en haut de la fenêtre du navigateur (même lorsque la page défile).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
fr: Dans certains navigateurs, ce paramètre peut entraîner une page malformée, une disparition du curseur, des éléments de formulaire non sélectionnables ou d'autres problèmes.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
fr: Replier les groupes de modules sur la page des <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
fr: Replier les groupes de modules sur la page des <a href="@ permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
fr: Déplace les onglets sur toutes les pages vers le menu d'administration. Seulement possible pour les thèmes utilisant les classes CSS <code>tabs primary</code> et <code>tabs secondary</code>

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
fr: Les modules sélectionnés ne seront pas désactivés lors de l'appel du lien %disable-developer-modules en dessous de l'icône dans le menu.

en: Access administration menu
fr: Accéder au menu d'administration

en: Display the administration menu at the top of each page.
fr: Afficher le menu d'administration en haut de chaque page.

en: Flush caches
fr: Purger les caches

en: Access links to flush caches in the administration menu.
fr: Accéder aux liens du menu d'administration pour vider les caches.

en: Display Drupal links
fr: Afficher les liens Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
fr: Ajouter des liens vers Drupal.org au menu d'administration.

en: Administration tools.
fr: Outils d'administration.

en: Rebuild system links
fr: Reconstruire les liens système

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
fr: Les liens systèmes dérivés des chemins de menu ont été reconstruits.

en: Administration Development tools
fr: Outils d'administration et de développement

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
fr: Fonctionnalité d'administration et de débogage pour les développeurs et les constructeurs de site.

en: Configurable blocks titles and content.
fr: Titres et contenus de blocs configurables.

en: Block languages
fr: Langues du bloc

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
fr: Active un sélecteur de langue pour les blocs et la traduction optionnelle des blocs.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fr: Descriptions des champs, valeurs par défaut, options, etc. configurables

en: Default translated
fr: Traduction par défaut

en: Field translation
fr: Traduction de champs

en: Translate field properties
fr: Traduire les propriétés des champs

en: Translatable menu items: title and description.
fr: Éléments de menu traduisibles : titre et description.

en: Provides some extended multilingual options for nodes.
fr: Fournit quelques options multilingues supplémentaires pour les nœuds.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fr: Noms des types de contenu, descriptions, textes d'aide.

en: Extended node options for multilingual content
fr: Options étendues de nœud pour le contenu multilingue

en: API module for multilingual content selection
fr: Module API pour la sélection de contenu multilingue.

en: Performing cleanup for text group %textgroup, deleting @count left over strings.
fr: Nettoyage du groupe de textes %textgroup et suppression de @count chaînes de caractères inutilisées.

en: This string will be localizable. You can translate it using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fr: Cette chaîne sera traduisible. Vous pouvez la traduire sur <a href="@translate-interface">l'interface de traduction</a>.

en: Refresh user defined strings.
fr: Rafraîchir les chaînes définies par l'utilisateur.

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fr: Titres de vocabulaire et noms des termes pour les vocabulaires localisables.

en: Tokens related to the current date and time.
fr: Jetons liés à la date et l'heure courantes.

en: The URL of the @entity.
fr: L'URL du(de la) @entity

en: The content type of the node.
fr: Le type de contenu du nœud.

en: Tokens related to content types.
fr: Jetons liés aux types de contenus.

en: The name of the content type.
fr: Le nom du type de contenu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fr: Le nom système unique du type de contenu.

en: The optional description of the content type.
fr: La description optionnelle du type de contenu

en: The number of nodes belonging to the content type.
fr: Le nombre de nœuds appartenant à ce type de contenu.

en: The URL of the content type's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce type de contenu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce terme de taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fr: Le nom système unique du vocabulaire.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce vocabulaire.

en: The picture of the user.
fr: L'image de cet utilisateur.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fr: L'argument spécifique de la page courante (ex. 'arg:1' sur la page 'node/1' retourne '1').

en: Tokens related to URLs.
fr: Jetons liés aux URLs.

en: Relative URL
fr: URL relative

en: The relative URL.
fr: L'URL relative.

en: Absolute URL
fr: Url absolue

en: The absolute URL.
fr: URL absolue

en: Tokens related to menus.
fr: Jetons liés aux menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fr: Le nom système unique du nom du menu.

en: The optional description of the menu.
fr: La description (optionnelle) du menu.

en: Menu link count
fr: Nombre de liens de menu.

en: The number of menu links belonging to the menu.
fr: Le nombre de liens de menus appartenant au menu.

en: The URL of the menu's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du menu.

en: The menu of the menu link.
fr: Le menu du lien de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du lien de menu.

en: @category @type field.
fr: Champ @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au moins @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au moins @count jetons.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au plus @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au plus @count jetons.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fr: Saisir un nom système pour cet élément de formulaire. Il ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Ce nom sera utilisé comme attribut "name" du formulaire. Cette valeur n'a aucun effet sur la façon dont l'information est enregistrée, mais elle peut être utile dans le cas d'un traitement spécifique du formulaire.

en: Status of this form
fr: Statut de ce formulaire

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fr: Fermer un formulaire empêche de nouvelles soumissions, quelque soit l'utilisateur.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fr: Le rôle %authenticated s'applique à n'importe quel utilisateur connecté au site, quels que soient les autres rôles assignés.

en: Content paths
fr: Chemins de contenu

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut
    (s'applique à tous les types de contenus dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut pour @node_type (s'applique à tout le contenu de type @node_type dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Add media from remote services
fr: Ajouter des médias depuis des services distants

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
fr: Ajouter des médias de sources distantes telles que d'autres sites web, YouTube, etc.

en: Approve link
fr: Lien d'approbation

en: View help topics
fr: Consulter les sujets d'aide

en: View help popups
fr: Consulter les popups d'aide

en: View help index
fr: Consulter l'index d'aide

en: Content access
fr: Accès au contenu

[ctx: datetime]
en: All day
fr: Jour entier

[ctx: datetime]
en: Year
fr: Année

[ctx: datetime]
en: Month
fr: Mois

[ctx: datetime]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: datetime]
en: Day
fr: Jour

en: Display:
fr: Affichage :

en: Multiple values:
fr: Valeurs multiples :

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fr: Choisir un nombre spécifique de valeurs à afficher ou laisser vide pour afficher toutes les valeurs.

en: starting from @isodate
fr: commencer à partir de @isodate

en: ending with @isodate
fr: prend fin le @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
fr: Identifier des dates de début et/ou de fin spécifiques dans le format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, ou laisser vide pour toutes les dates disponibles.

en: Repeat rule:
fr: Règle de répétition :

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
fr: Combien d'unités de temps doivent être affichées dans la chaîne de caractères 'il y a'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
fr: Montrer @count valeur(s) démarrant par @date1, finissant par @date2

en: earliest
fr: première date

en: latest
fr: dernière date

en: Show repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Display time ago, showing @interval units.
fr: Afficher comme temps passé, en montrant @interval unités.

en: View Repeating Dates
fr: Voir les dates répétées

en: The duration of the time period given by the dates.
fr: La durée de la période entre les dates données

[ctx: datetime]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: datetime]
en: Second
fr: Seconde

en: The year is invalid.
fr: L'année n'est pas valide.

en: The month is invalid.
fr: Le mois n'est pas valide.

en: The day is invalid.
fr: Le jour n'est pas valide.

en: The hour is invalid.
fr: L'heure n'est pas valide.

en: The minute is invalid.
fr: La minute n'est pas valide.

en: The second is invalid.
fr: La seconde n'est pas valide.

[ctx: date_order]
en: First
fr: Premier

[ctx: date_order]
en: Second
fr: Deuxième

[ctx: date_order]
en: Third
fr: Troisième

[ctx: date_order]
en: Fourth
fr: Quatrième

[ctx: date_order]
en: Fifth
fr: Cinquième

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
fr: Dernier

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
fr: Du plus récent au plus ancien

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
fr: Troisième en partant de la fin

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
fr: Quatrième en partant de la fin

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
fr: Cinquième en partant de la fin

[ctx: date_nav]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: date_nav]
en: Next
fr: Suiv.

en: Configure the Date Popup settings.
fr: Configure Date Popup

en: Add exception
fr: Ajouter une exception

en: Add addition
fr: Ajouter une addition

[ctx: date_order]
en: Every
fr: Tous les

[ctx: day_name]
en: Sunday
fr: Dimanche

[ctx: day_name]
en: Monday
fr: Lundi

[ctx: day_name]
en: Tuesday
fr: Mardi

[ctx: day_name]
en: Wednesday
fr: Mercredi

[ctx: day_name]
en: Thursday
fr: Jeudi

[ctx: day_name]
en: Friday
fr: Vendredi

[ctx: day_name]
en: Saturday
fr: Samedi

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
fr: Cette opération ne fonctionne pas encore dans Drupal 7.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
fr: Intervalle des années autorisées, de la plus ancienne à la plus récente. '-1:+1' signifie que la date la plus ancienne est l'année précédente, et que la plus récente et l'année suivante par rapport à l'année actuelle.

en: Your content type @name has been created.
fr: Votre contenu type @name a bien été créé.

en: Your date field @name has been created.
fr: Votre champ de date @name a bien été créé.

en: Administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et calendriers peuvent s'avérer compliqués à mettre en place. L' !date_wizard permet de créer simplement un type de contenu date et un calendrier associé.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création facile de types de contenu date et calendriers.

en: Date Views
fr: Vues de date

en: Views integration for date fields and date functionality.
fr: Intégration de Views pour les champs date et la fonctionnalité date.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer n'importe quel champ de date de Views !base_table par un argument de date utilisant n'importe quel format de date/période ISO (c'est-à-dire YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
fr: Définir les plages d'années minimum et maximum possibles pour cet argument, soit un décalage -X:+X à partir de l'année courante comme '-3:+3' ou un minimum et maximum absolu comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est positionné sur une date en dehors de l'intervalle, la page 'Page non trouvée (404)' sera affichée.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode de gestion des différents champs date de la même requête. Celle-ci retourne les éléments ayant des correspondances avec les champs date (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux ayant des correspondances dans tous les champs date sélectionnés (date = champ_1 AND champ_2).

en: Field group format:
fr: Format de groupe de champs :

en: Weight for new group
fr: Poids pour un nouveau groupe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est invalide. Le nom ne doit contenir que des minuscules non accentuées, des nombres et des tirets bas.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères en incluant le préfixe 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name existe déjà.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fr: La classe CSS ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas et des tirets.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le groupe %group ?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fr: Le groupe %group a été supprimé du type de contenu %type.

en: Administer fieldgroups
fr: Administrer les groupes de champs

en: Display the administration for fieldgroups.
fr: Afficher l'administration pour les groupes de champs.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans un fieldset avec le titre comme légende.

en: Vertical tabs group
fr: Groupe d'onglets verticaux

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets verticaux.

en: Vertical tab
fr: Onglet vertical

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets verticaux.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets horizontaux.

en: Horizontal tab item
fr: Élément d'onglet horizontal

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets horizontaux.

en: Accordion group
fr: Groupe Accordéon

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants comme accordéon jQuery.

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans une DIV, partie du groupe accordéon.

en: This fieldgroup renders the inner content in a simple div with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans une simple DIV avec pour titre la légende.

en: Fieldgroup settings
fr: Paramètres de Fieldgroup

en: Extra CSS classes
fr: Classes CSS supplémentaires

en: Blind
fr: Aveugle

en: Horizontal Tabs
fr: Onglets horizontaux

en: Fieldgroups
fr: Groupes de champs

en: Edit group variables
fr: Modifier les variables de groupe

en: Edit module variables
fr: Modifier les variables du module

en: Not tracked
fr: Non suivi

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
fr: Nous n'avons pas d'information meta pour cette variable. Demandez aux développeurs du module de déclarer leurs variables. Consultez la page du <a href="http://drupal.org/project/variable">module Variable</a>.

en: Forum containers
fr: Conteneurs de forum

en: Administer content and comments.
fr: Administrer le contenu et les commentaires.

en: Comment fields
fr: Champs de commentaires

en: RSS category
fr: Catégorie RSS

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fr: Les menus préférés utilisés par <em>&lt;le menu sélectionné par la page&gt;</em> peuvent être personnalisés sur la <a href="!url">page de configuration de Menu block</a>.

en: Fixed parent item
fr: Élément parent fixe

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fr: Modifier les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fr: Sélectionner le menu à utiliser pour l'arborescence de liens

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fr: Si vous sélectionnez un élément de menu spécifique, vous modifiez les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: @menu-name menu
fr: menu @menu-name

en: Content revisions
fr: Révisions de contenu

en: jQuery compression level
fr: Niveau de compression de jQuery

en: Development (uncompressed)
fr: Développement (non compressé)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
fr: jQuery %jquery et jQuery UI %ui

en: Languages for content
fr: Langues pour le contenu

en: Enabled languages only.
fr: Langues activées uniquement.

en: All defined languages will be allowed.
fr: Toutes les langues définies seront autorisées.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
fr: Détermine quelles langues seront autorisées pour la création de contenu.

en: Mixed options for multilingual sites.
fr: Options mélangées pour les sites multilingues.

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
fr: Si aucune langue n'est sélectionnée, le bloc sera affiché quelle que soit la langue.

en: Not translatable
fr: Intraduisible

en: Restricted to certain languages
fr: Restreint à certaines langues

en: Administer content translations
fr: Administrer les traductions de contenu

en: Add or remove existing content to translation sets.
fr: Ajoute ou supprime du contenu existant aux jeux de traduction.

en: The path translation has been saved.
fr: La traduction du chemin a été enregistrée.

en: Path translation.
fr: Chemin de traduction.

en: Add path translation
fr: Ajouter une traduction de chemin

en: Edit path translation
fr: Modifier le chemin de traduction

en: Path translation
fr: Chemin de traduction

en: Define translations for generic paths
fr: Définir les traductions pour les chemins génériques

en: Content to filter by language
fr: Contenu à filtrer selon la langue

en: Translatable text formats
fr: Formats de texte traduisibles

en: The string %location for textgroup %textgroup is not allowed for translation because of its text format.
fr: La chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup n'est pas autorisée à être traduite à cause de son format de texte.

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
fr: <strong>Important :</strong> Pour configurer quels formats de texte sont sécurisés pour la traduction, visiter la page de <a href="@configure-strings">configuration des chaînes (de caractères)</a> avant de rafraîchir vos chaînes (de caractères).

en: When translating user defined strings that have a text format associated, translators will be able to edit the text before it is filtered which may be a security risk for some filters. An obvious example is when using the PHP filter but other filters may also be dangerous.
fr: Lors de la traduction par l'utilisateur de chaînes définies qui ont un format de texte associé, les traducteurs pourront éditer le texte avant qu'il ne soit filtré, ce qui peut être un risque de sécurité pour certains filtres. Un exemple évident concerne l'utilisation du filtre PHP mais d'autres filtres peuvent également être dangereux.

en: As a general rule <strong>do not allow any filtered text to be translated unless the translators already have access to that text format</strong>. However if you are doing all your translations through this site's translation UI or the Localization client, and never importing translations for other textgroups than <i>default</i>, filter access will be checked for translators on every translation page.
fr: De manière générale, <strong>n'autorisez aucun texte filtré à être traduit à moins que le traducteur ait déjà accès à ce format de texte</strong>. Néanmoins, si vous effectuez toutes vos traductions via l'interface utilisateur de traduction de ce site ou le module Localization client et que vous n'importez jamais de traduction pour d'autres groupes de texte que <i>default</i>, l'accès au filtre sera vérifié pour les traducteurs sur chaque page de traduction.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
fr: <strong>Important :</strong> Après avoir désactivé certains formats de texte, utilisez la page de <a href="@refresh-strings">rafraîchissement de chaînes</a> pour que les chaînes interdites soient supprimées et plus disponibles aux traducteurs.

en: After updating your text formats do not forget to review the list of formats allowed for string translations on the <a href="@configure-strings">configure translatable strings</a> page.
fr: Après avoir mis à jour vos formats de texte, n'oubliez pas de passer en revue la liste des formats dont les chaînes de caractères peuvent être traduites sur la page <a href="@configure-strings">configurer les chaînes de caractères traduisibles</a>.

en: This string uses the %name text format. You are not allowed to translate or edit texts with this format.
fr: Cette chaîne utilise le format de texte %name. Vous n'êtes pas autorisé à traduire ou modifier des textes ayant ce format.

en: Text format: @name
fr: Format de texte : @name

en: Options for user defined strings.
fr: Options pour les chaînes définies par l'utilisateur.

en: Set the translated parent for each translation if possible.
fr: Définir le parent traduit pour chaque traduction si possible.

en: Create also new revision for translations
fr: Créer également une nouvelle révision pour les traductions

en: Standard node fields
fr: Champs de nœud standard

en: Configurable fields
fr: Champs configurables

en: Multilingual variables, main variable names.
fr: Variables multilingues, noms de variables principaux.

en: Multilingual variables, real variable names.
fr: Variables multilingues, noms de variables réels.

en: Configure multilingual variables.
fr: Configurer les variables multilingues.

en: Multilingual variables that switch language depending on page language.
fr: Variables multilingues qui changent de langue selon la langue de la page.

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Unable to parse the pasted export.
fr: Impossible d'analyser l'export collé.

en: Export misses plugin information.
fr: Il manque des informations de plugin dans l'export.

en: Missing the required module %module.
fr: Le module %module requis est manquant.

en: Entity is of type
fr: L'entité est de type

en: The entity type to check for.
fr: Le type d'entité à vérifier.

en: list of @type_label items
fr: liste d'éléments de @type_label

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
fr: Forcer la redirection même si un autre paramètre de destination est présent. Par défaut Drupal redirigerait vers le chemin donné dans le paramètre de destination, dans le cas où il est défini. En temps normal, le paramètre de destination est défini en l'ajoutant à l'URL, par ex. !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
fr: Il n'y a aucune règle active. <a href="!url">Ajouter une nouvelle règle</a>.

en: There are no inactive rules.
fr: Il n'y a aucune règle inactive.

en: Import rule
fr: Importer une règle

en: Import component
fr: Importer un composant

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Paste an exported Rules configuration here.
fr: Collez une configuration exportée de Rules ici.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
fr: Si coché, toute configuration existante avec le même identifiant sera remplacée par l'import.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fr: L'importation de @entity %label a échoué, un(e) @entity ayant le même nom système existe déjà. Cocher l'option Supplanter pour la remplacer.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
fr: Vous n'avez pas les droits d'accès nécessaires pour importer cette configuration de Rules.

en: Imported @entity %label.
fr: %entity %label importé.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
fr: Trier les règles qui réagissent sur ​​le même évènement. Les règles avec un poids plus élevé sont évalués après les règles avec moins de poids.

en: Create Feature
fr: Créer une Fonctionnalité

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Optional descriptive name for this set.
fr: Description optionnelle pour ce jeu.

en: There are no path translations to save.
fr: Il n'y a pas de chemin de traduction à enregistrer.

en: Enable for specific pages
fr: Autoriser pour des pages spécifiques

en: Select nodes by language
fr: Sélectionner les nœuds selon la langue

en: Select taxonomy terms by language
fr: Sélectionner les termes de taxonomie selon la langue

en: Enable always for block content though it may be disabled for the page
fr: Toujours activer pour le contenu de bloc bien que cela puisse être désactivé pour la page.

en: Updated @count string names from %oldname to %newname.
fr: @count noms de chaînes de caractères ont été mis à jour de %oldname à %newname.

en: Enable translation for language
fr: Activer la traduction pour la langue

en: Debug string translation
fr: Déboguer la traduction de la chaîne de caractères

en: Synchronize fields for node type.
fr: Synchroniser les champs pour le type de nœud.

en: There are no translations to be saved.
fr: Il n'y a aucune traduction à enregistrer.

en: Name (localized)
fr: Nom (localisé)

en: Description (localized)
fr: Description (localisé)

en: Vocabulary (localized)
fr: Vocabulaire (localisé)

en: Parent term (localized)
fr: Terme parent (localisé)

en: Link (localized)
fr: Lien (localisé)

en: Plain text (localized)
fr: Texte brut (localisé)

en: Translation set
fr: Jeu de traduction

en: Translation sets
fr: Jeux de traductions

en: Translation sets overview.
fr: Vue globale des jeux de traductions.

en: Overview of existing translation sets.
fr: Vue globale des jeux de traductions existant.

en: Simple translation sets API for generic objects
fr: API de jeu de traductions simples pour des objets génériques

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fr: Ce formulaire permet le renvoi de courriels configurés pour ce formulaire. Cochez les courriels qui doivent être renvoyés, puis cliquez <em>Renvoyer les courriels</em> afin de les expédier de nouveau.

en: Resend e-mails
fr: Renvoyer les courriels

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: Options pour la sélection dans la partie supérieure. Une option par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: La liste des questions sur le côté de la grille. Une question par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fr: <strong>Les paires clés-valeurs DOIVENT être spécifiées comme "clé_saine|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandée dans les clés. Une option par ligne. Des groupes d'options peuvent être spécifiés avec &lt;Nom du groupe&gt;. &lt;&gt; peuvent être utilisés pour insérer des éléments à la racine du menu après avoir spécifié un groupe.

en: Show "Save draft" button
fr: Montrer le bouton "Sauvegarder le brouillon"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fr: Permet aux utilisateurs de sauvegarder et de finir le formulaire plus tard. Cette option est uniquement disponible pour les utilisateurs authentifiés.

en: Automatically save as draft between pages
fr: Sauvegarde automatiquement en brouillon entre les pages

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fr: Sauvegarde automatiquement les soumissions partielles quand un utilisateur clique sur les boutons "Suivant" ou "Précédent" dans un formulaire avec plusieurs étapes.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fr: Vous devez sélectionner au moins une adresse électronique valide pour envoyer votre soumission à nouveau.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fr: Aucun courriel n'a pu être envoyé à cause d'une erreur serveur.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas paramétré pour envoyer des courriels.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fr[0]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataire réussi.
fr[1]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataires réussi.

en: Multilingual forum
fr: Forum multilingue

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fr: Active le forum multilingue, traduit les noms et les conteneurs.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
fr: Entrez les éléments qui seront considérés comme des traductions les uns par rapport aux autres.

en: The item translation has been saved.
fr: La traduction de l'élément a été enregistrée.

en: The item translation has been deleted.
fr: La traduction de l'élément a été supprimée.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
fr: Cet élément fait partie d'une menu multilingue. Vous pouvez lui définir une langue.

en: Skip tags
fr: Ignorer les balises

en: Skip queries with these tags. Enter a list of tags separated by commas.
fr: Ignorer les requêtes avec ces balises. Saisir une liste de balises séparées par des virgules.

en: No translation sets available.
fr: Aucun jeu de traduction disponible.

en: No translations
fr: Pas de traductions

en: Extended language options
fr: Options de langue étendues

en: Redirect to translated page when available. SEO for multilingual sites.
fr: Redirige vers la page traduite si elle existe. Optimise les sites multilingues pour les moteurs de recherche (SEO).

en: My Profile
fr: Mon profil

en: All Recent Content
fr: Tout le contenu récent

en: You cannot create any new content. Please contact the site administrator.
fr: Vous ne pouvez pas créer de nouveau contenu. Contactez l'administrateur du site.

en: Administer Workbench settings
fr: Administrer les paramètres de Workbench

en: Access My Workbench
fr: Accéder à Mon espace de travail

en: My Workbench
fr: Mon espace de travail

en: My Workbench area
fr: Mon espace de travail

en: Workbench editorial suite.
fr: Suite éditoriale Workbench.

en: edit my profile
fr: modifier mon profil

en: You haven't created or edited any content.
fr: Vous n'avez créé ou édité aucun contenu.

en: Revised by
fr: Revu par

en: Five of the most recently updated pieces of content.
fr: Les 5 derniers contenus modifiés récemment.

en: There is no content available for you to edit.
fr: Aucun contenu n'est disponible à l'édition pour vous.

en: - Choose state -
fr: - Choisissez l'état -

en: New transition
fr: Nouvelle transition

en: To and from states of a new transition must be different.
fr: Les états de départ et d'arrivée doivent être différents.

en: This transition already exists.
fr: Cette transition existe déjà.

en: %from --&gt; %to has been deleted.
fr: %from --&gt; %to a été supprimé.

en: %from --&gt; %to has been created.
fr: %from --&gt; %to a été créé.

en: Select a role to check.
fr: Sélectionnez un rôle à vérifier.

en: Select a moderation task that the role should be able to perform.
fr: Sélectionner une tâche de modération que le rôle Drupal devrait être en mesure d'effectuer.

en: Author moderated content
fr: Créer du contenu modéré

en: Edit moderated content
fr: Modifier le contenu modéré

en: Publish moderated content
fr: Publier le contenu modéré

en: Select any content types on which the user should have the ability to perform the moderation task.
fr: Sélectionner les types de contenu sur lesquels l'utilisateur doit avoir la capacité de réaliser la tâche de modération.

en: The @role role may need the "!permission_label" permission in order to be a qualified @moderation_task of @types content.
fr: Le rôle @role peut avoir besoin du droit "!permission_label" pour être un @moderation_task qualifié de contenu de type @types.

en: The @role role may be a qualified @moderation_task regardless of these notices if it has liberal overall node and moderation permissions, like "Administer content" and "Bypass moderation restrictions".
fr: Le rôle @role peut être un @moderation_task qualifié malgré toutes ces informations s'il a les droits généraux de modération sur les nœuds, comme "Administrer le contenu" et "Outrepasser les restrictions de modération".

en: Currently there is no published revision of this node.
fr: Il n'y a actuellement pas de révision publiée de ce contenu.

en: Revised by !user
fr: Revu par !user

en: This is the published revision.
fr: Ceci est la révision publiée.

en: This is the current revision. The current state is %state.
fr: Ceci est la révision en cours. L'état en cours est %state.

en: This is not the live revision of this node.
fr: Ceci n'est pas la révision en ligne de ce contenu.

en: The live revision of this content has been unpublished.
fr: La version en ligne de ce contenu a été dépubliée.

en: User who moderated this revision.
fr: Utilisateur qui a modéré cette révision.

en: moderator user
fr: utilisateur modérateur

en: The date this revision was moderated.
fr: La date à laquelle cette révision a été modérée.

en: Type is moderated
fr: Le type est modéré

en: New draft
fr: Nouveau brouillon

en: Edit draft
fr: Modifier le brouillon

en: View published
fr: Révision publiée

en: View draft
fr: Voir le brouillon

en: View all unpublished content
fr: Voir tout le contenu non publié

en: Administer Workbench Moderation
fr: Administrer Workbench Moderation

en: Bypass moderation restrictions
fr: Outrepasser les restrictions de modération

en: View moderation history
fr: Voir l'historique des modérations

en: Enable moderation of revisions
fr: Activer la modération des révisions

en: Revisions must be enabled in order to use moderation.
fr: Les révisions doivent être activées pour pouvoir utiliser la modération.

en: Default moderation state
fr: État de modération par défaut

en: Set the default moderation state for this content type. Users with additional moderation permissions will be able to set the moderation state when creating or editing nodes.
fr: Définir l'état de modération par défaut pour ce type de contenu. Les utilisateurs avec des droits de modération supplémentaires seront capables de définir l'état de modération à la création ou la modification de nœuds.

en: Set the moderation state for this content.
fr: Définir l'état de modération pour ce contenu.

en: Moderation notes
fr: Notes de modération

en: Your draft will be placed in moderation.
fr: Votre brouillon sera placé en attente de modération.

en: Unpublish revision
fr: Dépublier la révision

en: Unpublish the current live revision.
fr: Dépublier la révision actuellement en ligne.

en: Moderation is not ready to for use at this time. Please contact your administrator.
fr: La modération n'est pas possible pour le moment. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Workbench Moderation: State
fr: Workbench Moderation : État

en: This list displays content you have created that is not published. Currently there is no such content.
fr: Cette liste affiche le contenu que vous avez créé et qui n'est pas publié. Il n'y a actuellement aucun contenu remplissant ces conditions.

en: Completed.
fr: Terminé.

en: Revision settings
fr: Paramètres des révisions

en: Facet field
fr: Champ Facette

en: Hide page title
fr: Masquer le titre de page

en: Number of enabled modules
fr: Nombre de modules activés

en: !enabled of !total
fr: !enabled sur !total

en: Divide module groups into tabbed list.
fr: Sépare les groupes de modules sous forme de liste d'onglets.

en: Select date field(s) to filter.
fr: Sélectionnez le ou les champs date à filtrer

en: Underscore
fr: Tiret bas

en: -- Select --
fr: -- Sélectionner --

en: All Day
fr: Toute la journée

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fr: Le sélecteur de langue n'apparaîtra qu'après avoir configuré la <a href="!url">détection de la langue</a>. Vous devez au moins activer une méthode qui affecte les URLs, comme <em>URL</em> ou <em>Session</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
fr: Cet élément de menu appartient à un nœud. Il aura donc la même langue que le nœud et ne peut pas être localisé.

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Publishing options above.
fr: Elles seront disponibles uniquement lorsque vous activerez le support multilingue dans les Options de publication plus haut.

en: Select translations
fr: Sélectionner les traductions

en: Select existing terms or type new ones that will be created for each language.
fr: Sélectionner les termes existants ou en saisir de nouveaux qui seront créés pour chaque langue.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
fr: Afin d'avoir tous les éléments localisables disponibles à la traduction, visitez la page <a href="@locale-refresh">rafraîchissement de traduction</a>.

en: Predefined language. If set, it will apply to all items.
fr: Langue prédéfinie. Une fois déterminée, elle s'appliquera à tous les éléments.

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fr: <p class="fieldgroup-help">Les champs peuvent être glissés dans des groupes avec imbrication illimitée. Chaque groupe de champs est livré avec un formulaire de configuration, spécifique pour le format choisi. <br />Notez que certains formats fonctionnent par paire ; ils possèdent une enveloppe HTML pour imbriquer leurs groupes de champs enfants. Par exemple placez les éléments accordéon dans le groupe accordéon, les éléments onglets verticaux dans le groupe d'onglets verticaux et les éléments d'onglets horizontaux dans le groupe d'onglets horizontaux. Il y a une exception à cette règle : vous pouvez utiliser un onglet vertical hors d'une enveloppe lorsque les paramètres de l'onglet supplémentaire sont disponibles. Par exemple dans les formes de nœud.</p>

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: Mark group for required fields.
fr: Marquer le groupe pour les champs requis.

en: Table that contains field group entries and settings.
fr: Tableau qui contient les entrées et paramètres de groupe de champs.

en: Site Information
fr: Information du site

en: Use this page in an admin overlay.
fr: Utiliser cette page dans un premier-plan d'administration.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fr: Les premiers plans d'administration sont utilisés à de nombreux endroits dans Drupal 7 et les pages d'administration personnalisées devraient probablement utiliser cette fonctionnalité.

en: an unknown callback
fr: une procédure de rappel (callback) inconnue

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer taxonomy/term/%taxonomy_term parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Entity: bundle
fr: Entité : paquet

en: Control access by entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité.

en: @entity: Bundle
fr: @entity : Paquet

en: Control access by @entity entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité @entity.

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fr: Seuls les paquets d'entité cochés seront valides.

en: @identifier is any bundle
fr: @identifier est n'importe quel paquet

en: Field form: @widget_label
fr: Formulaire de champ : @widget_label

en: Entity info.
fr: Informations sur l'entité.

en: "@s" @field form
fr: Formulaire @field de "@s"

en: Revision information.
fr: Information sur la révision.

en: View From Argument
fr: Vue à partir d'un argument

en: Entity bundle
fr: Paquet de l'entité

en: Information related to the current page request.
fr: Informations relatives à la demande de page en cours.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fr: Le chemin interne de Drupal de la requête de page en cours.

en: The full URL of the current page request.
fr: L'URL complète de la demande de page en cours.

en: Associated @label via the @label's @property.
fr: @label associé via le @property du @label.

en: Add a new !plugin
fr: Ajouter un nouveau !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
fr: Les tables de la base de données pour Rules 2.x ont été créées. Les anciennes tables de Rules 1.x sont encore disponibles et contiennent vos règles, qui n'ont pas encore été mises à jour.

en: Export %name
fr: Exporter %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
fr: Pour importer, copier le contenu de la zone de texte et le coller dans la page d'importation de l'interface d'administration de Rules. Dans le cas où l'exportation ne passerait pas la vérification d'intégrité lors de l'importation, essayer plutôt d'utiliser la méthode de sauvegarde vers la base de données, et corriger manuellement votre configuration après la conversion.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
fr: Ce formulaire vous permet de convertir des règles ou des ensembles de règles de Rules 1.x vers Rules 2.x.

en: In order to convert a rule or rule set make sure you have all dependend modules installed and upgraded, i.e. modules which provide Rules integration that has been used in your rules or rule sets. In addition those modules may need to implement some Rules specific update hooks for the conversion to properly work.
fr: Afin de convertir une règle ou un ensemble de règles, s'assurer d'avoir tous les modules dépendants installés et mis à jour, à savoir les modules qui fournissent une intégration à Rules et qui ont été utilisés dans vos règles ou ensembles de règles. De plus, ces modules peut être avoir besoin d'implémenter certains hooks  de mise à jour spécifiques à Rules, pour que la conversion  fonctionne correctement.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
fr: Après la conversion, les anciennes règles et les ensembles de règles resteront dans la base de données jusqu'à ce que vous les supprimiez manuellement. De cette façon vous pouvez vous assurer que la conversion s'est bien déroulée, avant que vous ne supprimiez les anciennes règles et les ensembles de règles.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
fr: Une fois votre configuration convertie avec succès, vous pouvez nettoyer votre base de données et <a href="!url"> supprimer</a> toutes les configurations de Rules 1.x.

en: Convert configuration and export it.
fr: Convertir la configuration et l'exporter.

en: Convert configuration and save it.
fr: Convertir la configuration et l'enregistrer.

en: Converting %plugin %name...
fr: %plugin %name en cours de conversion...

en: rule set
fr: ensemble de règles

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
fr: les configurations converties ont été sauvées dans la base de données et elles apparaîtront dans l'interface d'administration de Rules.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les tables de Rules 1.x de la base de données ?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les tables de Rules 1.x de la base de données ? Toutes les configurations de Rules 1.x seront supprimées qu'elles aient ou non déjà été converties.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
fr: Les configurations de Rules 1.x ont été supprimées.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
fr: Attention : L'option de vérification de l'accès au nœud pour l'action de création de nœud n'est plus supportée.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
fr: Avertissement : l'option 'Immédiatement' pour la redirection de page a été retirée de Rules 2.x.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
fr: Avertissement : la mise à jour directe de l'action utilisateur par nom n'est pas prise en charge.

en: Data value is empty
fr: La valeur de la donnée est vide

en: Data to check
fr: Donnée à vérifier

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
fr: La donnée à vérifier comme étant vide, définie en utilisant un sélecteur de donnée, par ex. : "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
fr: Saisir le code PHP sans les délimiteurs &lt;?php ?&gt;.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
fr: Saisir le code PHP sans les délimiteurs &lt;?php ?&gt; qui retourne une valeur booléenne ; par ex. <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
fr: Il reste des configurations de règles d'une ancienne installation Rules 1.x. Lancer la page de <a href="!url">mise à jour</a> pour les convertir et consulter le fichier README.TXT pour les détails.

en: @entity identifier
fr: Identifiant de @entity

en: Bypass views access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux vues

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Edit @section
fr: Modifier @section

en: Edit this view to add a display.
fr: Modifier cette vue pour ajouter un affichage.

en: Add view from template
fr: Ajouter une vue à partir d'un gabarit

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: Exception value
fr: Valeur à exclure

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue, le filtre sera ignoré : ex. "toutes les valeurs"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplanter les titres de la vue et des autres arguments. Utiliser "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Provide breadcrumb
fr: Fournir un fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Saisissez un nom de fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier le critère de validation

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Action à mener si la valeur du filtre ne passe pas la validation

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats pour le champ spécifié

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Show "Page not found"
fr: Afficher "Page non trouvée"

en: Display a summary
fr: Afficher un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher le contenu de "Aucun résultat trouvé"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Déterminer l'inclusion ou non de cet argument par défaut lors de la construction de l'URL pour cette vue. Ignorer les arguments par défaut se révèle utile par exemple pour les flux.

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Create a label
fr: Créer une étiquette

en: Enable to create a label for this field.
fr: Permettre de créer une étiquette pour ce champ.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: Activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper des champs, ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce champ, par ex. h1, h2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant cette étiquette, par ex. h1, h2, etc.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: Permettre de supplanter la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons (<em>tokens</em>) de substitution.

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Pointe vers un serveur externe avec une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: Activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les sauts de ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de saut de ligne (ex. \n) sont convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: Permet d'afficher le "texte en l'absence de résultats" si le champ contient le nombre 0.

en: Time hence
fr: Temps relatif

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Temps relatif (avec "d'ici/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fr: Comment devrait être affichées les données sérialisées. Vous pouvez choisir une clé de tableau/objet personnalisée ou un print_r sur la totalité des données.

en: Full data (unserialized)
fr: Données complètes (non sérialisées)

en: Full data (serialized)
fr: Données complètes (sérialisées)

en: A certain key
fr: Une certaine clé

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fr: Vous devez saisir une clé si vous souhaitez afficher une clé pour la donnée.

en: How many different units to display in the string.
fr: Combien d'unités différentes doivent s'afficher dans la chaîne.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Le filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Le filtre est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Permettre à l'utilisateur de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activer pour mémoriser la dernière sélection effectuée par l'utilisateur.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: Permet de masquer les éléments qui ne comportent pas cette relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Provide description
fr: Fournir une description

en: Save & exit
fr: Sauver & quitter

en: Continue & edit
fr: Continuer & modifier

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fr: Votre vue a été enregistrée. Vous pouvez la modifier à partir de la liste ci-dessous.

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fr: Modifier le(s) affichage(s) de votre vue ci-dessous ou ajouter de nouveaux affichages.

en: edit view name/description
fr: modifier le nom/la description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: export view
fr: exporter la vue

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: @display_title details
fr: Détails sur @display_title

en: Auto preview
fr: Aperçu automatique

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtres contextuels :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparer les filtres contextuels avec des "/". Par exemple, %example.

en: Apply and continue
fr: Appliquer et continuer

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf ceux supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Ce(tte) @display_type (supplanter)

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Un nom affiché décrivant cette vue. Les espaces sont autorisés.

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faire glisser pour ajouter des filtres.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Configure @type: @item
fr: Configurer @type : @item

en: Show filters on the list of views
fr: Afficher les filtres sur la liste des vues

en: Show advanced help warning
fr: Montrer le message d'alerte de l'aide avancée

en: Always show the master display
fr: Toujours montrer l'affichage maître

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fr: Les utilisateurs avancés des vues peuvent choisir de voir l'affichage maître (i.e. par défaut).

en: Always show advanced display settings
fr: Toujours montrer les paramètres avancés d'affichage

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fr: Par défaut, montre les paramètres avancés d'affichage tels que les relations et les filtres contextuels.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Étiquette pour la valeur "Tout" sur les listes déroulantes simples non-requises dans les filtres exposés

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en temps réel

en: Automatically update preview on changes
fr: Automatiquement mettre à jour la prévisualisation lors de changements

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations et statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Above the preview
fr: Au-dessus de la prévisualisation

en: Below the preview
fr: Sous la prévisualisation

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performance

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver le JavaScript de Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous avez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views devrait se dégrader et rester utilisable sans javascript ; ce n'est juste pas aussi bon.

en: Master
fr: Maître

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: filter criteria
fr: critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtrage

en: filter criterion
fr: critère de filtre

en: no results behavior
fr: comportement en l'absence de résultat

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu auquel le commentaire fait référence.

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: The date the content was last updated.
fr: La date à laquelle le contenu a été mis à jour la dernière fois.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "publication de forum", "histoire", etc).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fr: Si le contenu doit être promu en page d'accueil ou non.

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non. Pour lister les contenu épinglés en premier, définissez ceci à décroissant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une révision

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds où un certain utilisateur a une révision

en: Content revision
fr: Révision de contenu

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: La révision de contenu est un historique des modifications du contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Lie une révision de contenu avec l'utilisateur qui l'a créée.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'identifiant (ID) de la révision du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis une révision de contenu.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la révision de contenu.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtre le contenu si son accès est autorisé. <strong>Non nécessaire si vous utilisez "node" comme table de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Afficher un marqueur si le contenu est nouveau ou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Afficher uniquement les contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Display the content with standard node view.
fr: Afficher le contenu avec une vue standard de nœud.

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du contenu.

en: Module/Theme/Theme engine
fr: Module/Thème/Moteur de thème

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fr: Modules/Thèmes/Moteurs de thème dans votre code source.

en: Module/Theme/Theme engine filename
fr: Nom de fichier du Module/Thème/Moteur de thème

en: Module/Theme/Theme engine name
fr: Nom du Module/Thème/Moteur de thème

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet à la "profondeur" de Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur) d'être modifiée par une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fr: Contenu qui est soit non traduit ou qui est la version originale d'un jeu de traduction.

en: Content that is a translation of a source translation.
fr: Contenu qui est une traduction d'une source.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le statut de la traduction du contenu - si la traduction doit être mise à jour.

en: Content authored
fr: Contenu rédigé

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fr: Lie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé. Cette relation créera un résultat pour chaque élément de contenu créé par l'utilisateur.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fr: Ajouter un lien pour bloquer l'utilisateur.

en: Provide serialized data of the user
fr: Fournir les données sérialisées de l'utilisateur

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Permet à un filtre contextuel d'être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par la valeur de ce filtre contextuel. Peut-être utilisé quand les valeurs de filtres contextuels proviennent d'une URL, et qu'une partie de cette URL doit être ignorée.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes de l'api de champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que votre CSS dépende de ces classes. Si non coché, le gabarit (template) ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: Si cette option est choisie, le groupe Type d'affichage et le Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres de champ multiple

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Raw @column
fr: @column brut(e)

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, le nom natif de la langue sera affiché.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Link this field to its content revision
fr: Lie ce champ à sa révision de contenu

en: Display field as the content type machine name.
fr: Afficher le champ comme nom machine du type de contenu.

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu à valider.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider que l'utilisateur a accès au contenu

en: Access operation to check
fr: Fonction d'accès à vérifier

en: Filter value format
fr: Filtrer le format de valeur

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fr: Choisissez un champ de tri par défaut alternatif à utiliser quand le score de la recherche est indisponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Filter value type
fr: Filtrer le type de valeur

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionner la forme de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom de terme, il est généralement plus efficace de le convertir en identifiant (ID) de terme et d'utiliser Taxonomie : Identifiant (ID) de terme au lieu de Taxonomie : Nom du terme pour le filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Include untranslated content
fr: Inclure le contenu non traduit

en: Enable to display different text for anonymous users.
fr: Activer l'affichage d'un texte différent pour les utilisateurs anonymes.

en: Type of user filter value to allow
fr: Type de la valeur du filtre utilisateur à autoriser

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous modifiez le type de filtre par défaut, ce réglage sera perdu et vous NE pourrez PLUS faire marche arrière.

en: PHP contextual filter code
fr: Code du filtre contextuel PHP

en: Change the way content is formatted.
fr: Changer la mise en forme du contenu.

en: Change settings for this format
fr: Modifier les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Modifier la façon dont chaque ligne dans cette vue est stylée.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les vues attachées dans le sommaire

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Modifier l'affichage ou non des attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings des restrictions d'accès actuellement sélectionnées.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du mécanisme de cache actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: Attachment position
fr: Position de l'attachement

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de filtre contextuel de l'affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Block caching
fr: Mise en cache de bloc

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin soit quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en mettant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter des valeurs qui seront utilisées dans les filtres contextuels : par exemple, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu mais le texte du lien de menu n'est pas défini.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu parent mais le texte du lien du menu parent n'est pas défini.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: Avec pagination, @count éléments, en passer @skip

en: @count item | Paged, @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: Avec pagination, @count éléments

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles de node_access ainsi que tous ceux des autres modules qui implémentent hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous désactivez cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (&lt;TD&gt;) que le nombre d'éléments. Sa désactivation pourrait causer des problèmes avec votre CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, la valeur actuelle du filtre contextuel sera affichée comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible d'afficher un tableau vide avec le texte dedans.

en: All storage
fr: Tous les stockages

en: All status
fr: Tous les statuts

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond aux critères de la recherche.

en: Create view from template @template
fr: Créer une vue à partir du gabarit @template

en: Clone of | Clone @count of
fr[0]: Clone de
fr[1]: Clone @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fr: Cette action retirera définitivement toute personnalisation effectuée dans cette vue.

en: The view has been reverted.
fr: La vue a été rétablie.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fr: Cette action supprimera définitivement cette vue de votre base de données.

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure un flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of fields
fr: de champs

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fr: Tentative de créer une vue avec des valeurs qui n'ont pas été validées

en: Should links be displayed below each comment
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque commentaire

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fr: avec liens (permet aux utilisateurs de répondre à un commentaire, etc.)

en: without links
fr: sans liens

en: teasers
fr: résumés

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec des liens (permet aux utilisateurs d'ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: Number of hits
fr: Nombre de visites

en: Hide view
fr: Cacher la vue

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: Edit quicktab
fr: Modifier le QuickTab

en: Delete quicktab
fr: Supprimer le QuickTab

en: Clone quicktab
fr: Cloner le QuickTab

en: Could not complete the update.
fr: Impossible de terminer la mise à jour.

en: Load only the first tab on page view
fr: Ne charger que le premier onglet à l'affichage de la page

en: The quicktabs machine name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système Quicktabs ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets bas.

en: Are you sure you want to delete the quicktab block %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le bloc Quicktab %title ?

en: Place this code in your module's implementation of <code>hook_quicktabs_default_quicktabs()</code> to provide it as a default quicktab.
fr: Placez ce code dans l'implémentation de votre module <code>hook_quicktabs_default_quicktabs()</code> pour le mettre à disposition en tant qu'onglet par défaut.

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Clean up left over strings.
fr: Nettoyer les chaînes de caractères inutiles.

en: Refreshing user defined strings
fr: Actualisation des chaînes de caractères définies par l'utilisateur

en: Starting string refresh
fr: Actualisation des chaînes de caractères en cours

en: Error refreshing user defined strings
fr: Erreur lors de l'actualisation des chaînes de caractères définies par l'utilisateur

en: Successfully refreshed @count strings for %group
fr: @count chaînes de caractères du %group actualisées avec succès

en: Deleted @count left over strings.
fr: @count chaînes de caractères inutiles ont été supprimées.

en: Variable translation
fr: Traduction de variable

en: Use path alias
fr: Utiliser l'alias de chemin

en: jQuery and jQuery UI CDN
fr: jQuery et jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
fr: Utiliser jQuery et jQuery UI depuis un CDN. Si le CDN n'est pas disponible la version locale de jQuery et jQuery UI sera utilisée.

en: Field mappings
fr: Correspondances de champ

en: Value of variable !name
fr: Valeur de la variable !name

en: User emails
fr: Courriels des utilisateurs

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: Viewport settings
fr: Paramètres de l'aire d'affichage

en: Initial scale
fr: Échelle initiale

en: Date field values
fr: Valeurs du champ Date

en: Tokens related to date field values.
fr: Jetons (tokens) associés aux valeurs des champs date.

en: The date value.
fr: La valeur de date.

en: Relative default value
fr: Valeur par défaut relative

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
fr: L'année est invalide. Veuillez vérifier que la saisie comporte 4 chiffres.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: @widget @format <strong>exposé</strong>

en: %element_title is required.
fr: %element_title est requis.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
fr: Ce filtre convertira les balises [[{type:media... ]] en balises HTML.

en: Media browser settings
fr: Paramètres du navigateur de médias

en: Configure the behavior and display of the media browser.
fr: Configurer le comportement et l'affichage du navigateur de médias.

en: Media browser theme
fr: Thème du navigateur de médias

en: If you switch views, you will lose your selection.
fr: Si vous changez les vues, vous allez perdre votre sélection.

en: Multilingual - Internationalization
fr: Multilinguisme - Internationalisation

en: Filter by @title:
fr: Filtrer par @title :

en: Search Toolkit
fr: Outils de recherche

en: View mode: %mode
fr: Mode d'affichage : %mode

en: Profile images
fr: Images Profile

en: XML feed (multi items) of roles (positions)
fr: Flux XML (plusieurs éléments) des rôles (positions)

en: XML feed (multi items) of wine producers of the world
fr: Flux XML (plusieurs éléments) des producteurs de vin dans le monde

en: Rollback
fr: Revenir en arrière

en: The destination table has no primary key defined.
fr: La table de destination ne possède pas de clé primaire définie.

en: Incoming id !id and map destination id !destid don't match
fr: L'identifiant entrant !id et l'identifiant de destination !desid ne correspondent pas

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fr: Fournit des téléchargements et mises à jour automatiques pour les traductions.

en: Sort field
fr: Champ de tri

en: Basic tokens
fr: Jetons de base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: Le nom de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The IP address of the user.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fr: Le nom du site (i.e. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fr: La date actuelle, mise en forme selon les paramètres du site.

en: The node title.
fr: Le titre du nœud.

en: Special tokens
fr: Jetons spéciaux

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fr: Tout champ ou valeur de profil utilisateur, comme %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fr: Les jetons peuvent être alimentés à partir de l'URL en créant des URL sous la forme http://example.com/my-form?foo=bar. L'utilisation du jeton %get[foo] affichera "bar".

en: E-mail tokens
fr: Jetons de courriel

en: All included components in a hierarchical structure.
fr: Tous les composants inclus dans une structure hiérarchisée.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur formatée et une étiquette de champ. On peut accéder à des éléments tels que <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: The URL for viewing the completed submission.
fr: L'URL pour voir la soumission complète.

en: Submission tokens
fr: Jetons de soumission

en: The unique submission ID.
fr: L'identifiant unique de la soumission

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur sans mise en forme supplémentaire. On peut accéder à des éléments tels que <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fr: En cas d'utilisation de dates relatives comme valeur par défaut (ex. Aujourd'hui), faire correspondre la date actuelle au fuseau horaire.

en: The save directory %directory is not valid.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'est pas valide.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé. Pour des sélections multiples, utiliser des virgules pour séparer les valeurs par défaut multiples.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fr: Si des dates relatives sont utilisées pour la valeur par défaut (par ex. "now"), baser la date et l'heure actuelles sur ce fuseau horaire.

en: Label display
fr: Afficher l'étiquette

en: Determines the placement of the component's label.
fr: Détermine la position de l'étiquette du composant.

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: Do not display the label of this component.
fr: Ne pas afficher l'étiquette de ce composant.

en: Save component
fr: Enregistrer le composant

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fr: Un composant Webform n'a pas pu être enregistré car un temps limite a été atteint en essayant d'obtenir le verrou pour le nœud. Détails : <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fr: L'option <em>URL personnalisée</em> prend en charge les jetons (tokens) de remplacements de Webform.

en: Search box size
fr: Taille du champ de saisie Recherche

en: The user roles associated with the user account.
fr: Les rôles utilisateur associés au compte utilisateur.

en: Brief URL
fr: URL brève

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fr: L'URL sans le protocole et le slash (/) de fin.

en: Tokens related to arrays of strings.
fr: Jetons liés à des tableaux de chaînes.

en: The first element of the array.
fr: Le premier élément du tableau.

en: The last element of the array.
fr: Le dernier élément du tableau.

en: The number of elements in the array.
fr: Le nombre d'éléments dans le tableau.

en: The array reversed.
fr: Le tableau inversé.

en: The array of keys of the array.
fr: Le tableau de clés du tableau.

en: Imploded
fr: Implosé

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fr: Les valeurs du tableau reliées ensemble par une chaîne personnalisée entre chaque valeur.

en: Administer block types
fr: Administrer les types de blocs

en: Save Block type
fr: Enregistrer ce type de bloc

en: Delete Block type
fr: Supprimer ce type de bloc

en: Are you sure you want to delete the block type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type de bloc %type ?

en: Block Types
fr: Types de blocs

en: Add block type
fr: Ajouter un type de bloc

en: The Title of the block.
fr: Le titre du bloc.

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
fr: Pour traduire le contenu même du bloc, <a href="@menu_translate_url">traduire le menu</a> qui est affiché.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
fr: Pour traduire le contenu même du bloc, <a href="@menu_translate_url">traduire la vue</a> qui est affichée.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
fr: Ce bloc contient du contenu généré, seul son titre peut être traduit ici.

en: Make this block translatable
fr: Rendre ce bloc traduisible

en: Show this block for these languages
fr: Afficher ce bloc pour ces langues

en: Save and translate
fr: Enregistrer et traduire

en: Configurable contact form categories.
fr: Catégories de formulaire de contact configurables.

en: Contact translation
fr: Traduction de Contact

en: Makes contact categories and replies available for translation.
fr: Rend possible la traduction des catégories et des réponses de contact.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
fr: Pour traduire le forum, <a href="@edit">le modifier pour le rendre traduisible</a>, puis <a href="@translate">traduire le forum</a>, <a href="@list">ses conteneurs et sous-forums</a> sur la page d'administration des taxonomies.

en: Translations of menu item %title
fr: Traductions de l'élément de menu %title

en: menu items
fr: éléments de menu

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
fr: Ce module ajoute la prise en charge des menus multilingues. Vous pouvez configurer des options multilingues pour chaque menu :

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
fr: Les menus peuvent être complètement multilingues avec des éléments de menus traduisibles (ou localisés).

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
fr: Les menus peuvent être configurés pour avoir une langue fixe. Tous les éléments de menu partagent ce paramètre de langue et le menu sera visible uniquement dans cette langue.

en: Menus can also be configured to have no translations.
fr: Les menus peuvent aussi être configurés pour ne pas avoir de traductions.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
fr: Les options multilingues d'un menu doivent être configurées avant que les éléments de menu individuels puissent être traduits. Rendez-vous sur la <a href="@menu-admin">Page d'administration des menus</a> et suivez le lien 'modifier le menu' pour le menu en question.

en: %language translation of menu item %title
fr: La traduction en %language de l'élément de menu %title

en: Delete translation
fr: Supprimer la traduction

en: Delete path translation
fr: Supprimer le chemin de traduction

en: translated
fr: traduit

en: not translated
fr: non traduit

en: Translations of term %title
fr: Traductions du terme %title

en: %language translation of term %title
fr: Traduction en %language du terme %title

en: - Select a language -
fr: - Sélectionner une langue -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
fr: Pas d'options multilingues pour les @item_name_multiple. Seul le @container_name pourra être traduit.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
fr: Localiser. Les @item_name_multiple_capitalized sont communs à toutes les langues, mais leur nom et leur description peuvent être localisés.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
fr: Traduire. Différents @item_name_multiple seront autorisés pour chaque langue et peuvent être traduits.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
fr: Traduire et Localiser. Les @item_name_multiple_capitalized dotés d'une langue pourront être traduits. Les  @item_name_multiple_capitalized sans langue seront localisés.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
fr: Langue fixe. Les @item_name_multiple_capitalized auront une langue globale et apparaîtront uniquement sur les pages dans cette langue.

en: Items in this translation set
fr: Éléments dans ce jeu de traductions

en: Are you sure you want to delete %title translation set?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le jeu de traductions %title ?

en: The translation set has been deleted.
fr: Le jeu de traductions a été supprimé.

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
fr: L'étiquette est requise lorsque l'outil de mis en forme est dépliable ou déplié

en: Contact user element
fr: Élément contact utilisateur

en: Unsorted
fr: Non ordonné

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fr: %name doit être une valeur hexadécimale de couleur CSS valide.

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
fr: Chaque type de champ a un ou plusieurs <em>widgets</em> disponibles associés à celui-ci ; chaque widget fournit un mécanisme pour la saisie des données au moment de l'édition (champ texte, listes déroulantes, envoi de fichier, etc.). Chaque type de champ a aussi un ou plusieurs options d'affichage, qui déterminent comment le champ est affiché aux visiteurs du site. Les options du widget et de l'affichage peuvent être modifiées après que vous ayez créé le champ.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
fr: Impossible de renommer le champ %id (%old_field_name) en %new_field_name car il n'utilise pas le type de stockage field_sql_storage.

en: Changes to the style have been saved.
fr: Les modifications du style ont été enregistrées.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fr: Ce bloc est affiché seulement si <a href="@languages">au moins deux langages sont activés</a> et <a href="@configuration">la sélection de langue</a> est définie à <em>URL</em> ou <em>Session</em>.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
fr: Le module Menu fournit une interface pour gérer les menus. Un menu est une collection hiérarchique de liens, qui peuvent être externes ou internes au site, généralement utilisés pour la navigation. Chaque menu est affiché dans un bloc qui peut être activé et positionné via la <a href="@blocks">page d'administration des Blocs</a>. Vous pouvez voir et gérer les menus sur la <a href="@menus">page d'administration des Menus</a>. Pour plus d'information, consultez la documentation en ligne pour le <a href="@menu">module Menu</a>.

en: (Machine name: @type)
fr: (Nom système : @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
fr: OpenID suggère l'utilisation soit de la librairie <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommandé pour les performances) soit de la librairie <a href="@bc">BC Math</a> pour activer les associations OpenID.

en: Not optimized
fr: Non optimisé

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
fr: OpenID suggère l'utilisation de la librairie GMP Math pour PHP pour des performances optimales. Consultez <a href="@url">la documentation de la librairie GMP Math</a> pour des instructions d'installation.

en: OpenID Math library
fr: librairie OpenID Math

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
fr[0]: Le module @module est manquant, le module suivant sera donc désactivé : @depends.
fr[1]: Le module @module est manquant, les modules suivants seront donc désactivés : @depends.

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
fr: Le nom système ne peut pas être "add" ou "list".

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active le support multilingue pour ce type de contenu. Si activé, un champ de sélection de langue sera ajouté au formulaire d'édition, vous permettant de sélectionner un des <a href="!languages">langages actifs</a>. Vous pouvez également activer la traduction pour ce type de contenu, qui vous permet de traduire le contenu dans n'importe quelle langue installée. Si désactivé, les nouvelles contributions seront enregistrées avec la langue par défaut. Le contenu existant ne sera pas affecté par la modification de cette option.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
fr: <strong>!row_count</strong> sélectionnés dans cette page.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
fr: <strong>!row_count</strong> sélectionnés dans cette vue.

en: Select all !row_count in this view.
fr: Sélectionner tous les !row_count dans cette vue.

en: Select only !row_count in this page.
fr: Sélectionner tous les !row_count dans cette page.

en: Select all items on this page
fr: Sélectionner tous les éléments de cette page

en: Select all items on all pages
fr: Sélectionner tous les éléments sur toutes les pages

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
fr: Donne la possibilité de sélectionner plusieurs lignes et d'effectuer des opérations sur celles-ci.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
fr: Saisir le fragment de code PHP qui sera exécuté lors du lancement de cette action. Vous pouvez utiliser les variables <code>$entity</code> et <code>$context</code> dans votre code.
                             Noter que c'est le script qui doit sauvegarder $entity une fois qu'il l'a modifié.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
fr: Fournir une case à cocher pour sélectionner la ligne pour des opérations en masse.

en: There are no @titles to display.
fr: Il n'y a aucun @titles à afficher.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer @path parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fr: Cette fonctionalité ne fonctionne pas actuellement et est désactivée.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fr[0]: Type "@types" manquant / supprimé
fr[1]: Le type manquant / supprimé est un de ceux-ci : @types

en: Taxonomy: term has parent(s)
fr: Taxonomie : le terme a un ou des parents

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fr: Contrôler l'accès si un terme appartient à un terme parent spécifique.

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fr[0]: @term peut avoir le parent "@terms"
fr[1]: @term peut avoir l'un de ces termes parents: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fr: Champ : @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fr: Titre du volet

en: Node form title field
fr: Champ titre du formulaire de noeud

en: The node title form.
fr: Le formulaire de titre du nœud.

en: Node title form.
fr: Formulaire de titre du nœud.

en: Missing/broken type
fr: Type manquant/brisé

en: Term synonyms (does not work in D7)
fr: Termes Synonymes (ne fonctionne pas dans D7)

en: @entity (tokens)
fr: @entity (jetons - tokens)

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fr: Créer un contexte @to_entity à partir de @from_entity en utilisant le champ @field_name sur @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @to_entity depuis @from_entity (dans @base_table.@relationship)

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @from_entity depuis @to_entity (dans @base_table.@relationship)

en: View: @view
fr: Vue : @view

en: View: @view: @display
fr: Vue : @view : @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fr: Affichage de vue endommagé/manquant/supprimé.

en: Entire view
fr: Vue complète

en: Display the entire view.
fr: Afficher la vue complète.

en: "@context" entire view
fr: Vue complète de "@context"

en: Facet name
fr: Nom de la facette

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: Associated with
fr: Associé à

en: Contact category
fr: Catégorie de contact

en: Field instance
fr: Instance de champ

en: forum containers
fr: conteneurs de forum

en: Translation saved locally for user defined string.
fr: La traduction de la chaîne de caractères définie par l'utilisateur a été enregistrée localement.

en: Edit meta tags
fr: Modifier les balises meta

en: No quicktabs instances available.
fr: Aucune instance Quicktabs disponible.

en: This will appear as the block title.
fr: Ceci apparaîtra comme titre de bloc.

en: A unique machine-readable name for this Quicktabs instance. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. The machine name will be used internally by Quicktabs and will be used in the CSS ID of your Quicktabs block.
fr: Un nom système unique pour cette instance Quicktabs. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets bas. Le nom système sera utilisé en interne par Quicktabs et sera utilisé comme identifiant CSS dans le bloc Quicktabs.

en: Choose how to render the content.
fr: Choisir comment le contenu sera rendu.

en: The quicktabs machine name is required.
fr: Le nom système Quicktabs est requis.

en: The Quicktabs instance has been updated.
fr: L'instance Quicktabs a été mise à jour.

en: The Quicktabs instance has been created.
fr: L'instance Quicktabs a été créée.

en: The Quicktabs instance %name has been removed.
fr: L'instance Quicktabs %name a été retirée.

en: Administer Quicktabs
fr: Administrer Quicktabs

en: Add Quicktabs Instance
fr: Ajouter une instance QuickTabs

en: Block module is not enabled, cannot display content.
fr: Le module Block n'est pas activé, impossible d'afficher le contenu.

en: Quicktabs instance
fr: Instance Quicktabs

en: Views module is not enabled, cannot display content.
fr: Le module Views n'est pas activé, impossible d'afficher le contenu.

en: The Quicktabs instance to put inside this tab.
fr: L'instance Quicktabs à mettre dans cet onglet.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fr: Les <a href="!url">paramètres du module Redirect</a> déterminent si une redirection doit être créée quand un alias est supprimé.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fr: Considérez l'installation du <a href="!url">module Redirect</a> pour mettre en place des redirections quand vos alias changent.

en: No new URL aliases to generate.
fr: Il n'y a aucun nouvel alias d'URL à générer.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fr: La <strong> taille maximale d'un alias </strong> et la <strong> taille maximale d'un composant </strong> est par défaut de 100 et a une limite de @max définie par Pathauto. Cette taille est limitée par la taille de la colonne "alias" dans la table "url_alias" de la base de données. La limite de cette colonne dans la base de donnée est par défaut de @max. Si vous utilisez une taille qui est égale à celle de la colonne "alias" cela posera des problèmes dans les cas où le système doit rajouter des mots à l'alias de l'URL. Vous devriez choisir une valeur qui est la taille de la colonne "alias" moins la taille de n'importe quel mot qui pourrait être ajouté. La taille des mots qui pourraient être ajoutés à la fin de vos URL dépend des modules que vous avez activés dans les paramètres de Pathauto. La valeur recommandée est 100.

en: Path module form elements
fr: Les éléments de formulaire du module Path

en: Workbench information
fr: Informations de l'espace de travail

en: Moderation is not enabled for any content types. Visit the <a href="@content_type_administration_page">content type administration page</a> to enable moderation for one or more types.
fr: La modération n'est activée pour aucun type de contenu. Visitez la <a href="@content_type_administration_page">page d'administration des types de contenu</a> pour activer la modération sur un ou plusieurs types.

en: View <a href="@node_permissions">node permissions</a> or <a href="@moderation_permissions">moderation permissions</a> for the @role role.
fr: Voir les <a href="@node_permissions">droits sur les nœuds</a> ou les <a href="@moderation_permissions">droits de modération</a> du rôle @role.

en: Unpublish %title?
fr: Dépublier %title ?

en: Previous revision
fr: Révision précédente

en: Next revision
fr: Prochaine révision

en: New draft of live content.
fr: Nouveau brouillon d'un contenu en ligne.

en: New draft from current revision
fr: Nouveau brouillon à partir de la révision actuelle

en: Create a new draft from the published revision.
fr: Créer un nouveau brouillon à partir de la révision publiée.

en: !label: <em>!message</em>
fr: !label : <em>!message</em>

en: unchanged entity
fr: entité inchangée

en: Only one view mode is available for this entity type.
fr: Un seul mode d'affichage est disponible pour ce type d'entité.

en: Double quotation marks
fr: Double guillemets

en: Single quotation marks (apostrophe)
fr: Simple guillemets (apostrophe)

en: Back tick
fr: Accent grave

en: Hyphen
fr: Trait d'union

en: Vertical bar (pipe)
fr: Barre verticale (pipe)

en: Left curly bracket
fr: Accolade gauche

en: Left square bracket
fr: Crochet gauche

en: Right curly bracket
fr: Accolade droite

en: Right square bracket
fr: Crochet droit

en: Plus sign
fr: Signe plus

en: Equal sign
fr: Signe égal

en: Percent sign
fr: Signe pourcentage

en: Caret
fr: Accent circonflexe

en: Dollar sign
fr: Signe dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
fr: Croisillon (signe dièse)

en: At sign
fr: Arobase

en: Exclamation mark
fr: Point d'exclamation

en: Left parenthesis
fr: Parenthèse gauche

en: Right parenthesis
fr: Parenthèse droite

en: Question mark
fr: Point d'interrogation

en: Less-than sign
fr: Signe inférieur à

en: Greater-than sign
fr: Signe supérieur à

en: Backslash
fr: Antislash

en: Calculate a value
fr: Calculer une valeur

en: Input value 1
fr: Valeur d'entrée 1

en: The first input value for the calculation.
fr: La première valeur d'entrée pour le calcul.

en: The calculation operator.
fr: L'opérateur de calcul.

en: Input value 2
fr: Valeur d'entrée 2

en: The second input value.
fr: La valeur de la seconde entrée.

en: Calculation result
fr: Résultat du calcul

en: Add an item to a list
fr: Ajouter un élément à une liste

[ctx: data_types]
en: List
fr: Liste

en: Enforce uniqueness
fr: Imposer l'unicité

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
fr: Ajouter l'élément à la liste seulement s'il n'en fait pas encore pertie.

en: Remove an item from a list
fr: Retirer un élément de la liste

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
fr: Facultatif, préciser la valeur initiale de la variable.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
fr: <strong>Liste sélectionnée :</strong> %selector

en: List contains item
fr: La liste contient l'élément

en: The item to check for.
fr: L'élément à vérifier

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
fr: Les variables suivantes sont disponibles et peuvent être utilisées par votre code PHP :

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
fr: Ajoutez un décalage au nombre sélectionné. Ex. un décalage de "1" ajoutera 1 au nombre avant qu'il soit transmis comme argument.

[ctx: data_types]
en: list
fr: liste

en: list of text tokens
fr: liste de jetons (token) texte

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
fr: Les variables utilisées par le composant. Elles ne peuvent pas être modifiées pour les configurations fournies par du code.

en: Parameter + Provided
fr: Paramètre + Fourni

en: Provided
fr: Fourni

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fr: Ne peut contenir que des minuscules, des nombres, et des tirets bas et doit commencer par une lettre.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
fr: Vous pouvez saisir des URL relatives comme %url, mais aussi des URL absolues comme %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
fr: Une liste d'entiers, séparés par des virgules. Par ex. saisir "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
fr: Une liste de jetons de texte, séparés par une virgule. Par exemple : saisir "un, deux, trois".

en: @entity identifiers
fr: Identifiants de @entity

en: %name must be an integer value.
fr: %name doit être une valeur entière.

en: Each value must be an integer.
fr: Chaque valeur doit être un entier.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fr: %name ne doit contenir que des minuscules, des nombres et des tirets bas, et doit commencer par une lettre.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fr: Chaque valeur ne doit contenir que des minuscules, des nombres, et des tirets bas, et doit commencer par une lettre.

en: List item
fr: Lister l'élément

en: Data type: !type
fr: Type de donnée : !type

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les substitutions de jetons (<em>tokens</em>) de la section "Réécrire la sortie" dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'étiquette

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'enveloppe du champ et de l'étiquette

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisir l'élément HTML pour envelopper ce champ et son étiquette, ex : H1, H2, etc. Ceci peut ne pas être pris en compte si le champ et son étiquette ne sont pas rendus ensemble, tel que dans un tableau.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces au début et à la fin du contenu seront retirés.

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: Ne pas afficher le contenu réécrit si le champ est vide.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce filtre aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Representative sort order
fr: Ordre du tri représentatif

en: Subquery namespace
fr: Espace de nom (<em>namespace</em>) de la sous-requête

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fr: Avancé. Saisissez un espace de nom pour la sous-requête utilisée par cette relation.

en: Representative view
fr: Vue représentative

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fr: Avancé. Utiliser une autre vue pour générer la sous-requête de relation. Ceci vous permet d'utiliser des filtres et plus d'un tri. Si vous choisissez une vue ici, les options de tri ci-dessus seront ignorées. Votre vue doit avoir l'identifiant (ID) de sa base comme seul champ, et devrait avoir un tri.

en: Generate subquery each time view is run.
fr: Générer la sous-requête à chaque fois que la vue est exécutée.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fr: Re-générera la sous-requête pour cette relation à chaque fois que la vue est exécutée, au lieu de seulement quand ces options sont enregistrées. Utilisez ceci pour tester si vous faites des modifications autre part. AVERTISSEMENT : détériore sérieusement les performances.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: This display is disabled.
fr: L'affichage est désactivé.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fr: Cette vue a été automatiquement mise à jour pour réparer les relations manquantes. Même si cette vue devrait continuer à fonctionner, vous devriez vérifier que les mises à jour automatiques sont correctes et enregistrer cette vue.

en: reorder displays
fr: réorganiser les affichages

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : L'affichage @display fait référence à un plugin '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.
        Si vous avez une views de Views1 vous devez utiliser une installation de Drupal 6 et l'importer dedans.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style ou le format de ligne sélectionné n'utilise pas de champs.

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Display extenders
fr: Afficher les extensions

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface de Views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display avec un chemin qui est aussi un chemin d'alias. Ceci peut produire des effets indésirables, vous devriez utiliser un chemin interne.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres d'agrégation pour @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser sur ce champ.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fr: Fonction "Ensure my table" appelée mais la requête n'a pas de méthode ensure_table.

en: Empty display extender
fr: Extension d'affichage vide

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute à partir de l'URL

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fr: La date du contenu le plus récent du flux.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'identifiant (ID) du nœud auquel le commentaire répond.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera un doublon pour chaque commentaire. D'habitude si vous avez besoin de ceci, il est mieux de créer une vue de commentaires.

en: Reply to
fr: Répondre

en:  new
fr:  nouveau

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fr: Ceci est un alias de @group : @field.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: Also known as: !also.
fr: Aussi connue comme : "!also"

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: No backlinks found.
fr: Aucun lien entrant (backlink) trouvé.

en: Pages that link to %1
fr: Pages qui pointent vers %1

en: Popular (page)
fr: Populaire (page)

en: Today (page)
fr: Aujourd'hui (page)

en: Popular (block)
fr: Populaire (bloc)

en: Today (block)
fr: Aujourd'hui (bloc)

en: Today's popular content
fr: Contenu populaire aujourd'hui

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: The user that uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a transféré le fichier.

en: The taxonomy vocabulary description
fr: La description du vocabulaire de taxonomie

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Terme de taxonomie choisi depuis le widget d'autocomplétion ou de sélection.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un identifiant (ID) de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de la taxonomie

en: Taxonomy terms on node
fr: Termes de taxonomie du nœud

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: Possède l'identifiant de terme de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède les termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: Possède l'identifiant du terme de taxonomie avec modification de profondeur

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fr: Relier chaque @entity contenant un @field défini au terme.

en: Taxonomy term ID from URL
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque utilisateur, selon le critère de sélection choisi.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les valeurs multiples de ce champ seront affichées sur une même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ sera visualisée sur une nouvelle ligne. Si "groupé par" est sélectionné, assurez-vous de grouper par "Entity ID" pour que ce paramètre ait l'effet désiré.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant le type de fichier, au lieu du texte MIME (tel que "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numéro de séquence commence à 1, par exemple sur la page admin/structure/types, le 3ème composant est "types".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Quand la valeur de filtre <em>EST</em> disponible ou qu'une valeur par défaut est fournie

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins que vous sélectionniez 'Fournir la valeur par défaut'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs de filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: Autosubmit
fr: Soumettre automatiquement

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Soumettre automatiquement le formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquer le bouton de soumission si le javascript est activé.

en: Query Comment
fr: Commentaire de requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré dans la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut être utile pour la journalisation ou le débogage.

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Si nécessaire, ajouter la condition de langue à la requête

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs en ligne seront affichés les uns à côté des autres au lieu des uns au dessus des autres. Notez que certains champs ignoreront ceci si ce sont des éléments de bloc, en particulier les champs de corps et d'autres formatés en HTML.

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Aller"

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur courante du filtre contextuel

en: Show the empty text in the table
fr: Afficher le texte vide dans le tableau

en: Wysiwyg profile
fr: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
fr: Permet la modification de contenu avec des éditeurs côté client.

en: Please select at least one item.
fr: Veuillez sélectionner au moins un élément.

en: Pass ids as arguments to a page
fr: Passer les identifiants en tant qu'arguments à une page

en: Check this box to restrict selection to a single value.
fr: Cochez cette case pour restreindre la sélection à une valeur unique.

en: The block could not be saved.
fr: Le bloc n'a pas pu être enregistré.

en: Date with repeat
fr: Date avec répétition

en: Datestamp range
fr: Intervalle de temps datestamp

en: Datetime range
fr: Intervalle de temps datetime

en: Migrate example - dates
fr: Exemple de migration - dates

en: Example migration into date fields
fr: Exemple de migration vers des champs date

en: Source id
fr: Identifiant (ID) de la source

en: A simple date
fr: Une date simple

en: Start value for a date range
fr: Valeur de début pour un intervalle de date

en: Simple datestamp
fr: Horodatage simple (UNIX)

en: Start value for a datestamp range
fr: Valeur de début pour un intervalle d'horodatage

en: Simple datetime
fr: Horodatage simple (SQL)

en: Start value for a datetime range
fr: Valeur de début pour un intervalle de date/heure

en: Sample of a repeating date field
fr: Exemple de champ de date se répétant

en: Examples of migrating with the Date module
fr: Exemples de migration avec le module Date

en: Language (fr, en, ...)
fr: Langue (fr, en, ...)

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
fr: Requête étiquetée pour l'accès aux nœuds mais il n'y a pas aucun nid. Ajoutez des clés étrangères à node.nid dans le schéma de base de données pour corriger ceci.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
fr: Votre requête de listage de nœuds utilise @fallback comme table de base dans une requête étiquetée pour l'accès aux nœuds. Ceci peut ne pas être sécurisé et peut même ne pas fonctionner. Spécifiez les clés étrangères dans votre schéma de base de données à node.nid

en: Unknown field: @field_name
fr: Champ inconnu : @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
fr: %field : Il ne doit y avoir qu'un séparateur de décimales (@separator).

en: Enable !title
fr: Activer !title

en: Set !title as default
fr: Définir !title par défaut

en: Enabled modules: %modules
fr: Modules activés : %modules

en: Element type
fr: Type d'élément

en: starts with
fr: commence par

en: manage file display
fr: gérer l'affichage des fichiers

en: No file types available.
fr: Aucun type de fichier disponible.

en: Enabled displays
fr: Affichages activés

en: Display precedence order
fr: Ordre de priorité des affichages

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fr: Quand un fichier est transféré sur ce site, l'un des types suivants lui est assigné, en fonction de quelle sorte de fichier c'est.

en: Manage file types
fr: Gérer les types de fichiers

en: Manage file display
fr: Gérer l'affichage des fichiers

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
fr: Étend les entités Fichier de Drupal pour être extensibles par des champs et être visualisables.

en: File view mode
fr: Mode d'affichage de fichier

en: File view mode: @view_mode
fr: Mode d'affichage des fichiers : @view_mode

en: [Source not found]
fr: [Source non-trouvée]

en: [String not found]
fr: [Chaîne de caractères non-trouvée]

en: Cannot delete string, not found %location for text group %textgroup: %string
fr: Impossible de supprimer la chaîne de caractères, %location non-trouvé pour le groupe de texte %textgroup : %string

en: Updated string %location for text group %textgroup: %string
fr: La chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup : %string a été mise à jour

en: Deleted string %location for text group %textgroup: %string
fr: La chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup : %string a été supprimée.

en: You must specify a valid path.
fr: Vous devez indiquer un chemin valide.

en: Override label
fr: Supplanter l'étiquette

en: Show available tokens
fr: Montrer les jetons disponibles

en: Line !line
fr: Ligne !line

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
fr: Les menus et les éléments de menu peuvent être traduits sur la <a href="@configure_menus">Page d'administration des menus</a>.

en: Multilingual node options
fr: Options multilingues du nœud

en: Extended node options for multilingual sites.
fr: Options étendues du nœud pour les sites multilingues.

en: Default language for content types with Multilingual support disabled.
fr: La langue par défaut pour les types de contenus avec la prise en charge multilingue désactivée.

en: The site's default language (Default behaviour).
fr: La langue par défaut du site (Comportement par défaut).

en: Language neutral (Recommended).
fr: Langue neutre (Recommandé).

en: Language that will be used as the source language for string translations. The default is the site default language.
fr: La langue qui sera utilisée comme langue source pour la traduction des chaînes de caractères. La valeur par défaut est la langue par défaut du site.

en: This works differently to Drupal standard localization system: The strings will be translated from the <a href="@configure-strings">source language</a>, which defaults to the site default language (it may not be English), so changing the default language may cause all these translations to be broken.
fr: Ceci fonctionne différemment du système de localisation standard de Drupal : les chaînes seront traduites depuis la <a href="@configure-strings">langue source</a>, qui correspond par défaut à la langue par défaut du site (ce peut ne pas être l'anglais), ainsi changer la langue par défaut du site peut briser toutes ces traductions.

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
fr: <strong>Avertissement</strong> : Changer la langue par défaut peut avoir des effets indésirés sur les traductions des chaînes de caractères. Vérifiez aussi la <a href="@configure-strings">langue source</a> pour les traductions et documentez-vous à propos de <a href="@i18n_string-help">String translation</a>

en: This term already belongs to a <a href="@term-translation">translation set</a>. Changing language to <i>Language neutral</i> will remove it from the set.
fr: Ce terme appartient déjà à un <a href="@term-translation">jeu de traductions</a>. Passer la langue à <i>Indépendant de la langue</i> le retirera du jeu.

en: Destination handlers
fr: Gestionnaires de destination

en: Destination types handled
fr: Types de destination gérés

en: No destination handlers found
fr: Aucun gestionnaire de destination n'a été trouvé

en: Field handlers
fr: Gestionnaire de champ

en: Field types handled
fr: Gestionnaire des types de champ

en: No field handlers found
fr: Aucun gestionnaire de champ n'a été trouvé

en: Save handler statuses
fr: Enregistrer les statuts du gestionnaire

en: Example migration from BLOB column into files.
fr: Exemple d'une migration depuis une colonne BLOB à un fichier.

en: Main image
fr: Image principale

en: Limit to:
fr: Limiter à :

en: Check number of results returned by a VBO View
fr: Vérifier le nombre de résultats retournés par une vue VBO

en: View and display
fr: Vue et affichage

en: Select the VBO view and display you want to check
fr: Sélectionnez la vue et l'affichage VBO que vous souhaitez vérifier

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
fr: N'importe quel argument à passer à la vue, un par ligne.
              Vous pouvez utiliser des jetons de remplacement.

en: Minimum number of results
fr: Nombre minimum de résultats

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
fr: Cette condition retourne TRUE si la vue a au moins le nombre indiqué de résultats.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
fr: Sélectionnez la vue et l'affichage VBO que vous souhaitez utiliser pour créer une liste.

en: A list of entities
fr: Une liste des entités

en: Execute %label
fr: Exécuter %label

en: Set parameters for %operation
fr: Définir les paramètres pour %operation

en: Enqueued the selected operation (%operation).
fr: Mettre l'opération sélectionnée (%operation) dans la file.

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
fr: %operation interrompue sur @type %title en raison de droits insuffisants.

en: Rules component
fr: Composant de Rules

en: Number of entities to load at once
fr: Nombre d'entités à charger en une seule fois

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
fr: Améliore la rapidité d'exécution au prix de la consommation mémoire. Définir à '1' si vous rencontrez des problèmes.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
fr: Mettre l'opération en file d'attente au lieu de l'exécuter directement

en: Provide label
fr: Donner une étiquette

en: Debug value
fr: Déboguer une valeur

en: Value to debug
fr: Valeur à déboguer

en: Asynchronously populate the <em>Devel Node Access by User</em> block
fr: Remplir de manière asynchrone le bloc <em>Accès au Nœud Devel par Utilisateur</em>.

en: Use Ajax to populate the second DNA block. This loads the initial page faster and uses dynamic calls to build the data in the table, one request at a time. It's especially useful during development, if some of the calls are failing.
fr: Utilisez AJAX pour remplir le second bloc DNA. La page initiale se charge plus vite et utilise des appels dynamiques pour construire les données dans la table, une requête à la fois. Particulièrement utile en phase de développement, si certains des appels échouent.

en: JavaScript must be enabled in your browser.
fr: JavaScript doit être activé dans votre navigateur.

en: unknown node %nid
fr: nœud %nid inconnu

en: Devel node access: %op permission for !user on !node
fr: Accès au nœud Devel : permissions %op pour !user sur !node

en: Error: could not explain access
fr: Erreur : impossible d'interpréter l'accès

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme titre de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fr: Le champ qui sera utilisé comme lien de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Ceci doit être un chemin relatif de drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme description de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Creator field
fr: Champ créateur

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme créateur de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Publication date field
fr: Champ date de publication

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fr: Le plugin de style de ligne requiert de spécifier les champs de la vue à utiliser pour l'élément RSS.

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Pour définir les options multilingues des blocs, rendez-vous sur la <a href="@configure_blocks">Page d'administration des Blocs</a>.

en: There are no translations to save.
fr: Il n'y a pas de traduction à enregistrer.

en: A date in '@type' format. (%date)
fr: Une date dans le format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fr: Le terme racine du terme de taxonomie.

en: File byte size
fr: Taille du fichier en octets

en: The size of the file, in bytes.
fr: La taille du fichier, en octets.

en: Query string value
fr: Valeur du paramètre d'URL

en: The value of a specific query string field of the current page.
fr: La valeur d'un champ de paramètre d'URL spécifique de la page actuelle.

en: A random number from 0 to @max.
fr: Un nombre aléatoire de 0 à @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fr: Un hachage aléatoire. Les algorithmes de hachage possibles sont : @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fr: Tentative de remplacement d'un jeton pour le type de jeton %type sans les données requises

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié, car la cible %destination est invalide. Ceci est souvent dû à la mauvaise utilisation de file_copy() ou d'une encapsulation de flux (stream wrapper) manquante.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être copié car il n'existe pas.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être déplacé, car la cible %destination est invalide. Ceci peut être dû à la mauvaise utilisation de file_move() ou d'une encapsulation de flux (stream wrapper) manquante.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être supprimé car son URI n'est pas valide. Ceci peut être dû à la mauvaise utilisation de file_delete() ou d'une encapsulation de flux (stream wrapper) manquante.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
fr: Un chemin de fichier local existant pour le stockage de fichiers privés. Il doit être inscriptible par Drupal et non accessible via Internet. Consultez la section du manuel en ligne pour <a href="@handbook">plus d'informations sur la sécurité des fichiers privés</a>.

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fr[0]: @identifier est un paquet "@types"
fr[1]: Le paquet @identifier est l'un des "@types"

en: Configure content pane
fr: Configurer le volet de contenu

en: Enable @title
fr: Activer @title

en: Jump directly to the search result when there is only one result
fr: Aller directement au résultat de la recherche quand il n'y a qu'un seul résultat

en: Jump directly to the first search result even when there are multiple results
fr: Aller directement au premier résultat de recherche, même s'il y a plusieurs résultats

en: Use a 301 Redirect instead of 302 Redirect
fr: Utiliser une redirection 301 au lieu d'une redirection 302

en: Disable error message
fr: Désactiver les messages d'erreur

en: Use auto-detection of keywords from search engine referer
fr: Utiliser l'auto-détection des mots-clés à partir du moteur de recherche référant

en: Choose how the content of tabs should be loaded.<p>By choosing "Yes", only the first tab will be loaded when the page first viewed. Content for other tabs will be loaded only when the user clicks the other tab. This will provide faster initial page loading, but subsequent tab clicks will be slower. This can place less load on a server.</p><p>By choosing "No", all tabs will be loaded when the page is first viewed. This will provide slower initial page loading, and more server load, but subsequent tab clicks will be faster for the user. Use with care if you have heavy views.</p><p>Warning: if you enable Ajax, any block you add to this quicktabs block will be accessible to anonymous users, even if you place role restrictions on the quicktabs block. Do not enable Ajax if the quicktabs block includes any blocks with potentially sensitive information.</p>
fr: Choisissez comment les onglets seront chargés dans la page.<p>En choisissant "Oui", seul le premier onglet sera chargé lorsque la page sera vue pour la première fois. Le contenu des autres onglets ne se chargera que lorsque l'utilisateur cliquera sur un autre onglet. Cela améliore le temps de chargement de la page, mais les clics sur les autres onglets seront plus lent. La charge peut être moindre pour le serveur.</p><p>En choisissant "Non", tous les onglets seront chargés lorsque la page sera vue pour la première fois, cela entraînera un temps de chargement initial de la page plus long et une charge serveur plus lourde, mais les clics sur les autres onglets seront plus rapides. À utiliser avec précaution si les vues sont conséquentes.</p><p>Avertissement : si vous activez Ajax, tout bloc que vous ajouterez à ces blocs Quicktabs deviennent accessibles aux utilisateurs anonymes, même si vous placez des droits en restreignant l'accès. N'activez pas Ajax si le bloc Quicktabs intègre d'autres blocs contenant des informations potentiellement sensibles.</p>

en: Refreshed one string for enabled modules. | Refreshed @count strings for the enabled modules.
fr[0]: @count chaîne de caractères actualisée pour les modules activés.
fr[1]: @count chaînes de caractères actualisées pour les modules activés.

en: Bypass Rules access control
fr: Contourner le contrôle d'accès de Rules.

en: Access the Rules debug log
fr: Accéder au journal de débogage de Rules

en: Rules tags autocomplete
fr: Autocomplétion des étiquettes de Rules

en: Missing required module %name.
fr: Le module requis %name est manquant.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
fr: %plugin : Le nom de variable %name contient des caractères non autorisés.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
fr: %plugin : Spécifier des variables d'état n'est pas possible pour les éléments enfants.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
fr: Impossible de trouver le %name @plugin. Peut-être qu'un élément requis est manquant ou que le module n'est pas implémenté dans la fonctionnalité de mise à jour.

en: The selected data property doesn't support writing.
fr: La propriété des données sélectionnée ne supporte pas l'écriture.

en: Invalid type specified.
fr: Type spécifié invalide.

en: Text comparison
fr: Comparaison de texte

en: Matching text
fr: Texte correspondant

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
fr: Dans le cas où l'opération de comparaison @regex est sélectionnée, le modèle correspondant sera interprété comme une <a href="@regex-wikipedia">expression rationnelle</a>.  Astuce : l'outil <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> est utile pour apprendre, écrire et tester les expressions rationnelles.

en: regular expression
fr: expression régulière

en: Unblock a user
fr: Débloquer un utilisateur

en: Filter by tag
fr: Filtrer par étiquette

en: Default theme region
fr: Région du thème par défaut

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
fr: La région, où le journal de débogage doit s'afficher dans le thème par défaut %theme. Pour les autres thèmes, Rules essaiera d'afficher le journal dans la même région, ou le masquera dans le cas où celle-ci n'existerait pas.

en: Admin theme region
fr: Région du thème de l'administration

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
fr: La région où le journal de débogage doit s'afficher dans le thème d'administration %theme.

en: without identifier
fr: sans identifiant

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
fr: Violation d'accès ! Vous ne disposez pas des autorisations d'accès nécessaires pour modifier cette configuration.

en: Open all
fr: Tout ouvrir

en: -Close all-
fr: -Tout fermer-

en: -Open all-
fr: -Tout ouvrir-

en: Cannot continue, nothing selected
fr: Impossible de continuer, rien n'est sélectionné

en: This field reference another entity.
fr: Le champ référence une autre entité.

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher l'étiquette des entités référencées.

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier l'étiquette à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type(@entity_id). Interruption du rendu.

en: Referenced Entity
fr: Entité référencée

en: Provides a field that can reference other entities.
fr: Fournit un champ qui peut référencer d'autres entités.

en: Language count
fr: Nombre de langues

en: Language types
fr: Types de langues

en: Available language types.
fr: Types de langues disponibles.

en: Reverse proxy
fr: Proxy inverse

en: Reverse proxy header
fr: En-tête du proxy inverse

en: Reverse proxy addresses
fr: Adresses du proxy inverse

en: None (view mode locked)
fr: Aucun (mode d'affichage verrouillé)

en: Add new view mode
fr: Ajouter un nouveau mode d'affichage

en: Saved the %view-mode @entity-type view mode.
fr: Mode d'affichage %view-mode de @entity-type enregistré.

en: Are you sure you want to delete the %view-mode @entity-type view mode?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le mode d'affichage %view-mode de @entity-type ?

en: Deleting a view mode will cause any output still requesting to use that view mode to use the default display settings.
fr: Supprimer un mode d'affichage fera que tout rendu utilisant encore ce mode d'affichage va utiliser les paramètres d'affichage par défaut.

en: Deleted the %view-mode @entity-type view mode.
fr: Mode d'affichage %view-mode de @entity-type supprimé.

en: Add, edit and delete custom entity view modes.
fr: Ajouter, modifier et supprimer des modes d'affichage d'entités personnalisés.

en: Add view mode
fr: Ajouter un mode d'affichage

en: Edit view mode
fr: Modifier le mode d'affichage

en: Allows administrators to define custom view modes for entities via the administration user interface.
fr: Permet aux administrateurs de définir des modes d'affichage personnalisés pour les entités en utilisant l'interface d'administration.

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effectuer %operation sur les éléments sélectionnés ?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
fr: Vous avez sélectionné les <strong>!count</strong> suivant(e)s :

en: Performing %operation on the selected items...
fr: Effectue %operation sur les éléments sélectionnés...

en: Performed %operation on @items.
fr: "%operation" effectué sur @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
fr: Opération agrégée "%operation" effectuée sur @items.

en: Operation settings
fr: Paramètres de l'opération

en: Show all webform pages in block
fr: Montrer toutes les pages de formulaires dans un bloc

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fr: Par défaut les Webforms multi-pages redirigent vers la page de nœud pour toutes les pages après la première. Si coché, toutes les pages seront alors affichées dans le bloc.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fr: Le jetons peuvent aussi être alimentés par les valeurs POST soumises par les formulaires.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fr: En plus de %get et %post, les super jetons suivants peuvent être utilisés, mais seulement avec les utilisateurs connectés : %server, %cookie, et %request. Par exemple, %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus ancienne pouvant être saisie dans ce champ.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fr: Accepte n'importe quelle date dans n'importe quel <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">format de saisie de date GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus récente pouvant être saisie dans ce champ.

en: The entered date must be @start_date or later.
fr: La date saisie doit être le @start_date ou plus tard.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fr: La date saisie doit être le @end_date ou plus tôt.

en: Include webform forms in search index
fr: Inclure les formulaires Webform dans l'index de recherche

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fr: SI sélectionnés, tous les nœuds Webform auront leurs composants de formulaire indexés par le moteur de recherche.

en: Submissions generated from Webform forms.
fr: Soumissions générées à partir des formulaires Webform.

en: edit configuration
fr: modifier la configuration

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
fr: Administrer les configurations de la règle  comprenant les évènements, les conditions et les actions pour lesquelles l'utilisateur possède les droits d'accès suffisants.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
fr: Contrôler toutes les configurations indépendamment des restrictions de droits sur les évènements, les conditions ou les actions.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
fr: Toutes les dépendances pour la configuration de Rules %config sont de nouveau présentes ; il a donc été réactivé.

en: Rules debug information: !log
fr: Information de débogage de Rules : !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
fr[0]: 1 configuration Rules requiert certains des modules désactivés pour fonctionner et ne peut donc plus être exécutée.
fr[1]: @count configuration Rules requièrent certains des modules désactivés pour fonctionner et ne peuvent donc plus être exécutées.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
fr: Le paramètre %name ne peut être seulement configuré qu'avec l'aide d'un sélecteur.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
fr: Le paramètre %name ne peut être configuré à l'aide d'un sélecteur.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
fr: Le sélecteur de données %selector pour le paramètre %name est invalide.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
fr: Le type de données de l'argument configuré ne correspond pas au paramètre de %name requis.

en: Missing configuration for parameter %name.
fr: La configuration du paramètre %name est manquante.

en: The component %config does not exist.
fr: Le composant %config n'existe pas.

en: Logging of Rules evaluation errors
fr: Journalisation des erreurs d'évaluation de Rules

en: Log all warnings and errors
fr: Journaliser tous les avertissements et erreurs

en: Log errors only
fr: Ne journaliser que les erreurs

en: Evaluations errors are logged to the system log.
fr: Les erreurs d'évaluation sont consignées dans le journal du système.

en: Log debug information to the system log
fr: Journaliser les informations de débogage dans le journal du système

en: Show debug information
fr: Afficher les informations de débogage

en: In case of errors
fr: En cas d'erreurs

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
fr: Les informations de débogage ne sont rapportées que lorsque les règles sont évaluées et n'est visible que pour les utilisateurs en possédant le droit <a href="!url">%link</a>.

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
fr: Planifier l’exécution des composants de Rules utilisant des actions.

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Also known as %labels.
fr: Aussi connu comme %labels.

en: Shortlink URL
fr: URL raccourcie

en: Cache table for the generated meta tag output.
fr: Table de cache pour le rendu de la balise META générée.

en: Open Graph title
fr: Titre Open Graph

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
fr: Le titre de l'objet tel qu'il doit apparaître dans le graphique, par ex. <em>The Rock</em>

en: Open Graph type
fr: Type Open Graph

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
fr: Le type de votre objet, par ex. <em>animation</em>.

en: Open Graph image
fr: Image Open Graph

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
fr: Une URL d'image qui doit représenter votre objet dans le graphique. L'image doit être d'au moins 50X50 px et avoir un ratio minimum de 3:1. Supporte les formats PNG, JPEG et GIF.

en: Open Graph URL
fr: URL Open Graph

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
fr: L'URL canonique de votre objet qui doit être utilisée comme son ID permanente dans le graphique, par ex. <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.

en: Open Graph site name
fr: Nom du site Open Graph

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
fr: Un nom lisible par les utilisateurs de votre site, par ex. <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
fr: Description Open Graph

en: A one to two sentence description of your page.
fr: Une ou deux phrases descriptives de votre site.

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Sports league
fr: Ligues sportives

en: Sports team
fr: Équipe sportive

en: Band
fr: Groupe

en: Athlete
fr: Athlète

en: Musician
fr: Musicien

en: Politician
fr: Politicien

en: Public figure
fr: Personnalité publique

en: Landmark
fr: Point de repère

en: State or province
fr: État ou province

en: Drink
fr: Boisson

en: Song
fr: Chanson

en: TV show
fr: Émission de télévision

en: Provides support for open graph meta tags.
fr: Fournit un support pour les balises META Open Graph.

en: Custom page title
fr: Titre de page personnalisé

en: Realm name
fr: Nom du domaine

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données en tant qu'horodatage, format obsolète destiné à la prise en charge de données héritées.

en: Pop-up calendar
fr: Pop-up calendrier

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
fr: Une 'Date de début' est requise pour le champ %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
fr: Une 'Date de fin' est requise pour le champ %field #%delta.

en: The End date value.
fr: La valeur de Date de fin.

en: Choose how users view dates and times:
fr: Choisir comment les utilisateurs voient les dates et heures :

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
fr: Pour ajouter ou éditer les options, visiter <a href="@date-time-page">  les options de Date et heures</a>.

en: Both Start and End dates
fr: A la fois dates de début et de fin

en: Start date only
fr: Date de début seulement

en: End date only
fr: Date de fin seulement

en: Display dates using the @format format
fr: Afficher les dates en utilisant le format @format

en: Display both Start and End dates
fr: Afficher à la fois les dates de début et de fin

en: Display Start date only
fr: Afficher la date de début seulement

en: Display End date only
fr: Afficher la date de fin seulement

en: Default date
fr: Date par défaut.

en: No default value
fr: Pas de valeur par défaut

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: Décrire une heure par rapport au jour courant, par exemple '+ 90 days' (90 jours depuis la création du champ) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Default end date
fr: Date de fin par défaut

en: Relative default value for end date
fr: Valeur relative par défaut pour la date de fin

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
fr: La valeur par défaut de strtotime pour la date de fin est invalide.

en: Date entry options
fr: Options de la date d'entrée

en: Control the order and format of the options users see.
fr: Contrôler l'ordre et le format des options vues par les utilisateurs.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Supplanter le format de saisie ci-dessus. Définir une chaîne de format de saisie comme 'm-d-Y H:I' (voir <a href="@link">http://php.net/date </a> pour plus de détails).

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: 10 minute
fr: 10 minutes

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fr: L'emplacement des parties de libellé, comme 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' affiche le libellé en tant que titre au-dessus de chaque partie de la date.
    'A l'intérieur' insère le libellé en tant que première option dans la liste de choix et dans les champs texte vides. 'Aucun' ne donne de libellé à aucune partie de la date. Les fonctions de thème comme 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month' contrôlent le texte du libellé.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fr: L'emplacement des parties de libellé, comme 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' affiche le libellé en tant que titre au-dessus de chaque partie de la date. 'Aucun' ne donne de libellé à aucune partie de la date. Les fonctions de thème comme 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month' contrôlent le texte du libellé.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
fr: Veuillez saisir un format de saisie de date, ou choisir l'un des formats prédéfinis.

en: Select the date attributes to collect and store.
fr: Sélectionner les attributs de date à collecter et stocker.

en: Date attributes to collect
fr: Attributs de date à collecter

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
fr: Les dates de fin sont utilisées pour collecter la durée. Par exemple, autoriser un événement à commencer le 15 septembre, et finir le 16 Septembre.

en: Collect an end date
fr: Collecter une date de fin

en: Select the timezone handling method for this date field.
fr: Sélectionner la méthode de gestion du fuseau horaire pour ce champ de date.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
fr: Les valeurs de 'Date de fin' vides utiliseront les valeurs de 'Date de début'.

en: @field_name Start date value #@delta
fr: @field_name Valeur de la date de début #@delta

en: @field_name End date value #@delta
fr: @field_name Valeur de la date de fin #@delta

en: @field_name Start date
fr: @field_name Date de début

en: @field_name End date
fr: @field_name Date de fin

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
fr: Une date 'Date de début' est requise si une date 'date de fin' est fournie au champ %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
fr: Une "Date de début" est requise si une "Date de fin est fournie pour le champ %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
fr: La date de fin doit être plus grande que la date de début.

en: The Start date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The End date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: More settings and values
fr: Plus de paramètres et de valeurs

en: Date entry
fr: Entrée de date

en: Starting and ending year
fr: Année de début et de fin

en: !start-date to !end-date
fr: !start-date - !end-date

en: Date part
fr: Partie de date

en: Makes date/time fields available.
fr: Rend les champs date/heure disponibles.

en: Starting year
fr: Année  de début

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
fr: Saisir une valeur relative (-9, +9) ou une année absolue telle que 2015.

en: Ending year
fr: Année de fin

en: The value input for field %field is invalid:
fr: La valeur saisie dans le champ %field n'est pas valide :

en: The value input for field %field is invalid.
fr: La valeur saisie dans le champ %field n'est pas valide.

en: The @part is missing.
fr: Il manque @part.

en: The value @date does not match the expected format.
fr: La valeur @date ne correspond pas au format attendu.

en: Missing system date settings
fr: Les paramètres de date du système sont manquants

en: System date settings
fr: Paramètres de date système

en: @count year from now | @count years from now
fr[0]: @count année à partir de maintenant
fr[1]: @count années à partir de maintenant

[ctx: datetime]
en: Time
fr: Heure

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
fr: Fournit une prise en charge pour les importations dans les champs date avec le module Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
fr: Ce type de contenu est utilisé comme démonstration et test de migration vers des champs date.

en: Date Migration Example
fr: Exemple de date de migration

en: E.g., @date
fr: Par ex., @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup permet l'entrée manuelle de l'heure ou l'utilisation d'un plugin jQuery sélecteur d'heures (timepicker). Le module Date prend en charge également un sélecteur d'heure déroulant qui doit être téléchargé séparément. Le sélecteur d'heure déroulant n'apparaitra pas en tant qu'option tant que le code ne sera pas disponible dans le dossier 'libraries'. Si vous ne voulez pas utiliser de sélecteur d'heure jQuery, vous pouvez choisir l'option "Entrée manuelle de l'heure" ci-dessous, l'utilisateur verra un champ texte s'afficher à la place.</p>

en: Use dropdown timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heures dérourant

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
fr: <p>Pour installer un timepicker déroulant (sélecteur d'heures), créez un répertoire <code>!directory</code> dans le dossier d'installation de votre site. Ensuite, allez sur <a href="@download">@download</a>, téléchargez la dernière version puis décompressez-la. Vous y trouverez les fichiers suivants : jquery.timepicker-1.1.2.js et jquery.timepicker-1.1.2.css. Renommez-les jquery.timepicker.js et jquery.timepicker.css, et copiez-les ensuite dans <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>Le calendrier Date Popup intègre des classes CSS pour IE6 qui empêchent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE 7, 8, et 9, ces classes css dédiées IE6 ont été retirées des feuilles de style courantes utilisées par Date Popup. Si après tout vous pensez en avoir besoin, il est possible de les ré-insérer dans votre thème. Reportez-vous au thème Garland pour voir comment celui-ci intègre les CSS IE-seul dans son fichier page.tpl.php. Le CSS dont vous avez besoin est : </p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
fr: Afficher un deuxième champ date correspondant à la 'Date de fin'

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
fr: Le nom du type de contenu ne doit pas être plus long que 12 caractères quand on l'utilise pour créer un calendrier et des blocs.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
fr: Le nom du champ ne doit pas être plus long que 26 caractères.

en: @label -  start date (!name)
fr: @label - date de début (!name)

en: @label -  start date
fr: @label - date de début

en: @label - end date (!name:!column)
fr: @label - date de fin (!name:!column)

en: @label - end date:!column
fr: @label - date de fin : !column

en: Page by date
fr: Page par date

en: Page using the value of a date field.
fr: Page utilisant la valeur d'un champ date.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
fr: Sélectionner un ou plusieurs champs date à filtrer avec cet argument.

en: Add multiple value identifier
fr: Ajouter un identifiant de valeurs multiples

en: Dates to compare
fr: Dates à comparer

en: Start/End date range
fr: Intervalle de date de début/fin

en: Only this field
fr: Seulement ce champ

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
fr: Si sélectionné, la vue vérifiera si des  valeurs commençant par la date 'Début' et finissant par la date 'Fin' correspondent aux critères de la vue. Sinon la vue se limitera aux champs spécifiquement sélectionnés. Comparer à l'ensemble de l'intervalle Début/Fin est le paramètre recommandé lorsque ce filtre est utilisé dans un calendrier. Lors de l'utilisation de l'option Début/Fin, il n'est pas nécessaire d'ajouter les deux champs Début et Fin au filtre, l'un des deux suffit.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
fr: Ajouter un identifiant à la vue pour montrer quels champs date à valeurs multiples correspondent aux critères de filtre. Remarque : Cette option peut introduire des doublons de valeur dans la vue. Cette option est requise lors de l'utilisation de champs à valeurs multiples dans un calendrier ou quand vous souhaitez qu'une vue de nœuds avec plusieurs valeurs date n'affiche que les valeurs qui correspondent aux filtres de la vue.

en: Date selection form element
fr: Élément de formulaire de sélection de date

en: Filter granularity
fr: Granularité du filtre

en: Relative start date
fr: Date de début relative

en: Relative end date
fr: Date de fin relative

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fr: Les dates relatives sont calculées lorsque la vue est affichée. Exemples : now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Plus d'exemples de formats de dates relatives dans la documentation PHP</a>.

en: Relative start date not specified.
fr: Date de début relative non spécifiée.

en: Relative end date not specified.
fr: Date de fin relative non spécifiée.

en: Relative date not specified.
fr: Date relative non spécifiée.

en: Position: @position, format: @format.
fr: Position : @position, format : @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
fr: Cette pagination fonctionne aussi bien avec un  champ Date ou avec un filtre contextuel de champ Contenu Date. Si un filtre date a été ajouté dans la vue, cette pagination fournira les éléments de pagination préc/suivant pour correspondre à la granularité de ce filtre, (c'est-a-dire : pagination par année, mois, semaine ou jour). Le filtre doit aussi être configuré afin d'utiliser une valeur par défaut pour le champ Date. S'il n'y a pas de filtre contextuel Date sur cette vue, ou si une date par défaut n'a pas été paramétrée, la pagination n'apparaîtra pas.

en: Date identifier
fr: Identifiant de date

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
fr: L'identifiant de requête à utiliser lors de la récupération des données date depuis l'URL. Remarque : si vous avez plus d'un affichage de la même vue qui utilise la pagination de date (comme une page et un bloc), l'id de pagination doit être différent pour chacun ou les deux changeront lorsque la valeur de pagination changera.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
fr: Où la pagination de date doit être placée par rapport au contenu, en haut, en bas ou les deux.

en: Link format
fr: Format du lien

en: Enter a name for the new state.
fr: Saisissez le nom du nouvel état.

en: Enter a description of the new state.
fr: Saisissez la description du nouvel état.

en: Moderation state %label (%name) has been deleted.
fr: L'état de modération %label (%name) a été supprimé.

en: Moderation state description
fr: Description de l'état de modération

en: Moderation state order
fr: Ordre de l'état de modération

en: Current: @state
fr: Actuel : @state

en: My Edits
fr: Mes Contributions

en: @entity entity referenced from !field_name
fr: Entité @entity réferencée par !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fr: @entity référençant @target_entity depuis !field_name

en: No tokens available
fr: Aucun jeton disponible

en: Token registry caches cleared.
fr: Caches du registre de Token vidés.

en: The path component of the URL.
fr: Le composant du chemin de l'URL.

en: Unaliased URL
fr: URL sans alias

en: The unaliased URL.
fr: L'URL sans alias.

en: The specific value of the array.
fr: La valeur spécifique de la liste.

en: Token registry
fr: Registre de Token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fr: La liste des jetons disponibles qui peuvent être utilisés dans les courriels est fournie ci-dessous.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fr: Les jetons ou types de jetons suivants ne sont pas définis comme liste :

en: The following token types do not have any tokens defined:
fr: Les types de jeton suivants n'ont pas de jeton défini :

en: The following token types are not defined but have tokens:
fr: Les types de jeton suivants ne sont pas définis mais possèdent des jetons :

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fr: Les jetons ou types de jeton suivants sont définis par plusieurs modules :

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: Private fields are shown only to users with results access.
fr: Les champs privés sont uniquement affichés aux utilisateurs autorisés à afficher les résultats.

en: Download range options
fr: Options d'intervalle de téléchargement

en: All submissions
fr: Toutes les soumissions

en: Only new submissions since your last download
fr: Seulement les nouvelles soumissions depuis votre dernier téléchargement

en: Only the latest
fr: Seulement les dernières

en: All submissions starting from
fr: Toutes les soumissions à partir de

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
fr: Propriété de bundle manquante sur l'entité de type @entity_type.

en: Fields type(s) in use
fr: Type(s) de champs en cours d'utilisation

en: Fields pending deletion
fr: Champs en attente de suppression

en: (module: !module)
fr: (module : !module)

en: Extend site functionality.
fr: Étendre les fonctionnalités.

en: No translatable fields
fr: Aucun champ traduisible

en: Translations of %label
fr: Traductions de %label

en: This translation is published
fr: Cette traduction est publiée

en: Shown
fr: Affiché

en: Translate any entity
fr: Traduire n'importe quelle entité

en: Entity translation
fr: Traduction d'entité

en: Meta tag module form elements.
fr: Éléments de formulaire du module Meta tag.

en: Add and configure
fr: Ajouter et configurer

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
fr: Le texte à afficher dans la barre de titre du navigateur d'un visiteur qui consulte la page. Cette balise meta peut également être utilisée comme titre de page quand un visiteur ajoute la page à ses favoris.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
fr: Fournit aux moteurs de recherche des directives précises sur ce qu'ils doivent faire lorsque cette page est indexée.

en: Prevent search engines from indexing this page.
fr: Empêcher les moteurs de recherche d'indexer cette page.

en: Prevent search engines from following links on this page.
fr: Empêcher les moteurs de de recherche de suivre les liens sur cette page.

en: Prevent a cached copy of this page from being available in the search results.
fr: Empêcher une copie mise en cache de cette page d'être disponible dans les résultats de recherche.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
fr: Empêche qu'une description apparaisse sous la page dans les résultats de recherche, ainsi que de mettre en cache la page.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
fr: Décrit le nom et le numéro de version du logiciel ou de l'outil de publication utilisé pour créer cette page.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
fr: Détaille les droits d'auteur, marques, brevets et autre information qui se rapporte à la propriété intellectuelle concernant cette page. Notez que cela ne protège pas automatiquement le contenu de votre site ou vos droits à la propriété intellectuelle.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
fr: Informe les moteurs de recherche sur l'emplacement préféré ou l'URL de cette page pour aider à éliminer les contenus auto-créés pour les moteurs de recherche.

en: Using defaults
fr: Utiliser les paramètres par défaut.

en: Inherits meta tags from: @parents
fr: Hérite des balises META de :  @parents

en: No meta tag defaults available yet.
fr: Aucune balise META par défaut n'est disponible actuellement.

en: To view a summary of the default meta tags and the inheritance, click on a meta tag type.
fr: Pour visualiser un sommaire des balises META par défaut et leur héritage, cliquez sur un type de balises META.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
fr: Sélectionnez le type des balises META par défaut que vous voulez ajouter.

en: The meta tag defaults for @label have been saved.
fr: Les paramètres par défaut de la balise meta pour @label ont été enregistrés.

en: The meta tag defaults for @label have been enabled.
fr: Les paramètres par défaut de la balise meta pour @label ont été activés.

en: The meta tag defaults for @label have been disabed.
fr: Les paramètres par défaut de la balise meta pour @label ont été désactivés.

en: Are you sure you want to delete the meta tag defaults for @label?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les paramètres par défaut de la balise meta pour @label ?

en: Are you sure you want to revert the meta tag defaults for @label?
fr: Voulez-vous vraiment rétablir les paramètres par défaut de la balise meta pour @label ?

en: The meta tag defaults for @label have been deleted.
fr: Les paramètres par défaut de balises META pour @label ont été supprimés.

en: The meta tag defaults for @label have been reverted.
fr: Les paramètres par défaut de balises META pour @label ont été rétablis.

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
fr: L'entité référencée (@type : @id) est invalide.

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Autocomplete (Tags style)
fr: Autocomplétion (style Étiquettes)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fr: Simple (avec filtre optionnel par paquet)

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui est référencée via le champ !field_name

en: Referencing entity
fr: Entité référante

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui référence @target_entity via !field_name

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
fr: Le @plugin %label (%name) a été marqué comme impropre, mais passe maintenant le contrôle d'intégrité et est de nouveau actif.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
fr: Le @plugin %label (%name) échoue au contrôle d'intégrité et ne peut pas être exécuté. Erreur : !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
fr: Chaque fois que l'évènement se produit, l'évaluation de la règle est déclenchée.

en: Blocks the <a href="@odp-url">Open Directory Project</a> description of the page from being used in the description that appears below the page in the search results.
fr: Empêche l'affichage de la description <a href="@odp-url">Open Directory</a> dans la description qui apparaît sous la page dans les résultats de la recherche.

en: Saved to DB
fr: Enregistré en base de données

en: Restore values to DB
fr: Restaurer les valeurs dans la base de données

en: Is empty
fr: Est vide

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fr: Permettre à l'utilisateur de saisir un attribut 'title' du lien

en: Default link 'title' Attribute
fr: Attribut 'title' par défaut du lien

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fr: À l'affichage, les liens utiliseront cet attribut 'title' si l'utilisateur n'en a pas fourni et s'il est différent du texte du lien. Lisez les <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">directives WCAG 1.0</a> pour la conformité des liens. Les jetons (tokens) seront évalués.

en: Link "title" attribute
fr: Attribut 'title' du lien

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
fr: Le module Media est un navigateur de fichiers Internet, Media fournit un framework pour gérer des éléments multimédia, indépendamment de s'ils sont hébergés sur votre site ou sur un site tiers. Il remplace le champ de transfert du module du cœur Drupal par une interface utilisateur unifiée où les éditeurs et administrateurs peuvent transférer, gérer, et réutiliser les fichiers et les éléments multimédia. Le module Media fournit également une intégration riche avec le module WYSIWYG pour permettre au créateurs de contenu d'accéder aux éléments multimédia depuis l'éditeur de texte riche. JavaScript est requis pour utiliser le module Media. Pour plus d'informations, consulter la <a href="@media_faq">page du module Media</a>

en: Allowed file extensions for uploaded files
fr: Extensions de fichier permises pour les fichiers transférés

en: Allowed remote media types
fr: Types de médias distants permis

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
fr: Les types de médias autorisés pour ce champ lors de l'utilisation de flux distants.

en: file from !field_name
fr: fichier de !field_name

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fr: La bibliothèque %dependency dont dépend la bibliothèque %library n'est pas installée.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fr: La version %dependency_version de la bibliothèque %dependency n'est pas compatible avec la bibliothèque %library.

en: The %library library could not be found.
fr: La bibliothèque %library est introuvable.

en: The version of the %library library could not be detected.
fr: La version de la bibliothèque %library n'a pas pu être détectée.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fr: La version %version installée de la bibliothèque %library n'est pas prise en charge.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fr: La variante %variant de la bibliothèque %library est introuvable.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fr: L'opérateur est invalide sur le filtre : @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée sur le filtre : @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fr: La valeur @value n'est pas un tableau pour @operator sur le filtre : @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Saisir du code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour est la même chose que FALSE, soyez donc SÛR de retourner quelque chose si vous ne souhaitez pas déclarer d'argument d'invalidité. Ne pas utiliser la balise<?php ?>. L'argument de validité sera "$argument" et la vue, "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé en substitution pour cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur étiquette ni pour le champ + étiquette. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Determines which language will be set for newly created content of types that don't have Multilingual support enabled.
fr: Détermine quelle langue sera définie pour les nouveaux contenus créés de types qui n'ont pas la prise en charge multilingue activée.

en: Additionally, if <em>String translation</em> enabled, this module will localize all content type configuration texts.
fr: En outre, si <em>String translation</em> est activé, ce module localisera tous les textes de configuration des types de contenu.

en: You can find some more per content type options on the <a href="@configure_content">Content types administration page</a>.
fr: Vous pouvez trouver d'autres options par type de contenu sur la <a href="@configure_content">Page d'administration des types de contenu</a>.

en: The translation system only translates strings with the selected text formats. All other strings will be ignored and removed from the list of translatable strings.
fr: Le système de traduction ne traduit que les chaînes de caractères dans les formats de textes sélectionnés. Toutes les autres chaînes de caractères seront ignorées et retirées de la liste des chaînes de caractères traduisibles.

en: Simple text
fr: Texte simple

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
fr: La documentation de Rules est conservée en ligne. Veuillez utiliser les liens ci-dessous pour plus d'informations sur Rules. N'hésitez pas à contribuer à l'amélioration de la documentation en ligne !

en: Rules introduction
fr: Présentation de Rules

en: Rules terminology
fr: Terminologie de Rules

en: Coding for Rules
fr: Coder pour Rules

en: Unknown @plugin %name.
fr: @plugin %name inconnu(e).

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
fr: La liste à parcourir. La boucle passera sur chaque élément dans la liste, permettant des actions sur ceux-ci. Voir le <a href="@url">manuel en ligne</a> (en) pour plus d'informations sur la manière d'utiliser les boucles.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
fr: Saisir le code PHP pour traiter la valeur de l'argument sélectionnée.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
fr: Notez que les jetons de remplacement qui contiennent des objets chaînés - tels que [node:author:uid] – ne sont pas listés ici, ils n'en demeurent pas moins disponibles. Le mode d'entrée pour la <em>sélection de données</em> devrait vous aider à trouver des modèles de remplacement plus complexes. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour plus d'informations à propos des modèles de remplacement complexes.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
fr: Les règles réactives, listées ci-dessous, réagissent par rapport aux évènements sélectionnés dans le site. Chaque règle réactive lance un certain nombre d'actions, posséde un certain nombre de conditions à rencontrer afin que ces actions puissent être exécutées. Vous pouvez aussi mettre en place des jeux de composants autonomes pré-réglés qui pourront être utilisés dans Rules et d'autres parties de votre site. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour une introduction à l'utilisation de Rules.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
fr: Choisissez quel type de composant créer. Chaque type de composant est décrit dans la <a href="@url">documentation en ligne</a>.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
fr: Une chaîne utilisée pour identifier cette tâche. Toute tâche existante pour ce composant avec le même identifiant sera remplacée.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
fr: Notez que l'évaluation de composant est déclenchée par le <em>cron</em> – assurez-vous que la tâche planifiée (cron) est configurée correctement en vérifiant le !status de votre site. La précision du temps de planification dépend de l’intervalle configuré dans le cron. Consulter la <a href='@url'>documentation en ligne</a> pour plus d'informations sur la manière de planifier une évaluation de composants.

en: Unknown event "!event_name"
fr: Évènement inconnu  "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
fr: Étiquettes associées à cette configuration, utilisées pour le filtrage dans l'interface d'administration. Séparer les différentes étiquettes avec des virgules.

en: Variables are normally input <em>parameters</em> for the component – data that should be available for the component to act on. Additionaly, action components may <em>provide</em> variables back to the caller. Each variable must have a specified data type, a label and a unique machine readable name containing only lowercase alphanumeric characters and underscores. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about variables.
fr: Les variables sont normalement des <em>paramètres</em> d'entrée pour le composant - données qui devraient être disponibles pour que le composant puisse agir dessus. De plus, les composants action devraient <em>fournir</em> des variables en retour pour la fonction d'appel. Chaque variable doit avoir un type de donnée spécifique, une étiquette et un nom-machine unique ne contenant que des caractères alphanumériques et des traits de soulignements. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour plus d'informations sur les variables.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
fr: Vous êtes sur le point d'ajouter un nouveau @plugin dans %label @config-plugin. Utilisez l'indentation pour que les conditions fassent partie de ce groupe logique. Voir la <a href="@url">documentation en ligne</a> pour plus d'infos sur les ensembles de conditions.

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
fr: Le sélecteur de données vous aide à descendre dans les données disponibles pour Rules. <em>Pour faire apparaître les champs d'entité dans le sélecteur de données, il est possible que vous ayez à utiliser la condition 'l'entité a un champ' (ou 'le contenu est de type')</em>. Vous trouverez des astuces utiles à propos de la sélection de données disponibles dans la <a href='@url'>documentation en ligne</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
fr: La date en GMT. Vous pouvez entrer un temps fixe (comme %format) ou d'autres valeurs en GMT connu sous la fonction PHP !strtotime (comme "+1 day"). Les dates relatives telles que "+1 day" ou "now" sont relatives au moment de l'évaluation.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
fr: La suppression de ce @removed-plugin endommagerait votre configuration car certaines des variables qu'il fournit sont utilisées par le @plugin <a href="!url">%label</a>.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
fr: Sélectionner l'évènement à ajouter. Noter toutefois que tous les évènements ajoutés nécessitent de fournir toutes les variables qui devraient être disponibles pour votre règle.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
fr: Évènement ajouté, mais il ne fournit pas toutes les variables utilisées.

en: Added event %event.
fr: L'événement %event a été ajouté.

en: Are you sure you want to remove the event?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer l'événement ?

en: You are about to remove the event %event.
fr: Vous êtes sur le point de retirer l'événement %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
fr: Évènement retiré, il a, cependant, fournit des variables qui sont maintenant manquantes.

en: Event %event has been removed.
fr: L'évènement %event a été supprimé.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
fr: La variable utilisée pour maintenir chaque item de la liste dans la boucle. Cette variable sera disponible à l'intérieur de la boucle uniquement.

en: Media browser tab
fr: Onglet du navigateur de médias

en: Display as a tab in the media browser.
fr: Afficher en tant qu'onglet du navigateur de médias.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
fr: Le type de champ "Media" a été déplacé vers le nouveau module "Media Field". Ce site utilise des champs média, donc le module Media Field a été activé.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
fr: Le type de champ "Media" a été déplacé vers le nouveau module "Media Field". Les champs Fichier peuvent être utilisés pour stocker des médias.

en: Enabled browser plugins
fr: Plugins du navigateur activés

en: If no plugins are selected, they will all be available.
fr: Si aucun plugin n'est sélectionné, ils seront tous disponibles.

en: Media Field
fr: Champ Media

en: Rendered file
fr: Fichier rendu

en: Display the file in a specific view mode
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce fichier ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces fichiers ?

en: Tokens associated with file types.
fr: Jetons associés aux types de fichiers.

en: The name of the file type.
fr: Le nom du type de fichier.

en: The unique machine-readable name of the file type.
fr: Le nom système unique de ce type de fichiers.

en: The number of files belonging to the file type.
fr: Le nombre de fichiers de ce type.

en: The URL of the file type's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du type de fichiers.

en: The file type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
fr: Le type du fichier (par exemple : "audio", "image", "vidéo", etc.)

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Uploaded by !username on !datetime
fr: Transféré par !username le !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fr: Gérer les paramètres des types de fichiers utilisés sur votre site.

en: File entity
fr: Entité Fichier

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Create an archive of selected files
fr: Crée une archive des fichiers sélectionnés

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
fr: Une archive a été créée et peut être téléchargée sur : !url

en: The name of the archive file.
fr: Le nom du fichier de l'archive.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
fr: Sélectionner l'emplacement de l'archive. Un stockage de fichier privé est de loin préférable à un stockage public, mais n'autorise qu'un accès restreint.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
fr: Les fichiers temporaires vieux de plus de 6 heures sont effacés au lancement du cron.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
fr: Saisir une URL à laquelle l'utilisateur sera renvoyé. Une liste des identifiants sélectionnés, séparés par des virgules, sera ajoutée.

en: Enable "Select all items on all pages"
fr: Activer "Sélectionner tous les éléments sur toutes les pages"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
fr: Cocher cette case pour activer la possibilité de sélectionner tous les éléments sur toutes les pages.

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Select source view mode or form
fr: Sélectionner le mode de vue ou le formulaire source

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
fr: Cloner les groupes de champs du mode de vue sélectionné vers l'affichage courant

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fr: Le groupe de champs @group n'a pas été cloné car un groupe avec le même nom existe déjà.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fr: Groupe de champs @group cloné avec succès.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans des pages séparées.

en: Multipage
fr: Pages multiples

en: This fieldgroup renders the content in a page.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans une page.

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: Format page title
fr: Formater le titre de la page

en: Label only
fr: Seulement l'étiquette

en: Step 1 of 10
fr: Étape 1 sur 10

en: Step 1 of 10 [Label]
fr: Étape 1 sur 10 [Étiquette]

en: Add a page counter at the bottom
fr: Ajouter un compteur de page au pied

en: The count number only
fr: Seulement le compteur

en: Move submit button to last multipage
fr: Déplacer le bouton de soumission à la dernier page des pages  multiples

en: Move additional settings to last multipage (if available)
fr: Déplacer les paramètres additionnels à la dernier page  (si disponible) des pages multiples

en: Language settings for the user account.
fr: Paramètres de langue pour le compte utilisateur.

en: Wysiwyg status
fr: Statut Wysiwyg

en: Step %count of %total
fr: Étape %count sur %total

en: Step %count of %total !label
fr: Étape %count sur %total !label

en: (active page)
fr: (page active)

en: Max length of title field
fr: Longueur maximale du champ titre

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fr: Définir une longueur maximale du champ titre (s'applique uniquement si le titre du lien est facultatif ou obligatoire). La limite maximale est de 255 caractères.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fr: La valeur de la coupure de l'URL doit être numérique.

en: The max length of the link title must be numeric.
fr: La longueur maximale du titre du lien doit être numérique.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fr: La longueur maximale du titre du lien ne doit pas être supérieure à 255 caractères.

en: The title of the link.
fr: Le titre du lien

en: The URL of the link.
fr: L'URL du lien

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: The delta of the block
fr: Le delta du bloc

en: @entity is viewed
fr: L'entité @entity est vue

en: viewed @entity
fr: entité @entity vue

en: Nodes represent the main site content items.
fr: Les nœuds représentent les éléments principaux du contenu du site.

en: Uploaded file.
fr: Fichier transféré.

en: Remark or note that refers to a node.
fr: Remarque ou note se référant à un nœud.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fr: Les termes de taxonomie sont utilisés pour classifier le contenu.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fr: Les vocabulaires contiennent des termes de taxonomie connexes qui sont utilisés pour classer le contenu.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fr: Si le commentaire est publié ou non.

en: Whether the node is published or unpublished.
fr: Si le nœud est publié ou non.

en: Whether the user is active or blocked.
fr: Si l'utilisateur est actif ou bloqué.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fr: Restreindre cette relation à un ou plusieurs paquets @bundle.

en: Display the file in a specific view mode.
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique.

en: The requested page "@path" could not be found.
fr: La page demandée "@path" n'a pas pu être trouvée.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
fr: Le formulaire n'est plus à jour. Copiez tout travail non enregistré dans le formulaire ci-dessous puis <a href="@link">rechargez cette page</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
fr: Il y a plusieurs décisions que vous devrez prendre avant de définir un champ pour le contenu, les commentaires, etc. :

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fr: L'indicateur d'activité (throbber) n'affiche pas le statut des transferts mais prend moins de place. La barre de progression est utile pour surveiller la progression des gros transferts.

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
fr: Le nom de domaine à utiliser pour cette langue si les URL de domaines sont utilisées pour <em>Détection et Sélection</em>. Laisser vide pour la langue par défaut. <strong>Modifier cette valeur peut corrompre les URL existantes.</strong> Exemple : Spécifier "de.example.com" en tant que domaine de langue pour l'Allemand donnera une URL telle que "http://de.example.com/contact".

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
fr: Le nouvel identifiant OpenID %identity a été ajouté comme remplacement de l'identifiant %invalid_identity. Pour finir le processus de transition d'OpenID invalide, veuillez vous rendre sur la <a href="@openid_url">page des identifiants OpenID</a> et supprimer l'ancien identifiant %invalid_identity.

en: There is already an existing account associated with the OpenID identifier that you have provided. However, due to a bug in the previous version of the authentication system, we can't be sure that this account belongs to you. If you are new on this site, please continue registering the new user account. If you already have a registered account on this site associated with the provided OpenID identifier, please try to <a href="@url_password">reset the password</a> or contact the site administrator.
fr: Il y a déjà un compte existant avec l'identifiant OpenID que vous avez fourni. Cependant, à cause d'un bogue dans la version précédente du système d'authentification, nous ne pouvons être certains que ce compte vous appartient. Si vous êtes nouveau sur ce site, veuillez continuer votre inscription. Si vous avez déjà un compte utilisateur enregistré sur ce site avec l'identifiant OpenID fourni, veuillez essayer de  <a href="@url_password">redéfinir le mot de passe</a> ou contacter l'administrateur du site.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fr: L'index de la recherche n'est pas vidé mais systématiquement mis à jour pour refléter les nouveaux paramètres. La recherche continuera de fonctionner mais le nouveau contenu ne sera pas indexé tant que tout le contenu existant n'a pas été ré-indexé. Cette action est irréversible.

en: Active search modules
fr: Modules de recherche actifs

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
fr: Pas de raccourcis disponibles. <a href="@link">Ajouter un raccourci</a>.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
fr: Laisser ceci vide pour supprimer à la fois le nom d'utilisateur existant et le mot de passe.

en: To change the password, enter the new password here.
fr: Pour modifier le mot de passe, saisissez le nouveau mot de passe ici.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
fr: Les informations d'authentification HTTP doivent inclure un nom d'utilisateur en plus d'un mot de passe.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
fr: Incompatible avec cette version du cœur Drupal.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fr: Le planificateur de tâche (Cron) s'occupe de lancer des tâches périodiques pour vérifier les mises à jour et indéxer le contenu pour la recherche.

en: The clean URL test passed.
fr: Le test des URL simplifiées a été passé avec succès.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
fr: Les URL simplifiées sont activées, mais le test des URL simplifiées a échoué. Décochez l'option ci-dessous pour désactiver les URL simplifiées.

en: The clean URL test failed.
fr: Le test des URL simplifiées a échoué.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
fr: Les URL simplifiées ne peuvent pas être activées. Si vous êtes redirigé vers cette page ou vers une erreur <em>Page non trouvée (404)</em> après avoir testé les URL simplifiées, consultez la <a href="@handbook">documentation en ligne</a>.

en: User name and password
fr: Nom d'utilisateur et mot de passe

en: User module account form elements.
fr: Éléments de formulaire de compte utilisateur du module User.

en: Support for Linkit module
fr: Prise en charge du module Linkit

en: Generate automatic URL alias
fr: Générer automatiquement l'alias d'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fr: Désélectionner ceci pour créer un alias personnalisé ci-dessous.

en: Configure URL alias patterns.
fr: Configurer les motifs des alias d'URL.

en: The current live revision will be set to moderation state %state.
fr: L'état de modération de la révision actuellement publiée sera défini à %state.

en: Node revision being viewed
fr: La révision de nœud en cours de consultation

en: The Workbench landing page.
fr: La page d'atterrissage de l'espace de travail

en: Link the user picture to the user's profile
fr: Lié l'image de l'utilisateur à son profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Préciser à quel affichage ou url personnalisée cet affichage sera lié.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fr: <p>Les jetons (token) suivants sont disponibles pour ce lien.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Drupal ou une URL externe vers lequel pointera le lien "plus". Noter que cela supplantera le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: The date the user last accessed the site.
fr: La date à laquelle l'utilisateur à accedé au site pour la dernière fois.

en: Rendered @entity-type
fr: Type d'entité @entity-type rendu

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fr: Rend une entité unique dans un mode d'affichage spécifique (par ex. accroche).

en: Concatenate values using a seperator
fr: Concaténer les valeurs en utilisant un séparateur

en: Format interval
fr: Mettre en forme l'intervalle

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fr: Si coché, la valeur sera mise en forme comme intervalle de temps. Sinon, seul le nombre de secondes sera affiché.

en: Specify how many different units to display.
fr: Spécifier combien d'unités différentes afficher.

en: Text to put before the duration text.
fr: Texte à placer avant le texte de durée.

en: Text to put after the duration text.
fr: Texte à placer après le texte de durée.

en: Show entity label
fr: Afficher l'étiquette de l'entité

en: Show entity ID
fr: Afficher l'identifiant de l'entité

en: Show complete entity
fr: Afficher l'entité complète

en: Decide how this field will be displayed.
fr: Décider comment ce champ sera affiché.

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Link this field to the entity.
fr: Lier ce champ à l'entité.

en: Bypass access checks
fr: Contourner les vérifications d'accès

en: Administer Linkit
fr: Administrer Linkit

en: Perform administration tasks for Linkit.
fr: Accomplir des tâches d'administration pour Linkit.

en: Start typing to find content or paste a URI. Use the arrow keys to navigate.
fr: Commencez à saisir pour trouver du contenu ou collez une URI. Utilisez les touches flèches pour naviguer.

en: Examples: <strong>node/123</strong>, <strong>http://www.example.com/path#anchor</strong>
fr: Exemples : <strong>node/123</strong>, <strong>http://www.example.com/chemin#ancre</strong>

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Linkit autocomplete response function
fr: Fonction de réponse à l'autocomplétion Linkit

en: Reorder Linkit profiles
fr: Réorganiser les profils Linkit

en: The table {linkit_profiles} was successfully created.
fr: La table {linkit_profiles} a été créée avec succès.

en: No old Linkit settings were deleted.
fr: Aucun ancien paramètre de Linkit n'a été supprimé.

en: Old Linkit settings were deleted.
fr: Des anciens paramètres de Linkit ont été supprimés.

en: Provides an easy interface for inserting links to internal content, files and external pages by providing autocomplete search for several WYSIWYG-editors.
fr: Fournit une interface facile pour insérer des liens vers du contenu interne, des fichiers ou des pages externes en fournissant une recherche avec autocomplétion pour la plupart des éditeurs WYSIWYG.

en: Open file browser
fr: Ouvrir le navigateur de fichiers

en: Manage internal linking and control what results are shown in the autocomplete search.
fr: Gérer la liaison interne et contrôler quels résultat sont affichés dans la recherche avec autocomplétion.

en: Linkit profile
fr: Profil Linkit

en: Linkit profiles
fr: Profils Linkit

en: Roles which may use this profile. Note that if <em>authenticated user</em> is ticked, all roles (except anonymous) will have permission to this profile.
fr: Rôles pouvant utiliser ce profil. Noter que si <em>utilisateur authentifié</em> est coché, tous les rôles (excepté les anonymes) auront le droit d'accès à ce profil.

en: Result format
fr: Format du résultat

en: Available tokens: %tokens.
fr: Jetons (tokens) disponibles : %tokens.

en: Show file scheme
fr: Afficher le schéma de fichier

en: Group files by scheme
fr: Grouper les fichiers par schéma (de fichier)

en: Show thumbnails <em>(using the image style !linkit_thumb_link)</em>
fr: Afficher des vignettes <em>(en utilisant le style d'image !linkit_thumb_link)</em>

en: Show pixel dimensions
fr: Voir les dimensions en pixels

en: IMCE file picking
fr: Choix d'un fichier via IMCE

en: Note that only public files are supported.
fr: Noter que seuls les fichiers publics sont pris en charge.

en: Linkit uses !bac which may be configured with focus on performance.
fr: Linkit utilise !bac qui peut être configuré notamment pour améliorer les performances.

en: Minimum number of characters to perform server polling. A higher value reduces server load. <em>Default: 3</em>
fr: Nombre de caractères minimum pour exécuter l'appel au serveur. Une valeur plus grande diminue la charge du serveur. <em>Par défaut : 3</em>

en: Key press delay
fr: Délai d'appui de touche

en: Time from last key press to poll the server. A higher value reduces server load. <em>Default: 350</em>
fr: Temps depuis le dernier appui sur une touche avant l'appel au serveur. Une valeur plus grande diminue la charge du serveur. <em>Par défaut : 350</em>

en: Remote timeout
fr: Temps limite distant

en: Client side timeout for a request to the server. <em>Default: 10000</em>
fr: Temps limite côté client pour une requête vers le serveur. <em>Par défaut : 10000</em>

en: Linkit plugins
fr: Plugins Linkit

en: Linkit is all about the plugins. They define what content Linkit will present in the autocomplete search field.
fr: Linkit n'est rien sans plugins. Ils définissent les contenus que Linkit affichera dans le champ de recherche avec autocomplétion.

en: HTML Attributes
fr: Attributs HTML

en: This role is already in use by the %name profile
fr: Ce rôle est déjà utilisé par le profil %name

en: If a user have multiple roles, the profile weight will determine which profile to use. Lower weight will take precedence.
fr: Si un utilisateur a plusieurs rôles, le poids du profil déterminera quel profil utiliser. Un poids plus faible sera prioritaire.

en: Same as Default date
fr: Comme la Date par défaut

en: Repeating date
fr: Date se répétant

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
fr: Les répétitions de dates utilisent un nombre "Illimité" de valeurs. En lieu et place d'un bouton "Ajouter", elles proposent un formulaire pour choisir quand et à quelle fréquence la date doit se répéter.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
fr: Permettre à l'utilisateur de voir une page avec toutes les fois qu'une date se répète.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
fr: Les widgets de prise en charge de dates répétitives ont été modifiés. Pour chaque type de contenu qui gère des champs dates répétitives, veuillez confirmer la sélection du widget correct sur la page 'Affichage de Champs' .

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
fr: L'année de début doit être spécifiée dans le format +9 ou sous forme d'année absolue telle que 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
fr: L'année de fin doit être spécifiée dans le format +9 ou sous forme d'année absolue telle que 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
fr: Définir une condition basée sur la valeur d'un champ date

en: Is not Empty
fr: N'est pas vide

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
fr: La comparaison à effectuer pour déterminer si le champ date remplit la condition. Pour les champs à valeurs multiples, toutes les valeurs seront vérifiées pour voir si l'une d'entre elle remplit les conditions.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fr: La valeur que doit contenir le champ pour remplir la condition. Cela peut être une date absolue au format ISO (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) ou une chaîne relative telle que '12AM aujourd'hui'. Exemples : 2011-12-31T00:00:00, maintenant, maintenant +1 jour, 12AM aujourd'hui, Lundi de la semaine prochaine. <a href="@relative_format">Plus d'exemples sur les formats de date relative dans la documentation PHP</a>.

en: Date Context
fr: Contexte de date

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
fr: Ajoute au module Context une option pour définir une condition de contexte basée sur la valeur du champ date.

en: ordered list
fr: liste ordonnée

en: paragraph
fr: paragraphe

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Overview of fields used in all views.
fr: Vue d'ensemble des champs utilisés dans toutes les vues.

en: Transform the case
fr: Changer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: A l'affichage des chemins d'url, comment changer la casse de la valeur du filtre.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est utilisée dans des filtres, etc.

en: Representative sort criteria
fr: Critères de tri représentatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fr: Le critère de tri est appliqué aux données raportées par la relation pour déterminer comment un élément représentatif est obtenu pour chaque ligne. Par exemple, pour montrer le nœud le plus récent pour chaque utilisateur, sélectionner 'Contenu : date de mise à jour'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fr: L'ordre à utiliser pour les critères de tri sélectionnés plus haut.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réarranger

en: Revert to default
fr: Rétablir par défaut

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: Facultativement, saisir une virgule pour délimiter une liste de mots-clés pour cette vue à utiliser dans le filtrage et le tri des vues sur la page d'administration.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème de l'administration personnalisé pour l'UI de Views.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous pourriez vouloir sélectionner un thème d'administration différent pour l'UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun champ n'a été jusqu'à présent utilisé dans les vues.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournir un lien pour approuver le commentaire.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field au fichier.

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field à l'image.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid d'un terme de taxonomie

en: The user permissions.
fr: Les droits utilisateur.

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Use formatted username
fr: Utiliser un nom d'utilisateur formaté

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fr: Si coché, le nom d'utilisateur sera formaté par le système. Sinon, il sera affiché tel quel.

en: Link to user's profile
fr: Lien vers le profil de l'utilsateur

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fr: Utiliser <em>Par défaut</em> utilisera le style des images des utilisateurs définit dans <a href="!account-settings">Paramètres du compte</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fr: Vous n'avez pas de types d'entités traduisibles.

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Don't sort
fr: Ne pas trier

en: A property of the base table of the entity
fr: Une propriété de la table de base de données de l'entité.

en: A field attached to this entity
fr: Un champ attaché à cette entité.

en: Sort property
fr: Propriété de tri

en: @label (column @column)
fr: @label (colonne @column)

en: There is no Linkit profile associated with your role.
fr: Il n'y a aucun profil Linkit associé à votre rôle.

en: Minute increments
fr: Incréments de minute

en: Display all day checkbox
fr: Afficher la case à cocher pour un jour entier

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
fr: Détermine si la case à cocher "Jour entier" est affichée à l'utilisateur.

en: Date format options
fr: options de format de date

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
fr: Le format de date utilisé dans les liens des titres et résumés pour cet argument. Ce format par défaut est basé sur la granularité du filtre, c.-à-d. mois : @example_month, jour : @example_day.

en: Custom summary date format
fr: Format de date de résumé personnalisé

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Un format personnalisé pour le titre et format de date de résumé. Définit une chaîne de caractères de format de date PHP comme 'm-d-Y H:1' (consultez <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: There was a problem creating field %label: !message
fr: Il y a eu un problème lors de la création du champ %label : !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
fr: @module (<span class="admin-missing">incompatible avec</span> cette version du cœur de Drupal)

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fr: Les notifications de mise à jour ne sont pas activées. Il est <strong>vivement recommandé</strong> d'activer le module de gestion des mises à jour à partir de la <a href="@module">page d'administration des modules</a> afin d'être informé des nouvelles versions. Pour plus d'informations, consulter la <a href="@update">page du manuel sur Update status</a>.

en: This form has received the maximum number of entries.
fr: Ce formulaire a reçu le nombre maximum d'entrées.

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Limit the total number of allowed submissions.
fr: Limiter le nombre de soumissions autorisées.

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fr: Limiter chaque utilisateur à !count soumission(s) pour !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fr: Limiter à !count soumission(s) pour !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions est requis.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions doit être numérique.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fr: Le nombre de dernières soumissions doit être supérieur à 0.

en: Start submission number is required.
fr: Le numéro de soumission de départ est requis.

en: Start submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être numérique.

en: Start submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être supérieur à 0.

en: End submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être numérique.

en: End submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être supérieur à 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fr: Le numéro de soumission de fin ne peut pas être inférieur au numéro de soumission de début.

en: @count total
fr: Total de @count

en: @count new since @date
fr: @count nouvelle(s) depuis le @date

en: Only the latest !number submissions
fr: Seulement les !number dernières soumissions

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fr: Toutes les soumissions depuis : !start et éventuellement jusqu'à : !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fr: Utiliser des identifiants de soumissions pour l'intervalle. SID dernièrement téléchargé : !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fr: Le nœud Webform à partir duquel cette soumission a été générée.

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: The user who sent the webform submission.
fr: L'utilisateur ayant envoyé la soumission Webform.

en: Webform submissions of the given Webform node.
fr: Les soumissions Webform du nœud Webform donné.

en: Webform Submission
fr: Soumission de formulaire webform

en: Webform submissions of the given user.
fr: Soumissions Webform pour l'utilisateur donné.

en: Tokens related to views.
fr: Jetons associés aux vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom affiché de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte à placer comme texte de l'attribut "title" que la plupart des navigateurs affichent comme bulle d'aide lors du survol du lien.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: Activer pour masquer ce champ s'il est vide. Noter que l'étiquette du champ ou le rendu réécrit peuvent toujours être affichés. Pour masquer les étiquettes, vérifier les paramètres du style ou du style de ligne concernant les champs vides. Pour masquer le contenu réécrit, cocher la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performance/messages de débogage de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cocher ceci pour activer des statistiques/messages de débogage sur les requêtes de Views <em>si Devel est installé</em>.

en: Devel message(dpm)
fr: Message Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fr: Journalisation Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: Région de la page pour le rendu des statistiques de performance/les messages de débogage

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Commentaire : auteur

en: Last comment uid
fr: Uid du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Unique access event ID.
fr: Identifiant d'évenement d'accès unique.

en: Link field to the node if there is no comment.
fr: Lier le champ au nœud s'il n'y a aucun commentaire.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fr: Ceci permet aux liens de fonctionner avec les arguments de termes de taxonomie de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Saisir du code PHP qui retourne une valeur à utiliser pour ce filtre. Ne pas utiliser &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre. Des variables sont disponibles : l'objet vue sera "$view". Le gestionnaire (handler) d'arguments sera "$argument", vous pouvez par exemple changer le titre utilisé pour les substitutions pour cet argument en définissant "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé le rendu du champ de regroupement est utilisé pour grouper les lignes.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
fr: L'intégration <em>Date Repeat</em> (Date répétitive) pour les champs Date a été déplacée vers un module indépendant. Par souci de cohérence avec l'ancien code, il est activé automatiquement lorsque le module Date Repeat API est activé. Si vous n'utilisez pas la fonctionnalité <em>Date Repeat</em> dans vos champs, Vous pouvez désactiver ce module.

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
fr: Ajoute la fonctionnalité "Jour complet" aux champs date, incluant un thème et des cases à cocher "Jour complet" pour la sélection de date ainsi que pour les widgets popup.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
fr: Se répète

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fr: Tous les @interval jours

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fr: Toutes les @interval semaines

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fr: Tous les @interval mois

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fr: Tous les @interval ans

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
fr: Répéter le

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fr: Chaque jour ouvré

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fr: Chaque Lun, Mer, Ven

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fr: Chaque Mar, Jeu

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
fr: Se répète chaque

en: every weekday
fr: chaque jour ouvré

en: monday wednesday friday
fr: lundi mercredi vendredi

en: tuesday thursday
fr: mardi jeudi

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fr: Au jour @bymonthday de

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
fr: Mensuel

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fr: Le @byday de

en: On day ... of ...
fr: Le jour ... de ...

en: On the ... of ...
fr: Le ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
fr: Après @count occurrences

[ctx: Date repeat]
en: Count
fr: Compte

[ctx: Date repeat]
en: On
fr: Le

[ctx: Date repeat]
en: Until
fr: Jusqu'au

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
fr: Arrêter la répétition

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fr: Dates exclues
    dans le contexte : Date repeat

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
fr: Dates incluses
    dans le contexte : Date repeat

en: Repeat settings
fr: Paramètres de répétition

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
fr: Quotidien
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
fr: Hebdomadaire
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
fr: Mensuel
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
fr: Annuel
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition'. (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Année (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Mois (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Jour (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition'. (COMPTE).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
fr: Déplié

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
fr: Replié

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
fr: Affichage de la répétition

en: Date Repeat Field
fr: Champ de répétition de date

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
fr: Créé l'option Champs Répétition de date et gère les champs Date qui utilisent Date Repeat API.

en: Exclude specified items
fr: Exclure des éléments spécifiques

en: Exclude items
fr: Exclure des éléments

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fr: Remplace une vue existante s'il en existe une avec le même nom

en: Add existing page
fr: Ajouter une page existante

en: Existing pages
fr: Pages existantes

en: Are you sure you would like to unblock the user %user?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir débloquer l'utilisateur %user ?

en: Unblock user
fr: Débloquer l'utilisateur

en: Edit selected files
fr: Modifier les fichiers sélectionnés

en: Edit multiple files
fr: Modifier plusieurs fichiers

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
fr: Fournit un type de champ qui enregistre des données spécifiques aux médias. <em>Rendu obsolète par le type de champ Fichier du cœur</em>.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fr: Vous pouvez utiliser le code HTML pour ce champ. Les jetons suivants sont pris en charge :

en: Provide a simple link to the user.
fr: Fournir un simple lien vers l'utilisateur.

en: Result summary
fr: Résumé des résultats

en: Shows result summary, for example the items per page.
fr: Affiche le résumé des résultats, par exemple les éléments par page.

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: Display list value as human readable
fr: Afficher les valeurs des listes de manière lisible

en: Displays the link in contextual links
fr: Affiche le lien dans les liens contextuels

en: Grouping field Nr.@number
fr: Champ de groupement N°@number

en: Added panels_pane.lock field.
fr: Champ panels_pane.lock ajouté.

en: panels_pane.lock field already existed, update skipped.
fr: Le champ panels_pane.lock existait déjà, la mise à jour a été ignorée.

en: Immovable
fr: Inamovible

en: No lock
fr: Aucun verrou

en: Configure lock on !subtype_title
fr: Configurer le verrouillage de !subtype_title

en: Lock type
fr: Type de verrou

en: The %label entity object.
fr: L'objet entité %label.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les termes parents, en commençant avec la racine.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les parents du lien de menu, en commençant avec la racine.

en: Cache dates
fr: Mettre les dates en cache

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
fr: Les objets Date peuvent être créés et mis en cache lorsque les champs date sont chargés plutôt que lorsqu'ils sont affichés pour améliorer les performances.

en: Maximum dates per field
fr: Nombre maximum de dates par champ

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
fr: Si défini à '0', toutes les valeurs de date de chaque entité seront mises en cache. Notez que la mise en cache de chaque date dans les champs qui peuvent avoir un nombre important de valeurs ou se répétant, peut créer une baisse de performance significative lors du vidage du cache. Le paramétrage conseillé pour des valeurs multiples et des champs se répétant est de 4 valeurs maximum par champ.

en: The number of cache values must be a number.
fr: Le nombre de valeurs en cache doit être un nombre.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fr: Le nombre de valeurs en cache doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Settings for modules the use the Date API.
fr: Paramètres des modules qui utilisent Date API.

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
fr: Le test ne peut pas être executé car il n'a pas été initialisé correctement.

en: Found field with name @name
fr: Un champ avec le nom @field trouvé

en: Found field with name @name and value @value
fr: Un champ avec le nom @field et la valeur @value trouvé

en: Edit book outline
fr: Modifier la structure du livre

en: Export menu blocks.
fr: Exporter les blocs de menu.

en: Menu block bulk export results
fr: Résultats de l'exportation en masse de Menu block

en: Exported menu blocks.
fr: Blocs de menu exportés

en: To have <em>Translation redirect</em> working with your content you should <a href="@admin_modules">enable the <em>Multilingual content</em> module</a>.
fr: Pour faire fonctionner <em>Translation redirect</em> avec votre contenu vous devez <a href="@admin_modules">activer le module <em>Multilingual content</em></a>.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
fr: Notez que cela engendre une baisse de performance, et n'est donc pas recommandé.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
fr: Les traductions modifiées sont conservées, seulement celles importées précédemment sont écrasées et les nouvelles ajoutées

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
fr: Toutes les traductions existantes sont conservées, seules les nouvelles sont ajoutées.

en: (translation source: !server)
fr: (source de la traduction : !server)

en: @language: @version (!date)
fr: @language : @version (!date)

en: @language: <em>No installed translation</em>
fr: @language : <em>Pas de traduction installée</em>

en: Recommended version: @version (!date)
fr: Version recommandée : @version (!date)

en: Uninstalled translation available
fr: Traduction non installée disponible

en: No available translations found
fr: Aucune traduction disponible trouvée

en: Importing: %name.
fr: Importation de %name.

en: Imported: %name.
fr: %name importé.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
fr: Chaînes de traduction %language ajoutées : !add, mises à jour : !update, supprimées : !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
fr[0]: Un projet mis à jour : @projects.
fr[1]: @count projets mis à jour : @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
fr[0]: Une chaîne de traduction a été omise car elle contient du code HTML non autorisé. Consultez les !log_messages pour plus de détails.
fr[1]: @count chaînes de traduction ont été omises car elles contiennent du code HTML non autorisé. Consultez les !log_messages pour plus de détails.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
fr[0]: Les traductions pour un projet n'ont pas été importées : @projects.
fr[1]: Les traductions pour @count projets n'ont pas été importées : @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
fr: Une erreur est survenue durant le téléchargement : %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
fr: Une erreur est survenue durant le téléchargement : code de statut HTTP %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier %download_link vers %tmpfile.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
fr: Code HTML non autorisé détecté. Chaîne non importée : %string

en: Load a list of entity objects from a VBO View.
fr: Charger une liste d'objets d'entités d'une vue VBO.

en: Load a list of entity ids from a VBO View.
fr: Charger une liste d'identifiants d'entités d'une vue VBO.

en: A list of entity ids
fr: Une liste d'identifiants d'entités

en: Modify entity values
fr: Modifier les valeurs de l'entité

en: Tried to set !field_count values for field !field_name that supports a maximum of !cardinality.
fr: Tentative de définir la valeur !field_count pour le champ !field_name qui ne gère qu'un maximum de !cardinality.

en: Add new value(s) to %label, instead of overwriting the existing values.
fr: Ajouter une ou plusieurs nouvelles valeurs à %label, au lieu de réécrire les valeurs existantes.

en: Fields for @bundle_key @label
fr: Champs de @bundle_key @label

en: You must select at least one value to modify.
fr: Vous devez sélectionner au moins une valeur à modifier.

en: %label contains an invalid value.
fr: %label contient une valeur non valide.

en: Check this to show a list of all available tokens in the bottom of the form. Requires the token module.
fr: Cocher cette case pour afficher une liste de tous les jetons disponibles en bas du formulaire. Ceci requiert le module Token.

en: Display values
fr: Afficher les valeurs

en: Select which values the action form should present to the user.
fr: Sélectionner quelles valeurs le formulaire d'action doit présenter à l'utilisateur.

en: Skip the first @count item(s)
fr: Ignorer le(s) @count premier(s) élément(s)

en: Then display at most @count item(s)
fr: Puis afficher au plus @count élément(s)

en: Enter 0 to display all items.
fr: Saisir 0 pour afficher tous les éléments.

en: Display in reverse order
fr: Afficher dans l'ordre inverse

en: User Edit Template
fr: Gabarit d'Édition de l'Utilisateur

en: User edit template
fr: Gabarit d'édition de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour afficher le formulaire d'édition de l'utilisateur à <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer user/%user/edit parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User being edited
fr: Utilisateur en cours de modification

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fr: Erreur, l'accès au plugin entity_bundle est mal configuré

en: (Custom) Entity: Field Value
fr: (Personnalisé) Entité : Valeur du champ

en: Control access by entity field value.
fr: Contrôler l'accès par la valeur du champ entité.

en: @entity @type: @field Field
fr: @entity @type : Champ @field

en: The front page
fr: La page d'accueil

en: User edit form: User ID
fr: Formulaire d'édition de l'utilisateur : Identifiant utilisateur

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fr: Crée un contexte pour le formulaire d'édition des utilisateurs à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID for this argument.
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument.

en: Entity extra field
fr: Champ supplémentaire de l'entité

en: Select a view mode for this extra field.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce champ supplémentaire.

en: Select a build mode for this user.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour cet utilisateur.

en: A user edit form.
fr: Un formulaire d'édition d'utilisateur.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un utilisateur pour cet argument :

en: Enter the name or UID of a node
fr: Saisir le nom ou l'identifiant d'un noeud

en: '%name' [user id %uid]
fr: '%name' [id utilisateur %uid]

en: Test behavior
fr: Tester le comportement

en: Test instance behavior
fr: Tester le comportement de l'instance

en: The selected behavior handler is broken.
fr: Le gestionnaire de comportement sélectionné est cassé.

en: The selected selection handler is broken.
fr: Le gestionnaire de sélection sélectionné est cassé.

en: Display the id of the referenced entities.
fr: Afficher l'id des entités référencées.

en: to:
fr: à :

en: Performance settings
fr: Paramètres de performance

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fr: Ajouter un lien "lire plus" si la sortie est tronquée.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fr: Lorsque cochée, un lien "lire plus" sera ajouté à la fin d'une sortie tronquée

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le texte qui sera affiché comme lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le chemin qui sera utilisé pour le lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: Display field as machine name.
fr: Afficher le champ comme un nom machine.

en: Show the embed display in the ui.
fr: Montrer l'affichage intégré dans l'interface graphique.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fr: Autoriser les utilisateurs avancés à utiliser l'affichage de vue intégré. Le plugin fonctionne même s'il n'est pas visible dans l'interface

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views inclueront les noms des vues et des affichages dans une chaîne de caractères 'view-name:display-name' à la fin de la clause SELECT. Cela facilite l'identification des requêtes Views dans les journaux du serveur de base de données mais ne doit être utilisé qu'à des fins de diagnostic.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fr: Fournir un affichage pouvant être intégré en utilisant l'API de Views.

en: Display the user with standard user view.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard.

en: Only has the 'authenticated user' role
fr: N'a que le rôle 'utilisateur authentifié'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fr: A d'autres rôles que 'utilisateur authentifié'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard. Il peut être nécessaire d'ajouter un fichier user-profile.tpl.php dans le répertoire de votre thème, le gabarit par défaut du <a href="@user-profile-api-link">profil utilisateur</a> n'affichant pas le nom d'utilisateur.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fr: Veuillez insérer les éléments par page (@items_per_page) ci-dessus.

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les balises du rendu

en: Class !class is no longer a valid concrete migration class
fr: La classe !class n'est plus une classe concrète de migration valide.

en: Class !class no longer exists
fr: La classe !class n'existe plus.

en: Fields to be included as contextual links.
fr: Les champs à inclure comme liens contextuels.

en: Include destination
fr: Inclure la destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fr: Inclure un paramètre "destination" dans le lien pour rediriger l'utilisateur à la vue originale après avoir terminé l'action contextuelle.

en: Contextual Links
fr: Liens contextuels

en: Display fields in a contextual links menu.
fr: Afficher les champs dans un menu de liens contextuels.

en: Select a file
fr: Choisir un fichier

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. !date_wizard facilite la création d'un type de contenu date avec un champ date.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. Si vous activez le module Date Tools, il vous fournira un Assistant Date (Date Wizard) qui vous facilitera la création de type de contenu Date avec un champ date.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
fr: <h2>Outils pour les dates et calendriers</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Complétez le formulaire suivant pour générer un type de contenu date, avec un champ plage temporelle avec son calendrier pré-configuré. Si le module calendrier est activé et l'option création de calendrier est choisie, un bloc calendrier et évènements à venir sera créé, et un flux ical y sera attaché. Les nœuds créés à partir de ce nouveau type de contenu seront pourvus d'un lien vers le calendrier et celui-ci disposera d'un lien vers le formulaire 'Ajouter une nouvelle date'. il est également possible d'ajouter de nouveaux champs Date aux types de contenu pré-existants. il suffit d'introduire le nom d'un type de contenu existant plutôt que de créer un nouveau.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
fr: Un assistant Date et autres outils pour gérer et créer des dates et des calendriers.

en: Render Views filters as select list
fr: Afficher les filtres Views sous forme de listes de sélection

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
fr: Un champ de saisie numérique (zone de texte ou liste de sélection).

en: File components updated to support AJAX uploading.
fr: Composants de fichier mis à jour pour le support de transfert par AJAX.

en: Webform file entries created in the file_usage table.
fr: Entrées de fichier Webform créées dans la table file_usage.

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
fr: Saisir la taille maximum de transfert de fichier par un utilisateur, telle que 2 Mo ou 800 ko. Votre serveur a une taille maximum de transfert de @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
fr: Le coût du stockage en mode privé des fichiers est significativement plus élevé qu'en mode publique, mais limite l'accès aux utilisateurs autorisés à voir les soumissions.

en: Upload directory
fr: Répertoire de transfert

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
fr: Vous pouvez, optionnellement, préciser un sous-répertoire pour stocker vos fichiers.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
fr: Une taille de fichier de @value n'est pas une taille de fichier valide. Utiliser une valeur telle que 2 Mo ou 800 ko.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
fr: Une taille de transfert de @value est trop élevée, vous êtes autorisé à transférer des fichiers de @max au maximum.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writable.
fr: Impossible de créer le répertoire d'enregistrement %directory. Vérifier que le répertoire d'enregistrement des fichiers Webform est bien accessible en écriture.

en: Secure value (allows use of all tokens)
fr: Valeur sécurisée (permet l'usage de tous les jetons)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fr: Élément caché (moins sécurisé, modifiable via JavaScript)

en: Hidden type
fr: Type caché

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
fr: Tout type de champ caché n'est pas montré aux utilisateurs finaux. Définir une <em>valeur sécurisée</em> permet d'utiliser <em>tous les jetons</em>, même pour les utilisateurs anonymes.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
fr: Les valeurs minimum et maximum sont requises si l'élément est affiché comme liste de sélection.

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
fr: Le mode automatique affichera jusqu'à @count décimales si nécessaire. Pour formater une somme d'argent, on utilise généralement la valeur "2".

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
fr: Ne permettre que la saisie d'entiers. Par ex. : 12,34 ne sera pas valide.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
fr: Valeur numérique minimum. Ex. 0 restreint à des nombres positifs.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
fr: Valeur numérique maximum. Cela permet aussi de déterminer la largueur de votre champ.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
fr: Limiter les options à une incrémentation spécifique, par ex. un pas de "5" autorisera les valeurs 5, 10, 15, 20, etc.

en: Exclude zero
fr: Exclure le zéro

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
fr: Exclure les saisies à 0 (ou vides) lors du compte de soumissions pour calculer la moyenne et l'écart-type.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
fr: Moyenne !mu excluant les zéros/vides

en: sample
fr: échantillon

en: Average !mu including zeros/blanks
fr: Moyenne !mu incluant les zéros/vides

en: Zero/blank
fr: Zéro/vide

en: More stats »
fr: Plus de statistiques »

en: Normal Distribution
fr: Distribution normale

en: Boundary
fr: Limite

en: % of !description
fr: % de !description

en: !low to !high
fr: !low à !high

en: Standard deviation (!sigma)
fr: Écart-type (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
fr: La valeur @value du champ %name doit être dans l'intervalle  de @min à @max.

en: %name field value must be less than @max.
fr: La valeur du champ %name doit être inférieure à @max.

en: %name field value must be greater than @min.
fr: La valeur du champ %name doit être supérieure à @max.

en: %name field value of @value must be an integer.
fr: La valeur @value du champ %name doit être un entier.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fr: La valeur du champ %name doit être @start plus un multiple de @step. Par exemple : @samples, etc.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fr: La valeur du champ %name doit être un multiple de @step. Par exemple : @samples, etc.

en: %name field value of @value must be numeric.
fr: La valeur @value du champ %name doit être numérique.

en: Minimum is required when using a select list element.
fr: Un minimum est requis lorsqu'un élément de type liste déroulante est utilisé.

en: Minimum must be numeric.
fr: Le minimum doit être numérique.

en: Minimum must have an integer value.
fr: Le minimum doit être une valeur entière.

en: Maximum is required when using a select list element.
fr: Un maximum est requis lorsqu'un élément de type liste déroulante est utilisé.

en: Maximum must be numeric.
fr: Le maximum doit être numérique.

en: Maximum must have an integer value.
fr: Le maximum doit être une valeur entière.

en: Step must be numeric.
fr: Le pas doit être numérique.

en: Step must have an integer value.
fr: Le pas doit être une valeur entière.

en: Max upload size
fr: Taille maximum de transfert

en: Web images
fr: Images web

en: Desktop images
fr: Images locales

en: Additional extensions
fr: Extensions supplémentaires

en: Migrate fields
fr: Migrer les champs

en: Cannot update field %id (%field_name) because it does not use the field_sql_storage storage type.
fr: Impossible de mettre à jour le champ %id (%field_name) car il n'utilise pas le type de stockage field_sql_storage.

en: File saved
fr: Fichier enregistré

en: Add internet files to your media library.
fr: Ajouter des fichiers d'internet à votre bibliothèque de médias.

en: Enable translation
fr: Activer la traduction

en: Disable translation
fr: Désactiver la traduction

en: File content
fr: Contenu du fichier

en: File title.
fr: Titre du fichier.

en: Use Rules component %component
fr: Utiliser le composant Rules %component

en: Controls access for using the component %component via the provided action or condition. <a href="@component-edit-url">Edit this component.</a>
fr: Contrôle l'accès pour l'utilisation du composant %component via l'action ou la condition fournie. <a href="@component-edit-url">Modifier ce composant.</a>

en: The utilized component %config fails the integrity check.
fr: Le composant utilisé %config a échoué au contrôle d'intégrité.

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
fr: Si spécifié, le langage utilisé pour faire passer le message et le sujet du courriel.

en: Components are stand-alone sets of Rules configuration that can be used by Rules and other modules on your site. Components are for example useful if you want to use the same conditions, actions or rules in multiple places, or call them from your custom module. You may also export each component separately. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about how to use components.
fr: Les composants sont des ensembles autonomes de configuration de Rules qui peuvent être utilisés par Rules et d'autres modules sur votre site. Les composants sont utiles par exemple si vous voulez utiliser les mêmes conditions, actions ou règles à de multiples endroits, ou les appeler depuis votre module personnalisé. Vous pouvez également exporter chaque composant séparément. Voir <a href="@url">la documentation en ligne</a> pour plus d'information sur l'utilisation des composants.

en: Rules (built in)
fr: Rules (intégré)

en: Note that Pathauto's URL path cleaning method can be configured at <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.
fr: Notez que la méthode de nettoyage des chemins d'URL de Pathauto peut être configurée sur <a href='!url'>admin/config/search/path/settings</a>.

en: Install the <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto module</a> in order to get a configurable URL path cleaning method.
fr: Installez le <a href="http://drupal.org/project/pathauto">module Pathauto</a> afin d'obtenir une méthode de nettoyage des chemins d'URL configurable.

en: URL path cleaning method
fr: Méthode de nettoyage des chemins d'URL

en: Choose the path cleaning method to be applied when generating URL path aliases.
fr: Choisir la méthode de nettoyage de chemin à appliquer lors de la génération des alias de chemins d'URL.

en: Integrity
fr: Intégrité

en: Rules checks the integrity of your configurations to discover and exclude broken configurations from evaluation.
fr: Rules vérifié l'intégrité de vos configurations pour découvrir et exclure l'évaluation des configurations endommagés.

en: Recheck integrity
fr: Revérifier l'intégrité

en: Rules caches information about available actions, conditions and data types. Additionally all components and reaction rules are cached for efficient evaluation.
fr: Rules met en mémoire cache les informations sur les actions disponibles, les conditions et types de données. De plus, tous les composants et les règles de réaction sont mis en cache pour améliorer la vitesse de l'évaluation.

en: Rebuild Rules' cache
fr: Reconstruire le cache de Rules

en: The @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> fails the integrity check and cannot be executed.
fr: La vérification de l'intégrité du @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> a échoué, empêchant son exécution.

en: Integrity of %count configurations checked in %duration seconds. %count_failed broken configurations found.
fr: L’Intégrité de %count configurations à été vérifiée en %duration secondes. %count_failed configurations défectueuses ont été trouvées.

en: Rules cache rebuilt in %duration seconds.
fr: Cache de Rules reconstruit en %duration secondes.

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
fr: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Valeur @delta

en: Translate a text
fr: Traduire un texte

en: The text to translate.
fr: Le texte à traduire.

en: The language to translate the text into.
fr: La langue dans laquelle traduire le texte.

en: The translated text
fr: Le texte traduit

en: Select a translated value
fr: Choisir une valeur traduite

en: Select a translated value, e.g. a translatable field. If the selected data is not translatable, the language neutral value will be selected.
fr: Sélectionner une valeur traduite, par exemple un champ traduisible. Si la donnée sélectionnée n'est pas traduisible, la langue neutre sera sélectionnée.

en: The language to translate the value into.
fr: La langue dans laquelle traduire la valeur.

en: The translated value
fr: La valeur traduite

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the configured language.
fr: Les traductions peuvent être renseignées via l'onglet %translate. La valeur de l'argument est traduite dans la langue configurée.

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the current interface language.
fr: Les traductions peuvent être renseignées via l'onglet %translate. La valeur de l'argument est traduite à la langue actuelle de l'interface.

en: Allows translating rules.
fr: Permet la traduction des règles.

en: Configure access for using this component with a permission.
fr: Configurer l'accès à l'usage de ce composant avec un droit.

en: By default, the @plugin-type for using this component may be only used by users that have access to configure the component. If checked, access is determined by a permission instead.
fr: Par défaut, le(a) @plugin-type pour utiliser ce composant peut être uniquement utilisé par les utilisateurs qui ont accès à la configuration du composant. Si coché, l'accès est plutôt déterminé par un droit.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the configured language.
fr: Si une donnée source multilingue (par exemple un champ traduisible) est fournie, l'argument est traduit dans la langue configurée.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the current interface language.
fr: Si une donnée source multilingue (par exemple un champ traduisible) est fournie, l'argument est traduit dans la langue actuelle de l'interface.

en: Specify an identifier of a @entity.
fr: Préciser un identifiant pour un(e) @entity.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
fr: Indiquer une liste d'identifiants, séparés par des virgules, pour les entités @entity.

en: Exportables selected
fr: Exportables sélectionnés

en: Node: (un)published
fr: Nœud : (non) publié

en: Control access by the nodes published status.
fr: Contrôler l'accès en fonction du statut de publication des nœuds.

en: Returns true if the nodes status is "published".
fr: Retourne "vrai" si le statut des nœuds est "publié".

en: Do not begin name with numbers.
fr: Le nom ne doit pas commencer par des chiffres.

en: Organize your features in groups.
fr: Organisez vos fonctionnalités en groupes.

en: Remove body CSS classes
fr: Retirer les classes CSS du corps

en: Add body CSS classes
fr: Ajouter des classes CSS au corps

en: This file is currently in use and may cause problems if deleted.
fr: Ce fichier est actuellement utilisé et cela pourrait causer des problèmes s'il était supprimé.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier %title ?

en: @title (in use)
fr: @title (utilisé)

en: Some of the files are currently in use and may cause problems if deleted.
fr: Certains des fichiers sont actuellement utilisés et leur suppression pourrait causer des problèmes.

en: Deleted @count files.
fr: @count fichiers supprimés.

en: Deleted one file. | Deleted @count files.
fr[0]: Un fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: The type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: Convert Media tags to markup
fr: Convertir les balises Media en balises HTML

en: This must be enabled for the Media WYSIWYG integration to work with this input format.
fr: Ceci doit être activé pour que l'intégration Media WYSIWYG fonctionne avec ce format de saisie.

en: Import files
fr: Importer des fichiers

en: The <em>Convert Media tags to markup</em> filter must be enabled for the <a href="@format-link">@format format</a> in order to use the Media browser WYSIWYG button.
fr: Le filtre <em>Convertir les balises Media en balisage</em> doit être activé pour le <a href="@format-link">format @format</a> pour utiliser le bouton WYSIWYG du navigateur de médias.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
fr: NE PAS télécharger la version "CKEditor pour Drupal".

en: Advanced CSS styles
fr: Styles CSS avancés

en: %name: Only remote files with the following types are allowed: %types-allowed.
fr: %name : Seuls les fichiers distants des types suivants sont permis : %types-allowed.

en: no file types selected
fr: aucun type de fichier sélectionné

en: If the user has multiple roles, the profile with lowest weight will then be assigned to the user. In general, the most permissive profile should be assigned the lowest weight.
fr: Si l'utilisateur a plusieurs rôles, le profil avec le poids le plus petit sera assigné à l'utilisateur. En général, le profil le plus permissif doit avoir le poids le plus petit.

en: !type plugin settings
fr: Paramètres du plugin !type

en: Type filter
fr: Filtre par type

en: If left blank, all types will appear in autocomplete results.
fr: Si laissé vide, tous les types apparaîtront dans les résultats de l'autocomplétion.

en: Group by bundle
fr: Grouper par paquet

en: Managed files
fr: Fichiers gérés

en: Extend Linkit with file support (Managed files).
fr: Étendre Linkit avec la prise en charges des fichiers (fichiers gérés).

en: Extend Linkit with @entity support.
fr: Étendre Linkit avec la prise en charge de @entity.

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: How to display the time ago or time hence for this field.
fr: Comment afficher le temps relatif ou écoulé pour ce champ.

en: No valid timezone name was provided.
fr: Aucun fuseau horaire valide n'a été fourni.

en: Please choose a year.
fr: Veuillez choisir une année.

en: Please choose a month.
fr: Veuillez choisir un mois.

en: Please choose a day.
fr: Veuillez choisir un jour.

en: Please choose an hour.
fr: Veuillez choisir une heure.

en: Please choose a minute.
fr: Veuillez choisir une minute.

en: Please choose a second.
fr: Veuillez choisir une seconde.

en: Original @entity
fr: @entity original(e)

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fr: Les données originales du/de la @entity si le/la @entity est en cours de mise à jour ou en cours d'enregistrement.

en: The base name of the file.
fr: Le nom de base du fichier.

en: This field supports tokens.
fr: Ce champ prend en charge les jetons (tokens).

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fr: Les jetons ou les types de jetons suivants requièrent un nom et/ou des informations de description.

en: Are you sure that you want to delete %name from database?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name de la base de données ?

en: Path breadcrumb was successfully deleted.
fr: Le fil d'Ariane du chemin a été supprimé avec succès.

en: Needs update
fr: Mise à jour requise

en: Current content language
fr: La langue actuelle du contenu

en: The language of this translation.
fr: La langue de cette traduction.

en: The source language.
fr: La langue source.

en: The status of this translation.
fr: Le statut de cette traduction.

en: Translation information.
fr: Informations de traduction.

en: @label (!name:language)
fr: @label (!name : langue)

en: @label:language
fr: @label : langue

en: Language - Appears in: @bundles.
fr: Langue - apparaît dans @bundles

en: Clean URL
fr: URL simplifiées

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
fr: La mise en forme pour les chemins de liens de pagination. Avec le format Pagination, les liens ressemblent à 'calendar/?date=2020-05'. Les liens au format URL simplifiées ressemblent à 'calendar/2020-05'. Les liens au format URL simplifiées sont plus jolis mais les liens au format Pagination sont plus à même de fonctionner correctement si le calendrier est utilisé dans des blocs ou des panneaux.

en: Formatted text
fr: Texte mis en forme

en: Unknown variable @name
fr: Variable inconnue @name

en: Variables per group.
fr: Variables par groupe.

en: Example of text variable.
fr: Exemple de variable texte.

en: Example mail
fr: Exemple de courriel

en: Example mail subject
fr: Exemple de sujet de courriel

en: Example mail body.
fr: Exemple de corps de courriel

en: All variables
fr: Toutes les variables

en: Not saved due to: !reason
fr: N'a pas été enregistré pour la raison suivante : !reason

en: Not saved due to unknown reason.
fr: N'a pas été enregistré pour une raison inconnue.

en: Source string not found.
fr: La chaîne de caractères originale est introuvable.

en: Standard XSS filter.
fr: Filtre XSS standard.

en: Administration XSS filter.
fr: Filtre XSS pour l'administration.

en: It will allow most HTML tags but not scripts nor styles.
fr: Ceci permettra presque toutes les balises HTML, mais aucun script ni style.

en: Unknown filter: @name
fr: Filtre inconnu : @name

en: A translation was saved successfully. | @count translations were saved successfully.
fr[0]: Une traduction a été enregistrée avec succès.
fr[1]: @count traductions ont été enregistrées avec succès.

en: A translation could not be saved. | @count translations could not be saved.
fr[0]: Une traduction n'a pas pu être enregistrée.
fr[1]: @count traductions n'ont pas pu être enregistrées.

en: Translate user-defined strings
fr: Traduire les chaînes de caractères définies par l'utilisateur

en: Translate admin strings
fr: Traduire les chaînes de caractères de l'administration

en: Translate administrative strings with a very permissive XSS/HTML filter that allows all HTML tags.
fr: Traduire les chaînes de caractère de l'administration avec un filtre XSS / HTML très permissif qui autorise les balises HTML.

en: This is a user-defined string. You are not allowed to translate these strings.
fr: Ceci est une chaîne de caractères définie par l'utilisateur. Vous n'êtes pas autorisé à traduire ces chaînes.

en: This string uses the %name text format. Strings with this format are not allowed for translation.
fr: Cette chaîne de caractères utilise le format de texte %name. La traduction des chaînes de caractères à ce format n'est pas autorisée.

en: The source string is an administrative string. You are not allowed to translate these strings.
fr: La chaîne de caractères source est une chaîne administrative. Vous n'êtes pas autorisé à traduire ces chaînes.

en: The URL of the entity.
fr: L'URL de l'entité.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fr: Les propriétés suivantes peuvent être adjointes au(x) jeton(s) : @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
fr: Jetons associés aux entités "@name".

en: @name tokens.
fr: Jetons de @name.

en: List of @entities
fr: Liste de @entities

en: List of @type values
fr: Liste de valeurs @type

en: Tokens for lists of @type values.
fr: Jetons (tokens) pour les listes de valeurs @type.

en: @type with delta @delta
fr: @type avec un delta de @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
fr: L'élément de liste avec delta @delta. Les valeurs Delta commencent à partir de 0 et sont incrémentés de 1 par élément de liste.

en: Rendered @entity_type
fr: @entity_type rendu(e)

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
fr: @entity_type rendu(e) avec le mode d'affichage "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
fr: Le texte de l'attribut "Alt"

en: The "Title" attribute text
fr: Le texte de l'attribut "Title"

en: Field "@name".
fr: Champ  "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fr: Le code de langue de la langue de l'interface de l'utilisateur actuel.

en: The language code of the current content language.
fr: Le code de langue de la langue du contenu actuel.

en: Displays a single chosen entity.
fr: Affiche une entité choisie unique.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fr: Choisissez le type d'entité que vous souhaitez afficher dans la zone.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fr: Choisissez l'entité que vous souhaitez afficher dans la zone.

en: Cache menu in client-side browser
fr: Mettre en cache le menu côté client dans le navigateur

en: !title cache cleared.
fr: Cache "!title" vidé.

en: CSS and JavaScript
fr: CSS et JavaScript

en: Page and else
fr: Page et autres

en: Update data
fr: Mettre à jour les données

en: Also allow !name role to !permission?
fr: Autoriser également le rôle !name à !permission ?

en: Enable?
fr: Activer ?

en: No profiles found.
fr: Aucun profil trouvé.

en: Supported providers
fr: Fournisseurs pris en charge

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
fr: Un champ de type liste (@field_name) avec des données existantes ne peut pas avoir ses clés changées.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique contenant des lettres, nombres et des tirets bas.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
fr: Le configuration du style %style a été réinitialisée.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fr: Si aucune image n'est transférée, cette image sera montrée à l'affichage et surchargera l'image par défaut du champ.

en: View details for all votes
fr: Consulter les détails des votes

en: No blocked IP addresses available.
fr: Aucune adresse IP bloquée n'est disponible.

en: Taxonomy field @field_name not found.
fr: Le champ de taxonomie @field_name n'a pas été trouvé.

en: Enabled components
fr: Composants activés

en: Linkit field settings
fr: Paramètres du champ Linkit

en: Enable Linkit support.
fr: Activer la prise en charge de Linkit.

en: Do not use this for CKeditor and TinyMCE fields.
fr: Ne pas utiliser ceci pour les champs CKeditor et TinyMCE.

en: Insert plugin
fr: Plugin d'insertion

en: - Select an insert plugin -
fr: - Sélectionnez un plugin d'insertion -

en: You must select an insert plugin.
fr: Vous devez sélectionner un plugin d'insertion.

en: Linkit is successfully installed, you will have to
          create a profile in order to use Linkit. Create your profile here !link
fr: Linkit est installé avec succès, vous devrez 
    créer un profil pour utiliser Linkit. Créez votre profil ici !link

en: HTML Link
fr: Lien HTML

en: Raw URL
fr: URL brute

en: The menu name. Primary key.
fr: Le nom du menu. Clé primaire.

en: The human-readable name of the menu.
fr: Le nom affiché du menu.

en: A description of the menu
fr: Une description du menu.

en: Prefix text placed to the left of the field
fr: Texte de préfixe placé à la gauche du champ

en: Postfix text placed to the right of the field
fr: Texte de suffixe placé à la droite du champ

en: Next page button label
fr: Étiquette du bouton page suivante

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
fr: Ceci est utilisé pour le bouton <em>Page suivante</em> sur la page avant ce saut de page. Par défaut : <em>Page suivante &gt;</em>

en: Prev page button label
fr: Étiquette du bouton page précédente

en: This is used for the <em>Prev Page</em> button on the page after this page break. Default: <em>&lt; Prev Page</em>
fr: Ceci est utilisé pour le bouton <em>Page précédente</em> sur la page après ce saut de page. Par défaut : <em>&lt; Page précédente</em>

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
fr: Cocher cette option si vous souhaitez que le composant select soit affiché comme une liste de sélection au lieu de boutons radio ou de cases à cocher. Des groupes d'options (options imbriquées) sont supportées uniquement pour les composants de type liste de sélection.

en: The component %name has automatically been set to display as a listbox in order to support option groups.
fr: Le composant %name a été automatiquement défini pour être affiché comme une liste de sélection pour supporter les groupes d'options.

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
fr: Largeur de la zone de texte en colonnes. Cette propriété peut ne pas avoir d'impact visuel en fonction de la CSS de votre site.

en: Height of the textarea in rows.
fr: Hauteur de la zone de texte en nombre de ligne.

en: The open or closed status of a webform.
fr: Le statut ouvert ou fermé d'un formulaire Webform.

en: Open/Closed
fr: Ouvert/Fermé

en: Prefix text placed to the left of the textfield
fr: Préfix affiché à la gauche du champ texte

en: Postfix text placed to the right of the textfield
fr: Texte de suffixe placé à la droite du champ texte

en: Update node alias
fr: Mettre à jour l'alias du nœud

en: Update taxonomy term alias
fr: Mettre à jour l'alias du terme de taxonomie

en: Update user alias
fr: Mettre à jour l'alias de l'utilisateur

en: Convert data type
fr: Convertir le type de données

en: The data type to convert a value to.
fr: Le type de données dans lequel convertir la valeur.

en: Value to convert
fr: Valeur à convertir

en: Rounding behavior
fr: Comportement d'arrondi

en: The rounding behavior the conversion should use.
fr: Le comportement d'arrondi à utiliser pour la conversion.

en: Conversion result
fr: Résultat de conversion

en: Always down (9.5 -> 9)
fr: Toujours en-dessous (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
fr: Arrondir, à la moitié supérieure (9.5-> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
fr: Toujours au-dessus (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
fr[0]: Sélectionner des données de type %types.
fr[1]: Sélectionner des données de types %types.

en: Content is using workbench moderation
fr: Le contenu utilise Workbench Moderation

en: Content is live revision
fr: Le contenu est la révision publiée

en: Content's current moderation state
fr: État actuel de modération du contenu

en: Workbench moderation state
fr: État de modération Workbench

en: Unpublished content
fr: Contenu dépublié

en: Set moderation state during save
fr: Définir l'état de modération durant l'enregistrement

en: Set moderation state
fr: Définir l'état de modération

en: The user's default theme.
fr: Le thème par défaut de l'utilisateur.

en: Output values as list
fr: Afficher les valeurs en tant que liste

en: Do not display items that do not narrow results
fr: Ne pas afficher les éléments qui ne restreignent pas les résultats

en: Show only deepest level items
fr: N'afficher que les éléments du niveau le plus profond

en: Display value (natural)
fr: Afficher la valeur (naturel)

en: Sort by the value displayed to the user in natural order.
fr: Trier selon la valeur affichée à l'utilisateur, dans l'ordre naturel.

en: Reset filters link
fr: Lien de réinitialisation des filtres

en: Hide block if there is less than this number of items.
fr: Cacher le bloc s'il y a moins d'éléments que ce nombre.

en: The value is not a number.
fr: La valeur n'est pas un nombre.

en: Example of numeric variable.
fr: Exemple de variable numérique.

en: The entity type that can be referenced through this field.
fr: Le type d'entité qui peut être référencé par ce champ.

en: Field behavior setting
fr: Paramétrage du comportement du champ

en: Instance behavior setting
fr: Paramétrage du comportement de l'instance

en: There are no entities matching "%value"
fr: Il n'y a aucune entité correspondant à "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fr: Plusieurs entités sont appelées %value. Précisez celle que vous voulez en ajoutant l'id entre parenthèse, par exemple "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fr: Plusieurs entités correspondent à cette référence : "%multiple"

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
fr: La vue %view_name n'est plus éligible pour le champ %field_name.

en: Entity Reference Source
fr: Source Entity Reference

en: Entity Reference list
fr: Liste Entity Reference

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fr: Choisir le(s) champ(s) sur le(s)quel(s) effectuer la recherche lors de l'utilisation du widget d'autocomplétion.

en: Maximum number of words in titles
fr: Nombre maximum de mots dans les titres

en: Home link settings
fr: Paramètres du lien d'accueil

en: Home link title
fr: Titre du lien d'accueil

en: Title of the link that points to the front page.
fr: Titre du lien qui pointe vers la page d'accueil.

en: Translate to !language
fr: Traduire en !language

en: Translate !name
fr: Traduire !name

en: multilingual
fr: multilingue

en: First Column
fr: Première colonne

en: The new styles have been created
fr: Les nouveaux styles ont été créés

en: Add responsive style
fr: Ajouter un style adaptatif

en: Add a responsive image style
fr: Ajouter un style d'image adaptatif

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
fr: Le fuseau horaire a été défini sur <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
fr: L'API de Date requiert que vous  définissiez le <a href="@regional_settings">fuseau horaire du site</a> pour fonctionner correctement.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
fr: Le premier jour de la semaine a été défini sur <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
fr: L'API de Date requiert que vous  définissiez les <a href="@regional_settings">paramètres du site pour le premier jour de la semaine</a> afin de fonctionner correctement.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at <a href="@regional_date_time">Date and time</a> settings.
fr: Le type de format de date "moyen" a été défini à la valeur de @value. Vous trouverez peut-être utile d'ajouter de nouveaux types de format tels que Date, Heure, Mois ou Année, avec des formats appropriés aux paramètres de <a href="@regional_date_time">Date et heure</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
fr: L'API de Date requiert que vous  définissiez les <a href="@regional_date_time">formats de date du système</a> pour fonctionner correctement.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
fr: L'API de Date requiert que vous  définissiez les <a href="@regional_settings">paramètres du premier jour de la semaine, le fuseau horaire du site</a> et les <a href="@regional_date_time">paramètres de format de date</a> pour fonctionner correctement.

en: Original Source
fr: Source originelle

en: Replace file
fr: Remplacer le fichier

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
fr: Ce fichier va remplacer le fichier existant. Cette action ne peut être annulée.

en: Importing content.
fr: Importation de contenu.

en: Linear restrictions
fr: Restrictions linéaires

en: Leading context lines
fr: Lignes du contexte principal

en: Importing content
fr: Importation de contenu

en: Integrity check for the imported configuration failed. Error message: %message.
fr: La vérification de l'intégrité de la configuration importée a échoué. Message d'erreur : %message.

en: Needs to be updated
fr: Nécessite une mise à jour

en: Does not need to be updated
fr: Ne nécessite aucune mise à jour

en: Edit comment @subject
fr: Modifier le commentaire @subject

en: Let's Get Started!
fr: Commençons !

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
fr: Afficher les dates en utilisant le format par défaut parce que le format spécifié (@format) n'est pas défini.

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
fr: Les widgets texte de Date ont été mis à jour pour utiliser un incrément de 1.

en: Time interval
fr: Intervalle de temps

en: Used in views
fr: Utilisés dans les vues

en: Views plugins
fr: Plugins de Views

en: Overview of plugins used in all views.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés dans toutes les vues.

en: Display "Access Denied"
fr: Afficher "Accès refusé"

en: @date_format format
fr: format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unité de temps à afficher. 2 par défaut.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fr: Saisissez une expression mathématique telle que 2 + 2 ou sqrt(5). Vous pouvez assigner des variables, créer des fonctions mathématiques et les évaluer. Utilisez ; pour les séparer. Par example : f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fr: Les filtres groupés permettent de choisir entre les couples opérateur|valeur prédéfinis.

en: Filter type to expose
fr: Type de filtrer à exposer

en: Single filter
fr: Filtre unique

en: Grouped filters
fr: Filtres groupés

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fr: Se rappeler de la sélection du filtre exposé uniquement pour le(s) rôle(s) sélectionné(s). Si vous ne sélectionnez pas de rôle, la valeur du filtre exposé ne sera jamais mémorisée.

en: The value is required if title for this item is defined.
fr: La valeur est obligatoire si un titre est défini pour cet élément.

en: The title is required if value for this item is defined.
fr: Le titre est requis si une valeur est définie pour cet élément.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fr: Sélectionner le type de widget qui sera utilisé pour afficher le groupe de filtres.

en: grouped
fr: groupés

en: Choose fields to combine for filtering
fr: Choisir les champs à combiner pour le filtre

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fr: Vous devez ajouter des champs pour pouvoir utiliser ce filtre.

en: @entity types
fr: Types de @entity

en: Sort within each hierarchy level
fr: Trier dans chaque niveau de la hiérarchie

en: There is no lock on view %name to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à casser sur la vue %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fr: Cet affichage a une ou plusieurs erreurs de validation; merci de vérifier.

en: Bypass view validation
fr: Outrepasser la validation de la vue

en: &lt;Any&gt;
fr: &lt;Aucun&gt;

en: There are no enabled views.
fr: Il n'y a pas de vues actives.

en: Display fields as RSS items.
fr: Afficher les champs comme éléments RSS.

en: Book root from current node
fr: Racine du livre du nœud courant

en: The language the comment is in.
fr: La langue de ce commentaire.

en: - No value -
fr: - Pas de valeur -

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournr un lien simple vers la révision.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité liée au fichier.

en: The taxonomy vocabulary weight
fr: Le poids du vocabulaire de taxonomie

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" par le pid parent.

en: The raw numeric user ID.
fr: L'identifiant (ID) numérique brut de l'utilisateur.

en: Unfiltered text
fr: Texte non filtré

en: Combine fields filter
fr: Grouper le filtre des champs

en: Combine two fields together and search by them.
fr: Grouper deux champs ensemble et les utiliser pour la recherche.

en: Column used for click sorting
fr: Colonne utilisée pour le tri au clic

en: Use path alias instead of internal path.
fr: Utiliser l'alias de chemin au lieu du chemin interne.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle les résultats bruts de la requête doivent être mis en cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle le rendu HTML doit être mis en cache.

en: Custom time values must be numeric.
fr: Les valeurs horaires personnalisées doivent être numériques.

en: Hide contextual links
fr: Masquer les liens contextuels

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fr: Configurer l'affichage des liens contextuels pour cette vue.

en: Hide contextual links on this view.
fr: Masquer les liens contextuels de cette vue.

en: Display 'more' link only if there is more content
fr: N'afficher le lien 'plus' que s'il y a plus de contenu

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fr: Laissez cette case décochée pour afficher le lien "plus" même s'il n'y a pas d'autres éléments à afficher.

en: View: !view: !display
fr: Vue : !view: !display

en: Number of pager links visible
fr: Nombre de liens de pagination visibles

en: Text for "first"-link
fr: Texte du lien "premier"

en: Text for "previous"-link
fr: Texte du lien "précédent"

en: Text for "next"-link
fr: Texte du lien "suivant"

en: Text for "last"-link
fr: Texte du lien "dernier"

en: Pure Distinct
fr: Distinct pur

en: Query Tags
fr: Tags de la requête

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fr: Le champ qui sera utilisé comme pubDate de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Il doit respecter le format décrit dans la RFC 2822.

en: GUID settings
fr: Paramètres de GUID

en: GUID field
fr: Champ GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fr: L'identificateur global unique de l'élément RSS.

en: GUID is permalink
fr: GUID est un permalien

en: The RSS item GUID is a permalink.
fr: Le GUID de l'élément RSS est un permalien.

en: Add views row classes
fr: Ajouter des classes aux lignes de vues

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fr: Ajouter des classes CSS aux première et dernière ligne ainsi que les classes pair/impair pour le striage.

en: Force using fields
fr: Forcer l'utilisation des champs

en: Bulk operations settings
fr: Paramètres des opérations en masse

en: Selected bulk operations
fr: Opérations en masse sélectionnées

en: Use custom display settings
fr: Utiliser des paramètres d'affichage personnalisés

en: Unchecking this will delete all the display settings for this view mode.
fr: Décocher ceci supprimera tous les paramètres d'affichage de ce mode d'affichage.

en: Enable this view mode for the following types
fr: Activer ce mode d'affichage pour les types suivants

en: Unchecking a type that has already been configured will delete the display settings for this view mode.
fr: Décocher un type qui a déjà été configuré supprimera les paramètres d'affichage de ce mode d'affichage.

en: Create new custom view modes for content.
fr: Créer de nouveaux modes d'affichage personnalisés pour le contenu.

en: Browse available tokens.
fr: Explorer les jetons disponibles.

en: Loading token browser...
fr: Chargement de l'explorateur de jetons...

en: WYSIWYG configuration
fr: Configuration WYSIWYG

en: Enter 0 for no limit.
fr: Saisir 0 pour ne pas limiter.

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters. For example: "node/%/feed".
fr: Cette vue remplace ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter les valeurs à utiliser pour les filtres contextuels. Par exemple : "node/%/feed".

en: item | @count items
fr[0]: élément
fr[1]: @count éléments

en: Entity selection
fr: Sélection d'entité

en: Do not display links
fr: Ne pas afficher les liens

en: Do something on load!
fr: Faire quelque chose lors du chargement !

en: Do something on insert!
fr: Faire quelque chose lors de l'ajout !

en: Do something on update!
fr: Faire quelque chose lors de la mise à jour !

en: Do something on delete!
fr: Faire quelque chose lors de la suppression !

en: Alt attribute
fr: Attribut Alt

en: Title attribute
fr: Attribut Title

en: Subscribe to !feed-title
fr: S'abonner à !feed-title

en: Theme hook %hook not found.
fr: Hook de thème %hook non trouvé

en: No book content available.
fr: Aucun contenu de livre disponible.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
fr: Type(s) de champ(s) utilisé(s) - voir <a href="@fields-page">Liste des champs</a>

en: logged in users only
fr: utilisateurs connectés seulement

en: No OpenID identities available for this account.
fr: Aucune identité OpenID disponible pour ce compte.

en: The revision NID of the content revision.
fr: Le NID de la révision du contenu.

en: Expose sort order
fr: Exposer l'ordre de tri

en: Short description of table
fr: Description courte du tableau

en: Include a caption for better accessibility of your table.
fr: Inclure une légende pour une meilleure accessibilité de votre tableau.

en: Use a custom %field_name
fr: Utiliser un %field_name personnalisé

en: A brief and concise summary of the page's content, preferably 150 characters or less. The description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results.
fr: Un résumé bref et concis du contenu de la page, d'une longueur de 150 caractères ou moins de préférence. La balise meta description peut être utilisée par les moteurs de recherche pour afficher un aperçu de la page des résultats de recherche.

en: A brief and concise summary of the page's content, preferably 150 characters or less. The abstract meta tag may be used by search engines for archiving purposes.
fr: Un résumé bref et concis du contenu de la page, d'une longueur de 150 caractères ou moins de préférence. La balise meta abstract peut être utilisée par les moteurs de recherche à des fins d'archivage.

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is <em>not</em> used by most search engines.
fr: Une liste de mots-clés concernant la page, séparés par des virgules. Cette balise meta <em>n'est pas</em> utilisée par la plupart des moteurs de recherche.

en: Facebook Admins
fr: Administrateurs Facebook

en: edit file type
fr: modifier le type de fichier

en: This is the description of the file type.
fr: Ceci est la description du type de fichier.

en: Mimetypes
fr: Types MIME

en: Enter one mimetype per line.
fr: Saisir un type MIME par ligne.

en: Mimetype List
fr: Liste des types MIME

en: The mimetype %mimetype is not a valid mimetype.
fr: Le type MIME %mimetype n'est pas un type MIME valide.

en: The file type %type has been updated.
fr: Le type de fichier %type a été mis à jour.

en: Rendered
fr: Rendu

en: An <em>Image</em> file is a still visual.
fr: Un fichier <em>Image</em> est un visuel fixe.

en: A <em>Video</em> file is a moving visual recording.
fr: Un fichier <em>Vidéo</em> est un enregistrement visuel en mouvement.

en: An <em>Audio</em> file is a sound recording.
fr: Un fichier <em>Audio</em> est un enregistrement sonore.

en: A <em>Document</em> file is written information.
fr: Un fichier <em>Document</em> est un ensemble d'informations écrites.

en: Edit file type
fr: Modifier le type de fichier

en: Dropped the unused {media_list_type} table.
fr: La table inutilisée {media_list_type} a été supprimée.

en: Add @language translation
fr: Ajouter la traduction @language

en: File directory for uploaded media
fr: Répertoire de fichiers pour les médias transférés

en: Allowed types in WYSIWYG
fr: Types autorisés dans le WYSIWYG

en: URL of Feature Server.  For Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: URL du serveur de fonctionnalités. Par exemple : http://monsiteweb.com/fserver

en: Path to Generate feature module
fr: Chemin pour la génération du module de la fonctionnalité

en: Generate feature
fr: Générer une fonctionnalité

en: Preview .info file
fr: Prévisualiser le fichier .info

en: Add auto-detected dependencies
fr: Ajouter les dépendances auto-détectées

en: Allow conflicts to be added
fr: Permettre l'ajout de confilts

en: Uyghur
fr: Ouïghours

en: CSS options
fr: Options CSS

en: Alter the CSS used when displaying diff results.
fr: Altérer la CSS utilisée lors de l'affichage des résultats du diff.

en: Next difference >
fr: Différence suivante >

en: < Previous difference
fr: < Différence précédente

en: Show latest difference
fr: Montrer la dernière différence

en: Diff default state
fr: État par défaut de Diff

en: HTML view
fr: Affichage HTML

en: Plain view
fr: Affichage brut

en: Bypass file access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux fichiers

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
fr: Visualiser, modifier et supprimer tout fichier sans tenir compte des restrictions de droits.

en: Administer file types
fr: Administrer les types de fichiers

en: Wrong version
fr: Mauvaise version

en: Media 2.x requires <a href="@url">File entity 2.x</a>. Please download the correct version and make sure you have deleted the file_entity folder inside the media module directory.
fr: Media 2.x requiert <a href="@url">File entity 2.x</a>. Veuillez télécharger la bonne version et vous assurer que vous avez bien supprimé le répertoire file_entity du répertoire du module Media.

en: ID: !id
fr: ID : !id

en: Drupal core is compatible
fr: Le cœur de Drupal est compatible

en: Twitter card
fr: Twitter Card

en: Creator's Twitter account
fr: Compte Twitter du créateur

en: The @username for the content creator / author for this page, including the @ symbol.
fr: Le @username du créateur ou de l'auteur de cette page, symbole @ inclus.

en: Media player width
fr: Largeur du lecteur media

en: The width of the media player iframe, in pixels. Required when using a <em>Media player</em> card.
fr: La largeur de l'iframe du lecteur media en pixels. Nécessaire lorsque la carte <em>Media player</em> est utilisée.

en: Media player height
fr: Hauteur du lecteur media

en: The height of the media player iframe, in pixels. Required when using a <em>Media player</em> card.
fr: La hauteur du lecteur media en pixel. Nécessaire lorsque la carte <em>Media player</em> est utilisée.

en: This table lists all of the places where @filename is used.
fr: Ce tableau liste tous les emplacements où @filename est utilisé.

en: This file is not currently used.
fr: Ce fichier n'est pas utilisé actuellement.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>alt</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>alt</em> de la balise <em>img</em>.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>title</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>title</em> de la balise <em>img</em>.

en: Enable the <em>Convert Media tags to markup</em> filter on the <a href="@input-format">Input format</a> you are using with the WYSIWYG profile.
fr: Activer le filtre <em>Convertir les balises Media en balisage</em> sur le <a href="@input-format">format de saisie</a> que vous utilisez avec le profil WYSIWYG.

en: Install another module
fr: Installer un autre module

en: No path is set
fr: Aucun chemin n'est défini

en: Prepared @current out of @total
fr: @current sur @total ont été préparés.

en: Perform %operation on @type !entity_ids.
fr: Effectuer %operation sur @type !entity_ids.

en: Provides permission-based access control for actions. Used by Views Bulk Operations.
fr: Fournit un contrôle d'accès basé sur les permissions pour les actions. Utilisé par Views Bulk Operations.

en: Drupal role
fr: Rôle Drupal

en: This extension is currently disabled
fr: Cette extension est actuellement désactivée

en: View differences
fr: Visualiser les différences

en: Status: <strong>!status</strong>
fr: Statut : <strong>!status</strong>

en: Remove search score
fr: Retirer le score de recherche

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
fr: Cocher cette case pour éliminer le score de recherche de la requête. L'utilisation de ce filtre permet de réduire les résultats de recherche en double.

en: Moderation task
fr: Tâche de modération

en: Check permissions
fr: Vérifier les droits

en: History of %title
fr: Historique de %title

en: Set moderation state: !moderation-actions-form
fr: Définir l'état de modération : !moderation-actions-form

en: From %from_state --> %to_state on %date by !user
fr: Passé de %from_state à %to_state le %date par !user

en: Created as %to_state on %date by !user
fr: Créé le %date en tant que %to_state par !user

en: Moderation actions
fr: Actions de modération

en: Moderation links
fr: Liens de modération

en: User can moderate
fr: L'utilisateur peut modérer

en: Moderation history link
fr: Lien vers l'historique de modération

en: Use "My drafts" workbench tab
fr: Utiliser l'onglet "Mes brouillons"

en: Content I've edited
fr: Contenu modifié par moi

en: My drafts
fr: Mes brouillons

en: Search bar
fr: Barre de recherche

en: User counts
fr: Nombre d'utilisateurs

en: Account links
fr: Liens de compte

en: System tweaks
fr: Réglages système

en: DEPRECATED
fr: OBSOLÈTE

en: Field Bases
fr: Champs de base

en: Field Instances
fr: Instances de Champ

en: Administer media browser
fr: Administrer le navigateur de médias

en: Access media browser settings.
fr: Accéder aux paramètres du navigateur de médias.

en: Enter a URL to an image
fr: Saisir l'URL d'une image

en: Enter a URL to an image on the web.
fr: Saisir l'URL d'une image sur le web.

en: Enter an image URL or an embed code
fr: Saisir l'URL d'une image ou un code d'intégration

en: Enter a URL or the embed code from a media provider.
fr: Saisir une URL ou le code d'intégration d'un fournisseur de médias.

en: A unique machine-readable name for this file type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce type de fichier. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des traits de soulignement.

en: Are you sure you want to enable the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir activer le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been enabled.
fr: Le type de fichier %label a été activé.

en: Are you sure you want to disable the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désactiver le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been disabled.
fr: Le type de fichier %label a été désactivé.

en: Are you sure you want to revert the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been reverted.
fr: Le type de fichier %label a été rétabli.

en: Are you sure you want to delete the file type %type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type de fichier %type ?

en: The file type %label has been deleted.
fr: Le type de fichier %label a été supprimé.

en: Enabled file type %label.
fr: Type de fichier %label activé.

en: Disabled file type %label.
fr: Type de fichier %label désactivé.

en: Reverted file type %label.
fr: Type de fichier %label rétabli.

en: Deleted file type %label.
fr: Type de fichier %label supprimé.

en: Deleted 1 file. | Deleted @count files.
fr[0]: @count fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: %type is used by 1 file on
          your site. If you disable this file type, you will not be able to edit
          the %type file and it may not display correctly. | %type is used by
          @count files on your site. If you remove %type, you will not be able to
          edit the %type file and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 fichier dans 
          votre site. Si vous désactivez ce type de fichier, vous ne pourrez plus 
          modifier le fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.
fr[1]: %type est utilisé par
          @count  dans 
          votre site. Si vous retirez %type, vous ne pourrez plus modifier
          le fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.

en: %type is used by 1 file on your site. If you remove this file type, you will not be able to edit the %type file and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of file on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type file and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 fichier dans votre site. Si vous retirez ce type de fichier, vous ne pourrez plus modifier de fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.
fr[1]: %type est utilisé par @count morceaux de fichier dans votre site. Si vous retirez ce type de fichier, vous ne pourrez plus modifier le fichier %type et il pourrait ne plus s'afficher correctement.

en: @type %name was uploaded.
fr: @type %name transféré(e).

en: Provide a simple link to the file entity.
fr: Fournir un lien simple vers l'entité fichier.

en: Provide a simple link to edit the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour modifier l'entité fichier.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer l'entité fichier.

en: Provide a simple link to download the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour télécharger l'entité fichier.

en: Add and upload new files
fr: Ajouter et transférer de nouveaux fichiers

en: View own private files
fr: Voir ses propres fichiers privés

en: View own files
fr: Voir ses propres fichiers

en: View private files
fr: Voir les fichiers privés

en: Add file type
fr: Ajouter un type de fichier

en: The table {file_display} already exists.
fr: La table {file_display} existe déjà.

en: The table {image_dimensions} already exists.
fr: La table {image_dimensions} existe déjà.

en: Associated with @name
fr: Associé à @name

en: Flushed image style and updated display styles.
fr: Style d'image vidé et styles d'affichage mis à jour.

en: Choose the type of display you would like for this
          file. Please be aware that files may display differently than they do when
          they are insterted into an editor.
fr: Choisir le type d'affichage que vous voulez pour ce fichier. Veuillez prendre conscience que les fichiers peuvent s'afficher différemment que de la manière affichée lorsqu'ils sont insérés dans un éditeur.

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FAUX

en: Comment Reply page
fr: Page de réponse au commentaire

en: Page manager module is unable to enable comment/reply/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'autoriser comment/reply/%node car d'autres modules le surcharge déjà avec %callback.

en: A form to add a new comment reply.
fr: Un formulaire pour ajouter une nouvelle réponse de commentaire.

en: The language selection form.
fr: Le formulaire de sélection de la langue.

en: Select the entities to revert
fr: Choisir les entités à rétablir.

en: Google News Keywords
fr: Mots clés Google News

en: Bulk revert
fr: Rétablir en masse

en: Open Graph Latitude
fr: Latitude Open Graph

en: Open Graph Longitude
fr: Longitude Open Graph

en: Open Graph Street Address
fr: Adresse Open Graph

en: Open Graph Region
fr: Région Open Graph

en: Open Graph Postal Code
fr: Code postal Open Graph

en: Open Graph Country Name
fr: Nom du pays Open Graph

en: Open Graph Phone Number
fr: Numéro de téléphone Open Graph

en: Open Graph Fax Number
fr: Numéro de fax Open Graph

en: Open Graph Video (URL)
fr: Vidéo (URL) Open Graph

en: A URL to a video file that complements this object using the HTTPS protocol.
fr: L'URL d'un fichier vidéo qui complète cet objet en utilisant le protocole HTTPS.

en: Open Graph Video Width
fr: Largeur de la vidéo Open Graph

en: The width of the video.
fr: La largeur de la vidéo.

en: Open Graph Video Height
fr: Hauteur de la vidéo Open Graph

en: The height of the video.
fr: La hauteur de la vidéo.

en: Open Graph Video Type
fr: Type de vidéo Open Graph

en: The type of the video file.
fr: Le type du fichier vidéo.

en: Usage link
fr: Lien d'usage

en: Provide a simple link to view the usage of the file entity.
fr: Fournir un lien simple pour voir l'usage de l'entité fichier.

en: Pattern for all @file_type paths.
fr: Motif pour les chemins @file_type.

en: Updated alias for file @fid.
fr: Mise à jour de l'alias du fichier @fid.

en: Updated URL alias for 1 file. | Updated URL aliases for @count files.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour @count fichier.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count fichiers.

en: Hide menu tab
fr: Masquer l'onglet de menu

en: Destination: @scheme
fr: Destination : @scheme

en: Add a Metatag default
fr: Ajouter une balise meta par défaut

en: %type_name: Edit own files
fr: %type_name : Modifier ses propres fichiers

en: %type_name: Edit any files
fr: %type_name : Modifier n'importe quel fichier

en: %type_name: Delete own files
fr: %type_name : Supprimer ses propres fichiers

en: %type_name: Delete any files
fr: %type_name : Supprimer n'importe quel fichier

en: %type_name: Download own files
fr: %type_name : Télécharger ses propres fichiers

en: %type_name: Download any files
fr: %type_name : Télécharger n'importe quel fichier

en: Displays a link that will force the browser to download the file.
fr: Affiche un lien qui forcera le navigateur à télécharger le fichier.

en: This field support tokens.
fr: Ce champ prend en charge les jetons (tokens).

en: Link text: %text
fr: Texte du lien : %text

en: Cannot call _file_entity_update_entity_fields() on a new entity.
fr: Impossible d'appeler _file_entity_update_entity_fields() sur une nouvelle entité.

en: The URL to download the file directly.
fr: L'URL pour télécharger directement le fichier.

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
fr: Avoir un aperçu de <a href="@url">tous les contenus</a>.

en: Get an overview of all content.
fr: Avoir un aperçu de tous les contenus.

en: Download [file:name]
fr: Télécharger [file:name]

en: Default allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées par défaut

en: Override in WYSIWYG
fr: Remplacer dans un WYSIWYG

en: If checked, then this field may be overridden in the WYSIWYG editor.
fr: Si coché, alors ce champ peut être surchargé dans l'éditeur WYSIWYG.

en: Edited by !user.
fr: Modifié par !user.

en: Upgrade types
fr: Mettre à jour les types

en: Multipurpose type - kept to support older sites.
fr: Type multi-usage - gardé pour prendre en charge les sites plus vieux.

en: Enter the absolute directory on the web server to look for files. Subdirectories inside this directory will not be scanned.
fr: Entrer le chemin absolu sur le serveur web du répertoire où chercher les fichiers. Les sous-répertoires à l'intérieur de ce répertoire ne seront pas scannés.

en: The provided directory is not readable.
fr: Le répertoire fourni n'est pas lisible.

en: No files were found in %directory matching the regular expression %pattern
fr: Aucun fichier n'a été trouvé dans le répertoire %directory correspondant à l'expression régulière %pattern

en: There are no file types that need migration.
fr: Aucun type de fichier ne nécessite une migration.

en: Migrate fields and their values from old file types to new ones.
fr: Migrer les champs et leurs valeurs des anciens types de fichier vers les nouveaux.

en: Delete old type
fr: Supprimer l'ancien type

en: Delete old file type if migration was successful and delete operation is possible (type is not exported in code).
fr: Supprimer l'ancien type de fichier si la migration a réussi et l'opération de suppression est possible (le type de fichier n'est pas exporté dans le code).

en: Migrate type mime-type
fr: Migrer le type MIME

en: Move mime-type from old type to new one.
fr: Déplacer le type MIME de l'ancien type vers le nouveau.

en: Upgradable file types
fr: Types de fichiers pouvant être mis à jour

en: Do not upgrade
fr: Ne pas mettre à jour

en: Select file type which you want to migrate @type to. Select %no_upgrade if type should stay as it is.
fr: Sélectionner le type de fichier vers lequel vous souhaitez migrer le type de fichier @type. Sélectionner %no_upgrade si le type de fichier doit rester tel qu'il est.

en: Start migraton
fr: Démarrer la migration

en: Do you really want to migrate selected file types?
fr: Voulez-vous vraiment migrer les types de fichiers sélectionnés ?

en: File upload wizard
fr: Assistant de transfert de fichier

en: Configure the steps available when uploading a new file.
fr: Configurer les étapes disponibles lors du transfert d'un nouveau fichier.

en: WYSIWYG allowed view modes
fr: Modes d'affichage WYSIWYG permis

en: Restrict the allowed view modes when embedding files inside of the the WYSIWYG editor.
fr: Restreindre les modes d'affichage permis lors de l'intégration de fichiers dans l'éditeur WYSIWYG.

en: Restrict allowed view modes for %type
fr: Restreindre les modes d'affichage permis pour %type

en: Restrict view modes
fr: Restreindre les modes d'affichage

en: File WYSIWYG view mode
fr: Mode d'affichage WYSIWYG des fichiers

en: Use a custom view mode when displaying files inside of the WYSIWYG editor.
fr: Utiliser un mode d'affichage personnalisé lors de l'affichage de fichiers dans l'éditeur WYSIWYG.

en: Use a custom view mode for %type
fr: Utiliser un mode d'affichage personnalisé pour %type

en: Administer Media WYSIWYG View Mode
fr: Administrer le mode d'affichage WYSIWYG de Media

en: Configure view modes for files displayed inside of the WYSIWYG editor.
fr: Configurer les modes d'affichage des fichiers affichés dans l'éditeur WYSIWYG.

en: View modes can be configured per file type. Only enabled view modes are selectable.
fr: Les modes d'affichage peuvent être configurés par type de fichier. Seuls les modes d'affichage activés sont disponibles.

en: Media WYSIWYG View Mode
fr: Mode d'affichage WYSIWYG de Media

en: Configure view mode settings for files embedded into and displayed inside of the WYSIWYG editor.
fr: Configurer les paramètres des modes d'affichage des fichiers intégrés et affichés dans l'éditeur WYSIWYG.

en: Enables files inside of the WYSIWYG editor to be displayed using a separate view mode.
fr: Permet d'afficher les fichiers dans l'éditeur WYSIWYG avec des modes d'affichage spécifiques.

en: Most recent revision
fr: Révision la plus récente

en: Invalid or missing cache bin specified: %bin
fr: Le bin de cache spécifié %bin est manquant ou invalide

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
fr: Le texte du titre est utilisé comme une infobulle lorsqu'un utilisateur survole l'image avec sa souris. Ajouter un texte du titre facilite la compréhension du contexte d'une image et améliore l'usage.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.

en: Generate features
fr: Générer des fonctionnalités
