Web Experience Toolkit (7.x-1.0-rc12) - en to th translation catalogue (817 entries)

en: list
th: รายการ

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Title
th: ชื่อ

en: Body
th: เนื้อความ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: select
th: เลือก

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: กลับไปใช้ค่าเริ่มต้น

en: enable
th: เปิดใช้งาน

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Request new password via e-mail.
th: ขอรหัสผ่านใหม่ผ่านอีเมล

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: approve
th: อนุมัติ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Item
th: รายการ

en: Private
th: ส่วนตัว

en: content
th: เนื้อหา

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Replies
th: ตอบ

en: Closed
th: ปิด

en: yes
th: ตกลง

en: Wrong username or password.
th: ชื่อผู้ใช้งาน หรือ รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Subscribe to group
th: สมัครเข้าร่วมกลุ่ม

en: Unsubscribe from group
th: ยกเลิกการสมัครเข้าร่วมกลุ่ม

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: more
th: มากกว่านี้

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Article
th: บทความ

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความเห็น

en: More
th: เพิ่มเติม

en: Last updated
th: แก้ไข

en: new
th: ใหม่

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Home page
th: เว็บไซต์

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: updated
th: ถูกปรับปรุง

en: Available variables are:
th: ตัวแปรที่สามารถใช้งานได้:

en: Overview
th: ภาพรวม

en: all
th: ทั้งหมด

en: File
th: ไฟล์

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Links
th: ลิงก์

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Number
th: หมายเลข

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: The configuration options have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Link
th: ลิงก์

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Go to previous page
th: ไปหน้าก่อน

en: up
th: ขึ้น

en: Go to parent page
th: ไปหน้าแม่

en: Go to next page
th: ไปหน้าถัดไป

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Taxonomy term
th: หมวดหมู่

en: General settings
th: กำหนดค่าทั่วไป

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Field
th: ฟิลด์

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Summary
th: สรุป

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Open
th: เปิด

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Low
th: ต่ำ

en: Add new
th: เพิ่มใหม่

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: History
th: ประวัติ

en: The configuration options have been reset to their default values.
th: คืนการตั้งค่ากลับเป็นค่าปริยายแล้ว

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Modules
th: โมดูล

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Display
th: แสดงผล

en: Menu
th: เมนู

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: The username %name does not exist.
th: ไม่มีผู้ใช้ %name

en: Add item
th: เพิ่มเมนูย่อย

en: Updated
th: ปรับปรุงแล้ว

en: Text
th: ข้อความ

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: ID
th: ไอดี

en: Advanced search
th: ค้นหาแบบละเอียด

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: type
th: ชนิด

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: User
th: ผู้ใช้

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Email
th: อีเมล์

en: Check
th: เช็ค

en: file
th: ไฟล์

en: status
th: สถานะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Contact
th: ติดต่อ

en: no
th: ไม่

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Create
th: สร้าง

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Are you sure you want to delete %title?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบ %title?

en: Menu item
th: เมนูย่อย

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
th: (ไม่จำเป็นต้องใส่) เมนูที่มีตัวเลขน้ำหนักน้อยจะอยู่บนเมนูที่มีเลขเยอะกว่า

en: Update options
th: ตัวเลือกในการปรับปรุง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Last post
th: กระทู้ล่าสุด

en: Year
th: ปี

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Add content
th: เพิ่มเนื้อหา

en: Page title
th: ชื่อหัวเว็บ

en: Block
th: บล็อค

en: Add block
th: เพิ่มบล็อค

en: CSS class
th: คลาส CSS

en: Page
th: หน้า

en: RSS
th: ตั้งค่า RSS

en: 1 hour | @count hours
th[0]: 1 ชั่วโมง
th[1]: @count ชั่วโมง

en: 1 day | @count days
th[0]: 1 วัน
th[1]: @count วัน

en: Search box
th: กล่องค้นหา

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: Good
th: ดี

en: User settings
th: ตั้งค่าผู้ใช้

en: Public registrations
th: รูปแบบการลงทะเบียน

en: Only site administrators can create new user accounts.
th: ผู้ดูแลระบบเท่านั้นที่สามารถเพิ่มบัญชีผู้ใช้ได้

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Host
th: โฮสต์

en: Available updates
th: แจ้งเตือนการอัพเดต

en: Always
th: ตลอดเวลา

en: Never
th: ไม่เคย

en: Up to date
th: รุ่นล่าสุด

en: Update available
th: มีการอัพเดต

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: Selected
th: ถูกเลือก

en: To
th: ถึง

en: From
th: จาก

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Roles
th: บทบาท

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comment ID
th: หมายเลขประจำความคิดเห็น

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Score
th: คะแนน

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Promoted to front page
th: แสดงในหน้าแรกแล้ว

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: Revisions
th: รุ่น

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: Poll duration
th: ระยะเวลาแบบสำรวจ

en: Role name
th: ชื่อของระดับผู้ใช้

en: E-mail address
th: อีเมล

en: Last access
th: เข้าชมล่าสุด

en: Time zone
th: เขตเวลา

en: Severity
th: ระดับความรุนแรง

en: Field name
th: ชื่อฟิลด์

en: Global settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: Fields
th: เขตข้อมูล

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Count
th: จำนวน

en: Mode
th: รูปแบบ

en: N/A
th: ไม่มี

en: Items
th: จำนวน

en: Last update
th: ปรับปรุงล่าสุด

en: %time ago
th: %time ก่อนหน้า

en: Updated:
th: ถูกปรับปรุง:

en: Authored by
th: เขียนโดย

en: Sort order
th: ลำดับการเรียง

en: Up
th: ขึ้น

en: Performance
th: ประสิทธิภาพ

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Plain text
th: ข้อความล้วน

en: Caching
th: ตั้งค่าแคช

en: Start Date
th: วันที่เริ่มใช้

en: Month
th: เดือน

en: System
th: ระบบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Code
th: รหัส

en: Owner
th: เจ้าของ

en: OR
th: หรือ

en: Company
th: บริษัท

en: security
th: ความปลอดภัย

en: node
th: โหนด

en: General
th: ทั่วไป

en: Recent posts
th: เนื้อหาล่าสุด

en: Day
th: วัน

en: Table
th: ตาราง

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: Start date
th: วันเริ่ม

en: Forum
th: กระดานสนทนา

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Other
th: อื่นๆ

en: Text color
th: สีของข้อความ

en: Navigation
th: นำทาง

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Color
th: สี

en: Link URL
th: ลิงค์ URL

en: access content
th: อ่านเนื้อหา

en: Allow
th: อนุญาต

en: User login
th: ล็อกอิน

en: Blog
th: บล็อก

en: Add new comment
th: แสดงความเห็น

en: reset
th: คืนค่าเดิม

en: String
th: ข้อความ

en: Case
th: ตัวพิมพ์

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Minimum cache lifetime
th: อายุสั้นสุดของแคช

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: 1 vote | @count votes
th[0]: 1 โหวต
    @count votes
th[1]: @count โหวต

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
th: @site กำลังอยู่ระหว่างการปรับปรุง และจะกลับมาใช้งานได้โดยเร็ว ขออภัยในความไม่สะดวก

en: Default front page
th: หน้าแรกของเว็บไซต์

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Create content
th: สร้างเนื้อหา

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: <All>
th: <ทั้งหมด>

en: Ascending
th: เรียงน้อยไปมาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Order
th: เรียงตาม

en: Recent comments
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: Uncategorized
th: ไร้หมวดหมู่

en: Integer
th: จำนวนเต็ม

en: IP Address
th: หมายเลข IP

en: Pattern
th: รูปแบบของ

en: Preformatted
th: จัดรูปแบบไว้ล่วงหน้า

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Visibility settings
th: ตั้งค่าการแสดงผล

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Expiration
th: วันหมดอายุ

en: Operation
th: การดำเนินการ

en: reply
th: ตอบ

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: City
th: เมือง

en: Protocol
th: โปรโตคอล

en: Sort by
th: เรียงลำดับตาม

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Guam
th: กวม

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Palau
th: ปาเลา

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Virgin Islands
th: หมู่เกาะเวอร์จิน

en: Add user
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Port
th: พอร์ต

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Authored on
th: เขียนเมื่อ

en: Leave blank for %anonymous.
th: ปล่อยว่างสำหรับ %anonymous

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Undefined
th: ไม่ระบุ

en: Show
th: แสดง

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: Key
th: คีย์

en: English
th: ภาษาอังกฤษ

en: Countries
th: ประเทศ

en: 1 item | @count items
th[0]: 1 รายการ
th[1]: @count รายการ

en: menu
th: เมนู

en: ‹ previous
th: ‹ หน้าก่อน

en: next ›
th: ถัดไป ›

en: No items selected.
th: ยังไม่มีรายการที่เลือก

en: The update has been performed.
th: ปรับปรุงสำเร็จ

en: update
th: อัปเดต

en: View user profile.
th: ดูรายละเอียดผู้ใช้

en: locked
th: ถูกล็อค

en: Titles only
th: เฉพาะหัวเรื่อง

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Display all menu items
th: แสดงรายการเมนูทั้งหมด

en: The changes have been saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Member for
th: เป็นสมาชิกมาแล้ว

en: @time ago
th: @time ก่อน

en: No users available.
th: ไม่มีผู้ใช้ในระบบ

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Front page
th: หน้าแรก

en: Request new password
th: ลืมรหัสผ่าน

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
th: ผู้ชมสามารถสร้างบัญชีผู้ใช้ได้เองโดยไม่ต้องรออนุมัติ

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Languages
th: ภาษา

en: Topics
th: หัวเรื่อง

en: Available tokens
th: Token ที่สามารถนำไปใช้ได้

en: Publishing options
th: ตั้งค่าการตีพิมพ์

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Configure block
th: ตั้งค่าบล็อค

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Granularity
th: ความละเอียด

en: Posts
th: ตั้งกระทู้

en: None.
th: ไม่มี

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Existing system path
th: ตำแหน่งพาธของระบบที่ใช้อยู่

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: any
th: ใดๆ

en: Choice
th: ตัวเลือก

en: Log out
th: ออก

en: The settings have not been saved because of the errors.
th: การตั้งค่าไม่ถูกบันทึกเนื่องจากมีข้อผิดพลาด

en: First day of week
th: วันแรกของสัปดาห์

en: Create new account
th: สร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: People
th: สมาชิก

en: warning
th: คำเตือน

en: Site information
th: ข้อมูลเว็บไซต์

en: Blocked
th: ถูกบล็อค

en: Results
th: ผลสำรวจ

en: open
th: เปิด

en: Books
th: หนังสือ

en: Forums
th: กระดานสนทนา

en: Revisions for %title
th: การปรับปรุงรุ่นของ %title

en: !date by !username
th: เมื่อ !date โดย !username

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Revision
th: รุ่น

en: current revision
th: รุ่นปัจจุบัน

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: Failed
th: ไม่ผ่าน

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Length of trimmed posts
th: ความยาวของเนื้อหาย่อ

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
th: ความยาวของเนื้อหาส่วนที่ตัดมาเป็นเนื้อหาย่อ (นับเป็นตัวอักษร) เนื้อหาย่อมักใช้เป็นคำโปรยเมื่อแสดงเนื้อหานั้นในหน้าแรกของเว็บหรือใน XML feed ถ้าไม่ต้องการให้ตัดส่วนของเนื้อหา ให้ตั้งเป็น 'ไม่จำกัด' ค่าเหล่านี้จะส่งผลเฉพาะเนื้อหาที่สร้างใหม่หลังจากนี้เท่านั้น

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: File settings
th: การตั้งค่าไฟล์

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: Color scheme
th: ชุดสี

en: @type: deleted %title.
th: @type: ลบ %title.

en: details
th: รายละเอียด

en: The username %name has not been activated or is blocked.
th: ผู้ใช้ %name ยังไม่ถูกอนุญาตให้ใช้งาน หรือถูกบล็อคอยู่

en: <Hidden>
th: <ซ่อน>

en: Themes
th: ธีม

en: comment
th: ความคิดเห็น

en: !name field is required.
th: ช่อง !name จำเป็นต้องกรอก

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: You are here
th: คุณอยู่ที่นี่

en: Default options
th: ตัวเลือก

en: cancel
th: ยกเลิก

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: date
th: วันที่

en: Shortcuts
th: เส้นทางลัด

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Questions
th: คำถาม

en: Passwords match:
th: รหัสผ่านตรงกัน:

en: Slogan
th: สโลแกน

en: Anonymous user
th: ผู้ใช้ยังไม่ลงทะเบียน

en: The name used to indicate anonymous users.
th: คำเรียกผู้ใช้ที่ยังไม่ลงทะเบียน

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
th: หน้าแรกของเว็บไซต์จะแสดงเนื้อหาจาก URL นี้ ถ้าไม่แน่ใจให้ใส่ "node"

en: Apply
th: เริ่มใช้

en: Select
th: เลือก

en: Go to first page
th: ไปหน้าแรก

en: Go to last page
th: ไปหน้าสุดท้าย

en: Go to page @number
th: ไปยังหน้า @number

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: Underlined
th: ขีดเส้นใต้

en: Delete role
th: ลบระดับผู้ใช้

en: Alabama
th: แอละแบมา

en: Alaska
th: อะแลสกา

en: Arizona
th: แอริโซนา

en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

en: Colorado
th: โคโลราโด

en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

en: Delaware
th: เดลาแวร์

en: Florida
th: ฟลอริดา

en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Idaho
th: ไอดาโฮ

en: Illinois
th: อิลลินอยส์

en: Indiana
th: อินดีแอนา

en: Iowa
th: ไอโอวา

en: Kansas
th: แคนซัส

en: Kentucky
th: เคนทักกี

en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

en: Maine
th: เมน

en: Maryland
th: แมริแลนด์

en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

en: Michigan
th: มิชิแกน

en: Minnesota
th: มินนิโซตา

en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

en: Missouri
th: มิสซูรี

en: Montana
th: มอนแทนา

en: Nebraska
th: เนแบรสกา

en: Nevada
th: เนวาดา

en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

en: New York
th: นิวยอร์ก

en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

en: Ohio
th: โอไฮโอ

en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

en: Oregon
th: ออริกอน

en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

en: Tennessee
th: เทนเนสซี

en: Texas
th: เทกซัส

en: Utah
th: ยูทาห์

en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

en: Washington
th: วอชิงตัน

en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

en: Wyoming
th: ไวโอมิง

en: Blocks
th: บล็อค

en: The block has been created.
th: สร้างบล็อคสำเร็จ

en: Menus
th: เมนู

en: Above
th: ด้านบน

en: Within
th: ภายใน

en: Default time zone
th: เขตเวลาเริ่มต้น

en: Add another item
th: เพิ่มรายการอื่น

en: Add field
th: เพิ่มฟิลด์

en: Used in
th: ถูกใช้ใน

en: The update has encountered an error.
th: การอัพเดตพบปัญหา

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Float
th: เลขทศนิยม

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Precision
th: ความละเอียด

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Unpublish
th: ระงับการเผยแพร่

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: Permission
th: สิทธิ์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Date - newest first
th: วันที่ - ใหม่สุดมาก่อน

en: Date - oldest first
th: วันที่ - เก่าสุดมาก่อน

en: 1 comment | @count comments
th[0]: 1 ความคิดเห็น
th[1]: @count ความคิดเห็น

en: Language code
th: รหัสภาษา

en: Save role
th: บันทึกระดับผู้ใช้

en: file system
th: ระบบไฟล์

en: Menu name
th: ชื่อเมนู

en: Topics per page
th: ข้อความต่อหน้า

en: Posts - most active first
th: ข้อความโพสต์ - เคลื่อนไหวสูงสุดมาก่อน

en: Posts - least active first
th: ข้อความโพสต์ - เคลื่อนไหวน้อยสุดมาก่อน

en: URL path settings
th: การตั้งค่าพาธสำหรับ URL

en: @user's picture
th: รูปภาพของ @user

en: Rate
th: ให้คะแนน

en: <None>
th: <ไม่มี>

en: Space
th: ช่องว่าง

en: Page not found
th: ไม่พบหน้าที่เรียก

en: Language neutral
th: ไม่ขึ้นกับภาษา

en: @module help index
th: ดัชนีช่วยเหลือของ @module

en: More help
th: ความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: « first
th: « แรก

en: last »
th: หน้าสุดท้าย »

en: The directory %directory does not exist.
th: ไม่พบไดเรกทอรี %directory

en: Show only items where
th: แสดงเฉพาะเนื้อหาที่

en: No comments available.
th: ไม่มีความคิดเห็น

en: 1 user | @count users
th[0]: ผู้ใช้ 1 คน
th[1]: ผู้ใช้ @count คน

en: Package
th: แพ็คเกจ

en: @type: updated %title.
th: @type: ปรับปรุง %title.

en: @type: added %title.
th: @type: เพิ่ม %title.

en: Add role
th: เพิ่มระดับผู้ใช้

en: You must specify a valid role name.
th: ท่านต้องกำหนดชื่อระดับผู้ใช้ให้ถูกต้อง

en: The role has been added.
th: เพิ่มระดับผู้ใช้แล้ว

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Alias
th: นามแฝง

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
th: URL %url ไม่ต้องต้อง กรุณากรอก URL ที่ถูกต้อง เช่น http://www.example.com/feed.xml เป็นต้น

en: Context
th: บริบท

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Pager
th: ตัวเปลี่ยนหน้า

en: 1 year | @count years
th[0]: 1 ปี
th[1]: @count ปี

en: 1 week | @count weeks
th[0]: 1 สัปดาห์
th[1]: @count สัปดาห์

en: 1 min | @count min
th[0]: 1 นาที
th[1]: @count นาที

en: 1 sec | @count sec
th[0]: 1 วินาที
th[1]: @count วินาที

en: Show all
th: แสดงทุกข้อ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Data
th: ข้อมูล

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการอัพเดต

en: No update data available
th: ไม่มีข้อมูลการอัพเดต

en: Finish
th: ส่งข้อสอบ

en: Advanced help
th: ช่วยเหลือขั้นสูง

en: Field settings
th: การตั้งค่าช่องรับข้อมูล

en: Default order
th: การจัดลำดับเริ่มต้น

en: Containing any of the words
th: มีคำใดคำหนึ่งต่อไปนี้

en: Containing the phrase
th: มีวลี

en: Containing none of the words
th: ไม่มีคำเหล่านี้

en: Only of the type(s)
th: เฉพาะชนิดเนื้อหา

en: Keyword relevance
th: คีย์เวิร์ดที่สัมพันธ์กัน

en: Recently posted
th: เนื้อหาล่าสุด

en: Number of views
th: จำนวนการเข้าชม

en: Factor
th: ส่วนประกอบ

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Default picture
th: รูปภาพปริยาย

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
th: URL ของรูปภาพสำหรับผู้ใช้ที่ยังไม่ได้ใส่รูปภาพของตัวเอง ถ้าไม่ต้องการใช้ให้เว้นว่างไว้

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
th: หากจำนวนช่องข้างบนไม่พอ คลิกที่นี่เพื่อเพิ่มตัวเลือก

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: Set @type %title to unpublished.
th: เลิกตีพิมพ์ @type %title แล้ว

en: After saving a new comment
th: หลังบันทึกความคิดเห็นใหม่

en: After deleting a comment
th: หลังจากลบความคิดเห็น

en: - Select -
th: - เลือกรายการ -

en: Auto-reply
th: ตอบกลับอัตโนมัติ

en: Started
th: เริ่มสอบเมื่อ

en: Translate
th: แปล

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
th: นำเข้าการแปลไม่สำเร็จเนื่องจากไม่สามารถอ่านไฟล์ %filename ได้

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ต้องการ "msgstr" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ต้องการ "msgid_plural" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีรูปแบบไม่ถูกต้องที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgid" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgstr[]" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgstr" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมีข้อความที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename สิ้นสุดที่บรรทัด %line เร็วเกินไป

en: Save translations
th: บันทึกการแปล

en: Time ago
th: เวลาก่อนหน้า

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: @type %title has been deleted.
th: ลบ @type %title แล้ว

en: Not enabled
th: ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
th: @module (<span class="admin-disabled">ปิดการใช้งานแล้ว</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
th: @module (<span class="admin-enabled">เปิดใช้งานแล้ว</span>)

en: Save permissions
th: บันทึกสิทธิ์

en: Show @count value(s)
th: แสดง @count ค่า

en: Error message
th: ข้อความผิดพลาด

en: Search this site
th: ค้นหาเว็บนี้

en: Original text
th: ข้อความเดิม

en: edit permissions
th: แก้ไขสิทธิ์

en: edit order and titles
th: แก้ไขลำดับและชื่อเรื่อง

en: User account
th: บัญชีผู้ใช้

en: 1 month | @count months
th[0]: 1 เดือน
th[1]: @count เดือน

en: List, edit, or add user roles.
th: แสดง, แก้ไข, หรือ เพิ่มระดับผู้ใช้

en: edit role
th: แก้ไขระดับผู้ใช้

en: Custom format
th: กำหนดรูปแบบเอง

en: No content available.
th: ยังไม่มีเนื้อหาใดๆ

en: Run cron
th: เรียก Cron ทำงาน

en: Warning message
th: ข้อความเตือน

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
th: ไฟล์ %file ไม่สามารถบันทึกเนื่องจากเกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: The specified file %name could not be uploaded.
th: ไฟล์ %name ที่ระบุไม่สามารถอัปโหลดได้

en: outdated
th: ล้าสมัย

en: Primary tabs
th: แท็บหลัก

en: Secondary tabs
th: แท็บรอง

en: Boolean
th: บูลีน

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
th: พบตัวเลือกที่ไม่ถูกต้อง กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: Illegal choice %choice in !name element.
th: ตัวเลือก %choice ไม่ถูกต้องใน !name

en: Decimal point
th: จุดทศนิยม

en: Book outline
th: หนังสือ

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Comma
th: จุลภาค

en: Uses
th: ใช้

en: The comment you are replying to does not exist.
th: คุณกำลังตอบความคิดเห็นที่ไม่มีอยู่จริง

en: Posted in
th: เป็นความเห็นใน

en: The size of the file.
th: ขนาดของไฟล์

en: @type %title has been created.
th: สร้าง @type %title แล้ว

en: @type %title has been updated.
th: อัพเดต @type %title แล้ว

en: The post could not be saved.
th: ไม่สามารถบันทึกเนื้อหานี้ได้

en: 1 character | @count characters
th[0]: 1 ตัวอักษร
th[1]: @count ตัวอักษร

en: Delete link
th: ลบลิงก์

en: Translate strings
th: แปลข้อความ

en: Edit string
th: แก้ไขข้อความ

en: locale
th: ภาษาถิ่น

en: Format: @date
th: รูปแบบ: @date

en: No fields available.
th: ยังไม่มีช่องรับข้อมูลที่ใช้งานได้

en: form
th: ฟอร์ม

en: Edit link
th: แก้ไขลิงก์

en: Basic options
th: ตัวเลือกพื้นฐาน

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน โดยกรอกรหัสผ่านใหม่ทั้งสองช่อง

en: Abbreviation
th: อักษรย่อ

en: Inserted
th: แทรกแล้ว

en: Current date
th: วันปัจจุบัน

en: Character limit
th: จำกัดอักขระ

en: No transform
th: ไม่แปลง

en: Upper case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Lower case
th: ตัวพิมพ์เล็ก

en: Link path
th: พาธลิงก์

en: Time ago (with "ago" appended)
th: เวลาก่อนหน้า (พร้อมคำว่า "ก่อนหน้า" ต่อท้าย)

en: filter
th: ตัวกรอง

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Poll
th: แบบสำรวจ

en: contact
th: ติดต่อ

en: Must users preview posts before submitting?
th: ผู้เขียนต้องดูตัวอย่างเรื่องที่เขียนก่อนส่งเรื่องหรือไม่?

en: Language settings
th: ตั้งค่าภาษา

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: The value of the variable.
th: ค่าของตัวแปร

en: Already added languages
th: ภาษาที่เพิ่มแล้ว

en: Contact form
th: แบบฟอร์มติดต่อ

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
th: อีเมลนี้จะถูกใช้ในช่อง <em>From</em> ของอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้หลังการลงทะเบียนหรือการขอรหัสผ่านใหม่ (แนะนำให้ใช้อีเมลที่ตามด้วยโดเมนเนมของเว็บไซต์ เพื่อหลีกเลี่ยงการถูกมองเป็นจดหมายขยะ)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
th: !name ไม่สามารถยาวเกินกว่า %max ตัวอักษร ซึ่งปัจจุบันมีความยาว %length

en: Illegal choice %choice in %name element.
th: ตัวเลือก %choice ไม่ถูกต้องใน %name

en: Languages not yet added
th: ภาษาที่ยังไม่ได้เพิ่ม

en: String not found.
th: ไม่พบข้อความ

en: The string has been saved.
th: ข้อความถูกบันทึกแล้ว

en: The language selected for import is not supported.
th: ไม่สนับสนุนภาษาที่เลือกเพื่อนำเข้า

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
th: ไฟล์แปล %filename มีส่วนหัวไม่ถูกต้อง

en: Error importing interface translations
th: เกิดปัญหาในการนำเข้าส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
th: นำเข้าแฟ้ม %file ในภาษา %locale แล้ว: มีข้อความใหม่ %number ข้อความ แก้ข้อความเดิม %update ข้อความ และข้อความถูกลบ %delete ข้อความ

en: sort ascending
th: เรียงจากน้อยไปมาก

en: sort descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: No blocks in this region
th: ไม่มีบล็อคในตำแหน่งนี้

en: Allowed HTML tags: @tags
th: แท็กคำสั่ง HTML ที่อนุญาตให้ใช้งานได้: @tags

en: Default number of forum topics displayed per page.
th: จำนวนกระทู้ในหนึ่งหน้า

en: Default display order for topics.
th: รูปแบบการจัดลำดับเริ่มต้นสำหรับกระทู้

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: Number of posts on main page
th: จำนวนเนื้อหาในหน้าแรก

en: An error occurred and processing did not complete.
th: เกิดข้อผิดพลาดบางประการและไม่สามารถดำเนินการให้เสร็จสมบูรณ์ได้

en: Total votes: @votes
th: คะแนนโหวตทั้งหมด: @votes

en: Vote count
th: คะแนนโหวต

en: The value provided for %field is not a valid URL.
th: ข้อมูลที่กรอกลงในช่อง %field ไม่ใช่ที่อยู่ URL ที่ถูกต้อง

en: Edit field
th: แก้ไขฟิลด์

en: Delete field
th: ลบฟิลด์

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: The name of this website.
th: ชื่อของเว็บไซต์นี้

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
th: คำขวัญ สโลแกน หรือประโยคโฆษณา (มักแสดงใต้ชื่อเว็บไซต์)

en: Default 403 (access denied) page
th: หน้าที่ให้แสดงเมื่อเจอข้อผิดพลาด 403 (access denied)

en: Default 404 (not found) page
th: หน้าที่ให้แสดงเมื่อเจอข้อผิดพลาด 404 (not found)'

en: Number of items in each feed
th: จำนวนเนื้อหาต่อ feed

en: Default number of items to include in each feed.
th: จำนวนเนื้อหาที่จะใส่ใน feed

en: Feed content
th: เนื้อหา feed

en: Titles plus teaser
th: หัวเรื่องและคำโปรย

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
th: ธีมนี้ต้องการ PHP เวอร์ชัน @php_required และไม่สามารถใช้กับ PHP เวอร์ชัน !php_version ได้

en: Date and time
th: วันที่และเวลา

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
th: ติดต่อผู้ดูแลระบบ หรือผู้ให้บริการเว็บโฮสติ้งของคุณ เพื่อเพิ่มค่าหน่วยความจำสูงสุดที่ PHP สามารถใช้ได้

en: Content translation
th: แปลเนื้อหา

en: Disabled modules
th: ปิดใช้งานโมดูล

en: Disabled themes
th: ธีมที่ไม่ได้เปิดใช้

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
th: ผู้ชมสามารถสร้างบัญชีผู้ใช้ได้เองแต่ต้องรออนุมัติจากผู้ดูแลระบบ

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
th: ต้องยืนยันทางอีเมลหลังผู้ชมสร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
th: ถ้าตัวเลือกนี้ถูกเลือก รหัสผ่านที่สุ่มสร้างโดยระบบจะส่งไปให้ผู้ใช้ใหม่ทางอีเมล แต่ถ้าไม่เลือก ผู้ใช้จะสามารถล็อกอินเข้าระบบได้ทันทีหลังลงทะเบียนแล้ว

en: User registration guidelines
th: คำแนะนำในการลงทะเบียน

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงในหน้าลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่ เพื่อเป็นการแนะนำวิธีการลงทะเบียนที่เหมาะสม

en: Welcome, new user created by administrator
th: ยินดีต้อนรับผู้ใช้ใหม่ (ที่ถูกสร้างโดยผู้บริหารระบบ)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้ใหม่ที่สร้างโดยผู้บริหารระบบ

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้ใหม่หลังลงทะเบียน (ผู้ใช้ไม่ต้องรออนุมัติจากผู้บริหารระบบ)

en: Welcome, awaiting administrator approval
th: เนื้อความในอีเมลต้อนรับสู่ระบบ (รอการอนุมัติ)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้เป็นครั้งแรกหลังลงทะเบียน (ผู้ใช้ต้องรออนุมัติจากผู้บริหารระบบ)

en: Password recovery email
th: อีเมลแจ้งรหัสผ่านใหม่

en: Account activation email
th: อีเมลเปิดใช้บัญชีผู้ใช้ครั้งแรก

en: Notify user when account is activated.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกเปิดใช้

en: Notify user when account is blocked.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกบล็อค

en: Notify user when account is deleted.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกลบ

en: Signature support
th: สนับสนุนข้อความลงท้าย

en: Picture support
th: รูปภาพของผู้ใช้

en: Picture maximum dimensions
th: ขนาดเป็นพิกเซลที่อนุญาต

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
th: ขนาดใหญ่ที่สุดของรูปภาพที่อนุญาตให้ใช้ (วัดเป็นพิกเซล)

en: Picture maximum file size
th: ขนาดของแฟ้มรูปภาพ

en: Maximum file size for pictures, in kB.
th: ขนาดแฟ้มรูปภาพที่อนุญาตให้ใช้งาน (วัดเป็น kB)

en: Picture guidelines
th: คำแนะนำในการอัพโหลดรูปภาพ

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงในหน้าอัพโหลดรูปภาพ (นอกเหนือไปจากคำแนะนำทั่วไป เช่น เรื่องขนาด) เพื่อบอกให้ผู้ใช้รู้วิธีที่เหมาะสมในการอัพโหลดรูปภาพ

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
th: ชื่อของระดับผู้ใช้นี้ เช่น "moderator", "editorial board", "site architect"

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
th: มีชื่อระดับ %name อยู่แล้ว กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: The role has been renamed.
th: เปลี่ยนชื่อระดับผู้ใช้แล้ว

en: The role has been deleted.
th: ลบระดับผู้ใช้แล้ว

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
th: เลือกสิทธิ์ในการเข้าใช้งานแต่ละส่วนของเว็บไซต์ โดยเลือกตามระดับผู้ใช้

en: Edit role
th: แก้ไขระดับผู้ใช้

en: Text format
th: รูปแบบข้อความ

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgctxt" ที่บรรทัด %line

en: Region settings
th: ตั้งค่าพื้นที่แสดงผล

en: %name must be an integer.
th: %name ต้องเป็นเลขจำนวนเต็ม

en: %name must be a positive integer.
th: %name ต้องเป็นจำนวนเต็มบวก

en: %name must be a number.
th: %name ต้องเป็นตัวเลข

en: Structure
th: โครงสร้าง

en: Hide if empty
th: ซ่อนถ้าว่างเปล่า

en: Not restricted
th: ไม่จำกัด

en: The unique ID of the comment.
th: หมายเลขเฉพาะสำหรับความคิดเห็น

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
th: หมายเลข IP ที่ความคิดเห็นถูกส่งมา

en: The name left by the comment author.
th: ชื่อของคนแสดงความคิดเห็น

en: The email address left by the comment author.
th: อีเมลของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The home page URL left by the comment author.
th: เว็บไซต์ของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The URL of the comment.
th: URL ของความคิดเห็น

en: Edit URL
th: แก้ไข URL

en: The URL of the comment's edit page.
th: URL ของหน้าแก้ไขความคิดเห็น

en: The date the comment was posted.
th: วันที่ความคิดเห็นถูกส่ง

en: The comment's parent, if comment threading is active.
th: ความคิดเห็นหลักของความคิดเห็นนี้ ถ้าเปิดใช้ลำดับความคิดเห็น

en: The node the comment was posted to.
th: node ที่ความคิดเห็นถูกส่งไป

en: The number of comments posted on a node.
th: จำนวนความคิดเห็นที่เขียนในแต่ละ node

en: New comment count
th: จำนวนความคิดเห็นใหม่

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
th: จำนวนความเขียนเห็นที่เขียนใน node นับตั้งแต่ถูกอ่านครั้งล่าสุด

en: Date changed
th: วันที่เปลี่ยนแปลง

en: Default country
th: ประเทศปกติ

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
th: พบข้อความ HTML ที่ไม่อนุญาต @count ข้อความใน %file

en: (active tab)
th: (แท็บปัจจุบัน)

en: Status message
th: ข้อความสถานะ

en: All pages except those listed
th: ทุกหน้ายกเว้นในรายการ

en: Only the listed pages
th: เฉพาะหน้าที่อยู่ในรายการ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: กำหนดหน้าโดยใช้ path ของหน้านั้นๆ และให้กรอกบรรทัดละ path ใช้เครื่องหมาย '*' สำหรับ path ใดๆ เช่น ถ้า path ของหน้าบล็อก คือ %blog ให้ใช้ %block-* สำหรับบล็อกส่วนตัวใดๆ ถ้าต้องการใช้หน้าแรก ให้กรอก %frong

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
th: หน้าใดๆ ที่คำสั่ง PHP นี้ส่งค่า <code>TRUE</code> กลับมา (ผู้เชี่ยวชาญเท่านั้น)

en: Pages or PHP code
th: หน้าใดๆ หรือ คำสั่ง PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
th: ถ้าเลือกใช้คำสั่ง PHP ให้พิมพ์คำสั่ง PHP ระหว่าง %php และพึงระลึกเสมอว่า การใช้คำสั่ง PHP ที่ไม่ถูกต้อง อ่านทำให้เว็บไซต์ไม่สามารถใช้งานได้

en: Cache blocks
th: เก็บบล็อคไว้ในแคช

en: The block cannot be placed in this region.
th: ไม่สามารถวางบล็อคในพื้นที่นี้ได้

en: Upload destination
th: ที่หมายของการอัพโหลด

en: Compress cached pages.
th: บีบอัดหน้าเว็บในแคช

en: Fixed width
th: ควางกว้างตรึง

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
th: ใส่รหัสผ่านปัจจุบันเพื่อที่จะเปลี่ยน %mail หรือ %pass 
    !request_new

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
th: เนื้อหาและข้อมูลภายนอกสามารถลดลงได้อัตโนมัติ ซึ่งจะทำให้ขนาด และจำนวนครั้งในการติดต่อเว็บไซต์ลดลง

en: Cache pages for anonymous users
th: เก็บหน้าเว็บของผู้ใช้ที่ไม่ใช่สมาชิกไว้ในแคช

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
th: จะไม่มีการสร้างหน้าที่เก็บไว้ในแคชใหม่จนกว่าจะหมดอายุ

en: Expiration of cached pages
th: เวลาหมดอายุของหน้าเว็บในแคช

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
th: เวลามากสุดที่แคชภายนอกจะเก็บหน้าเก่าของเว็บไว้

en: - Use default -
th: - ใช้ค่าปริยาย -

en: Error opening socket @socket
th: ไม่สามารถเปิดการเชื่อมต่อแบบซ็อคเก็ต @socket

en: Text Formats
th: รูปแบบข้อความ

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title

en: Aggregate and compress CSS files.
th: รวมและบีบอัดไฟล์ CSS เข้าด้วยกัน

en: Aggregate JavaScript files.
th: รวมไฟล์ JavaScript เข้าด้วยกัน

en: - Basic validation -
th: - การตรวจสอบพื้นฐาน -

en: HTML element
th: อิลิเมนต์ HTML

en: Rel Text
th: ข้อความ Rel

[ctx: datetime]
en: All day
th: ทั้งวัน

[ctx: datetime]
en: Year
th: ปี

[ctx: datetime]
en: Month
th: เดือน

[ctx: datetime]
en: Day
th: วัน

en: Display:
th: แสดง:

en: starting from @isodate
th: เริ่มจาก @isodate

en: ending with @isodate
th: สิ้นสุด @isodate

[ctx: datetime]
en: Hour
th: ชั่วโมง

[ctx: datetime]
en: Minute
th: นาที

[ctx: datetime]
en: Second
th: วินาที

en: 5 minute
th: 5 นาที

en: 15 minute
th: 15 นาที

en: All Day
th: ทั้งวัน

en: Edit @section
th: แก้ไข @section

en: Number of records
th: จำนวนระเบียน

[ctx: Sort order]
en: Default sort
th: ค่าเริ่มต้น

[ctx: Sort order]
en: Date
th: วันที่

[ctx: Sort order]
en: Numerical
th: ตามลำดับเลข

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
th: ตามลำดับตัวอักษร

en: Create a label
th: สร้างป้ายชื่อ

en: Remove whitespace
th: ลบช่องว่าง

en: Start date only
th: เฉพาะวันเริ่ม

en: End date only
th: เฉพาะวันสิ้นสุด

en: Display Start date only
th: แสดงเฉพาะวันเริ่ม

en: Display End date only
th: แสดงเฉพาะวันสิ้นสุด

en: 10 minute
th: 10 นาที

en: 30 minute
th: 30 นาที

en: !start-date to !end-date
th: !start-date ถึงวันที่ !end-date

en: E.g., @date
th: เช่น @date

en: -Select-
th: -เลือก-

en: to:
th: ถึง:
