Web Experience Toolkit (7.x-1.0-rc18) - en to ar translation catalogue (4919 entries)

en: list
ar: لائحة

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: Request new password via e-mail.
ar: طلب كلمة مرور جديدة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Configure content moderation.
ar: إعداد  مراقبة المحتوى.

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: Wrong username or password.
ar: خطأ في اسم المستخدم أو كلمة المرور.

en: Organic groups
ar: مجموعات

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Are you sure you want to join the group %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في الانضمام إلى المجموعة %title؟

en: administrator
ar: مدير

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: unknown
ar: مجهول

en: new
ar: جديد

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Blue Lagoon (Default)
ar: بحيرة زرقاء (المبدئية)

en: Ash
ar: رماد

en: Aquamarine
ar: زبرجد

en: Belgian Chocolate
ar: شكولاتة بلجيكية

en: Bluemarine
ar: أزرق بحري

en: Citrus Blast
ar: انفجار ليموني

en: Cold Day
ar: يوم بارد

en: Greenbeam
ar: شعاع أخضر

en: Mediterrano
ar: بحر متوسط

en: Mercury
ar: زئبق

en: Nocturnal
ar: ليلي

en: Olivia
ar: زيتونة

en: Pink Plastic
ar: لدائن زهرية

en: Shiny Tomato
ar: طماطم لامعة

en: Teal Top
ar: أزرق مخضر

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: updated
ar: التحديث

en: Available variables are:
ar: المتغيرات المتاحة:

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: all
ar: الكل

en: File information
ar: معلومات الملف

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ar: الصفحات في مستو واحد ترتب بالوزن أولا، ثم بالعنوان.

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Add container
ar: أضف حاوية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Add category
ar: أضف تصنيفا

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit container
ar: تحرير الحاوية

en: edit
ar: تحرير

en: No categories available.
ar: لا يوجد تصنيفات.

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Outline
ar: الهيكل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Session opened for %name.
ar: تم فتح جلسة لـ%name.

en: Help
ar: المساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: Low
ar: منخفض

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: History
ar: الأرشيف

en: The configuration options have been reset to their default values.
ar: تمت إعادة خيارات الضبط إلى قيمها المبدئية.

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Clear index
ar: امسح الفهرس

en: General discussion
ar: النقاش العام

en: edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Forum name
ar: اسم المنتدى

en: forum
ar: منتدى

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف منتدى %name؟

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبدا

en: The username %name does not exist.
ar: لا وجود للمستخدم %name.

en: mail
ar: البريد

en: Event
ar: الحدث

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: Updated
ar: التحديث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: aggregator
ar: مجمع

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: Update interval
ar: معدل التحديث

en: The fully-qualified URL of the feed.
ar: مسار التلقيمة بالكامل.

en: Add forum
ar: أضف منتدى

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: theme
ar: حلة

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Access log settings
ar: إعدادات سجل الوصول

en: Enable access log
ar: فعّل سجل الوصول

en: Discard access logs older than
ar: أهمل سجلات الوصول الأقدم من

en: Preview comment
ar: معاينة التعليق

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Unassign
ar: ألغ الربط

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: type
ar: النوع

en: Find content
ar: المحتوى

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: Create
ar: أنشئ

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: Save categories
ar: حفظ التصنيفات

en: term
ar: مصطلح

en: Menu item
ar: رابط

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Question
ar: السؤال

en: Add child page
ar: أضف صفحة فرعية

en: Printer-friendly version
ar: نسخة للطباعة

en: Content type for child pages
ar: نوع المحتوى للصفحات الفرعية

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Remove from outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: Unknown export format.
ar: صيغة تصدير غير معروفة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Post
ar: المحتوى

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Logo
ar: الشعار

en: Search box
ar: مربع البحث

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Good
ar: جيد

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Public registrations
ar: التسجيلات العامة

en: Only site administrators can create new user accounts.
ar: يمكن للإداريين فقط إنشاء حسابات مستخدمين جديدة.

en: Drupal
ar: دروبال

en: Not found
ar: غير موجود

en: Url
ar: المسار

en: Host
ar: المستضيف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Manual update check
ar: التماس يدوي للتحديثات

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Check manually
ar: التحقق يدوياً

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Drupal core update status
ar: حالة تحديث قلب دروبال

en: Out of date
ar: قديم

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ar: اختر <em>نعم</em> إذا كنت تود أن يتم اختيار هذا التصنيف مبدئيا.

en: You must enter a category.
ar: يجب أن تدخل تصنيفا.

en: Are you sure you want to delete %category?
ar: هل تود فعلا حذف التصنيف %category؟

en: Category %category has been deleted.
ar: تم حذف تصنيف %category.

en: Your name
ar: اسمك

en: Your e-mail address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Send e-mail
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: You must select a valid category.
ar: عليك أن تختار تصنيفا صحيحا.

en: You must enter a valid e-mail address.
ar: يجب أن تدخل عنوان بريد إلكتروني سليم.

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Feed description
ar: وصف التلقيم

en: Custom
ar: مخصص

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Locale
ar: المحليات

en: Title field label
ar: لافتة حقل العنوان

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll choices
ar: خيارات الاستبيان

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: Explanation
ar: الشرح

en: Selection options
ar: خيارات الاختيار

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Role name
ar: اسم الدور

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Vote
ar: صوّت

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Set name
ar: اسم المجموعة

en: Conditions
ar: الشروط

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: RSS - blogs
ar: تلقيمات - المدونات

en: Heading
ar: الترويسة

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: blocked
ar: ممنوع

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: OPML feed
ar: تلقيمة أو.بي.إم.إل

en: configure
ar: ضبط

en: Number of news items in block
ar: عدد عناصر الأخبار في الصندوق

en: View this feed's recent news.
ar: اعرض آخر أخبار هذه التلقيمة.

en: View this category's recent news.
ar: اعرض آخر الأخبار في هذا التصنيف.

en: Feed overview
ar: عرض عام للتلقيمات

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Next update
ar: التحديث القادم

en: %time ago
ar: منذ %time

en: %time left
ar: باقي %time

en: remove items
ar: احذف الأخبار

en: update items
ar: حدِّث الأخبار

en: Category overview
ar: عرض عام للتصنيفات

en: Categorize
ar: صنّف

en: The categories have been saved.
ar: تم حفظ التصنيفات.

en: URL:
ar: المسار:

en: Updated:
ar: آخر تحديث:

en: %age old
ar: منذ %age

en: %ago ago
ar: منذ %ago

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: The feed %feed has been updated.
ar: تم تحديث تلقيمة %feed.

en: Feed %feed deleted.
ar: تم حذف تلقيمة %feed.

en: The feed %feed has been deleted.
ar: تم حذف تلقيمة %feed.

en: Feed %feed added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: The feed %feed has been added.
ar: تمت إضافة تلقيمة %feed.

en: The news items from %site have been removed.
ar: تم حذف الأخبار القادمة من موقع %site.

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Line
ar: السطر

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Widget
ar: ودجة

en: Load
ar: تحميل

en: Last reply
ar: آخر رد

en: Prev
ar: السابق

en: System
ar: النظام

en: Domain
ar: النطاق

en: Processors
ar: المعالجات

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Send
ar: أرسل

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Enter a valid username.
ar: أدخل اسم مستخدم صحيح.

en: Owner
ar: المالك

en: Recipient
ar: المتسلم

en: OR
ar: أو

en: Add a role to the selected users
ar: أضف دورا إلى المستخدمين المختارين

en: Remove a role from the selected users
ar: احذف دورا من المستخدمين المختارين

en: security
ar: أمن

en: node
ar: عقدة

en: Administer content
ar: إدارة المحتوى

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Navajo
ar: نافاجية

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Forum
ar: المنتدى

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Loop
ar: حلقة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Role
ar: الدور

en: Allow
ar: اسمح

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Updated URL for feed %title to %url.
ar: تم تحديث مسار تلقيمة %title إلى %url.

en: Blog
ar: المدونة

en: Jump to the first comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق في هذه الصفحة.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق جديد في هذه الصفحة.

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Add a new comment to this page.
ar: أضف تعليقا جديدا على هذه الصفحة.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ar: شارك بأفكارك وآراؤك المتعلقة بهذه الصفحة.

en: reset
ar: أعد الضبط

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Choices
ar: الخيارات

en: Minimum cache lifetime
ar: أدنى مدة للتخزين المؤقت

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: 1 vote | @count votes
ar[0]: صوت واحد
ar[1]: لا أصوات
ar[2]: صوتان
ar[3]: @count أصوات
ar[4]: @count صوتا
ar[5]: @count صوت

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Top pages
ar: أشهر الصفحات

en: Text processing
ar: معالجة النصوص

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Create content
ar: أنشئ محتوى

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Recent hits
ar: الطلبات الحديثة

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Set default
ar: تعيين كافتراضي

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق و كل الردود عليه.

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Anonymous users
ar: المستخدمون المجهولون

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: text
ar: نص

en: Close
ar: إغلاق

en: Visibility settings
ar: إعدادات العرض

en: Votes
ar: الأصوات

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Property
ar: الخاصية

en: Function
ar: الوظيفة

en: Session closed for %name.
ar: انتهت جلسة %name.

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Server settings
ar: إعدادات الخادم

en: The field %field is required.
ar: الحقل %field ضروري.

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: 1 new | @count new
ar[0]: واحد جديد
ar[1]: لا جديد
ar[2]: اثنان جديدان
ar[3]: @count جدد
ar[4]: @count جديدا
ar[5]: @count جديد

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهامس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تيركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: الولايات المتحدة الجزر الصغيرة النائية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Table prefix
ar: بادئة الجدول

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Add user
ar: أضف مستخدما

en: Port
ar: منفذ

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Undefined
ar: غير معرف

en: Pending
ar: معلّق

en: minutes
ar: دقائق

en: Show
ar: عرض

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ar: تفعيل أو تعطيل التخزين المؤقت للصفحات للمستخدمين المجهولين وضبط خيارات تحسين CSS وJS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Syslog
ar: سجل النظام

en: Key
ar: المفتاح

en: Enabled languages
ar: اللغات المفعلة

en: Arabic
ar: عربية

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Spanish
ar: أسبانية

en: Japanese
ar: يابانية

en: Korean
ar: كورية

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Countries
ar: الدول

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ar: عنوان بريد إلكتروني صحيح. سيتم إرسال كل رسائل النظام إلى هذا العنوان. سيتم إخفاء هذا العنوان البريدي و لن يستخدم إلا في حال رغبتك في استلام كلمة مرور جديدة، أو في حال رغبتك في استقبال بعض الأخبار و التنبيهات عبر البريد الإلكتروني.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ar: عنوان البريد الإلكتروني %email مسجل سابقا. <a href="@password">هل نسيت كلمة مرورك؟</a>

en: Import OPML
ar: استيراد OPML

en: Remove items
ar: احذف الأخبار

en: OPML File
ar: ملف OPML

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها

en: Sources
ar: المصادر

en: !title category latest items
ar: آخر أخبار تصنيف !title

en: !title feed latest items
ar: آخر أخبار تلقيمة !title

en: The category %category has been updated.
ar: تم تحديث التصنيف %category.

en: Category %category deleted.
ar: تم حذف التصنيف %category.

en: The category %category has been deleted.
ar: تم حذف التصنيف %category.

en: Category %category added.
ar: تمت إضافة التصنيف %category.

en: The category %category has been added.
ar: تمت إضافة التصنيف %category.

en: aggregator - @title
ar: مجمِّع - @title

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Add menu
ar: أضف قائمة

en: Clear
ar: مسح

en: menu
ar: قائمة

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: The update has been performed.
ar: تم التحديث.

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: update
ar: حدّث

en: Browser
ar: المتصفّح

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: locked
ar: مغلق

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: This cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Upload picture
ar: ارفع صورة

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Display all menu items
ar: عرض كل عناصر القائمة

en: Language file
ar: ملف اللغة

en: published
ar: منشور

en: Average page generation time
ar: متوسط زمن توليد الصفحة

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Show only users where
ar: لا تعرض إلا المستخدمين الذين

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: @time ago
ar: منذ @time

en: No users available.
ar: لا مستخدمين.

en: No users selected.
ar: لا مستخدمين مختارين.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
ar: تم اكتشاف محاولة للتلاعب بخانات مستخدم محمية.

en: Select all rows in this table
ar: اختر كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: ألغ اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات دون موافقة الإداريين.

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Today
ar: اليوم

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: احذف القائمة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Locale settings
ar: إعدادات المحلية

en: equals
ar: يساوي

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Posts
ar: المحتوى

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Configure permissions
ar: ضبط الصلاحيات

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Randomize
ar: عشوائي

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Empty
ar: فارغ

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ar: حدد مسارا بديلا يمكن باتباعه الوصول لهذه البيانات. مثلا، أدخل 'about' عند كتابة صفحة "حول الموقع" استخدم مسارا نسبيا، ولا تضع / أخيرة، و إلا فلن يعمل البديل.

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: Notice
ar: إعلام

en: any
ar: أياً

en: Choice
ar: اختيار

en: Log out
ar: خروج

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Number of most recent views to display
ar: عدد أحدث ما عرض

en: The settings have not been saved because of the errors.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات بسبب الأخطاء.

en: characters
ar: الأحرف

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: Su
ar: الأحد

en: Mo
ar: الإثنين

en: Tu
ar: الثلاثاء

en: We
ar: الأربعاء

en: Th
ar: الخميس

en: Fr
ar: الجمعة

en: Sa
ar: السبت

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Send yourself a copy.
ar: أرسل نسخة إلى نفسك.

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: role
ar: دور

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: The block %name has been removed.
ar: تم حذف الصندوق %name.

en: Info
ar: معلومات

en: People
ar: الأشخاص

en: list terms
ar: اسرد المفردات

en: add terms
ar: أضف مفردات

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف المفردة %title؟

en: Deleted term %name.
ar: تم حذف المصطلح %name.

en: warning
ar: تحذير

en: No statistics available.
ar: لا توجد إحصائيات متوفرة.

en: Last run !time ago
ar: آخر تشغيل منذ !time

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Enabled filters
ar: المرشحات المفعلة

en: critical
ar: حرِج

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: Older polls
ar: استطلاعات الرأي الأقدم

en: View the list of polls on this site.
ar: اعرض قائمة استطلاعات الرأي الموجودة على هذا الموقع.

en: Poll settings
ar: إعدادات استطلاعات الرأي

en: You must fill in at least two choices.
ar: يجب أن تملأ اختيارين على الأقل.

en: open
ar: مفتوح

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
ar: يسرد هذا الجدول كل الأصوات المسجلة لاستطلاع الرأي هذا. في حال السماح للمستخدمين المجهولين بالتصويت، سيسجلوا بعنوان إنترنت للحواسيب التي استخدموها للتصويت.

en: Visitor
ar: الزائر

en: Cancel your vote
ar: إلغاء صوتك

en: View the current poll results.
ar: اعرض نتائج الاستطلاع الحالية.

en: Convert
ar: تحويل

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ar: حذف مفردة يحذف كل المفردات تحتها. لا يمكن الرجوع عن هذا العمل.

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Blogs
ar: مدونات

en: Books
ar: الوثائق

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error" في السطر %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error" في السطر %line.

en: Forums
ar: المنتديات

en: Superscript
ar: نص علوي

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Session
ar: الجلسة

en: Track
ar: تتبع

en: No forums defined
ar: لا منتديات معرفة

en: This topic has been moved
ar: تم نقل المناقشة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Installed
ar: مثبت

en: permission
ar: صلاحية

en: Your vote was recorded.
ar: سُجّل صوتك.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ar: تسمح لموقعك بجمع التصويتات حول موضوعات مختلفة على شكل أسئلة متعددة الاختيارات.

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Product
ar: المنتج

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Standard
ar: معياري

en: Aland Islands
ar: جزر ألاند

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سان فنسنت وغريناديس

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Length of trimmed posts
ar: طول مقطتفات المواضيع

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ar: أقصى عدد للحروف في مقتطفات المواضيع. يستخدم دروبال هذا الرقم ليحدد الطول الذي سيتم بناء عليه قطع المواضيع. تستخدم المقتطفات كمثير للعقدة يعرض في الصفحة الرئيسية، وفي تلقيمات إكس.إم.إل... لتوقف المثيرات، غير القيمة إلى "غير محدود". لاحظ أن هذه القيمة تؤثر على المحتوى الجديد أو المحدث فقط، ولن تؤثر على المقتطفات الموجودة فعلا.

en: Templates
ar: القوالب

en: %type settings
ar: إعدادات %type

en: Not published
ar: لم ينشر

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Formats
ar: تنسيقات

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Redirect to URL
ar: وجّه إلى مسار

en: details
ar: تفاصيل

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: image
ar: صورة

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ar: اسم المستخدم الذي تريد نسبة الموضوع إليه.

en: Manage the actions defined for your site.
ar: إدارة الإجراءات المعرفة على موقعك.

en: Delete action
ar: احذف الإجراء

en: The action has been successfully saved.
ar: تم حفظ الإجراء بنجاح.

en: Deleted action %aid (%action)
ar: إجراء محذوف %aid‏ (%action)

en: Action '%action' added.
ar: تمت إضافة الإجراء '%action'.

en: Remove orphaned actions
ar: حذف الإجراءات اليتيمة

en: Themes
ar: الحلل

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: comment
ar: تعليق

en: Delete comments
ar: احذف التعليقات

en: not published
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Protected
ar: محمي

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Hits
ar: الطلبات

en: not sticky
ar: غير مُثَبَّت

en: sticky
ar: مُثَبَّت

en: not promoted
ar: غير مُرَق

en: promoted
ar: مُرَقَّى

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Reset password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Finished
ar: اكتمل

en: disable
ar: تعطيل

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: date
ar: تاريخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Parent Fieldset
ar: مجموعة الحقول الأم

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: The specified date is invalid.
ar: التاريخ المحدد باطل.

en: Password strength:
ar: درحة تعقيد كلمة المرور :

en: Passwords match:
ar: تتطابق كلمتا السر:

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Alternate text
ar: النص البديل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Assign
ar: اربط

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Underlined
ar: مسطر

en: Information
ar: معلومات

en: Tasks
ar: المهام

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: Basic configuration
ar: اﻹعدادات الأساسية

en: List menus
ar: اعرض القوائم

en: Customize menu
ar: تطويع قائمة

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: English name
ar: الاسم بالإنجليزية

en: Native name
ar: الاسم الأصلي

en: Translated
ar: مترجم

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Form name
ar: اسم الاستمارة

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
ar: عنوان الحقل الجديد. سيتم عرض العنوان للمستخدم. كمثال على عنوان: "لونك المفضل".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
ar: شرح اختياري للحقل الجديد. سيظهر الشرح للمستخدم.

en: Save field
ar: حفظ الحقل

en: Translation
ar: الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ar: اضبط محتويات الصناديق التي تظهر في الأعمدة الجانبية و في المناطق الأخرى من موقعك.

en: Delete block
ar: احذف الصندوق

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: '%name' block
ar: صندوق '%name'

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ar: اسمح للمستخدمين الأفراد بتفصيل عرض هذا الصندوق أثناء ضبطهم حساباتهم.

en: Show block for specific roles
ar: أظهر الصندوق لأدوار محددة

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ar: لا تعرض هذا الصندوق إلا للأدوار المختارة. إذا لم تختر أية أدوار، سيظهر الصندوق لكل المستخدمين.

en: Show block on specific pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات محددة

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Block body
ar: متن الصندوق

en: The content of the block as shown to the user.
ar: محتوى الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Menus
ar: القوائم

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي تعديلات ستحذف. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ar: تسمح للإداريين بتطويع قائمة تصفح الموقع.

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: edit vocabulary
ar: تحرير المعجم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف المعجم %title؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: Deleted vocabulary %name.
ar: تم حذف المعجم %name.

en: Above
ar: أعلاه

en: Number of values
ar: عدد القيم

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: !title: !required
ar: ‏!title: ‏!required

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Trimmed
ar: شُذِب

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Add existing field
ar: إضافة حقل موجود

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ar: إذا كان هناك أي محتوى فى هذه الخانة، فسوف يتم حذفه ولن يمكن استرجاعه مرة أخرى.

en: Save field settings
ar: حفظ إعدادات الحقل

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ar: رمز الفاصلة العشرية الذي سيدخله المستخدمون في الاستمارات.

en: Defines numeric field types.
ar: تعين أنواع الحقول الرقمية

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ar: من أجل 'خانة اختيار نعم/لا'، قم بتعيين قيمة 'لا' أولاً، ثم قيمة 'نعم' في قسم <strong>القيم المسموح بها</strong>. علماً أن خانة الاختيار يتم تعليمها بمعلم القيمة 'نعم'.

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Single on/off checkbox
ar: خانة اختيار نعم/لا وحيدة

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ar: يعرف ويدجات لقوائم الاختيار ومربعات الاختيار وأزرار الانتقاء للحقول النصية والعددية.

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: Defines simple text field types.
ar: تعريف أنواع حقول نصية بسيطة.

en: Index
ar: الفهرس

en: Enable clean URLs
ar: تفعيل المسارات النظيفة

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Theme-engine-specific settings
ar: إعدادات خاصة بمحرك الحلة

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Exception
ar: الاستثناء

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Permission
ar: الصلاحية

en: @module module
ar: وحدة @module

en: Incompatible with this version of PHP
ar: غير متوافق مع هذه النسخة من PHP.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه الوحدة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: Grid
ar: شبكة

en: My blog
ar: مدونتي

en: Hide
ar: إخفاء

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ar: يظهر توقيعك علنا في نهاية تعليقاتك.

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: 1 new comment | @count new comments
ar[0]: تعليق واحد جديد
ar[1]: لا تعليقات جديدة
ar[2]: تعليقان جديدان
ar[3]: @count تعليقات جديدة
ar[4]: @count تعليقا جديدا
ar[5]: @count تعليق جديد

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Save content type
ar: حفظ نوع المحتوى

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Save role
ar: حفظ الدور

en: debug
ar: تنقيح

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@link_path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف القائمة %title؟

en: Number of users to display
ar: عدد المستخدمين المعروضة أسمائهم

en: RSS - !title
ar: تلقيمات - !title

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Edit container
ar: تحرير الحاوية

en: Last visit
ar: آخر زيارة

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: KB
ar: ك.بايت

en: Space
ar: فراغ

en: New forum topics
ar: المناقشات الجديدة

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Preview trimmed version
ar: معاينة المقتطف

en: Preview full version
ar: معاينة الإصدار الكامل

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: Expand
ar: توسيع

en: The name %name is already taken.
ar: الاسم %name مستخدم بالفعل.

en: info
ar: معلومات

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: OpenID redirect
ar: تحويل OpenID

en: OpenID Login
ar: تسجيل الدخول بهوية OpenID

en: Delete OpenID
ar: احذف هوية OpenID

en: Log in using OpenID
ar: تسجيل الدخول باستخدام OpenID

en: Cancel OpenID login
ar: إلغاء دخول OpenID

en: What is OpenID?
ar: ما هي هوية OpenID؟

en: OpenID login failed.
ar: فشل في استخدام OpenID للولوج.

en: OpenID login cancelled.
ar: تم إلغاء OpenID للدخول.

en: Successfully added %identity
ar: تم إضافة %identity بنجاح

en: OpenID
ar: المعرف المفتوح (OpenID)

en: Add an OpenID
ar: أضف هوية OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
ar: هوية OpenID هذه مستخدمة بالفعل في هذا الموقع.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
ar: هل أنت متأكد من حذف هوية OpenID %authname للمستخدم %user؟

en: OpenID deleted.
ar: تم حذف هوية OpenID.

en: edit menu
ar: تحرير القائمة

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: Defines a file field type.
ar: يعرّف نوع الحقل ملف.

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: Rebuild permissions
ar: أعد بناء الصلاحيات

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Error saving user account.
ar: خطأ أثناء حفظ حساب المستخدم.

en: Action %action has been unassigned.
ar: أُلغي ربط الإجراء %action.

en: Add role
ar: أضف دورا

en: You must specify a valid role name.
ar: يجب أن تدخل اسم دور صحيح.

en: The role has been added.
ar: تمت إضافة الدور.

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: taxonomy
ar: تصنيف

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: - Please choose -
ar: - اختر رجاء -

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Parser
ar: المحلل

en: Discard items older than
ar: أهمل الأخبار الأقدم من

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة في التصنيف @title

en: @site_name - aggregated feeds
ar: ‏@site_name - تلقيمات مجمعة

en: @site_name aggregator
ar: مجمِّع أخبار @site_name

en: !title feed
ar: تلقيمة !title

en: Aggregator
ar: مجمع

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب خطأ "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
ar: لا توجد محتويات جديدة على %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ar: يوجد محتوى جديد على %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ar: يبدو أن تلقيمة %site قد انقطعت بسبب "%error".

en: Feed aggregator
ar: مجمِّع التلقيمات

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ar: تجمع المحتوى المتزامن (تلقيمات RSS وRDF وAtom).

en: Alias
ar: البديل

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: The content type %name has been deleted.
ar: تم حذف نوع المحتوى %name.

en: Deleted content type %name.
ar: تم حذف نوع المحتوى %name.

en: Enter your keywords
ar: أدخل كلمات البحث

en: Clean URLs
ar: المسارات النظيفة

en: My account
ar: حسابي

en: Number of topics
ar: عدد المناقشات

en: Active forum topics
ar: المناقشات النشطة

en: Read the latest forum topics.
ar: اقرأ أحدث المناقشات.

en: HTTP authentication
ar: مصادقة HTTP

en: User activity
ar: نشاط المستخدم

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
ar: التصنيف الذي يفترض أن يتبع له الحقل الجديد. تستخدم التصنيفات لتجميع الخانات منطقيا. مثال: تصنيف "البيانات الشخصية".

en: The user must enter a value.
ar: يجب أن يدخل المستخدم قيمة ما هنا.

en: Visible in user registration form.
ar: ظاهر في استمارة تسجيل المستخدمين.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
ar: الأخبار الجديدة في هذه التلقيمة ستضاف آليا إلى التصنيفات المختارة.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Maximum number of currently online users to display.
ar: أقصى عدد يعرض للمستخدمين الموجودين عالخط.

en: ajax
ar: أجاكس

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: -n/a-
ar: -بلا-

en: Found the @submit button
ar: تم العثور على الزر @submit

en: Failed to set field @name to @value
ar: لا يمكن تعيين القيمة @value في الحقل @name

en: No temporary directories to remove.
ar: لا دليل مؤقت لحذفه.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
ar: تشغيل الاختبارات على نواة دروبال و الوحدات المفعلة. هذه الاختبارات تسمح بالتأكد من ضمان عمل كود موقعك كما هو متوقع.

en: Palestinian Territory
ar: فلسطين

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Croatian
ar: كرواتية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: German
ar: ألمانية

en: Greek
ar: يونانية

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Polish
ar: بولندية

en: Romanian
ar: رومانية

en: Russian
ar: روسية

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: contains
ar: يحتوي على

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Allow Upscaling
ar: السماح بالتكبير

en: Let scale make images larger than their original size
ar: السماح لأداة التحجيم بجعل الصور أكبر حجماً من حجمها الأصلي

en: Rotation angle
ar: زاوية التدوير

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ar: عدد الدرجات لتدوير الصورة. الأرقام الموجبة مع اتجاه عقارب الساعة، الأرقام السالبة بعكس عقارب الساعة.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ar: توليد عشوائي لزاوية التدوير لكل صورة. الزاوية المحددة أعلاه تستخدم كحد أقصى.

en: Print
ar: الطباعة

en: The file could not be created.
ar: لم يتم إنشاء الملف.

en: Locked
ar: مقفل

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Account
ar: الحساب

en: authenticated user
ar: مستخدم معرف

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: E-mail addresses to notify when updates are available
ar: عنوان بريد إلكتروني لإخطاره عند وجود تحديثات

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
ar: كلما التمس موقعك التحديثات ووجد إصدارات جديدة، يستطيع أن يخطر قائمة من المستخدمين بالبريد. ضع العناوين منفصلة كل في سطر. إذا ترك فارغا فلن تُرسل أي رسائل.

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: All newer versions
ar: كل الإصدارات الجديدة

en: Only security updates
ar: التحديثات الأمنية فقط

en: %email is not a valid e-mail address.
ar: ليس %email عنوان بريد إلكتروني سليم.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
ar: ليست %emails عناوين بريد إلكترونية سليمة.

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: Not secure!
ar: ليس آمنا

en: Revoked!
ar: منقوض

en: Unsupported release
ar: نسخة غير مدعومة

en: Can not determine status
ar: تعذّر تحديد الحالة

en: (version @version available)
ar: (تتوفر النسخة @version)

en: See the available updates page for more information:
ar: راجع صفحة التحديثات المتوفرة لمزيد من المعلومات:

en: New release(s) available for !site_name
ar: توجد تحديثات لموقع !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: يوجد تحديث أمني لنسخة دروبال المركبة. لضمان أمان موقعك يتعين عليك التحديث حالا.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت نسخة دروبال المركبة لديك ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بالترقية بشدة.

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة من واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة بترقيتها أو تعطيلها.

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ar: لم تعد النسخة المركبة من دروبال مدعوم. يُنصح بالترقية بشدة.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات للنسخة المركبة من دروبال. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
ar: راجع صفحة <a href="@available_updates">التحديثات المتوفرة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Project not secure
ar: المشروع غير آمن

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: هذا المشروع غير آمن طبقا لفريق أمن دروبال، ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project revoked
ar: المشروع مسحوب

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد سُحب هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project not supported
ar: المشروع غير مدعوم

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد توقف دعم هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: No available releases found
ar: لا تتوفر أي إصدارات

en: Release revoked
ar: سُحبت النسخة

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة حاليا ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Release not supported
ar: النسخة غير مدعومة

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: النسخة المركبة حاليا غير مدعومة الآن، ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Invalid info
ar: معلومات غير سليمة

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري.

en: Not supported!
ar: غير مدعوم

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ar: هذا معجم مفردات المنتدى. تم إزالة بعض المفردات الطبيعية.

en: Leave shadow copy
ar: اترك نسخة ظل

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ar: إذا نقلت المناقشة، يمكنك ترك رابط في المنتدى القديم يشير إلى الجديد.

en: Container name
ar: اسم الحاوية

en: forum container
ar: حاوية منتدى

en: Created new @type %term.
ar: أنشئ @type %term جديد.

en: The @type %term has been updated.
ar: تم تحديث @type %term.

en: Add new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Search content
ar: البحث ضمن المحتوى

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: الأرقام التالية تتحكم في الخصائص التي سيفاضل على أساسها البحث في المحتوى عند ترتيب النتائج. الأرقام الأكبر تعني تأثيرا أكبر؛ الصفر يعني أن الخاصية ستهمل؛ لا يتطلب تغيير هذه الأرقام إعادة بناء الفهرس. التغييرات تأخذ أثرها فورا.

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Recently posted
ar: نشر حديثا

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Factor
ar: المعامل

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Or
ar: أو

en: Color set
ar: مجموعة الألوان

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: About
ar: حول

en: Database host
ar: مستضيف قاعدة البيانات

en: Maximum link text length
ar: أقصى طول لنص الرابط

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ar: ستقطع المسارات التي عدد حروفها أكبر من هذا الرقم، و ذلك لمنع المقاطع الطويلة التي تخرب العرض. سيظل الرابط نفسه كما هو، إلا أن الجزء النصي في الرابط سيقطع.

en: Reports
ar: التقارير

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
ar: إذا كانت عدد الخيارات بالأعلى غير كاف، أشر على هذا المربع، ثم انقر زر "عرض مسبق" في الأسفل لإضافة المزيد من الخيارات.

en: Remove disabled strings
ar: إزالة المقاطع المعطلة

en: Toggle display
ar: غيِّر العرض

en: Update mode
ar: نمط التحديث

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Configuration file
ar: ملف الإعدادات

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: File directory
ar: دليل الملف

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Web server
ar: خادم ويب

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ar[0]: هناك عنصر واحد لم يفهرس بعد.
ar[1]: لا عناصر لم تفهرس بعد.
ar[2]: هناك عنصران لم يفهرسا بعد.
ar[3]: هناك @count عناصر لم تفهرس بعد.
ar[4]: هناك @count عنصرا لم يفهرسوا بعد.
ar[5]: هناك @count عنصر لم تفهرس بعد.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى.

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ar: عذرا، لم يتم التعرف على اسم المستخدم أو كلمة المرور. <a href="@password">هل نسيت كلمة مرورك؟</a>

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: and
ar: و

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
ar: فيض المكدّس: استدعاءات كثيرة جدا لدالة ‪actions_do()‬. ستُجهض لمنع التكرار لمالا نهاية.

en: Action %action saved.
ar: تم حفظ الإجراء '%action'.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
ar: ربما تريد الذهاب إلى صفحة <a href="@url">المُطلقات</a> لربط هذه الإجراءات بأحداث النظام.

en: Manage actions
ar: تسيير الإجراءات

en: Configure an advanced action
ar: ضبط إجراء متقدم

en: Delete an action.
ar: احذف إجراء.

en: Remove orphans
ar: احذف الأيتام

en: Triggers
ar: المُطلِقات

en: Unassign an action from a trigger.
ar: ألغِ ربط إجراء بمُطلِق.

en: Choose an advanced action
ar: اختر إجراء متقدما

en: Action type
ar: نوع الإجراء

en: Are you sure you want to delete the action %action?
ar: أمتأكد أنك ترغب في حذف الإجراء %action؟

en: Action %action was deleted
ar: تم حذف الإجراء %action

en: Deleted orphaned action (%action).
ar: حذف إجراء يتيم (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
ar: أمتأكد من رغبتك في إلغاء ربط الإجراء %title؟

en: You can assign it again later if you wish.
ar: تستطيع ربطه لاحقا إذا أردت.

en: unassign
ar: ألغ الربط

en: Choose an action
ar: اختر إجراءً

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
ar: الإجراء الذي اخترته مربوط بالفعل بهذا المُطلِق.

en: When cron runs
ar: عند تشغيل الدورية

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ar: المسار الذي سيُوجّه إليه المستخدم. يمكن أن يكون مساراً داخلياً مثل node/1234 أو مساراً خارجياً مثل http://drupal.org.

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ar: تراجع عن نشر التعليق المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Ban IP address of current user
ar: احظر رقم إنترنت (IP) المستخدم الحالي

en: Set @type %title to published.
ar: جعل @type %title منشورا.

en: Set @type %title to unpublished.
ar: جعل @type %title غير منشور.

en: Set @type %title to sticky.
ar: جعل @type %title مثبّتا.

en: Set @type %title to unsticky.
ar: جعل @type %title غير مثبّت.

en: Promoted @type %title to front page.
ar: رُقَِيَ @type %title للصفحة الرئيسية.

en: Removed @type %title from front page.
ar: رُفع @type %title من الصفحة الرئيسية.

en: Saved @type %title
ar: حُفِظ @type %title

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
ar: غُيّر مالك @type %title إلى %name.

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After saving an updated comment
ar: بعد حفظ تعليق محدّث

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ar: عندما يعرض مستخدم مستوثق تعليقا

en: Unpublished comment %subject.
ar: تعليق غير منشور %subject.

en: After a user has been deleted
ar: بعد حذف مستخدم

en: After a user has logged in
ar: بعد ولوج المستخدم

en: After a user has logged out
ar: بعد خروج المستخدم

en: When a user's profile is being viewed
ar: عند عرض صفحة المستخدم الشخصية

en: Blocked user %name.
ar: مُنع المستخدم: %name.

en: Banned IP address %ip
ar: حُظِر رقم الإنترنت %ip

en: After saving a new term to the database
ar: بعد حفظ مصطلح جديد في قاعدة البيانات

en: After saving an updated term to the database
ar: بعد حفظ مفردة مُحدّثة في قاعدة البيانات

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
ar: تمكّن إطلاق إجراءات استجابة لأحداث معينة في النظام، عند إنشاء محتوى جديد مثلا.

en: 1 read | @count reads
ar[0]: قرأت مرة واحدة
ar[1]: لم تقرأ
ar[2]: قرأت مرتين
ar[3]: قرأت @count مرات
ar[4]: قرأت @count مرة
ar[5]: قرأت @count مرة

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Enables the categorization of content.
ar: تتيح تصنيف المحتوى.

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Delete contact
ar: احذف الاتصال

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %recipient غير صحيح.

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Lithuanian
ar: ليتوانية

en: Up to date translation
ar: ترجمة حديثة

en: Outdated translation
ar: ترجمة قديمة

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: field
ar: حقل

en: Some required modules must be enabled
ar: يجب تفعيل بعض الوحدات المطلوبة

en: New posts
ar: مواضيع جديدة

en: clone
ar: استنساخ

en: Translate
ar: ترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ar: فشل استيراد الترجمة، لتعذر قراءة الملف %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Export template
ar: صدّر القالب

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: The custom menu %title has been deleted.
ar: تم حذف القائمة %title.

en: @type %title has been deleted.
ar: تم حذف ال@type‏ %title.

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: The e-mail address %email is already taken.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %email مستخدم بالفعل.

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Search this site
ar: ابحث في هذا الموقع

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: Delete content type
ar: حذف نوع المحتوى

en: Change book (update list of parents)
ar: غير الوثيقة (حدّث قائمة الآباء)

en: create a new book
ar: إنشاء وثائق جديدة

en: edit permissions
ar: حرر الصلاحيات

en: edit order and titles
ar: تحرير الترتيب والعناوين

en: Manage your site's book outlines.
ar: إدارة هيكل وثائق موقعك.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Installed version
ar: النسخة المثبة

en: Recommended version
ar: النسخة الموصى بها

en: Cron run successfully.
ar: تم تشغيل الدورية بنجاح.

en: notice
ar: إخطار

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: File download
ar: تنزيل الملف

en: Acronym
ar: اختصار

en: original
ar: الأصلية

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ar: فشل في رفع الصورة. الدليل %directory غير موجود. أو غير مسموح بالكتابة فيه.

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Dates
ar: التواريخ

en: Rule
ar: قاعدة

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: The field has been updated.
ar: تم تحديث الحقل.

en: pixels
ar: بكسلات

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: done
ar: تم

en: List, edit, or add user roles.
ar: سرد وإضافة وتحرير أدوار المستخدمين.

en: edit role
ar: تحرير الدور

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Direction
ar: الاتجاه

en: %name: illegal value.
ar: %name: قيمة غير صحيحة.

en: Edit %title
ar: نحرير %title

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Relations
ar: العلاقات

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: export
ar: تصدير

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ar: نشكرك لطلبك حسابا. حسابك حاليا في انتظار موافقة إداري الموقع.<br /> حتى يحين ذلك، أرسلت رسالة ترحيب إلى عنوان بريدك الإلكتروني، و معها مزيد من التوجيهات.

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Hong Kong S.A.R., China
ar: هونغ كونغ - الصين

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Macao S.A.R., China
ar: ماكاو

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكويلون

en: Serbia
ar: صربيا

en: Afar
ar: أفارية

en: Somali
ar: صومالية

en: Komi
ar: كومية

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Enable developer modules
ar: تفعيل وحدات المطور

en: Disable developer modules
ar: تعطيل وحدات المطور

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: translate
ar: ترجمة

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ar: تحذير أمني: لا يمكن الكتابة على ملف "‪.htaccess‬". من فضلك أنشئ ملف ‪.htaccess‬ في الدليل %directory، على أن يحتوى الملف على السطر التالي: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. لا يوجد ملف بذلك الاسم. من فضلك تأكد أن اسم الملف صحيح.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
ar: لم يتم نسخ الملف المحدد %file لأنه سيستبدل نفسه.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأنه يتجاوز %maxsize، الحجم الأقصى المسموح به للملفات المرفوعة.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لأن عملية التحميل لم تكتمل.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ar: اسم الملف فارغ. الرجاء إعطاء اسم للملف.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
ar: يسمح بالصور من امتدادات JPEG و PNG و GIF فقط.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ar: تم تغيير أبعاد الصورة حتى تلائم أكبر أبعاد مسموح بها، و هو %dimensions بكسل.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة صغيرة جداً؛ الحد الأدنى هو %dimensions بكسل.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
ar: لم يتم حذف الملف %path لأنه غير موجود.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: Add to book outline
ar: أضف إلى هيكل الوثيقة

en: New set
ar: مجموعة جديدة

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Database port
ar: منفذ قاعدة البيانات

en: Re-index site
ar: أعد فهرسة الموقع

en: Are you sure you want to re-index the site?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة فهرسة الموقع؟

en: Pass
ar: نجاح

en: Fail
ar: فشل

en: No test results to display.
ar: لا توجد نتائج اختبارات لعرضها.

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ar: هذه الخيارات ضرورية لبعض المواقع. إن لم تكن متأكدا مما يجب أن تدخل هنا، اترك الإعدادات المبدئية أو راجع مقدم خدمة الاستضافة أولا.

en: If your database is located on a different server, change this.
ar: إذا كانت قاعدة بياناتك على خادم آخر، غيّر هذا.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات مضبوطة على منفذ غير معياري، أدخل رقمه هنا.

en: Database port must be a number.
ar: يجب أن يكون منفذ قاعدة البيانات رقما.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ar: يسمح باستعمال الفراغات؛ لا يسمح باستعمال الترقيم ما عدا النقط والشرطات والشرطات السفلية

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ar: فعل أو عطل عرض عناصر معينة بالصفحة.

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: Add new content
ar: إضافة محتوى جديد

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Status report
ar: تقرير الحالة

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: View comment
ar: عرض التعليق

en: Comma
ar: فاصلة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Digest
ar: موجز

en: You are not authorized to post comments.
ar: لست مخولا بنشر تعليقات.

en: The comment you are replying to does not exist.
ar: التعليق الذي ترد عليه غير موجود.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ar: هذه المناقشة مغلقة: لا يمكنك نشر تعليقات جديدة.

en: You are not authorized to view comments.
ar: لست مخولا بعرض التعليقات.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف التعليق %title؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ar: هل ترغب فعلا في حذف هذه التعليقات مع كل الردود عليها؟

en: You have to specify a valid author.
ar: يجب أن تحدد مؤلفا صحيحا.

en: The name you used belongs to a registered user.
ar: الاسم الذي اخترته مسجل لمستخدم آخر.

en: The e-mail address you specified is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني ليس صحيحا.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ar: مسار موقعك غير صحيح. تذكر أن المسار يجب أن يكتب بالصورة الكاملة مثلا: <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ar: سيتم استخدام هذا النص من طرف قارئات الشاشة، محركات البحث، أو عند الفشل بتحميل الصورة.

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: Add feed
ar: إضافة تلقيمة

en: List links
ar: سرد الروابط

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: File system
ar: نظام الملفات

en: @name's blog
ar: مدونة @name

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Enter your @s username.
ar: أدخل اسم مستخدم @s الخاص بك.

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ar: ملاحظة: تعليق غير مخوّل به أو تعليق أرسل إلى الموضوع المغلق %subject.

en: !name's blog
ar: مدونة !name

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: All languages
ar: كل اللغات

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: The post could not be saved.
ar: تعذر حفظ الموضوع.

en: 1 character | @count characters
ar[0]: محرف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: @count أحرف
ar[4]: @count حرفاً
ar[5]: @count حرف

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ar: ظهرت مشكلة أو أكثر في نسخة دروبال المركبة. راجع <a href="@status">تقرير الحالة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Help topics
ar: مواضيع المساعدة

en: Help is available on the following items:
ar: تتوفر مساعدة للعناصر التالية:

en: No help is available for module %module.
ar: لا توجد مساعدة لوحدة %module.

en: @module administration pages
ar: صفحات إدارة @module

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Translate interface
ar: ترجمة الواجهة

en: Add language
ar: أضف لغة

en: Edit string
ar: تحرير المقطع

en: Delete string
ar: احذف المقطع

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف لغة %name؟

en: The language %locale has been removed.
ar: تم حذف لغة %locale.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ar: أمتأكد أنك ترغب في حذف المقطع "%source"؟

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ar: حذف المقطع سيحذف كل ترجماته بكل اللغات. لا يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: locale
ar: المحلية

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: PHP extensions
ar: إضافات PHP

en: Comments per page
ar: التعليقات في كل صفحة

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ar: طقم أدوات مناولة الصور '%toolkit' لا يستطيع معالجة '%function'.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ar: المجلد %file غير محمي من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: Collaboration
ar: تعاون

en: Administration pages
ar: صفحات الإدارة

en: Currently using !item !version
ar: يستخدم الآن !item !version

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Created content type %type.
ar: تم إنشاء نوع المحتوى %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ar: تم إنشاء حساب المستخدم %name وكلمة مروره %pass

en: Created permissions: @perms
ar: الصلاحيات المنشأة : @perms

en: Invalid permission %permission.
ar: الصلاحية %permission غير صحيحة.

en: Username field found.
ar: تم العثور على حقل اسم المستخدم.

en: Password field found.
ar: تم العثور على حقل كلمة المرور.

en: !method @url returned @status (!length).
ar: !method @url أرجعت @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ar: HTML صحيح في "@path"

en: Parsed page successfully.
ar: تم تحليل الصفحة بنجاح

en: Found the requested form fields at @path
ar: تم العثور على حقول الاستمارة المطلوبة في المسار @path

en: Did not find field by name @name
ar: لم يتم العثور على الحقل عن طريق اسمه @name

en: Found field by id @id
ar: تم العثور على الحقل عن طريق معرفه @id

en: Did not find field by id @id
ar: لم يتم العثور على الحقل عن طريق معرفه @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ar: رد اش.تي.تي.بي المتوقع هو !code والرد المتحصل عليه هو !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ar: واجه الموقع خطأ غير متوقع. يرجى المحاولة في وقت لاحق.

en: Tests
ar: الاختبارات

en: Run tests
ar: تشعيل الاختبارات

en: Clean test environment
ar: تنظيف بيئة الاختبارات

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ar: إزالة الجداول ذات البادئة "simpletest" والمجلدات المؤقتة التي خلفتها الاختبارات الفاشلة. هذا موجه للمطورين أثناء إنشاء الاختبارات.

en: Clean environment
ar: تنظيف البيئة

en: No tests to display.
ar: لا توجد اختبارات للعرض.

en: @pass, @fail, and @exception
ar: @pass، @fail، و @exception

en: No test(s) selected.
ar: لم يتم تحديد أي اختبار.

en: Processing test @num of @max - %test.
ar: تشغيل الاختبار @num من @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
ar: تم تشغيل الاختبار @num من @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
ar[0]: واحد ناجح
ar[1]: واحد ناجح
ar[2]: إثنان ناجحان
ar[3]: @count ناجحة
ar[4]: @count ناجح
ar[5]: @count ناجح

en: 1 fail | @count fails
ar[0]: واحد فاشل
ar[1]: واحد فاشل
ar[2]: إثنان فاشلان
ar[3]: @count فاشلة
ar[4]: @count فاشل
ar[5]: @count فاشل

en: 1 exception | @count exceptions
ar[0]: استثناء واحد
ar[1]: استثناء واحد
ar[2]: استنثناءان إثنان
ar[3]: @count استثناءات
ar[4]: @count استثناء
ar[5]: @count استثناء

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ar: توفر بيئة للاختبارات الفردية والوظيفية.

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Hindi
ar: هندية

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ar: قام %name باستخدام رابط الولوج في %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ar: تم إنشاء حساب مستخدم جديد ل<a href="@url">%name</a>. لم يتم إرسال أي بريد إلكتروني.

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: New user: %name (%email).
ar: مستخدم جديد: %name‏ (%email).

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: Trigger
ar: المُطلِق

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: View comments
ar: عرض التعليقات

en: Username or e-mail address
ar: اسم المستخدم، أو عنوان البريد الإلكتروني

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ar: %name: لا يمكن لهذا الحقل أن يحتوي أكثر من @count قيمة.

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: Not in book
ar: ليس في الكتاب

en: New book
ar: كتاب جديد

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: User autocomplete
ar: إكمال آلي لاسم المستخدم

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ar: من فضلك انتقل إلى <a href="@error_url">صفحة الخطأ</a>

en: HTTP POST is required.
ar: ‏HTTP POST ضروري.

en: Your page will be a part of the selected book.
ar: ستكون صفحتك جزء من الوثيقة المختارة.

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: form
ar: استمارة

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: alert
ar: تنبيه

en: emergency
ar: حالة طارئة

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ar: لتغير كلمة مرور المستخدم الحالية، أدخل كلمة المرور الجديدة في كلا الحقلين.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط ولوج انتهت صلاحيته. من فضلك اطلب رابطا جديدا مستخدما الاستمارة بالأدنى.

en: This login can be used only once.
ar: يمكن استخدام هذا الدخول مرة واحدة فقط.

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: The translation import of %filename failed.
ar: فشلت عملية استيراد %filename.

en: More choices
ar: المزيد من الخيارات

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: أدخل كلمة مرور للحساب الجديد في كلا الخانتين.

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: filter
ar: مرشح

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: contact
ar: اتصال

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: PHP filter
ar: فلتر  PHP

en: Must users preview posts before submitting?
ar: هل يجب على المستخدمين معاينة الموضوع قبل إرساله؟

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: - All -
ar: - الكل -

en: HTTP request status
ar: حالة طلب HTTP

en: Fails
ar: فشلت

en: Visitors
ar: الزوار

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: The value of the variable.
ar: قيمة المتغير

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Recent blog posts
ar: أحدث التدوينات

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: list links
ar: سرد الروابط

en: Edit category
ar: تحرير التصنيف

en: The content type %name has been updated.
ar: تم تحديث نوع المحتوى %name.

en: The content type %name has been added.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Catalan
ar: كتلانية

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ar: التغييرات الحادثة على هذا الجدول لن تُحفظ إلا بعد إرسال الاستمارة.

en: Blue Lagoon (default)
ar: البحيرة الزرقاء (الافتراضية)

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: The user account %id does not exist.
ar: حساب المستخدم %id غير موجود.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ar: محاولة إلغاء حساب مستخدم غير موجود: %id.

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ar: نوع قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ar: اسم قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal. يجب أن تكون موجودة على خادمك لتتمكن من تركيب @drupal.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
ar: في حالة تقاسم قاعدة البيانات بين أكثر من تطبيق، أدخل بادئة مثل %prefix لجداول @drupal.

en: Select an installation profile
ar: اختر تعريف تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: Learn how to install Drupal in other languages
ar: تعلّم كيف تُركّب دروبال بلغات أخرى

en: (built-in)
ar: (مدمجة)

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: Drupal already installed
ar: دروبال مركّب بالفعل

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
ar: <ul><li>كي تبدأ من جديد، عليك أولا أن تفرغ قاعدة البيانات الموجودة حاليا.</li><li>لتركب الموقع على قاعدة بيانات مختلفة، حرر ملف <em>settings.php</em> المناسب في دليل <em>sites</em>.</li><li>لترقي التركيبة الحالية، تقدم إلى <a href="@base-url/update.php">برمجية الترقية</a>.</li><li> اعرض<a href="@base-url"> موقعك الحالي </a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: @drupal installation complete
ar: اكتمل تركيب @drupal

en: Installed %module module.
ar: تم تركيب وحدة %module.

en: Choose profile
ar: اختر لاحة

en: Verify requirements
ar: التحقق من المتطلبات

en: Set up database
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تركيب الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: Site e-mail address
ar: البريد الإلكتروني للموقع

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ar: حقل <em>من</em> في البريد الإلكتروني الآلي المرسل أثناء التسجيل وطلبات كلمات السر الجديدة والإخطارات الأخرى. (استخدم عنوانا ينتهي بنطاق موقعك لتفادي اعتبار هذا البريد سخاما.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ar: تعرض التواريخ و التوقيتات في الموقع كله باستخدام هذا التوقيت.

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: Removed orphaned action '%action' from database.
ar: تم حذف الإجراء اليتيم '%action' من قاعدة البيانات.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
ar: تجاوز مجدول الأعمال (كرون) الحد الزمني و تم إجهاضه.

en: 1 byte | @count bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: 0 بايت
ar[2]: بايتان
ar[3]: @count بايتات
ar[4]: @count بايت
ar[5]: @count بايت

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
ar: طقم الأدوات GD2 لمناولة الصور

en: The GD toolkit is installed and working properly.
ar: طقم أدوات جي.دي مركب ويعمل بشكل صحيح.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ar: حدد جودة الصور لمناولة JPEG. تتراوح بين 0 و 100. القيم الأعلى تعني جودة صور أفضل، و ملفات أكبر حجما.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
ar: طقم أدوات جي.دي يحتاج أن تكون وحدة جي.دي لبي.إتش.بي مركبة و معدة. بشكل صحيح. لمزيد من المعلومات طالع <a href="@url">توثيق بي.إش.بي للصور</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
ar: يجب أن تكون جودة JPEG رقما بين 0 و 100.

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Predefined language
ar: اللغات المعرفة مسبقا

en: Custom language
ar: لغة طيعة

en: Add custom language
ar: أضف لغة طيعة

en: Save language
ar: حفظ اللغة

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
ar: معرّف لغة متوافق مع معيار <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. رموز اللغات تتكون عادة من رمز الدولة و -اختياريا- اسم نظام الكتابة أو التنويعة المحلية. <em>مثلا: "en"، "en-US" و "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
ar: اسم اللغة بالإنجليزية

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
ar: اسم اللغة بالإنجليزية. سيكون متوفرا للترجمة في جميع اللغات.

en: Native language name
ar: اسم اللغة الأصلي

en: Name of the language in the language being added.
ar: اسم اللغة باللغة نفسها.

en: Language domain
ar: نطاق اللغة

en: Direction that text in this language is presented.
ar: اتجاه الكتابة المستخدم في هذه اللغة.

en: The language %language (%code) already exists.
ar: اللغة %language ‏(%code) موجودة سلفا.

en: Invalid language code.
ar: رمز اللغة غير سليم.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
ar: تم إنشاء اللغة %language، ويمكن استخدامها الآن. لمزيد من المعلومات، طالع <a href="@locale-help">صفحة المساعدة</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
ar: يجب عدم تحديد قيم النطاق وسابقة المسار في ذات الوقت.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
ar: النطاق (%domain) مرتبط بلغة أخرى (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
ar: في اللغة المبدئية فقط يمكن أن يكون النطاق والسابقة خاليين.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
ar: السابقة (%prefix) مربوطة بلغة أخرى (%language).

en: The English language cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف اللغة الإنجليزية.

en: The default language cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف اللغة المبدئية.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ar: حذف لغة سيحذف كل ترجمات الواجهة المرتبطة بها، وكل المواضيع المكتوبة بهذا اللغة ستجعل محايدة اللغة. هذا العمل لا يمكن التراجع عنه.

en: Language negotiation configuration saved.
ar: تم حفظ إعدادات تفاوض اللغة.

en: English (built-in)
ar: الإنجليزية (مدمجة)

en: String contains
ar: المقطع يحتوي

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ar: اتركه خاليا لعرض جميع المقاطع. البحث حساس للحروف اللاتينية الكبيرة و الصغيرة.

en: English (provided by Drupal)
ar: الإنجليزية (موفرة من دروبال)

en: Search in
ar: البحث في

en: Both translated and untranslated strings
ar: كلا المقاطع المترجمة وغير المترجمة

en: Only translated strings
ar: فقط المقاطع المترجمة

en: Only untranslated strings
ar: فقط المقاطع غير المترجمة

en: Limit search to
ar: حصر البحث في

en: All text groups
ar: كل مجموعات النصوص

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: Import translation
ar: استيراد ترجمة

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
ar: ملف جتتكست (<em>‭‪.po‬‬</em>).

en: Import into
ar: استيراد إلى

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
ar: اختر اللغة التي تريد إضافة الكلمات إليها. ستُضاف اللغة إذا لم تكن قد أُعدت من قبل.

en: Text group
ar: مجموعة النصوص

en: Imported translations will be added to this text group.
ar: ستضاف الترجمات المستوردة إلى مجموعة النصوص هذه.

en: The language %language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language.

en: Export translation
ar: تصدير الترجمة

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
ar: اختر اللغة التي تود تصديرها إلى ملف جتتكست (<em>‭‪.po‬‬</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
ar: ولد ملف قالب جتتكست (<em>‭‪.pot‬‬</em>) بكامل إعدادات الواجهة من قاعدة بيانات محلية دروبال.

en: String not found.
ar: المقطع غير موجود.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The string has been saved.
ar: تم حفظ المقطع.

en: The string has been removed.
ar: تم حذف المقطع.

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ar: تم استيراد الترجمة بنجاح. يوجد الآن %number مقطعاً مترجماً جديداً، و %update مقطعاً تم تحديثه، و %delete مقطعاً تم حذفه.

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Starting import
ar: يبدأ الاستيراد

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The %language language (%code) has been created.
ar: رمز اللغة %language ‏(%code) موجودة سلفا.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف ترجمة %locale و اسم الملف: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف الترجمة: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
ar: تم حذف ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language لعدم وجود أي ترجمة حاليا لهذه اللغة.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ar[0]: تُخطّيت ترجمة واحدة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[1]: لم تتخطى أي ترجمة.
ar[2]: تُخطّيت ترجمتين لأنهما تحتويان إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[3]: تُخطّيت @count ترجمات لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[4]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[5]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
ar[0]: تم استيراد ملف ترجمة واحد للوحدة المثبتة حديثا.
ar[1]: لم يتم استيراد أي ملفات ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[2]: تم استيراد ملفي ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[3]: تم استيراد @count ملفات ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[4]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.
ar[5]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدة المثبتة حديثا.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
ar[0]: تم استيراد ملف ترجمة واحد للوحدات المفعّلة.
ar[1]: لم يتم استيراد أي ملفات ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[2]: تم استيراد ملفي ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[3]: تم استيراد @count ملفات ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[4]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدات المفعّلة.
ar[5]: تم استيراد @count ملف ترجمة للوحدات المفعّلة.

en: Abkhazian
ar: أبخازية

en: Avestan
ar: أفستانية

en: Afrikaans
ar: أفريكانية

en: Akan
ar: أقانية

en: Amharic
ar: أمهرية

en: Assamese
ar: أسامية

en: Avar
ar: عفارية

en: Aymara
ar: أيمارية

en: Azerbaijani
ar: أذرية

en: Bashkir
ar: بشكيرية

en: Belarusian
ar: بيلاروسية

en: Bihari
ar: بيهارية

en: Bislama
ar: بيسلامية

en: Bambara
ar: بمبارية

en: Bengali
ar: بنغالية

en: Tibetan
ar: تبتية

en: Breton
ar: بريتونية

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Chechen
ar: ششنية

en: Chamorro
ar: شامورية

en: Corsican
ar: كورسية

en: Cree
ar: كيرية

en: Old Slavonic
ar: سلافونية قديمة

en: Chuvash
ar: تشوفاش

en: Welsh
ar: ولزية

en: Maldivian
ar: مالديفية

en: Bhutani
ar: بوتانية

en: Ewe
ar: إيوية

en: Esperanto
ar: أسبيرية

en: Estonian
ar: إستونية

en: Basque
ar: باسكية

en: Persian
ar: فارسية

en: Fulah
ar: فولية

en: Faeroese
ar: فايروسية

en: Frisian
ar: فريزية

en: Irish
ar: إيرلندية

en: Scots Gaelic
ar: اسكوتلندية جيلية

en: Galician
ar: جالية

en: Guarani
ar: جوارانية

en: Gujarati
ar: جوجاراتية

en: Manx
ar: كانسية

en: Hausa
ar: هاوسية

en: Hiri Motu
ar: هيري موتية

en: Armenian
ar: أرمنية

en: Herero
ar: هيريرية

en: Interlingua
ar: إنترلينجوة

en: Interlingue
ar: إنترلينجا

en: Igbo
ar: إيغبو

en: Inupiak
ar: إينوبياك

en: Icelandic
ar: إيسلندية

en: Inuktitut
ar: إينوكتيتو

en: Javanese
ar: جافية

en: Georgian
ar: جورجية

en: Kongo
ar: كونجولية

en: Kikuyu
ar: كيكويو

en: Kwanyama
ar: كوانياما

en: Kazakh
ar: كازاخية

en: Greenlandic
ar: جرينلندية

en: Cambodian
ar: كمبودية

en: Kannada
ar: كندية

en: Kanuri
ar: كانورية

en: Kashmiri
ar: كشميرية

en: Kurdish
ar: كردية

en: Cornish
ar: كورنيشية

en: Latin
ar: لاتينية

en: Luxembourgish
ar: لكسمبورجية

en: Luganda
ar: موغندية

en: Lingala
ar: لينغالية

en: Laothian
ar: لوثانية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Malagasy
ar: مالاجية

en: Marshallese
ar: مارشالية

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Malayalam
ar: مالايالامية

en: Mongolian
ar: منغولية

en: Moldavian
ar: مولدوفية

en: Marathi
ar: ماراتية

en: Malay
ar: مالاية

en: Maltese
ar: مالطية

en: Burmese
ar: بورمية

en: North Ndebele
ar: نيبيلية شمالية

en: Nepali
ar: نيبالية

en: Ndonga
ar: ندونغا

en: Norwegian Bokmål
ar: نرويجية بوكمال

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجية نينورسك

en: South Ndebele
ar: نيبيلية جنوبية

en: Chichewa
ar: شيشيوا

en: Occitan
ar: أوسيتانية

en: Oromo
ar: أورومية

en: Oriya
ar: أورية

en: Ossetian
ar: أوسيتانية

en: Punjabi
ar: بنجابية

en: Pali
ar: بالية

en: Pashto
ar: بشتية

en: Portuguese, Portugal
ar: برتغالية، البرتغال

en: Portuguese, Brazil
ar: برتغالية، البرازيل

en: Quechua
ar: كيشوا

en: Rhaeto-Romance
ar: رايتو-رومانس

en: Kirundi
ar: كيروندية

en: Kinyarwanda
ar: كينياروندية

en: Sanskrit
ar: سنسيكريتية

en: Sardinian
ar: سردينية

en: Sindhi
ar: سينديهية

en: Northern Sami
ar: سامية شمالية

en: Sango
ar: سنغالية

en: Serbo-Croatian
ar: صرب-كرواتية

en: Sinhala
ar: صنهالا

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Samoan
ar: ساموية

en: Shona
ar: شونا

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Serbian
ar: صربية

en: Siswati
ar: سيسواتية

en: Sesotho
ar: سيزوتو

en: Sudanese
ar: سودانية

en: Swahili
ar: سواحيلية

en: Tamil
ar: تاميلية

en: Telugu
ar: تيلوغية

en: Tajik
ar: طاجيكية

en: Thai
ar: تايلندية

en: Tigrinya
ar: تيغيانية

en: Turkmen
ar: تركمانية

en: Tagalog
ar: تاجالية

en: Setswana
ar: سيستوانية

en: Tsonga
ar: تسونغا

en: Tatar
ar: تترية

en: Twi
ar: توي

en: Tahitian
ar: تاهيتية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Urdu
ar: أردية

en: Uzbek
ar: أوزبكية

en: Venda
ar: فندية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Wolof
ar: ولوف

en: Xhosa
ar: خوسية

en: Yiddish
ar: يديشية

en: Yoruba
ar: يوروبية

en: Zhuang
ar: زوانجية

en: Chinese, Simplified
ar: صينية مبسطة

en: Chinese, Traditional
ar: صينية تقليدية

en: Zulu
ar: زولووية

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
ar: عطل في إرسال البريد (من %from إلى %to).

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ar: العمليات على نصوص يونيكود تقريبية للقدر الممكن. يرجى تثبيت <a href="@url">خاصية البي.اش.بي mbstring</a> لدعم أفضل لليونيكود.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: التحميل الزائد لدوال المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP، و يجب أن يتم إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.func_overload</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك ارجع إلى <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_translation</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في PHP</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في بي.إتش.بي و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_input</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مخرجات المقاطع متعددة البايتات مفعل في بي.إتش.بي ويجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_output</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ar: تعذّر تحويل ترميز لغة النص الموسع '%s' إلى UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ar: الترميز '%s' غير مدعوم. من فضلك ركب iconv‏، GNU recode، أو مقاطع الأحرف متعددة البايتات (mbstring) في بي.إتش.بي.

en: Parse error. Not well formed
ar: خطأ تحليلي. الصيغة غير صحيحة

en: Parse error. Request not well formed.
ar: خطأ تحليلي. الصيغة غير صحيحة.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
ar: خطأ في الخادم. XML-RPC غير صالح. يجب أن يكون الطلب methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
ar: خطأ في الخادم. الطريقة المطلوبة %methodname غير محددة.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
ar: خطأ في الخادم. عدد خاطئ من معاملات الطريقة.

en: Server error. Invalid method parameters.
ar: خطأ في الخادم. معاملات الطريقة غير صالحة.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
ar: خطأ في الخادم. الدالة المطلوبة @method غير موجودة.

en: Invalid syntax for system.multicall.
ar: صيغة دالة نظام متعددة النداء غير مقبولة.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
ar: لا يسمح بالنداء الذاتي لدوال النظام متعددة النداء.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
ar: خطأ في الخادم. توقيع الطريقة المطلوبة %methodname  غير محدد.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ar: اسم التلقيمة (أو اسم الموقع الذي يرد منه المحتوى).

en: Categorize news items
ar: صنّف الأخبار

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف كل أخبار التلقيمة %feed؟

en: checkboxes
ar: مربعات اختيار

en: multiple selector
ar: صندوق اختيار من متعدد

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ar: تنشر الآلاف من المواقع (خاصية المواقع الإخبارية والمدونات) آخر العناوين والمواضيع في تلقيمات باستخدام عدد من الأنساق المعيارية. تشمل الأنساق التي يدعمها المجمّع <a href="@rss">RSS</a>، و <a href="@rdf">RDF</a> و <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
ar: التلقيمات الحالية مسرودة أدناه، و<a href="@addfeed">يمكن إضافة تلقيمات جديدة</a>. يمكن تفعيل <em>أحدث العناصر</em> لكل تلقيم أو تصنيف في <a href="@block">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ar: أضف تلقيما بنسق RSS أو RDF أو Atom. لكل تلقيم خانة واحدة فقط.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
ar: تتيح التصنيفات جمع التلقيمات من مصادر مختلفة معا. مثلا قد تُجمع التلقيمات الرياضية المختلفة في تصنيف باسم <em>رياضة</em>. يمكن جمع التلقيمات آليا (باختيار تصنيف أثناء إضافة التلقيم) أو يدويا (عبر صفحة <em>التصنيفات</em> المتاحة من صفحة التلقيمات). لكل تصنيف صفحته الخاصة وصندوقه.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
ar: اضبط المحتوى الذي يرد للموقع من مواقع أخرى، و معدل تحديثه، و كيفية تصنيفه.

en: Update items
ar: حدِّث الأخبار

en: Edit feed
ar: تحرير التلقيمة

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ar: الصندوق %info كان مسندا إلى منطقة غير صالحة (%region) ولذا تم تعطيله.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ar: لن تُحفظ التغييرات في هذه الصناديق قبل النقر على زر <em>احفظ الصناديق</em>.

en: Post new blog entry.
ar: أرسل تدوينة جديدة.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
ar: غير مسموح لك بإنشاء تدوينات جديدة.

en: You have not created any blog entries.
ar: لم تُنشئ أي تدوينات.

en: !author has not created any blog entries.
ar: لم ينشئ !author أي تدوينات.

en: No blog entries have been created.
ar: لم تُنشأ أي تلقيمات.

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: View recent blog entries
ar: اعرض التدوينات الحديثة

en: Read !username's latest blog entries.
ar: اقرأ أحدث تدوينات !username.

en: !username's blog
ar: مدونة !username

en: Read the latest blog entries.
ar: اقرأ أحدث التدوينات في هذه المدونة.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ar: يجب أن يكون نوع المحتوى في الوصلة %add-child واحدا من تلك الأنواع المسموح بها في هياكل الوثائق.

en: Save book pages
ar: احفظ صفحات الوثيقة

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ar: لقد عدّل هذا المحتوى مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Title changed from %original to %current.
ar: تغيّر العنوان من %original إلى %current.

en: Updated book %title.
ar: حُدّثت وثيقة %title.

en: book: updated %title.
ar: وثيقة: حُدّث %title.

en: Update book outline
ar: حدّث ملخص الوثيقة

en: Remove from book outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: No changes were made
ar: لم يحدث أي تغيير

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ar: أضيفت المادة للوثيقة المختار. يمكنك الآن تحديد موضعها بالنسبة للآخرين.

en: The book outline has been updated.
ar: تم تحديث هيكل الوثيقة.

en: There was an error adding the post to the book.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة المادة إلى الوثيقة.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ar: ‏%title ترتبط به صفحات فرعية، والتي ستنتقل تلقائيا للمحافظة على ارتباطها بالوثيقة. لإعادة إنشاء الهيكل (كما كانت قبل حذف الصفحة) يمكن إضافة %title مرة ثانية باستخدام لسان الهيكلية، وستحتاج لإعادة وضع كل الصفحات الفرعية منه يدويا.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ar: يمكن إضافة %title للهيكل مرة ثانية باستخدام لسان الهيكل.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title من هيكل الوثيقة؟

en: The post has been removed from the book.
ar: تم حذف المادة من الوثيقة.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ar: أظهر نسخة للطباعة من صفحة الوثيقة هذه و من صفحاتها التي تتفرع منها.

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ar: في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في كل الصفحات</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بكل الوثائق على الموقع. أما في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بالصفحات الفرعية للوثيقة الحالية، و لن يظهر الصندوق في حالة عرض أي أنواع محتوى أخرى.

en: This is the top-level page in this book.
ar: هذه الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: No book selected.
ar: لم تختر أي صناديق.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: الصفحة الأم للوثيقة. الحد الأقصى لعمق الوثيقة هو !maxdepth. لا يمكن إضافة صفحات فرعية أعمق من هذا الحد و بالتالي لن تتوفر بعض الصفحات كخيار الصفحة الأم.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ar: ‏%title جزء من هيكل الوثيقة وله صفحات فرعية مرتبطة. إذا حذفته ستنقل الصفحات الفرعية آليا.

en: Re-order book pages and change titles
ar: أعد ترتيب صفحات الوثيقة وغير العناوين

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Base color
ar: اللون الأساسي

en: Header top
ar: قمة الترويسة

en: Header bottom
ar: أسفل الترويسة

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
ar: لا توجد ذاكرة كافية ليغير بي.إتش.بي خطة الألوان هذه. تحتاج على الأقل إلى %size مزيد. راجع <a href="@url">توثيق بي.إتش.بي</a> لمزيد من المعلومات.

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ar: تسمح للمستخدمين بالتعليق على المحتوى المنشور و مناقشته.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
ar: عند سرد التصنيفات، تلك ذات الوزن الأخف (الأقل) ستعرض قبل الأثقل وزنا. التصنيفات المتساوية الأوزان سترتب أبجديا.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ar: تم إعداد استمارة الاتصال. <a href="@add">أضف تصنيفا أو أكثر</a> للاستمارة.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ar: تنشئ استمارة اتصال عامة، و تعد تصنيفات لتستخدمها هذه الاستمارة.

en: Edit contact category
ar: حرر تصنيف الاتصال

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ar: تفعل استعمال كلي استماراتي الاتصال الشخصية والشاملة للموقع.

en: Database logging
ar: تسجيل قاعدة البيانات

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: Top 'page not found' errors
ar: أكثر أخطاء 'الصفحة غير موجودة'

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: Top 'access denied' errors
ar: أكثر أخطاء 'الوصول ممنوع'

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: Logs and records system events to the database.
ar: تسجل أحداث النظام في قاعدة البيانات.

en: No roles may use this format
ar: لا يمكن لأي دور استخدام هذا النسق

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ar: تستخدم المراسي لعمل روابط لصفحات أخرى.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ar: مبدئيا، تضاف وسوم فصل السطور تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم أخرى زائدة. يختلف هذا الوسم عن الوسوم الأخرى لأنه لا يستخدم في زوج فتح و إغلاق مثل الآخرين. استخدم "/" داخل الوسم لكي تحافظ على التوافق مع معايير إكس.إتش.تي.إم.إل 1.0.

en: Text with <br />line break
ar: نص مع<br /> فواصل السطور

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ar: افتراضيا، تضاف وسوم الفقرات تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم إضافية.

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Strong
ar: مهم

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Cited
ar: مقتبس

en: Coded text used to show programming source code
ar: نص أكواد يُستخدم لعرض الكود المصدري للبرمجيات

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Bolded
ar: عريض

en: Italicized
ar: مائل

en: Superscripted
ar: نص علوي

en: <sup>Super</sup>scripted
ar: نص <sup>علوي</sup>

en: Subscripted
ar: نص سفلي

en: <sub>Sub</sub>scripted
ar: نص <sub>سفلي</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ar: <abbr title="اختصار">اخ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ar: <acronym title="اختصار ثلاثي الحروف">اثح</acronym>

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: Quoted inline
ar: مقتبس داخل السطر

en: Table header
ar: رأس الجدول

en: Table cell
ar: خلية في جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة غير مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ar: قوائم التعريفات مشابهة للقوائم في إتش.تي.إم.إل. رقم &lt;dl&gt; يبدأ قائمة التعريفات، و رقم &lt;dt&gt; يبدأ المصطلح، و رقم &lt;dd&gt; يبدأ تعريف المصطلح.

en: First term
ar: أول مصطلح

en: First definition
ar: أول تعريف

en: Second term
ar: ثاني مصطلح

en: Second definition
ar: ثاني تعريف

en: Subtitle three
ar: عنوان ثالث

en: Subtitle four
ar: عنوان رابع

en: Subtitle five
ar: عنوان خامس

en: Subtitle six
ar: عنوان سادس

en: Tag Description
ar: وصف الوسم

en: You Type
ar: عند كتابة

en: You Get
ar: يظهر لك

en: No help provided for tag %tag.
ar: لا توجد مساعده متوفرة للوسم %tag.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Character Description
ar: وصف الحرف

en: Lines and paragraphs break automatically.
ar: تفصل السطور و الفقرات تلقائيا.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
ar: يتم التعرف على السطور والفقرات تلقائيا. وسم فصل السطر &lt;br /&gt;، و وسم بداية الفقرة &lt;p&gt;، و وسم إغلاق الفقرة &lt;/p&gt; تضاف تلقائيا. إذا لم تعرف الفقرات تلقائيا، أضف سطرين فارغين بينها.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
ar: تتحول مسارات مواقع وب و عناوين البريد الإلكتروني إلى روابط آليا.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
ar: تضبط كيفية ترشيح المحتوى الذي يدخله المستخدمون، بما فيه وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها، و تسمح أيضا بتفعيل مرشحات إضافية توفرها الوحدات.

en: Compose tips
ar: نصائح للكتابة

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من النقاشات المتفرعة.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ar: وصف عام و قواعد النقاش لهذا المنتدى.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
ar: تُعرض المنتديات بترتيب تصاعدي حسب الوزن (المنتديات المتساوية في الوزن ترتب أبجديا).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من المنتديات المتقاربة.

en: Description and guidelines for forums within this container.
ar: وصف عام و قواعد المنتديات في هذه الحاوية.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
ar: تُعرض الحاويات بترتيب تصاعدي حسب الوزن (الحاويات المتساوية في الوزن ترتب أبجديا).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
ar: حذف منتدى أو حاوية سيحذف أيضا كل المنتديات الفرعية والمناقشات التابعة له. ان كنت تريد فقط حذف مواضيع من المنتدى استخدم صفحة <a href="content">إدارة المحتوى</a>. لا يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ar: عادة ما توضع الحاويات في المستوى الأعلى (الجذر) من المنتدى. ولكن يظل بالإمكان وضع حاوية داخل حاوية أخرى أو منتدى.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ar: يمكن وضع المنتديات بالمستوى الأعلى (الجذر)، أو بداخل حاوية.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، طالع صفحة <a href="@forum">وحدة المنتديات</a> في كتيب الاستخدام.

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ar: غير مسموح لك بإنشاء نقاشات جديدة في المنتدى.

en: Manages the display of online help.
ar: تسير عرض المساعدة المباشرة.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
ar: توفر هذى الصفحة معلومات عن النصوص الممكن ترجمتها. يعرض دروبال النصوص الممكن ترجمتها في مجموعات نصية، يمكن للوحدات تعريف مجموعات نصية إضافية تحتوي على نصوص يمكن ترجمتها. توفر المجموعات النصية طريقة لجمع النصوص المتعلقة ببعضها معا حيث تستخدم لتركز مجهودات الترجمة نحو أجزاء محددة من واجهة دروبال.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
ar: لاحظ أن ملفات الترجمة <em>.po</em> المتواجدة بحزمة ترجمة يتم استيرادها تلقائيا (في حال وجودها) عند تفعيل وحدات أو حلل جديدة أو عند إضافة لغات جديدة. بما أن هذه الصفحة تسمح باستيراد ملف <em>.po</em> واحد فقط في كل مرة، فقد يكون من الأسهل تحميل وتفكيك حزمة ترجمة داخل مجلدك الذي ثُبّت فيه دروبال و<a href="@language-add">أضافة اللغة</a> (هذا سيستورد تلقائيا كل ملفات <em>.po</em> الموجودة بالحزمة). حزم الترجمة متوفرة للتحميل في <a href="@translations">صفحة ترجمة دروبال</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ar: تصدّر هذه الصفحة النصوص المترجمة المستعملة من طرف موقعك. ملف التصدير يكون أن يكون على شكل Gettext Portable Object (<em>.po</em>)، الذي يضم كلا من المقطعبن الأصلي و الترجمة (مستعمل لمشاركة الترجمة مع الآخرين)، أو على شكل Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>)، الذي يضم المقطع الأصلي فقط (يستخدم لإنشاء ترجمات جديدة باستخدام محرر ترجمة Gettext).

en: Built-in interface
ar: واجهة مدمجة

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية و لعرض الموقع الخاصة بهذا الحساب.

en: This account's default language for e-mails.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية الخاصة بهذا الحساب.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
ar: المسار البديل المحدد للغة معينة سوف يستخدم دائما عند عرض هذه الصفحة بهذه اللغة. و سوف يكون له أسبقية عن المسار البديل المحدد <em>لكل اللغات</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعدد اللغات لهذا النوع من المحتوى. إذا تم التفعيل سوف يظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة إضافة هذا النوع من المحتوى لكي يسمح لك باختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. إذا لم تُفعّل هذه الخاصية فستُدرج كل الرسائل الجديدة تحت اللغة المبدئية للموقع. المحتوى الموجود مسبقا بالموقع لن يتأثر بأي تغيير يطرأ على هذه الخاصية.

en: Configure languages for content and the user interface.
ar: اضبط اللغات المتاحة للمحتوى و ترجمة واجهة الاستخدام.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
ar: ترجمة الواجهة المدمجة و النصوص الأخرى.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
ar: تضيف خصائص التعامل مع اللغات وتمكن المستخدم من تغيير لغة واجهة الاستخدام إلى لغات غير الإنجليزية.

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: This content type does not have a title field.
ar: ليس لنوع المحتوى خانة عنوان.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة العقد</em> تخطي هذه الخيارات.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: The human-readable name %name is already taken.
ar: الاسم الموجه للبشر %name مستخدم بالفعل.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف نوع المحتوى %type؟

en: Added content type %name.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ar[0]: تم تغيير نوع محتوى موضوع واحد من %old-type إلى %type.
ar[1]: لم يُغيّر نوع محتوى أي موضوع.
ar[2]: تم تغيير نوع محتوى موضوعين من %old-type إلى %type.
ar[3]: تم تغيير نوع محتوى @count مواضيع من %old-type إلى %type.
ar[4]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوعا من %old-type إلى %type.
ar[5]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوع من %old-type إلى %type.

en: Number of posts on main page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة بناء صلاحيات محتوى الموقع؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ar: يُعيد هذا الإجراء بناء كل صلاحيات محتوى الموقع، و لن يمكن التراجع عنه.

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ar: يعرض لك المقتطف ما يظهر من الموضوع حال ترقيته إلى الصفحة الرئيسية، أو في تلقيمة آر.إس.إس.<span class="no-js"> يمكنك إضافة &lt;!--break--&gt; لتحدد مكان قطع الموضوع.</span>

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ar: استُرجِع @type %title إلى مراجعة %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول للمحتوى إلى إعادة بنائها.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ar: <strong>اضبط موقعك</strong> بمجرد ولوجك، زر <a href="@admin">قسم الإدارة</a> حيث يمكنك <a href="@config">تطويع و ضبط</a> كل النواحي في موقعك.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
ar: <strong>فَعِّل خصائص إضافية</strong> بعدها، زر <a href="@modules">قائمة الوحدات</a> و فعل الخصائص التي تناسب احتياجاتك. بإمكانك معرفة المزيد عن الوحدات الإضافية في <a href="@download_modules">قسم تنزيل وحدات دروبال</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
ar: <strong>خصص مظهر موقعك</strong> لتغير شكل ومظهر الموقع، زر <a href="@themes">قسم الثيمات</a>. بإمكانك هناك اختيار واحد من الثيمات الموجودة، كما بإمكانك تحميل ثيمات إضافية من <a href="@download_themes">قسم تحميل ثيمات دروبال</a>.

en: Rebuilding content access permissions
ar: يعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ar: لم يتم إعادة بناء صلاحيات الوصول للمحتوى بشكل سليم.

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ar: تسمح بنشر المحتوى على الموقع و عرضه في صفحات.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
ar: لاستخدام OpenID يجب أولا أن تنشئ هوية على خادم OpenID عام أو خاص. إذا لم يكن لديك OpenID و تود أن يكون لك واحد، راجع واحدا من <a href="@openid-providers">المزودين العامين المجانين</a>.  يمكنك معرفة المزيد عن OpenID في <a href="@openid-net">هذا الموقع</a>.

en: OpenID identities
ar: هويات OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
ar: يمكن دخول المستخدمين إلى موقعك باستخدام OpenID.

en: The alias %alias is already in use in this language.
ar: البديل %alias سبق استخدامه في هذه اللغة.

en: The alias has been saved.
ar: تم حفظ البديل.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف المسار البديل %title؟

en: Filter aliases
ar: رشح المسارات البديلة

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ar: أدخل المسار الذي ترغب في إنشاء بديل له، و أتبعه باسم المسار الجديد.

en: URL aliases
ar: بدائل المسارات

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
ar: غيّر مسارات موقعك بتعيين بدائل لها.

en: Edit alias
ar: تحرير البديل

en: Delete alias
ar: احذف البديل

en: Add alias
ar: أضف بديلا

en: Allows users to rename URLs.
ar: تمكن المستخدمين من إعادة تسمية المسارات.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
ar: يوجد بموقع <a href="@drupal">Drupal.org</a> <a href="@php-snippets">بعض الأمثلة بكود PHP</a> أو يمكنك كتابة الكود الخاص بك إذا كان لديك بعض الخبرة في لغة PHP و نظام دروبال.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ar: يمكنك كتابة كود بلغة بي.إتش.بي. يجب أن تضيف أوسمة &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
ar: استخدام كود PHP

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
ar: يمكن كتابة كود PHP في المحتوى بالموقع و في الصناديق. بالرغم من أن إضافة كود PHP في المحتوى أو الصناديق قد يكون ذو فائدة كبيرة إذا أضافه مستخدمون موثوق بهم و ذوي خبرة في لغة PHP إلا أنه قد يكون في غاية الخطورة على أمن الموقع إذا ما استخدم بطريقة خاطئة. مجرد خطأ بسيط في كود PHP يمكن أن يؤدي إلى اختراق موقعك.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
ar: إذا لم يكن لديك معرفة كافية بدروبال و لغتي PHP و SQL ابتعد عن استخدام كود PHP في المحتوى. تجربة الكود قد يؤدي إلى تخريب قاعدة البيانات، إيقاف الموقع عن العمل، أو تعريضه للاختراق.

en: Notes:
ar: ملاحظات:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
ar: تذكر أن تراجع كل سطر أكثر من مرة لتتأكد من خلوه من أي أخطاء في نحو اللغة أو في المنطق الذي تريد تنفيذه <strong>قبل</strong> الحفظ.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
ar: يجب أن تقفل كل جملة برمجية بفاصلة منقوطة.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
ar: المتغيرات العامة المستخدمة في كود PHP سوف تعود إلى قيمتها الأولية بعد أن ينتهي تنفيذ النص البرمجي الخاص بك.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
ar: خيار <code>register_globals</code> <strong>معطل</strong>. إذا كنت تريد أن تستخدم الاستمارات ادرس و استخدم الوظائف الموجودة في <a href="@formapi">واجهة الاستمارات البرمجية بدروبال</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
ar: استخدم <code>print</code> أو <code>return</code> في شيفرتك لتقوم بعرض أي محتوى.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
ar: قم بتطوير كود PHP التي تريد استخدامها في برمجية مستقلة و قاعدة بيانات أخرى بعيدة عن موقعك قبل أن تقوم بوضعها في الموقع.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
ar: فكر في كتابة كود PHP التي تريد استخدامه في وحدة مخصصة لذلك أو في ملف <code>template.php</code> بدل من وضعها مباشرة في صندوق أو في محتوى.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
ar: احترس من أن إمكانية إضافة كود PHP في المحتوى توفرها وحدة مرشح PHP. إذا حذّفت عطّلت هذه الوحدة فإن الكود الذي أضفته إلى المحتوى سوف يظهر كما هو بدلا من تنفيذه.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
ar: مثال بسيط: <em> عمل صندوق "ترحيب" بالزوار برسالة بسيطة. </em>

en: PHP evaluator
ar: مقيم PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
ar: يشغل كود بي.إتش.بي. يجب أن يتاح استخدام هذا المرشح للإداريين فقط!

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
ar: تمكن تقييم كود/قصاصات بي.إتش.بي المضمّنة.

en: Total votes: @votes
ar: مجموع الأصوات : @votes

en: Most recent poll
ar: أحدث استطلاع رأي

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
ar: <em>استطلاع الرأي</em> عبارة عن سؤال مرفق بمجموعة من الخيارات. يتابع استطلاع الرأي عدد الأصوات التي حصل عليها كل اختيار.

en: Poll status
ar: حالة استطلاع الرأي

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
ar: لا يمكن للزائرين التصويت بعد إغلاق الاستطلاع.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
ar: يغلق استطلاع الرأي بعد هذه الفترة بشكل آلي.

en: Negative values are not allowed.
ar: غير مسموح بالقيم السالبة.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
ar: تعذّر تسجيل صوتك لأنك لم تختر أي من الخيارات المتاحة.

en: Vote count
ar: عدد الأصوات

en: Polls
ar: استطلاعات الرأي

en: Profile fields have been updated.
ar: تم تحديث الحقل.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
ar: لا حقول تحت هذا التصنيف. ان لم تضف أي حقول سيحذف التصنيف عند الحفظ.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
ar: اسم الحقل. لن يعرض اسم الحقل للمستخدمين، إلا أنه سيستخدم داخليا في شفرة إتش.تي.إم.إل وفي المسارات.
    إلا إذا كنت متأكدا مما تفعل، فمن الموصى به جدا أن تسبق اسم الاستمارة بـ<code>profile_</code>، و ذلك لتلافي أي تعارضات مع أسماء خانات أخرى. غير مسموح بالمسافات أو أي حروف خاصة أخرى باستثناء الشرطة (-) و الشرطة على السطر (_).مثال على أسماء الاستمارات "profile_favorite_color"، أو ربما فقط "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
ar: قائمة بكل الخيارات. ضع كل منها في سطر مستقل. أمثلة على الخيارات: "أحمر"؛ "أزرق"؛ "أخضر"...

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
ar: حقول ملف المستخدم المخفية، متاحة فقط للإداريين، و الوحدات، و السمات.

en: Private field, content only available to privileged users.
ar: حقل خاص. لا يظهر المحتوى إلا للمستخدمين ذوي الصلاحية.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
ar: حقل عام. يظهر المحتوى في صفحة الملف، لكنه لن يظهر في صفحة قائمة الأعضاء.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
ar: حقل عام. يظهر المحتوى في صفحة الملف، و في صفحة قائمة الأعضاء.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
ar: يحدد الوزن ترتيب إظهار حقول الاستمارة. تترتب الحقول من الأخف إلى الأثقل في التصنيف الواحد.

en: Form will auto-complete while user is typing.
ar: ستكمل الاستمارة آليا بينما يملأها المستخدم.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
ar: إن لم يكن للمستخدم صلاحية عرض ملفات المستخدمين سيعطل الإكمال الآلي كاحتياط أمني.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
ar: اسم الاستمارة المحدد يحتوي حرفا واحدا على الأقل غير مسموح به. غير مسموح بالمسافات أو أي حروف خاصة باستثناء الشرطة (-) و الشرطة على السطر (_).

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
ar: اسم الاستمارة المحدد محجوز لاستخدام دروبال.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
ar: اسم التصنيف المحدد محجوز لاستخدام دروبال.

en: The specified title is already in use.
ar: العنوان المحدد مستخدم فعلا.

en: The specified name is already in use.
ar: الاسم المحدد مستخدم فعلا.

en: A hidden field cannot be required.
ar: لا يمكن جعل حقل مخفي ضروري.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
ar: لا يمكن ضبط الحقول المخفية بحيث تظهر في استمارة التسجيل.

en: The field has been created.
ar: تم إنشاء الحقل.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف الحقل %field؟

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
ar: لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل. إذا كان المستخدمون قد أدخلوا قيما لهذا الحقل في ملفاتهم الشخصية فستمسح تلك المعلومات أيضا. إذا كنت ترغب في الحفاظ على المعلومات التي أدخلها هؤلاء، بدلا من أن تمسح الحقل ربما ترغب في <a href="@edit-field">تحرير هذا الحقل</a> و تغيير عرضه بحيث لا يصل إليه إلا الإداريين.

en: The field %field has been deleted.
ar: تم حذف الحقل %field.

en: Profile field %field added under category %category.
ar: تم إضافة الحقل %field تحت التصنيف %category.

en: Profile field %field deleted.
ar: تم حذف حقل ملف المستخدمين %field.

en: User list
ar: قائمة المستخدمين

en: single-line textfield
ar: حقل نصي من سطر واحد

en: multi-line textfield
ar: حقل نصي متعددة السطور

en: checkbox
ar: مربع اختيار

en: list selection
ar: قائمة اختيار

en: freeform list
ar: قائمة حرة

en: Author information
ar: معلومات المؤلف

en: Link to full user profile
ar: اربط بالملف الكامل للمستخدم

en: Profile fields to display
ar: حقول الملف الشخصي التي ستعرض

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
ar: اختر حقول ملف معلومات المستخدمين التي ترغب في ظهورها في الصندوق. الحقول المتاحة هي فقط التي تم تحديدها كحقول عامة في <a href="@profile-admin">إعدادات حقول ملف المستخدم</a>.

en: View full user profile
ar: اعرض كامل ملف المستخدم

en: About %name
ar: عن %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
ar: ضع كل عنصر في سطر مستقل أو افصل بينها بعلامة الفاصلة. من غير المسموح استخدام إتش.تي.إم.إل.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ar: المسار الذي أدخلته في حقل %field غير صحيح.

en: Create customizable fields for your users.
ar: أنشئ خانات طيعة لمستخدميك.

en: Profile category autocomplete
ar: أكمل خانة الملف آليا

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Delete field
ar: احذف الحقل

en: Profile autocomplete
ar: إكمال ملف المستخدم آليا

en: Supports configurable user profiles.
ar: تدعم إمكانية ضبط ملفات المستخدمين.

en: The index will be rebuilt.
ar: سيعاد بناء الفهرس.

en: Indexing status
ar: حالة الفهرسة

en: Indexing throttle
ar: صمام الفهرسة

en: Number of items to index per cron run
ar: عدد العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل عمل لمجدول الأعمال (كرون)

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
ar: أقصى عدد من العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل <a href="@cron">مهمة صيانة بمجدول الأعمال (كرون)</a>. عند الحاجة، اِخفض هذا العدد لتفادى أخطاء تجاوز المهلات وأخطاء الذاكرة خلال الفهرسة.

en: Indexing settings
ar: إعدادات الفهرسة

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
ar: <p><em>تغيير الإعدادات التالية سيتسبب في إعادة بناء فهرس الموقع. لن يتم حذف فهرس البحث، و لكن سيتم تحديثه نظاميا ليعكس الإعدادات الجديدة. سيستمر نظام البحث في العمل إلا أن المحتويات الجديدة لن تفهرس حتى تتم إعادة فهرسة كامل المواد الموجودة.</em></p><p><em>يفترض أن تكون الإعدادات الافتراضية مناسبة لغالبية المواقع.</em></p>

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ar: عدد أحرف الكلمة التي يجب أن تحتوي عليها الكلمة حتى تتم فهرستها. القيم الأقل يعني رتبة أفضل لنتائج البحث و لكن يتسبب في كبر حجم قاعدة البيانات. كل استعلام بحث يجب أن يحتوي على الأقل على كلمة واحدة بهذا العدد من الأحرف (أو أطول).

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ar: تطبيق tokenizer للصينية/الكورية/اليابانية المبسطة مبني على التتابعات المتقاطعة. الغ تشغيل هذه الخاصية إذا كنت تود استخدام برنامج معالجة خارجي لهذا الغرض. لا يؤثر هذا الخيار في اللغات الأخرى.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
ar: يحافظ محرك البحث على فهرس للكلمات الموجودة في محتوى موقعك. يتطلب بناء وصيانة هدا الفهرس <a href="@cron">مهمة صيانةٍ بمجدول الأعمال (كرون)</a> معَدة إعدادا صحيحا. يمكن تعديل طريقة الفهرسة باستعمال الإعدادات أسفله.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Top search phrases
ar: أكثر العبارات بحثا

en: View most popular search phrases.
ar: يعرض أشهر العبارات التي بُحِث عنها.

en: Enables site-wide keyword searching.
ar: تفعل البحث على مستوى الموقع كله.

en: Total page generation time
ar: زمن توليد الصفحة الكلي

en: %time ms
ar: %time ملي ثانية

en: Top pages in the past %interval
ar: أشهر الصفحات في آخر %interval

en: Top visitors in the past %interval
ar: أهم الزوار في آخر %interval

en: Top referrers in the past %interval
ar: أكثر من يربط للموقع في آخر %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ar: سجل الوصول إلى كل صفحة. ضروري لإحصاء من يربط إلى الموقع.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ar: سيُتخلص من سجلات الوصول القديمة (بما في ذلك إحصائيات المحيل). (يتطلب <a href="@cron">مهمة صيانةٍ بمجدول الأعمال (كرون)</a> معَدة إعدادا صحيحا.)

en: Content viewing counter settings
ar: إعدادات عداد عرض المحتوى

en: Count content views
ar: عدد مرات عرض المحتوى

en: Increment a counter each time content is viewed.
ar: عد كل مرة يعرض فيها المحتوى.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ar: إعدادات المعلومات الإحصائية التي سيقوم دروبال بحفظها عن الموقع.طالع <a href="@statistics"> إحصائيات الموقع</a> للمعلومات الفعلية.

en: This page displays the site's most recent hits.
ar: تظهر هذه الصفحة أحدث الزيارات للموقع.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
ar: تظهر هذه الصفحة الروابط الواردة التي يصل منها الزوار لموقعك أو المواقع التي تذكر موقعك.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
ar: عندما تحجب زائرا، فأنت تمنع أي وصول إلى موقعك من عنوان IP الخاص به. بعكس إيقاف مستخدم ما فإن حجب زائر يعمل حتى وإن كان مستخدما مجهولا. الاستخدام الأكثر شيوعا لهذه الميزة هو في حجب آليات محركات البحث التي تستنفذ موارد النظام.

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "المعروض حديثا".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: Last viewed:
ar: آخر ما عرض:

en: View pages that have recently been visited.
ar: اعرض الصفحات التي طلبت مؤخرا.

en: View pages that have been hit frequently.
ar: اعرض الصفحات التي تطلب كثيرا.

en: Top visitors
ar: أهم الزوار

en: View visitors that hit many pages.
ar: اعرض الزوار الذين يطلبون صفحات كثيرة.

en: Top referrers
ar: أصحاب الروابط الواردة

en: View top referrers.
ar: اعرض أكثر من يربط إلى الموقع

en: View access log.
ar: اعرض سجل الوصول.

en: Track page visits
ar: تابع زيارات الصفحات

en: Logs access statistics for your site.
ar: تحتفظ بسجلات الوصول لموقعك.

en: Logs and records system events to syslog.
ar: تسجل أحداث النظام في سجل النظام.

en: User pictures in posts
ar: صور المستخدمين في الرسائل

en: User pictures in comments
ar: صور المستخدمين في التعليقات

en: Shortcut icon
ar: رمز الاختصار

en: Logo image settings
ar: إعدادات صورة الشعار

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ar: عند تفعيلها، يعرض الشعار التالي.

en: Use the default logo
ar: استخدم الشعار المبدئي

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ar: اختر هنا إذا أردت أن تستخدم السمة الشعار الذي صمم معها.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ar: مسار الملف الذي تود استخدامه كشعار لك بدلا من الشعار المبدئي.

en: Upload logo image
ar: رفع صورة الشعار

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ar: تظهر أيقونة الاختصار أو أيقونتك المفضلة في شريط العنوان وفي قائمة المواقع المفضلة في غالبية المتصفحات.

en: Use the default shortcut icon.
ar: استخدم أيقونة الاختصار المبدئية.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ar: أشر هنا إذا أردت أن تستخدم السمة الأيقونة المبدئية.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ar: مسار ملف الصورة الذي تود استخدامه كأيقونة اختصار.

en: Upload icon image
ar: رفع صورة الأيقونة

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ar: @module (<span class="admin-missing">مفقود</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ar: ستزال هذه الوحدات من على موقعك بشكل كامل، <em>و ستلغى كل البيانات المرتبطة بها</em>!

en: Confirm uninstall
ar: تأكيد الإزالة

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ar: هل ترغب في إكمال إزالة ما سبق؟

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: The selected modules have been uninstalled.
ar: تمت إزالة الوحدات المحددة.

en: The name of this website.
ar: اسم هذا الموقع.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ar: شعار الموقع أو العبارة التي تميزه (عادة ما تعرض بجوار عنوان الموقع).

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Caches cleared.
ar: تم مسح ذاكرات التخزين الموقت.

en: Select an image processing toolkit
ar: اختر أداة التعامل مع الصور

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه السمة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ar: تظهر لك هذه الصفحة كل المهام الإدارية الممكنة لكل وحدة.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
ar: تتحكم هذه الخيارات في العرض المبدئي للموقع بأكمله بغض النظر عن السمة المستخدمة. تستخدم هذه الإعدادات طالما لم يتم تجاوزها في سمة بعينها.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ar: يوفر صندوق <em>يستخدم دروبال</em> وصلة اختيارية إلى صفحة مشروع دروبال. مع أن إضافة وصلة كهذه ليس مطلبا على الإطلاق، إلا أنه يمكن استخدامه لإظهار الدعم لمشروع دروبال.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
ar: تجد هنا عرض عام لمؤشرات الموقع بالإضافة للمشاكل التي تحدث أثناء التثبيت. في حال حدوث مشكلة يمكنك نسخ\لصق نص المشكلة عند طلب الدعم في موقع دروبال أو في صفحة الوحدة التي سببت هذه المشكلة.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
ar: تعذّر حذف الملف المؤقت "%path" أثناء جمع القمامة

en: Compact mode
ar: الوضع المصغر

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
ar: أخبر دروبال عن مكان تخزين الملفات المرفوعة، و عن كيفية الوصول إليها.

en: Image toolkit
ar: عدة الصور

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ar: اختر عدة الصور التي ترغب في استخدامها، إذا كنت قد ركبت عددا اختيارية.

en: RSS publishing
ar: التلقيم

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Date and time lookup
ar: عرض التاريخ والتوقيت

en: Enable or disable clean URLs for your site.
ar: تفعيل أو تعطيل المسارات النظيفة في موقعك.

en: Clean URL check
ar: فحص المسارات النظيفة

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ar: الحصول على تقرير حالة عن عمل موقعك و عن أي مشكلات تم اكتشافها.

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ar: نسخة بي.إتش.بي قديمة جدا. يتطلب دروبال على الأقل نسخة بي.إتش.بي %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
ar: ‏<em>register_globals</em> مُفعّل. يتطلب دروبال تعطيل خيار التضبيط هذا. قد لا يكون موقعك آمنا عند تفعيل <em>register_globals</em>. يحتوي كتيّب بي.إتش.بي على <a href="http://php.net/configuration.changes">تعليمات لتعطيل هذا التضبيط.</a>.

en: Enabled ('@value')
ar: مُفعّل ('@value')

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ar: حسب تضبيطاتك، يستطيع دروبال العمل مع حد ذاكرة بي.إتش.بي %memory_limit. مع هذا يُنصح بحد ذاكرة يساوي %memory_minimum_limit أو أكثر، خاصة إذا كان موقعة يستخدم وحدات إضافية.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ar: راجع <a href="@url">متطلبات دروبال</a> لمزيد من المعلومات.

en: Not protected
ar: غير مَحْمي

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ar: الملف %file غير محم من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ar: للمزيد من المعلومات، راجع مقال الدليل على الشبكة عن <a href="@cron-handbook">إعداد وظائف كرون</a>.

en: Cron has not run recently.
ar: لم يتم تشغيل الدورية مؤخرا.

en: Cron maintenance tasks
ar: مهام الصيانة الدورية

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
ar: بإمكانك <a href="@cron">تشغيل الدورية يدويا</a>.

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ar: تحتاج إلى ضبط الدليل في <a href="@admin-file-system">صفحة إعدادات نظام الملفات</a>، أو إلى أن تغير صلاحيات الدليل الحالي ليقبل الكتابة فيه.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>عمومية</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>خاصة</em>)

en: Database updates
ar: تحديثات قاعدة البيانات

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ar: تتطلب بعض الوحدات تركيب مخطط جديد في قاعدة البيانات. ينبغي عليك تشغيل <a href="@update">برمجية تحديث قاعدة البيانات</a> حالا.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
ar: يستطيع أي شخص الوصول إلى update.php دون استيثاق، ما يمثل خطرا أمنيا. يجب أن تُعيد قيمة $update_free_access في ملف settings.php إلى FALSE.

en: Access to update.php
ar: الوصول إلى update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ar: تتعامل مع ضبط الموقع العام للإداريين.

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight value must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيمة الوزن عددية.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة معجم %title إلى الترتيب الأبجدي؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ar: إعادة المعجم إلى الترتيب الأبجدي سيحذف أيضا أي ترتيب يدوي.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ar: إعادة المعجم %name إلى الترتيب الأبجدي.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
ar: تدار ترجمات أي جزء من المحتوى عبر أطقم الترجمة. لكل طقم ترجمة موضوع أصل وأي عدد من الترجمات بأي من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يحدد ما إذا كانت الترجمة حديثة أو قديمة على حسب مدى تغير الموضوع الأصل.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: فعّل دعم تعدد اللغات لنوع المحتوى هذا. عند تفعيله سيظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة التحرير، يتيح لك اختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يمكن أيضا تفعيل ترجمة نوع المحتوى هذا، ما سيتيح لك ترجمة المحتوى إلى أي من اللغات المفعّلة. عند تعطيله ستُحفظ المواضيع الجديدة باللغة المبدئية. لن يتأثر المحتوى الموجود بتغيير هذا الخيار.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Flag translations as outdated
ar: علّم الترجمات قديمة

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ar: إذا كنت قد غيّرت كثيرا في الأصل بحيث تحتاج الترجمات إلى تحديث، فيمكنك تعليم كل ترجمات هذا الموضوع على أنها قديمة. لن يغير هذا أي من الخصائص الأخرى لهذه المواضيع كحالة النشر من عدمه.

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار فستحتاج هذه الترجمة لتحديثها لأن الأصل تغير. ارفع تحديد هذا الخيار بعد تحديث الترجمة.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Allows content to be translated into different languages.
ar: تسمح بترجمة المحتوى إلى لغات مختلفة.

en: Unknown release date
ar: تاريخ إصدار مجهول

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Disabled modules
ar: وحدات مُعَطَّلة

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ar: حدد الوتيرة التي تريد لمراقبة الإصدارات الجديدة لوحداتك وحللك المثبتة حاليا.

en: E-mail notification threshold
ar: عتبة الإخطار بالبريد

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
ar: يمكنك أن تختار إخطارك بالتحديثات الأمنية فقط أو إخطارك بكل الإصدارات الجديدة. عند توفر تحديثات جديدة لقلب دروبال أو أي من الوحدات والسمات المركبة، فسيعرض موقعك دائما رسالة في صفحة <a href="@status_report">تقرير الحالة</a>، وسيعرض أيضا رسالة خطأ في صفحات الإدارة عند توفر تحديثات أمنية.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ar: تجد هنا معلومات عن التحديثات المتوفرة للوحدات والسمات المركبة. لاحظ أن كل وحدة أو سمة جزء من "مشروع" والذي قد يحمل نفس الاسم أو لا، وقد يشتمل على أكثر من وحدة أو سمة.

en: Module and theme update status
ar: حالة تحديث الوحدات الحلل

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: يوجد تحديث أمني لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لضمان أمان موقعك يتعين عليك التحديث حالا.

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ar: الحصول على تقرير عن حالة التحديثات المتوفرة لوحداتك وحللك المثبتة.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات بموافقة الإداريين.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: عند التأشير على هذا المربع، سيطلب من المستخدمين الجدد تأكيد عناوين بريدهم الإلكتروني قبل الولوج للموقع، كما ستعين لهم كلمات سر يولدها النظام. إذا ترك المربع غير مؤشر، سيلج المستجدون الجدد الموقع بعد تسجيلهم مباشرة، و سيتاح لهم اختيار كلمات سرهم خلال التسجيل.

en: User registration guidelines
ar: إرشادات تسجيل المستخدمين

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة تسجيل المستخدمين، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Welcome, new user created by administrator
ar: رسالة ترحيب حساب أنشأه إداري

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: طَوِّع متن رسالة الترحيب التي ترسل لحسابات الأعضاء الجدد التي ينشئها إداريون.

en: Welcome, no approval required
ar: رسالة ترحيب في حالة عدم تطلب تأكيد

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة عدم الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ar: رسالة ترحيب بانتظار موافقة الإداريين

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Password recovery email
ar: متن رسالة استرجاع كلمة السر

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: طوع نص الرسالة المرسلة عند طلب كلمة سر جديدة.

en: Account activation email
ar: رسالة تفعيل حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند تفعيل الحساب (عندما يفعّل إداري حسابا لمستخدم سجّل قبلا في موقع يتطلب موافقة الإداري).

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Account blocked email
ar: رسالة منع حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند منع الحسابات.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Account deleted email
ar: رسالة حذف حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند حذف الحسابات.

en: Notify user when account is deleted.
ar: أخطِر المستخدم عند حذف حسابه.

en: Signature support
ar: دعم التوقيعات

en: Picture support
ar: دعم الصور

en: Picture maximum dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصور بالعنصورة.

en: Picture maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصورة

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصور بالكيلوبايت.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ar: اسم الدور. مثلا: "مشرف"؛ "محرر"؛ "مصمم".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ar: يوجد فعلا دور باسم %name. من فضلك اختر اسم دور آخرا.

en: The role has been renamed.
ar: تمت إعادة تسمية الدور.

en: The role has been deleted.
ar: تم حذف الدور.

en: E-mail new password
ar: إرسال كلمة المرور الجديدة إلى البريد الإلكتروني

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
ar: عفوا، لم يتم التعرف على %name كاسم مستخدم أو عنوان بريد إلكتروني.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال تعليمات إضافية إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: %name has been deleted.
ar: تم حذف %name.

en: You must enter a username.
ar: يجب أن تدخل اسم مستخدم.

en: The username cannot begin with a space.
ar: يجب ألا يبدأ اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot end with a space.
ar: يجب ألا ينتهي اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ar: يجب ألا يحتوى اسم المستخدم على مسافات متتالية.

en: The username contains an illegal character.
ar: يحتوى اسم المستخدم على حرف غير مسموح به.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ar: اسم المستخدم %name طويل جدا: يجب الا يزيد أسم المستخدم عن %max حرفا.

en: You must enter an e-mail address.
ar: يجب أن تدخل بريدك الإلكترونى.

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: User list length
ar: طول قائمة المستخدمين

en: Enter the password that accompanies your username.
ar: أدخل كلمة المرور المصاحبة لاسم مستخدمك.

en: Signature settings
ar: إعدادات التوقيع

en: Delete picture
ar: احذف الصورة

en: Check this box to delete your current picture.
ar: اختر هذا الصندوق لتحذف صورتك الحالية.

en: Unblock the selected users
ar: ارفع المنع عن المستخدمين المختارين

en: Block the selected users
ar: امنع المستخدمين المختارين

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
ar: تمكن هذه الصفحة الإداريين من تسجيل مستخدمين جدد. يجب أن تكون عناوين البريد الإلكتروني وأسماء المستخدمين فريدة.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
ar: أدخل نمطا بسيطا (يمكن استخدام "*" كجوكر) للبحث عن اسم مستخدم.مثلا، يمكن البحث عن "مح" ليعطي دروبال يعطى نتائج مثل "محمد" و "محمود" و "محفوظ".

en: Deleted user: %name %email.
ar: حُذف المستخدم: %name ‏%email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ar: حدد الوصول إلى الخصائص باختيار صلاحيات الأدوار.

en: Edit role
ar: تحرير الدور

en: Manages the user registration and login system.
ar: تدير نظام تسجيل و ولوج المستخدمين.

en: Garland
ar: جَرلاند

en: Run the clean URL test
ar: تشغيل اختبار المسارات النظيفة

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: The file upload failed. %upload
ar: فشل في رفع الملف. %upload

en: URL to file
ar: رابط الملف

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترجاع. حجم الملف على الأرجح تجاوز الحد الأقصى (@size) الذي يتحمله الخادم.

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: جاري الرفع... (@current من @total)

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
ar: لا يستطيع خادمك عرض تقدم رفع الملفات. يتطلب عرض تقدم رفع الملفات أن يعمل PHP مع mod_php وليس كـFastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
ar: بإمكان خادمك عرض حالة تقدم رفع الملفات بواسطة APC، ولكنه غير مفعل. يرجى إضافة <code>apc.rfc1867 = 1</code> إلى ملف الإعدادات php.ini. بدلا من ذلك، يوصى باستخدام <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>، التي تدعم رفع أكثر من ملف واحد في نفس الوقت.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ar: مفعل (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ar: مفعل (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: Interface
ar: الواجهة

en: @size KB
ar: @size كيلوبايت

en: @size MB
ar: @size ميغابايت

en: @size GB
ar: @size جيغابايت

en: @size TB
ar: @size تيرابايت

en: @size PB
ar: @size بيتابايت

en: @size EB
ar: @size إكسابايت

en: @size ZB
ar: @size زيتابايت

en: @size YB
ar: @size يوتابايت

en: All messages
ar: كل الرسائل

en: (empty)
ar: (فارغ)

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: No new posts
ar: لا توجد مواضيع جديدة

en: Sticky topic
ar: موضوع مثبت

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgctxt" غير متوقع في السطر %line.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: Format string
ar: مقطع التنسيق

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء التنسيق %format ؟

en: Removed date format %format.
ar: تم حذف التنسيق %format.

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: Allow users to add additional date formats.
ar: السماح للمستخدمين بإضافة تنسيقات تواريخ إضافية.

en: Delete date format
ar: حذف تنسيق التاريخ

en: Allow users to delete a configured date format.
ar: السماح للمستخدمين بحذف تنسيق تاريخ مضبوط مسبقاً.

en: Configure date formats for each locale
ar: ضبط تنسيقات التاريخ لكل محلية

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: Slate
ar: اللوح

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: - Select a widget -
ar: - اختر Widget -

en: Type of data to store.
ar: نوع البيانات التي سيتم حفظها.

en: Form element to edit the data.
ar: عنصر الاستمارة لتحرير البيانات.

en: - Select an existing field -
ar: - اختر حقل موجود -

en: Field to share
ar: الحقل المشترك

en: Add new field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل جديد: يجب إضافة تسمية.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ar: إضافة حقل جديد: يجب كتابة اسم الحقل.

en: Add new field: you need to select a field type.
ar: إضافة حقل جديد: يجب عليك تحديد نوع الحقل.

en: Add new field: you need to select a widget.
ar: إضافة حقل جديد: يجب عليك تحديد ويدجت.

en: Add new field: invalid widget.
ar: إضافة حقل جديد: ويدجت غير صالحة.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل موجود: يجب توفير تسمية.

en: Add existing field: you need to select a field.
ar: إضافة حقل موجود: يجب تحديد حقل.

en: Add existing field: you need to select a widget.
ar: إضافة حقل موجود: يجب تحديد ويدجت.

en: Add existing field: invalid widget.
ar: إضافة حقل موجود: ويدجت غير صالحة.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ar: الحقل %field مقفل ولا يمكن تعديله.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ar: العدد الأقصى للقيم التي يمكن أن يدخلها المستخدم لهذا الحقل.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ar: ’غير محدود’ توفر زر ’إضافة المزيد’ للسماح للمستخدمين بإضافة العديد من القيم التي يرغبون بها.

en: %name must be an integer.
ar: يجب أن يكون %name عدد صحيح.

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Only numbers are allowed in %field.
ar: يسمح فقط بالأرقام في %field.

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Elements
ar: العناصر

en: Rotate
ar: التدوير

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Hello <strong>@username</strong>
ar: مرحباً <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: width @width
ar: عرض @width

en: height @height
ar: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
ar: التكبير مسموح

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ar: توليد عشوائي بين - @degrees&deg و @degrees&deg

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: Database is encoded in UTF-8
ar: قاعدة البيانات بترميز UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ar: لم يستطع دروبال تحديد ما إذا كان  ترميز قاعدة البيانات هو UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ar: قام PostgreSQL بتهيئة نفسه

en: Structure
ar: الهيكلية

en: Created role of name: @name, id: @rid
ar: تم إنشاء دور باسم: @name ومعرف: @rid

en: User %name successfully logged in.
ar: تم تسجيل دخول @name بنجاح.

en: "@text" found
ar: تم العثور على النص "@text"

en: "@text" not found
ar: لم يتم العثور على النص "@text"

en: Pattern "@pattern" found
ar: تم العثور على النمط "@pattern"

en: Pattern "@pattern" not found
ar: لم يتم العثور على النمط "@pattern"

en: Checkbox field @id is checked.
ar: تم تحديد مربع الاختيار @id.

en: Checkbox field @id is not checked.
ar: لم يتم تحديد مربع الاختيار @id.

en: Verbose message
ar: رسالة مستنبطة

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ar: حدد الاختبار (الاختبارات) أو مجموعة (مجموعات) الاختبارات التي تريد تشغيلها، وانقر على <em>بدء الاختبارات</em>.

en: All (@count)
ar: الكل (@count)

en: Pass (@count)
ar: الناجحة (@count)

en: Fail (@count)
ar: الفاشلة (@count)

en: Return to list
ar: العودة إلى القائمة

en: Clear results after each complete test suite run
ar: مسح النتائج بعد كل عملية تشغيل كاملة لسلسلة من الاختبارات

en: Provide verbose information when running tests
ar: تقديم المعلومات المستنبطة عند تشغيل الاختبارات

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ar: إعدادات مصادقة HTTP التي ستستخدم من طرف متصفح SimpleTest أثناء الاختبارات. هي مفيدة عندما يتطلب الموقع مصادقة HTTP أساسية.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
ar: @pass، @fail، @exception، و @debug

en: The test run did not successfully finish.
ar: لم يتم إكمال الاختبار بنجاح.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ar: تم تعطيل مسح النتائج ولن يتم حذف جدول نتائج الاختبارات.

en: No leftover tables to remove.
ar: لم يتبق أي جدول لإزالته.

en: 1 debug message | @count debug messages
ar[0]: رسالة تصحيح واحدة
ar[1]: رسالة تصحيح واحدة
ar[2]: رسالتا تصحيح إثنتان
ar[3]: @count رسائل تصحيح
ar[4]: @count رسالة تصحيح
ar[5]: @count رسالة تصحيح

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ar[0]: تم حذف نتيجة اختبار واحدة
ar[1]: تم حذف نتيجة اختبار واحدة
ar[2]: تم حذف نتيجتي اختبار إثنتين
ar[3]: تم حذف @count نتائج اختبار
ar[4]: تم حذف @count نتيجة اختبار
ar[5]: تم حذف @count نتيجة اختبار

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ar[0]: تم حذف جدول واحد متروك
ar[1]: تم حذف جدول واحد متروك
ar[2]: تم حذف جدولين متروكين
ar[3]: تم حذف @count جداول متروكة
ar[4]: تم حذف @count جدولاً متروكاً
ar[5]: تم حذف @count جدول متروكة

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ar[0]: تم حذف جدول مؤقت واحد.
ar[1]: تم حذف جدول مؤقت واحد.
ar[2]: تم حذف جدولين مؤقتين.
ar[3]: تم حذف @count جداول مؤقتة.
ar[4]: تم حذف @count جدولا مؤقت.
ar[5]: تم حذف @count جدول مؤقتة.

en: Test result
ar: نتائج الاختبار

en: View result of tests.
ar: عرض نتيجة الاختبارات.

en: Comment permalink
ar: الرابط الدائم للتعليق

en: !site_name blogs
ar: مدونات !site_name

en: Search block
ar: صندوق البحث

en: Edit style
ar: تحرير النمط

en: Delete style
ar: حذف النمط

en: Check for updates of disabled modules and themes
ar: التحقق من تحديثات الوحدات الحلل المعطلة.

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Fetcher
ar: الجالب

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ar: هذه الصلاحية منبثقة من دور المستخدم المعرف.

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Administer forums
ar: إدارة المنتديات

en: Cancel account
ar: إلغاء الحساب

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Administrator role
ar: دور إداري

en: No revision
ar: لا توجد أي مراجعة

en: @number comments per page
ar: @number تعليق في الصفحة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Entities
ar: الكيانات

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Other blocks
ar: صناديق أخرى

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The author of the comment, if they were logged in.
ar: صاحب التعليق، إذا كان قد سجل دخوله.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The unique ID of the node's latest revision.
ar: المعرف الفريد لآخر مراجعة للعقدة.

en: Translation set ID
ar: معرف مجموعة الترجمة

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
ar: المعرف الفريد لنسخة اللغة الأصلية لهذه العقدة، في حال كانت موجودة.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The human-readable name of the node type.
ar: الاسم الظاهر للمستخدم لهذا النوع من المحتوى

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلحات تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Your OpenID
ar: OpenID الخاص بك

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
ar: سيتم ربط هوية OpenID هذه بحسابك بعد التسجيل.

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: You are not allowed to access this page.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Authorize file system changes
ar: السماح بالتغييرات على نظام الملفات

en: It appears you have reached this page in error.
ar: يبدو أنك وصلت إلى هذه الصفحة عن طريق الخطأ.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ar: تعذر تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأنه تم استخدام مفتاح غير صالح.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ar: لا يمكن تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأن الموقع في وضع الصيانة.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
ar: تحقق من رسائل الخطأ و <a href="!url">تابع التثبيت</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: في ملفك %settings_file أعددت @drupal لاستخدام خادم %driver، ولكن تثبيتك الحالي لـPHP لا يدعم هذا النوع من قاعدة البيانات.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
ar: عذراً، ولكن يجب أن تحدد لغة لمتابعة التثبيت.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: تعذر العثور على أي ملف تثبيت. تحدد لنا ملفات التثبيت الوحدات التي بنبغي تفعيلها والمخطط الذي ينبغي تثبيته في قاعدة البيانات. ملف التثبيت ضروري لمتابعة عملية التثبيت.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
ar: عذرا، لا يمكن تحميل الملف الشخصي الذي اخترته.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: تمت كل التغييرات المطلوبة على %dir و %file، لذا يُمكنك الآن إزالة صلاحيات الكتابة منهم لتفادي الأخطار الأمنية. إذا لم تكن متأكداً كيف تفعل ذلك، راجع <a href="@handbook_url">كتيب الاستخدام</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ar: هنيئا، لقد قمت بتثبيت @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ar: من فضلك راجع الرسائل أعلاه قبل التوجه إلى <a href="@url">موقعك الجديد</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ar: <a href="@url">زيارة موقعك الجديد</a>.

en: Settings file
ar: ملف الإعدادات

en: The settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
ar: يحتاج مثبت @drupal لأن تقوم بإنشاء ملف الإعدادات كجزء من عملية التثبيت. قم بنسخ الملف %default_file إلى %file. مزيد من التفاصيل حول تثبيت دروبال متوفرة في <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a> .

en: The %file file exists.
ar: الملف %file موجود.

en: The settings file is not writable.
ar: ملف الإعدادات غير قابل للكتابة.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: يحتاج مثبت @drupal إلى صلاحيات للكتابة على %file أثناء عملية التثبيت. إذا لم تكن متأكد من كيفية القيام بذلك يرجى مراجعة <a href="@handbook_url">الدليل بموقع دروبال</a>

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
ar: الرسائل الإلكترونية المولدة آلياً كمعلومات التسجيل، سترسل من هذا العنوان. استخدم عنوان في نهايته موقعك الشخصي للمساعدة في منع اعتبار هذه الرسائل كرسائل غير مرغوب بها عند استقبالها.

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: Select the default country for the site.
ar: اختر الدولة الافتراضية للموقع.

en: Receive e-mail notifications
ar: استقبال تنبيهات البريد الإلكتروني

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
ar: سيبلغك النظام عند توفر تحديثات وإصدارات أمنية مهمة للمكونات المثبتة. يتم إرسال معلومات مجهولة المصدر حول موقعك إلى <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: No pending updates.
ar: لا توجد تحديثات معلقة.

en: 1 pending update | @count pending updates
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة الطلب: تلقى الخادم إدخال غير صالح.

en: Invalid form POST data.
ar: بيانات POST في الاستمارة غير صالحة.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ar: تعذرت المتابعة، لا توجد انماط متوفرة لنقل الملفات.

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
ar: تحذير : أنت لا تستخدم اتصال مشفر، لذلك سيتم إرسال كلمة المرور الخاصة بك بشكل نصي واضح. <a href="@https-link">لمعرفة المزيد</a>.

en: To continue, provide your server connection details
ar: للاستمرار, زود تفاصيل الاتصال بخادمك.

en: Connection method
ar: نمط الاتصال

en: Enter connection settings
ar: أدخل إعدادات الاتصال

en: @backend connection settings
ar: إعدادات الاتصال @backend

en: Change connection type
ar: تغيير نوع الاتصال

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
ar: خطأ، هذا النوع من بروتوكولات الاتصال (%backend) غير موجود.

en: No active batch.
ar: لا توجد دفعة نشطة.

en: Site under maintenance
ar: الموقع قيد الصيانة

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ar: لا يمكن أن تعمل الأرشفة إلا على الملفات المحلية: %file غير مدعوم.

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
ar: تعذر رفع الملف لأن الوجهة %destination غير صحيحة.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ar: طول اسم الملف أكثر من 240 حرفاً. أعد تسمية الملف من فضلك ثم حاول من جديد.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ar: %path عبارة عن دليل ولا يمكن حذفه باستخدام file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ar: الملف %path ليس من نوع معروف لذا لم يتم حذفه.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ar: لا يمكن تطبيق صلاحيات الملف على %uri.

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ar: تعذر تشغيل كافة المهام على خادم قاعدة البيانات. لم يتم العثور على المهمة %task.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
ar: فشل في تغيير %settings. من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
ar: فشل في فتح %settings، من فضلك تحقق من صلاحيات الملفات.

en: Required modules
ar: الوحدات المطلوبة

en: Required modules not found.
ar: لم يتم العثور على وحدات مطلوبة.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
ar: الوحدات التالية مطلوبة ولكن لم يتم العثور عليها. اُنقلها إلى المجلد الفرعي للوحدات المناسب، مثل <em>sites/all/modules</em>. الوحدات المفقودة: !modules

en: system
ar: النظام

en: %module module uninstalled.
ar: تمت إزالة وحدة %module.

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Use the default site language (@language_name).
ar: إستخدم اللغة الافتراضية للموقع (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
ar: ملف الترجمة %filepath يحتوي على خطأ: تعذر تحليل صيغة الجمع.

en: No strings available.
ar: لا يوجد أي مقطع متوفر.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ar: @count سلسلة HTML غير مسموح بها في %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
ar: تعذر إرسال البريد الإلكتروني. الرجاء الاتصال بإدارة الموقع إذا استمرت المشكلة.

en: Class %class does not implement interface %interface
ar: صنف %class لا يطبق الواجهة %interface

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
ar: الموقع قيد الصيانة. <a href="@url">رفع حالة الصيانة.</a>

en: Operating in maintenance mode.
ar: يعمل في وضع الصيانة.

en: %module module enabled.
ar: تم تفعيل الوحدة %module.

en: %module module disabled.
ar: وحدة %module معطلة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Unable to determine the type of the source directory.
ar: تعذر تحديد نوع الدليل المصدر.

en: Cannot determine the type of project.
ar: تعذر تحديد نوع المشروع.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ar: خطأ فادح أثناء التحديث، تعذر حذف دليل التثبيت.

en: File Transfer failed, reason: !reason
ar: فشل في رفع الملف، بسبب : !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ar: تعذر إنشاء %directory بسبب: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
ar: لا يمكن إعداد دروبال بشكل صحيح مع قاعدة البيانات الموجودة. يرجى مراجعة أية أخطاء.

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ar: تم إنهاء طلب AJAX HTTP بشكل غير عادي.

en: Debugging information follows.
ar: يليه معلومات التنقيح.

en: Path: !uri
ar: المسار: !uri

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
ar: لا توجد تلقيمات متاحة. <a href="@link">أضف تلقيمة</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
ar: لا توجد تصنيفات متاحة. <a href="@link">أضف تصنيف</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: المدة الزمنية بين تحديث التلقيمات. يتطلب <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدة بشكل سليم.

en: News items in block
ar: عدد الأخبار في الصندوق

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
ar: بإمكان دروبال عمل صندوق لأحدث الأخبار في هذه التلقيمة. بإمكانك <a href="@block-admin">إعداد الصناديق</a> للعرض في الشريط الجانبي الخاص بصفحتك. يسمح لك هذا الإعداد بتحديد عدد عناصر الأخبار التي ستظهر في صندوق التلقيمة هذا. إذا اخترت '0' سوف يعطل هذا الصندوق.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحاً. يرجى إدخال مسار كامل، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
ar: توجد فعلا تلقيمة باسم %feed. من فضلك أدخل عنواناً مختلفاً.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
ar: توجد فعلا تلقيمة للمسار %url. من فضلك أدخل مساراً مختلفاً.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ar: رفع ملف OPML يحتوي على قائمة التلقيمات المراد استيرادها.

en: OPML Remote URL
ar: مسار OPML البعيد

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ar: أدخل مسار ملف OPML. سيتم تحميل ومعالجة هذا الملف عند إرسال الاستمارة.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
ar: بإمكان دروبال عمل صندوق لأحدث الأخبار في تلقيمة. بإمكانك <a href="@block-admin">إعداد الصناديق</a> للعرض في الشريط الجانبي الخاص بصفحتك. يسمح لك هذا الإعداد بتحديد عدد عناصر الأخبار التي ستظهر في صندوق التلقيمة. إذا اخترت '0' سوف تعطل هذه الصناديق التلقيمية.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
ar: يجب عليك رفع ملف أو إدخال مسار <em>حسب اختيارك</em>.

en: This URL is not valid.
ar: هذا المسار غير صحيح.

en: No new feed has been added.
ar: لم تتم إضافة أي تلقيمة جديدة.

en: The URL %url is invalid.
ar: المسار %url غير صحيح.

en: A feed named %title already exists.
ar: توجد فعلا تلقيمة بعنوان %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
ar: توجد فعلا تلقيمة للمسار %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ar: تقوم الجوالب بتحميل البيانات من مصدر خارجي. اختر جالبا مناسبا للمصدر الخارجي المراد التحميل منه.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ar: تقوم المحللات بمطابقة البيانات المحملة على البنية المبدئية. اختر محلل مناسب لنوع التلقيمة المراد تجميع الأخبار منها.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ar: تعمل المعالجات علي بيانات التلقيمات المحللة، على سبيل المثال تخزين عناصر التلقيمة. اختر المعالجات المناسبة لمُهمتك.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ar: الإعدادت الافتراضية مناسبة لأغلب مهام التجميع.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
ar: توجد فعلا فئة بعنوان %category. يرجى إدخال عنوان مختلف.

en: Default fetcher
ar: الجالب الافتراضي

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ar: يُحمِّل معطيات من عنوان URL باستخدام معالج الطلبات HTTP لدروبال.

en: Default parser
ar: المحلل الإفتراضي

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
ar: يحلل تلقيمات RSS ،Atom و RDF.

en: Default processor
ar: المعالج الافتراضي

en: Creates lightweight records from feed items.
ar: ينشأ سجلات خفيفة من عناصر التلقيمة.

en: Default processor settings
ar: إعدادات المعالج الافتراضي

en: Number of items shown in listing pages
ar: عدد العناصر المعروضة في صفحات السرد

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: يتطلب <a href="@cron">مهمة دورية</a> معدة بشكل سليم.

en: Select categories using
ar: تحديد الفئات باستخدام

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
ar: تعتبر مربعات الاختيار أسهل استخداماً بالنسبة لعدد قليل من التصنيفات، في حين أن الاختيار المتعدد يعمل بشكل أفضل بالنسبة لعدد كبير من التصنيفات.

en: Length of trimmed description
ar: طول ملخص الوصف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
ar: العدد الأقصى للحروف المستخدمة في ملخص المحتوى.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
ar: وحدة المجمع عبارة عن منظم وقارئ أخبار يجمع ويعرض أحدث المحتويات من التلقيمات المستندة إلى ار.اس.اس، ار.دي.اف و أتوم المتوفرة على شبكة الإنترنت. آلاف المواقع (خصوصا مواقع الأخبار والمدونات) تقوم بنشر آخر عناوين أخبارها في تلقيمات، باستخدام عدد من الأشكال الأساسية المبنية على اكس.ام.ال. لمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة <a href="@aggregator-module">وحدة المجمع<> بالكتيب المتوفر على موقع دروبال.

en: Viewing feeds
ar: عرض التلقيمات

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
ar: تحتوي التلقيمات على المحتويات المنشورة، والتي يمكن فرزها في تصنيفات، حسب الموضوع بصفة عامة. بإمكان المستخدمين عرض محتوى التلقيمة <a href="@aggregator">بالصفحة الرئيسية للمجمع</a>، أو <a href="@aggregator-sources">حسب المصدر</a> (بصفة أساسية، عن طريق قارئ تلقيمات RSS). بالإمكان عرض أحدث المحتويات في تلقيمة أو تصنيف معينة في <a href="@admin-block">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Adding, editing, and deleting feeds
ar: إضافة، تحرير وحذف التلقيمات

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
ar: بإمكان الإداريين إضافة، تحرير وحذف التلقيمات، واختيار الطريقة التي تتم بها عملية التحقق من التلقيمات للبحث عن العناصر المحدثة في <a href="@feededit">صفحة إدارة مجمع التلقيمات</a>.

en: OPML integration
ar: تضمين OPML

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
ar: لكل التلقيمات يتاح <a href="@aggregator-opml">ملف نظام OPML</a>. OPML عبارة عن ملف مبني على شكل XML يستخدم لتبادل المعلومات المنظمة مثلا كقائمة تلقيمات RSS بالإمكان أيضاً <a href="@import-opml">جلب التلقيمات عن طريق ملف OPML</a>.

en: Configuring cron
ar: إعداد مجدول الأعمال (كرون)

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ar: يجب أن يكون <a href="@cron">مجدول الأعمال (كرون)</a> معدا إعدادا صحيحا حتى يتم تحديث التلقيمات تلقائيا.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
ar: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> هو شكل من أشكال XML ويستخدم لتبادل العديد من التلقيمات بين المجمعات. يمكن لملف OPML واحد أن يحتوي على مجموعة من التلقيمات. بإمكان دروبال تحليل هذا النوع من الملفات وجلب جميع التلقيمات دفعة واحدة، وذلك لتوفير مجهود إضافتها يدوياً. بإمكانك رفع ملف من جهازك أو إدخال مسار الملف ليقوم دروبال بتحميله.

en: Administer news feeds
ar: إدارة تلقيمات الأخبار

en: View news feeds
ar: عرض تلقيمات الأخبار

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
ar: إعداد حالة مجمع التلقيمات، بما في ذلك متى يتم تجاهل تلقيمات وطريقة عرض التلقيمات والتصنيفات.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ar: تجاوز العنوان المبدئي للصندوق. استخدم <em>!placeholder</em> كي لا تعرض أي عنوان، أو اتركه فارغاً لاستخدام العنوان المبدئي للصندوق.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
ar: حدد أية حلل وأية مناطق سيتم عرض هذا الصندوق فيها.

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Customizable per user
ar: يمكن تخصيصه من قبل المستخدم

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Customizable, visible by default
ar: يمكن تخصيصه، مبدئياً ظاهر

en: Customizable, hidden by default
ar: يمكن تخصيصه، مبدئياً مخفي

en: Ensure that each block description is unique.
ar: تأكد أن كل صندوق له وصف فريد.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
ar: وحدة Block تسمح لك بإنشاء صناديق من المحتوى معروضة في مناطق من صفحة أو عدة صفحات من موقعك. على سبيل المثال، حلة الإدارة Seven، المدمجة مع دروبال، توفر مناطق: "المحتوى" و"المساعدة" و"لوحة الجدول الرئيسي" و"حافة الشريط الجانبي"، ويمكن لأي صندوق أن يظهر في أي من هذه المناطق. توفر <a href="@block">صفحة إدارة الصناديق</a> واجهة سحب وإفلات لإسناد صندوق إلى منطقة، وللتحكم في ترتيب الصناديق في منطقة ما. لمزيد من المعلومات يرجى مراجعة دليل <a href="@block">وحدة الصندوق</a>  على الشبكة.

en: Positioning content
ar: تموضع المحتوى

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
ar: أثناء العمل مع الصناديق، تذكر أنه <em>ليست كل</em> الثيمات توفر نفس المناطق، أو تعرض المناطق بنفس الطريقة. يتم وضع الصناديق حسب بنية كل ثيمة. بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية <em>إدارة الصناديق</em> تعطيل الصناديق. الصناديق المعطلة مدرجة في <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>، ولكن لا يتم عرضها في أي منطقة.

en: Controlling visibility
ar: التحكم بالظهور

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
ar: يمكن ضبط الصناديق لتكون مرئية على بعض الصفحات فقط لبعض المستخدمين ذوي صلاحيات معينة، أو بعض الصفحات التي تعرض بعضاً من <a href="@content-type">أنواع المحتوى</a>. أيضاً بإمكان الإداريين تمكين المستخدمين من إظهار أو إخفاء صناديق محددة أثناء تحريرهم لصفحة <a href="@user">الملف الشخصي</a> الخاصة بهم. يتم عرض بعض الصناديق الحيوية، كتلك المنشأة عن طريق الوحدات، على صفحات معينة فقط.

en: Creating custom blocks
ar: إنشاء صناديق مخصصة

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية <em>إدارة الصناديق</em> <a href="@block-add">إضافة صناديق مخصصة</a>، والتي سيتم إدراجها بعد ذلك على <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>. بعد إنشائها، تتصرف هذه الصناديق كالصناديق المبدئية والصناديق المولدة من طرف الوحدات.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
ar: توفر هذه الصفحة واجهة سحب وإفلات لإسناد صندوق ما إلى منطقة ما، وللتحكم في ترتيب الصناديق داخل المناطق. بما أن كل الحلل لا توفر نفس المناطق، أو تعرض المناطق بنفس الطريقة، فسيتم وضع الصناديق حسب بنية الحلة. تذكر أنه لن يتم حفظ تغييراتك إلا بعد النقر على زر <em>حفظ الصناديق</em> في أسفل الصفحة. انقر على رابط <em>ضبط</em> المقابل لكل صندوق لضبط عنوانه وإعدادات عرضه.

en: Demonstrate block regions (@theme)
ar: معاينة مناطق الصناديق (@theme)

en: Administer blocks
ar: إدارة الصناديق

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ar: وصف موجز لصندوقك. يستخدم في <a href="@overview">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Personalize blocks
ar: تخصيص الصناديق

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
ar: تتألف الصناديق من محتوى أو معلومات تكمل المحتوى الرئيسي للصفحة. قم بتعطيل أو تفعيل الصناديق الاختيارية باستخدام مربعات الاختيار أدناه.

en: Cache blocks
ar: تخزين الصناديق

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
ar: التخزين المؤقت للصناديق معطل لأنك قمت بتفعيل وحدات تحدد قيود للوصول إلى المحتوى.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ar: التحكم في البناء الشكلي للصناديق من خلال الصفحة التي انشئ من خلالها. الصناديق هي أطر يتم عرض محتوي بها بالعرض في منطقه او نطاق ما من صفحة الويب.

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
ar: للاستخدام مع المدونات المتعددة المستخدمين. كل مستخدم يحصل على مدونة شخصية.

en: Single-user blogs
ar: المدونات الفردية

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
ar: يتم عرض كل تدوينة آلياً مع رابط للصفحة الرئيسية لمدونة المستخدم. بإمكانك إنشاء مدونة شخصية لكل عضو في الموقع مع صلاحية إنشاء تدوينات.

en: Multi-user blogs
ar: المدونات المتعددة المستخدمين

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
ar: يتم تجميع تدوينات المستخدمين في مدونة متعددة المستخدمين، تعرض محتوى مدونات كل المستخدمين في قائمة واحدة.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
ar: يوجد عنصر قائمة اختياري باسم <em>المدونات</em>، يضاف إلى قائمة الإبحار، والذي يقوم بعرض جميع المدونات المتوفرة في موقعك، و عنصر باسم <em>مدونتي</em> والذي يعرض تدوينات المستخدم الحالي.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ar: توفر وحدة المدونة  أيضا الصندوق المبدئي <em>أحدث التدوينات</em> والذي يمكن تفعيله من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</em>.

en: Create new blog entry
ar: إنشاء تدوينة جديدة

en: Enables multi-user blogs.
ar: تفعل المدونات المتعددة المستخدمين.

en: No books available.
ar: لا يوجد كتب.

en: Content types allowed in book outlines
ar: أنواع المحتوى المسموح بها في فهارس الكتب

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية %outline-perm إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Administer book outlines
ar: إدارة فهرس (هيكلية) الكتاب

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
ar: تستخدم وحدة الكتاب لإنشاء محتوى منظم على عدة صفحات، كدليل استخدام الموقع، صفحات المساعدة، وصفحات الويكي. فهي تسمح لك بإنشاء فصول، أقسام وفروع للمحتوى، أو أي هيكل منظم آخر. لمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@book">وحدة الكتاب</a> بموقع دروبال.

en: Adding and managing book content
ar: إضافة وإدارة محتوى الكتاب

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
ar: بإمكانك تعيين صلاحيات منفصلة لإنشاء، تحرير، وحذف محتوى الكتاب، وأيضا <em>إضافة محتوى إلى الكتب</em>، و <em>إنشاء كتب جديدة</em>. بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية <em>إدارة هيكل الكتاب</em> إضافة <em>أي</em> نوع محتوى إلى الكتاب وذلك بتحديد فهرس الكتاب المناسب أثناء تحرير محتوى. بإمكانهم أيضاً عرض قائمة بكل الكتب، وتحرير وإعادة ترتيب عناوين الأقسام في <a href="@admin-book">صفحة إدارة الكتاب</a>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ar: تمتلك صفحات كتاب صندوق إبحار افتراضيا خاصا بالكتاب. يحتوي صندوق الإبحار هذا على روابط تؤدي  إلى الصفحات السابقة والتالية وإلى المستوى الأعلى من الصفحة الحالية من بنية الكتاب. يمكن تفعيل هذا الصندوق من <a href='@admin-block'>صفحة إدارة الصناديق</a>. حتى تظهر صفحات كتاب في صندوق الإبحار يجب إضافتها إلى هيكل كتاب .

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
ar: بالإمكان التعاون في إنشاء الكتب، من خلال السماح للأعضاء بإضافة صفحات إلى الكتب الموجودة، وإضافة هذه الصفحات إلى جدول أو قائمة محتويات مخصصة.

en: Printing books
ar: طباعة الكتب

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية <em>عرض نسخة للطباعة من الكُتب</em> تحديد رابط <em>نسخة للطباعة</em> الموجود أسفل كل صفحة كتاب لتكوين نسخة قابله للطباعة من الصفحة وكل أقسامها الفرعية.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ar: توفر الوحدة Book وسائل لتنظيم مجموعة من صفحات المحتوى المرتبطة والتي يسمّى مجموعها كتابا. عند عرضه، يُظهر المحتوى تلقائيا روابط لصفحات الكتاب المجاورة، موفرا بذلك نظام تصفح بسيط لإنشاء ومراجعة محتوى منظّم.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
ar: تمكنك ميزة الهيكلة من إدراج صفحات في <a href="@book">هرم الكتاب</a> وكذا نقلها داخل الهرم أو <a href="@book-admin">إعادة ترتيب الكتاب بأكمله</a>.

en: Create new books
ar: إنشاء كتب جديدة

en: Add content and child pages to books
ar: إضافة محتوى و صفحات فرعية للكتب

en: View printer-friendly books
ar: عرض نسخة للطباعة من الكتب

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ar: عرض صفحة الكتاب وكل صفحاتها الفرعية في مستند واحد من أجل تسهيل الطباعة. من الممكن ان يؤدي الى انخفاض الأداء.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ar: لدى <em>الكتب</em> تصفح هرمي مدمج. استعمله للكُتيبات أو الدروس.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ar: تسمح للمستخدمين بإنشاء وتنظيم المحتوى المرتبط ضمن هيكل.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
ar: تسمح وحدة الألوان للمستخدمين ذوي صلاحية <em>إدارة إعدادت الموقع</em> بتغيير خطة ألوان الثيمة المتوافقة معها بسهولة وسرعة. لمزيد من المعلومات راجع كتيب <a href="@color">وحدة الألوان</em> بموقع دروبال.

en: Changing colors
ar: تغيير الألوان

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
ar: باستخدام الوحدة Color يمكنك أن تغير بسهولة لون الروابط والخلفيات والنصوص وعناصر الحلة الأخرى. لتغيير إعدادت الألوان لحلة متوافقة، اختر رابط <em>الإعدادات</em> للحلة في <a href='@configure'>صفحة إدارة الحلل</a>. إذا لم ترى منتقي الألوان على هذه الصفحة، فهذا يعني أن حلتك غير متوافقة مع الوحدة Color. إذا كنت متأكدا أن الحلة متوافقة مع الوحدة Color، ورغم ذلك لا يظهر منتقي الألوان، فعليك <a href='@troubleshoot'>اتباع خطوات اكتشاف الخلل هذه</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
ar: تحفظ الوحدة Color نسخة معدلة لملفات شكل الحلة المعينة في مجلد الملفات. هذا يعني أنك إذا قمت بأي تغييرات يدوية على شكل حلتك، <em>فيجب عليك إعادة تسجيل إعداداتك للألوان، حتى ولو لم تتغير</em>. هذه الخطوة ضرورية لأن أشكلب الوحدة (في مجلد الملفات) تحتاج إلى إعادة الإنشاء لاحتواء تغييراتك.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ar: مكتبة جي.دي في بي.إتش.بي مفعلة، لكن تم تجميعه بدون دعم بي.إن.جي. من فضلك راجع <a href="@url">توثيق بي.إتش.بي للصور</a> من أجل معلومات عن كيفية تصحيح هذا الأمر.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ar: مكتبة GB الخاصة بال PHP مفقودة أو قديمة. راجع <a href="@url">الوثائق الخاصة بالصور في PHP</a> لمعرفة كيفية تصحيح هذا الأمر.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ar: تسمح للإداريين بتعديل مخطط الألوان للثيمات المتوافقة.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقاً أو أكثر لتطبيق التحديثات عليهم.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ar: يبدو أنه لا توجد أي تعليقات للحذف أو أن التعليقات التي اخترتها قد حذفها إداري آخر.

en: Deleted @count comments.
ar: تم حذف @count تعليق.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ar: تم حذف التعليق @cid وكل الردود عليه.

en: Comment approved.
ar: تمت الموافقة على التعليق.

en: Tokens for comments posted on the site.
ar: رموز (Tokens) للتعليقات المنشورة في الموقع.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
ar: تسمح الوحدة Comment للمستخدمين بالتعليق على محتوى الموقع وتعيين إعدادات وصلاحيات التعليق الافتراضية ومراجعة التعليقات. للمزيد من المعلومات، راجع صفحة الدليل على الشبكة الخاصة <a href="@comment">بالوحدة Comment</a>.

en: Default and custom settings
ar: الإعدادت الإفتراضية والمخصصة

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
ar: يمكن لكل <a href='@content-type'>نوع محتوى</a> أن يحصل على إعدادات تعليق افتراضية خاصة به يتم ضبطها على الشكل: <em>مفتوح</em> للسماح بالتعليقات الجديدة، <em>مخفي</em> لإخفاء التعليقات الموجودة ومنع التعليقات الجديدة، أو <em>مغلق</em> لعرض التعليقات الموجودة، ومنع التعليقات الجديدة. سيتم تطبيق هذه الإعدادت الافتراضية على كل المحتويات الجديدة (تغيير إعدادات المحتويات الموجودة مسبقاً سيكون يدوياً). يمكن أيضاً تعديل إعدادت التعليق الأخرى بحسب كل نوع محتوى، ويمكن لكل محتوى أن يعدل إعداداته بشكل مستقل. ويبقى التعليق قابل للتعديل من طرف مؤلفه مادام لم يتم الرد عليه، إذا كان صاحب التعليق مسجل الدخول على الموقع.

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Unapproved comments (@count)
ar: التعليقات غير الموافق عليها (@count)

en: Administer comments and comment settings
ar: إدارة التعليقات وإعدادات التعليق

en: Edit own comments
ar: تعديل تعليقاته

en: Number of recent comments
ar: عدد التعليقات الحديثة

en: Threading
ar: التسنن

en: Show comment replies in a threaded list.
ar: عرض ردود التعليقات في لائحة مسننة.

en: Default comment setting for new content
ar: إعدادات التعليق الافتراضية على المحتوى الجديد

en: Allow comment title
ar: السماح بعنوان التعليق

en: Show reply form on the same page as comments
ar: عرض استمارة الرد في نفس صفحة التعليقات

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية "إرسال تعليقات" المشاركة في التعليقات.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات، لكن يتم عرض التعليقات الموجودة.

en: Comments are hidden from view.
ar: التعليقات مخفية من العرض.

en: Users cannot post comments.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ar: تم وضع تعليقك في وضع الانتظار للمعاينة من طرف إدارة الموقع وسيتم نشره بعد الموافقة عليه.

en: Your comment has been posted.
ar: تم إرسال التعليق.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> أو <a href="@register">إنشاء حساب جديد</a> لإضافة تعليقات

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> لإضافة تعليقات

en: Flat list
ar: قائمة مسطحة

en: Threaded list
ar: قائمة هرمية

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ar: سيتم إلغاء نشر التعليق إذا كان يحتوي على أي من العبارات أعلاه. استخدم قائمة من العبارات المفصولة بفواصل. مثلا: مضحك، مبارة، "شركة"

en: Published comment %subject.
ar: تم نشر التعليق %subject.

en: Saved comment %title
ar: تم حفظ التعليق %title

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ar: سرد و تحرير التعليقات في الموقع و في طابور الموافقة على النشر.

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
ar: مثال: 'webmaster@example.com' أو 'sales@example.com,support@example.com'. لتحديد أكثر من مرسل إليه، استخدم الفاصلة للفصل بين عناوين البريد الإلكتروني.

en: Category %category has been saved.
ar: تمت إضافة التصنيف %category.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %limit من الرسائل في @interval. حاول مرة أخرى لاحقا.

en: Contact @username
ar: الاتصال بـ @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
ar: قام %sender-name (@sender-from) بإرسال رسالة حول %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
ar: قام %sender-name (@sender-from) بإرسال بريد إلكتروني إلى %recipient-name.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
ar: تسمح وحدة الاتصال للزوار بالاتصال بإدارة الموقع والأعضاء الآخرين. يقوم المستخدمين بتحديد الموضوع، كتابة رسالتهم، ويمكنهم الحصول على نسخة من هذه الرسالة إلى بريدهم الإلكتروني. للمزيد من المعلومات يرجى مراجعة دليل <a href="@contact">وحدة الاتصال</a> على الإنترنت.

en: User contact forms
ar: استمارات الاتصال بالمستخدم

en: Site-wide contact forms
ar: استمارات الاتصال العامة

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
ar: عند تفعيل استمارة الاتصال الشاملة للموقع، يتم إنشاء رابط في القائمة الرئيسية <em>للتصفح</em>، ولكن الرابط يكون معطلا افتراضيا. يمكن تفعيل رابط القائمة من <a href='@menu'>صفحة إدارة القوائم</a>.

en: Customization
ar: التخصيص

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ar: إذا أردت أن يظهر نص إضافي في استمارة الاتصال الشاملة للموقع أو في استمارة الاتصال الشخصية، استخدم صندوقا. بإمكانك إنشاء وتعديل الصناديق من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
ar: أضف فئة على الأقل في هذه الصفحة لتتمكن من تعديل <a href="@form">استمارة الاتصال</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ar: إذا أردت أن يظهر نص إضافي في استمارة الاتصال الشاملة للموقع، استخدم صندوقا. بإمكانك إنشاء وتعديل الصناديق من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
ar: إدارة وإعدادات استمارة الاتصال.

en: Use the site-wide contact form
ar: استخدام استمارة اتصال الموقع

en: Use users' personal contact forms
ar: استخدام استمارة الاتصال الشخصية للأعضاء

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
ar: قام !sender-name (!sender-url) بإرسال رسالة باستخدام استمارة الاتصال التالية: !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
ar: لقد أرسل إليك !sender-name ‏(!sender-url) رسالة بواسطة استمارة الاتصال الخاصة بك (!form-url) في !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
ar: إذا كنت لا تريد تلقي رسائل البريد الإلكتروني هذه، يمكنك تغيير الإعدادات الخاصة بك هنا: !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ar: السماح لمستخدمين آخرين بمراسلتك من <a href="@url">استمارة الاتصال الشخصية</a> مما يبقي عنوان بريدك الإلكتروني مخفيا. يرجى الانتباه أن بإمكان بعض المستخدمين المتميزين كمديري الموقع مراسلتك حتى ولو اخترت تعطيل هذه الميزة.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
ar: تفعيل استمارة معلومات الاتصال الشخصية بشكل افتراضي للمستخدمين الجدد.

en: Changing this setting will not affect existing users.
ar: تغيير هذا الإعداد لا يؤثر على الأعضاء المسجلين.

en: Displaying contextual links
ar: عرض الروابط السياقية

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
ar: يتم توفير الروابط القياسية من طرف الوحدات لمنحك وصول سريع إلى المهام المرتبطة بمناطق من الصفحات بموقعك. مثلاً إذا كان لديك صندوق لقائمة مخصصة معروض على الشريط الجانبي لموقعك، فإن وحدات <em>القوائم</em> و <em>الصناديق</em> ستقوم بإضافة روابط لضبط الصندوق وتغيير القائمة. تقوم وحدة <em>الروابط القياسية</em> بجمع هذه الروابط بقائمة ليتم عرضها من طرف القالب. كما تقوم أيضاً هذه الروابط بإضافة كود جافاسكربت لإخفاء هذه الروابط مبدئياً ثم عرضها عند تمرير مؤشر الفأرة عليها.

en: Use contextual links
ar: استخدام الروابط السياقية

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
ar: استخدم الارتباطات السياقية لتنفيذ المهام المرتبطة بعناصر الصفحة.

en: Contextual links
ar: الروابط السياقية

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ar: توفر روابط سياقية لتفيذ إجراءات مرتبطة بعناصر في الصفحة.

en: Tracking user activity
ar: تتبع نشاط المستخدم

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
ar: بتمكين بلوكات مثل <em>المتصلون الآن</em> و <em>المستخدمون الجدد</em>، فإنك تسمح لمستخدمي الموقع بمتابعة المستخدمين الجدد والمتصلين الآن في نفس المكان.

en: Tracking content activity
ar: تتبع نشاط المحتوى

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
ar: بتفعيل صناديق مثل <em> أحدث الرسائل في المدونة </em>,<em>مواضيع جديدة في المنتدى</em> و <em>آخر التعليقات</em>, مستخدموا الموقع سيتمكنون بسرعة من مشاهدة المحتويات المضافة جديداً في الموقع.

en: View the administrative dashboard
ar: عرض لوحة التحكم الإدارية

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
ar: هذه المنطقة من لوحة التحكم فارغة. انقر على <em>تخصيص لوحة التحكم</em> لإضافة صناديق إليها.

en: DRAG HERE
ar: اسحب هنا

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
ar: توفر صفحة لوحة تحكم في واجهة الإدارة لتنظيم العمليات ومتابعة المعلومات الخاصة بموقعك.

en: Customize dashboard
ar: تخصيص لوحة التحكم

en: Clear log messages
ar: حذف رسائل السجل

en: This will permanently remove the log messages from the database.
ar: هذه العملية تقوم بحذف جميع رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: Database log cleared.
ar: تم حذف رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
ar: تقوم وحدة سجل قاعدة البيانات بتخزين جميع أحداث النظام في قاعدة البيانات. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة صفحة <a href="@dblog">وحدة سجل قاعدة البيانات</a> على موقع دروبال.

en: Monitoring your site
ar: مراقبة موقعك

en: Debugging site problems
ar: تصحيح مشاكل الموقع

en: Field validation errors
ar: أخطاء التحقق من صحة الحقل

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
ar: محاولة إنشاء حقل باستخدام اسم أطول من 32 حرف: %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
ar: محاولة إنشاء الحقل باسم %name والحقل موجود سابقا وهو نشط.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
ar: محاولة إنشاء الحقل باسم %name والحقل موجود سابقا ولكنه معطل.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
ar: محاولة إنشاء اسم الحقل %name والذي هو محجوز من قبل كينونة %type .

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
ar: محاولة إنشاء حقل من نوع غير معروف %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
ar: محاولة إنشاء حقل بنوع تخزين غير معروف %type.

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
ar: محاولة إنشاء مثيل للحقل @field_name بدون حزمة.

en: Enabling field types
ar: تفعيل أنواع الحقول

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
ar: توفر وحدة الحقل البنية الأساسية للحقول ولواحقها، أنواع الحقول وواجهات الإدخال توفر من وحدات إضافية. بعض الوحدات ضرورية، ويتم تفعيل الوحدات الاختيارية من <a href="@modules">صفحة إدارة الوحدات</a>. يتضمن دروبال أنواع الحقول التالية: العدد (ضروري)، النص (ضروري)، القائمة (ضروري)، التصنيف (اختياري)، الصورة (اختياري) والملف (اختياري)، وحدة الخيارات (ضروري) توفر واجهات إدخال وحدات الحقول الأخرى. يمكن توفير حقول وواجهات إضافية من طرف وحدات إضافية يمكنك إيجادها في <a href="@contrib">صفحة الوحدات الإضافية لدروبال</a>. وحدات الحقول والواجهات المفعلة حالياً هي:

en: Managing field data storage
ar: إدارة تخزين بيانات الحقل

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
ar: بإمكان مطوري وحدات الحقول استخدام <a href="@sql-store">وحدة تخزين حقل SQL</a> الافتراضي لتخزين بيانات حقولهم، أو استخدام وحدة إضافية، أو وحدة معدلة ومطورة باستخدام <a href="@storag-api">تخزين حقل API</a>.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ar: تقوم وحدة حقل تخزين SQL بتخزين بيانات الحقول بقاعدة البيانات. وهي وحدة تخزين الحقل الافتراضية. يمكن توفر آليات تخزين حقول أخرى على شكل وحدات إضافية. للمزيد من المعلومات حول الحقول، يرجى مراجعة <a href="@field-help">الحقل</a> على موقع دروبال.

en: Default SQL storage
ar: تخزين SQL افتراضياً

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
ar: يقوم يتخزين الحقول في قاعدة البيانات SQL المحلية، باستخدام جدول لكل حقل.

en: Field SQL storage
ar: حقل تخزين SQL.

en: Stores field data in an SQL database.
ar: يخزن بيانات الحقل في قاعدة بيانات SQL.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ar: توفر وحدة القائمة حقول متنوعة تسمح بتخزين قائمة من العناصر، لاستخدامها مع وحدة <em>الحقل</em>. عادة، يتم إدخال هذه العناصر عن طريق قائمة من خانات الاختيار أو أزرار التحديد. للمزيد من المعلومات حول هذه الحقول، يرجى مراجعة صفحة <a href="@field-help">الحقل</a> على موقع دروبال.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
ar: يخزن هذا الحقل خيارات ابتدائية مثل مشغل/معطل أو نعم/لا.

en: List (text)
ar: قائمة (نص)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
ar: تقوم واجهة 'خانة الاختيار/مربع التحديد' بعرض خانات اختيار إذا كان الخيار <em>عدد القيم</em> أكبر من 1 لهذا الحقل، وعرض مربعات التحديد في حالة العكس.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ar: وسوم HTML المسموح بها في التسميات: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ar: قيمة هذا الحقل محددة من طرف %function ولا يجب تغييرها.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عدد صحيح أو عشري.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عبارة نصية تتكون من 255 حرف كحد أقصى.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ar: قائمة القيم المسموحة: يجب أن تكون كل المفاتيح أعداد صحيحة.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
ar: تعريف أنواع حقول قائمة. تستخدم مع خيارات لإنشاء قائمة إختيارات.

en: This field stores a number in the database as an integer.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد صحيح.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد كسري.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد عشري.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ar: أدنى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أدنى.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ar: أقصى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أقصى.

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
ar: يسمح فقط بالأعداد و الفاصلة العشرية (@separator) في الحقل %field.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ar: توفر وحدة الخيارات خانات اختيار، مربعات تحديد، وأشكال أخرى لوحدة الحقل. للمزيد من المعلومات يرجى مراجعة <a href="@field-helo">صفحة المساعدة لوحدة الحقل</a>.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
ar: توفر وحدة النص أنواع مختلفة من الحقول النصية لوحدة الحقل. لا ينبغي لحقل نصي أن يحتوي إلا على نصوص عادية، أو كخيار، يمكنه أن يتضمن <a href="@filter-help">نص مرشح</a> من دروبال لمعالجة وسوم HTML بشكل آمن. يمكن للحقول النصية أن تكون في سطر واحد (حقل نصي) أو في عدة سطور (نص متعدد الأسطر)، أو قائمة منسدلة، خانة اختيار أو مربع اختيار لضمان تحكم أفضل في الإدخال. كما يمكنك التحقق من صحة الحقل وذلك بالسماح لقائمة محددة من القيم. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة صفحة <a href='@field-help'>الحقول</a> على موقع دروبال.

en: This field stores varchar text in the database.
ar: هذا الحقل يخز ن نص (varchar) في قاعدة البيانات.

en: Long text
ar: نص طويل

en: This field stores long text in the database.
ar: هذا الحقل يخزن نص طويل في قاعدة البيانات.

en: Long text and summary
ar: نص طويل وملخص

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
ar: هذا الحقل يخزن نص طويل في قاعدة البيانات مع ملخص اختياري للنص.

en: Filtered text (user selects text format)
ar: نص مرشح (يقوم المستخدم يتحديد تنسيق النص)

en: Summary input
ar: إدخال الملخص

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ar: يسمح هذا للمستخدمين بإدخال ملخص المحتوى، ليتم عرضه عوضاً عن النص المشذب، عند استخدام نوع العرض "الملخص أو المشذب".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
ar: %name : لا ينبغي للنص أن يكون أطول من %max حرف.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
ar: %name : لا ينبغي للملخص أن يكون أطول من %max حرف.

en: Summary or trimmed
ar: الملخص أو المشذب

en: Text area with a summary
ar: نص متعدد السطور مع ملخص

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ar: اتركه فارغا لاستخراج قيمة مشذبة من النص الكامل كملخص.

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
ar: يتطلب الحقل %field (@field_name) الويدجة %widget_type التي توفرها الوحدة %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
ar: لا يتم عرض الحقول غير النشطة ما لم يتم تفعيل الوحدات الأصلية لها. الحقول التالية غير مفعلة : !list

en: Edit field settings.
ar: تحرير إعدادات الحقل.

en: Change widget type.
ar: تغيير نوع الودجة

en: Edit instance settings.
ar: تعديل إعدادات المثيل.

en: Delete instance.
ar: حذف المثيل.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ar: لا يمكن إضافة الحقل %label لأنه مقفل.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء مثيل للحقل %label: @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
ar: لم تتم إضافة أية حقول. بإمكانك إضافة حقول جديدة في صفحة <a href="@link">إدارة الحقول</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في أي مكان يستخدم فيه. تؤثر هذه الإعدادات على كيفية تخزين المعلومات في قاعدة البيانات ولا يمكن تغييرها بعد إنشاء البيانات.

en: %field has no field settings.
ar: الحقل %field ليس له إعدادات.

en: Updated field %label field settings.
ar: تم تحديث إعدادات الحقل %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ar: فشل محاولة تحديث الحقل %label : %message.

en: Change widget
ar: تغيير widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
ar: نوع عنصر الاستمارة الذي تريد تقديمه للمستخدم أثناء إنشاء هذا الحقل في النوع %type.

en: Changed the widget for field %label.
ar: تم تغيير الويدجت للحقل %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
ar: حدثت مشكلة أثناء تغيير الويدجت للحقل %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
ar: هذا الحقل <strong>مقفل</strong> ولا يمكن حذفه.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ar: تم حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات فقط على الحقل %field عند استخدامه في النوع %type.

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في كل مكان يستخدم فيه. لا يمكن تغيير بعض الإعدادات، لأن هذا الحقل يحتوي مسبقا على بيانات.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في كل مكان يستخدم فيه.

en: %field field settings
ar: إعدادات الحقل %field

en: The default value for this field, used when creating new content.
ar: القيمة الافتراضية لهذا الحقل، تستخدم عند إنشاء محتوى جديد.

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ar: تعرض هذه القائمة كافة الحقول المستخدمة حاليا لتسهيل الرجوع إليها.

en: Save and add fields
ar: حفظ وإضافة الحقول

en: Field list
ar: قائمة الحقول

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Field UI
ar: واجهة الحقل

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ar: هذا الحقل يخزن معرف الملف (ID) على شكل عدد صحيح.

en: Enable <em>Display</em> field
ar: تفعيل الحقل <em>عرض</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ar: يسمح خيار العرض للمستخدمين باختيار ما إذا كان الملف يتم عرضه أثناء معاينة المحتوى.

en: Files displayed by default
ar: الملفات المعروضة بشكل افتراضي

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ar: ليس لهذا الإعداد مفعول إلا عند تفعيل خيار العرض.

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ar: مجلد فرعي اختياري في مجلد الرفع الذي ستخزّن فيه الملفات. لا تدرج خط مائلا لا قبل ولا بعد.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ar: يرجى إدخال قيمة مثل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB" (ميغابايت) لتحديد حجم الملف المسموح به. في حالة تركه فارغاً يتم تحديد حجم الملف بالحد الأقصى للرفع من إعدادات PHP (والذي قيمته حالياً <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
ar: تمكين حقل <em>الوصف</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ar: يسمح حقل الوصف للمستخدمين بإضافة وصف للملف المراد رفعه.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ar: يجب أن يحتوي الخيار "!name" على قيمة صحيحة. يمكنك تركه فارغاً أو إدخال قيمة من الشكل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB"(ميغابايت).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ar: قائمة اللواحق المسموح بها غير صحيحة. يرجى التأكد من عدم إدخال النقطة التي تسبق اللاحقة وفصل اللواحق بمسافة أو فاصلة.

en: Generic file
ar: ملف عام

en: Table of files
ar: جدول الملفات

en: Add a new file
ar: إضافة ملف جديد

en: Include file in display
ar: تضمين الملف في العرض

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ar: يمكن استخدام الوصف كتسمية لرابط الملف.

en: Files must be less than !size.
ar: يجب أن يكون حجم الملفات أقل من !size.

en: Allowed file types: !extensions.
ar: أنواع الملفات المسموح بها: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
ar: يجب أن تكون الصور بحجم !size بيكسل تماماً.

en: Images must be between !min and !max pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور بين !min و !max بيكسل.

en: Images must be larger than !min pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور أكبر من !min بيكسل.

en: Images must be smaller than !max pixels.
ar: يجب أن يكون حجم الصور أقل من !max بيكسل.

en: Attaching files to content
ar: إرفاق ملفات إلى المحتوى

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
ar: تسمح وحدة الملفات للمستخدمين بإرفاق ملفات مع المحتوى (مثلاً، ملف PDF، ملف إكسل، إلخ)، عند إضافة حقل <em>ملف</em> إلى نوع من المحتوى عن طريق <a href="@fieldui-help"><em>وحدة واجهة الحقل</em></a>. بإمكانك إضافة خيارات التحقق إلى حقل الملف، كتحديد حد أقصى لحجم الملف واللواحق المسموح بها.

en: Managing attachment display
ar: إدارة عرض الملفات المرفقة

en: Managing file locations
ar: إدارة أماكن الملفات

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترداد. انتهت مدة صلاحية استخدام هذه الاستمارة. يرجى إعادة محاولة تحميل الصفحة والطلب من جديد.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
ar: الملف المشار إليه بواسطة الحقل !name غير موجود.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
ar: فشل في محاولة رفع الملف الموجود في الحقل !name.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ar: لا يمكن إنشاء أو الوصول إلى دليل الرفع %directory لحقل الملف !name. وبذلك لا يمكن رفع ملف جديد إلى هذا الدليل، ولذلك تم إلغاء عملية الرفع.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
ar: خادمك غير قادر على عرض حالة تقدم رفع الملفات. هذا العرض يتطلب خادم أباتشي مع دعم PHP mod_php.

en: All roles may use this format
ar: بإمكان كل الأدوار استخدام هذا التنسيق

en: The text format ordering has been saved.
ar: تم حفظ ترتيب تنسيق النص.

en: Add text format
ar: إضافة تنسيق نص

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ar: يجب تمكين كل الأدوار لهذا التنسيق ولا يمكن تغييرها.

en: Filter processing order
ar: ترتيب معالجة المرشحات

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ar: يجب أن تكون أسماء تنسيقات النصوص فريدة. يوجد مسبقاً نسق باسم %name.

en: Added text format %format.
ar: تم إضافة تنسيق النص %format.

en: The text format %format has been updated.
ar: تم تحديث تنسيق النص %format.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Applying filters to text
ar: تطبيق المرشحات على النص

en: Defining text formats
ar: تعريف تنسيقات النص

en: Choosing a text format
ar: اختيار تنسيق نص

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ar: تحذير : قد تؤثر هذه الصلاحية على الأمن بحسب الطريقة التي يتم بها تكوين تنسيق النص.

en: Use the !text_format text format
ar: استخدام تنسيق النص !text_format

en: More information about text formats
ar: المزيد من المعلومات حول تنسيقات النص

en: Limit allowed HTML tags
ar: الحد من وسوم HTML المسموح بها

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ar: تحويل فواصل السطور إلى HTML (مثلا، <code>&lt;br&gt;</code> و <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ar: تحويل عناوين المواقع إلى روابط

en: Correct faulty and chopped off HTML
ar: تصحيح كود HTML الناقص أو الخاطئ

en: Display any HTML as plain text
ar: عرض كود HTML كنص عادي

en: Display basic HTML help in long filter tips
ar: عرض مساعدة لتعليمات HTML في النصائح الخاصة بالمرشحات

en: Add rel="nofollow" to all links
ar: إضافة rel="nofollow" إلى كل الروابط

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
ar: للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة <a href="@html-specifications">مواصفات اش.تي.ام.ال</a> بموقع W3C أو استخدام محرك البحث المفضل لإيجاد مواقع أخرى تقدم توضيحات أكثر حول اش.تي.ام.ال.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ar: يمكن إدخال معظم الأحرف غير المعهودة دون أية مشكلة.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ar: في حالة مواجهة مشاكل، حاول محارف كينونات HTML من الأمثلة الشائعة لذلك استخدام &amp; لعرض &. للحصول على قائمة كاملة، يرجى مراجعة صفحة <a href="@html-entities">كينونات HTML</a>. بعض الأحرف المتاحة تشمل:

en: No HTML tags allowed.
ar: لا يسمح بوسوم HTML.

en: Filters content in preparation for display.
ar: يرشح المحتوى لتحضيره للعرض.

en: By !author @time ago
ar: كتبها !author منذ @time

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
ar: تم حذف المنتدى %term وكل المنتديات الفرعية منه.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
ar: لا توجد حاويات أو منتديات متاحة. <a href="@container">إضافة حاوية</a> أو <a href="@forum">إضافة منتدى</a>.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
ar: المنتدى : تم حذف %term وكل المنتديات الفرعية منه.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
ar: تسمح لك وحدة المنتدى بإنشاء نظام مناقشة حسب الارتباطات بوظائف مشابهة لأدوات المنتدى الأخرى. المنتديات مفيدة لأنها تسمح للأعضاء بمناقشة مواضيع مختلفة مع ضمان الاحتفاظ بأرشيف جيد للمحادثات ما يسمح بتصفحها لاحقاً. في المنتدى، ينشر المستخدمون مشاركاتهم في تسلسل هرمي يسمح بتجميع وتصنيف المناقشات. هذا التسلسل الهرمي يتألف من:

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
ar: حاويات اختيارية (مثلاً، <em>الدعم الفني</em>)، والتي قد تحتوي على:

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
ar: المنتديات (مثلاً، <em>تثبيت دروبال</em>)، والتي قد تحتوي على:

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
ar: مواضيع المنتدى المرسلة من طرف المستخدمين (مثلاً، <em>كيفية إنشاء مواقع متعددة بدروبال</em>)، ما يؤدي إلى بداية النقاش لـ:

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
ar: التعليقات المرسلة من طرف المستخدمين (مثلاً، <em>لديك هذه الخيارات ...</em>).

en: Setting up forum structure
ar: إنشاء هيكل المنتدى

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
ar: قم بزيارة <a href="@forums">صفحة المنتديات</em> لوضع الحاويات والمنتديات الخاصة بمواضيع النقاشات.

en: Starting a discussion
ar: بدء مناقشة

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
ar: يقوم رابط <a href="@create-topic">موضوع منتدى</a> في صفحة <a href="@content-add">إضافة محتوى جديد</a> بإنشاء المشاركة الأولى لمناقشة جديدة أو موضوع.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
ar: تفعيل وحدة المنتدى يوفر عنصر قائمة افتراضي اسمه <em>المنتديات</em> في قائمة التصفح يشير إلى <a href="@forums">صفحة المنتديات</a>.

en: Moving forum topics
ar: نقل مواضيع المنتدى

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ar: بالإمكان نقل موضوع منتدى (وجميع التعليقات عليه) من منتدى إلى آخر بتعيين منتدى مختلف أثناء تعديل الموضوع. عند نقل موضوع من منتدى إلى آخر، فإن خيار <em>ترك نسخة مخفية</em> يقوم بإنشاء رابط في المنتدى الأصلي نحو مكانه الجديد.

en: Locking and disabling comments
ar: قفل وتعطيل التعليقات

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ar: اختيار <em>مغلق</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة. اختيار <em>مخفي</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة ويقوم بإخفاء كل التعليقات الموجودة..

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ar: تحتوي المنتديات على مواضيع مناقشات. استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: Use containers to group related forums.
ar: استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: A forum holds related forum topics.
ar: المنتدى يحوي مواضيع المناقشات المرتبطة.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
ar: ضبط عرض مواضيع المنتدى. قم بتنظيم منتدياتك على <a href="@forum-structure">صفحة هيكل المنتديات</a>.

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> لإضافة محتوى جديد في المنتدى.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ar: العنصر %forum عبارة عن حاوية، وليس منتدى. اختر واحد من المنتديات أدناه بدلا منه.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ar: <em>موضوع منتدى</em> يبدأ مناقشة جديدة في المنتدى.

en: Control forum hierarchy settings.
ar: التحقق من إعدادات التسلسل الهرمي للمنتديات.

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Provides discussion forums.
ar: توفر منتديات مناقشة.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ar: اتبع هذه الخطوات للتكوين ثم البدء باستخدام موقعك:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
ar: <strong>ابدأ بإضافة المحتوى</strong>: أخيرا يمكنك <a href="@content">إضافة محتوى جديد</a> لموقعك.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
ar: للمزيد من المعلومات، راجع المواضيع المعالجة في الفقرة التالية أو قم بزيارة <a href="@handbook">دليل دروبال على الإنترنت</a>. يمكنك أيضا المشاركة في المناقشات في <a href="@forum">منتديات دروبال</a> أو تصفح <a href="@support">مجموعة واسعة من خيارات الدعم</a> المتاحة.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
ar: توفر وحدة المساعدة <a href="@help-page">صفحات دعم</a> ونصائح لإرشادك في تكوين ثم استخدام الوحدات. هي نقطة البدء <a href="@handbook">لدليل دروبال على الإنترنت</a>. هذا الدليل يحتوي على معلومات أكثر إثراء، ومحدثة دوماً بمشاركات المستخدمين. الدليل على الإنترنت هو المرجع النهائي للوثائق. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل دروبال على الإنترنت لوحدة <a href="@help">المساعدة</a>.

en: Providing a help reference
ar: تقديم المساعدة المرجعية

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
ar: تعرض وحدة المساعدة تعليمات استخدام لكل وحدة مذكورة على <a href="@help">الصفحة الرئيسية للمساعدة</a>.

en: Providing context-sensitive help
ar: تقديم المساعدة السياقية

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
ar: تعرض وحدة المساعدة نصائح وتعليمات على مختلف الصفحات حسب الحاجة.

en: Edit %name style
ar: تعديل النمط %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
ar: نمط هذه الصور متوفر حالياً من طرف وحدة. انقر فوق زر "تجاوز الإعدادات الافتراضية" لتغيير هذه الإعدادات.

en: Image style name
ar: اسم نمط الصورة

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
ar: يُستعمل الاسم في العناوين URL للصور المولدة. استعمل الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلية (_) والشرطات(-) فقط.

en: Select a new effect
ar: اختيار تأثير جديد

en: Override defaults
ar: تجاوز الإعدادات الافتراضية

en: Update style
ar: تحديث النمط

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The image effect was successfully applied.
ar: تم تطبيق تأثير الصورة بنجاح.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
ar: تم تجاوز النمط %style لتكون قادراُ على تغيير إعداداته.

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Create new style
ar: إنشاء نمط جديد

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: The image style name %name is already in use.
ar: اسم النمط %name مستخدم حالياً.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ar: رجاء استخدم فقط أحرفا لاتينية صغيرة وأرقاما وشرطات سفلية (_) وشرطات (-) في أسماء الأشكال.

en: No replacement, just delete
ar: فقط حذف بدون تبديل

en: Replacement style
ar: نمط الاستبدال

en: Optionally select a style before deleting %style
ar: يمكنك اختيار نمط قبل حذف %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
ar: إذا كان هذا النمط قيد الاستخدام على الموقع، فيجب عليك اختيار نمط آخر ليحل محله. جميع الصور المولدة بهذا النمط سيتم حذفها نهائياً.

en: Style %name was deleted.
ar: تم حذف النمط %style.

en: Revert the %style style?
ar: استعادة النمط %style ؟

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
ar: استعادة هذا النمط سيحذف الإعدادات المعدلة ويستعيد الإعدادت الافتراضية المقدمة من طرف وحدة <em>@module</em>.

en: Edit %label effect
ar: تعديل التأثير %label

en: Add %label effect
ar: إضافة التأثير %label

en: Update effect
ar: تحديث التأثير

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ar: هل أنت متأكد من حذف التأثير @effect من النمط %style ؟

en: The image effect %name has been deleted.
ar: تم حذف تأثير الصورة %name.

en: !name must be an integer.
ar: يجب أن يكون !name عدد صحيح.

en: !name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون !name عدداً صحيحياً موجباً.

en: !name must be a hexadecimal color value.
ar: يجب أن يكون !name قيمة لون ست عشرية hexadecimal.

en: Width and height can not both be blank.
ar: لا يمكن للارتفاع والعرض أن يكون كلاهما فارغاً.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ar: الجزء من الصورة الذي سيتم إزالته عند قصها.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ar: لون الخلفية المستخدم في المناطق الفارغة من الصورة. استخدم ألوان الويب الست عشرية (هيكساديسيمال) (على سبيل المثال #FFFFFF للون الأبيض أو #000000 للون الأسود). اتركه فارغاً لاستخدام الشفافية للصور التي تدعم هذه الخاصية.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ar: لا توجد حاليا أية أشكال. <a href="!url">إضافة شكل جديد</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Sample original image
ar: مثال عن الصورة الأصلية

en: Sample modified image
ar: مثال عن الصورة المعدلة

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ar: تغيير الحجم لا يحترم أبعاد الصورة. ما قد يؤدي إلى الحصور على صور ممدة أو مضغوطة.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ar: المقياس يحافظ على نسبة الأبعاد الأصلية للصورة. إذا تم تعيين أحد الأبعاد، فسيتم حساب البعد الآخر تلقائياً.

en: Scale and crop
ar: القياس والاقتصاص

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
ar: يحذق القص أجزاء من الصورة لتحجيمها على الحجم المطلوب.

en: Desaturate
ar: إزالة الإشباع

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ar: إزالة الإشباع تحول صورة إلى تدرج رمادي.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ar: قد يؤدي تطبيق استدارة على الصورة إلى زيادة في أبعاد الصورة لتتناسب مع القطر.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit في %path (%mimetype، %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل تحجيم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على المسار %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في قص الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة وقصها باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في إلغاء تشبيع الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تدوير الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ar: يخزن هذا الحقل المعرف (ID) لملف الصورة على شكل عدد صحيح.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ar: إذا لم يتم رفع أي صورة، ستستخدم هذه الصورة للعرض.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ar: الحجم الأقصى المسموح به للصورة مكتوب بالشكل العرض×الارتفاع (مثلاً: 640×480). اترك الحقل فارغاً لعدم وضع قيود. إذا تم رفع صورة أكبر، سيتم تصغيرها لتتوافق مع الطول والعرض المحددين. تصغير حجم الصورة أثناء رفعها قد يؤدي إلى فقدان <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">بيانات EXIF</a> في الصورة.

en: Minimum image resolution
ar: الحد الأدنى لدقة الصورة

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ar: الحجم الأدنى المسموح به للصورة مكتوب بالشكل العرض×الارتفاع (مثلاً: 640×480). اترك الحقل فارغا لعدم وضع قيود. إذا تم رفع صورة أصغر، سيتم رفضها.

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
ar: يتم استخدام الخاصية Alt (النص البديل) في محركات البحث، قارئات الشاشة، وعند الفشل في تحميل الصورة.

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ar: محتوى الخاصية <em>Title</em> يظهر عند مرور مؤشر الفأرة فوق الصورة.

en: Height and width values must be numeric.
ar: يجب أن يكون كل من الارتفاع والعرض أعداد صحيحة.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
ar: يجب أن تكون قيم كل من الارتفاع والعرض محددة في حقل !name.

en: Preview image style
ar: معاينة نمط الصورة

en: no preview
ar: لا توجد معاينة

en: The preview image will be shown while editing the content.
ar: سيتم عرض معاينة الصورة أثناء تعديل المحتوى.

en: Manipulating images
ar: تعديل الصور

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
ar: استناداً إلى المكان الذي ستستخدم فيه: على سبيل المثال <em>profile-picture</em>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
ar: وصف مظهرها : مثلا <em>مربع-85×85</em>

en: Attaching images to content as fields
ar: إرفاق الصور إلى المحتوى كحقول

en: Administer image styles
ar: إدارة أنماط الصور

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
ar: إنشاء وتحرير أشكال لتوليد الصور المعدلة كالصور المصغرة.

en: No defined styles
ar: لا توجد أشكال معرفة

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ar: يجري توليد الصورة، حاول مجددا بعد قليل.

en: Error generating image.
ar: خطأ في توليد الصورة.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ar: تعذر توليد الصورة المشتقة الموجودة في %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ar: فشل في إنشاء مجلدات الأنماط: %directory

en: Generate image style
ar: توليد نمط صورة

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: List the current image styles on the site.
ar: قائمة أنماط الصور بالموقع.

en: Add style
ar: إضافة نمط

en: Add a new image style.
ar: إضافة نمط صورة جديد

en: Configure an image style.
ar: إعداد نمط صورة.

en: Delete an image style.
ar: حذف نمط صورة

en: Revert style
ar: استعادة النمط

en: Revert an image style.
ar: استعادة نمط صورة

en: Edit image effect
ar: تغيير تأثير الصورة

en: Delete image effect
ar: حذف تأثير الصورة

en: Add image effect
ar: إضافة تأثير الصورة

en: Add a new effect to a style.
ar: إضافة تأثير جديد للنمط.

en: Provides image manipulation tools.
ar: توفر أدوات لمعالجة الصور.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
ar: استخدم <em>اللغة المخصصة</em> أدناه إذا لم تتوفر اللغة التي تريدها في القائمة.

en: Path prefix language code
ar: كود لغة بادئة المسار

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
ar: كود اللغة أو نص مخصص آخر مستخدم كبادئة مسار للكشف عن اللعة بواسطة الرابط، إذا كانت إعدادات <em>الكشف والتحديد</em> الخاصة بك تستخدم بادئة مسار الرابط. بالنسبة للغة المبدئية، بالإمكان ترك هذه القيمة فارغة. <strong>تغيير هذه القائمة قد يؤدي إلى تعطيل الروابط الحالية. استخدم هذا الإعداد بحذر.</strong> مثلاً: استخدام "deutsch" كرمز لبادئة المسار للروابط المؤدية إلى الصفحات باللغة الألمانية، كما هو الحال في المثال : "example.com/deutsch/contact"

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Part of the URL that determines language
ar: جزء من الرابط الذي يحدد اللغة

en: Request/session parameter
ar: إعداد الطلب/الجلسة

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ar: اسم إعداد الطلب/الجلسة المستخدم لتحديد اللغة المرغوبة.

en: Filter translatable strings
ar: فلترة النصوص القابلة للترجمة

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
ar: هل أنت متأكد من إعادة تعيين تنسيقات التواريخ في %language والعودة إلى الإعدادات الافتراضية العالمية؟

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
ar: إعادة التعيين تحذف جميع تنسيقات التواريخ المترجمة لهذه اللغة. لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
ar: تسمح وحدة الترجمة بعرض موقعك بلغات أخرى غير الإنجليزية الافتراضية، وليكون الموقع أيضاً متعدد اللغات. تعمل وحدة الترجمة عن طريق الحفاظ على قاعدة بيانات للترجمات، وتحليل النص المراد عرضه. عند توفر ترجمة للنص باللغة المراد عرضها، يتم استخدام الترجمة بدلاً من النص الأصلي. وعند عدم توفر الترجمة، يتم عرض النص الأصلي، ثم يتم حفظ النص الأصلي في حال عدم وجود ترجمة لتتم مراجعته من طرف مترجم. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@locale">وحدة الترجمة</a> على الإنترنت.

en: Translating interface text
ar: ترجمة نص الواجهة

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
ar: يمكن توفير ترجمات نصوص واجهة دروبال بواسطة:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
ar: الترجمة من موقعك باستخدام <a href='@translate'>واجهة الترجمة</a> المتكاملة مع وحدة المحلية.

en: Configuring a multilingual site
ar: ضبط موقع متعدد اللغات

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
ar: إضافة لغة لاستخدامها في موقعك. إذا لم تكن اللغة المطلوبة متاحة في القائمة المنسدلة <em>اسم اللغة</em>، انقر على اللغة المخصصة وأدخل رمز اللغة والتفاصيل الأخرى يدوياً. عند تعيين اللغة بشكل يدوي، تأكد من إدخال رمز اللغة القياسي، ليكون مفهوم من طرف المتصفحات لكي تستطيع استخدام اللغة المناسبة.

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
ar: راجع <a href="@languages">صفحة اللغات</a> للمزيد من المعلومات حول إضافة لغات أخرى.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
ar: تستورد هذه الصفحة النصوص المترجمة من ملف Gettext (<em>.po</em>) واحد. موفر عادة كجزء من حزمة ترجمة (كل حزمة ترجمة يمكن أن تحتوي على عدة ملفات <em>.po</em>)، قد يحتاج ملف <em>.po</em> أن يستورد بعد ترجمة خارجية في برنامج جيتتكست. قد تكون عملية استيراد ملف <em>.po</em> بطيئة نوعاً ما.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
ar: تسمح هذه الصفحة للمترجم بالبحث عن النصوص المترجمة وغير المترجمة، ويتم استخدامها لإنشاء أو تعديل الترجمات. (ملاحظة : لمهام الترجمة على عدة نصوص، من الأفضل <a href="@export">تصدير</a> النصوص لتعديلها باستخدام برنامج ترجمة من نوع Gettext.) يمكن أن تقتصر عملية البحث على نصوص موجودة في مجموعة معينة أو في لغة معينة.

en: Administer languages
ar: إدارة اللغات

en: Translate interface texts
ar: ترجمة نصوص الواجهة

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب خيارات كشف لغة المحتويات. إذا توافر محتوى بلغة معروفة، سيتم عرضه.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب أساليب الكشف عن اللعات لنص واجهة المستخدم. إذا توفرت نسخة نص مترجمة من واجهة المستخدم في اللغة المحددة، فسيتم عرضها.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
ar: تحديد اللغة من عنوان الرابط (بادئة المسار أو النطاق).

en: Determine the language from a request/session parameter.
ar: تحديد اللغة من تكوين معامل الطلب/الجلسة.

en: Follow the user's language preference.
ar: تتبع إعدادات اللغة الخاصة بالمستخدم.

en: Determine the language from the browser's language settings.
ar: تحديد اللغة من إعدادات اللغة للمتصفح.

en: Language switcher (@type)
ar: مبدل اللغة (@type)

en: Detection and selection
ar: الكشف والتحديد

en: URL language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في عنوان الرابط

en: Session language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في الجلسة

en: Localize
ar: المحليات

en: Localize date formats
ar: ترجمة تنسيقات التواريخ

en: Reset date formats
ar: إعادة تعيين تنسيقات التواريخ

en: Reset localized date formats to global defaults
ar: إعادة تعيين تنسيقات التواريخ المحلية إلى التنسيقات الافتراضية

[ctx: Long month name]
en: January
ar: يناير

[ctx: Long month name]
en: February
ar: فبراير

[ctx: Long month name]
en: March
ar: مارس

[ctx: Long month name]
en: April
ar: أبريل

[ctx: Long month name]
en: May
ar: مايو

[ctx: Long month name]
en: June
ar: يونيو

[ctx: Long month name]
en: July
ar: يوليو

[ctx: Long month name]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: Long month name]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: Long month name]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: Long month name]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: Long month name]
en: December
ar: ديسمبر

en: add link
ar: إضافة رابط

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
ar: لا توجد روابط قائمة حالياً. <a href="@link">إضافة رابط</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
ar: النص المستخدم لهذا الرابط في القائمة.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا اخترت هذا الخيار وكان للعنصر أبناء، فإن قائمته ستظهر دائماً بشكل موسع.

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، ترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف رابط القائمة المخصص %item؟

en: The menu link %title has been deleted.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ar: هل أنت متأكد من إعادة تعيين الرابط %item والعودة إلى القيم الافتراضية؟

en: The menu link was reset to its default settings.
ar: تم إعادة تعيين رابط القائمة إلى إعداداته الافتراضية.

en: No Main links
ar: لا يوجد أي رابط رئيسي

en: Source for the Main links
ar: مصدر الروابط الرئيسية

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ar: تحديد ما ينبغي عرضه كروابط رئيسية (عادة في أعلى الصفحة).

en: No Secondary links
ar: لا يوجد أي رابط ثانوي

en: Source for the Secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ar: تم حذف القائمة المخصصة %title وجميع روابطها.

en: Deleted menu link %title.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
ar[0]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابط قائمة واحد في %title. سيتم حذفه (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[1]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابط قائمة واحد في %title. سيتم حذفه (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[2]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن رابطا قائمة إثنان في %title. سيتم حذفهما (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[3]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count روابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[4]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count رابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).
ar[5]: <strong>تحذير:</strong> يوجد الآن @count رابط قائمة في %title. سيتم حذفها (العناصر المعينة من طرف النظام يتم إعادة تعيينها).

en: Managing menus
ar: إدارة القوائم

en: Displaying menus
ar: عرض القوائم

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ar: بعد قيامك بإنشاء قائمة، يجب عليك تفعيل واختيار موضع الصندوق المرتبط بها عن طريق صفحة <a href="@blocks">إدارة الصناديق</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ar: بإمكانك تفعيل الصندوق المنشأ حديثاً لهذه القائمة على <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ar: لكل قائمة صندوق مرتبط بها يتم التحكم فيه في صفحة <a href="@blocks">إدارة الصناديق</a>.

en: Administer menus and menu items
ar: إدارة القوائم وعناصر القائمة

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ar: تعرض الروابط ذات الوزن الخفيف قبل الروابط ذات الوزن الثقيل.

en: Available menus
ar: القوائم المتوفرة

en: The menus available to place links in for this content type.
ar: القوائم المتوفرة لوضع روابط لهذا النوع من المحتوى.

en: Default parent item
ar: العنصر اﻷب الافتراضي

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ar: اختر عنصر القائمة الذي سيصبح العنصر اﻷب الافتراضي للروابط الجديدة في استمارات إنشاء المحتوى.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
ar: إضافة قوائم جديدة للموقع, تعديل قوائم موجودة, و إعادة تسمية وتنظيم روابط القائمة.

en: Parent menu items
ar: عناصر قائمة الأب

en: Edit menu link
ar: تحرير رابط القائمة

en: Reset menu link
ar: إعادة تعيين رابط القائمة

en: Delete menu link
ar: حذف رابط القائمة

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
ar: تحتوي قائمة <em>الإبحار</em> على الروابط المخصصة لزوار الموقع. تتم إضافة روابط إلى هذه القائمة تلقائياً من طرف بعض الوحدات.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ar: تحتوي قائمة <em>المستخدم</em> على الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم، كرابط 'تسجيل الخروج'.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ar: تحتوي قائمة <em>الإدارة</em> على روابط المهام الإدارية.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
ar: لا يوجد أي نوع محتوى متوفر. <a href="@link">إضافة نوع محتوى</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
ar: اسم نوع من المحتوى "الذي يظهر للمستخدمين". سيتم عرض هذا النص كعنصر قائمة في صفحة <em>إضافة محتوى جديد</em>. من الأفضل أن يحتوي هذا النص على حروف، أرقام وفراغات فقط. يجب أن يكون هذ الاسم فريداً.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ar: وصف هذا النوع من المحتوى. سيتم عرض هذا النص في صفحة <em>إضافة محتوى جديد</em>.

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ar: سيتم عرض هذا النص في أعلى الصفحة أثناء إنشاء أو تعديل هذا النوع من المحتوى.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
ar: المستخدمون الذين لهم صلاحية <em>إدارة المحتوى</em> يمكنهم تجاوز هذه الخيارات.

en: Display author and date information.
ar: عرض معلومات المؤلف والتاريخ.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
ar[0]: %type مستخدم من طرف محتوى واحد على موقعك. لن تتمكن من عرضه أو تعديله بشكل صحيح، إذا قمت بحذف هذا النوع من المحتوى.
ar[1]: %type مستخدم من طرف محتوى واحد على موقعك. لن تتمكن من عرضه أو تعديله بشكل صحيح، إذا قمت بحذف هذا النوع من المحتوى.
ar[2]: %type مستخدم من طرف محتويان إثنان على موقعك. لن تتمكن من عرضهما أو تعديلهما بشكل صحيح، إذا قمت بحذف هذا النوع من المحتوى.
ar[3]: %type مستخدم من طرف @count محتويات على موقعك. لن تتمكن من عرضها أو تعديلها بشكل صحيح، إذا قمت بحذف هذا النوع من المحتوى.
ar[4]: %type مستخدم من طرف @count محتوى على موقعك. لن تتمكن من عرضها أو تعديلها بشكل صحيح، إذا قمت بحذف هذا النوع من المحتوى.
ar[5]: %type مستخدم من طرف @count محتوى على موقعك. لن تتمكن من عرضها أو تعديلها بشكل صحيح، إذا قمت بحذف هذا النوع من المحتوى.

en: Publish selected content
ar: نشر المحتوى المحدد

en: Unpublish selected content
ar: إلغاء نشر المحتوى المحدد

en: Promote selected content to front page
ar: ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Demote selected content from front page
ar: إلغاء ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Make selected content sticky
ar: ثبت المحتوى المحدد

en: Make selected content not sticky
ar: إلغاء تثبيت المحتوى المحدد

en: Delete selected content
ar: حذف المحتوى المحدد

en: Deleted @count posts.
ar: تم حذف @count مشاركة.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هذين العنصرين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ar: لم تقم بإنشاء أي أنواع محتوى. إذهب إلى  <a href="@create-content">صفحة إنشاء أنواع المحتوى</a> من أجل إنشاء نوع محتوى جديد.

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ar: أوضح التغيرات التي أجريتها. هذا التوضيح سيساعد باقي المؤلفين على فهم أسباب التغييرات.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ar: العلامات المميزة (tokens) المتعلقة بعناصر المحتوى، أو "العقد".

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: The main body text of the node.
ar: متن النص الرئيسي للعقدة.

en: The summary of the node's main body text.
ar: ملخص متن النص الرئيسي للعقدة.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول إلى المحتوى إلى إعادة البناء. <a href="@node_access_rebuild">إعادة بناء الصلاحيات</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
ar: تقوم وحدة العقدة بالتحكم في إنشاء، تعديل، حذف، إعداد وعرض المحتوى الرئيسي للموقع. عناصر المحتوى (<strong>العقد</strong>) التي تديرها وحدة العقد يتم عرضها عادة كصفحات بالموقع الخاص بك، وتتضمن عنوان، عدد معين من البيانات (المؤلف، تاريخ الإنشاء، نوع المحتوى، ... إلخ) وبعض الحقول الاختيارية التي يمكن أن تحتوي نصوص أو أنواع أخرى من البيانات (يتم التحكم في الحقول من طرف <a href="@field">وحدة الحقول</a>). للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@node">وحدة العقد</a> على الإنترنت.

en: Creating content
ar: إنشاء محتوى

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
ar: عندما يتم إنشاء محتوى جديد، تقوم وحدة العقده بتخزين المعلومات الأساسية ذات الصلة بهذا المحتوى وهي تشمل المؤلف، تاريخ الإنشاء، و <a href="@content-type">نوع المحتوى</a>.كما يتم أيضا التحكم في <em>خيارات النشر</em>، فهي تسمح بتحديد ما إذا كان سيتم نشر المحتوى أم لا، ترقيته إلى الصفحة الرئيسية، و/أو تثبيته في أعلى قائمة المحتويات. يمكن ضبط الإعدادات الافتراضية لكل <a href="@content-type">نوع محتوى</a> على موقعك.

en: Creating custom content types
ar: إنشاء أنواع محتوى مخصصة

en: Administering content
ar: إدارة المحتوى

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
ar: تسمح لك صفحة <a href="@content">إدارة المحتوى</a> بمتابعة وإدارة المحتوى على موقعك.

en: Creating revisions
ar: إنشاء المراجعات

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ar: تتيح أيضاً وحدة العقد إنشاء عدة نسخ من أي محتوى، واستعادة النسخ السابقة باستخدام إعدادات <em>معلومات المراجعة</em>.

en: User permissions
ar: صلاحيات المستخدم

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
ar: تقدم وحدة العقد عدد معين من الصلاحيات المتوفرة لكل نوع من المحتوى، يمكن ضبطها لكل دور في صفحة <a href="@permissions">الصلاحيات</a>.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ar: بإمكان كل نوع محتوى أن يحتوي على حقول، تصرفات، وصلاحيات منفصلة على حدة.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ar: يمكن عرض عناصر المحتوى باستخدام أساليب مختلفة من العرض: الملخص، المحتوى الكامل، الطباعة، RSS، ... إلخ. <em>الموجز</em> هو تنسيق قصير يستخدم عادة في صفحات السرد التي تحتوي على عناصر عديدة من المحتوى. <em>المحتوى الكامل</em> يستخدم عادة عند عرض المحتوى في صفحته الخاصة.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ar: هنا يمكنك تحديد الحقول التي سيتم عرضها أو إخفاؤها لكل وضع عرض لنوع المحتوى %type، وتحديد كيفية عرض الحقول في كل وضع عرض.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
ar: تسمح لك المراجعات بتعقب الاختلافات بين مختلف نسخ المحتوى الخاص بك، واستعادة النسخ قديمة.

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Search result
ar: نتيجة البحث

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
ar: تم تعديل محتوى هذه الصفحة من طرف مستخدم آخر، أو أنت من قام بالقيام بالتغييرات باستخدام هذا النموذج. لذلك، لا يمكن حفظ تعديلاتك.

en: Administer content types
ar: إدارة أنواع المحتوى

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: View published content
ar: مشاهدة المحتوى المنشور

en: Access the content overview page
ar: الوصول إلى صفحة النظرة العامة على المحتوى

en: Bypass content access control
ar: تجاوز صلاحيات الوصول إلى المحتوى

en: View content revisions
ar: مشاهدة مراجعات المحتوى

en: Revert content revisions
ar: استعادة مراجعات المحتوى

en: Delete content revisions
ar: حذف مراجعات المحتوى

en: View own unpublished content
ar: مشاهدة محتواه غير المنشور

en: Content is sticky at top of lists
ar: المحتوى مثبت أعلى القوائم

en: Content is promoted to the front page
ar: المحتوى مرقى إلى الصفحة الرئيسية

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Number of recent content items to display
ar: عدد عناصر المحتوى الجديدة التي سيتم عرضها

en: Show block for specific content types
ar: عرض صندوق لنوع معين من المحتوى

en: Welcome to @site-name
ar: مرحبا بك في @site-name

en: No front page content has been created yet.
ar: لم يتم حتى الآن إنشاء محتوى للصفحة الرئيسية.

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Change the author of content
ar: غيّر مؤلف الموضوع

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Unpublish content containing keyword(s)
ar: إلغاء نشر محتوى يتضمن الكلمات المفتاحية

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ar: سيتم إلغاء نشر المحتوى إذا كان يحتوي على أي من العبارات الواردة أعلاه. استخدم قائمة عبارات مفصولة بفواصل، العبارات حساسة لحالة الأحرف. مثال : مسلي، مباراة،"شركة"

en: Node Access Permissions
ar: صلاحيات الوصول إلى العقدة

en: One permission in use | @count permissions in use
ar[0]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[1]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[2]: صلاحيتان مستخدمتان
ar[3]: @count صلاحيات مستخدمة
ar[4]: @count صلاحية مستخدمة
ar[5]: @count صلاحية مستخدمة

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ar: إدارة أنواع المحتوى، بما في ذلك الحالات الافتراضية والترقية إلى الصفحة الرئيسية وإعدادات التعليقات، الخ.

en: Edit content type
ar: تحرير نوع المحتوى

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
ar: هذا الموقع متوافق مع هوية <a href="@openid-net">OpenID</a>، وسيلة آمنة لتسجيل الدخول في العديد من المواقع باستخدام اسم مستخدم واحد وكلمة مرور واحدة. هوية OpenID يمكن أن تقلل من ضرورة التحكم في العديد من أسماء المستخدم وكلمات المرور للعديد من المواقع.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
ar: إذا كانت لديك هوية OpenID، قم بإدخال عنوان رابط الخادم الخاص بهوية OpenID أدناه (مثلاً: myusername.openidprovider.com). في المرة القادمة التي تقوم بها بتسجيل الدخول، يمكنك استخدام هذا الرابط بدلاً من اسم المستخدم وكلمة المرور. يمكنك اختيار أكثر من خادم OpenID إذا أردت، فقط قم بإضافتهم هنا.

en: Logging in with OpenID
ar: الدخول باستخدام OpenID

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
ar: لتسجيل الدخول باستخدام هوية OpenID، يجب أن يكون للمستخدم معرف OpenID مسبقاً. عندها يمكنهم إنشاء حسابات على الموقع باسخدام معرف OpenID الخاص بهم، ربط هوية أو عدة هويات OpenID بحسابهم، وتسجيل الدخول باستخدام معرف OpenID. هذا يخفف من عناء التسجيل، ويمنح المستخدمين المزيد من الراحة والأمن. نظراً إلى أن نظام هوية OpenID لا تضمن صحة حساب المستخدم، فإن التحقق من البريد الإلكتروني يبقى ضرورياً. أثناء تسجيل الدخول، يظهر للمستخدمين خيار لإدخال عنوان رابط معرف OpenID والذي يبدو على الشكل: <em>mon-nom.openidprovider.com</em>. يقوم الموقع بالاتصال بسيرفر OpenID، ويطلب التحقق من هوية المستخدم. إذا كان المستخدم مسجل الدخول مسبقاً بخادم OpenID الخاص به، يقوم الخادم بالرد على الموقع، والمصادقة على المستخدم. أما إذا لم يكن مسجل الدخول، فسيقوم خادم OpenID بطلب كلمة مرور المستخدم. في كل الحالات، الموقع لا يسجل كلمة مرور معرف OpenID الخاصة بالمستخدم.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
ar: بعد التحقق من صحة بريدك الإلكتروني، يمكنك تسجيل الدخول باستخدام هوية OpenID.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
ar: عذراً، هذه ليست هوية OpenID صحيحة. تأكد من إدخال معرف الهوية بشكل صحيح.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
ar: أكمل التسجيل بملأ النموذج أدناه. إذا كان لديك حساب فيمكنك <a href="@login">تسجيل الدخول</a> الآن وإضافة معرف OpenID الخاص بك من صفحتك الشخصية.

en: @title dialog
ar: حوار @title

en: Creating aliases
ar: إنشاء بدائل

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
ar: <em>member/jane-smith</em> هو بديل المسار الداخلي <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
ar: <em>about-us/team</em> هو بديل المسار الداخلي <em>node/456</em>

en: Managing aliases
ar: إدارة المسارات

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
ar: توفر وحدة المسار طريقة لبحث وعرض <a href="@aliases">قائمة بجميع البدائل</a> قيد الاستخدام بموقعك. يمكن إضافة، تعديل وحذف البدائل من هذه القائمة.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ar: البديل يعين مسار مختلف لمسار رابط موجود. مثل البديل'حول-الموقع' لمسار الرابط 'node/1'. يمكن لمسار رابط أن يكون له عدة بدائل.

en: Administer URL aliases
ar: إدارة بدائل المسارات

en: Create and edit URL aliases
ar: إنشاء وتحرير بدائل المسارات

en: The alias is already in use.
ar: البديل مستخدم مسبقاً.

en: Enabling execution of PHP in text fields
ar: تمكين PHP في الحقول النصية

en: Use PHP for settings
ar: استخدام PHP للإعدادات

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
ar: تم تعطيل وحدة PHP. برجاء الانتباه إلى أن أي محتوى موجود الآن و يحتوي على كود PHP سوف يظهر الكود كنص عادي. قد يسبب هذا خطورة على أمن الموقع و يقوم بعرض بعض المعلومات الحساسة إذا ما تم استخدامها في كود PHP.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
ar: يمكن استخدام وحدة الاستبيان لإنشاء استبيانات أو أسئلة بسيطة تعرض خيارات للتصويت. الاستبيان هو طريقة جيدة لتلقي آراء الزوار والمستخدمين. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@poll">وحدة الاستطلاع</a>.

en: Creating a poll
ar: إنشاء استبيان

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
ar: بإمكان المستخدمين إنشاء استبيان بالنقر فوق الاستبيان في صفحة <a href="@add-content">إضافة محتوى جديد</a>، ثم كتابة سؤال، والأجوبة المحتملة وتعيين القيمة المبدئية لعدد اﻷصوات. كما يمكن أيضاً تحديد الحالة (مغلق أو مفتوح) والمدة (الفترة التي يبقى فيها الاستطلاع مفتوح للتصويت).

en: Viewing polls
ar: عرض الاستبيانات

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
ar: بإمكانك زيارة صفحة <a href="@poll">الاستبيانات</a> لعرض جميع الاستبيانات الحالية، ويمكنك أيضاً تفعيل صندوق <em>أحدث  الاستبيانات</em> على صفحة <a href="@blocks">إدارة الصناديق</a>. وللمشاركة في استبيان معين أو عرض نتائجه، انقر على ذلك الاستبيان.

en: Vote on polls
ar: المشاركة في الاستبيانات

en: Cancel and change own votes
ar: إلغاء أو تعديل تصويته على الاستبيانات

en: Your vote was cancelled.
ar: تم إلغاء تصويتك.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
ar: لتفعيل تصفح هذا الحقل حسب القيمة، أدخل عنواناً لصفحة النتائج. يتم تعويض كلمة <code>%value</code> بالقيمة المناسبة. مثال على عنوان الصفحة "المستخدمون الذين لونهم المفضل هو %value". وهذه الميزة لا تستخدم إلا للحقول العامة.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
ar: لتفعيل تصفح هذا الحقل حسب القيمة، أدخل عنواناً لصفحة النتائج. مثال على عنوان الصفحة "الأعضاء الذين لديهم عمل". وهذه الميزة لا تستخدم إلا للحقول العامة.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
ar: تسمح وحدة الملف الشخصي لإداريي الموقع بتعريف حقول مخصصة (كالبلد، الاسم، اللقب والسن) لملفات المستخدمين، والتي سيتم عرضها لاحقاً في <a href="@user">الصفحة الشخصية</a>. مما يسمح لمستخدمي الموقع بتبادل المزيد من المعلومات المتعلقة بهم، ويمكن أن يساعد المواقع الاجتماعية على تنظيم المستخدمين حسب معلومات معينة. للمزيد يرجى مراجعة صفحة الدليل حول <a href="@profile">وحدة الملف الشخصي</a>.

en: Adding fields to the default profile
ar: إضافة حقول إلى الملف الافتراضي

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
ar: لتوفير إمكانية إدخال معلومات إضافية للمستخدمين حول أنفسهم، تسمح وحدة Profile بإضافة حقول إضافية للملف الشخصي المبدئي للمستخدم. أمثلة عن الإضافات الكلاسيكية: <em>العنوان</em>، <em>المؤسسة</em>، <em>السن</em> أو <em>الهوايات</em>.

en: User information pages
ar: صفحات معلومات المستخدم

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
ar: تسمح وحدة الملف الشخصي بتفعيل روابط لعرض المزيد من المعلومات حول مستخدمي الموقع. يمكنك عرض <a href="@profile">صفحة بقائمة المستخدمين</a>، وصفحات معينة بالنقر على الحقول التي توفر رابط من أي ملف مستخدم. على سبيل المثال، قائمة <a href="@profile-country">المستخدمين القاطنين بكندا</a> على موقع دروبال تعرض جميع المستخدمين الذين أدخلوا <em>كندا</em> في حقل <em>البلد</em> على ملفهم الشخصي.

en: Author information block
ar: صندوق معلومات المؤلف

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
ar: هذه الصفحة تسرد الحقول المخصصة الموجودة التي يمكن عرضها على صفحة <em>حسابي</em> لمستخدم ما. لتوفير هيكلية معينة، يمكن وضع الحقول المتشابهة أو المشتركة في فئة ما. لإضافة فئة جديدة (أو تعديل فئة موجودة)، قم بتعديل حقل من ملف المستخدم و غير اسم الفئة.

en: The active search modules have been changed.
ar: تم تغيير وحدات البحث المفعلة.

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Searching content and users
ar: البحث عن المحتوى والمستخدمين

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
ar: المستخدمون الذين لديهم صلاحية <em>استخدام البحث</em> يمكنهم استخدام صندوق البحث و <a href="@search">صفحة البحث</a>. المستخدمون الذين لديهم صلاحية <em>مشاهدة المحتوى المنشور</em> يمكنهم البحث عن المحتوى الذي يحتوي على كلمات معينة. المستخدمون الذين لديهم صلاحية <em>عرض الصفحات الشخصية للمستخدمين</em> يمكنهم البحث عن المستخدمين عن طريق كلمات معينة، والمستخدمون الذين لديهم صلاحية <em>إدارة المستخدمين</em> يمكنهم البحث عن المستخدمين عن طريق بريدهم الإلكتروني. بالإضافة إلى ذلك، المستخدمون الذين لديهم صلاحية <em>استخدام البحث المتقدم</em> يمكنهم إيجاد المحتويات باستخدام أساليب البحث وفلترة أكثر تعقيداً بتحديد خيار <em>البحث المتقدم</em> على <a href="@search">صفحة البحث</a>.

en: Indexing content with cron
ar: فهرسة المتحوى بمجدول الأعمال (كرون)

en: Configuring search settings
ar: ضبط إعدادات البحث

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
ar: وحدة البحث تتضمن <em>صندوق بحث</em> افتراضي, والذي يمكن تفعيله وضبطه من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>. الصندوق سيظهر فقط للمستخدمين الذي لديهم صلاحية <em>البحث ضمن المحتوى</em>.

en: Extending Search module
ar: توسيع وحدة البحث

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
ar: <ul>
    <li>تحقق من كتابة الكلمات بشكل صحيح.</li>
    <li>احذف علامات الاقتباس حول العبارة للبحث عن كل كلمة على انفراد <em>مرأب السيارة</em> غالباً تعطي نتائج أكثر من <em>&quot;مرأب السيارة&quot;</em>.</li>
    <li>حاول توسيع نطاق البحث باستخدام <em>OR</em>. <em>مرأب OR سيارة</em> غالباً تعطي نتائج أكثر من <em>مرأب سيارة</em>.</li>
    </ul>

en: Administer search
ar: إدارة البحث

en: Use search
ar: استخدام البحث

en: Use advanced search
ar: استخدام البحث المتقدم

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
ar: ضبط إعدادات البحث وخيارات الفهرسة.

en: Choose a set of shortcuts to use
ar: اختر مجموعة اختصارات لاستخدامها

en: Choose a set of shortcuts for this user
ar: اختر مجموعة اختصارات لهذا المستخدم

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
ar: أنت تستخدم الآن مجموعة الاختصارات الجديدة %set_name. يمكنك تغييرها من خلال هذه الصفحة أو <a href="@switch-url">التغيير لمجموعة مختلفة</a>.

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات الجديدة %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ar: أنت تستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: Change set
ar: تغيير المجموعة

en: The shortcut set has been updated.
ar: تم تحديث مجموعة الاختصارات.

en: Add new shortcut
ar: إضافة اختصار جديد

en: Editing @shortcut
ar: تغيير @shortcut

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: The path to the shortcut.
ar: مسار الاختصار.

en: The link must correspond to a valid path on the site.
ar: يجب أن يؤدي الرابط إلى مسار صحيح على الموقع.

en: The shortcut %link has been updated.
ar: تم تحديث الاختصار %link.

en: Added a shortcut for %title.
ar: إضافة اختصار إلى العنوان %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
ar: هل أنت متأكد من حذف الاختصار %title؟

en: The shortcut %title has been deleted.
ar: تم حذف الاختصار %title.

en: Unable to add a shortcut for %title.
ar: لا يمكن إضافة اختصار إلى %title.

en: Adding and removing shortcuts
ar: إضافة وحذف الاختصارات

en: Displaying shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Administer shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: @shortcut_set shortcuts
ar: اختصارات @shortcut_set

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ar: إضافة إلى اختصارات %shortcut_set

en: Add to shortcuts
ar: إضافة إلى الاختصارات

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ar: حذف من اختصارات %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ar: حذف من الاختصارات

en: Edit shortcuts
ar: تحرير الاختصارات

en: Add shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Edit shortcut
ar: تعديل اختصار

en: Delete shortcut
ar: حذف اختصار

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ar: يتيح للمستخدمين إدارة قوائم مطوّعة للروابط المقصرة.

en: Value @value is TRUE.
ar: قيمة @value هي TRUE.

en: Value @value is FALSE.
ar: قيمة @value هي FALSE.

en: Value @value is NULL.
ar: قيمة @value هي NULL.

en: Value @value is not NULL.
ar: قيمة @value هي not NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
ar: القيمة @first تساوي القيمة @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
ar: القيمة @first لا تساوي القيمة @second.

en: Value @first is identical to value @second.
ar: القيمة @first مطابقة للقيمة @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
ar: القيمة @first غير مطابقة للقيمة @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
ar: لم يتم إكمال الاختبار لوجود خطأ فادح.

en: Link with label %label found.
ar: تم العثور على ارتباط مع التسمية %label.

en: Link with label %label not found.
ar: لم يتم العثور على ارتباط مع التسمية %label.

en: Link containing href %href found.
ar: تم العثور على ارتباط يتضمن href %href.

en: No link containing href %href found.
ar: لم يتم العثور على أي رابط يتضمن href %href.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
ar: تم النقر على ارتباط %label (@url_target) من @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
ar: تم تحديد الخيار @option للحقل @id.

en: Option @option for field @id is not selected.
ar: لم يتم تحديد الخيار @option للحقل @id.

en: GSS negotiate
ar: مفاوضات GSS

en: Any safe
ar: بأمان

en: Running tests
ar: تشغيل الاختبارات

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
ar: قم بزيارة <a href="@admin-simpletest">صفحة الاختبارات</a> لعرض قائمة الاختبارات المتاحة. لتشغيل مجموعة اختبارات، حدد <em>الكل</em> أو حدد الاختبارات فردياً للقيام باختبارات أكثر تحديداً. انتبه فقد تستغرق العملية عدة دقائق لإنهاء جميع الاختبارات، يرجى مراجعة دليل <a href="@simpletest-api">توثيق API للاختبارات</a> على الإنترنت.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
ar: بعد تشغيل الاختبارات، سيتم عرض رسالة بجانب كل مجموعة اختبار للإشارة ما إذا كان الاختبار ناجح، فاشل أو قام بتوليد استثناءات. النجاح يعني أن الاختبار استجاب بالنتائج المتوقعة، في حين أن الفشل يعني العكس. الاستثناء يشير عادة إلى خطأ خارج الاختبار، كتحذير أو ملاحظة من PHP. عند وجود فشل أو استثناء، سوف يتم تقديم النتائج مع التفاصيل والاختبارات التي أدت إلى على فشل أو استثناء سيتم الإشارة إليها باللون الأحمر أو الوردي. يمكنك استخدام هذه النتائج لمراجعة الكود الخاص بك وإعادة الاختبار إلى أن تحصل على نتائج ناجحة.

en: Administer tests
ar: إدارة الاختبارات

en: The test run finished in @elapsed.
ar: تم إكمال تنفيذ الاختبار في @elpsed

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ar: استخدم زر <em>مسح البيئة</em> لحذف الملفات والجداول المؤقتة.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
ar: بيئة الاختبار تتطلب أن يكون تقييد <a href="@open_basedir-url">open basedir</a> PHP معطل.تحقق من إعدادات خادم الويب أو اتصل بالمستضيف الخاص بك.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
ar: تعذر تثبيت إطار الاختبار لأن مكتبة PHP <a href="@curl_url">cURL</a> غير متوفرة.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
ar: لا يمكن تثبيت بيئة الاختبار لأن إضافة PHP <a href="@hash_url">hash</a> معطلة.

en: PHP open_basedir restriction
ar: تقييد PHP open_basedir

en: unblock IP address
ar: إلغاء حظر عنوان IP

en: block IP address
ar: حظر عنوان IP

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
ar: وحدة الإحصاءات تظهر لك عدد مرادة مشاهدة صفحة ما، من شاهدها، الصفحة السابقة التي زارها المستخدم (عنوان الرابط) وتاريخ عرض هذه الصفحة. هذه الإحصاءات مفيدة لتحديد كيفية زيارة وتنقل المستخدمين على الموقع. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة <a href="@statics">وحدة الإحصاءات</a> على الإنترنت.

en: Managing logs
ar: إدارة السجلات

en: Viewing site usage
ar: عرض استخدام الموقع

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
ar: قد تساعدك وحدة الإحصاءات على تحليل التفاصيل الخاصة بالمستخدمين والطريقة التي يستخدمون بها الموقع. توفر الوحدة 4 تقارير :

en: Displaying popular content
ar: عرض المحتوى الأكثر شعبية

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ar: الوحدة توفر صندوق <em>المحتويات اﻷكثر زيارة</em> والذي يعرض الصفحات الأكثر مشاهدةً. لاستخدام هذا الصندوق، يرجى تفعيل <em>عداد مشاهدة المحتوى</em> على <a href="@statics-settings">صفحة إعدادات الإحصائيات</a> ثم بعد ذلك يمكنك تفعيل وإعداد هذا الصندوق من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: Page view counter
ar: عداد الصفحات المعروضة

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
ar: توفر وحدة الإحصائيات عداد لكل صفحة والذي يزيد في كل مرة تتم بها زيارة الصفحة. لاستخدام العداد، يرجى تفعيل <em>عداد مشاهدة المحتوى</em> على <a href="@statics-settings">صفحة إعدادات الإحصائيات</a> وتعيين <a href="@permissions">الصلاحيات</a> المناسبة لتمكين المستخدمين من مشاهدة هذا العداد.

en: Administer statistics
ar: إدارة الإحصاءات

en: View content access statistics
ar: عرض إحصاءات الوصول إلى المحتوى

en: View content hits
ar: عرض طلبات المحتوى

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
ar: التحكم في التفاصيل الخاصة بكيفية تسجيل موقعك لإحصائيات الوصول.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ar: التسجيل لـ UNIX، Linux و Mac OS X.

en: Logging for Microsoft Windows
ar: التسجيل لمايكروسوفت ويندوز

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ar: في نظام تشغيل مايكروسوفت ويندوز، يتم إرسال الرسائل دوماً إلى سجل الأحداث باستخدام الكود <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ar: خدمة Syslog (سجل النظام)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ar: بحسب إعدادات النظام، Syslog وأدوات التسجيل تستخدم هذا الكود لتعريف أو فلترة رسائل سجل النظام بأكمله.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر تدوير الصورة %file لأن الدالة imagerorate() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر إلغاء تشبيع الصورة %file لأن الدالة imagefilter() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: Screenshot for !theme theme
ar: لقطة شاشة للحلة !theme

en: Settings for !theme theme
ar: إعدادات الحلة !theme

en: Disable !theme theme
ar: تعطيل الحلة !theme

en: Set !theme as default theme
ar: تحديد !theme كحلة افتراضية

en: Enable !theme theme
ar: تفعيل الحلة !theme

en: Enable and set default
ar: تفعيل واختيارها كافتراضي

en: Enable !theme as default theme
ar: تفعيل !theme كحلة افتراضية

en: default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ar: اختر "theme افتراضية" لاستخدامها بشكل دائم على كل الموقع.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ar: استخدام theme الإدارة عند إنشاء أو تعديل محتوى

en: The %theme theme has been enabled.
ar: تم تفعيل الحلة %theme.

en: The %theme theme was not found.
ar: الحلة %theme غير موجودة.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
ar: %theme هي الحلة الافتراضية ولا يمكن تعطيلها.

en: The %theme theme has been disabled.
ar: تم تعطيل الحلة %theme.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ar: الرجاء الأخذ بعين الاعتبار أن theme الإدارة هي دوماً theme %admin_theme. بناء على ذلك فإن theme هذه الصفحة لا تتغير. ومع ذلك فإن كل أقسام هذا الموقع غير المتعلقة بالإدارة تستخدم theme الافتراضية %selected_theme

en: %theme is now the default theme.
ar: %theme هي الآن theme الافتراضية.

en: User verification status in comments
ar: حالة التحقق من المستخدم في التعليقات

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ar: تتوفر هذه الإعدادات في theme التي تعتمد على محرك theme %engine.

en: The logo could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الشعار.

en: The favicon could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الأيقونة.

en: The custom logo path is invalid.
ar: مسار الشعار المخصص غير صحيح.

en: The custom favicon path is invalid.
ar: مسار الأيقونة المخصصة غير صحيح.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ar: @module (<span class="admin-missing">غير متوافق مع</span> النسخة @version)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
ar: هذه النسخة غير متوافقة مع دروبال !core_version ويجب تبديلها.

en: Would you like to continue with the above?
ar: هل ترغب بالمتابعة بناء على ماسبق؟

en: Enter a valid IP address.
ar: الرجاء إدخال عنوان IP صحيح.

en: This IP address is already blocked.
ar: عنوان IP هذا محظور بالفعل.

en: You may not block your own IP address.
ar: لا يمكنك حظر عنوان IP الخاص بك.

en: The IP address %ip has been blocked.
ar: تم حظر عنوان IP %ip.

en: Are you sure you want to delete %ip?
ar: هل تود فعلاً حذف %ip؟

en: The IP address %ip was deleted.
ar: تم حذف عنوان IP %ip.

en: How this is used depends on your site's theme.
ar: طريقة استعمال هذا تعتمد على حلة موقعك.

en: Number of posts on front page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ar: العدد الأقصى للمشاركات التي سيتم عرضها على صفحات النظرة العامة كالصفحة الرئيسية.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Errors and warnings
ar: الأخطاء والتحذيرات

en: Clear all caches
ar: مسح كل ذواكر التخزين المؤقت

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
ar: <strong class="error">أعدّ <a href="!file-system">مجلد الملفات العامة</a> لتوفير هذه التحسينات.</strong>

en: Bandwidth optimization
ar: تحسين سعة قناة الاتصال

en: Compress cached pages.
ar: ضغط الصفحات المخزنة تخزين مؤقت.

en: Public file system path
ar: مسار نظام الملفات العام.

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
ar: مسار على نظام الملف المحلي حيث سيتم تخزين الملفات العامة. يجب أن يكون هذا الدليل موجوداً وقابل للكتابة من طرف دروبال. يجب أن يقع هذا الدليل تحت دليل تثبيت دروبال وأن يكون قابل للوصول من الإنترنت أيضاً.

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص.

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ar: مسار على نظام الملفات المحلي حيث سيتم تخزين الملفات المؤقتة. ينبغي أن يكون هذا الدليل غير قابل للوصول إليه من الإنترنت.

en: Default download method
ar: طريقة التحميل الافتراضية

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ar: يعين هذا التكوين طريقة التحميل المفضلة. استخدام الملفات العامة أكثر فعالية لكن لا يوفر أي تحكم في الوصول.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Users may set their own time zone.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ar: تذكير المستخدمين بتعيين المنطقة الزمنية لهم عند تسجيل الدخول، إذا لم يتم تعيينها.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Default time zone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Empty time zone.
ar: منطقة زمنية فارغة.

en: Users may set their own time zone at registration.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد منطقتهم الزمنية أثناء التسجيل.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
ar: لا يوجد أي نوع تاريخ متوفر. <a href="@link">إضافة نوع تاريخ</a>.

en: Add date type
ar: إضافة نوع تاريخ

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
ar: يجب أن يحتوي نوع التاريخ على حروف لاتينية وأرقام وشرطات وشرطات سفلية فقط.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
ar: هذا النوع من التاريخ موجود مسبقاً. الرجاء إدخال نوع فريد.

en: New date type added successfully.
ar: تم إضافة نوع تاريخ بنجاح.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Maintenance mode message
ar: رسالة وضع الصيانة

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ar: الرسالة المعروضة للزوار عندما يكون الموقع في وضع الصيانة.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
ar: استخدام الروابط على الشكل <code>example.com/user</code> بدلاً من <code>example.com/?=user</code>.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
ar: هل أنت متأكد من حذف نوع التاريخ %type؟

en: Removed date type %type.
ar: حذف نوع التاريخ %type.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
ar: لا توجد أي صيغة تاريخ متاحة. <a href="@link">إضافة صيغة تاريخ</a>.

en: Displayed as
ar: عرض بشكل

en: Displayed as %date
ar: عرض بشكل %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
ar: صيغة تاريخ معينة من طرف المستخدم. راجع <a href="@url">دليل PHP</a> للخيارات المتاحة.

en: Save format
ar: حفظ الصيغة

en: This format already exists. Enter a unique format string.
ar: هذه الصيغة موجودة مسبقاً. الرجاء إدخال صيغة فريدة.

en: Custom date format updated.
ar: تم تحديث صيغة التاريخ المخصصة.

en: Custom date format added.
ar: تمت إضافة صيغة التاريخ المخصصة.

en: Available actions:
ar: الإجراءات المتاحة:

en: Create an advanced action
ar: إنشاء إجراء متقدم

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
ar: تسمية فريدة لهذا الإجراء المتقدم. سيتم عرض هذه التسمية في واجهة الوحدات التي تدمج الإجراءات، كوحدة Trigger.

en: Deleted %ip
ar: حذف %ip

en: Enabled theme | Enabled themes
ar[0]: الحلة النشطة
ar[1]: لا توجد أية حلة نشطة
ar[2]: الحلل النشطة
ar[3]: الحلل النشطة
ar[4]: الحلل النشطة
ar[5]: الحلل النشطة

en: Disabled theme | Disabled themes
ar[0]: الحلة المعطلة
ar[1]: لا توجد أية حلة معطلة
ar[2]: الحلل المعطلة
ar[3]: الحلل المعطلة
ar[4]: الحلل المعطلة
ar[5]: الحلل المعطلة

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ar: رموز إعدادات الموقع ككل ومعلومات شاملة أخرى.

en: Tokens related to times and dates.
ar: Tokens المتعلقة بالتواقيت والتواريخ.

en: Tokens related to uploaded files.
ar: Tokens المتعلقة بالملفات المرفوعة.

en: URL (brief)
ar: عنوان الرابط (قصير) URL

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ar: عنوان رابط الصفحة الرئيسية للموقع بدون البروتوكول.

en: Short format
ar: صيغة قصيرة

en: A date in 'short' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة القصيرة. (%date)

en: Medium format
ar: صيغة متوسطة

en: A date in 'medium' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة المتوسطة. (%date)

en: Long format
ar: صيغة طويلة

en: A date in 'long' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة الطويلة. (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
ar: التاريخ بصيغة مخصصة. للتفاصيل راجع !php-date.

en: the PHP documentation
ar: دليل PHP

en: Time-since
ar: الوقت المنقضي منذ

en: Raw timestamp
ar: الطابع الزمني الخام

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ar: التاريخ بصيغة الطابع الزمني يونيكس (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
ar: وحدة النظام هي أساس الموقع، فهي توفر وظائف أساسية قابلة للتوسع والتي سيتم استخدامها من طرف الوحدات الأخرى والثيمات. بعض الوحدات الأساسية لدروبال هي جزء من وحدة النظام أو هي من يقوم بالتحكم بها، وهذا يشمل نظام التخزين المؤقت، تمكين وتعطيل الوحدات والثيمات، تحضير وعرض صفحات الإدارة، إضافة إلى تطوين الإعدادات الرئيسية للموقع. عدد معين من العمليات الأساسية لنظام الصيانة هي أيضا جزء من وحدة النظام. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@system">وحدة النظام</a> على الإنترنت.

en: Managing modules
ar: إدارة الوحدات

en: Managing themes
ar: إدارة الثيمات

en: Managing caching
ar: إدارة ذاكرة التخزين المؤقت

en: Performing system maintenance
ar: تشغيل صيانة النظام

en: Configuring basic site settings
ar: ضبط الإعدادات الأساسية للموقع

en: Configuring actions
ar: ضبط الإجراءات

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
ar: تحديد وتكوين الثيمة المبدئية لموقعك. <a href="@themes">ثيمات</a> أخرى متاحة.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
ar: تحميل <a href="@modules">وحدات إضافية</a> لتوسيع الأداء الوظيفي لدروبال.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
ar: راقب بانتظام وثبت <a href="@updates">التحديثات المتاحة</a> للحفاظ على موقع محدث وآمن. شغل دائماً <a href="@update-php">سكريبت التحديث</a> بعد كل تحديث ﻷي وحدة.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
ar: راقب بشكل دوري وثبت <a href="@updates">التحديثات المتاحة</a> للحفاظ على موقع محدث وآمن. شغل دائماً <a href="@update-php">سكريبت التحديث</a> بعد كل تحديث ﻷي وحدة.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
ar: راقب بانتظام التحديثات المتاحة للحفاظ على موقع محدث وآمن. شغل دائماً <a href="@update-php">سكربت التحديث</a> في كل مرة يتم فيها تحديث وحدة. وفعل وحدة إدارة التحديثات لتحديث وتثبيت الوحدات والثيمات.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
ar: إذا كنت تقوم بالتحديث إلى نسخة أحدث من دروبال أو تحديث الوحدات أو الحلل المشارك بها، فقد تحتاج إلى تشغيل <a href="@update-php">سكريبت التحديث</a>.

en: Administer modules
ar: إدارة الوحدات

en: Administer site configuration
ar: إدارة ضبط الموقع

en: Administer themes
ar: إدارة الحلل

en: Administer actions
ar: إدارة الإجراءات

en: Use the administration pages and help
ar: استخدام صفحات الإدارة والمساعدة

en: Use the site in maintenance mode
ar: استخدام الموقع في وضع الصيانة

en: View site reports
ar: عرض تقارير الموقع

en: Block IP addresses
ar: حظر عناوين IP

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Public local files served by the webserver.
ar: الملفات المحلية العامة مخدمة من قبل الخادم.

en: Private local files served by Drupal.
ar: الملفات المحلية الخاصة مخدمة من قبل دروبال.

en: Temporary files
ar: الملفات المؤقتة

en: Temporary local files for upload and previews.
ar: الملفات المحلية المؤقتة للرفع والمعاينات.

en: Update modules
ar: تحديث الوحدات

en: Update themes
ar: تحديث الحلل

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ar: لن يتم حفظ كلمة المرور في قاعدة البيانات وستستخدم فقط لبدء لإنشاء اتصال.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ar: سيتم إنشاء الاتصال بين خادم الويب الخاص بك والجهاز المستضيف لملفات الخادم. في أغلب الحالات سيكون الجهاز نفسه و "localhost" هو الأصح.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
ar: اضبط <a href="@user-edit">إعدادات المنطقة الزمنية</a> الخاصة بك.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ar: حدد منطقتك الزمنية وتوقيتك المحلي. سيتم عرض الأوقات والتواريخ الموجودة على الموقع وفقاً لهذه المنطقة الزمنية.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
ar: سيتم كشف وتحديد المنطقة الزمنية الخاصة بك تلقائيا إذا أمكن ذلك. قم بتأكيد ذلك وانقر على حفظ.

en: System help
ar: مساعدة النظام

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي يجب إرسال الرسالة إليه أو استخدام [node:author:mail], [comment:author:mail]، إلخ. إذا أردت إرسال بريد إلى مؤلف المشاركة الأصلية.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي سيتم إرسالها. يمكنك استخدام سلاسل استبدال مثل [node:title]، [user:name]، و [comment:body] لتمثيل البيانات المختلفة في كل رسالة مرسلة. ليست جميع سلاسل الاستبدال متاحة في جميع السياقات.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي سيتم عرضها للمتخدم الحالي. يمكنك عناصر نائبة مثل [node:title] و [user:name] و [comment:body] لتمثيل البيانات التي ستتغير مع كل إرسال. لن تكون جميع العناصر النائبة متاحة في جميع السياقات.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
ar: يستخدم <a href="@poweredby">دروبال</a>

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ar: إدارة الصناديق، أنواع المحتوى، القوائم، إلخ.

en: Select and configure your theme
ar: اختيار وضبط حلتك

en: Enable theme
ar: تفعيل الحلة

en: Disable theme
ar: تعطيل الحلة

en: Set default theme
ar: تحديد الحلة الافتراضية

en: Configure default and theme specific settings.
ar: ضبط الإعدادات الافتراضية و الخاصة بالحلل.

en: IP address blocking
ar: حظر عنوان IP

en: Manage blocked IP addresses.
ar: إدارة عناوين الإيبي المحظورة

en: Delete IP address
ar: حذف عنوان IP

en: Media tools.
ar: أدوات الميديا.

en: Tools related to web services.
ar: أدوات متعلقة بخدمات الويب.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ar: ضبط عدد العناصر في التلقيمة، والتلقيمات التي تحتوى على عناوين أو موجز أو المحتوى الكامل.

en: Development tools.
ar: أدوات التطوير.

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
ar: وضع الموقع خارج الخدمة للصيانة أو إعادة وضعه بالخدمة.

en: Logging and errors
ar: السجلات والأخطاء

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
ar: إعدادت للسجلات وتنبيهات الوحدات. وحدات كثيرة يمكنها إعادة توجيه أحداث النظام لدروبال نحو وجهات مختلفة كملف syslog، قاعدة البيانات، عنوان بريد إلكتروني، إلخ.

en: Regional and language
ar: الإقليمية واللغة

en: Regional settings, localization and translation.
ar: الإعدادات الإقليمية والتوطين والترجمة.

en: Settings for the site's default time zone and country.
ar: إعدادات المنطقة الزمنية والدولة الافتراضيين للموقع.

en: Configure display formats for date and time.
ar: ضبط صيغة عرض التاريخ والوقت.

en: Add new date type.
ar: إضافة نوع تاريخ جديد.

en: Delete date type
ar: حذف نوع التاريخ

en: Allow users to delete a configured date type.
ar: السماح للمستخدمين بحذف تنسيق تاريخ تم ضبطه.

en: Configure display format strings for date and time.
ar: ضبط مقاطع صيغة العرض للتاريخ والوقت.

en: Edit date format
ar: تعديل صيغة التاريخ

en: Allow users to edit a configured date format.
ar: السماح للمستخدمين بتعديل صيغة تاريخ مضبوطة مسبقاً.

en: Search and metadata
ar: البحث والبيانات الفوقية

en: Local site search, metadata and SEO.
ar: البحث على الموقع، metadata و SEO.

en: General system related configuration.
ar: الضبط العام للنظام.

en: Tools that enhance the user interface.
ar: أدوات تحسين واجهة المستخدم.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
ar: سيرة عمل المحتوى، أدوات سيرة العمل الافتتاحي.

en: Content authoring
ar: تأليف المحتوى

en: Settings related to formatting and authoring content.
ar: إعدادات متعلقة بتنسيق وتأليف المحتوى.

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
ar: المضيف !host أزيل من قائمة الحظر ﻷن عنوان IP الخاص به غير صحيح.

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
ar: تم تعطيل نظام ذاكرة التخزين المؤقت العنيف وتعويضه بالتخزين المؤقت العادي. راجع دليل ذاكرة التخزين المؤقت للصفحة في default.settings.php للمزيد من المعلومات حول كيفية تفعيل وظائف مشابهة.

en: more information
ar: المزيد من المعلومات

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ar: تم تعطيل دالة phpinfo() لأسباب أمنية. لعرض معلومات phpinfo() الخاصة بالسيرفر، قم بتعديل إعدادت PHP أو اتصل بمدير الخادم. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة صفحة <a href="@phpinfo">تفعيل وتعطيل phpinfo()</a> على الدليل.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
ar: لتشغيل الدورية من خارج الموقع، انتقل إلى <a href="!cron">!cron</a>

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: فشل في محاولة آلية لإنشاء هذا الدليل، ربما بسبب مشاكل في الصلاحيات. لمتابعة التثبيت، الرجاء إنشاء الدليل أو تعديل الصلاحيات يدوياً، أو التأكد من أن برنامج التثبيت يملك الصلاحيات لإنشائه آلياً. للمزيد من المعلومات، راجع INSTALL.txt أو <a href="@handbook_url">الدليل على الإنترنت</a>.

en: Your configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ar: لا يوجد معاجم. <a href="@link">اضف معجم</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
ar: لا يوجد مصطلحات.<a href="@link">اضف مصطلح</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: Tokens related to taxonomy terms.
ar: رموز متعلقة بمصطلحات التصنيف.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ar: رموز متعلقة بمعاجم التصنيف.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
ar: تسمح لك وحدة التصنيفات بتصنيف محتوى موقعك. لتصنيف المحتوى، يمكنك تعييم <em>معاجم</em>، والتي تحتوي على <em>مصطلحات</em> مرتبطة، ثم قم بربط المعاجم بأنواع المحتوى. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@taxonomy">وحدة التصنيفات</a> على الإنترنت.

en: Creating vocabularies
ar: إنشاء معاجم

en: <em>vocabulary</em>: Music
ar: <em>معجم</em>: موسيقا

en: <em>term</em>: Jazz
ar: <em>مصطلح</em>: موسيقا الـJazz

en: <em>sub-term</em>: Swing
ar: <em>مصطلح فرعي</em>:موسيقا الـSwing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
ar: <em>مصطلح فرعي</em>: Fusion

en: <em>term</em>: Rock
ar: <em>مصطلح</em>: روك

en: <em>sub-term</em>: Country rock
ar: <em>مصطلح فرعي</em>: كاونتري روك

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
ar: <em>مصطلح فرعي</em>: هارد روك

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
ar: المصطلحات التي تكون في<em>معجم بتوسيم حر</em> يمكن بناؤها تدريجيا كلما أنشأت أو عدلت محتوى. هذا هو الحال غالبا في تطبيقات  المدونات أو إدارة الصور.

en: Assigning vocabularies to content types
ar: ربط المعاجم إلى أنواع المحتوى.

en: Classifying content
ar: تصنيف المحتوى

en: Viewing listings and RSS feeds by term
ar: عرض قوائم تلقيمات الـRSS حسب المصطلح

en: Extending Taxonomy module
ar: تمديد وحدة التصنيفات

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
ar: توجد <a href="@taxcontrib">العديد من الوحدات المساهم بها</a> التي توسع تصرف وحدة التصنيفات في كل من العرض وتنظيم المصطلحات.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ar: تستخدم التصنيفات لتصنيف المحتوى. يتم تجميع المصطلحات في معاجم. مثلا، سيحتوي معجم باسم "فواكه" على المصطلحات "تفاح" و"موز".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ar: يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصتين بها، وتجميع المصطلحات تحت مصطلح رئيسي بإزلاقها تحت وعلى يسار الأب.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات مجمعة تحت مصطلحات أب. يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصة بها.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات متعددة الأب. سحب وإفلات المصطلحات المتعددة الأب غير مدعوم، لكن يمكنك إعادة تفعيل دعم السحب والإفلات بتحرير كل مصطلح بحيث يتضمن مصطلح أب واحد فقط.

en: Administer vocabularies and terms
ar: إدارة المعاجم والمصطلحات

en: Edit terms in %vocabulary
ar: تحرير وسوم في %vocabulary

en: Delete terms from %vocabulary
ar: حذف وسوم من %vocabulary

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Term reference
ar: مرجع المصطلح

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
ar: يخزن هذا الحقل مرجعا لمصطلح تصنيف.

en: Autocomplete term widget (tagging)
ar: ودجة الإكمال التلقائي للمفردات (توسيم)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
ar: المعجم الذي يوفر خيارات لهذا الحقل.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
ar: تعرض وحدة شريط الأدوات روابط نحو عناصر القائمة الإدارية التي لها أعلى مستوى وروابط من وحدات أخرى في أعلى الشاشة. للمزيد من المعلومات، راجع المقال عن<a href="@toolbar">وحدة شريط الأدوات</a> الموجود في الكتيب على الشبكة.

en: Displaying administrative links
ar: عرض الروابط الإدارية

en: Use the administration toolbar
ar: استخدم شريط أدوات الإدارة

en: Toggle drawer visibility
ar: تبديل ظهور الجارور

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
ar: يوفر شريط أدوات يعرض عناصر المستوى اﻷعلى من الروابط الإدارية وباقي الوحدات.

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
ar: تعرض وحدة التعقب آخر المحتويات المضافة والمحدثة على موقعك، وتسمح لك بتتبع المحتوى الجديد المضاف لكل مستخدم. لا تملك هذه الوحدة خيارات للضبط. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@tracker">وحدة التعقب</a> على الإنترنت.

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
ar: تضيف وحدة التعقب عنصراً جديداً إلى قائمة الإبحار، تسمى <em>المحتويات الحديثة</em>. يمكنك ضبط عناصر القائمة من <a href="@menus">صفحة إدارة القوائم</a>.

en: Tracking new and updated site content
ar: تتبع محتويات الموقع الجديدة والمحدثة

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
ar: تعرض صفحة <a href='@recent'>المحتوى الحديث</a> المحتوى الجديد والمحتوى المحدث بترتيب زمني معكوس، مدرجة في القائمة نوع المحتوى والعنوان واسم المؤلف وعدد التعليقات ووقت آخر تحديث. يعتبر المحتوى معدلا عند حدوث تغييرات في النص، أو عند إضافة تعليقات جديدة. يحد اللسان <em>محتوياتي الحديثة</em> القائمة في المستخدم المسجل حاليا.

en: Tracking user-specific content
ar: تتبع المحتوى الخاص بمستخدم معين

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
ar: لتتبع المحتوى الجديد أو المحدث لمستخدم معين، اختر تبويب <em>تتبع</em> من الصفحة الشخصية لهذا المستخدم.

en: All recent content
ar: كل المحتويات الحديثة

en: My recent content
ar: محتوياتي الحديثة

en: Track content
ar: تتبع المحتوى

en: Enables tracking of recent content for users.
ar: تسمح بتتبع المحتوى الذي نشره المستخدمون حديثاً.

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
ar: تسمح وحدة ترجمة المحتوى بترجمة المحتويات إلى عدة لغات. تعمل مع <a href="@locale">وحدة المحلية</a> (التي تتحكم في اللغات المفعلة وتوفر ترجمات لواجهة الموقع)، وحدة ترجمة المحتوى هي المفتاح الأساسي لإنشاء والحفاظ على محتوى الموقع مترجم. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة دليل <a href="@translation">وحدة ترجمة المحتوى</a> على الإنترنت.

en: Configuring content types for translation
ar: ضبط أنواع المحتوى للترجمة

en: Assigning a language to content
ar: إسناد لغة للمحتوى

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
ar: استخدم القائمة المنسدلة <em>اللغة</em> لتحديد اللغة المناسبة عند إنشاء أو تعديل محتوى.

en: Translating content
ar: ترجمة محتوى

en: Maintaining translations
ar: صيانة الترجمات

en: Translate content
ar: ترجمة المحتوى

en: There is already a translation in this language.
ar: توجد مسبقاً ترجمة بهذه اللغة.

en: Trigger: !description
ar: الزناد: !description

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
ar: لا توجد إجراءات متوفرة لهذا المسبب. <a href="@link">إضافة إجراء</a>.

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
ar: إجراء عملية حفظ (%save_aid) مفقودة أو غير معينة للإجراء %aid.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
ar: تمت إضافة الإجراء %label، وهو ضروري لحفظ التغييرات على الخاصية.

en: The %label action was moved to save the property change.
ar: تم نقل الإجراء %label لحفظ التغيير على الخاصية.

en: Configuring triggers and actions
ar: إعداد المسببات والإجراءات

en: When either saving new content or updating existing content
ar: غند حفظ محتوى جديد أو تحديث محتوى موجود.

en: After saving updated content
ar: بعد حفظ محتوى محدث

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
ar: غند حفظ تعليق جديد أو تحديث تعليق موجود.

en: After creating a new user account
ar: عند إنشاء حساب مستخدم جديد

en: After updating a user account
ar: عند تحديث حساب مستخدم

en: Configure when to execute actions.
ar: إعداد وقت تنفيذالإجراءات.

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Installing %project
ar: تثبيت %project

en: Preparing to install
ar: التحضير للتثبيت

en: Error installing / updating
ar: خطأ في التثبيت \ التحديث

en: Installed %project_name successfully
ar: تم تثبيت %project_name بنجاح

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التحديث بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Update was completed successfully.
ar: تم التحديث بنجاح.

en: Update failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التثبيت بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Installation was completed successfully.
ar: تم التثبيت بنجاح.

en: Installation failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التثبيت. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التثبيت. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Failed to get available update data.
ar: فشل في جلب بيانات التحديث المتاحة.

en: No available update data
ar: لا توجد بيانات تحديث متاحة.

en: Checking available update data
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Trying to check available update data ...
ar: محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Error checking available update data.
ar: خطأ في التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Checking available update data ...
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Checked available update data for %title.
ar: تم التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ar: فشل في التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ar: حدثت مشكلة عند جلب معلومات التحديث. الرجاء إعادة المحاولة لاحقاً.

en: (Theme)
ar: (الحلة)

en: (Release notes)
ar: (ملاحظات اﻹصدار)

en: (Security update)
ar: (تحديث أمني)

en: (Unsupported)
ar: (غير مدعوم)

en: All of your projects are up to date.
ar: جميع المشاريع بأحدث نسخة.

en: Download these updates
ar: تحميل هذه التحديثات

en: Manual updates required
ar: تتطلب تحديثات يدوية

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
ar: تحديثات نواة دروبال غير مدعومة حالياً.

en: You must select at least one project to update.
ar: يجب عليك تحديد مشروع على الأقل لتحديثه.

en: Downloading updates
ar: جاري تحميل التحديثات

en: Preparing to download selected updates
ar: التحضير لتحميل التحديثات المحددة

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
ar: أنشأ نسخة احتياطية لقاعدة البيانات قبل المتابعة. <a href="@backup_url">تعلم كيفية القيام بذلك</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ar: تنفيذ عمليات التحديث والموقع في وضع الصيانة (موصى به بشدة)

en: Install from a URL
ar: التثبيت من عنوان الرابط

en: For example: %url
ar: مثلاً: %url

en: Upload a module or theme archive to install
ar: رفع أرشيف وحدة أو حلة للتثبيت

en: For example: %filename from your local computer
ar: مثلاً: %filename من جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
ar: يجب عليك إما توفير عنوان رابط، أو رفع أرشيف للتثبيت.

en: The provided URL is invalid.
ar: عنوان الرابط غير صحيح.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ar: تعذر استرداد مشروع دروبال من %url.

en: Provided archive contains no files.
ar: الأرشيف المحدد لا يحتوي على أي ملفات.

en: Unable to determine %project name.
ar: تعذر تحديد اسم %project.

en: %project is already installed.
ar: %project مثبت بالفعل.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ar: تعذر استرداد %file، ﻷنه ليس أرشيف صحيح.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ar: يعتمد على: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ar: يتطلبه: %subthemes

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
ar: تسمح أيضا إدارة التحديثات للإداريين بتحديث وتثبيت الوحدات والثيمات من خلال واجهة الإدارة.

en: Checking for available updates
ar: التحقق من التحديثات المتاحة

en: Performing updates through the user interface
ar: إجراء التحديث من خلال واجهة المستخدم.

en: Installing new modules and themes through the user interface
ar: تثبيت الوحدات والثيمات الجديدة من خلال واجهة المستخدم.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
ar: لا توجد أي معلومات تحديث متوفرة. <a href="@run_cron">شغل مجدول الأعمال (كرون)</a> أو <a href="@check_manually">تحقق يدويا</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ar: يمكنك تثبيت التحديثات المفقودة باستخدام مدير التحديثات:

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
ar: موقعك معد حالياً لإرسال رسائل بريد إلكتروني عند توفر أي تحديث. لكي يتم إعلامك بالتحديثات الأمنية. !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
ar: موقعك معد حالياً لإرسال رسائل بريد إلكتروني عند توفر تحديثات أمنية فقط. لكي يتم إعلامك بكافة التحديثات المتوفرة، !url.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
ar: حدثت مشكلة في التحقق من <a href="@update-report">التحديثات المتاحة</a> لدروبال.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ar: حدثت مشكلة في التحقق من <a href="@update-report">التحديثات المتاحة</a> للوحدات أو الثيمات الخاصة بك.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
ar: راجع صفحة <a href="@available_updates">التحديثات المتاحة</a> لمعرفة المزيد من المعلومات ولتثبيت التحديثات المفقودة.

en: Ready to update
ar: جاهز للتحديث

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
ar: يراقب التحديثات المتوفرة، وبإمكانه تثبيت أو تحديث الوحدات والحلل بشكل آمن عن طريق واجهة ويب.

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Registration and cancellation
ar: التسجيل والإلغاء

en: Who can register accounts?
ar: من بإمكانه التسجيل؟

en: Administrators only
ar: المديرون فقط

en: Visitors, but administrator approval is required
ar: الزوار، لكن بموافقة الإدارة.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
ar: طلب التحقق من عنوان البريد الإلكتروني عندما يقوم زائر بإنشاء حساب.

en: When cancelling a user account
ar: عند إلغاء حساب مستخدم

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي <a href="@permissions-url">صلاحيات</a> %select-cancel-method أو %administer-users تغيير هذه الطريقة الافتراضية.

en: Select method for cancelling account
ar: اختر طريقة لإلغاء الحساب

en: Administer users
ar: إدارة المستخدمين

en: Personalization
ar: التخصيص

en: Enable signatures.
ar: تفعيل التواقيع.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: Enable user pictures.
ar: تفعيل صور المستخدمين.

en: Picture directory
ar: دليل الصور

en: Picture display style
ar: نمط عرض الصور

en: Picture upload dimensions
ar: أبعاد الصور المرفوعة

en: Picture upload file size
ar: حجم ملف الصورة المرفوعة

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني الترحيبية المرسلة إلى حسابات المستخدمين الجديدة التي تم إنشاؤها بواسطة إداري.

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني الترحيبية المرسلة إلى الأعضاء الجدد أثناء تسجيلهم، عندما يتطلب الموافقة الإدارية.

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني الترحيبية المرسلة إلى الأعضاء الجدد أثناء تسجيلهم، عندما لا يتطلب الموافقة الإدارية.

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى الأعضاء الذين يطلبون كلمة مرور جديدة.

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: تفعيل وتعديل رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عند تفعيل حساباتهم (عندما يقوم مسؤول بتفعيل الحساب الذي يتطلب موافقة إدارية).

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: تفعيل وتعديل رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عند حظر حساباتهم.

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عندما يطلبون إلغاء حسابهم.

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
ar: تفعيل وتحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة للمستخدمين عند إلغاء حسابهم.

en: Notify user when account is canceled.
ar: إعلام المستخدم عند إلغاء حسابه.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
ar: اسم الدور %name موجود سابقا. اختر اسم دور مختلف.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
ar: تم تسجيل دخولك باسم %user. <a href="!user_edit">قم بتغيير كلمة المرور.</a>

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ar: الرابط  وحيد الاستعمال لتسجيل الدخول الذي نقرت عليه غير صالح.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
ar: لقد استخدمت رابطك الوحيد الاستعمال لتسجيل الدخول. لا حاجة إلى استعمال هذا الرابط لتسجيل الدخول. الرجاء تغيير كلمة مرورك.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ar: <p>هذا رابط تسجيل دخول صالح مرة واحدة للمستخدم %user_name وستنتهي صلاحيته في %expiration_date.</p><p>انقر على هذا الزر لتسجيل الدخول إلى الموقع و تغيير كلمة مرورك.</p>

en: When cancelling your account
ar: عند إلغاء حسابك

en: When cancelling the account
ar: عند إلغاء الحساب

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
ar: طلب تأكيد البريد الإلكتروني لإلغاء الحساب.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
ar: عند تفعيله، على المستخدم أن يؤكد إلغاء الحساب بالبريد الإلكتروني.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
ar: عند تفعيله، سيستلم المستخدم تأكيدا بالبريد الإلكتروني بعد إلغاء الحساب.

en: Are you sure you want to cancel your account?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حسابك؟

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حساب %name؟

en: Select the method to cancel the account above.
ar: اختيار طريقة إلغاء الحساب المذكور أعلاه.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال رسالة تأكيد إلغاء طلب الحساب الخاص بك إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. ستظل جميع محتوياتك مرتبطة باسمك.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم إخفاء جميع محتوياتك عن كافة المستخدمين ماعدا الإداريين.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم ربط جميع محتوياتك بالمستخدم %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ar: سيتم حذف حسابك وإزالة كافة معلومات الحساب. سيتم أيضا حذف كافة المحتويات الخاصة بك.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط إلغاء حساب انتهت صلاحيته. الرجاء طلب رابط جديد باستخدام الاستمارة أدناه.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ar: تم إرسال طلب إلغاء حساب إلى %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالحسابات الفردية للمستخدم.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالمستخدم المتصل حاليا.

en: Creating and managing users
ar: إنشاء وإدارة المستخدمين

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
ar: تسمح وحدة المستخدم للأعضاء ذوي <a href="@permissions">الصلاحيات</a> المناسبة بإنشاء حسابات للمستخدمين من خلال <a href="@people">صفحة إدارة المستخدمين</a>، حيث يمكنهم أيضاً ربط المستخدمين بدور أو أدوار عدة، وحظر أو حذف حسابات الأعضاء. بإمكان المستخدمين بدون حسابات (المستخدمون المجهولون) إنشاء حسابات خاصة بهم (إذا كان ذلك مسموحاً) على صفحة <a href="@register">إنشاء حساب جديد</a>.

en: User roles and permissions
ar: أدوار وصلاحيات المستخدمين

en: By default, Drupal comes with two user roles:
ar: بشكل افتراضي، تأتي دروبال مع دورين للمستخدمين:

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
ar: المستخدمون المجهولون: يستخدم هذا الدور للمستخدمين الذين ليس لهم حسابات، أو الذين لم تتم الموافقة عليهم.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
ar: المستخدمون المعرفون: يتم تعيين هذا الدور تلقائياً لكافة المستخدمين المسجلين.

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
ar: تسمح هذه الاستمارة للإداريين بإضافة، تعديل، وتنظيم الحقول التي تسمح بتخزين بيانات المستخدمين.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ar: تسمح هذه الاستمارة للإداريين بتكوين طريقة عرض الحقول على الصفحات الشخصية للمستخدمين.

en: Administer permissions
ar: إدارة الصلاحيات

en: View user profiles
ar: عرض الصفحات الشخصية للمستخدمين

en: Change own username
ar: تغيير اسم المستخدم الخاص به

en: Cancel own user account
ar: إلغاء حسابه الخاص

en: Select method for cancelling own account
ar: اختيار طريقة إلغاء حسابك.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ar: يسمح باستعمال المسافات ولايسمح باستعمال علامات التنقيط ما عدا النقط والشرطات والشرطات التحتية والفواصل العليا.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
ar: التوقيع أطول من اللازم: يجب أن يتكون من %max حرفا أو أقل.

en: Cancelling account
ar: إلغاء الحساب

en: Cancelling user account
ar: إلغاء حساب مستخدم

en: %name has been disabled.
ar: تم تعطيل %name.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
ar: تفاصيل حساب [user:name] على [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل حساب [user:name] على [site:name] (في انتظار الموافقة)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ar: [user:name]،
    
    شكرا لتسجيلك في موقع [site:name]. طلب تسجيلك حالياً في انتظار الموافقة عليه. بمجرد القبول، ستتلقى رسالة أخرى تحتوي على معلومات الدخول، تعيين كلمة المرور، وتفاصيل أخرى.
    
    
    -- إدارة موقع [site:name]

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ar: قام [user:name] بطلب إنشاء حساب جديد.
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
ar: استبدال معلومات تسجيل دخول [user:name] في [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل حساب [user:name] على [site:name] (تمت الموافقة)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل حساب [user:name] على [site:name] (تم المنع)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء حساب [user:name] على [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
ar: تفاصيل حساب [user:name] على [site:name] (تم الإلغاء)

en: Cancel the selected user accounts
ar: إلغاء حسابات المستخدمين المحددة

en: The user account %name cannot be cancelled.
ar: لا يمكن إلغاء حساب المستخدم %name.

en: When cancelling these accounts
ar: عند إلغاء هذه الحسابات

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ar: هل أنت متأكد من إلغاء هذه الحسابات؟

en: Cancel accounts
ar: إلغاء الحسابات

en: To make your password stronger:
ar: من أجل زيادة قوة كلمة المرور الخاصة بك:

en: Make it at least 6 characters
ar: استخدم 6 أحرف على الأقل

en: Add lowercase letters
ar: أضف حروف لاتينية صغيرة

en: Add uppercase letters
ar: أضف حروف لاتينية كبيرة

en: Add numbers
ar: أضف أرقام

en: Add punctuation
ar: أضف علامة ترقيم

en: Make it different from your username
ar: اجعله مختلفاً عن اسم المستخدم

en: Weak
ar: ضعيف

en: Fair
ar: مقبول

en: Blocked user: %name %email.
ar: مستخدم ممنوع: %name %email.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
ar[0]: عذرا، حدثت هناك أكثر من محاولة دخول فاشلة لهذا الحساب. لقد تم حظره مؤقتاً. الرجاء المحاولة لاحقاً أو <a href="@url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.
ar[1]: عذرا، حدثت هناك أكثر من محاولة دخول فاشلة لهذا الحساب. لقد تم حظره مؤقتاً. الرجاء المحاولة لاحقاً أو <a href="@url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.
ar[2]: عذرا، حدثت هناك أكثر من محاولتي دخول فاشلة لهذا الحساب. لقد تم حظره مؤقتاً. الرجاء المحاولة لاحقاً أو <a href="@url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.
ar[3]: عذرا، حدثت هناك أكثر من @count محاولات دخول فاشلة لهذا الحساب. لقد تم حظره مؤقتاً. الرجاء المحاولة لاحقاً أو <a href="@url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.
ar[4]: عذرا، حدثت هناك أكثر من @count محاولة دخول فاشلة لهذا الحساب. لقد تم حظره مؤقتاً. الرجاء المحاولة لاحقاً أو <a href="@url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.
ar[5]: عذرا، حدثت هناك أكثر من @count محاولة دخول فاشلة لهذا الحساب. لقد تم حظره مؤقتاً. الرجاء المحاولة لاحقاً أو <a href="@url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Confirm account cancellation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: User passwords rehashed to improve security
ar: تمت إعادة تشفير كلمات المرور لتعزيز الأمن.

en: Migrated user time zones
ar: تم ترحيل المناطق الزمنية للمستخدم.

en: Minimal
ar: أقلي

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Content width
ar: عرض المحتوى

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: is one of
ar: هو واحد من

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Edit e-mail settings
ar: تعديل إعدادات البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitted on %date
ar: تم الإرسال في %date

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
ar: تسمح وحدة المدونة للمستخدمين بإنشاء مدونات. تتكون المدونات من عدد من التدوينات، يتم عرض التدوينات بترتيب تنازلي حسب تاريخ الإنشاء (اﻷحدث أولاً)، وتتم ترقيتها إلى الصفحة الرئيسية للموقع. لمزيد من المعلومات يرجى مراجعة <a href='@blog'>وحدة المدونة</a> على موقع دروبال.

en: Author textfield
ar: حقل المؤلف

en: Subject textfield
ar: حقل الموضوع

en: A contact form with category %category already exists.
ar: توجد مسبقا استمارة اتصال مع الفئة %category.

en: Hello !recipient-name,
ar: مرحباً !recipient-name،

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
ar: محاولة إنشاء مثيل للحقل @field_name والذي هو غير موجود أو غير مفعل حالياً.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
ar: محاولة إنشاء مثيل للحقل @field_name على الحزمة @bundle والتي لديها بالفعل مثيل لهذا الحقل.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ar: يستعمل تطبيق Field API لإضافة حقول للكيانات مثل العقد والمستخدمين.

en: Overview of fields on all entity types.
ar: معاينة الحقول لكل أنواع الكيانات.

en: Configuring text formats
ar: إعداد تنسيقات النص

en: Show more content
ar: عرض المزيد من المحتوى

en: Collapse
ar: طي

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
ar: بيئة الاختبار تتطلب أن يكون الصنف DOMDocument موجود. راجع ضبط الأمر على <a href="@link-phpinfo">صفحة معلومات PHP</a>.

en: Error messages to display
ar: رسائل الأخطاء المعروضة

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ar: ينصح بعدم عرض الأخطاء على موقع في وضع العمل.

en: Cannot open %file_path
ar: تعذر فتح %file_path

en: Term name textfield
ar: حقل نص اسم الوسم

en: Term description textarea
ar: نص متعدد الأسطر لوصف المصطلح

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
ar: يتم إرسال تعليمات إعادة تعيين كلمة المرور إلى %email. يجب عليك تسجيل الخروج لاستخدام رابط إعادة تعيين كلمة المرور الموجود في رسالة البريد الإلكتروني.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
ar: أدخل كلمة المرور الحالية لتغيير %mail أو %pass. !request_new.

en: Current password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ar: كلمة المرور الحالية مفقودة أو غير صحيحة، هي ضرورية لتغيير %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ar: تم إرسال رسالة ترحيب مع تعليمات إضافية إلى عنوان البريد الإلكتروني للعضو الجديد <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال رسالة ترحيب مع تعليمات إضافية إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
ar: تكوين الشكل المبدئي للمستخدمين، بما في ذلك شورط التسجيل، رسائل البريد الإلكتروني، حقول وصور المستخدمين.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: Table %name already exists.
ar: الجدول %name موجود سابقا.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
ar: لا يمكن إعادة تسمية الجدول %table إلى %table_new : الجدول %table غير موجود.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
ar: لا يمكن إعادة تسمية الجدول %table إلى %table_new : الجدول %table_new موجود مسبقا.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة الحقل %table.%field : الجدول غير موجود.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
ar: لا يمكن إضافة الحقل %table.%field : الحقل موجود من قبل.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
ar: لا يمكن تعيين القيمة المبدئية للحقل %table.%field : الحقل عير موجود.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
ar: لا يمكن حذف القيمة المبدئية للحقل %table.%field : الحقل عير موجود.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة المفتاح الأساسي للجدول %table : الجدول غير موجود.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
ar: لا يمكن إضافة المفتاح الرئيسي للجدول %table: هذا المفتاح موجود مسبقاً.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة المفتاح الفريد للجدول %table: هذا المفتاح موجود مسبقاً.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
ar: لا يمكن إضافة المفتاح الفريد للجدول %table: هذا المفتاح موجود مسبقاً.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة الفهرس %name للجدول %table : الجدول غير موجود.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
ar: لا يمكن إضافة الفهرس %name للجدول %table: الفهرس موجود مسبقاً.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
ar: لا يمكن تغيير تعريف الحقل %table.%name : الحقل غير موجود.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
ar: لا يمكن إعادة تسمية الحقل %table.%name إلى %name_new: الحقل موجود مسبقاً.

en: Use this page to create a new custom block.
ar: استخدم هذه الصفحة لإنشاء صندوق مخصص جديد.

en: Number of recent blog posts to display
ar: عدد التدوينات الحديثة التي يتم عرضها

en: @node_type comment
ar: تعليق على @node_type

en: Edit comment %comment
ar: تحرير التعليق %comment

en: Planning fields
ar: تخطيط الحقول

en: What the field will be called
ar: اسم الحقل

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
ar: يملك الحقل <em>عنوانا</em> (الاسم المعروض في واجهة المستخدم) و <em>اسما آليا</em> (الاسم المستخدم داخليا). يمكن تغيير العنوان بعد إنشاء الحقل، إذا لزم الأمر، ولكن لا يمكن تغيير الاسم الآلي بعد إنشاء الحقل.

en: What type of data the field will store
ar: نوع البيانات التي يخزنها الحقل.

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
ar: يمكن لكل حقل تخزين نوع واحد من البيانات (نص، عدد، ملف، إلخ). عند تعريف الحقل، تختار <em>نوع حقل</em> محدد، يتوافق مع نوع البيانات المراد تخزينها. لا يمكن تغيير نوع الحقل بعد إنشائه.

en: How the data will be input and displayed
ar: طريقة إدخال وعرض البيانات

en: How many values the field will store
ar: عدد القيم التي يخزنها الحقل

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
ar: يمكنك تخزين قيمة واحدة، عدد معين من القيم أو عدد غير محدود من القيم لكل حقل. مثلاً، بإمكان حقل معرف الموظف أن يحتوي على رقم واحد بينما حقل رقم الهاتف يمكن أن يحوي عدة أرقام. يمكن تغيير هذا الخيار بعد إنشاء الحقل، ولكن إذا قمت بتحديد حد أقصى للقيم فقد تفقد المعلومات.

en: Reusing fields
ar: إعادة استخدام الحقول

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
ar: عندما تقوم بتعريف حقل ما، يمكنك إعادة استخدامه. مثلا، إذا قمت بتعيين حقل صورة مخصص لنوع من المحتوى، وأردت حقلا آخر للصورة بنفس الإعدادات في نوع آخر من المحتوى، فيمكنك إضافة نفس الحقل إلى النوع الثاني من المحتوى، في جزء <em>إضافة حقل موجود</em> من واجهة المستخدم. بإمكانك أيضا إضافة هذا الحقل إلى مفرد مصطلحات، التعليقات، حسابات المستخدم، إلخ.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
ar: بعض إعدادات الحقل المعاد استخدامه محددة لكل استخدام للحقل، وأخرى مشتركة بين النسخ التي تستخدم هذا الحقل. مثلاً، تسمية حقل النص تختلف حسب الاستخدام بينما إعدادات عدد القيم متشابهة.

en: Fields on content items
ar: حقول على المحتويات

en: Fields on taxonomy terms
ar: حقول على الوسوم

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
ar: يتم تعيين حقول مفردات المصطلحات على مستوى التصنيفات، في علامة التبيوب <em>إدارة الحقول</em> في صفحة تعديل المفردات (والتي يمكنك الوصول إليها في صفحة <a href="@taxonomy">التصنيفات</a>). عندما تقوم بتعيين حقل للمفردات، فإن كل مصطلح من المفردات سيمتلك هذا الحقل. يمكنك على سبيل المثال تعيين حقل صورة للمفردات لتخزين أيقونة لكل مصطلح.

en: Fields on user accounts
ar: حقول على حسابات المستخدمين

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
ar: يتم تعيين حقول حسابات المستخدمين للموقع بأكمله في علامة التبويب <a href="@fields">إدارة الحقول</a> في صفحة <a href="@accounts">إعدادات المستخدم</a>. عندما تقوم بتعيين حقل لحساب المستخدم، فسيكون لكل حساب مستخدم هذا الحقل. يمكنك على سبيل المثال إضافة حقل نصي للسماح للمستخدمين بإضافة سيرتهم الذاتية.

en: Fields on comments
ar: حقول على التعليقات

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
ar: يتم تعيين حقول التعليقات على مستوى أنواع المحتوى، في علامة التبيوب <em>حقول التعليقات</em> في صفحة تعديل أنواع المحتوى (والتي يمكنك الوصول إليها في صفحة <a href="@types">أنواع المحتوى</a>). عندما تقوم بتعيين حقل للتعليقات، فإن كل تعليق من هذا النوع من المحتوى سيمتلك هذا الحقل. يمكنك على سبيل المثال تعيين حقل رابط للتعليقات على المنتديات للسماح للمستخدمين بإضافة موقعهم.

en: Administer text formats and filters
ar: إدارة تنسيقات النص والترشيحات

en: @type language detection
ar: الكشف عن اللغة @type

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
ar: يتم الاحتفاظ بالنصوص الموجودة والجمع، بينما تضاف النصوص الجديدة فقط.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
ar: حدد كيفية تحديد اللغة المستخدمة لعرض عناصر الصفحة (خاصة النصوص الموفرة من طرف دروبال والوحدات، كالتسميات ونصوص المساعدة). يؤخذ هذا التحديد أثناء تقييم سلسلة من الأساليب المستخدمة في الكشف عن اللغات. الطريقة الأولى التي تحصل على نتيجة ستحدد اللغة المستخدمة لهذا النوع من النص. حدد ترتيب أساليب الكشف عن اللغة من هذه الصفحة.

en: User interface text
ar: نص واجهة المستخدم

en: Use the detected interface language.
ar: استخدام لغة الواجهة المكتشفة.

en: Add new %type
ar: أضف %type جديد

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
ar: تم إنشاء المجموعة الجديدة بنسخ العناصر من مجموعة الاختصارات الافتراضية الخاصة بك.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
ar: تم إنشاء المجموعة الجديدة بنسخ العناصر من المجموعة %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ar: أنت تستخدم حالياً مجموعة الاختصارات %set-name.

en: edit set name
ar: تعديل اسم المجموعة

en: delete set
ar: حذف المجموعة

en: Create new set
ar: إنشاء مجموعة جديدة

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ar: تم إنشاء مجموعة الاختصارات %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: Updated set name to %set-name.
ar: تم تحديث اسم المجموعة إلى %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ar: إذا اخترت مجموعة الاختصارات هذه كافتراضية لبعض أو لكل المستخدمين، فقد يتأثرون عند حذفها.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
ar: هل أنت متأكد من حذف مجموعة الاختصارات %title؟

en: The shortcut set %title has been deleted.
ar: تم حذف مجموعة الاختصارات %title.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ar[0]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[1]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[2]: عضوان إثنان يستخدمان هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[3]: @count أعضاء يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[4]: @count عضوا يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[5]: @count عضو يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.

en: Administering shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Choosing shortcut sets
ar: اختيار مجموعات الاختصارات

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية تغيير مجموعة الاختصارات اختيار مجموعة الاختصارات المراد استخدامها في تبويب الاختصارات على صفحتهم الشخصية.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ar: تحديد مجموعة الاختصارات التي تستخدمها في <a href="@shortcut-link">تبويب الاختصارات</a> على صفحتك الشخصية.

en: Edit current shortcut set
ar: تعديل مجموعة الاختصارات الحالية

en: Select any shortcut set
ar: اختيار مجموعة اختصارات

en: Add and modify shortcut sets.
ar: إضافة وتعديل مجموعات الاختصارات.

en: Add shortcut set
ar: إضافة مجموعة اختصارات

en: Edit set name
ar: تعديل اسم المجموعة

en: Delete shortcut set
ar: حذف مجموعة اختصارات

en: @remote could not be saved to @path.
ar: تعذر حفظ @remote على @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
ar: يتطلب دروبال تفعيل إضافات PHP المذكورة في القائمة التالية (راجع <a href="@system_requirements">صفحة متطلبات النظام</a> للمزيد من المعلومات):

en: Database support
ar: دعم قاعدة البيانات

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
ar: يبدو أن خادمك لا يدعم إضافات PDO لقاعدة البيانات. تحقق من مضيفك لمعرفة إذا كان يدعم  PDO(PHP Data Objects) وإذا كان لديه إحدى قواعد البيانات التي <a href="@drupal-databases">يدعمها دروبال</a>.

en: Footer first column
ar: العمود الأول لتذييل الصفحة

en: Footer second column
ar: العمود الثاني لتذييل الصفحة

en: Footer third column
ar: العمود الثالث لتذييل الصفحة

en: Footer fourth column
ar: العمود الرابع لتذييل الصفحة

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Kyrgyz
ar: قرقيزية

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
ar: لن يتم استدعاء الدالة theme() إلى حين تحميل كافة الوحدات.

en: GD library PNG support
ar: دعم مكتبة معالجة الصور GD لصيغة ملفات PNG

en: The date the comment was most recently updated.
ar: التاريخ الذي تم به آخر تحديث للتعليق.

en: Comment posted: %subject.
ar: تم إرسال التعليق: %subject.

en: On value
ar: قيمة نعم

en: If left empty, "1" will be used.
ar: سيستخدم "1" إذا ترك فارغاً.

en: Off value
ar: قيمة لا

en: If left empty, "0" will be used.
ar: سيستخدم "0" إذا ترك فارغاً.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ar: تم تعطيل هذا الحقل لأنه ليس لديك الصلاحية الكافية لتعديله.

en: Select a forum.
ar: اختيار منتدى.

en: GD library rotate and desaturate effects
ar: تأثيرات الدوران وعدم التشبع لمكتبة GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ar: عرض، تعديل وحذف كافة المحتويات دون مراعاة قيود الحقوق.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
ar: يجب أن تثبت صحة عنوان بريدك الإلكتروني لهذا الحساب قبل تسجيل الدخول باستخدام OpenID.

en: The HTML ID %id is unique.
ar: معرف (ID) اش.تي.ام.ال %id فريد ووحيد.

en: Syslog format
ar: تنسيق Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ar: يمكن تحسين الموارد الخارجية تلقائيا، مما يمكن من تقليل حجم وعدد الطلبات المقدمة لموقعك.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ar: تاريخ بصيغة "الوقت المنقضي منذ". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
ar: موقع الملف تبعا لجذر دروبال.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
ar: حدث خطأ HTTP @errorcode أثناء محاولة جلب @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
ar: توجد مسبقاً ترجمة لـ %title باللغة %language. سيتم إنشاء %type جديد(ة) بدلاً عن إنشاء ترجمة.

en: Your modules have been downloaded and updated.
ar: تم تحميل وتحديث وحداتك.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
ar: <a href="@update">تشغيل تحديث قاعدة البيانات</a>

en: @name <em>(locked)</em>
ar: @name <em>(مغلق)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
ar: هل أنت متأكد من حذف الدور %name؟

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Filipino
ar: فيلبينية

en: Swiss German
ar: ألمانية سويسرية

en: Scots
ar: اسكوتلندية

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
ar: تخزين صفحات للمستخدمين المجهولين.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
ar: قائمة مفصولة بفراغات من وسوم HTML المسموح بها في محتوى عناصر التلقيمات. يتم تلقائياً إزالة العلامات الغير مسموح بها.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
ar: بإمكان %field أن يحتوي فقط على الأحرف a-z والشرطات السفلية والشرطات.

en: %field cannot contain any markup.
ar: لا يمكن لـ %field أن يحتوي على أي ترميز.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
ar: لا توجد بدائل مسارات متاحة. <a href="@link">إضافة بديل مسار</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
ar: لتمكين البحث باستعمال الكلمات المفتاحية، يحتفظ محرك البحث بفهرس للكلمات الموجودة في المحتوى والحقول، إضافة إلى النص المضاف إلى المحتواك من طرف وحدات أخرى (كالتعليقات من وحدة التعليقات المدمجة في النواة ومصطلحات الفئات من وحدة التصنيفات المدمجة في النواة). لإنشاء وتحديث هذا الفهرس، يجب إعداد <a href="@cron">مهمة صيانة من طرف مجدول الأعمال (cron)</a> إعدادا صحيحا. يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية <em>إدارة البحث</em> تكوين إعدادات مجدول الأعمال (cron) على <a href="@searchsettings">صفحة إعدادات البحث</a>.

en: Content reindexing
ar: إعادة فهرسة المحتوى

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
ar: التغييرات في محتوى موقعك (إنشاء، تعديل أو حذف محتوى أو تعليقات) تضيف تلقائياً هذه العناصر لفهرستها أو إعادة فهرستها عند التشغيل التالي للدورية. عند تعليم عنصر ما لإعادة الفهرسة، المحتوى الأسبق يبقى في الفهرس إلى غاية تشغيل الدورية، بعدها يتم تعويضه بالمحتوى الجديد. خلافاً للعمليات المرتبطة بالمحتوى، فإن العمليات المرتبطة بهيكلية موقعك لا تؤثر على إعادة الفهرسة للمحتوى ذي الصلة. العمليات المرتبطة بالهيكلية والتي تؤثر على المحتوى هي مثلاً حذف أو تعديل الوسوم، تفعيل أو تعطيل الوحدات التي تضيف نص إلى المحتوى (الوسوم، التعليقات، والوحدات التي توفر الحقول) وتعديل الحقول أو إعدادات العرض الخاصة بأنواع المحتوى. إذا أجريت إحدى هذه العمليات وأردت التأكد من تحديث فهرس البحث لكي يعكس التغييرات، يمكنك تحديد كل المحتوى لإعادة الفهرسة بالنقر على زر "إعادة فهرسة الموقع" على <a href="@searchsettings">صفحة إعدادات البحث</a>. إذا كان لديك الكثير من المحتويات على موقعك، فقد يتطلب ذلك تشغيل الدورية عدة مرات لإعادة فهرسة الموقع بأكمله.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
ar: لن يتم إعادة إنشاء صفحات ذاكرة التخزين المؤقت حتى انقضاء هذه المدة.

en: Expiration of cached pages
ar: نهاية صلاحية الصفحات المخزنة مؤقتا

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
ar: أقصى مدة يمكن أن تستخدم فيها ذاكرة تخزين مؤقت خارجية نسخة قديمة من صفحة.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ar: تتحكم هذه الخيارات في إعدادات عرض الحلة %name. عند عرض موقعك باستخدام هذه الحلة، سيتم تطبيق هذه الإعدادات.

en: Administer software updates
ar: إدارة التحديثات

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح أو استخدام رمز مميز للبريد الإلكتروني مثل %author.

en: @required_name (Missing)
ar: @required_name (مفقود)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ar: @required_name (يتطلب النسخة @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
ar: يتطلب @name النسخة @version على الأقل من PHP.

en: @name requires this module.
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة وهذه النسخة. حالياً لديك @required_name النسخة @version

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Site details
ar: تفاصيل الموقع

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: Can't handle more than one field storage engine
ar: ليس من الممكن تحديد أكثر من محرك تخزين لهذا الحقل

en: Field storage engine not found.
ar: لم يتم العثور على محرك التخزين للحقل.

en: For this query an entity type must be specified.
ar: يجب تحديد نوع الكيان لهذا الاستعلام.

en: Entity %entity has no base table.
ar: كينونة %entity ليس لديها جدول أساسي في قاعدة البيانات.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
ar: لا يمكن ترتيب @entity_type حسب @key

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير صالحة. يمكن أن تحتوي البادئة على حروف لاتينية وأرقام وشرطات ونقط وشرطات سفلى فقط.

en: Default settings file
ar: ملف الإعدادات الافتراضية

en: The default settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
ar: مثبت @drupal يتطلب عدم تغيير الملف %default-file في أي حالة من الحالات.

en: Māori
ar: ماورية

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
ar: محاولة إنشاء مثيل للحقل @field_name بدون نوع كينونة.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
ar: محاولة إنشاء مثيل للحقل @field_name باستخدام نوع كينونة ممنوعة @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
ar: محاولة إنشاء مثيل لحقل غير موجود @field.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
ar: محاولة تحديث مثيل للحقل @field على الحزمة @bundle والتي هي غير موجودة.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
ar: محاولة تنظيف الحقل @field والذي لايزال يتضمن مثيل.

en: %name: the value may be no less than %min.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أقل من %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أكبر من %max.

en: No fields have been defined yet.
ar: لم يتم بعد تعريف أي حقول.

en: Weight for new field
ar: وزن الحقل الجديد

en: Weight for added field
ar: وزن الحقل المضاف

en: Custom display settings
ar: إعدادات العرض المخصصة

en: Use custom display settings for the following view modes
ar: استخدام إعدادات العرض المخصصة لأنواع العرض التالية

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
ar: يستخدم وضع العرض %view_mode إعدادات عرض مخصصة. يمكنك <a href="@url">ضبطها هنا</a>.

en: User interface for the Field API.
ar: واجهة المستخدم لتطبيق Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Edit an existing effect within a style.
ar: تعديل تأثير موجود في نمط.

en: Delete an existing effect from a style.
ar: حذف تأثير موجود في نمط.

en: Node module element
ar: عنصر وحدة العقد

en: Poll module settings
ar: إعدادات وحدة الاستبيانات

en: Poll vote
ar: أصوات الاستبيان

en: Poll results
ar: نتائج الاستطلاع

en: The new set name is required.
ar: اسم المجموعة الجديدة ضروري.

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
ar: مجموعة الاختصارات %name موجودة بالفعل. اختر اسماً مختلفاً.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
ar: العثور على النص المنتظر في @field لرسالة البريد الإلكتروني : "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
ar[0]: تم إرسال بريد إلكتروني واحد أثناء هذا الاختبار.
ar[1]: تم إرسال بريد إلكتروني واحد أثناء هذا الاختبار.
ar[2]: تم إرسال رسالتا بريد إلكتروني أثناء هذا الاختبار.
ar[3]: تم إرسال @count رسائل بريد إلكترونية أثناء هذا الاختبار.
ar[4]: تم إرسال @count رسالة بريد إلكترونية أثناء هذا الاختبار.
ar[5]: تم إرسال @count رسالة بريد إلكترونية أثناء هذا الاختبار.

en: Blocked IP addresses
ar: عناوين IP المحظورة

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ar: عناوين IP المذكورة هنا محظورة على موقعك. العناوين المحظورة ممنوعة بشكل كامل من الوصول إلى الموقع ويتم عرض رسالة قصيرة توضح ذلك.

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
ar: نوع المحتوى %rowtype كانت به المرفقات معطلة لكنه يحتوي على ملفات مرفقة. تم تمكين المرفقات لنقل البيانات الموجودة. يجب عليك حذف الحقل "ملف مرفق" في النوع %rowtype إذا كان هذا الحقل غير ضروري.

en: Upload module has been migrated to File module.
ar: تم نقل وحدة الرفع لتصبح في وحدة الملف.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: not yet assigned
ar: لم يتم الإسناد بعد

en: not yet created
ar: لم يتم الإنشاء بعد

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:name]،
    
    شكرا لتسجيلك في [site:name]. يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على هذا الرابط أو بنسخه ولصقه في متصفحك: 
    
    [user:one-time-login-url]
    
    يمكن استخدام هذا الرابط مرة واحدة لتسجيل الدخول فقط وسيقودك إلى صفحة يمكنك فيها تحديد كلمة مرورك.
    
    بعد تحديد كلمة مرورك، يمكنك تسجيل الدخول من [site:login-url] في المستقبل باستعمال:
    
    اسم المستخدم: [user:name]
    كلمة المرور: كلمة مرورك
    
    -- فريق [site:name]

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:name]،
    
    أنشأ مدير في موقع [site:name] حسابا لك. يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على هذا الرابط أو نسخه ثم لصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    يمكن استعمال هذا الرابط مرة واحدة فقط لتسجيل الدخول وسيقودك إلى صفحة يمكنك فيها تحديد كلمة مرورك.
    
    بعد تحديد كلمة مرورك، يمكنك تسجيل الدخول من [site:login-url] في المرات القادمة باستعمال:
    
    اسم المستخدم: [user:name]
    كلمة المرور: كلمة مرورك
    
    -- إدارة موقع [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:name]،
    
    تم تقديم طلب إعادة تحديد كلمة مرور لحسابك في [site:name]
    
    يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على هذا الرابط أو نسخه ثم لصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    يمكن استعمال هذا الرابط مرة واحدة فقط لتسجيل الدخول وسيقودك إلى صفحة يمكنك فيها تحديد كلمة مرورك. تنتهي صلاحيته بعد يوم ولن يحصل شيئ إذا لم يُستعمل.
    
    -- فريق [site:name]

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: The URL of the account edit page.
ar: عنوان رابط صفحة تعديل الحساب.

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Comment display
ar: عرض التعليقات

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: New field name
ar: اسم الحقل الجديد

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
ar: اختر لغة أو أكثر للتحميل والتحديث. إذا لم تختر شيئا فسيتم تحديثها كلها.

en: Refresh information
ar: تجديد المعلومات

en: Updating translation.
ar: يجري تحديث الترجمة.

en: Downloading and importing files.
ar: يجري تحميل واستيراد الملفات.

en: Error opening socket @socket
ar: خطأ أثناء فتح المأخذ @socket

en: delivery callback not found
ar: دالة رد النداء (callback) غير موجودة

en: callback %callback not found: %q.
ar: callback @callback غير موجود : %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file لأن الوجهة غير صحيحة. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file لأن دليل الوجهة غير معد بشكل صحيح.قد يكون هذا بسبب مشكل في الأذونات على الملف أو الدليل. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
ar: تعذر نسخ الملف %file لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في دليل الوجهة.

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ar: تعذر نقل الملف المحدد %file لأن الوجهة غير صحيحة. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
ar: تعذر حذف الملف المحدد %file، لأنه ليس URI صحيح. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ar: تعذر حفظ البيانات لأن الوجهة غير صحيحة. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نسخ الملف %file (%realpath) لأن الوجهة %destination غير صحيحة. غالباً ما يكون هذا نتيجة استخدام غير سليم لـ file_copy() أو علامة إطار مفقودة.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
ar: تعذر نسخ الملف %file (%realpath) لأنه غير موجود.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
ar: تعذر نسخ الملف %file لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في دليل الوجهة (%directory)

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
ar: لم يتم نسخ الملف المحدد %file لأنه سيستبدل نفسه.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file إلى %destination.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نقل الملف %file (%realpath)، لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون هذا بسبب استخدام غير سليم لـ file_move() أو حاوية تدفق مفقودة.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حذف الملف %file (%realpath) لأنه ليس بعنوان URI صالح. قد يكون ذلك بسبب استخدام غير سليم لـ file_delete() أو غياب حاوية تدفق.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حفظ البيانات لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون هذا بسبب استخدام غير سليم لـ file_save() أو غياب حاوية تدفق.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
ar: إعدادات PHP الخاص بك تدعم نوع واحد فقط من قواعد البيانات، لذا تم اختيارها تلقائياً.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ar: فشل في الاتصال بخادم قاعدة البيانات. قام الخادم بإرجاع الرسالة التالية: %error. <ul><li>هل خادم قاعدة البيانات يعمل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أنت متأكد من كتابة اسمها بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة اسم المستخدم وكلمة المرور بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة خادم قاعدة البيانات بشكل صحيح؟</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
ar: نسخة البي.اش.بي التي تستخدمها لا تدعم PostgreSQL. يجب عليك تحديث نسختك إلى 5.2.11، 5.3.1 أو أكثر.

en: Exit block region demonstration
ar: الخروج من وضع معاينة مناطق الصناديق

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
ar: تخصيص لوحة التحكم يتطلب صلاحية !permission-name.

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
ar: لتعديل صفحة لوحة التحكم، قم بنقل صناديق إلى منطقة لوحة التحكممن <a href="@dashboard"> صفحة إدارة لوحة المعلومات</a> أو قم بتمكين دعم جافاسكربت على هذه الصفحة لاستخدام واجهة السحب والإفلات.

en: Configure available dashboard blocks
ar: ضبط صناديق لوحة التحكم المتوفرة

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
ar: قم بسحب وإفلات هذه الصناديق على العمود أدناه. يتم حفظ التغييرات تلقائياً.المزيد من الخيارات في <a href="@dashboard-url">صفحة الإعدادت</a>.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
ar: ضبط الصناديق التي ستُعرض في لوحة التحكم.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
ar: يسمح لك سجل قاعدة البيانات بمشاهدة تسجيل حدث على صفحة <a href="@dblog">آخر رسائل السجل</a>. السجل هو قائمة بالتسلسل الزمني للأحداث المسجلة يحتوي على البيانات المستخدمة، بيانات الأداء، الأخطاء، التحذيرات والمعلومات التنفيذية. يجب على الإداريين التحقق من السجل بصفة منتظمة للتأكد من عمل الموقع بشكل الصحيح.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
ar: في حال حدوث مشاكل أو أخطاء بالموقع، فإن صفحة <a href="@dblog">آخر رسائل السجل</a> قد تكون مفيدة لتتبع الأخطاء، حيث أنها تعرض تسلسل الأحداث. يتضمن سجل الأحداث معلومات حول الاستخدام، تحذيرات وأخطاء الموقع.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
ar: تراقب وحدة سجل قاعدة البيانات نظامك مسجلة أحداث النظام في سجل ليراجعها المستخدمون المسموح لهم بذلك. هذا السجل عبارة عن قائمة بالأحداث تحتوي على معلومات حول الاستخدام، الأداء، الأخطاء، التحذيرات، بالإضافة إلى بعض المعلومات التنفيذية الأخرى. من الضروري مراجعة آخر رسائل السجل بشكل منتظم للتأكد من عمل الموقع بشكل جيد.

en: Database log messages to keep
ar: رسائل سجل قاعدة البيانات المحتفظ بها

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: أقصى عدد من الرسائل التي يتم الاحتفاظ بها في سجل قاعدة البيانات. يتطلب <a href="@cron">مهمة صيانةٍ بمجدول الأعمال (كرون)</a>.

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: تعريف نص يجب أن يتقدم القيمة، مثل 'م' أو 'كيلوبت/ثانية'. اتركه فارغا في حال لا شيء. افصل قيم المفرد والجمع بإشارة عصا ('4جنيه|جنيهات').

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display prefix and suffix.
ar: عرض السابقة واللاحقة.

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Trim length
ar: طول المقطع المشذب

en: No field is displayed.
ar: لا يوجد أي حقل معروض.

en: No field is hidden.
ar: لا يوجد أي حقل مخفي.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
ar: لا يمكن الإشارة إلى الملف المستخدم في الحقل !name.

en: Missing text format: %format.
ar: تنسيق نص مفقود : %format.

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
ar: تسمح وحدة القوائم بإنشاء روابط في القائمة عن طريق استمارات إنشاء المحتوى. لضبط هذه الإعدادات لنوع معين من المحتوى، يرجى زيارة صفحة <a href="@content-types">أنواع المحتوى</a>، والنقر على رابط <em>تعديل</em> لنوع المحتوى والانتقال إلى جزء <em>إعدادات القائمة</em>.

en: Undefined language (@langcode)
ar: لغة غير معينة (@lagncode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
ar: عرض الصفحات الإدارية فوق الصفحة الحالية.

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
ar: تم إنشاء تنسيق نص <a href="@php-code">كود PHP</a>.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
ar: اختيار وحدات البحث النشطة من بين الوحدات المتاحة.

en: Default search module
ar: وحدة البحث الافتراضية

en: Choose which search module is the default.
ar: اختيار وحدة البحث الافتراضية.

en: Your default search module is not selected as an active module.
ar: وحدة البحث الافتراضية غير مفعلة.

en: Search is currently disabled.
ar: البحث معطل حالياً.

en: Syslog identity
ar: هوية Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ar: العبارة التي ستتم إضافتها قبل كل رسالة مخزنة على Syslog. إذا كان لديك عدة مواقع تكتب على نفس ملف Syslog، فتعيين هوية فريدة لكل موقع يسهل من قراءة السجلات.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
ar: يمكنك تعيين عنوان رابط نسبي لاستخدامه كصفحة رئيسية. اتركه فارغاً لعرض محتوى الموقع بشكله الافتراضي.

en: Error pages
ar: صفحات اﻷخطاء

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: Last run: %cron-last ago.
ar: آخر تشغيل: منذ %cron-last.

en: Run cron every
ar: تشغيل الدورية كل

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
ar: تغيير اسم الموقع، عنوان البريد الإلكتروني، الشعار، الصفحة الرئيسية الافتراضية، عدد المشاركات في كل صفحة وصفحات الأخطاء.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ar: إدارة مهام الصيانة التلقائية للموقع.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
ar: لم يحذف الملف المؤقت "%path" أثناء تنظيف الذاكرة لأنه مستخدم من طرف الوحدات التالية: %modules.

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ar: المجلد الفرعي لمجلد رفع الملفات الذي سيتم حفظ الصور فيه.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
ar: ستتم تحجيم الصور الأكبر من هذا إلى هذا الحجم.

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: The settings file is writable.
ar: ملف الإعدادات قابل للكتابة

en: The settings file is owned by the web server.
ar: ملف الإعدادات ينتمي إلى خادم الويب.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ar: فشل مثبت @drupal في إنشاء ملف إعدادت بملكية مناسبة. سجل الدخول إلى خادم الويب الخاص بك واحذف الملف %file الموجود وأنشئ ملفا جديدا بنسخ الملف %default_file إلى %file. المزيد من التفاصيل عن تثبيت دروبال في الملف <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. إذا واجهت مشاكل مع ملكيات الملفات على خادمك، راجع <a href="@handbook_url">الدليل على الشبكة</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
ar: استعلام مزج غير صالح: لا توجد شروط

en: Weight for @block block
ar: وزن الصندوق @block

en: Region for @block block
ar: منطقة الصندوق @block

en: Comment approval
ar: الموافقة على التعليق

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
ar: يتم نشر تعليقات المستخدمين ذوي صلاحية <em>تجاهل الموافقة على التعليق</em> مباشرة. يتم وضع باقي التعليقات الأخرى في طابور <a href='@comment-approval'>التعليقات غير الموافق عليها بعد</a>، حتى يقوم مستخدم ذو صلاحية <em>إدارة التعليقات</em> بنشرها أو حذفها. بالإمكان التحكم في التعليقات المنشورة في صفحة إدارة <a href='@admin-comment'>التعليقات المنشورة</a>.

en: Post comments
ar: إرسال تعليقات

en: Skip comment approval
ar: تجاهل الموافقة على التعليق

en: View and customize your dashboard.
ar: مشاهدة وتخصيص لوحة معلوماتك.

en: Customize your dashboard.
ar: تخصيص لوحة التحكم الخاصة بك.

en: This function can only be used to delete fields without data
ar: يمكن استخدام هذه الوظيفة فقط لحذف الحقول التي لا تحتوي على بيانات.

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء تنسيق النص %format ؟

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ar: تتم إزالة تنسيقات النص المعطلة تماما من واجهة الإدارة، ولن يتم عرض أي محتوى محفوظ بهذا التنسيق. لا يمكن التراجع هذا الإجراء.

en: Disabled text format %format.
ar: تنسيق النص %format معطل.

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Disable text format
ar: إلغاء تنسيق النص

en: Hot topic, new comments
ar: موضوع ساخن، تعليقات جديدة

en: Hot topic
ar: موضوع ساخن

en: Normal topic
ar: موضوع عادي

en: Closed topic
ar: موضوع مغلق

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ar: مرجع للاستخدام، التكوين والوحدات.

en: and where %property is %value
ar: وحيث %property هي %value

en: where %property is %value
ar: عندما يكون %property هو %value

en: and where
ar: وحيث

en: Current URL is @url.
ar: الرابط الحالي هو @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
ar: عنوان الصفحة @actual مطابق لـ @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
ar: عنوان الصفحة @actual غير مطابق لـ @expected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
ar: استجابة اش.تي.تي.بي غير متوقعة !code، الحالي !curl_code

en: Configure @module permissions
ar: ضبط صلاحيات @module

en: Select and configure your themes.
ar: اختيار وإعداد حللك.

en: Administer settings.
ar: إدارة الإعدادات.

en: View reports, updates, and errors.
ar: عرض التقارير والتحديثات والأخطاء.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
ar: يخزن البيانات المؤقتة لـ system_update_7061.

en: Administrative toolbar
ar: شريط الأدوات الإداري

en: Install new module or theme
ar: تثبيت وحدة أو حلة جديدتين

en: Install new module
ar: تثبيت وحدة جديدة

en: Install new theme
ar: تثبيت حلة جديدة

en: %property is %value
ar: %property قيمته %value

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Nothing
ar: لا شيء

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
ar: %type :!message في %function (السطر %line من %file).

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام وعلامات الوصل فقط.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Asturian
ar: أسترية

en: English, British
ar: إنجليزية بريطانية

en: Haitian Creole
ar: كريول هايتية

en: Portuguese, International
ar: برتغالية دولية

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Parent for @title
ar: أب لـ @title

en: New field label
ar: تسمية الحقل الجديد

en: Parent for new field
ar: أب لحقل جديد

en: Type of new field
ar: نوع الحقل الجديد

en: Widget for new field
ar: ويدجت لحقل جديد

en: Existing field label
ar: تسمية الحقل الموجود

en: Parent for existing field
ar: أب لحقل موجود

en: Existing field to share
ar: حقل موجود للمشاركة

en: Widget for existing field
ar: ودجت لحقل موجود مسبقا

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Formatter for @title
ar: تنسيق @title

en: Parents for @title
ar: أصل @title

en: Visibility for @title
ar: رؤية @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ar: توجد بيانات لهذا الحقل في قاعدة البيانات. لا يمكن تغيير إعدادات هذا الحقل.

en: Weight for new file
ar: الوزن للملف الجديد

en: Choose a file
ar: اختر ملفا

en: Weight for new effect
ar: وزن التأثير الجديد

en: @title language provider
ar: موفر اللغة @title

en: Enable @title menu link
ar: تفعيل رابط القائمة @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ar: اسم فريد لإنشاء عنوان رابط القائمة. يجب أن يحتوي فقط على الحروف اللاتينية الصغيرة، الأرقام والشرطات.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
ar: اسم برمجي فريد لهذا النوع من المحتوى. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام، وشرطات سفلى (_). سيتم استخدام هذا الاسم لإنشاء عنوان رابط للصفحة %node_add، وعندها سيتم تحويل الشرطات السفلى (_) إلى شرطات (-).

en: Choice label
ar: تسمية الخيار

en: New choice label
ar: تسمية خيار جديدة

en: Vote count for choice @label
ar: عد الأصوات للخيار @label

en: Vote count for new choice
ar: عد الأصوات للخيار الجديد

en: Weight for choice @label
ar: وزن الخيار @label

en: Weight for new choice
ar: وزن الخيار الجديد

en: Category for @title
ar: تصنيف @title

en: Active modules
ar: الوحدات المفعلة

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
ar: تثبيت PHP الخاص بك قديم. يتطلب دروبال على الأقل PHP 5.2.5 أو PHP @version مطبق عليه الترقيع اﻷمني htmlspecialchars.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
ar: يبدو أن خادمك لا يدعم PDO (PHP Data Objects). إذا كان مضيفك يدعم PDO فاطلب منه تفعيلها. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة <a href="@link">متطلبات النظام</a>.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
ar: يبدو أن خادمك لديه نسخة خاطئة مثبتة من PDO. يتطلب دروبال 7 خاصية PDO الموجودة بنواة PHP. النظام الحالي لديه نسخة قديمة من PECL. لمزيد من المعلومات يرجى مراجعة صفحة <a href="@link">متطلبات النظام</a>.

en: List of trigger actions when !description
ar: لائحة لمسببات الإجراءات عند !description

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ar: النسخة %version من قاعدة البيانات أقدم من الإصدار الأدنى المطلوب %minimum_version.

en: !theme (default theme)
ar: !theme (الحلة الإفتراضية)

en: !theme (administration theme)
ar: !theme (ثيمة الإدارة)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
ar: توفر وحدة لوحة التحكم <a href="@dashboard">صفحة تحكم</a> في واجهة الإدارة لتنظيم المهام الإدارية، والتنقل وبيانات المتابعة بموقعك. تحتوي لوحة التحكم على صناديق يمكنك إضافتها وإعادة ترتيبها باستخدام واجهة السحب واﻹفلات التي تظهر عند النقر على رابط <em>تعديل لوحة التحكم</em>. في هذه الواجهة، الصناديق الغير مستخدمة لا تظهر بشكل افتراضي، لكن يمكن إضافتها برابط <em>إضافة صندوق آخر</em>. للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة <a href="@handbook">وحدة لوحة التحكم</a> بموقع دروبال.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
ar: إعادة ترتيب عرض الصناديق على <a href="@dashboard-url">صفحة لوحة التحكم</a>.لا يتم عرض الصناديق الموضوعة في منطقة لوحة التحكم(غير نشط) أثناء معاينة صفحة لوحة التحكم، ولكن يمكن الوصول إليها في واجهة <em>تخصيص لوحة التحكم</em>.  عند إزالة صندوق من واجهة لوحة التحكم نشطة يمكن الوصول له من خلال <a href="@blocks-url">صفحة إدارة الصتاديق</a>.

en: Add other blocks
ar: إضافة صناديق أخرى

en: URL fallback
ar: عنوان الرابط البديل

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ar: اسنخدام لغة تم التحقق منها مسبقاً من عناوين الروابط إذا لم يتم العثور على أية لغة.

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: Dismiss this message.
ar: حذف هذه الرسالة.

en: Next steps
ar: الخطوات التالية

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
ar: تعذر نسخ الملف %file لأن دليل الوجهة %destination غير معد بشكل صحيح.

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
ar: MySQL، MariaDB، أو ما يعادلهما.

en: Database file
ar: نوع قاعدة البيانات

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ar: المسار المطلق (الكامل) للملفات التي سيتم حفظ بيانات @drupal بها. ينبغي أن تكون هذه الملفات قابلة للكتابة من طرف خادم الويب وأن تكون خارج دليل جذر الخادم.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
ar: الدليل الذي حددته غير قابل للكتابة من قبل خادم الويب.

en: Autocomplete popup
ar: نافذة الإكمال التلقائي

en: Searching for matches...
ar: جاري البحث عن الكلمات المطابقة...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
ar: تسمح وحدة Field بتعديل بيانات الحقول لتعريفها إلى أنواع <em>الكيانات</em> (تشمل الكيانات عناصر المحتوى والتعليقات وحسابات المستخدمين ومفردات التصنيفات). تتولى وحدة Field تخزين وتحميل وتعديل وترتيب بيانات الحقول. معظم المستخدمين لا يتعاملون مع وحدة Field مباشرة، لكن يستخدمون بدلاً عن ذلك وحدة <a href="@field-ui-help">Field UI</a>. بإمكان مطوري الوحدات استخدام تطبيق Field API لإنشاء أنواع جديدة من الكيانات مما يسمح بربطها بالحقول. للمزيد من المعلومات يرجى مراجعة دليل <a href="@field">وحدة Field</a> على الشبكة.

en: No fields are present yet.
ar: لا يوجد أي حقل حاضر بعد.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ar: غامق

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
ar: قراءة المزيد<span class="element-invisible">حول @title</span>

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ar: حدد رابط بديل يمكن من خلاله الوصول إلى هذا المحتوى. على سبيل المثال، اكتب"about"عند كتابة صفحة لوصف الموقع . استخدم مسار نسبي بدون إضافة الخط المائل في النهاية، وإلا فلن يعمل بديل المسار.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
ar: عدد الأصوات المسجلة لاستبيان.

en: The length of time the poll is set to run.
ar: الفترة التي يبقى فيها الاستبيان متاحاً للتصويت.

en: Uninstall @module module
ar: إزالة وحدة @module

en: Aggregate and compress CSS files.
ar: تجميع وضغط ملفات CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
ar: تجميع ملفات جافاسكريبت.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
ar[0]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدة التالية: @required_modules
ar[1]: لإزالة @module، يجب أأولاً إزالة الوحدة التالية: @required_modules
ar[2]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[3]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[4]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[5]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules

en: Enable newly added modules
ar: تفعيل الوحدات المضافة حديثاً

en: Enable newly added themes
ar: تفعيل theme المضافة حديثاً

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
ar: عملية الإزالة تحذف جميع البيانات المتعلقة بالوحدة. لإزالة وحدة ما، يجب أولاً تعطيلها من صفحة <a href="@modules">الوحدات</a>.

en: View the administration theme
ar: عرض حلة الإدارة

en: Database system
ar: نظام قاعدة البيانات

en: Database system version
ar: إصدار نظام قاعدة البيانات

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
ar: تعرض وحدة شريط الأدوات شريطا يحتوي على الروابط الإدارية الأعلى مستوى على مدى أعلى الشاشة. هناك تحت هذا الشريط، توفر وحدة شريط الأدوات قسما يعمل<em>كجارور</em> والذي تعرض فيه الروابط الموفرة من وحدات أخرى، <a href="@shortcuts-help">كوحدة الاختصارات</a> المدمجة في النواة. يمكن إظهار/إخفاء الجارور باستخدام اختصارات إظهار/إخفاء في نهاية شريط الأدوات.

en: Hide shortcuts
ar: إخفاء الاختصارات

en: Indexed %count content items for tracking.
ar: تمت فهرسة @count محتوى للتتبع.

en: Release notes for @project_title
ar: ملاحظات الإصدار لـ %project_title

en: The role settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الأدوار.

en: Disable the account and keep its content.
ar: تعطيل الحساب والحفاظ على محتواه.

en: Disable the account and unpublish its content.
ar: تعطيل الحساب وإلغاء نشر محتواه.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
ar: حذف الحساب وجعل محتوياته ملكا للمستخدم %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
ar: حذف الحساب ومحتوياته.

en: Display on user registration form.
ar: عرضه على استمارة تسجيل الأعضاء.

en: This is compulsory for 'required' fields.
ar: هذا إجباري للحقول 'الضرورية'.

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
ar: @count إجراء يتيم (%orphans) موجود في جدول الإجراءات. !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ar[0]: تم حذف تعليق واحد
ar[1]: لم يتم حذف أي تعليق
ar[2]: تم حذف تعليقان
ar[3]: تم حذف @count تعليقات
ar[4]: تم حذف @count تعليقا
ar[5]: تم حذف @count تعليق

en: Use field label instead of the "On value" as label
ar: استخدام تسمية الحقل بدلا من التسمية "قيمة نعم".

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
ar[0]: تم حذف مشاركة
ar[1]: تم حذف مشاركة
ar[2]: تم حذف مشاركتان
ar[3]: تم حذف @count مشاركة
ar[4]: تم حذف @count مشاركة
ar[5]: تم حذف @count مشاركة

en: tracker
ar: متتبع

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
ar: التحديث التلقائي لنواة دروبال غير معتمد. يرجى العودة إلى <a href="@upgrade-guide">دليل التحديث</a> للحصول على معلومات حول طريقة تحديث نواة دروبال يدويا.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
ar[0]: يحتوي %archive_file على إصدار %name غير متوافق مع دروبال !version
ar[1]: لا يحتوي %archive_file على أي إصدار %name غير متوافق مع دروبال !version
ar[2]: يحتوي %archive_file على إصدارين من الوحدات أو theme غير متوافق مع دروبال !version :%names
ar[3]: يحتوي %archive_file على إصدارات من الوحدات أو theme غير متوافقة مع دروبال !version :%names
ar[4]: يحتوي %archive_file على إصدارات من الوحدات أو theme غير متوافقة مع دروبال !version :%names
ar[5]: يحتوي %archive_file على إصدارات من الوحدات أو theme غير متوافقة مع دروبال !version :%names

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
ar: الإعداد %setting معين حاليا على '%current_value'، ولكنه يجب أن يكون على '%needed_value'. يرجى تغيير ذلك بتشغيل العملية التالية : !query

en: List (integer)
ar: قائمة (رقم صحيح)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين الأعداد الصحيحة من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’عدد الأيام’: 1 => يوم واحد، 7 => أسبوع واحد، 31 => شهر واحد.

en: List (float)
ar: قائمة (رقم عشري)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين القيم العشرية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’الكسور’: 0 => 0، 0.25 => 1/4، 0.75 => 3/4، 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين قيم نصية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’ولايات الجزائر’: 04 => أم البواقي، 25 => قسنطينة، 23 => عنابة.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ar: القيم المحتملة التي يمكن أن يحتويها هذا الحقل. قم بإدخال قيمة في كل سطر، بالشكل مفتاح|تسمية.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة، ويجب أن يكون رقمي. سوف تستخدم التسمية في القيم المعروضة و الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية. إذا تضمن السطر رقم واحد، فسيستخدم كمفتاح وتسمية.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
ar: قائمة التسميات هي أيضا مقبولة (تسمية في كل سطر)، فقط إذا كانت الحقول لا تتضمن أي قيمة، وسيتم إنشاء مفاتيح رقمية تلقائياً بحسب الترتيب في القائمة.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة. سوف تستخدم التسمية أثناء عرض القيم و تعديل الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية: إذا تضمن السطر قيمة نصية بسيطة، سيتم استخدامها كمفتاح وتسمية.

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ar: قائمة القيم المسموح بها: ستتم إزالة بعض القيم في حين يتم استخدامها حاليا.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
ar: إخفاق محاولة الاتصال بالخادم حيث أعطى الرسالة التالية: !message للحصول على تعليمات إضافية حول تثبيت أو تحديث الكود على الخادك الخاص بك، راجع <a href="@handbook_url">الدليل</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
ar: غير قادر على تحليل ملف المعلومات : %info_file

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
ar: ملف المعلومات (%info_file) لم يعرف خاصية 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
ar: إطار الاختبارات يتطلب أن تكون ذاكرة PHP على الأقل %memory_minimum_limit. القيمة الحالية هي %memory_limit. <a href="@url">للمواصلة اتبع هذه الخطوات</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
ar: لا يحتوي %archive_file على أي ملف .info

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: Administer content and comments.
ar: إدارة المحتوى والتعليقات.

en: Comment fields
ar: حقول التعليقات

en: RSS category
ar: فئة RSS

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
ar: %name يجب أن يكون قيمة صحيحة لقيمة لون بالستعشري (هيكساديسمال).

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
ar: كل نوع حقل لديه <em>widgets</em> واحدة أو أكثر مرتبطة به، كل widget تقدم طريقة لإدخال البيانات عند التحرير (مربع نص، قائمة اختيار، رفع ملف، إلخ...). أيضاً كل نوع حقل لديه عدة خيارات للعرض، والتي ستحدد كيف سيظهر هذا الحقل لزوار الموقع. يمكنك أيضاً تغيير ال widget وخيارات العرض بعد إنشاء الحقل.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
ar: لايمكن إعادة تسمية الحقل %id (%old_field_name) إلى %new_field_name ﻷنه لايستخدم مُخزّن من نوع field_sql_storage.

en: Changes to the style have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات على النمط.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
ar: هذا الصندوق سيظهر فقط في حال <a href="@languages">وجود لغتين مفعلتين على اﻷقل</a> و <a href="@configuration">مفاوض اللغة</a> هو إما <em>URL</em> أو <em>Session</em>.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
ar: وحدة القائمة تحوي واجهة لإدارة القوائم. القائمة هي مجموعة من الروابط بشكل هرمي (أب وأولاد) تؤدي لصفحات داخل أو خارج الموقع، تستخدم عادة للتصفح. كل قائمة لها صندوق خاص بها يمكن تفعيله وتغيير مكانه من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>. يمكنك استعراض وإدارة القوائم من <a href="@menus">صفحة إدارة القوائم</a>. للمزيد من المعلومات راجع صفحة الدليل الإلكتروني حول <a href="@menu">وحدة القائمة</a>.

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
ar: OpenID يقترح عليك استخدام إما <a href="@gmp">GMP Math</a> (لتحسين اﻷداء) أو مكتبات <a href="@bc">BC Math</a> لتفعيل ربط OpenID.

en: Not optimized
ar: غير مُحسّن

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
ar: ينصح OpenID باستخدام مكتبة GMP Math لـ PHP ﻷداء أفضل. راجع <a href="@url">توثيق مكتبة GMP Math</a> لتعليمات التثبيت.

en: OpenID Math library
ar: مكتبة OpenID Math

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
ar[0]: وحدة @module مفقودة، لذلك سيتم تعطيل: @depends.
ar[1]: وحدة @module مفقودة، لذلك سيتم تعطيل: @depends.
ar[2]: وحدة @module مفقودة، لذلك سيتم تعطيل: @depends.
ar[3]: وحدة @module مفقودة، لذلك سيتم تعطيل: @depends.
ar[4]: وحدة @module مفقودة، لذلك سيتم تعطيل: @depends.
ar[5]: وحدة @module مفقودة، لذلك سيتم تعطيل: @depends.

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
ar: الاسم البرمجي لايمكن أن يكون "add" أو "list".

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعددية اللغات لنوع المحتوى هذا. في حال تفعيله سيضاف حقل اختيار اللغة إلى استمارة التحرير، وسيسمح لك باختيار لغة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. بإمكانك أيضاً تفعيل الترجمة لنوع المحتوى هذا، والذي يسمح لك بترجمة المحتوى ﻷي لغة مفعلة. في حال تعطيل خيار تعددية اللغات سيتم نشر المحتوى باللغة الافتراضية. المحتوى الموجود مسبقاً لن يتأثر بتغيير هذا الخيار.

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ar: استعلام موسوم بأنه يخص الدخول إلى العقد (node) لكن ليس هناك nid. لإصلاح هذا، أضف مفتاحًا أجنبيا إلى node.nid في المخطط.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ar: جملتك لاستعلام قائمة العقد تستخدم @fallback كجدول أساسي في جملة الاستعلام المعلمة للوصول للعقدة. قد لا يكون هذا آمنا وقد لن يعمل حتى. حدد مفاتبح أجنبية في هيكليتك نحو node.nid

en: Unknown field: @field_name
ar: حقل غير معروف: @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
ar: %field: يجب ان يكون هنالك فاصلة عشرية (@separator) واحدة فقط.

en: Enable !title
ar: تفعيل  !title

en: Set !title as default
ar: جعل  !title هو الافتراضي

en: Enabled modules: %modules
ar: الوحدات المفعلة: %modules

en: starts with
ar: يبدأ ب

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نسخ الملف %file، لأن الوجهة %destination غير صالحة. غالبا ما يكون السبب استعمالا خاطئا لـfile_copy() أو غياب حاوية تدفق.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
ar: لا يمكن نسخ الملف %file لأنه غير موجود.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر نقل الملف %file، لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون السبب استعمالا خاطئا لـfile_move() أو غياب حاوية التدفق.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حذف الملف %file، لأنه عنوان URI غير صالح. قد يكون السبب استعمالا خاطئا لـfile_delete() أو غياب حاوية التدفق.

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Bypass Rules access control
ar: تجاوز مراقب الوصول لِـRules

en: Access the Rules debug log
ar: الوصول إلى سجل التصحيح لِـRules

en: Rules tags autocomplete
ar: إتمام تلقائي لوسوم Rules

en: Missing required module %name.
ar: الوحدة مطلوبة %name مفتقذة.

en: Filter by tag
ar: الانتقاء حسب الوسم

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: edit configuration
ar: تحرير الإعدادات

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
ar: خاصية الحزمة مفقودة للكينونة من نوع @entity_type .

en: Fields type(s) in use
ar: نوع الحقل (الحقول) المستخدم(ة)

en: Fields pending deletion
ar: الحقول بإنتظار الحذف

en: (module: !module)
ar: (وحدة: !module)

en: Extend site functionality.
ar: توسيع وظائف الموقع.

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ar: كلما طرأ الحدث، يتم إطلاق تقييم القاعدة.

en: Unknown event "!event_name"
ar: حدث مجهول "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
ar: الوسوم المرتبطة بهذا الإعداد، تستعمل في التصفية في واجهة الإدارة. افصل الوسوم المتعددة بفواصل لاتينية.

en: Added event %event.
ar: إضافة الحدث %event.

en: Event %event has been removed.
ar: تمت إزالة الحدث %event.

en: The requested page "@path" could not be found.
ar: لقد تعذر العثور على الصفحة المطلوبة "@path".

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
ar: أصبحت الاستمارة قديمة. انسخ أي عمل غير محفوظ في الاستمارة أسفله ثم <a href="@link">أعد تحميل هذه الصفحة</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
ar: هناك العديد من القرارات التي عليك اتخاذها قبل تعريف حقل للمحتوى أو تعليقات، الخ:

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
ar: اسم النطاق الذي ينبغي استخدامه لهذه اللغة إذا كانت نطاقات عناوين URL مستخدمة <em>للاكتشاف والاختيار</em>. المرجو تركه فارغا للغة الافتراضية. <strong>تغيير هذه القيمة قد يعطل عناوين URL الموجودة</strong>. مثال: تحديد "de.example.com" كنطاق لغة  للألمانية سيعطي عنوانا URL مثل "http://de.example.com/contact".

en: Active search modules
ar: وحدات البحث النشط

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
ar: لا توجد اختصارات <a href="@link">أضف اختصارا</a>.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
ar: اترك هذه فارغة لحذف اسم المستخدم و كلمة السر الحاليتين.

en: To change the password, enter the new password here.
ar: لتغيير كلمة المرور، ادخل كلمة المرور الجديدة هنا.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
ar: يجب أن تشتمل بيانات مصادقة HTTP على اسم مستخدم بالإضافة الى كلمة مرور.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
ar: غير متوافق مع هذا الإصدار لنواة دروبال.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ar: يتكلف كرون بإنجاز المهمات الدورية كالتحقق من وجود تحديثات وفهرسة المحتوى من أجل البحث.

en: The clean URL test passed.
ar: تم اجتياز اختبار العنوان URL النظيف بنجاح.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
ar: عناوين URL النظيفة مفعلة، لكن اختبار عناوين URL النظيفة فشل. أزل العلامة من المربع أسفله لتعطيل عناوين URL النظيفة.

en: The clean URL test failed.
ar: فشل اختبار المسار النظيف.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
ar: لا يمكن تفعيل عناوين URL النظيفة. إذا تم توجيهك إلى هذه الصفحة أو إلى خطأ <em>صفحة غير موجودة (404)</em> بعد اختبار عناوين URL النظيفة، راجع <a href="@handbook">الدليل على الشبكة</a>

en: User name and password
ar: اسم المستخدم و كلمة المرور

en: User module account form elements.
ar: عناصر استمارة الحساب لوحدة المستخدم.

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: There was a problem creating field %label: !message
ar: ُوجدت هنالك مشكلة في إنشاء الحقل %label: !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
ar: @module (<span class="admin-missing">غير متوافق مع </span> هذا الإصدار من نواة دروبال)

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
ar: إشعارات التحديث غير مفعلة. <strong>ينصح بشدة</strong> تفعيل وحدة مدير التحديث من <a href="@module">صفحة إدارة الوحدات</a> للبقاء في النسخة الحديثة عند بروز إصدارات جديدة. للمزيد من المعلومات، راجع <a href="@update">صفحة حالة التحديث في الدليل</a>.

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ar: بحثك يحتوي على العدد من تعابير AND/OR. فقط أول @count مصطلحات تم ادامجهم في هذا البحث.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
ar: لا يمكن تنفيذ الإختبار لأنه لم يتم إعداده بشكل صحيح.

en: Found field with name @name
ar: وجد حقل باسم @name

en: Found field with name @name and value @value
ar: وجد حقل باسم @name و قيمة @value

en: @language: <em>No installed translation</em>
ar: @language: <em>لا توجد ترجمة مثبّتة</em>

en: No available translations found
ar: لا توجد ترجمات متوفرة

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
ar[0]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.
ar[1]: تم تحديث مشروع واحد: @projects.
ar[2]: تم تحديث مشروعين: @projects.
ar[3]: تم تحديث @count مشاريع: @projects.
ar[4]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.
ar[5]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.

en: Average !mu including zeros/blanks
ar: معدل !mu مع احتساب الأصفار/الفراغات

en: Zero/blank
ar: صفر/فارغ

en: More stats »
ar: المزيد من الإحصاءات »

en: %name field value must be greater than @min.
ar: قيمة الحقل %name يجب أن تكون أكبر من @min.

en: Rules (built in)
ar: القواعد (المدمجة)

en: condition
ar: شرط

en: A lock you had has been externally broken, and all your changes have been reverted.
ar: لقد تم كسر قفل كان لديك من الخارج، وتم عكس كل تغييراتك.

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
ar: لا يمكن تغيير مفاتيح قائمة منسدلة (@field_name) تتوفر على معلومات.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
ar: تم إعادة الشكل %style إلى قيمته الافتراضية.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ar: إذا لم يتم رفع أية صورة، سيتم إظهار هذه الصورة عند العرض وستحل محل الصورة الافتراضية لهذا الحقل.

en: View details for all votes
ar: مشاهدة تفاصيل جميع التصويتات

en: No blocked IP addresses available.
ar: لا توجد عناوين IP محظورة.

en: Taxonomy field @field_name not found.
ar: لم يتم العثور على حقل التصنيف @field_name.

en: Convert data type
ar: تحويل نوع بيانات

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح

en: Date Changed
ar: تاريخ التعديل

en: After updating an entity translation
ar: بعد تحديث ترجمة كيان

en: Subscribe to !feed-title
ar: اشترك ب !feed-title

en: Theme hook %hook not found.
ar: مربط الحلة %hook غير موجود.

en: No book content available.
ar: لا يوجد أي محتوى في كتاب.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
ar: نوع (أنواع) الحقل (الحقول) المستخدم(ة) - أنظر <a href="@fields-page"> قائمة الحقول</a>

en: logged in users only
ar: المستخدون المسجلون فقط

en: No OpenID identities available for this account.
ar: لا يوجد معرفات OpenID متوفرة لهذا الحساب.

en: Uyghur
ar: الأغورية

en: Install another module
ar: تركيب وحدة أخرى

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
ar: الحصول على نظرة عامة إلى <a href="@url">كل المحتوى</a>.

en: Get an overview of all content.
ar: الحصول على نظرة عامة إلى كل المحتوى.

en: Invalid or missing cache bin specified: %bin
ar: ذاكرة التخزين المؤقت غير صالحة أو مفقودة: %bin
