Web Experience Toolkit (7.x-1.0-rc22) - en to am translation catalogue (236 entries)

en: list
am: ዝርዝር

en: Home
am: ቤት

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: Images
am: ምስሎች

en: user
am: ተጠቃሚ

en: Save configuration
am: ውቅረት አስቅምጥ

en: Reset to defaults
am: ወደ ነባሪዎች መልስ

en: delete
am: ሰርዝ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Request new password via e-mail.
am: በኢ-ሜል አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: List
am: ዝርዝር

en: Subject
am: ዓርእስት

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: disabled
am: የቦዘነ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: Tags
am: መለያዎች

en: Block title
am: የጥምር ዓርስት

en: Taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Content types
am: የይዞታ ዓይነቶች

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Overview
am: ጠቅላላ እይታ

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Weight
am: ክብደት

en: The configuration options have been saved.
am: የውቅረቱ አማራጮች ተቀምጠዋል።

en: Help text
am: የእርዳታ ጽሑፍ

en: Required
am: አስፈላጊ

en: none
am: ምንም

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Name
am: ስም

en: edit
am: አስተካክል

en: Go to previous page
am: ወደ ቀድሞ ገጽ ሂድ

en: Go to next page
am: ወደ ሚቀጥለው ገጽ ሂድ

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Help
am: እርዳታ

en: username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Default
am: ነባሪ

en: Update
am: አዘምን

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Wednesday
am: እሮብ

en: Thursday
am: ሃሙስ

en: Friday
am: ዓርብ

en: Low
am: ዝቅተኛ

en: Time
am: ሰዓት

en: View
am: ትይታ

en: History
am: ታሪክ

en: Path
am: ዱካ

en: Modules
am: ሞዱሎች

en: Region
am: ክልል

en: Add item
am: ዓይነት ጨምር

en: n/a
am: አይመለከተውም

en: type
am: ዓይነት

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Configure
am: ውቀር

en: status
am: ሁኔታ

en: Error
am: ስህተት

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
am: ተጨማሪ። በምናሌዎች ዝርዝር ውስጥ፤ ከባባድ አካሎቹ ወደ ታች ይሰምጣሉ እና ቀላላል አካሎቹ ወደ አናት አካባቢ ይቀመጣሉ።

en: Update options
am: የማዘመኛ አማራጮች

en: Active
am: ገባሪ

en: Block
am: ጥምር

en: Add block
am: ጥምር ጨምር

en: Page
am: ገጽ

en: RSS
am: አር ኤስ ኤስ

en: Search box
am: የመፈለጊያ ሳጥን

en: Site name
am: የድረ ገጽ ስም

en: Site slogan
am: የድረ ገጽ መፈክር

en: User settings
am: የተጠቃሚ ማቀናበሪያዎች

en: PHP
am: ፒኤችፒ

en: Up to date
am: ዘመናዊ

en: Header
am: ራስጌ

en: Left sidebar
am: ግራ ጎን አሞሌ

en: Right sidebar
am: የቀኝ ጎን አሞሌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Selected
am: የተመረጠ

en: Custom
am: ብጁ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Source string
am: ምንጩ ሕብረቁምፊ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Sticky at top of lists
am: የዝርዝሮች አናት ላይ የሚጣበቅ

en: Log message
am: መልእክቱን መዝግብ

en: E-mail address
am: ኢ-ሜል አድራሻ

en: Time zone
am: የሰዓት ሰቅ

en: Global settings
am: አጠቃላይ አቀናባሪዎች

en: Mode
am: ሁኔታ

en: Authored by
am: የተደረሰው በ

en: Performance
am: አፈፃፀም

en: This field is required.
am: ይህ መስክ ተፈላጊ ነው።

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Unlimited
am: ያልተወሰነ

en: Code
am: ኮድ

en: node
am: አንጓ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Text color
am: የጽሑፍ ቀለም

en: Navigation
am: መጓጓዛ

en: access content
am: ይዞታ ተመልከት

en: User login
am: የተጠቃሚ መግቢያ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Default front page
am: ነባሪ የፊትለፊት ገጽ

en: Create content
am: ይዞታ ፍጠር

en: Anonymous
am: ስም አልባ

en: Filters
am: ማጣሪያዎች

en: Recent comments
am: የቅርብ አስተያየቶች

en: Preformatted
am: ቅድመ ቅርጽት

en: Save settings
am: ቅንብሮቹን አስቀምጥ

en: Add user
am: ተጠቃሚ ጨምር

en: Authoring information
am: የድርሰቱ መረጃ

en: Authored on
am: የተደረሰበት ግዜ

en: Leave blank for %anonymous.
am: %anonymous ባዶ ተው።

en: English
am: እግሊዝኛ

en: Edit term
am: መጠሪያ አርትእ

en: Clear
am: አጥራ

en: menu
am: ምናሌ

en: ‹ previous
am: ‹ ቀድሞ

en: next ›
am: ቀጣይ ›

en: View user profile.
am: የተጠቃሚ መገለጫዎችን ተመልከት።

en: locked
am: የተቆለፈ

en: Titles only
am: ዓርእስት ብቻ

en: Source
am: ምንጭ

en: Member for
am: አባልነት ለ

en: @time ago
am: @time በፊት

en: Request new password
am: አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Publishing options
am: የህትመት አማራጮች

en: Create new revision
am: አዲስ ክለሳ ፍጠር

en: Configure block
am: የጥምረት ውቀርት

en: None.
am: ምንም።

en: Greater than
am: ይበልጣል

en: Log out
am: ውጣ

en: The settings have not been saved because of the errors.
am: በስህተት የተነሳ ቅንብሮቹ አልተቀመጡም።

en: Autocomplete taxonomy
am: ራሥ-ሙላ ስርዓተ ክፍፍል

en: Create new account
am: አዲስ መለያ ፍጠር

en: warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Site information
am: ድረ ገጽ መረጃ

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: Menu settings
am: የምናሌ ቅንብሮች

en: Color scheme
am: የቀለም ሙሉ ምስርት

en: Themes
am: ገጽታዎች

en: comment
am: አስተያይት

en: Comment settings
am: የአስተያየት ቅንብር

en: Passwords match:
am: የይለፍ ቃሎቹ ይዛመዳሉ፡

en: Slogan
am: መፈክር

en: The name used to indicate anonymous users.
am: ስም አልባ ተጥቃሚዎችን ለመለየት የምንጥቀመበት ስም።

en: Go to first page
am: ወደ መጀመሪያ ገጽ ሂድ

en: Go to last page
am: ወደ መጨረሻ ገጽ ሂድ

en: Go to page @number
am: ወደ ገጽ @number ሂድ

en: Underlined
am: የተሰመረበት

en: Translated
am: የተተረጎመ

en: Translation
am: ትርጉም

en: Blocks
am: ጥምረቶች

en: Menus
am: ምናሌዎች

en: Publish
am: አትም

en: Unpublish
am: ያልታተመ

en: Permission
am: ፈቃድ

en: Language code
am: የቋንቋ ኮድ

en: file system
am: ሥርዓ ፋይል

en: « first
am: « መጀምሪያ

en: last »
am: መጨረሻ »

en: Add role
am: ሚና ጨምር

en: Default picture
am: ነባሪ ምስል

en: sort by @s
am: በ@s ደርድር

en: Untranslated
am: ያልተተረጎመ

en: Translate
am: ተርጉም

en: Create @name
am: @name ፍጠር

en: Not enabled
am: ያልነቃ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
am: @module (<span class="admin-disabled">የቦዘነ</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
am: @module (<span class="admin-enabled">የነቃ</span>)

en: Save permissions
am: ፍቃዶችን አስቀምጥ

en: edit permissions
am: ፈቃዶችን አርትእ

en: User account
am: የተጠቃሚ መለያ

en: List, edit, or add user roles.
am: ሚናዎችን ዘርዝር፣ ጨምር እንዲሁም አርትእ።

en: Run cron
am: ክሮንን አሩጥ

en: Revision information
am: የክለሳ መረጃ

en: Posted in
am: የታተመው በ

en: @type %title has been created.
am: @type %title ተፈጥሯል።

en: @type %title has been updated.
am: @type %title ተዘምኗል።

en: Page Text
am: የገጽ ጽሑፍ

en: Translation to %language
am: ወደ %language ተርጉም

en: Translate Text
am: ጽሁፍ ተርጉም

en: Save translation
am: ትርጉሙን አስቀምጥ

en: Enable sharing translations with server
am: ከአገልጋይ ጋር ትርጉሞችን መካፈልን አንቃ

en: Address of localization server to use
am: ለመጠቀም የምትፈልገው የአካባቢነት አገልጋይ አድራሻ

en: Save string
am: ሕብረቁምፊ አስቀምጥ

en: Translate strings
am: ሕብረቁምፊዎች ተርጉም

en: Provides on-page localization
am: የገጽ ውስጥ መተጎሚያ ያቀርባል

en: An HTTP error @status occured.
am: የኤች ቲ ቲ ፒ ስህተት @status ተከስቷል።

en: locale
am: አካባቢ

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
am: አሁን ያለውን ተጠቃሚ የይለፍ ቃል ለመለወጥ፤ አዲሱን የይለፍ ቃል በሁለቱም መስኮች ላይ አስገባ።

en: Abbreviation
am: አህፅሮተ ቃል

en: filter
am: አጣራ

en: Language settings
am: የቋንቋ ቅንብሮች

en: Already added languages
am: ከዚበፊት የተጨመሩ ቋንቋዎች

en: Languages not yet added
am: ቋንቋው ገና አልተጨመረም

en: sort ascending
am: ሽቅብ ደርድር

en: sort descending
am: ቁልቁል ደርድር

en: No blocks in this region
am: በዚህ ክልል ውስጥ ምንም ጥምር የለም

en: Allowed HTML tags: @tags
am: የተፈቀዱ ኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች፡ @tags

en: Ampersand
am: አያያዥ

en: The name of this website.
am: የዚህ ድረ ገጽ ስም።

en: Titles plus teaser
am: አርእስቶች እና ቅንጭብ

en: Date and time
am: ቀን እና ሰዓት

en: PHP memory limit
am: የፒኤችፒ ማህደረ ትውስታ ገደብ

en: User registration guidelines
am: የተጠቃሚ ምዝገባ መመሪያ

en: Welcome, no approval required
am: እንኳን ደህና መጣህ፤ ምንም ዓይነት ፈቃድ አያስፈልግም

en: Account activation email
am: የመለያ ማንቂያ ኢሜል

en: Account blocked email
am: መለያ ተከልክሏል ኢሜል

en: Account deleted email
am: መለያ ተሰርዟል ኢሜል

en: Signature support
am: ፊርማ እገዛ

en: Picture support
am: የምስል እገዛ

en: Picture maximum dimensions
am: የምስሉ ከፍተኛ ልኬት

en: Picture maximum file size
am: የምስሉ ከፍተኛ የፋይል መጥን

en: Picture guidelines
am: የምስል መመሪያዎች

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
am: ለሚናዎች ፍቃዶችን በመምረጥ ሊደረስባቸው የሚችሉትን ባህሪዎች ወስን።

en: Edit role
am: ሚና አርትእ
