Web Experience Toolkit (7.x-1.0-rc5) - en to id translation catalogue (1860 entries)

en: list
id: daftar

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: select
id: Pilih

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enable
id: hidupkan

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: approve
id: setujui

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Configure content moderation.
id: Konfigurasi moderasi konten.

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: Private
id: Privat

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Jawaban

en: Last Post
id: Posting Terakhir

en: Closed
id: Ditutup

en: yes
id: ya

en: Wrong username or password.
id: Nama anggota atau sandi salah.

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: Actions
id: Aksi

en: disabled
id: nonaktif

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: Selengkapnya

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Priority
id: Prioritas

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Aksi

en: Last updated
id: Update terakhir

en: For
id: Untuk

en: new
id: baru

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Home page
id: Halaman depan

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Categories
id: Kategori

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: updated
id: sudah dimutakhirkan

en: Available variables are:
id: Variabel yang bisa digunakan:

en: Overview
id: Tinjauan

en: all
id: semua

en: File path
id: Direktori berkas

en: Login
id: Masuk

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan

en: Search
id: Cari

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: None
id: Nihil

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Isi pesan

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: Block settings
id: Setelan block

en: Comment form
id: Form komentar

en: User edit form
id: Sunting formulir pengguna

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Help text
id: Teks panduan

en: Types
id: Tipe

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: root
id: utama

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Description field
id: keterangan kotak isian

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: header
id: Header

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: username
id: namaanggota

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Open
id: Buka

en: Top
id: Atas

en: Link Target
id: Tujuan Tautan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Core
id: Inti

en: Low
id: Rendah

en:  and
id:  dan

en: Archives
id: Arsip

en: Add new
id: Tambahkan baru

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: History
id: Riwayat

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Anchor
id: Jangkar

en: Placeholder tokens
id: Token pengganti

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Updated
id: Terbaru

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Search keywords
id: Kata kunci pencarian

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: n/a
id: t/a

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Avatar

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
id: Token pengganti berikut dapat digunakan baik dalam judul maupun path. Bila digunakan pada sebuah judul atau path, token akan digantikan dengan nilai yang sesuai.

en: type
id: tipe

en: User
id: Anggota

en: Content type
id: Tipe konten

en: action
id: aksi

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pembatas

en: Exclude
id: Singkirkan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Optional Title
id: Judul Opsional

en: Required Title
id: Judul Diperlukan

en: No Title
id: Tanpa Judul

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: URL Display Cutoff
id: Pemotongan Tampilan URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
id: Jika pengguna tidak memasukkan judul untuk tautan ini, URL tersebut akan digunakan sebagai judul. Ketika seharusnya tautan judul dipangkas dan diakhiri dengan sebuah elipsis (&hellip;)? Biarkan kosong untuk tanpa batas.

en: Default (no target attribute)
id: Bawaan (tanpa atribut tujuan)

en: Open link in window root
id: Buka tautan di jendela utama

en: Open link in new window
id: Buka tautan di jendela baru

en: Allow the user to choose
id: Izinkan pengguna untuk memilih

en: Additional CSS Class
id: CSS Class Tambahan

en: Titles are required for all links.
id: Judul diperlukan untuk semua tautan.

en: Open URL in a New Window
id: Buka URL di sebuah Jendela Baru

en: Defines simple link field types.
id: Mendefinisikan jenis isian tautan sederhana.

en: term
id: termin

en: Menu item
id: Pokok menu

en: The name of the menu.
id: Nama menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
id: Pilihan. Pada menu, semakin besar angka maka akan ditempatkan semakin ke bawah, begitu juga sebaliknya.

en: Update options
id: Pilihan pemutakhiran

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Last post
id: Posting terakhir

en: Submitted
id: Dikirim

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Add block
id: Tambah blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: CSS class
id: Class CSS

en: Page
id: Halaman

en: Left side
id: Sisi Kiri

en: Middle column
id: Kolom tengah

en: Right side
id: Sisi Kanan

en: Bottom
id: Dasar

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Taxonomy terms
id: Termin taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Search box
id: Kotak pencarian

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Good
id: Bagus

en: User settings
id: Pengaturan anggota

en: Public registrations
id: Registrasi publik

en: Only site administrators can create new user accounts.
id: Hanya pengelola situs yang bisa membuat akun anggota baru.

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Available updates
id: Update yang tersedia

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Up to date
id: Mutakhir

en: Update available
id: Update tersedia

en: Left sidebar
id: Kolom sisi kiri

en: Right sidebar
id: Kolom sisi kanan

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Input filters
id: Saringan input

en: Selected
id: Terpilih

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul pasokan

en: Feed description
id: Keterangan pasokan

en: Aggregator item
id: Item aggregator

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Pemeran

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Comment ID
id: ID komentar

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Ditampilkan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Tempatkan di atas halaman

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Catatan log

en: URL alias
id: Alias URL

en: Poll duration
id: Durasi poling

en: Poll votes
id: Suara poling

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Term ID
id: ID termin

en: Term name
id: Nama istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Severity
id: Kerawanan

en: Field name
id: Nama field

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Fields
id: Isian

en: Widget type
id: Tipe widget

en: Contains
id: Berisi

en: Is less than
id: kurang dari

en: Is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Average
id: Rating rata-rata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: Tidak tersedia

en: Items
id: Item

en: Last update
id: Update terakhir

en: %time ago
id: %time lalu

en: Updated:
id: Di-update:

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Ahli

en: Sort order
id: Urutkan susunan

en: Up
id: Ke atas

en: Performance
id: Kinerja

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Maximum
id: Maksimum

en: Medium
id: Sedang

en: navigation
id: navigasi

en: Plain text
id: Teks polos

en: Caching
id: Persinggahan

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Month
id: Bulan

en: Load
id: Memuat

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: System
id: Sistem

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Provinsi

en: Code
id: Kode

en: Owner
id: Pemilik

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: General
id: Umum

en: Directory
id: Direktori

en: Example
id: Contoh

en: Method
id: Metode

en: Recent posts
id: Entri terbaru

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Now
id: Sekatang

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua vokabulari dengan pola kosong dibawah ini)

en: Pattern for all %vocab-name paths
id: Pola untuk semua path %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
id: Pola untuk forum dan kontainer forum

en: Pattern for user account page paths
id: Pola untuk path halaman akun pengguna

en: Pattern for blog page paths
id: Pola untuk path halaman blog

en: Verbose
id: Terperinci

en: Display alias changes (except during bulk updates).
id: Tampilkan perubahan alias (kecuali selama pemutakhiran masal).

en: Replace by separator
id: Diganti dengan pembatas

en: Maximum alias length
id: Panjang alias maksimal

en: Maximum component length
id: Panjang komponen maksimal

en: Update action
id: Aksi pemutakhiran

en: Strings to Remove
id: Teks untuk dibuang

en: Pathauto
id: Pathauto (Path otomatis)

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
id: Menyediakan mekanisme untuk modul pada pembuatan alias konten otomatis yang mereka kelola.

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Other
id: Lainnya

en: Text color
id: Warna teks

en: Navigation
id: Navigasi

en: Basic
id: Dasar

en: Repeat
id: Diulangi

en: Link URL
id: Tautan URL

en: File type
id: Tipe berkas

en: access content
id: mengakses konten

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: Select all
id: Pilih semua

en: Allow
id: Bolehkan

en: User login
id: Login anggota

en: Link text
id: Teks tautan

en: Add new comment
id: Kirim komentar

en: Users
id: Anggota

en: Minimum cache lifetime
id: Umur minimal singgahan

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Exists
id: Tersedia

en: 1 vote | @count votes
id[0]: 1 suara
id[1]: @count suara

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali sesegera mungkin. Terima kasih atas kesabaran anda.

en: Default front page
id: Halaman depan standar

en: Both
id: Keduanya

en: Last
id: Terakhir

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: <All>
id: <Semua>

en: Save and edit
id: Simpan dan ubah

en: Clone
id: Kloning

en: Administer views
id: Pengaturan views

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Exposed Filters
id: Filter ter-ekspose

en: Order
id: Urutan

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Recent comments
id: Komentar terbaru

en: Position
id: Posisi

en: Integer
id: Angka bulat

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Pattern
id: Pola

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: text
id: teks

en: Close
id: Tutup

en: Visibility settings
id: Pengaturan visibilitas

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Duration
id: Durasi

en: Session closed for %name.
id: Sesi ditutup untuk %name.

en: Tracker
id: Penelusuran

en: Defaults
id: Bawaan

en: City
id: Kota

en: Collapsed
id: Dikembangkan

en: Protocol
id: Protokol

en: with comments
id: dengan komentar

en: without comments
id: tanpa komentar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: comments
id: komentar

en: Full
id: Penuh

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Size of textfield
id: Ukuran isian teks

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Hidden
id: Sembunyikan

en: Approved
id: Disetujui

en: Root
id: Akar utama

en: minute
id: menit

en: Show
id: Perlihatkan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Key
id: Kunci

en: Change
id: Ganti

en: in
id: masuk

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Tokens
id: Token

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 materi
id[1]: @count materi

en: Clear
id: Bersihkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: No items selected.
id: Tidak ada entri yang terpilih.

en: The update has been performed.
id: Update sudah dilakukan.

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Titles only
id: Judul saja

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Display all menu items
id: Tampilkan semua pilihan menu

en: Select a date
id: Pilih tangal

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Member for
id: Anggota selama

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: No users available.
id: Tidak ada anggota.

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Please enter some keywords.
id: Mohon masukkan kata kunci.

en: Front page
id: Halaman muka

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
id: Pengunjung bisa mendaftar tanpa persetujuan administrator.

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Deleted
id: Terhapus

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Languages
id: Bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Replace
id: Tiban

en: Topics
id: Topik

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Limit
id: Batas

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Block name
id: Nama block

en: Period
id: Periode

en: hour
id: jam

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Select list
id: Daftar seleksi

en: Text field
id: Field teks

en: Granularity
id: Rincian

en: Posts
id: Tulisan

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Revert
id: Kembalikan

en: Empty
id: Kosong

en: Existing system path
id: Path sistem asli

en: Path alias
id: Alias path

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Notice
id: Catatan

en: any
id: apapun

en: Choice
id: Pilihan

en: Log out
id: Logout

en: The settings have not been saved because of the errors.
id: Pengaturan ini belum disimpan karena memiliki kesalahan.

en: First day of week
id: Hari pertama dalam satu pekan

en: Autocomplete taxonomy
id: Autocomplete taksonomi

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Slow
id: Pelan

en: Fast
id: Cepat

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: People
id: Orang

en: warning
id: peringatan

en: Site information
id: Informasi situs

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: Results
id: Hasil

en: open
id: terbuka

en: Parent term
id: Term induk

en: Parent terms
id: Istilah induk

en: Books
id: Buku

en: Style
id: Gaya

en: Forums
id: Forum

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Asterisk
id: Tanda bintang

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: All tags
id: Semua tag

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Reversed
id: Terbalik

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Standard
id: Standar

en: Length of trimmed posts
id: Jumlah karakter yang dipotong pada entri

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
id: Jumlah karakter maksimal yang akan digunakan pada versi ringkas sebuah artikel/entri. Drupal akan menggunakan pengaturan ini untuk menentukan panjang artikel yang ditampilkan. Versi ringkas artikel biasanya akan digunakan sebagai pengantar saat menampilkan artikel tersebut pada sebuah halaman kumpulan entri, pasokan XML, dsb. Untuk menonaktifkannya, isi dengan 'Tak dibatasi'. Perubahan pengaturan hanya akan berlaku pada konten yang baru dibuat atau baru di-update, tidak pada yang sudah ada.

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Unformatted
id: Tidak terformat

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diijinkan

en: New comments
id: Komentar baru

en: details
id: detil

en: Relationships
id: Hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan relasional

en: The username %name has not been activated or is blocked.
id: Keanggotaan %name belum diaktifkan atau sedang diblokir.

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: <Hidden>
id: <Tersembunyi>

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: comment
id: komentar

en: Unpublished
id: Tidak diterbitkan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Sticky
id: Pucuk

en: You are here
id: Anda di sini

en: Default options
id: Opsi standar

en: Read only
id: Baca saja

en: Ok
id: Oke

en: cancel
id: batal

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: date
id: tanggal

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: Submissions
id: Masukan

en: Analysis
id: Analisa

en: Clear Form Submissions
id: Kosongkan masukan pada form

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
id: Yakin mau menghapus semua masukan pada form ini?

en: Webform %title entries cleared.
id: Daftar pada webform %title dikosongkan.

en: Are you sure you want to delete this submission?
id: Yakin ingin menghapus masukan ini?

en: responses
id: Respon

en: Global configuration of webform functionality.
id: Konfigurasi global dari fungsionalitas Webform

en: Default value
id: Nilai baku

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Questions
id: Soal

en: Passwords match:
id: Kecocokan sandi:

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: The name used to indicate anonymous users.
id: Nama yang digunakan untuk mengindikasikan pengguna anonim atau belum login.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
id: Halaman depan akan menampilkan konten URL relatif ini. Jika anda tidak tahu, isi saja dengan "node".

en: Apply
id: Berlakukan

en: Not translated
id: Belum diterjemahkan

en: Select
id: Pilih

en: Examples
id: Contoh

en: small
id: kecil

en: Go to first page
id: Ke halaman awal

en: Go to last page
id: Ke halaman akhir

en: Go to page @number
id: Ke halaman @number

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: Underlined
id: Digarisbawahi

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: The block has been created.
id: Blok sudah dibuat.

en: Menus
id: Menu

en: Above
id: Di atas

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Every
id: Setiap

en: Default time zone
id: Zona waktu standar

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Manage fields
id: Kelola fields

en: Used in
id: Digunakan di

en: The update has encountered an error.
id: Update mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 entri berhasil diproses:
id[1]: @count entri berhasil diproses:

en: Decimal
id: Desimal

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: Index
id: Indeks

en: Permalink
id: Link permanen

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Date - newest first
id: Tanggal - baru -> lama

en: Date - oldest first
id: Tanggal - lama -> baru

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Language code
id: Kode bahasa

en: file system
id: sistem file

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
id: Sistem menu hanya menyimpan path sistem saja, tapi akan menggunakan alias URL saat menampilkan. %link_path sudah disimpan sebagai %normal_path

en: Menu name
id: Nama menu

en: Add new profile
id: Tambah profil baru

en: Hot topic threshold
id: Ambang topik panas

en: Topics per page
id: Topik per halaman

en: Posts - most active first
id: Entri - aktif->tidak aktif

en: Posts - least active first
id: Entri - tidak aktif->aktif

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Extension
id: Ekstension

en: Services
id: Layanan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Keys
id: Kunci

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
id: Pembuatan alias otomatis %original_alias berkonflik dengan alias yang sudah ada. Alias diubah ke %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
id: Pola untuk semua path @node_type

en: Delete aliases
id: Hapus alias-alias

en: Automatic alias
id: Alias otomatis

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
id: Karakter yang digunakan untuk memisahkan kata pada judul. Ini akan menggantikan setiap spasi dan karakter tanda baca. Menggunakan spasi atau karakter + dapat menyebabkan hasil yang tidak terduga.

en: Character case
id: Kasus karakter

en: Leave case the same as source token values.
id: Biarkan bentuk huruf sama dengan nilai token sumbernya.

en: Change to lower case
id: Ubah ke huruf kecil

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
id: Jangan berbuat apapun. Biarkan alias lama.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
id: Buat alias baru. Biarkan alias yang ada tetap berfungsi.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
id: Buat alias baru. Hapus alias yang lama.

en: Transliterate prior to creating alias
id: Alih aksarakan sebelum membuat alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
id: Seleksi alias baru agar mengandung huruf dan angka saja seperti aturan ASCII-96.

en: No action (do not replace)
id: Tidak ada aksi (jangan diganti)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus semua alias. Sejumlah alias yang mungkin dihapus: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus alias-alias untuk semua @label. Sejumlah alias yang akan dihapus: %count.

en: Delete aliases now!
id: Hapus alias sekarang!

en: All of your path aliases have been deleted.
id: Semua path alias sudah dihapus.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
id: Semua alias path %type sudah dihapus.

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: More help
id: Bantuan lebih lanjut

en: Expand
id: Perluas

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Available
id: Ketersediaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Loading
id: Memuat

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
id: Ini adalah sebuah daftar variabel dan nilai-nilainya saat ini disimpan tabel variabel dan array <code>$conf</code> berkas settings.php anda. Variabel ini biasanya diakses dengan <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> dan <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variabel yang terlalu panjang dapat memperlambat halaman-halaman Anda.

en: Empty cache
id: Kosongkan cache

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Variable editor
id: Editor variabel

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Query log
id: Catatan query

en: Display query log
id: Tampilan catatan query

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
id: Menampilkan catatan query database yang dibutuhkan untuk menghasilkan halaman ini, dan waktu eksekusinya. Juga, query-query yang diulang selama penampilan halaman tunggal akan dijumlahkan di dalam kolom #, serta dicetak dalam warna merah karena menjadi kandidat untuk cache.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: by source
id: berdasarkan sumber

en: by duration
id: berdasarkan durasi

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Display page timer
id: Tampilkan pewaktu halaman

en: Display page execution time in the query log box.
id: Tampilkan waktu eksekusi halaman dalam kotak catatan query.

en: Display memory usage
id: Tampilkan penggunaan memori

en: Display redirection page
id: Tampilan pengalihan halaman

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
id: Ketika modul mengeksekusi drupal_goto(), catatan query dan informasi pengembang lainnya hilang. Mengaktifkan pengaturan ini menyajikan sebuah halaman perantara untuk pengembang sehingga log dapat diperiksa sebelum melanjutkan ke halaman tujuan.

en: Devel Node Access by User
id: Devel Node diakses oleh Pengguna

en: empty
id: kosong

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: Package
id: Paket

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: @type: added %title.
id: @type: menambahkan %title.

en: All types
id: Semua tipe

en: Aggregator
id: Agregator

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: Sort
id: Urutkan

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Featured
id: Pilihan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: Locked
id: Dikunci

en: Any
id: Setiap

en: Check for updates
id: Periksa update

en: No update data available
id: Tidak ada data update yang tersedia

en: Node count
id: Jumlah node

en: Finish
id: Selesai

en: Advanced help
id: Bantuan tingkat lanjut

en: Field settings
id: Pengaturan data

en: Skip to main content
id: Loncat ke konten utama

en: Default order
id: Urutan standar

en: Search content
id: Mencari konten

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Keyword relevance
id: Relevansi kata kunci

en: Recently posted
id: Tingat kebaruan

en: Number of views
id: Jumlah ditampilkan

en: Factor
id: Faktor

en: Or
id: Atau

en: About
id: Tentang

en: Default picture
id: Avatar standar

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
id: URL avatar yang ditampilkan untuk anggota yang belum mengisinya. Kosongkan jika tidak menggunakan.

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
id: Jika jumlah kotak jawaban di atas belum cukup, klik di sini untuk menambah pilihan jawaban.

en: Update mode
id: Modus update

en: Configuration file
id: File konfigurasi

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Column
id: Kolom

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: Set @type %title to unpublished.
id: Ubah @type %title menjadi tidak terpublikasi.

en: After saving a new comment
id: Setelah menyimpan komentar baru

en: After deleting a comment
id: Setelah menghapus komentar

en: After deleting a term
id: Setelah menghapus satu istilah

en: Optional URL
id: URL opsional

en: Allow user-entered tokens
id: Izinkan token dari pengguna

en: Rel Attribute
id: Atribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
id: Ketika ditampilkan, tautan ini akan memiliki atribut rel. Penggunaan yang paling umum adalah <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> yang mencegah beberapa mesin pencari melacak tautan lebih lanjut.

en: At least one title or URL must be entered.
id: Setidaknya satu judul atau URL harus dimasukkan.

en: You cannot enter a title without a link url.
id: Anda tidak dapat memasukkan judul tanpa tautan url.

en: Title, as link (default)
id: Judul, sebagai tautan (bawaan)

en: URL, as link
id: URL, sebagai tautan

en: Short, as link with title "Link"
id: Singkat, sebagai tautan dengan judul "Tautan"

en: Label, as link with label as title
id: Label, sebagai tautan dengan label sebagai judul

en: Separate title and URL
id: Judul dan URL yang terpisah

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: Auto-reply
id: Balasan otomatis

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: User's {users}.uid.
id: {users}.uid anggota.

en: Translate
id: Terjemahkan

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
id: Impor terjemahan tidak berhasil, karena file %filename tidak bisa dibaca.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan: diinginkan "msgstr" tetapi tidak ditemukan pada baris %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan: diinginkan "msgid_plural" tetapi tidak ditemukan pada baris %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan penulisan pada baris %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan: "msgid" tidak diinginkan di baris %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan: "msgstr[]" tidak diinginkan di baris %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan: "msgstr" tidak diinginkan di baris %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
id: File terjemahan %filename berisi kesalahan: ada string yang tidak diinginkan di baris %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
id: File terjemahan %filename berakhir di baris %line yang tidak diinginkan.

en: Save translations
id: Simpan terjemahan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Not enabled
id: Tidak aktif

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
id: @module (<span class="admin-disabled">nonaktif</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
id: @module (<span class="admin-enabled">aktif</span>)

en: Effect
id: Efek

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Search this site
id: Cari di situs ini

en: Original text
id: Teks asli

en: Add menu block
id: Tambah menu blok

en: Add a new menu block.
id: Tambah blok menu baru.

en: Patterns
id: Pola

en: edit order and titles
id: edit judul dan urutan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Acronym
id: Akronim

en: original
id: orisinil

en: Title only
id: Judul saja

en: Dates
id: Tanggal

en: pixels
id: piksel

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: Display format
id: Format tampilan

en: Custom format
id: Format sendiri

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Direction
id: Arah

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Drupal core
id: Inti Drupal

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Colon
id: Titik dua

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Disable developer modules
id: Non-aktifkan modul-modul developer

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
id: File %file tidak bisa disimpan, karena alasan yang tidak dikenal.

en: The specified file %name could not be uploaded.
id: File %name tidak dapat diunggah

en: Sharing
id: Berbagi

en: outdated
id: kadaluarsa

en: <strong>@language_name</strong> (source)
id: <strong>@language_name</strong> (sumber)

en: add translation
id: tambah terjemahan

en: Translations of %title
id: Terjemahan %title

en: Top Left
id: Kiri Atas

en: Top Right
id: Kanan Atas

en: Admin
id: Administrator

en: Row
id: Baris

en: IP address
id: Alamat IP

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Penyelesaian otomatis

en: Cron maintenance tasks are performed
id: Tugas pemeliharaan Cron telah dilakukan

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
id: Ditemukan pilihan tidak benar. Mohon hubungi pengelola situs.

en: Illegal choice %choice in !name element.
id: Pilihan tidak benar %choice dalam elemen !name.

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Root term
id: Akar istilah

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan perijinan khusus

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Uses
id: Penggunaan

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: The comment you are replying to does not exist.
id: Komentar yang ingin anda jawab sudah tidak ada.

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: MIME type
id: Tipe MIME

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Posted in
id: Dalam

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
id: Judul yang akan digunakan saat argumen ini tersedia, judul tersebut akan menimpa judul tampilan dan judul dari argumen sebelumnya. Anda dapat menggunakan substitusi persen di sini untuk menggantinya dengan judul argumen. Gunakan "%1" untuk argumen pertama, "%2" untuk kedua, dll

en: Action to take if argument is not present
id: Tindakan yang diambil jika argumen tidak tersedia

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
id: Jika nilai ini diterima sebagai argumen, argumen akan diabaikan, misalkan, "semua nilai"

en: Wildcard title
id: Judul wildcard

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
id: Judul yang digunakan sebagai  wildcard dalam substitusi tempat lain.

en: Action to take if argument does not validate
id: Tindakan yang akan diambil jika argumen tidak divalidasi

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
id: Protokol yang ditampilkan di sini adalah yang tersedia secara global. Anda dapat menambahkan lebih banyak protokol dengan memodifikasi variabel <em>filter_allowed_protocols</em> dalam instalasi Anda.

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: My content
id: Konten-ku

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Administer Apache Solr.
id: Pengaturan Apache Solr.

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Apache Solr search
id: Pencarian Apache Solr

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
id: Tipe MIME dari berkas.

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: The post could not be saved.
id: Artikel tidak bisa disimpan.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Link title
id: Tautan judul

en: API Site
id: API Situs

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
id: Basis URL untuk tautan dokumentasi pengembang milik Anda. Anda mungkin ingin menggantinya bila menjalankan <a href="!url">api.module</a> secara lokal.

en: Krumo display
id: Tampilan Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
id: Plih tampilan kulit bagi pesan-pesan debug atau pilih <em>dimatikan</em> untuk menampilkan objek dan larik output dalam format standar PHP.

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
id: Ketika membuat tema baru dan melakukan theme_ overrides, registry tema perlu dibangun-ulang.

en: 1 character | @count characters
id[0]: 1 karakter
id[1]: @count karakter

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
id: Kosongkan cache CSS dan semua cache di tabel-tabel database yang menyimpan semua halaman, node, tema dan cache variabel.

en: Function reference
id: Referensi fungsi

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
id: Lihat daftar fungsi pengguna yang telah didefinisikan dengan pranala dokumentasi.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
id: Jalankan hook_uninstall () dan kemudian hook_install () pada modul yang diberikan.

en: Rebuild menus
id: Bangun ulang menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
id: Bangun ulang menu berdasarkan hook_menu () dan mengembalikan setiap perubahan kostum. Seluruh butir menu kembali ke pengaturan bawaan mereka.

en: Edit and delete site variables.
id: Edit dan hapus variabel-variabel situs.

en: View your server's PHP configuration
id: Lihat konfigurasi server PHP anda

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Execute some PHP code
id: Jalankan kode PHP tertentu

en: Theme registry
id: Registry tema

en: View a list of available theme functions across the whole site.
id: Lihat daftar fungsi tema yang tersedia di seluruh situs.

en: View the active form/render elements for this site.
id: Lihat formulir aktif / element-elemen buatan dalam situs ini.

en: List the contents of $_SESSION.
id: Daftar konten dalam $_SESSION.

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Node_access summary
id: Ringkasan Node_access

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: Page Text
id: Teks Halaman

en: Translation to %language
id: Terjemahan ke %language

en: Save translation
id: Simpan terjemahan

en: Address of localization server to use
id: Alamat untuk server pelokalan yang digunakan

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
id: Memeriksa bahwa server tententu dapat menangani pengiriman teks jarak jauh. Bahasa yang didukung: %languages.

en: Localization client
id: Klien pelokalan

en: Your Localization Server API key
id: Kunci API Server Pelokalan Anda

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
id: Ini adalah kunci unik yang akan mengijinkan Anda untuk mengirimkan terjemahan ke server remote. Untuk mendapatkan kunci API Anda, kunjungi ke !server-link.

en: Translate strings
id: Terjemahkan kalimat

en: Provides on-page localization
id: Menyediakan pelokalan bahasa pada-halaman

en: Edit string
id: Edit kata

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: Multilingual support
id: Dukungan multi bahasa

en: Enabled, with translation
id: Aktif, dengan terjemahan

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Slash
id: Garis miring

en: Sum
id: Jumlah

en: Secondary
id: Sekunder

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: After saving new content
id: Sesudah menyimpan konten baru

en: After deleting content
id: Sesudah menghapus konten

en: No alias
id: Tidak ada alias

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Basic options
id: Opsi dasar

en: Punctuation
id: Tanda baca

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
id: Untuk mengubah sandi anggota, masukkan sandi baru di kedua isian yang tersedia.

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Translation updates
id: Pembaruan terjemahan

en: Configure client-side editors.
id: Konfigurasi editor pada sisi klien

en: Disable rich-text
id: Non-aktifkan rich-text

en: Enable rich-text
id: Aktifkan rich-text

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Inserted
id: Disisipkan

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Remember
id: Ingat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: not in
id: tidak termasuk

en: not
id: bukan

en: between
id: antara

en: And
id: Dan

en: begins
id: mulai

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan wewenang khusus

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: filter
id: saringan

en: Feed ID
id: ID Feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik pengumpul pasokan

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul pengumpul pasokan

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Comment status
id: Status komentar

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Menampilkan komentar sebagai RSS.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Poll
id: Poling

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: contact
id: kontak

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: Adjust administration menu settings.
id: Sesuaikan pengaturan menu pengadministrasian.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
id: Menyediakan menu dropdown untuk tugas-tugas yang paling administratif dan tujuan umum lainnya (untuk pengguna dengan hak akses yang cukup).

en: Formatted html link
id: Tautan HTML berformat

en: Must users preview posts before submitting?
id: Apakah pengunjung harus melihat tinjauannya <em>(preview)</em> sebelum pengiriman?

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Enable and disable features.
id: Hidupkan dan matikan fitur.

en: Provides feature management for Drupal.
id: Menyediakan pengelolaan fitur pada Drupal.

en: Update translations
id: Perbarui terjemahan

en: The value of the variable.
id: Nilai variabel.

en: Already added languages
id: Bahasa yang sudah ditambahkan

en: Filter criteria
id: Kriteria penyaringan

en: Link ID
id: ID tautan

en: Contact form
id: Form kontak

en: Execute PHP code
id: Eksekusi kode PHP

en: Standard deviation
id: Deviasi Standar

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
id: Alamat <em>Pengirim</em> dalam email yang akan dikirimkan situs pada registrasi dan pengiriman sandi anggota, dan notifikasi lainnya. (Gunakan alamat yang menggunakan domain situs anda ini untuk menghindari email diduga sebagai spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
id: !name tidak boleh melebihi %max karakter, saat ini berisi %length karakter.

en: Illegal choice %choice in %name element.
id: Pilihan tidak benar %choice dalam elemen !name.

en: Languages not yet added
id: Bahasa yang belum ditambahkan

en: String not found.
id: String tidak ditemukan.

en: The string has been saved.
id: String sudah disimpan.

en: The language selected for import is not supported.
id: Bahasa yang diinginkan untuk impor tidak didukung.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
id: File terjemahan %filename sepertinya berisi header yang tidak benar atau tidak berisi header sama sekali.

en: Error importing interface translations
id: Ada kesalahan dalam mengimpor terjemahan

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
id: Terimpor %file ke dalam %locale: %number string baru ditambahkan, %update diperbarui dan %delete dihapus.

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: Allowed HTML tags: @tags
id: Tag HTML yang dibolehkan: @tags

en: Default number of forum topics displayed per page.
id: Jumlah standar topik forum yang ditampilkan per halaman.

en: Default display order for topics.
id: Urutan standar untuk menampilkan topik.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
id: Bahasa standar anggota ini, digunakan pada email dan sebagai bahasa penyajian situs.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
id: Pilihan dukungan multi bahasa pada jenis konten ini. Jika diaktifkan, akan dimunculkan pemilihan bahasa dalam form pengisian atau pengeditan artikel, dan bisa dipilih lewat <a href="!languages">bahasa yang diaktifkan</a>. Jika tidak diaktifkan, tiap entri baru akan disimpan dalam bahasa standar. Konten yang sudah ada tidak terpengaruh dengan perubahan opsi ini.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
id: Anggota yang memiliki hak akses <em>mengelola node</em> tidak terpengaruh oleh opsi ini.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Number of posts on main page
id: Jumlah artikel di halaman utama

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Total votes: @votes
id: Total suara: @votes

en: Vote count
id: Jumlah suara

en: The value provided for %field is not a valid URL.
id: Nilai yang dimasukkan dalam %field bukan merupakan URL yang benar.

en: Edit field
id: Edit data

en: Delete field
id: Hapus data

en: Number of items to index per cron run
id: Jumlah maksimal materi yang diindeks tiap kali menjalankan cron

en: Search form
id: Form pencarian

en: Popular content
id: Artikel populer

en: The name of this website.
id: Nama situs ini.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
id: Motto situs anda, tag line atau frase lainnya (seringkali ditampilkan bersama nama situs).

en: Default 403 (access denied) page
id: Halaman 403 (akses terlarang) standar

en: Default 404 (not found) page
id: Halaman 404 (tidak ditemukan) standar

en: Number of items in each feed
id: Jumlah materi pada tiap pasokan

en: Default number of items to include in each feed.
id: Jumlah standar materi yang akan disertakan pada pasokan.

en: Feed content
id: Isi pasokan

en: Titles plus teaser
id: Judul dengan pengantar

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
id: Pengaturan global untuk tampilan standar pada materi dalam pasokan.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
id: Tema perwajahan ini membutuhkan PHP versi @php_required dan tidak cocok dengan PHP versi !php_version.

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: -1 (Unlimited)
id: -1 (Tak terbatas)

en: PHP memory limit
id: Batasan memori PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
id: Pertimbangkan untuk menambah batasan memori (memory limit) PHP anda menjadi %memory_minimum_limit untuk membantu mencegah kesalahan saat proses instalasi.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
id: Pertimbangkan untuk menambah batasan memori (memory limit) PHP anda menjadi %memory_minimum_limit untuk membantu mencegah kesalahan saat proses <em>update</em>.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
id: Bergantung pada konfigurasi anda, Drupal bisa berjalan dengan batasan memori PHP %memory_limt. Tetapi, disarankan menggunakan batasan memori PHP %memory_minimum_limit atau lebih, terutama jika situs anda menggunakan modul tambahan.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
id: Tambah batasan memori dengan mengedit parameter memory_limit pada file %configuration-file lalu restart webserver anda (atau hubungi administrator server anda atau hosting anda untuk bantuan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
id: Hubungi administrator server atau hosting anda untuk bantuan dalam menambah batasan memori PHP anda.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
id: Lihat <a href="@url">persyaratan Drupal</a> untuk informasi lebih lanjut.

en: Reset to alphabetical
id: Kembalikan ke alfabetik

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
id: Mengaktifkan dukungan terjemahan untuk jenis konten ini. Jika diaktifkan, akan dimunculkan pilihan bahasa pada form pengeditan, yang bisa digunakan untuk menambah atau mengedit terjemahan untuk <a href="!languages">bahasa yang diaktifkan</a>. Anda juga bisa mengaktifkan terjemahan pada jenis konten ini, yang memberikan pilihan untuk mneyajikan konten ini dalam bahasa berbeda menurut bahasa yang diaktifkan. Jika dinonaktifkan, entri baru akan disimpan dalam bahasa standar. Konten yang sudah ada tidak terpengaruh jika anda mengubah opsi ini.

en: Flag translations as outdated
id: Tandai terjemahan sebagai kadalurasa

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
id: Jika anda melakukan perubahan konten yang banyak, yang berarti terjemahan perlu di-update, anda bisa menanda semua terjemahan entri ini sebagai terjemahan kadaluarsa. Ini tidak akan mengubah properti lainnya pada entri ini, seperti apakah entri ini ditampilkan atau tidak, dsb.

en: This translation needs to be updated
id: Terjemahan ini perlu di-update

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
id: Saat opsi ini dipilih, terjemahan ini memerlukan update karena entri aslinya mengalami perubahan. Hapus centang jika terjemahan sudah diperbarui lagi.

en: Content translation
id: Penerjemahan konten

en: Disabled modules
id: Modul tidak aktif

en: Disabled themes
id: Tema perwajahan tidak aktif

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
id: Pengunjung bisa mendaftar tapi harus dengan persetujuan administrator.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
id: Dibutuhkan verifikasi email jika ada pengunjung yang mendaftar

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
id: Jika kotak ini dicentang, anggota yang baru mendaftar harus memvalidasi email yang digunakan sebelum bisa login ke situs ini, mereka akan diberikan sandi buatan sistem. Jika tidak dicentang, anggota baru bisa langsung login sesaat setelah mendaftar, dan bisa menentukan sandinya sendiri saat pendaftaran.

en: User registration guidelines
id: Panduan pendaftaran

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
id: Teks ini akan ditampilkan di bagian atas halaman form pendaftaran dan bisa digunakan untuk mengisi panduan anggota yang ingin mendaftar.

en: Welcome, new user created by administrator
id: Email pemberitahuan anggota yang dibuat oleh administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
id: Sesuaikan sendiri pesan selamat datang ini yang akan dikirim ke anggota baru yang dibuat oleh administrator.

en: Welcome, no approval required
id: Email pendaftaran tanpa perlu persetujuan administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
id: Sesuaikan sendiri pesan selamat datang ini yang akan dikirim ke anggota baru setelah mereka mendaftar tanpa persetujuan administrator.

en: Welcome, awaiting administrator approval
id: Email pendaftaran yang menunggu persetujuan administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
id: Sesuaikan sendiri pesan selamat datang ini yang akan dikirim ke anggota baru yang menunggu persetujuan administrator.

en: Password recovery email
id: Email permintaan sandi

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
id: Sesuaikan sendiri pesan ini yang akan dikirim ke anggota yang meminta dikirimkan sandi baru.

en: Account activation email
id: Email aktivasi keanggotaan

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
id: Aktifkan dan sesuaikan pesan email yang akan dikirimkanke anggota saat aktivasi (jika administrator sudah menyetujui pendaftaran ini pada situs yang membutuhkan persetujuan administrator).

en: Notify user when account is activated.
id: Beri tahu anggota jika keanggotaannya disetujui.

en: Account blocked email
id: Email pemblokiran keanggotaan

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
id: Aktifkan dan sesuaikan pesan email yang akan dikirimkan ke anggota jika keanggotaannya diblokir.

en: Notify user when account is blocked.
id: Beri tahu anggota saat keanggotaannya diblokir.

en: Account deleted email
id: Email penghapusan keanggotaan

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
id: Aktifkan dan sesuaikan pesan email yang akan dikirimkan ke anggota jika keanggotaannya dihapus.

en: Notify user when account is deleted.
id: Beri tahu anggota jika keanggotaannya dihapus.

en: Signature support
id: Dukungan tanda tangan

en: Picture support
id: Dukungan avatar

en: Picture maximum dimensions
id: Dimensi maksimal avatar

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
id: Dimensi maksimal avatar, dalam piksel.

en: Picture maximum file size
id: Ukuran maksimal file avatar

en: Maximum file size for pictures, in kB.
id: Ukuran maksimal file avatar yang dibolehkan, dalam kB.

en: Picture guidelines
id: Panduan avatar

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
id: Teks ini akan ditampilkan pada form pengunggahan avatar sebagai tambahan panduan standar. Ini berguna untuk memberi instruksi tambahan ke anggota anda.

en: Progress indicator
id: Indikator kemajuan

en: Bar with progress meter
id: Bar dengan meteran kemajuan

en: Throbber
id: Pendenyut

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
id: Menyimpan judul, href, dan atribut dalam database untuk menyusun tautan.

en: URL, as plain text
id: URL, sebagai teks polos

en: Base name
id: Nama dasar

en: Text format
id: Format teks

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
id: Berkas terjemahan %filename mengandung kesalahan: "msgctxt" adalah tidak diketahui pada baris %line.

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: Region settings
id: Pengaturan region

en: Content type name
id: Nama tipe konten

en: Date browser
id: Browser tanggal

en: Creates back/next navigation.
id: Membuat navigasi kembali/berikutnya.

en: Apache Solr search index
id: Indeks pencarian Apache Solr

en: Flush all caches
id: Siram semua cache

en: manage fields
id: kelola field

en: %name must be an integer.
id: %name harus bilangan bulat.

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Regional settings
id: Pengaturan regional

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Library
id: Pustaka

en: Hello <strong>@username</strong>
id: Halo <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
id: Tampilkan tautan

en: A better Toolbar.
id: Toolbar yang lebih baik.

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Structure
id: Struktur

en: Create feature
id: Buat fitur

en: Create a new feature.
id: Buat sebuah fitur baru.

en: Check for updates of disabled modules and themes
id: Periksa update bagi modul dan tema yang dinonaktifkan

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target tautan, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Field ini jarang digunakan.

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: Libraries
id: Pustaka

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: SQL Query
id: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: Manage features.
id: Kelola fitur-fitur.

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: The unique ID of the comment.
id: Unik ID dari komentar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
id: Alamat IP komputer dari komentar dimana telah dikirimkan.

en: The name left by the comment author.
id: Nama yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The email address left by the comment author.
id: Alamat email yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The home page URL left by the comment author.
id: URL situs yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The URL of the comment.
id: URL komentar.

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
id: URL dari halaman edit komentar.

en: The date the comment was posted.
id: Tanggal komentar dikirim.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
id: Komentar induk, jika komentar bertopik aktif.

en: The node the comment was posted to.
id: Node tujuan kiriman komentar.

en: The number of comments posted on a node.
id: Jumlah komentar yang dikirim pada sebuah node.

en: New comment count
id: Jumlah komentar baru

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
id: Jumlah komentar yang diposting pada node sejak dilihat pembaca terakhir.

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: The language the node is written in.
id: Bahasa penulisan node.

en: The URL of the node.
id: URL node.

en: The URL of the node's edit page.
id: URL halaman edit node.

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The date the node was most recently updated.
id: Tanggal node sudah dimutakhirkan terkini.

en: The author of the node.
id: Penulis node.

en: Poll winner
id: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
id: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
id: Suara pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
id: Jumlah suara yang diterima oleh pemenang jawaban poling.

en: Poll winner percent
id: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
id: Persentase suara yang diterima pemenang jawaban poling.

en: The number of visitors who have read the node.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node hari ini.

en: Last view
id: Terakhir ditonton

en: The date on which a visitor last read the node.
id: Tanggal terakhir dimana pengunjung membaca node.

en: The slogan of the site.
id: Slogan situs.

en: The administrative email address for the site.
id: Alamat email administrasi untuk situs ini.

en: The URL of the site's front page.
id: URL halaman depan situs ini.

en: Login page
id: Halaman login

en: The URL of the site's login page.
id: URL halaman login situs ini.

en: The unique ID of the uploaded file.
id: ID unik dari unggahan berkas.

en: The name of the file on disk.
id: Nama dari berkas di disk.

en: The web-accessible URL for the file.
id: URL web yang dapat diakses untuk berkas.

en: The date the file was most recently changed.
id: Tanggal terakhir berkas diubah.

en: The user who originally uploaded the file.
id: Pengguna yang semula mengunggah berkas.

en: The unique ID of the taxonomy term.
id: ID unik dari istilah taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
id: Nama istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
id: Jumlah node yang ditandai dengan istilah taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
id: URL istilah taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
id: Kosakata yang memiliki istilah taksonomi.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
id: Istilah taksonomi induk, jika ada.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
id: ID unik dari kosakata taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
id: Nama dari kosakata taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: Term count
id: Jumlah istilah

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
id: Jumlah istilah yang termasuk dalam kosakata taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
id: ID unik dari akun pengguna.

en: The login name of the user account.
id: Nama login akun pengguna.

en: The email address of the user account.
id: Alamat email dari akun pengguna.

en: The URL of the account profile page.
id: URL dari halaman profil akun.

en: The date the user last logged in to the site.
id: Tanggal terakhir pengguna login ke situs.

en: The date the user account was created.
id: Tanggal akun pengguna dibuat.

en: Default country
id: Negara bawaan

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
id: @count HTML string(s) tidak diperbolehkan pada %file

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Cache blocks
id: Singgahan blok

en: The block cannot be placed in this region.
id: Blok tidak dapat ditempatkan di wilayah ini.

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
id: Subdirektori opsional bagi tujuan unggahan, di mana berkas akan disimpan. Jangan sertakan garis miring di sebelum atau sesudahnya.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
id: Telah terjadi kesalahan. Penggunaan formulir ini telah kadaluarsa. Coba muat ulang halaman dan kirimkan lagi.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
id: Direktori pengunggahan %directory untuk field berkas !name tidak bisa dibuat atau tidak bisa diakses. Berkas unggahan baru tidak bisa disimpan pada direktori sebagai konsekuensinya dan pengunggahan sudah dibatalkan.

en: Text formats
id: Format teks

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
id: Jumlah jawaban yang harus dimiliki oleh sebuah topik untuk dianggap "panas".

en: Add new @node_type
id: Buat @node_type baru

en: Forum navigation vocabulary
id: Navigasi kosakata forum

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
id: Nama ini digunakan dalam URL untuk gambar yang dihasilkan. Gunakan hanya huruf kecil, karakter alfanumerik, garis bawah (_), dan tanda hubung (-).

en: view actual size
id: lihat ukuran sebenarnya

en: Sample original image
id: Contoh gambar asli

en: Sample modified image
id: Contoh gambar yang dimodifikasi

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
id: Path untuk tautan menu. Path ini dapat berupa path Drupal internal seperti %add-node atau URL eksternal seperti %drupal. Masukkan %front untuk tautan ke halaman depan.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimal tautan dan semua anakannya adalah !maxdepth. Beberapa tautan menu mungkin tidak tersedia sebagai induk jika memilihnya akan melampaui batasan ini.

en: No Main links
id: Tidak ada Tautan utama

en: Source for the Main links
id: Sumber dari Tautan utama

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
id: Pilih apa yang harus ditampilkan sebagai Tautan utama (biasanya di bagian atas halaman).

en: No Secondary links
id: Tidak ada Tautan sekunder

en: Source for the Secondary links
id: Sumber dari Tautan sekunder

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Preview before submitting
id: Pratayang sebelum disimpan

en: Display author and date information.
id: Tampilkan informasi penulis dan tanggal.

en: Author username and publish date will be displayed.
id: Nama pengguna penulis dan tanggal publikasi akan ditampilkan

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat sembarang tipe konten. Kunjungi <a href="@create-content">halaman pembuatan tipe konten</a> untuk menambah tipe konten baru.

en: Revision log message
id: Pesan log revisi

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
id: Sediakan penjelasan atas perubahan yang Anda buat. Hal ini akan membantu penulis lain memahami motivasi Anda.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
id: Revisi mengizinkan Anda untuk membuat jejeak berbeda antara beberapa versi dari konten Anda dan mengembalikannya kembali ke versi lama.

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id[0]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan 1 karakter atau lebih.
id[1]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Searched %type for %keys.
id: Mencari %type untuk %keys.

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
id: Versi ini tidak kompatibel dengan Drupal !core_version dan harus diganti.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
id: Jumlah maksimum tulisan yang ditampilkan di halaman ikhtisar seperti halaman depan.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
id: Halaman ini ditampilkan bila pengguna saat ini tidak memiliki ijin atas dokumen yang diminta. Biarkan kosong untuk menampilkan halaman "akses ditolak" generik.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
id: Halaman ini ditampilkan bila tidak ada konten lainnya yang cocok dengan dokumen yang diminta. Biarkan kosong untuk menampilkan "halaman tidak ditemukan" generik.

en: Compress cached pages.
id: Mampatkan halaman-halaman singgahan.

en: Description of your site, included in each feed.
id: Deskripsi dari situs anda, disertakan dalam setiap feed.

en: Users may set their own time zone.
id: Pengguna dapat dapat mengatur zona waktu mereka sendiri.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
id: Mengingatkan pengguna saat login jika zona waktu mereka tidak diatur.

en: Only applied if users may set their own time zone.
id: Hanya diterapkan jika pengguna mungkin dapat mengatur zona waktu mereka sendiri.

en: Time zone for new users
id: Zona waktu untuk pengguna baru

en: Default time zone.
id: Zona waktu bawaan.

en: Empty time zone.
id: Zona waktu kosong.

en: Users may set their own time zone at registration.
id: Pengguna dapat mengatur zona waktu mereka sendiri pada saat pendaftaran.

en: Put site into maintenance mode
id: Tempatkan situs ke dalam modus pemeliharaan

en: Maintenance mode message
id: Pesan mode pemeliharaan

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
id: Pesan yang ditampilkan pada pengunjung ketika situs dalam modus pemeliharaan.

en: Requires: !module-list
id: Membutuhkan: !module-list

en: Required by: !module-list
id: Diperlukan oleh: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
id: Saat ini tidak ada konten yang masuk dalam istilah ini.

en: Installing updates
id: Memasang update

en: Preparing to update your site
id: Mempersiapkan untuk mengupdate situs anda

en: Downloading updates failed:
id: Pengunduhan pembaruan gagal:

en: Updates downloaded successfully.
id: Pembaruan berhasil terunduh.

en: Fatal error trying to download.
id: Kesalahan fatal saat mencoba mengunduh

en: Downloading %project
id: Mengunduh %project

en: Failed to download %project from %url
id: Gagal mengunduh %project dari %url

en: Update manager
id: Pengelolaan pembaruan

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
id: Direktori %directory tidak ada atau tidak bisa ditulisi.

en: Picture directory
id: Direktori gambar

en: E-mails
id: E-mail

en: Account cancellation confirmation
id: Konfirmasi pembatalan akun

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
id: Sunting pesan e-mail yang dikirim ke pengguna-pengguna ketika mereka berusaha membatalkan akun mereka.

en: Weak
id: Lemah

en: Fair
id: Sedang

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Fixed width
id: Lebar tetap

en: Contact forms
id: Formulir kontak

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Validate URL
id: Validasi URL

en: Image style
id: Gaya gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
id: Judul untuk area ini yang akan ditampilkan hanya pada halaman pengaturan

en: Exposed
id: Terekspos

en: Remove this display
id: Hapus tampilan ini

en: Remove group @group
id: Hapus group @group

en: Default group
id: Grup standar

en: Basic exposed form
id: Form dasar ditampilkan

en: Input required
id: Perlu masukan

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
id: Formulir akan terlihat hanya jika form berisi input dari pengguna.

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a limited number items that this view might find.
id: Menampilkan item terbatas bahwa pandangan ini mungkin menemukan.

en: Use the mini pager output.
id: Menggunakan output pager mini.

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called.
id: Menampilkan berapa banyak memori yang digunakan untuk menghasilkan halaman ini. Hal ini akan menunjukkan penggunaan memori ketika devel_init() dan devel_exit() dipanggil.

en: Display $page array
id: Tampilkan array $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
id: Tampilkan array $page dari <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> area pesan di tiap halaman.

en: No variables.
id: Tidak ada variabel.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
id: Melihat keluaran pengembang seperti cetakan variabel, log query, dll.

en: Access developer information
id: Akses informasi developer

en: Switch users
id: Alihkan pengguna

en: Details about a given menu item.
id: Rincian tentang item menu tertentu.

en: Field info
id: Info field

en: View fields information across the whole site.
id: Lihat informasi field di seluruh situs.

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
id: Melihat blok informasi akses node dalam halaman-halaman node dan halaman ringkasan.

en: Access DNA information
id: Akses informasi DNA

en: bypass node access
id: menghindari akses node

en: view own unpublished content
id: melihat konten sendiri yang tidak dipublikasikan

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
id: Blok-blok pengembang dan halaman yang menggambarkan catatan node_access yang terkait.

en: Webform settings
id: Pengaturan Webform

en: Collapse
id: Dikembangkan

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
id: Masukkan sandi Anda saat ini untuk mengubah %mail atau %pass. !request_new.

en: Current password
id: Sandi saat ini

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Panjang maksimal alias untuk dibuat. 100 adalah panjang yang dianjurkan. @max adalah panjang maksimal yang mungkin. Lihat <a href="@pathauto-help">Bantuan Pathauto</a> untuk keterangan lengkapnya.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
id: Apa yang sebaiknya Pathauto lakukan ketika memutakhirkan item konten yang ada yang sudah memiliki alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
id: Jika pola alias berisi karakter penting (sepeti tanda accents) haruskah Pathauto mengupayakan untuk mengalihaksarakannya menjadi standar alfabet ASCII-96?

en: Reduce strings to letters and numbers
id: Kurangi jumlah huruf dan angka

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
id: Kata yang dcoret dari alias URL, dipisahkan dengan koma. Jangan menggunakan ini untuk membuang tanda baca.

en: Choose aliases to delete
id: Pilih alias untuk dihapus

en: All aliases
id: Semua alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
id: <strong>Catatan:</strong> tidak ada konfirmasi. Yakinkan aksi Anda sebelum mengklik tombol "Hapus alias sekarang!".<br />Anda boleh membuat cadangan database dan/atau tabel url_alias sebelum menggunakan fitur ini.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
id: Mengabaikan alias @alias karena sama dengan path internal sistem.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source, menggantikan %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source.

en: Maximum alias and component length
id: Panjang maksimal alias dan komponen

en: Administer pathauto
id: Mengelola pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
id: Mengizinkan pengguna untuk mengkonfigurasi pola untuk pengotomatisan alias dan penghapusan alias URL masal.

en: Notify of Path Changes
id: Peringatkan Perubahan Path

en: Determines whether or not users are notified.
id: Menerangkan apakah pengguna atau bukan yang telah dicatat.

en: User blogs
id: Blog pengguna

en: Wysiwyg profiles
id: Profil Wysiwyg

en: Update preview
id: Perbarui contoh tampilan

en: Media browser
id: Browser media

en: XHProf is a php extension which is essential for profiling your Drupal site. It pinpoints slow functions, and also memory hogging functions.
id: XHProf adalah ekstensi php yang penting untuk mencatat profil situs Drupal anda. XHProf menunjukkan dengan jelas fungsi yang lambat, dan juga fungsi memori yang berbelitan.

en: Profile requests with the xhprof php extension.
id: Pencatatan profil dengan menggunakan ekstensi php xhprof.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
id: Anda harus mengaktifkan <a href="!url">ekstensi php xhprof</a> untuk menggunakan fitur ini.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
id: Lokasi source code xhprof di sistem anda, biasanya di /usr/local/share atau /usr/share, termasuk slash di awal.

en: Path to the publically accessible xhprof_html - required to display profiler reports. You will need to set this up outside Drupal, for example at http://xhprof.localhost/xhprof_html
id: Path xhprof_html yang dapat diakses publik - diperlukan untuk menampilkan laporan profiler. Anda akan memerlukan untuk mengaturnya di luar Drupal, sebagai contoh di http://xhprof.localhost/xhprof_html

en: Page limit
id: Batas halaman

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
id: <a href="@xhprof">Output XHProf</a>.

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
id: Sumber daya eksternal dapat dioptimalkan secara otomatis, yang bisa mengurangi baik ukuran dan jumlah permintaan yang dibuat ke website anda.

en: Translation update status
id: Status pembaruan terjemahan

en: There are available updates
id: Ada tersedia update

en: All your translations are up to date
id: Semua terjemahan anda mutakhir

en: Import these files?
id: Impor file-file tersebut?

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Cache pages for anonymous users
id: Halaman singgahan untuk pengunjung anonim

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
id: Halaman-halaman yang disinggahkan tidak akan dibuat-ulang hingga setidaknya sampai lama waktu ini terlewati.

en: Expiration of cached pages
id: Masa kadaluarsa halaman-halaman singgahan

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
id: Waktu maksimum singgahan eksternal agar dapat menggunakan versi lama dari sebuah halaman.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
id: Jika dicentang, isian URL akan diverifikasi sebagai URL yang benar selama validasi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
id: Jika dicentang, isian URL bersifat opsional dan mengirimkan judul saja akan diterima. Jika URL diabaikan, judul akan ditampilkan sebagai teks biasa.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
id: Ketika ditampilkan, tautan ini akan memiliki atribut class. Beberapa class harus dipisahkan oleh spasi.

en: Title, as plain text
id: Judul, sebagai teks polos

en: Add media
id: Tambah media

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
id: Variabel yang tersedia: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.

en: Copy source
id: Salin sumber

en: Hide on-page translation from you
id: Sembunyikan penerjemahan halaman dari Anda

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
id: Node sumber untuk himpunan terjemahan ini node saat ini.

en: Account cancellation URL
id: URL pembatalan akun

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
id: URL halaman konfirmasi untuk menghapus akun pengguna.

en: One-time login URL
id: URL sekali login

en: The URL of the one-time login page for the user account.
id: URL halaman login sekali pakai untuk akun pengguna.

en: Tokens related to menu links.
id: Token yang berkaitan dengan tautan menu.

en: The unique ID of the menu link.
id: ID unik tautan menu.

en: The title of the menu link.
id: Judul tautan menu

en: The URL of the menu link.
id: URL tautan menu

en: The menu link's parent.
id: Induk tautan menu

en: Tokens related to the current page request.
id: Token yang berhubungan dengan permintaan halaman saat ini.

en: The book page associated with the node.
id: Halaman buku yang berkaitan dengan node.

en: The menu link for this node.
id: Tautan menu untuk node ini

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Panjang teks maksimal untuk tiap komponen pada alias (misalnya, [title]). 100 adalah panjang yang dianjurkan. @max adalah panjang maksimal yang mungkin. Lihat <a href="@pathauto-help">Bantuan Pathauto</a> untuk keterangan lengkapnya.

en: The field %name is not a valid number.
id: Field %name bukan angka yang sah.

en: The field %name cannot be greater than @max.
id: Field %name tidak bisa lebih besar dari @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
id: Field %name tidak bisa lebih kecil dari @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
id: Field <em>Teks yang dibuang</em> tidak boleh mengandung (kode) HTML. Pastikan untuk mematikan setiap editor WYSIWYG untuk field ini.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
id: Pilih tipe path yang tidak beralias yang akan dibuatkan alias URLnya

en: Bulk updating URL aliases
id: Pemutakhiran alias URL masal

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
id[0]: Membuat 1 alias URL.
id[1]: Membuat @count alias-alias URL.

en: language neutral
id: bahasa netral

en: Pattern for all @language @node_type paths
id: Pola untuk semua (bahasa) @language path @node_type

en: Updated alias for node @nid.
id: Pemutakhiran alias untuk node @nid.

en: Taxonomy term paths
id: Path untuk termin taksonomi

en: Updated alias for term @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk termin @tid.

en: Forum paths
id: Path forum

en: Updated alias for forum @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk forum @tid.

en: User paths
id: Path pengguna

en: Updated alias for user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna @uid.

en: Blog paths
id: Path Blog

en: Updated alias for blog user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna blog @uid.

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 node.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count node.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 termin.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count termin.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 akun pengguna.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count akun pengguna.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
id: Anda telah mengkonfigurasi @name untuk menjadi pemisah dan untuk dibuang ketika ditemukan di dalam teks. Hal ini dapat menyebabkan masalah dengan pola alias Anda dan khususnya dengan token term:path. Anda kemungkinan menyetel aksi untuk @name menjadi "ganti dengan pembatas".

en: Add search page
id: Tambah halaman pencarian

en: Class registry
id: Register kelas

en: Add new component
id: Tambah komponen baru

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
id: Pilih satu atau lebih bahasa untuk download dan update. Jika anda tidak memilih, semuanya akan diperbarui.

en: Refresh information
id: Perbarui informasi

en: Cannot find any translation updates.
id: Tidak dapat menemukan pembaruan terjemahan.

en: Fetched information about available updates from the server
id: Informasi yang diambil tentang pembaruan yang tersedia dari server

en: Update source
id: Update sumber

en: Never (manually)
id: Tidak pernah (secara manual)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
id: Pilih seberapa sering anda ingin secara otomatis memeriksa terjemahan yang diperbarui untuk modules dan tema yang terpasang.

en: Store downloaded files
id: Simpan berkas-berkas yang diunduh

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
id: Update terjemahan menggantikan yang sudah ada, yang baru ditambahkan

en: Local files and remote server.
id: File-file lokal dan server remote.

en: Local files only.
id: Hanya file-file lokal saja.

en: Remote server only.
id: Hanya server remote saja.

en: Remote update available
id: Tersedia update remote

en: Local update available
id: Tersedia update lokal

en: No information
id: Tak tersedia informasi

en: Updating translation.
id: Memperbarui terjemahan

en: Downloading and importing files.
id: Mengunduh dan mengimpor berkas.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
id: Daftar dari terjemahan terakhir yang diimpor dan pembaruan yang tersedia untuk setiap proyek dan bahasa yang aktif.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
id: Jika tersedia pembaruan baru, Anda dapat klik Mutakhirkan supaya terunduh dan terimpor seketika atau Anda dapat menyesuaikan pengaturan supaya terjadi pemutahiran otomatis pada <a href="@update-settings">Update settings page</a>

en: Automatic update configuration
id: Pengaturan pembaruan otomatis

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
id: Terdapat terjemahan baru atau yang telah diperbarui tersedia untuk modul-modul dan tema yang terinstal. Untuk memeriksa update, anda dapat mengunjungi <a href="@check_manually">halaman update terjemahan</a>.

en: Error opening socket @socket
id: Gagal membuka soket @socket

en: Recent log messages
id: Pesan-pesan log terakhir

en: Missing text format: %format.
id: Format teks hilang: %format.

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Format tanggal adalah YYYY-MM-DD dan %timezone adalah zona waktu berdasarkan standar UTC. Biarkan kosong jika menggunakan waktu dari formulir pengiriman.

en: Administrative overlay
id: Overlay administrasi

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
id: Ketika diaktifkan, hanya pengguna yang memiliki <a href="@permissions-url">izin</a> "Gunakan situs dalam modus pemeliharaan" yang dapat mengakses situs anda untuk melakukan perawatan; seluruh pengunjung lainnya melihat pesan modus pemeliharaan yang dikonfigurasikan di bawah. Pengguna yang berwenang dapat masuk langsung melalui halaman <a href="@user-login">login</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
id: Subdirektori dalam direktori file upload dari mana gambar akan disimpan.

en: Text Formats
id: Format teks

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: The menu link's root.
id: Akar tautan menu.

en: User signature
id: Tanda tangan anggota

en: Use on-page translation
id: Menggunakan penerjemahan halaman

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
id: Memungkinkan untuk menerjemahkan antarmuka Drupal pada halaman.

en: Submit translations to localization server
id: Kirim terjemahan ke server lokalisasi

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
id: Mengijinkan pengguna mengirim terjemahan ke server pelokalan jauh.

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Choose a file
id: Pilih file

en: Start upload
id: Mulai unggah

en: Click to edit details
id: Klik untuk detil edit

en: (No information available)
id: (Tidak tersedia informasi)

en: Aggregate and compress CSS files.
id: Kumpulkan jadi satu dan mampatkan file-file CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
id: Kumpulkan file-file JavaScript jadi satu.

en: Static Title
id: Judul Statik

en: Static title
id: Judul statik

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
id: Judul ini akan selalu digunakan jika &ldquo;Judul Static&rdquo; dipilih di atas.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
id: Sebuah judul bawaan harus diberikan jika judul merupakan nilai statis.

en: Enable profiling of all page views and <a href="!drush">drush</a> requests.
id: Aktifkan pencatatan profil dari semua tampilan halaman dan permintaan <a href="!drush">drush</a>.

en: Use uncompressed jQuery
id: Gunakan JQuery yang tidak dimampatkan

en: Use a human-readable version of jQuery instead of the minified version that ships with Drupal, to make JavaScript debugging easier.
id: Gunakan versi jQuery yang terbaca-manusia, bukan versi sederhana seperti yang paket bersama Drupal, untuk memudahkan debugging JavaScript.

en: Entity info
id: Info entitas

en: View entity information across the whole site.
id: Lihat informasi entitas di seluruh situs.

en: Fixed value
id: Nilai tetap

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
id: Sebuah path yang relatif terhadap direktori instalasi Drupal, dimana berkas terjemahan akan disimpan, misalnya sites/all/translations. Berkas terjemahan yang disimpan dapat digunakan kembali oleh instalasi lainnya. Jika sebelumnya kosong terjemahan yang diunduh tidak akan disimpan.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
id: Setiap pengiriman terjemahan akan juga dikirim ke server ini. Kami anjurkan anda untuk memasukkan <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> untuk berbagi dengan komunitas Drupal yang lebih luas. Harap pastikan bahwa anda telah mengatur API-key di akun pengguna untuk tiap pengguna yang akan berpartisipasi dalam terjemahan.

en: Translation sent and accepted by @server.
id: Terjemahan terkirim dan diterima oleh @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
id: Terjemahan ditolak oleh @server. Alasan: %reason

en: Run arbitrary PHP from a block.
id: Jalankan sembarang PHP dari sebuah blok.

en: Become any user on the site with just a click.
id: Menjadi anggota di situs dengan hanya satu klik.

en: Component name
id: Nama komponen

en: Access the views administration pages.
id: Akses ke halaman pengelolaan views

en: Bypass access control when accessing views.
id: Mengabaikan kontrol akses saat mengakses views.

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Label HTML element
id: Label elemen HTML

en: Place a colon after the label
id: Letakkan tanda titik dua setelah label

en: Use absolute path
id: Gunakan path tetap

en: Singular form
id: Form singular

en: Plural form
id: Form plural

en: Weight for @display
id: Bobot untuk @display

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
id: Jika Anda perlu untuk menerjemahkan label Views ke dalam bahasa lain, pertimbangkan untuk menginstal <a href="!path">Internasionalisasi</a> paket terjemahan  modul Views tersebut.

en: Approved comment
id: Komentar yang disetujui

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
id: Sebuah komentar yang berhubungan dengan file ini , dikarenakan file ini berada dalam sebuah field pada sebuah komentar.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
id: Sebuah File yang berhubungan dengan komentar ini, biasaya disebabkan karena sudah berada dalam field pada komentar.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
id: Sebuah file yang digunakan dengan term taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di term taxonomy.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
id: Sebuah file yang digunakan pada vocabulary taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di vocabulary taxonomy.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
id: Tentukan path dasar untuk link-link dalam ringkasan view ini, sebagai contoh : http://contoh.com/<strong>view_path_anda/arsip/</strong>. Jangan tambahkan backslash awalan dan akhiran. Jika nilai ini kosong, views akan menggunakan path pertama yang ditemukan sebagai path dasar didalam display page, atau jika tidak ada path ditemukan.

en: Access administration menu
id: Akses menu administrasi

en: Display the administration menu at the top of each page.
id: Menampilkan menu administrasi di atas setiap halaman.

en: Flush caches
id: Kosongkan cache.

en: Access links to flush caches in the administration menu.
id: Akses tautan untuk mengosongkan cache di menu administrasi.

en: Display Drupal links
id: Menampilkan tautan-tautan Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
id: Menyediakan tautan Drupal.org dalam menu administrasi.

en: Administration tools.
id: Perangkat administrasi.

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
id: Administrasi dan fungsi melakukan debug untuk para pengembang dan pembangun situs.

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
id[0]: satu hari
id[1]: @count hari

en: Content type names, descriptions, help texts.
id: Nama jenis konten, deskripsi, teks bantuan.

en: Refresh user defined strings.
id: Refresh kalimat yang didefinisikan pengguna.

en: Tokens related to the current date and time.
id: Token yang berhubungan dengan tanggal dan waktu saat ini.

en: The URL of the @entity.
id: URL @entity.

en: The content type of the node.
id: Jenis konten dari node.

en: Tokens related to content types.
id: Token yang berhubungan dengan jenis konten.

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.

en: Tokens related to URLs.
id: Token terkait dengan URL.

en: Tokens related to menus.
id: Token terkait dengan menu.

en: Content paths
id: Path konten

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua tipe konten dengan pola kosong dibawah ini)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan untuk @node_type (diterapkan untuk semua tipe konten @node_type dengan pola kosong dibawah ini)

en: Content access
id: Akses konten

[ctx: datetime]
en: All day
id: Semua hari

[ctx: datetime]
en: Year
id: Tahun

[ctx: datetime]
en: Month
id: Bulan

[ctx: datetime]
en: Week
id: Minggu

[ctx: datetime]
en: Day
id: Hari

[ctx: datetime]
en: Hour
id: Jam

[ctx: datetime]
en: Minute
id: Menit

[ctx: datetime]
en: Second
id: Detik

en: Configure the Date Popup settings.
id: Konfigurasi pengaturan Date Popup.

[ctx: day_name]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: day_name]
en: Monday
id: Senen

[ctx: day_name]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: day_name]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: day_name]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: day_name]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: day_name]
en: Saturday
id: Sabtu

en: 5 minute
id: 5 menit

en: 15 minute
id: 15 menit

en: Bottom Center
id: Tengah Bawah

en: Content revisions
id: Revisi konten

en: Machine name:
id: Nama mesin:

en: Create Feature
id: Buat fitur

en: Underscore
id: Garis bawah

en: All Day
id: Semua hari

en: Bypass views access control
id: Mengabaikan kontrol akses views

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Edit @section
id: Ubah @section

en: Edit this view to add a display.
id: Ubah view ini untuk menambahkan tampilan

en: Add view from template
id: Tambah view dari template

en: View to insert
id: View yang ingin dimasukkan

en: The view to insert into this area.
id: View yang ingin dimasukkan pada area ini.

en: Provide title
id: Berikan judul

en: Provide breadcrumb
id: Berikan breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
id: Masukkan nama breadcrumb yang akan anda gunakan. Lihat "Judul" untuk persentase pertukaran.

en: Specify validation criteria
id: Tentukan kriteria validasi

en: Action to take if filter value does not validate
id: Tindakan yang diambil jika nilai filter tidak tervalidasi

en: Display all results for the specified field
id: Menampilkan semua hasil untuk bidang tertentu

en: Provide default value
id: Beri nilai default

en: Show "Page not found"
id: Perlihatkan "Halaman tak ditemukan"

en: Display a summary
id: Menampilkan ringkasan

en: Display contents of "No results found"
id: Tampilkan isi "Tidak ada hasil ditemukan"

en: Skip default argument for view URL
id: Lewatkan argumen default untuk URL view

[ctx: Sort order]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
id: Alfabetis dalam konteks: Urutkan tingkatan

en: Create a label
id: Buat label

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur field ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Create a CSS class
id: Buat class CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur label ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Rewrite results
id: Tulis ulang hasil

en: Replace spaces with dashes
id: Ganti spasi dengan tanda hubung

en: External server URL
id: URL server eksternal

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
id: Hubungkan ke server eksternal menggunakan tautan lengkap, seperti 'http://www.contoh.com' atau 'www.contoh.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
id: Ubah baris baru menjadi label HTML &lt;br&gt;

en: No results text
id: Teks tidak ada hasil

en: Expose filter
id: Ekspos filter

en: Add !display
id: Tambah !display

en: Auto preview
id: Pratayang otomatis

en: @current of @total
id: @current dari @total

en: All displays
id: Semua tampilan

en: Create new filter group
id: Buat kelompok filter baru

en: Always show advanced display settings
id: Selalu tampilkan pengaturan tampilan lanjutan

en: Above the preview
id: Di atas tinjauan

en: Below the preview
id: Di bawah tinjauan

en: Display | Displays
id[0]: Tampilan
id[1]: Tampilan

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: contextual filters
id: filter kontekstual

en: Contextual filter
id: Filter kontekstual

en: contextual filter
id: filter kontekstual

en: filter criteria
id: kriteria filter

en: no results behavior
id: tidak ada hasil

en: Display the content with standard node view.
id: Menampilkan konten dengan node view standar.

en: Content ID from URL
id: ID konten dari URL

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
id: Mengijinkan "Tingkat kedalaman" untuk Taxonomy:Term ID (dengan kedalaman) untuk diubah melalui sebuah nilai kontekstual filter tambahan.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
id: Mengijinkan filter kontekstual untuk diabaikan. Query tidak akan diubah oleh kontekstual filter ini. Dapat digunakan ketika nilai filter sesuai konteks datang dari URL, dan bagian dari URL perlu diabaikan.

en: Hide attachments in summary
id: Sembunyikan lampiran di dalam rangkuman

en: Attachment position
id: Posisi lampiran

en: All storage
id: Semua penyimpanan

en: All status
id: Semua status

en: No views match the search criteria.
id: Tidak ada views yang cocok dengan kriteria pencarian.

en: Create view from template @template
id: Buat view dari template @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
id: Aksi ini akan menghapus permanen semua perubahan yang dibuat pada view ini.

en: Create a menu link
id: Buat tautan menu

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk membalas komentar, dan lain-lain)

en: without links
id: tanpa tautan

en: titles
id: judul

en: with links (allow users to add comments, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk menambahkan komentar, dan lain-lain)

en: Hide view
id: Sembunyikan view

en: Apache Solr environment: @environment
id: Lingkungan Apache Solr: @environment

en: Add Apache Solr environment.
id: Tambahkan lingkungan Apache Solr

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: Contact category
id: Kategori kontak

en: Add Quicktabs Instance
id: Tambah model Quicktabs

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
id: <a href="!url">Pengaturan modul redirect</a> berpengaruh jika pengalihan sudah dibuat ketika alias dihapus.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
id: Membolehkan pemasangan <a href="!url">modul Redirect</a> untuk mendapatkan pengalihan ketika alias Anda berubah.

en: No new URL aliases to generate.
id: Tidak ada alias URL baru untuk dibuat.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
id: <strong>Panjang maksimal alias</strong> dan <strong>panjang maksimal komponen</strong> nilai bakunya adalah 100 dan mempunyai batas @max dari Pathauto. Panjangnya dibatasi oleh panjang kolom "alias" dari table database url_alias. Skema database bawaan untuk kolom ini adalah @max. Jika Anda menyetel panjangnya itu sama dengan panjang kolom "alias" itu akan menyebabkan masalah pada situasi dimana sistem memerlukan penambahan kata tambahan untuk alias URL. Anda sebaiknya memasukan nilai yang panjang kolom "alias"nya dikurangi panjang sembarang teks yang mungkin ditambahkan pada akhir URL. Panjang teks mungkin ditambahkan pada akhir URL tergantung modul mana yang Anda hidupkan dan juga setelan Pathauto-nya.  Nilai yang dianjurkan dan nilai bakunya adalah 100.

en: Path module form elements
id: Elemen form mdul Path

en: Double quotation marks
id: Tanda petik dua

en: Single quotation marks (apostrophe)
id: Tanda petik satu (apostrop)

en: Back tick
id: Klik Kembali

en: Hyphen
id: Tanda hubung

en: Vertical bar (pipe)
id: Tanda pipa vertikal (pipa)

en: Left curly bracket
id: Kurung kurawal kiri

en: Left square bracket
id: Kurung siku kiri

en: Right curly bracket
id: Kurung kurawal kanan

en: Right square bracket
id: Kurung siku kanan

en: Plus sign
id: Tanda plus

en: Equal sign
id: Tanda sama dengan

en: Percent sign
id: Tanda persen

en: Caret
id: Tanda topi

en: Dollar sign
id: Tanda dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
id: Tanda angka (tanda pound, pagar)

en: At sign
id: Tanda at

en: Exclamation mark
id: Tanda seru

en: Tilde
id: Tanda gelombang

en: Left parenthesis
id: Tanda kurung kiri

en: Right parenthesis
id: Tanda kurung kanan

en: Question mark
id: Tanda tanya

en: Less-than sign
id: Tanda kurang dari

en: Greater-than sign
id: Tanda lebih dari

en: Backslash
id: Tanda slash kebalik

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: Thousands marker
id: Penanda ribuan

en:  new
id:  baru

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Today's popular content
id: Konten populer hari ini

en: Representative node
id: Node Perwakilan

en: @entity using @field
id: @entity menggunakan @field

en: Count DISTINCT
id: hitung DISTINCT

en: Show the empty text in the table
id: Tampilkan teks kosong di dalam tabel

en: Wysiwyg profile
id: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
id: Membolehkan pengubahan konten menggunakan editor di sisi klien.

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
id: <strong>Peringatan</strong>: Mengubah bahasa standar mungkin dapat menyebabkan efek yang tidak diinginkan. Periksa juga <a href="@configure-strings">bahasa asal</a> untuk penerjemahan dan baca selengkapnya di <a href="@i18n_string-help">Penerjemahan kalimat</a>

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Install and Manage Apps
id: Pasang dan Mengelola Apps

en: 10 minute
id: 1o menit

en: 30 minute
id: 30 menit

en: !start-date to !end-date
id: !start-date sampai !end-date

[ctx: datetime]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: datetime]
en: Time
id: Jam

en: Unaliased URL
id: Bukan URL alias

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
id: Mengizinkan pengguna untuk memasukkan atribut 'judul' tautan

en: Default link 'title' Attribute
id: Atribut 'judul' tautan bawaan

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
id: Ketika ditampilkan, tautan akan menggunakan ini atribut "judul" ini jika pengguna tidak memberikannya dan ketika berbeda dari teks tautan. Baca <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">Pedoman WCAG 1.0</a> untuk kesesuaian tautan. Nilai token akan dievaluasi.

en: Link "title" attribute
id: Atribut "judul" tautan

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
id: Pengaturan turunan telah diatur dengan data dari isian pengaturan.

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
id: Pustaka %dependency, dimana pustaka %library tergantung, tidak dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
id: Versi %dependency_version dari pustaka %dependency tidak kompatibel dengan pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
id: Pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The version of the %library library could not be detected.
id: Versi pustaka %library tidak bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
id: Versi %version pustaka %library yang terpasang tidak didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
id: Varian %variant pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
id: Operator tidak cocok pada filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
id: Tidak ada nilai valid yang ditemukan di filter: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
id: nilai dari @value bukan merupakan array untuk @operator dalam filter: @filter

en: Max length of title field
id: Panjang maksimum dari isian judul

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
id: Mengatur panjang maksimum pada isian judul (hanya berlaku jika Judul Tautan adalah opsional atau diperlukan). Batas maksimum adalah 255 karakter.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
id: Nilai pemotongan tampilan URL harus berupa angka.

en: The max length of the link title must be numeric.
id: Panjang maksimum judul tautan harus berupa angka.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
id: Panjang maksimum judul tautan tidak dapat lebih besar dari 255 karakter.

en: The title of the link.
id: Judul dari tautan.

en: The URL of the link.
id: URL dari tautan.

en: Uploaded file.
id: File terunggah.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
id: Kosakata mengandung istilah taksonomi yang berhubungan, yang digunakan untuk mengklasifikasi konten.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
id: Tampilan berdenyut tidak menunjukan status unggahan tetapi kapasitas yang tersisa. Bilah kemajuan membantu untuk mengawasi kemajuan pada unggahan yang besar.

en: Generate automatic URL alias
id: Membuat alias URL otomatis

en: Uncheck this to create a custom alias below.
id: Jangan dicentang untuk membuat alias gubahan dibawah ini.

en: Configure URL alias patterns.
id: Mengatur pola alias URL.

en: View: @view - Display: @display
id: View: @view - Tampilan: @display

en: And/Or, Rearrange
id: Dan/Atau, Atur Ulang

en: Use a pager
id: Gunakan penanda halaman

en: Add search environment
id: Tambah lingkungan pencarian

en: Add search block "More Like This"
id: Tambah blok pencarian "Lebih Banyak Seperti ini"

en: Tokens related to views.
id: Token terkait dengan views.

en: The human-readable name of the view.
id: Nama View yang dapat dibaca secara manusiawi.

en: The description of the view.
id: Deskripsi penjelasan dari view.

en: The machine-readable name of the view.
id: Nama view yang dapat dibaca oleh mesin/server.

en: The title of current display of the view.
id: Judul untuk tampilan view saat ini.

en: The URL of the view.
id: URL dari halaman view ini.

en: -Select-
id: -Pilih-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
id: Teks untuk menempatkan teks "Judul" yang mana browser-browser pada umumnya menampilkan sebagai tooltip ketika melayangkan kursor pada sebuah tautan.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
id: Aktifkan ini untuk menyembunyikan field ini ketika tidak ada isinya. Catatan bahwa label dari field atau tampilan yang dimodifikasi tetap dapat ditampilkan. Untuk menyembunyikan label-label, centang pengaturan pengayaan atau pengayaan baris  untuk field-field yang kosong. Untuk menyembunyikan konten yang telah dimodifikasi. Centang "Sembunyikan modifikasi jika kosong".

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
id: Aktifkan  pesan views performance statistics/debug melalui module Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
id: Centang ini untuk mengaktifkan pesan-pesan beberapa query Views dan performance statistics/debug <em>jika module Devel diinstall,</em>.

en: Devel message(dpm)
id: Pesan Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
id: Catatan log Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
id: Region dari halaman untuk menampilkan pesan-pesan debug performance statistics/debug

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
id: Jika anda membutuhkan tambahan field selain dari uid tambahkan komentar baru: author relationship

en: Last comment uid
id: Komentar terakhir uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
id: User ID dari penulis komentar terakhir dari node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
id: Pengguna yang melakukan penerbitan konten. Jika Anda membutuhkan field selain dari uid yang menambahkan konten: author relationship

en: Unique access event ID.
id: ID unik akses event.

en: Link field to the node if there is no comment.
id: Menautkan field ke node jika tidak ada komentar.

en: Tokens related to the search query and response.
id: Token terkait dengan hasil dan respon pencarian

en: Page total
id: Total halaman

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
id: Terjemahan diedit disimpan, hanya yang sebelumnya diimpor yang ditimpa dan terjemahan baru ditambahkan

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
id: Semua terjemahan yang ada disimpan, hanya terjemahan baru yang ditambahkan.

en: to:
id: ke:

en: Display field as machine name.
id: Tampilkan field sebagai nama mesin

en: Display the user with standard user view.
id: Menampilkan user dengan tampilan pengguna standar.

en: Add internet files to your media library.
id: Tambahkan berkas dari internet ke dalam pustaka media Anda

en: Toggle display of the "More information about text formats" link.
id: Ganti tampilan tautan "Informasi tambahan mengenai format text"

en: Please choose a year.
id: Silakan memilih tahun.

en: Please choose a month.
id: Silakan memilih bulan.

en: Please choose a day.
id: Silakan memilih hari.

en: Please choose an hour.
id: Silakan memilih jam.

en: Please choose a minute.
id: Silakan memilih menit.

en: Please choose a second.
id: Silakan memilih detik.

en: Clean URL
id: URL Ramah

en: Tokens related to the "@name" entities.
id: Token terkait dengan entiti "@name".

en: List of @entities
id: Daftar dari @entities

en: List of @type values
id: Daftar dari nilai @type

en: !title cache cleared.
id: Cache !title telah dibersihkan.

en: Joined path
id: Path gabungan

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
id: Setiap deret nilai dibersihkan oleh Pathauto kemudian digabungkan dengan tanda garis miring menjadi teks yang berwujud URL.

en: Update node alias
id: Memutakhirkan alias node

en: Update taxonomy term alias
id: Memutakhirkan alias termin taksonomi

en: Update user alias
id: Memutakhirkan alias pengguna

en: Non-latin text (e.g., å, ö, 漢) will be converted to US-ASCII equivalents (a, o, ?).
id: Teks non-latin (e.g., å, ö, 漢) akan dikonversi ke US-ASCII yang setara (a, o, ?).

en: Current page title
id: Judul halaman saati ini

en: Needs to be updated
id: Perlu diperbarui

en: Does not need to be updated
id: Tidak perlu diperbarui

en: Display "Access Denied"
id: Tampilkan "Akses Ditolak"

en: @date_format format
id: format @date_format

en: Single filter
id: Filter tunggal

en: Grouped filters
id: Filter terkelompok

en: grouped
id: terkelompok

en: @entity types
id: tipe @entity

en: Book root from current node
id: Akar buku dari node yang aktif sekarang

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: Subscribe to !feed-title
id: Berlangganan !feed-title

en: Short description of table
id: Deskripsi singkat tabel

en: Revision comparison
id: Perbandingan revisi
