Web Experience Toolkit (7.x-1.0-rc9) - en to tr translation catalogue (3598 entries)

en: list
tr: liste

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '<em>blog</em>' for the blog page and '<em>blog/*</em>' for every personal blog. '<em>&lt;front&gt;</em>' is the front page.
tr: Her satıra bir sayfayı Drupal yolu olarak giriniz. '*' karakteri jokerdir. Örnek yollar; blog sayfası için '<em>blog</em>' ve her kişisel blog için '<em>blog/*</em>'. '<em>&lt;front&gt;</em>' ana sayfayı temsil eder.

en: user
tr: kullanıcı

en: select
tr: seç

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: enable
tr: etkinleştir

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Request new password via e-mail.
tr: E-posta üzerinden yeni parola iste.

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: approve
tr: onayla

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Configure content moderation.
tr: İçerik denetimi yapılandırma.

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Item
tr: Ürün

en: Private
tr: Özel

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Cevaplar

en: Last Post
tr: Son Gönderi

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: Wrong username or password.
tr: Yanlış kullanıcı adı ya da parola.

en: List
tr: Listele

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Article
tr: Makale

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: footer
tr: altbilgi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: On
tr: Açık

en: For
tr: İçin

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: new
tr: yeni

en: Tags
tr: Etiketler

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik türleri

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: updated
tr: güncellendi

en: Available variables are:
tr: Var olan değişkenler:

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Login
tr: Giriş

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Display settings
tr: Ayarları görüntüle

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: User edit form
tr: Kullanıcı düzenleme formu

en: User contact form
tr: Kullanıcı iletişim formu

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Variable
tr: Değişken

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Admin title
tr: Yönetim başlığı

en: Types
tr: Türler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst

en: Parents
tr: Üst terimler

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Besleme

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya dön

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm ID

en: Field
tr: Alan

en: header
tr: başlık

en: Label
tr: Etiket

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: username
tr: kullanıcı adı

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Summary
tr: Özet

en: Download PDF
tr: PDF'yi indir

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Top
tr: En üst

en: Link Target
tr: Bağlantı Hedefi

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Core
tr: Çekirdek

en: Low
tr: Düşük

en:  and
tr:  ve

en: Archives
tr: Arşivler

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Gösterimler (Views)

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: Audio
tr: Ses

en: History
tr: Geçmiş

en: The configuration options have been reset to their default values.
tr: Yapılandırma seçenekleri öntanımlı değerlerine getirildi.

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Eklentiler

en: Manage
tr: Yönet

en: Refresh
tr: Tazele

en: Region
tr: Bölge

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Görünüm

en: Node type
tr: Düğüm türü

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Teaser
tr: Özet

en: The username %name does not exist.
tr: %name isimli kullanıcı mevcut değil.

en: Event
tr: Olay

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Display Settings
tr: Görüntüleme Ayarları

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: add
tr: ekle

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Search keywords
tr: Anahtarları ara

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Resim

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Paths
tr: Yollar

en: type
tr: tür

en: Mail
tr: Posta

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Promoted
tr: Tanıtılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: action
tr: eylem

en: Continue
tr: Devam Et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Check
tr: Çek

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: status
tr: durum

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Data type
tr: Veri türü

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Düşey

en: Node edit form
tr: Düğüm düzenleme formu

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Node add form
tr: Düğüm ekleme formu

en: Optional Title
tr: İsteğe Bağlı Başlık

en: Required Title
tr: Gerekli başlık

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: Allow the user to choose
tr: Kullanıcıya seçme izni ver

en: term
tr: terim

en: Menu item
tr: Menü öğesi

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Ağırlığı daha fazla olan öğeler menüde aşağıya inerken hafif öğeler daha yukarıya çıkar.

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: All
tr: Tümü

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Access log
tr: Erişim kayıtları

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: The CSS ID to apply to this page
tr: Bu sayfaya uygulanacak CSS ID

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: View arguments
tr: Konuları göster

en: Three column 25/50/25
tr: Üç sütun 25/50/25

en: Left side
tr: Sol taraf

en: Middle column
tr: Orta sütun

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Three column 25/50/25 stacked
tr: Üç sütun 25/50/25 istifli

en: Bottom
tr: Alt

en: Three column 33/34/33
tr: Üç sütun 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
tr: Üç sütun 33/34/33 istifli

en: Two column
tr: İki sütun

en: Two column stacked
tr: İki sütun istifli

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: @count saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: @count gün
tr[1]: @count gün

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Search box
tr: Arama kutusu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Good
tr: İyi

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: Public registrations
tr: Herkese açık kayıtlar

en: Only site administrators can create new user accounts.
tr: Sadece yöneticiler yeni kullanıcı hesabı oluşturabilir.

en: Added
tr: Eklendi

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Module
tr: Eklenti

en: Off
tr: Kapalı

en: Host
tr: Sunucu

en: Available updates
tr: Mevcut güncellemeler

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Your changes have been saved.
tr: Yaptığınız değişiklikler kaydedildi.

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Dipnot

en: Inline
tr: Satır içi

en: Selected
tr: Seçili

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Feed description
tr: Besleme(Feed) tanımı

en: Aggregator item
tr: Nesne toplayıcı

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Source string
tr: Kaynak dize

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Poll duration
tr: Anket süresi

en: Poll votes
tr: Anket oyları

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Variable name
tr: Değişken adı

en: Variable value
tr: Değişken değeri

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Message type
tr: İleti türü

en: Severity
tr: Önem seviyesi

en: Field name
tr: Alan adı

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Title label
tr: Başlık etiketi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: Eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Conditions
tr: Koşullar

en: item
tr: öğe

en: items
tr: öğeler

en: Watchdog
tr: Bekçi

en: Mode
tr: Kip

en: Warning
tr: Uyarı

en: OK
tr: Tamam

en: Items
tr: Öğeler

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: %time ago
tr: %time önce

en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Advanced
tr: İleri düzey

en: Processor
tr: İşlemci

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Up
tr: Yukarı

en: Performance
tr: Performans

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Caching
tr: Önbellek

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Month
tr: Ay

en: Load
tr: Yükle

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: System
tr: Sistem

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Current
tr: Şu anki

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Owner
tr: Sahibi

en: next
tr: sonraki

en: OR
tr: VEYA

en: Company
tr: Şirket

en: security
tr: güvenlik

en: node
tr: düğüm

en: Transliteration
tr: Harf çevirisi

en: General
tr: Genel

en: Directory
tr: Dizin

en: Example
tr: Örnek

en: Method
tr: Yöntem

en: Recent posts
tr: Son gönderiler

en: Recent posts for %1
tr: %1 a son gönderilenler

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: Now
tr: Şimdi

en: All views
tr: Tüm görünümler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş zamanı

en: Base
tr: Temel

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
tr: Öntanımlı yol şablonu (aşağıdaki tüm boş şablonlu sözlüklere uygulanacaktır)

en: Pattern for all %vocab-name paths
tr: Tüm %vocab-name yolları için şablon

en: Pattern for forums and forum containers
tr: Forumlar ve forum taşıyıcıları için şablon

en: Pattern for user account page paths
tr: Kullanıcı hesap sayfaları için şablon

en: Pattern for blog page paths
tr: Günlük (blog) sayfaları için şablon

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display alias changes (except during bulk updates).
tr: İsim değişikliklerini göster (toplu güncellemeler dışında)

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: Maximum alias length
tr: Takma adın (alias) ençok uzunluğu

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Pathauto
tr: OtoYol

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
tr: Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: !time ago
tr: !time önce

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Loop
tr: Döngü

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: File type
tr: Dosya türü

en: access content
tr: içeriğe erişim

en: List type
tr: Liste tipi

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Allow
tr: İzin ver

en: months
tr: ay

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Destination
tr: İstikamet

en: reset
tr: sıfırla

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: External
tr: Harici

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Minimum cache lifetime
tr: En az önbellekleme süresi

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: 1 vote | @count votes
tr[0]: 1 oy
tr[1]: @count oy

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımdadır. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Default front page
tr: Öntanımlı ana sayfa

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Both
tr: İkisi de

en: Last
tr: Son

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Create content
tr: İçerik yarat

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Cache
tr: Önbellek

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Konuk

en: Smiley
tr: İfade

en: <All>
tr: <Tümü>

en: Save and edit
tr: Kaydet ve düzenle

en: Select a view
tr: Görünüm seçimi

en: Edit view
tr: Görünümü düzenle

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Administer views
tr: Görünümleri yönet

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Empty Text
tr: Boş Metin

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Down
tr: Aşağı

en: Wildcard
tr: Joker

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Exposed Filters
tr: Kullanıcıya açık Süzgeçler

en: Order
tr: Sıralama

en: Add criteria
tr: Kriter ekle

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
tr: Görünüm adında sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi kullanılabilir.

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Taxonomy: Term
tr: Sınıflandırma: Terim

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Plain
tr: Sade

en: Position
tr: Konum

en: Integer
tr: Tamsayı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Pattern
tr: Şablon

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Template
tr: Şablon

en: Last checked
tr: Son kontrol

en: Node template
tr: Düğüm şablonu

en: Basic setup
tr: Temel ayarlar

en: Allow users to choose default
tr: Kullanıcıların varsayılanı seçmesine izin ver

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Buttons and plugins
tr: Düğmeler ve eklentiler

en: Toolbar location
tr: Araç çubuğu konumu

en: Path location
tr: Yol konumu

en: Enable resizing button
tr: Boyutlandırma düğmesini etkinleştir

en: Verify HTML
tr: HTML doğrula

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
tr: &lt;font&gt; etiketlerini &lt;style&gt; etiketine çevir

en: Remove linebreaks
tr: Satır sonlarını kaldır

en: CSS path
tr: CSS yolu

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: Profile
tr: Profil

en: Level
tr: Seviye

en: text
tr: metin

en: Close
tr: Kapat

en: Visibility settings
tr: Görünürlük ayarları

en: Task
tr: Görev

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: fields
tr: alanlar

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Duration
tr: Süre

en: Original
tr: Orjinal

en: Property
tr: Özellik

en: Session closed for %name.
tr: %name için oturum kapatıldı.

en: Tracker
tr: Takipçi

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: City
tr: Şehir

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Edit Server
tr: Sunucuyu Düzenle

en: Protocol
tr: İletişim Kuralları

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: comments
tr: yorumlar

en: Full
tr: Tam

en: Default language
tr: Ön tanımlı dil

en: Rules
tr: Kurallar

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

en: Share
tr: Paylaş

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Size of textfield
tr: Yazı alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık seçenekleri

en: Authored on
tr: Yazıldığı tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Approved
tr: Onaylandı

en: create
tr: oluştur

en: Root
tr: Kök

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: seconds
tr: saniye

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: Show
tr: Göster

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: Key
tr: Anahtar

en: Posted by
tr: Gönderen

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Change
tr: Değiştir

en: English
tr: İngilizce

en: in
tr: içinde

en: Messages
tr: İletiler

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Switch
tr: Değiştir

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: ago
tr: önce

en: 1 item | @count items
tr[0]: @count öğe
tr[1]: @count öğe

en: Clear
tr: Temizle

en: menu
tr: menü

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: update
tr: güncelle

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Titles only
tr: Sadece başlıklar

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Display all menu items
tr: Tüm menü başlıklarını görüntüle

en: Add Block
tr: Blok Ekle

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: @time ago
tr: @time önce

en: No users available.
tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Please enter some keywords.
tr: Lütfen birkaç anahtar kelime girin.

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
tr: Ziyaretçiler hesap yaratabilirler ve yönetici onayı gerekmez.

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Deleted
tr: Silindi

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Replace
tr: Değiştir

en: Topics
tr: Konular

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Add file
tr: Dosya ekle.

en: (disabled)
tr: (devre dışı)

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm oluştur

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Query
tr: Sorgu

en: Search fields
tr: Alanlarda Ara

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: equals
tr: eşittir

en: first
tr: birinci

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Block name
tr: Blok adı

en: Period
tr: Nokta

en: NO
tr: HAYIR

en: YES
tr: EVET

en: Site's time zone
tr: Sitenin saat dilimi

en: Date's time zone
tr: Tarihin saat dilimi

en: No time zone conversion
tr: Saat dilimi dönüşümü yok

en: hour
tr: saat

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Site default
tr: Site öntanımlı değeri

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
tr: Saat ayrıntısına sahip olmayan tarihler herhangi bir saat dilimi işlemi kullanmamalıdır.

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi kullanımı

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Alignment
tr: Hizalama

en: E-mail subject
tr: E-posta konusu

en: Link label
tr: Link etiketi

en: author
tr: yazar

en: unchanged content
tr: değiştirilmemiş içerik

en: unchanged user
tr: değiştirilmemiş kullanıcı

en: Entity
tr: Nesne

en: AND
tr: VE

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Negate
tr: Reddet

en: Empty
tr: Boş

en: Import failed.
tr: İçeri aktarma başarısız.

en: created content
tr: oluşturulan içerik

en: updated content
tr: güncellenmiş içerik

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
tr: Eğer Drupal'ın önbelleklemesi etkinse, bu olayın önbellekten sunulan sayfalarda oluşmayacağına dikkat edin.

en: viewed content
tr: görüntülenmiş içerik

en: deleted content
tr: silinmiş içerik

en: Existing system path
tr: Varolan sistem yolu

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Create or delete a content's URL alias
tr: Bir içeriğin URL takma adını oluştur ya da sil

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Send mail to all users of a role
tr: Bir rolün tüm kullanıcılarına e-posta gönder

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
tr: UYARI: Bu rollerde çok fazla kullanıcı varsa sunucunuz tüm e-posta isteklerini hemen karşılayamayacağı için sorun çıkabilir.

en: The mail's subject.
tr: E-postanın konusu.

en: The mail's message body.
tr: E-postanın ileti gövdesi.

en: Notice
tr: Dikkat

en: registered user
tr: kaydedilen kullanıcı

en: updated user
tr: kullanıcı güncellendi

en: viewed user
tr: görüntülenen kullanıcı

en: deleted user
tr: silinen kullanıcı

en: User has logged in
tr: Kullanıcı giriş yaptı

en: logged in user
tr: giriş yapan kullanıcı

en: User has logged out
tr: Kullanıcı sistemden çıktı

en: logged out user
tr: çıkan kullanıcı

en: User has role(s)
tr: Kullanıcının sahip olduğu rol(ler)

en: Whether the user has the selected role(s).
tr: Kullanıcının seçili rol(ler)e sahip olup olmadığı.

en: any
tr: herhangi biri

en: Add user role
tr: Kullanıcı rolü ekle

en: Remove user role
tr: Kullanıcı rolünü kaldır

en: Execute custom PHP code
tr: Özel PHP kodu çalıştır

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Caption
tr: Başlık

en: Choice
tr: Seçenek

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Log out
tr: Çıkış

en: The settings have not been saved because of the errors.
tr: Hatalardan dolayı ayarlar kaydedilemedi.

en: Default template
tr: Varsayılan şablon

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: What links here
tr: Buraya link verenler

en: Info
tr: Bilgi

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: People
tr: Kişiler

en: terms
tr: terim

en: warning
tr: uyarı

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: or
tr: ya da

en: Results
tr: Sonuçlar

en: open
tr: açık

en: Promote
tr: Destekle

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: All blogs
tr: Tüm ağ günlükleri

en: Books
tr: Kitaplar

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Forums
tr: Forumlar

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: !date by !username
tr: !date !username

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: current revision
tr: güncel sürüm

en: duration
tr: süre

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Website
tr: Web sitesi

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Plugin
tr: Eklenti

en: address
tr: adres

en: options
tr: seçenekler

en: Display label
tr: Görünen etiket

en: Reversed
tr: Tersine

en: Product
tr: Ürün

en: Flexible
tr: Esnek

en: My files
tr: Dosyalarım

en: Changed
tr: Değişti

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Reverse
tr: Ters

en: Manage features
tr: Özellikleri yönet

en: Internal Server Error
tr: İç Sunucu Hatası

en: Standard
tr: Standart

en: Interval
tr: Aralık

en: completed
tr: tamamlandı

en: Length of trimmed posts
tr: Kırpılmış gönderilerin uzunluğu

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
tr: Bir gönderinin kırpılmış halindeki en fazla karakter sayısı. Drupal bu ayarı uzun gönderilerin hangi noktada kırpılacağına karar vermek için kullanacaktır. Bir gönderinin kırpılmış sürümü, gönderi ana sayfada yayınlanırken, XML beslemesinde gösterilirken, vb. durumlarda, özeti olarak kullanılacaktır. Özetleri iptal etmek için 'Sınırsız'a ayarlayın. Bu ayarın sadece yeni veya güncellenen içerikler için geçerli olduğunu ve var olan özetleri etkilemeyeceğini unutmayın.

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: File settings
tr: Dosya ayarları

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: Documents
tr: Belgeler

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: previous
tr: önceki

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: New content
tr: Yeni içerik

en: New
tr: Yeni

en: details
tr: ayrıntılar

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Plural
tr: Çoğul

en: Relationship
tr: İlişki

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Migrate
tr: Taşı

en: The username %name has not been activated or is blocked.
tr: %name kullanıcı adı etkinleştirilmedi veya engellendi.

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Multilingual
tr: Çok dil

en: comment
tr: yorum

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: unblock
tr: Engeli kaldır

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Default options
tr: Öntanımlı seçenekler

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: Ok
tr: Tamam

en: cancel
tr: iptal

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Processing
tr: İşliyor

en: disable
tr: devre dışı

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: File types
tr: Dosya türleri

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: date
tr: tarih

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Analysis
tr: Analiz

en: Clear Form Submissions
tr: Form Gönderilerini Temizle

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
tr: Bu form için tüm gönderimleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Webform %title entries cleared.
tr: Webform %title girdileri silindi.

en: Are you sure you want to delete this submission?
tr: Bu form gönderisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Submitted values are
tr: Gönderilen değerler:

en: responses
tr: yanıt

en: View and edit all the available webforms on your site.
tr: Sitenizdeki bütün webformlarını görüntüleyin ve düzenleyin.

en: Global configuration of webform functionality.
tr: Webform fonksiyonlarının genel ayarları.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Go to form
tr: Forma git

en: View this form.
tr: Bu formu göster.

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: E-mail to address
tr: E-posta adresi

en: E-mail from name
tr: E-posta adı

en: E-mail from address
tr: Gönderen e-posta adresi

en: ever
tr: her zaman

en: every hour
tr: her saat

en: every day
tr: her gün

en: every week
tr: her hafta

en: No Components, add a component below.
tr: Hiçbir bileşen yok, aşağıdan bir bileşen ekleyin.

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Check this option if the user must enter a value.
tr: Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Previous submission
tr: Önceki gönderi

en: Next submission
tr: Sonraki gönderi

en: Submitted by !name
tr: Gönderen !name

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: < Previous Page
tr: < Önceki Sayfa

en: Go back to the form
tr: Forma geri dön

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
tr: Form ve anket oluşturulmasına izin verir.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: The default value of the field.
tr: Alanın varsayılan değeri.

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Left Blank
tr: Sol Boşluk

en: User entered value
tr: Girilen değer

en: Width of the textfield.
tr: Metin alanının genişliği.

en: User email as default
tr: Öntanımlı olarak kullanıcı e-postası

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
tr: Bu alanın öntanımlı değerini, eğer giriş yapmış ise kullanıcının e-postası olarak belirle.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
tr: Bu alanı düzenlenemez yap. Değiştirilemeyen öntanımlı değer için kullanışlıdır.

en: Collapsed by Default
tr: Varsayılan olarak kapalı

en: Average uploaded file size
tr: Yüklenen dosyaların ortalama boyutu

en: Questions
tr: Sorular

en: Randomize Options
tr: Seçenekleri Rastgele Karıştır

en: Randomize Questions
tr: Soruları Rastgele Karıştır

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
tr: Bu özelliği kullanıcının birden çok değer seçebilmesine izin vermek için seçin.

en: Listbox
tr: Liste kutusu

en: Basic textfield type.
tr: Temel metin alanı tipi.

en: Passwords match:
tr: Parola eşleşmesi:

en: Anonymous user
tr: Misafir kullanıcı

en: The name used to indicate anonymous users.
tr: Misafir kullanıcıları belirtmede kullanılacak isim.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
tr: Ana sayfa bu göreli URL'deki içeriği görüntüler. Emin değilseniz "node" yazın.

en: Apply
tr: Uygula

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Select
tr: Seç

en: Translatable
tr: Çevirilebilir

en: Examples
tr: Örnekler

en: small
tr: küçük

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: You must select a node.
tr: Bir düğüm seçmelisiniz.

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: All selections
tr: Tüm seçimler

en: No style
tr: Stil yok

en: Bold
tr: Koyu

en: Underlined
tr: Altı çizgili

en: Copy
tr: Kopyala

en: Information
tr: Bilgi

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Simple
tr: Basit

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: No caching
tr: Önbellekleme yok

en: California
tr: Kaliforniya

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Hawaii
tr: Havai

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: Washington
tr: Vaşington

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: Blocks
tr: Bloklar

en: The block has been created.
tr: Blok oluşturuldu.

en: Menus
tr: Menüler

en: A valid date is required for %title.
tr: %title için geçerli bir tarih belirtin.

en: A Date API that can be used by other modules.
tr: Başka eklentiler tarafından kullanılabilen bir Date API

en: Relative
tr: Göreceli

en: Above
tr: Üstte

en: User's time zone
tr: Kullanıcının saat dilimi

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
tr: Veritabanında tarihi bir ISO tarih olarak kaydet; tarihsel ya da kısmi tarihler için önerilir.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
tr: Veritabanında tarihi bir tarih-saat alanı olarak kaydet; zaman dilimi dönüşümü gerektirebilecek tam tarih ve zamanlar için önerilir.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
tr: Tarih ve saat seçmek için jquery takvim ve saat giriş araçlarını etkinleştirir

en: Until
tr: şu ana kadar

en: Every
tr: Bütün

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Export data
tr: Verileri dışarı aktar

en: Fieldgroup
tr: Alan Grubu

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Float
tr: Kesirli

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Index
tr: Dizin

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: years
tr: yıl

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Redo
tr: İleri al

en: Italic
tr: Eğik

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Hide
tr: Gizle

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Date - newest first
tr: Tarih - önce yeniler

en: Date - oldest first
tr: Tarih - önce eskiler

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Submission settings
tr: Gönderim ayarları

en: Global
tr: Genel

en: Three
tr: Üç

en: Language code
tr: Dil kodu

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: User Roles
tr: Kullanıcı Rolleri

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
tr: Menü sistemi sadece sistem yollarını barındırsa da görüntülemek için URL takma adlarını kullanır. %link_path yolu %normal_path olarak kaydedilmiştir.

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Add new profile
tr: Yeni profil ekle

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Thread
tr: Başlık

en: Hot topic threshold
tr: Sıcak konu eşiği

en: Topics per page
tr: Sayfa başına konu sayısı

en: Posts - most active first
tr: Gönderiler - en aktif ilk önce

en: Posts - least active first
tr: Gönderiler - en az aktif ilk önce

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Rate
tr: Puan

en: Cache lifetime
tr: Önbellek ömrü

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: Distinct
tr: Farklı

en: E-mail template
tr: E-Posta şablonu

en: File paths
tr: Dosya yolu

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Extension
tr: Uzantı

en: services
tr: hizmetler

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Space
tr: Boşluk

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Pattern for all @node_type paths
tr: Tüm @node_type yolları için şablon

en: Delete aliases
tr: İsimleri sil

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Leave case the same as source token values.
tr: Kaynak dizgelerindeki büyük-küçük harf yerleşimini aynen bırak

en: Change to lower case
tr: Küçük harfe çevir

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
tr: Bir şey yapma. Eski takma ad olduğu gibi kalsın.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırma da işlevini sürdürsün.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı sil.

en: Transliterate prior to creating alias
tr: İsim oluşturmadan önce alfabeyi değiştir

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
tr: Yeni ismi, sadece ASCII-96 karakter kümesinde bulunan harf ve rakamları içerecek şekilde süz.

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm @label için isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases now!
tr: Takma adları sil!

en: All of your path aliases have been deleted.
tr: Tüm adres yolları silindi.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
tr: %type tipindeki tüm yol isimleriniz silindi.

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: @module help index
tr: @module yardım dizini

en: Missing help topic.
tr: Kayıp yardım başlığı.

en: More help
tr: Daha fazla yardım

en: Example help
tr: Yardım örneği

en: Expand
tr: Genişlet

en: Usage
tr: Kullanım

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Available
tr: Mevcut

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Export format
tr: Aktarım formatı

en: <Any>
tr: <Herhangi>

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: Show only items where
tr: Öyle öğeleri göster ki

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: !num_users created.
tr: !num_users oluşturuldu.

en: 1 user | @count users
tr[0]: @count kullanıcı
tr[1]: @count kullanıcı

en: Empty cache
tr: Önbelleği boşalt

en: Switch user
tr: Kullanıcıyı değiştir

en: Execute PHP
tr: PHP Çalıştır

en: Query log
tr: Günlük sorgusu

en: Display query log
tr: Günlük sorgusunu göster

en: Sort query log
tr: Günlük sorgusunu sırala

en: Slow query highlighting
tr: Yavaş sorguları renklendirme

en: Display page timer
tr: Sayfa üretim süresini görüntüle

en: Display memory usage
tr: Bellek kullanımını görüntüle

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Old value
tr: Eski değer

en: New value
tr: Yeni değer

en: Session name
tr: Oturum adı

en: Generate users
tr: Kullanıcı oluştur

en: Generate content
tr: İçerik oluştur

en: How many nodes would you like to generate?
tr: Kaç düğüm oluşturmak itiyorsunuz?

en: Devel Node Access
tr: Geliştirici (Devel) Düğüm Erişimi

en: explained
tr: açıklanmış

en: ok
tr: tamam

en: empty
tr: boş

en: Access permissions by user
tr: Kullanıcının erişim izinleri

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
tr: Geliştiriciler için çeşitli blok, sayfa ve işlevler.

en: Package
tr: Paket

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: All types
tr: Tüm türler

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Alias
tr: Takma ad

en: Node author
tr: Düğüm yazarı

en: Values
tr: Değerler

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Cancel link
tr: İptal bağlantısı

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
tr: %url bağlantısı geçersiz. Lütfen tam bir URL adresi girin. Örnek: http://www.ornek.com/besleme.xml.

en: Panel pages
tr: Panel sayfaları

en: by @user
tr: @user tarafından

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: New custom content
tr: Özelleştirilmiş yeni içerik

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: General form
tr: Genel form

en: Node type description
tr: Düğüm türü açıklaması

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: A list of files attached to the node.
tr: Düğüme bağlantılı bir dosyalar listesi.

en: "@s" attachments
tr: "@s" ekleri

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: A form to add a new comment.
tr: Yeni bir yorum eklemek için form.

en: Node comments
tr: Düğüm yorumları

en: The comments of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yorumları.

en: Sort
tr: Sırala

en: !a comments per page
tr: Her sayfada !a yorum

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Node content
tr: Düğüm içeriği

en: The content of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün içeriği.

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Node form publishing options
tr: Düğüm formu yayınlama seçenekleri

en: Publishing options on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yayınlama seçenekleri.

en: Node form author information
tr: Düğüm formu yazar bilgisi

en: Author information on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yazar bilgisi.

en: Node form comment settings
tr: Düğüm formu yorum seçenekleri

en: Comment settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yorum ayarları.

en: Node form menu settings
tr: Düğüm formu menü ayarları

en: Node form book options
tr: Düğüm formu kitap seçenekleri

en: Book options for the node.
tr: Düğüm için kitap seçenekleri.

en: Node type description.
tr: Düğüm türü açıklaması.

en: Term description.
tr: Terim açıklaması.

en: List of related terms
tr: İlişkili terimler listesi

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
tr: Mevcut bir terimle ilişkili terimler; alt/yavru, eş düzey/kardeş ya da üst düzey/ana olabilir.

en: The picture of a user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: The profile of a user.
tr: Bir kullanıcı profili.

en: Vocabulary terms
tr: Sözlük terimleri

en: All the terms in a vocabulary.
tr: Bir sözlükteki tüm terimler.

en: A node add form.
tr: Bir düğüm ekleme formu.

en: A node edit form.
tr: Bir düğüm düzenleme formu.

en: A single user object.
tr: Tek bir kullanıcı nesnesi.

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: New @s
tr: Yeni @s

en: New content of other types
tr: Diğer türlerden yeni içerikler

en: New content behavior
tr: Yeni içerik davranışı

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
tr: <p>Seçtiğiniz ön tanımlı değerlere ayarlanmış bir mevcut içerik türleri kümesiyle sunulması için Gönder'e basın.</p>

en: Select allowed layouts
tr: İzin verilen yerleşim düzenleri seç

en: argument
tr: değişken

en: relationship
tr: ilişki

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Required contexts
tr: Gerekli bağlamlar

en: required context
tr: gerekli bağlam

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Add @type "@context"
tr: @type "@context" ekle

en: Edit @type "@context"
tr: @type "@context" düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: 1 year | @count years
tr[0]: @count yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: @count hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: @count dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: @count sn
tr[1]: @count sn

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Panel content has been updated.
tr: Panel içeriği güncellendi.

en: Choose layout
tr: Yerleşim seç

en: Add content to !s
tr: !s için içerik ekle

en: Configure !subtype_title
tr: !subtype_title yapılandır

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: No title
tr: Başlıksız

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: No context
tr: Bağlam yok

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
tr: Bağlamdaki %-anahtar kelimelerin yanısıra, özgün başlığı korumak için %title da kullanabilirsiniz.

en: Single column
tr: Tek sütun

en: Two column bricks
tr: İki sütun tuğlalı

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Enter the module name to export code to.
tr: Kodun dışarı aktarılacağı eklentinin adını girin.

en: Local
tr: Yerel

en: Panel content
tr: Panel içeriği

en: Add a node from your site as content.
tr: Sitenizden bir düğümü içerik olarak ekleyin.

en: Leave node title
tr: Düğümün başlığı kalsın

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Disable Drupal blocks/regions
tr: Drupal blokları/bölgelerini devre dışı bırak

en: CSS code
tr: CSS kodu

en: Simple cache
tr: Basit önbellekleme

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
tr: Basit önbellekleme zaman-temelli bir önbelleklemedir. Bir kez önbelleğe atıldığında, zaman sınırı gelene kadar aynı şekilde kalır.

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to view
tr: Gösterime bağlantı

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Display feed icons
tr: Besleme simgelerini görüntüle

en: Num posts
tr: Gönderim sayısı

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: E-mail notification settings
tr: E-posta bildirim ayarları

en: Data
tr: Veri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Any
tr: Herhangi

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: No update data available
tr: Güncelleştirme bilgisi mevcut değil

en: No name
tr: İsimsiz

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: Validation
tr: Sağlama

en: Finish
tr: Bitir

en: Enable the search module to search help.
tr: Yardımda arama yapabilmek için arama eklentisini etkinleştirin.

en: Module help index
tr: Eklenti yardım dizini

en: Search help
tr: Yardımda ara

en: Advanced help
tr: Gelişmiş yardım

en: Advanced help example
tr: Gelişmiş yardım örneği

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Default order
tr: Öntanımlı sıralama

en: Search content
tr: İçeriği ara

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Keyword relevance
tr: Anahtar sözcük uygunluğu

en: Recently posted
tr: Yakın zamanda gönderilmiş olmak

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: Factor
tr: Etken

en: Or
tr: Veya

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Include translations
tr: Çevirileri kapsa

en: Extract
tr: Çıkar

en: Default picture
tr: Varsayılan resim

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
tr: Kişisel resim seçmeyen kullanıcılar için gösterilecek varsayılan resmin URL'si. Varsayılan resim kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Data types
tr: Veri türleri

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
tr: Yukarıdaki kutu miktarı yeterli değilse, buraya tıklayarak daha fazla kutu ekleyebilirsiniz.

en: Update mode
tr: Güncelleme kipi

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Column
tr: Sütun

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: and
tr: ve

en: Set @type %title to unpublished.
tr: @type türündeki %title gönderisini yayından al.

en: After saving a new comment
tr: Yeni yorum eklendiğinde

en: After deleting a comment
tr: Yorum silindiğinde

en: After deleting a term
tr: Bir terim silindiğinde

en: Title, as link (default)
tr: Başlık, bağlantı olarak (ön tanımlı)

en: URL, as link
tr: URL, bağlantı olarak

en: Separate title and URL
tr: Ayrı başlık ve URL

en: - Select -
tr: - Seç -

en: Content language
tr: İçerik dili

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Auto-reply
tr: Otomatik cevapla

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: The parent comment.
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: User's {users}.uid.
tr: Kullanıcının {users}.uid değeri.

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Submission deleted.
tr: Gönderi silindi.

en: field
tr: alan

en: Started
tr: Başladı

en: nodes
tr: düğümler

en: Extract from %name in the %directory directory
tr: %directory dizinindeki %name isimli dosyadan çıkart

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
tr: %directory dizininin içindeki %pattern isimli dosyalardan çıkart.

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Translate
tr: Çevir

en: Source data
tr: Kaynak veri

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
tr: Çeviri aktarması başarısız oldu, çünkü %filename okunamadı.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr" bekleniyordu ama bulunamadı.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgid_plural" bekleniyordu ama bulunamadı.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası %line satırında söz dizimi hatası içeriyor.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgid" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr[]" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
tr: Çeviri dosyası %filename bir hata içeriyor: %line satırında beklenmeyen bir yazı var.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
tr: %filename çeviri dosyası %line satırında beklenmeyen şekilde sonlandı.

en: Translate to @language
tr: @language diline çevir

en: Save translations
tr: Çevirileri kaydet

en: Target
tr: Hedef

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Expiration settings
tr: Geçerlik süresi ayarları

en: @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Element
tr: Öğe

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-disabled">devre dışı</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-enabled">etkin</span>)

en: Effect
tr: Etki

en: This node
tr: Bu düğüm

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: başlangıç @count olarak

en: Embed
tr: Göm

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Search this site
tr: Bu sitede ara

en: Original text
tr: Özgün metin

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
tr: "%name" bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add a new menu block.
tr: Yeni bir menü bloğu ekleyin.

en: Redirect URL
tr: Yönlendirilen URL

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: edit order and titles
tr: sıralamayı ve başlıkları düzenle

en: Entity type
tr: Nesne türü

en: vocabulary
tr: sözlük

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Multilanguage
tr: Çokdil

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama (debug) kipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: original
tr: orijinal

en: Button text
tr: Buton metni

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Dates
tr: Tarihler

en: Add a new group
tr: Yeni bir grup ekleyin

en: Rule
tr: Kural

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Inherit
tr: Miras

en: pixels
tr: piksel

en: Mime type
tr: Mime türü

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
    @count ay

en: Generate
tr: Oluştur

en: rule
tr: kural

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: Category ID
tr: Kategori ID

en: Registration
tr: Kayıt

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Drupal core
tr: Drupal çekirdeği

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: export
tr: dışarı ver

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Custom pages
tr: Özel sayfalar

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: Colon
tr: İki nokta

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Enable developer modules
tr: Geliştirici eklentilerini etkinleştir

en: Disable developer modules
tr: Geliştirici eklentilerini devre dışı bırak

en: Current anonymous / authenticated users
tr: Şu andaki kayıtsız / kayıtlı kullanıcılar

en: Disabled these modules: !module-list.
tr: Şu eklentiler devre dışı bırakıldı: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
tr: Herhangi bir geliştirici eklentisi etkin değil.

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Instances
tr: Örnekler

en: translate
tr: çeviri

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
tr: %file dosyası kaydedilemedi. Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: The specified file %name could not be uploaded.
tr: Seçilen %name dosyası yüklenemedi.

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: outdated
tr: eski

en: <strong>@language_name</strong> (source)
tr: <strong>@language_name</strong> (kaynak)

en: add translation
tr: çeviri ekle

en: Translations of %title
tr: %title için çeviriler

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Result count
tr: Sonuç sayısı

en: Infinite
tr: Sınırsız

en: Text length
tr: Yazı uzunluğu

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Admin
tr: Yönetim

en: Row
tr: Satır

en: IP address
tr: IP adresi

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Page elements
tr: Sayfa elemanları

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Filter list
tr: Filtre listesi

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Module filter
tr: Eklenti filtresi

en: Filter the modules list.
tr: Eklenti listesini filtrele.

en: Filter by event
tr: Olaya göre süz

en: Active rules
tr: Etkin kurallar

en: Inactive rules
tr: Etkin olmayan kurallar

en: created comment
tr: oluşturulan yorum

en: updated comment
tr: güncellenmiş yorum

en: deleted comment
tr: silinmiş yorum

en: URL alias exists
tr: URL takma adı mevcut

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Illegal choice %choice in !name element.
tr: !name elemanında izin verilmeyen %choice seçeneği.

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Second sidebar
tr: İkinci kenar çubuğu

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: Configuration name
tr: Yapılandırma adı

en: Delimited text
tr: Sınırlı metin

en: Delimited text format
tr: Sınırlı metin formatı

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Pipe (|)
tr: Çizgi (|)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: ends with
tr: bittiği değer

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: Root term
tr: Kök terim

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Send mail
tr: E-posta gönder

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Uses
tr: Kullanım

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Comments are responses to node content.
tr: Yorumlar, düğüm içeriğine verilen yanıtlardır.

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: The comment you are replying to does not exist.
tr: Cevaplamaya çalıştığınız yorum mevcut değil.

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Theming information
tr: Tema bilgileri

en: MIME type
tr: MIME türü

en: Ends with
tr: İle biten

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Wildcard title
tr: Joker başlığı

en: Taxonomy vocabularies
tr: Sınıflandırma sözlükleri

en: Use default RSS settings
tr: Öntanımlı RSS ayarlarını kullan

en: Title plus teaser
tr: Başlık ve özet

en: Front page feed
tr: Ön sayfa beslemesi

en: Primary
tr: Birincil

en: Create blocks of tabbed content.
tr: Sekmeli içerik blokları oluştur.

en: The node ID of the node.
tr: Bu düğümün düğüm ID'si

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: My content
tr: İçeriğim

en: Dashboard
tr: Pano

en: Add !name
tr: !name ekle

en: No role
tr: Rol yok

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: The MIME type of the file.
tr: Dosyanın MIME türü

en: Link this field
tr: Bu alanda bağlantı

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: The post could not be saved.
tr: Gönderi kaydedilemedi.

en: Menu link ID
tr: Menü bağlantısı ID

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: API Site
tr: API Sitesi

en: 1 character | @count characters
tr[0]: @count karakter

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
tr: CSS önbelleğini ve veritabanındaki sayfa, düğüm, tema ve değişken önbellek tablolarını temizle.

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: Devel settings
tr: Devel ayarları

en: Requires path.module
tr: path.module gerektirir

en: Filter settings
tr: Filtre ayarları

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: No strings found to translate.
tr: Çevirilecek dize bulunmadı.

en: Page Text
tr: Sayfa Metni

en: Translation to %language
tr: %language diline çevir

en: Translate Text
tr: Metni çevir

en: Save translation
tr: Çeviriyi kaydet

en: Enable sharing translations with server
tr: Sunucuyla çevirileri paylaşmayı etkinleştir

en: Address of localization server to use
tr: Kullanılacak yerelleştirme sunucusunun adresi

en: Localization client
tr: Yerelleştirme istemcisi

en: Your Localization Server API key
tr: Yerelleştirme Sunucusu API anahtarınız

en: Save string
tr: Dizeyi kaydet

en: Translate strings
tr: Dizeleri çevir

en: Provides on-page localization
tr: Sayfa-üzerinde yerelleştirme sağlar

en: An HTTP error @status occured.
tr: Bir HTTP hatası (@status) oluştu.

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Edit string
tr: Yazı düzenle

en: locale
tr: yerelleştirme

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Per role
tr: Rol başına

en: Per role per page
tr: Her sayfada her rol başına

en: Per user
tr: Kullanıcı başına

en: Per user per page
tr: Her sayfada her kullanıcı başına

en: Multilingual support
tr: Çoklu dil desteği

en: Enabled, with translation
tr: Etkin, çeviri ile

en: Create new
tr: Yeni oluştur

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Menu item attributes
tr: Menü öğesi özellikleri

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Display text
tr: Metin göster

en: Sum
tr: Toplam

en: Add more
tr: Ekle

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Format: @date
tr: Biçim: @date

en: Repeats
tr: Tekrarlama

en: every week | every @count weeks
tr[0]: her @count hafta

en: every month | every @count months
tr[0]: her @count ay

en: every year | every @count years
tr[0]: her @count yıl

en: every day | every @count days
tr[0]: her @count gün

en: Not Approved
tr: Onaylanmadı

en: is greater than
tr: büyüktür

en: Not installed.
tr: Kurulmadı.

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Secondary
tr: İkincil

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: PHP Evaluation
tr: PHP Değerlendirme

en: viewed comment
tr: görüntülenen yorum

en: After saving new content
tr: Yeni içerik kaydettikten sonra

en: After updating existing content
tr: Güncellemeden sonra varolan içerik

en: saved content
tr: kaydedilmiş içerik

en: After deleting content
tr: İçerik silindikten sonra

en: Content is published
tr: İçerik yayınlandı

en: Content is sticky
tr: İçerik sabit durumdadır

en: Content is promoted to frontpage
tr: İçerik ana sayfaya yükseltildi

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
tr: &lt;?php ?&gt; sınırlayıcılar içindeki PHP kodu hesaplanacak ve sonuç değer onun yerini alacaktır. Örneğin &lt;? echo 1+1?&gt; yerine 2 gelecektir.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
tr: Ayrıca şu değişkenleri de kullanabilirsiniz:

en: truth value
tr: doğru değeri

en: rules
tr: kurallar

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
tr: E-postanın "kimden" adresi. Site geneline ait yapılandırılmış adresi kullanmak için burayı boş bırakın.

en: After saving a new term
tr: Yeni bir terim kaydettikten sonra

en: created term
tr: oluşturulan terim

en: updated term
tr: güncellenen terim

en: unchanged term
tr: değiştirilmemiş terim

en: Block a user
tr: Bir kullanıcıyı engelle

en: Rule sets
tr: Kural kümeleri

en: Rule set
tr: Kural kümesi

en: Scheduled evaluation date
tr: Zamanlanan değerlendirme tarihi

en: Rules Scheduler
tr: Rules Zamanlayıcı

en: Modify user roles
tr: Kullanıcı rollerini değiştir

en: Add roles
tr: Rol ekle

en: - Choose an operation -
tr: - Bir işlem seçiniz -

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Submit button text
tr: Gönderi butonu yazısı

en: Basic options
tr: Temel seçenekler

en: Missing date fields!
tr: Eksik tarih alanları!

en: The results of this submission may be viewed at:
tr: Bu gönderinin sonuçları şurada görülebilir:

en: New component name
tr: Yeni bileşen adı

en: Your webform has been published.
tr: Webform'unuz yayınlandı.

en: Component %name updated.
tr: %name bileşeni güncellendi

en: New component %name added.
tr: %name bileşeni eklendi

en: Delete the %name fieldset?
tr: %name alanı silinsin mi?

en: Component %name deleted.
tr: %name bileşeni silindi.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
tr: Bu sınırlayıcı CSV/TSV formatında indirir.

en: Submission Details
tr: Gönderim Ayrıntıları

en: Roles that can submit this webform
tr: Webformun gösterileceği roller

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
tr: Bu düğüm teaser alanında tüm formu görüntülenmesini sağlar.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
tr: Bu alan varsayılan olarak <em>gönder</em> butonu olacak. Varsayılanı geçersiz kılmak için yeni bir başlık girin.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
tr: İçeriğe erişim için <a href="!login">üye olun</a> veya <a href="!register">giriş</a> yapın.

en: You have already submitted this form.
tr: Bu formu zaten doldurdunuz.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
tr: <a href="!url">Önceki form başvurularını göster</a>.

en: Thank you, your submission has been received.
tr: Teşekkür ederiz, form ilgili birimimize iletilmiştir.

en: Form components
tr: Form bileşenleri

en: User timezone
tr: Kullanıcı saat dilimi

en: %value is not a valid email address.
tr: %value geçerli bir E-mail adresi değil.

en: %field field is required.
tr: %field alanı zorunludur.

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
tr: Mevcut kullanıcı parolasını değiştirmek için, iki alana da yeni şifreyi girin.

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Translation updates
tr: Çeviri güncellemeleri

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
tr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">İndir</a>)

en: Installation instructions
tr: Kurulum yönergeleri

en: Disable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi devre dışı bırak

en: Enable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi etkinleştir

en: Strike-through
tr: Üstü çizili

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Forecolor
tr: Yazı rengi

en: Backcolor
tr: Zemin rengi

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Paste Text
tr: Metin Yapıştır

en: Paste from Word
tr: Word'den Yapıştır

en: Remove format
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Character map
tr: Karakter haritası

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Check spelling
tr: İmlayı Denetle

en: Table: Merge cells
tr: Tablo: Hücreleri birleştir

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Inserted
tr: Eklendi

en: Parent term(s)
tr: Üst terim(ler)

en: Broken handler @table.@field
tr: Kırık işleyicisi @table.@field

en: Skipping broken view @view
tr: Kırık görünüm @view atlandı

en: Ajax callback for view loading.
tr: Görünüm yükleme için Ajax geri çağrısı.

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
tr: Görünümler için yönetim arayüzü. Bu eklenti olmadan görünüm oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz.

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Rewrite the output of this field
tr: Bu alanın çıktısını yeniden yaz

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Trim this field to a maximum length
tr: Bu alanı azami bir uzunluğa traşla

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretliyse, bu alan kısaltıldığında sonuna "..." eklenir.

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretliyse, bütün HTML etiketleri çıkartılır.

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: not in
tr: içinde değil

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: Broken
tr: Bozuk

en: Displays
tr: Görünümler

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: View name
tr: Görünüm adı

en: View description
tr: Görünüm açıklaması

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
tr: Bu açıklama Görünümler (Views) eklentisinin yönetim arayüzünde görünümü açıklamak üzere gözükecektir.

en: View tag
tr: Görünüm etiketi

en: The view has been deleted.
tr: Görünüm silindi.

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: Paste view code here
tr: Görünüm kodunu buraya yapıştırın

en: Display plugin @plugin is not available.
tr: Ekran eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Style plugin @plugin is not available.
tr: Stil eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Row plugin @plugin is not available.
tr: Satır eklentisi @plugin bulunamadı.

en: @type handler @table.@field is not available.
tr: @type işleyici @table.@field kullanılabilir değil.

en: Unable to import view.
tr: Görünüm içeri aktarılamıyor.

en: Click on an item to edit that item's details.
tr: Bir öğeye tıklayarak öğe ayrıntılarını düzenleyin.

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlere ait önbelleği temizle

en: Disable views data caching
tr: Görünümlere ait veri önbelleklemesini devreden çıkart

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: Displays rows as an HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak gösterir.

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: Sıralama ölçütü

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: filter
tr: süzgeç

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: The unique ID of the aggregator feed.
tr: Beslemenin özgün (ünik) ID'si.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display the comment with standard comment view.
tr: Yorumu standart yorum görünümü ile görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Locale source
tr: Yerel kaynak

en: The full original string.
tr: Özgün dize.

en: Locale target
tr: Yerel hedef

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: Singular LID
tr: Tekil LID (yerel ID)

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Node revision
tr: Düğüm sürümü

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Poll
tr: Anket

en: Profile textfield
tr: Profil metin alanı (tek satır, textfield)

en: Profile textarea
tr: Profil metin alanı (çok satırlı, textarea)

en: Profile checkbox
tr: Profil onay kutusu

en: Profile URL
tr: Profil URL

en: Profile selection
tr: Profil seçimi

en: Profile freeform list %field-name.
tr: %field-name serbest seçimli profil listesi.

en: Profile date %field-name.
tr: %field-name profil tarihi.

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: Browser session ID of user that visited page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının tarayıcı oturum ID değeri.

en: Title of page visited.
tr: Ziyaret edilen sayfanın başlığı

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
tr: Ziyaret edilen sayfanın dahili yolu (Drupal kök dizinine göre)

en: Referrer URI.
tr: Yönlendiren URI.

en: Hostname of user that visited the page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının ana makine adı.

en: The user who visited the site.
tr: Siteyi ziyaret eden kullanıcı.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
tr: Sayfanın yüklenme süresi (ms cinsinden)

en: Timestamp of when the page was visited.
tr: Sayfanın ziyaret edildiği ana ait zaman damgası.

en: The ID of the file.
tr: Dosyanın ID'si.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The path of the file.
tr: Dosyanın yolu.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Language of the user
tr: Kullanıcının dili

en: The user's picture, if allowed.
tr: Kullanıcının, eğer izin verdiyse, resmi.

en: The date the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu tarih

en: The user's last access date.
tr: Kullanıcının son erişim tarihi.

en: The user's last login date.
tr: Kullanıcının son giriş tarihi.

en: Whether a user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin ya da engellenmiş oluşu.

en: The user's signature.
tr: Kullanıcının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user.
tr: Kullanıcı düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: User ID from URL
tr: Kullanıcı ID'sini URL'den al

en: User ID from logged in user
tr: Kullanıcı ID'sini giriş yapmış kullanıcıdan al

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: contact
tr: iletişim

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Unknown group
tr: Bilinmeyen grup

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şu an yüklü sürüm

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: No alternate
tr: Seçenek yok

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Link this field to download the file
tr: Dosyayı indirmek için bu alana bağlantı ver

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Dropdown
tr: Açılan

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
tr[0]: Şu terimler bulunamadı: @terms

en: Term IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış terim ID'leri

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Only allow numeric UIDs
tr: Yalnızca sayısal UID'lere izin

en: Only allow string usernames
tr: Sadece dize (string) kullanıcı adlarına izin ver

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: Display output
tr: Ekran çıkışı

en: Alternative display output
tr: Alternatif görünüm çıktısı

en: Style output
tr: Stil çıktısı

en: Alternative style
tr: Alternatif stil

en: Row style output
tr: Satır stili çıktısı

en: Alternative row style
tr: Alternatif satır stili

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: Change theme
tr: Tema değiştir

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: Back to !info.
tr: !info 'ya geri dön.

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Block admin description
tr: Blok yönetimi açıklaması

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: Already exists
tr: Zaten var

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: None defined
tr: Hiçbiri tanımlanmamış

en: New view
tr: Yeni görünüm

en: Changed view
tr: Görünümler değiştirildi

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
tr: <strong>@base</strong> türü ögeleri göstererek %name gör.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Adjust top margin
tr: Üst kenarı ayarla

en: Keep menu at top of page
tr: Menüyü sayfanın en üstünde tut

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
tr: Eğer bu amaç için Utility eklentisi kurulmuş ise şimdi güvenle devre dışı bırakılıp kaldırılabilir.

en: Move local tasks into menu
tr: Yerel görevleri menüye taşı

en: Administration menu settings
tr: Yönetim menüsü ayarları

en: Parent link ID
tr: Üst bağlantı ID

en: Display additional data for each menu item
tr: Her menü öğesi için ek veri göster

en: Display the selected items next to each menu item link.
tr: Seçili öğeleri her menü öğesi bağlantısının yanında göster.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
tr: Etkinleştirildiğinde, site izinlerine bakılmaksızın, tüm menü öğeleri gösterilir. <em>Not: Üretim sitesinde etkinleştirmeyin.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
tr: Şu eklentiler etkinleştirildi: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
tr: Yönetim menüsü eklentisi (uygun izni olan kullanıcılara) çoğu yönetsel görev ve diğer ortak hedeflere bir ya da iki tıklamayla erişilen bir açılan menü sunar.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
tr: Yönetim menüsü eklentisi (uygun izni olan kullanıcılara) çoğu yönetsel görev ve diğer ortak hedeflere bir ya da iki tıklamayla erişilen bir açılan menü sunar. Yönetim menüsü ayrıca kayıtsız ve kayıtlı kullanıcıların sayısını gösterir ve eklentilerin kendi özel menü öğelerini eklemelerine izin verir. Menüyle bütünleşme düzeyi eklentisine göre değişir; örneğin <a href="@drupal">Devel</a> eklentisi, geliştirici araçlarına hızlı erişim için yönetim menüsünü yoğun şekilde kullanır.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
tr: Yönetim menüsünün <a href="@settings">ayarlar sayfası</a> menünün bazı davranış ve görünüm özelliklerini değiştirmenizi sağlar. Menünün görünümü site temanıza bağlı olduğu için daha ileri değişiklikler sitenizin teması ve CSS dosyalarında özel değişiklikler gerektirir. Tema ve CSS özelleştirmeleri üzerine daha fazla bilgi için eklentinin README.txt dosyasına bakın.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
tr: Yönetim menüsünde gösterilen menü öğeleri kullanıcının izinlerine bağlıdır. Öncelikle, yönetim menüsü sadece <em>Yönetim menüsüne erişim</em> (admin_menu eklentisi) iznine sahip rollerdeki kullanıcılara gösterilir. İkincisi, bir kullanıcı yönetsel bağlantıları görebilmek için <em>Yönetim sayfalarına erişim</em> (system eklentisi) iznine sahip bir rolde olmalıdır. Ve üçüncüsü, sadece o durumda izin verilen bağlantılar gösterilir; örneğin, eğer bir kullanıcı <em>İzinleri yönet</em> (user eklentisi) ve <em>Kullanıcıları yönet</em> (user eklentisi) izinlerine sahip bir rolde değilse, <em>Kullanıcı yönetimi</em> menü öğesi gösterilmez.

en: Administration menu
tr: Yönetim menüsü

en: Adjust administration menu settings.
tr: Yönetim menüsü ayarlarını düzenle.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
tr: Yönetsel görevler ve diğer sık kullanılan bağlantıların çoğu için (uygun yetkiye sahip kullanıcılara) bir açılır menü sunar.

en: Must users preview posts before submitting?
tr: Kullanıcıların gönderileri yollamadan önce önizleme yapması zorunlu mu?

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Ordered List
tr: Sıralı Liste

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Enable and disable features.
tr: Özellikleri etkinleştir veya devredışı bırak.

en: Update translations
tr: Çevirileri güncelle

en: The value of the variable.
tr: Değişkenin aldığı değer.

en: Already added languages
tr: Önceden eklenmiş diller

en: Array
tr: Dizi

en: Filter criteria
tr: Filtre ölçütü

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: Created date.
tr: Oluşturulma tarihi.

en: HTTP response code
tr: HTTP yanıt kodu

en: Execute PHP code
tr: PHP kodu çalıştır

en: Search 404 settings
tr: 404 araması ayarları

en: The page you requested does not exist. A search for %keys resulted in this page.
tr: Görüntülemek istediğiniz sayfa bulunamadı. Burada %keys için arama sonuçları listeleniyor.

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
tr: Görüntülemek istediğiniz sayfa bulunamadı. Size kolaylık olması açısından %keys sorgusuyla arama yapıldı.

en: Words to ignore
tr: Yok sayılacak kelimeler

en: Extensions to ignore
tr: Yok sayılacak uzantılar

en: Extensions to abort search
tr: Aramayı sonlandıracak uzantılar

en: Search 404
tr: 404 Araması (Search 404)

en: Poster
tr: Gönderen

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
tr: Kayıt, yeni parola istemi ve diğer bildirimler için gönderilen otomatik postalardaki <em>Gönderen</em> adres bilgisi. (Bu e-postaların spam olarak nitelendirilmemesi için site alan adınız ile biten bir e-posta adresi kullanınız.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: !name %max karakterden daha uzun olamaz ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: Illegal choice %choice in %name element.
tr: %name öğesinde kural dışı %choice seçimi.

en: Languages not yet added
tr: Henüz eklenmemiş diller

en: String not found.
tr: Dize bulunamadı.

en: The string has been saved.
tr: Dize kaydedildi.

en: The language selected for import is not supported.
tr: İçe aktarım için seçilen dil desteklenmiyor.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
tr: %filename çeviri dosyası eksik ya da yanlış oluşturulmuş bir başlık bölümüne sahip.

en: Error importing interface translations
tr: Arayüz çevirileri içe aktarılırken hata oluştu

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
tr: %file dosyası %locale içine aktarıldı: %number adet yeni dize oluşturuldu, %update adet dize güncellendi ve %delete adet dize silindi.

en: sort ascending
tr: artan sırada

en: sort descending
tr: azalan sırada

en: No blocks in this region
tr: Bu bölgeye atanmış blok yok

en: Allowed HTML tags: @tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: Default number of forum topics displayed per page.
tr: Herbir sayfada gösterilecek forum konularının sayısı

en: Default display order for topics.
tr: Konular için varsayılan gösterim sıralaması.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
tr: Bu hesabın e-postalar için varsayılan ve site sunumu için tercih edilen dili.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
tr: Bu içerik tipi için çoklu dil desteğini aç. Açık durumda, düzenleme formuna <a href="!languages">kullanılabilir diller</a>den birini seçmenizi sağlayan bir dil seçme alanı eklenecektir. Kapalı durumda, yeni postalar varsayılan dilde kaydedilir. Mevcut içerik bu seçeneğin değiştirilmesinden etkilenmez.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
tr: <em>Düğümleri yönet</em> yetkisine sahip kullanıcılar bu seçeneklerin üzerine yazabilirler

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: Number of posts on main page
tr: Anasayfadaki gönderi sayısı

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Total votes: @votes
tr: Toplam oy: @votes

en: Vote count
tr: Oy sayısı

en: The value provided for %field is not a valid URL.
tr: %field için girilen veri geçerli bir URL değil.

en: Edit field
tr: Alanı düzenle

en: Delete field
tr: Alanı sil

en: Search form
tr: Arama formu

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: The name of this website.
tr: Bu web sitesinin adı.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
tr: Sitenizin genellikle site adının yanında gösterilen ilke/slogan metni

en: Default 403 (access denied) page
tr: Öntanımlı 403 (erişim engellendi) sayfası

en: Default 404 (not found) page
tr: Öntanımlı 404 (bulunamadı) sayfası

en: Number of items in each feed
tr: Besleme başına öğe sayısı

en: Default number of items to include in each feed.
tr: Her beslemede öntanımlı olarak bulunacak öğe sayısı.

en: Feed content
tr: Besleme içeriği

en: Titles plus teaser
tr: Başlık artı özet

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
tr: Beslemelerdeki içeriğin öntanımlı görünümü için genel ayarlar.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
tr: Bu tema için PHP'nin @php_required sürümü gereklidir; !php_version versiyonu ile uyumlu değildir.

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: -1 (Unlimited)
tr: -1 (Sınırsız)

en: PHP memory limit
tr: PHP bellek limiti

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
tr: Kurulum sürecinde hataların oluşmasını engellemek için PHP bellek limitini %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz gerekebilir.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
tr: Güncelleme sürecinde hataların oluşmasını engellemek için PHP bellek limitini %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz gerekebilir.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
tr: Yapılandırmanıza bağlı olarak, Drupal %memory_limit PHP bellek limiti ile çalışabilir. Ancak özellikle sitenizde çekirdek Drupal kurulumuna ek olarak çeşitli eklentiler de kullanıyorsanız, PHP bellek limitini en az %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz tavsiye edilir.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
tr: Bellek limitini, %configuration-file dosyasında yeralan memory_limit parametresini değiştirerek yükseltip, ardından web sunucunuzu yeniden başlatınız (ya da destek için sistem yöneticiniz veya barındırma hizmeti sağlayınızla iletişime geçiniz).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
tr: PHP bellek limitinizi arttımak ile ilgili destek almak için sistem yöneticiniz ya da barındırma hizmeti sağlayınızla iletişime geçiniz.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
tr: <a href="@url">Drupal gereksinimleri</a> sayfasından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
tr: Bu içerik tipi için çoklu dil desteğini etkinleştir. Etkinleştiğinde, düzenleme formuna <a href="!languages">etkin diller</a>den birini seçmenizi sağlayan bir dil seçim alanı eklenecektir. Bu içerik tipini ayrıca çeviriye açmanız da mümkündür, böylece içeriği herhangi bir etkin dile çevirebilirsiniz. Devre dışı bıraktğınızda yeni gönderiler varsayılan dilde kaydedilir. Mevcut içerik bu seçimin değiştirlmesinden etkilenmez.

en: Flag translations as outdated
tr: Çevirileri eski olarak işaretle

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
tr: Eğer belirgin bir değişiklik yaptıysanız, bu durum çevirilerin güncellenmesini gerektireceği için, bu gönderinin tüm çevirilerini eskimiş olarak işaretleyebilirsiniz. Bu durum bu postaların diğer özelliklerini (yayında olup olmamak gibi) değiştirmeyecektir.

en: This translation needs to be updated
tr: Bu çeviri güncellenme gerektiriyor

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, kaynak gönderi değiştiği için bu çevirinin güncellenmesi gerekir. Çeviri tekrar güncel duruma geldiğinde işareti kaldırın.

en: Content translation
tr: İçerik çevirisi

en: Disabled modules
tr: Kullanıma kapalı eklentiler

en: Disabled themes
tr: Kullanıma kapalı temalar

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
tr: Ziyaretçiler hesap yaratabilirler ve fakat yönetici onayı gerekir.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
tr: Bir ziyaretçi hesap oluşturduğunda e-posta doğrulaması gerekir

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
tr: Eğer bu kutu işaretlenirse, yeni kullanıcılar siteye giriş yapmadan önce e-posta adreslerini doğrulamak zorunda kalacaklar ve kendilerine sistemin oluşturduğu rasgele bir parola verilecektir. Kutu işaretlenmezse, kullanıcılar kayıt işleminin hemen ardından siteye giriş yapacaklardır. Ayrıca, bu durumda, kullanıcılar kayıt esnasında kendi parolalarını seçeceklerdir.

en: User registration guidelines
tr: Kullanıcı kayıt rehberi

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
tr: Kullanıcı kayıt formunun üstünde gösterilen yazı. Kullanıcılarınıza yardımcı olacak açıklamalar yapmak ve onları yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

en: Welcome, new user created by administrator
tr: Karşılama, yeni bir kullanıcı yönetici tarafından oluşturulduğunda

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
tr: Yeni üye hesabının yönetici tarafından oluşturulduğu durumlarda, üyeye gönderilen karşılama e-postanızı kişiselleştirin.

en: Welcome, no approval required
tr: Karşılama, önay gerekmediği durumlarda

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
tr: Yönetici onayının geremediği durumlarda, yeni üye kaydının ardından gönderilen karşılama e-postanızı kişiselleştirin.

en: Welcome, awaiting administrator approval
tr: Karşılama, yönetici onayı beklenmesi durumunda

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
tr: Yönetici onayının gerekli olduğu durumlarda, yeni üye kaydının ardından gönderilen karşılama e-postanızı kişiselleştirin.

en: Password recovery email
tr: Yeni parola e-postası

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
tr: Yeni parola isteyen kullanıcılara gönderilecek e-posta içeriğini özelleştir.

en: Account activation email
tr: Hesap aktivasyon e-postası

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
tr: Hesap onaylandığında kullanıcılara bilgi vermek üzere e-posta göndermeyi etkinleştir ve e-posta içeriğini düzenle (yönetici onayının gerektiği durumlarda kullanılır)

en: Notify user when account is activated.
tr: Hesabı onaylanan kullanıcıya haber ver.

en: Account blocked email
tr: Engellenen hesap e-postası

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
tr: Hesap engellenmesi durumunda kullanıcılara bilgi vermek üzere e-posta göndermeyi etkinleştir ve e-posta içeriğini düzenle.

en: Notify user when account is blocked.
tr: Hesabı engellenen kullanıcıya haber ver.

en: Account deleted email
tr: Hesap silindi e-postası

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
tr: Hesap silinmesi durumunda kullanıcılara bilgi vermek üzere e-posta göndermeyi etkinleştir ve e-posta içeriğini düzenle.

en: Notify user when account is deleted.
tr: Hesabı silinen kullanıcıya haber ver.

en: Signature support
tr: İmza desteği

en: Picture support
tr: Resim desteği

en: Picture maximum dimensions
tr: Resmin en büyük boyutları

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
tr: Resimler için piksel olarak izin verilen en büyük boyutlar.

en: Picture maximum file size
tr: Resim dosyasının enbüyük dosya boyutu

en: Maximum file size for pictures, in kB.
tr: Resimler için kb cinsinden enbüyük dosya boyutu.

en: Picture guidelines
tr: Resim ilkeleri

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
tr: Bu metin, resim aktarma formunun üstünde, varsayılan açıklamaya ek olarak gösterilecektir. Kullanıcılarınıza yardım etmek veya onları yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: URL, as plain text
tr: URL, düz metin olarak

en: Styles
tr: Biçemler

en: WYSIWYG Filter
tr: WYSIWYG filtresi

en: Color and background properties
tr: Renk ve zemin özellikleri

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: The item has been deleted.
tr: Unsur silindi.

en: Highlight changes
tr: Değişiklikleri vurgula

en: List revisions
tr: Revizyonları listele

en: integer
tr: tamsayı

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyasında bir hata var: Satır %line içinde "msgctxt" olmaması gerekiyor.

en: Days of the week
tr: Haftanın günleri

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: CTools CSS Cache
tr: CTools CSS Önbellği

en: Unable to create
tr: Oluşturulamadı

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
tr: Merlin of Chaos tarafından hazırlanan bir yararlı araçlar kütüphanesi.

en: Bulk export results
tr: Toplu dışa aktarma sonuçları

en: Place this in @file
tr: Bunu @file dosyasına koy

en: Bulk Exporter
tr: Toplu Dışa Aktarıcı

en: Bulk Export
tr: Toplu Dışa Aktarma

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
tr: Chaos araçlarının tanıdığı veri nesnelerinin toplu dışa aktarımını yürütür.

en: No info available.
tr: Bilgi yok.

en: Configure new !subtype_title
tr: Yeni !subtype_title yapılandır

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: Only one criteria must pass.
tr: Sadece bir ölçüt geçmeli.

en: Remove this item.
tr: Bu öğeyi kaldır.

en: No criteria selected, this test will pass.
tr: Seçili ölçüt yok; bu sınama geçer.

en: Edit criteria
tr: Ölçütü düzenle

en: Invalid object name.
tr: Geçersiz nesne adı.

en: Invalid context type
tr: Geçersiz içerik türü

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: , and
tr: , ve

en: , or
tr: , ya da

en: Keyword: %@keyword
tr: Anahtar sözcük: %@keyword

en: Update and return
tr: Güncelle ve dön

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Get a summary of the information about this page.
tr: Bu sayfa hakkında özet bilgi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
tr: Bu sayfayı devre dışı bırak. Veri kalacak ama sayfa artık sisteminizde kullanılmayacaktır.

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Add a new variant to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir değişke ekle.

en: Create variant
tr: Değişke oluştur

en: Import variant
tr: Değişke al

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
tr: Başka bir sayfadan alınmış kod ile bu sayfaya bir değişke ekle.

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant operations
tr: Değişke işlemleri

en: Make an exact copy of this variant.
tr: Bu değişkeden tam bir kopya yap.

en: Remove this variant from the page completely.
tr: Bu değişkeyi sayfadan tümüyle kaldır.

en: No variants
tr: Değişke yok

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
tr: Bu sayfadaki değişiklikleri kaydetmediniz. Bunları veritabanına kaydedebilmek için 'Kaydet'i ya da değişikliklerden vazgeçmek için 'İptal'i seçmelisiniz. Herhangi bir formu değiştirdiyseniz, kaydetmeden önce bu formu göndermeniz gerektiğini unutmayın.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı. Boş bırakırsanız otomatik olarak doldurulur.

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: This page has no variants and thus no output of its own.
tr: Bu sayfanın değişkesi ve dolayısıyla kendine ait bir çıktısı yok.

en: Add a new variant
tr: Yeni bir değişke ekle

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
tr: Değiştirilmiş sistem sayfaları ve kullanıcı tanımlı sayfalar ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Node add/edit form
tr: Düğüm ekle/düzenle formu

en: Node being viewed
tr: Görüntülenmekte olan düğüm

en: A meaningless second page
tr: Anlamsız bir ikinci sayfa

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: Make this your site home page.
tr: Bunu sitenizin ana sayfası yapın.

en: Visible menu item
tr: Görünür menü başlığı

en: Import page
tr: Sayfayı içeri al

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
tr: Sayfanın adını, yolunu ve diğer temel ayarlarını düzenle.

en: Control what users can access this page.
tr: Hangi kullanıcıların bu sayfaya erişebileceklerini kontrol et.

en: Make a copy of this page
tr: Bu sayfanın bir kopyasını oluşturun

en: page-summary-label
tr: sayfa-özeti-etiketi

en: page-summary-data
tr: sayfa-özeti-verisi

en: page-summary-operation
tr: sayfa-özeti-işlemi

en: This is your site home page.
tr: Sitenizin anasayfası budur.

en: This page is publicly accessible.
tr: Bu sayfaya herkes erişebilir.

en: No menu entry.
tr: Menü girdisi yok.

en: Normal menu entry.
tr: Normal menü girdisi.

en: Menu tab.
tr: Menü sekmesi.

en: Default menu tab.
tr: Ön tanımlı menü sekmesi.

en: Title: %title.
tr: Başlık: %title.

en: Menu block: %title.
tr: Menü bloğu: %title.

en: Taxonomy term template
tr: Taksonomi terimi şablonu

en: User profile template
tr: Kullanıcı profili şablonu

en: User: compare
tr: Kullanıcı: karşılaştır

en: First User
tr: İlk kullanıcı

en: Second User
tr: İkinci kullanıcı

en: Node: accessible
tr: Düğüm: erişilebilir

en: Node: language
tr: Düğüm: dil

en: Node: type
tr: Düğüm: tür

en: User: permission
tr: Kullanıcı: izin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User: role
tr: Kullanıcı: rol

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: User: language
tr: Kullanıcı: dil

en: Enter a value for this argument
tr: Bu ifade için bir değer girin

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
tr: Formdaki, başka bir içerik tarafından görüntülenmeyen her şey.

en: The author of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yazarı.

en: The body of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün gövde metni.

en: The navigation menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın gezinti menüsü.

en: Node created date
tr: Düğüm oluşturulma tarihi

en: The date the referenced node was created.
tr: Kaynak gösterilen düğümün oluşturulma tarihi.

en: Node links of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün düğüm bağlantıları.

en: The title of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün başlığı.

en: Node last updated date
tr: Düğümün son güncelleme tarihi

en: The date the referenced node was last updated.
tr: Kaynak gösterilen düğümün son güncelleme tarihi.

en: Node form submit buttons
tr: Düğüm formu gönderme düğmeleri

en: Submit buttons for the node form.
tr: Düğüm formu için gönderme düğmeleri.

en: Node form revision log message
tr: Düğüm formu değişiklik günlüğü iletisi

en: Revision log message for the node.
tr: Düğüm için değişiklik günlüğü iletisi.

en: Menu settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki menü ayarları.

en: Node form url path settings
tr: Düğüm formu url yolu ayarları

en: Enter the string for this context.
tr: Bu bağlam için dize girin.

en: Vocabulary ID of first term
tr: İlk terimin sözlük ID'si

en: Make all views available as panes
tr: Tüm gösterimleri panel olarak kullanılabilir yap

en: Select display
tr: Gösterim seç

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: View information
tr: Bilgileri gör

en: Using display @display.
tr: @display kullanarak göster.

en: With pager.
tr: Sayfalayıcı ile.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Pane settings
tr: Panel ayarları

en: Admin desc
tr: Yönetim açıklaması

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Panel node
tr: Panel düğümü

en: You must activate the panel node module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için panel düğüm eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için Mini paneller eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Disable this pane
tr: Bu paneli devre dışı bırak

en: CSS properties
tr: CSS özellikleri

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Change general settings about this variant.
tr: Bu değişkeye ait genel ayarları değiştir.

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
tr: Bir sürükle ve bırak arayüzü ile içerik öğeleri ekle ve yerleşimlerini değiştir.

en: Move content from old layout
tr: İçeriği eski yerleşimden taşı

en: Get a preview of what this variant will look like.
tr: Bu değişkenin nasıl görüneceğini izle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: %title is invalid.
tr: %title geçerli değil.

en: Failed to open file: %filename
tr: Dosya açılamadı: %filename

en: Invalid calendar file.
tr: Geçersiz takvim dosyası.

en: Hide repeat rule
tr: Tekrarlama kuralını sakla

en: Content type name
tr: İçerik türünün adı

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
tr: Views takvimine bağlantılı bir tarih içerik türü.

en: This field name already exists.
tr: Bu alan adı zaten mevcut.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
tr: Tarih ve takvimleri içe almak ve otomatik olarak oluşturmak için araçlar.

en: Date browser
tr: Tarih tarayıcısı

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
tr: Diğer görünümlere eklenecek Date geri/ileri bağlantıları. Date değişkeni gerektirir.

en: Date browser style
tr: Tarih tarayıcısı stili

en: Creates back/next navigation.
tr: Geri/ileri gezinti sağlar

en: Navigate to previous month
tr: Önceki aya geç

en: Navigate to next month
tr: Sonraki aya geç

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: @project issue queue
tr: @project iş/sorun kuyruğu

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Developer modules to keep enabled
tr: Etkin tutulacak geliştirici eklentileri

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: Group name (a-z, 0-9, _)
tr: Grup adı (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
tr: %name bir tam sayı olmalı.

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Elements
tr: Öğeler

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Custom Search
tr: Özelleştirilmiş Arama

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Library
tr: Kütüphane

en: Filter by content type.
tr: İçerik türüne göre süz.

en: Hello <strong>@username</strong>
tr: Merhaba <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
tr: Kısayolları göster

en: Administration menu Toolbar style
tr: Yönetim menüsü araç çubuğu stili

en: A better Toolbar.
tr: Daha iyi bir araç çubuğu.

en: CTools Examples
tr: CTools Örnekleri

en: Existing node
tr: Bu düğüm

en: Add the breadcrumb trail as content.
tr: Sayfa yolu dizisini içerik olarak ekle.

en: Add the help text of the current page as content.
tr: Bu sayfanın yardım metnini içerik olarak ekleyin.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Add the status messages of the current page as content.
tr: Bu sayfanın durum iletilerini içerik olarak kaydedin.

en: Add the slogan trail as content.
tr: Slogan yolunu içerik olarak ekle.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
tr: Sekmeleri (yerel görevler) içerik olarak kaydedin.

en: Add the page title as content.
tr: Sayfa başlığını içerik olarak ekleyin.

en: Change the layout of this panel.
tr: Bu panelin yerleşimini değiştir.

en: Manage pages
tr: Sayfaları yönet

en: Show End Date
tr: Bitiş Tarihini Göster

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
tr: Zamanlanmış görevleri göstermek için <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> eklentisini kurmanız gerekir.

en: Delete a scheduled task
tr: Zamanlanmış bir görevi sil

en: Scheduled date
tr: Zamanlanmış tarih

en: Scheduled date and time stamp
tr: Zamanlanmış tarih ve zaman damgası

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: Structure
tr: Yapı

en: Second Sidebar
tr: İkinci Yan Çubuk

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Create feature
tr: Özellik oluştur

en: Create a new feature.
tr: Yeni bir özellik oluştur.

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: !NO: no reason
tr: !NO: sebepsiz

en: Check for updates of disabled modules and themes
tr: Devre dışı bırakılmış eklenti ve temaların güncelleştirmelerini denetleyin

en: User blog
tr: Kullanıcı ağ günlüğü

en: Site contact page
tr: Site iletişim sayfası

en: All polls
tr: Tüm anketler

en: Search @type
tr: @type ara

en: Node add form: node type
tr: Düğüm ekleme formu: Düğüm türü

en: Node edit form: node ID
tr: Düğüm düzenleme formu: Düğüm ID

en: Advanced search form
tr: Gelişmiş arama formu

en: A search form with advanced options.
tr: Gelişmiş seçeneklerle bir arama formu.

en: The results of a search using keywords.
tr: Anahtar kelimelerle yapılan bir aramanın sonucu.

en: HTML-safe string
tr: HTML bakımından güvenli dize

en: No rules
tr: Kural yok

en: Visibility rules
tr: Görünürlük kuralları

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: The maximum number of characters this field can be.
tr: Bu alanın olabileceği azami karakter sayısı.

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: Jump menu
tr: Menüye sıçra

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
tr: Bütün sonuçları bir seçim kutusuna koyar ve kullanıcıya sonuçlara bağlı olarak farklı sayfalara gitme olanağı verir.

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
tr: Sorgu Drupal veritabanı APİ'sini kullanarak oluşturulup çalıştırılacak.

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Respond
tr: Cevapla

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Manage features.
tr: Özellikleri yönet.

en: View changes
tr: Değişiklikleri gör

en: schedule
tr: zamanlama

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
tr: Yorumun gönderildiği bilgisayarın adresi.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The URL of the comment.
tr: Yorumun URL'si.

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: The URL of the comment's edit page.
tr: Yorumun düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the comment was posted.
tr: Yorumun gönderildiği tarih.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
tr: Yorumun, eğer yorum zinciri etkinse, üst düğümü.

en: The node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğüm.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: New comment count
tr: Yeni yorum sayısı

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The type of the node.
tr: Düğümün türü.

en: The language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dil.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The URL of the node's edit page.
tr: Düğümün düzenleme sayfasının URL'si.

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: The date the node was most recently updated.
tr: Düğümün en son güncellendiği tarih.

en: The author of the node.
tr: Düğümün yazarı.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
tr: Anket düğümünde kullanılan toplam oy sayısı.

en: Poll winner
tr: Oylamayı kazanan

en: The winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtı.

en: Poll winner votes
tr: Anketi kazanan oylar

en: The number of votes received by the winning poll answer.
tr: Anketi kazanan yanıta verilen oy sayısı.

en: Poll winner percent
tr: Anketi kazananın oy yüzdesi.

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtına verilen oyların yüzdesi.

en: The length of time the poll node is set to run.
tr: Anket düğümünün çalışması için saptanan süre.

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: The URL of the site's login page.
tr: Sitenin giriş sayfası URLsi

en: The unique ID of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın benzersiz ID'si

en: The name of the file on disk.
tr: Dosyanın disk üzerindeki ismi.

en: The size of the file, in kilobytes.
tr: Dosyanın kilobyte cinsinden boyutu.

en: The web-accessible URL for the file.
tr: Dosyanın web'den erişilebilir adresi.

en: The date the file was most recently changed.
tr: Dosyanın en son değiştirildiği tarih.

en: The user who originally uploaded the file.
tr: Dosyayı yükleyen kullanıcı.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
tr: Bu sınıflandırma terimi ile etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: The URL of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin URL'si.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlük.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
tr: Eğer varsa sınıflandırma teriminin bir üst terimi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: Term count
tr: Terim sayısı

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terim sayısı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: The url of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the user last logged in to the site.
tr: Kullanıcının siteye son girdiği tarih.

en: The date the user account was created.
tr: Kullanıcı hesabının oluşturulduğu tarih.

en: Links with checkboxes
tr: İşaret kutulu bağlantılar

en: All parent terms
tr: Bütün üst terimler

en: The unique ID of the node's revision.
tr: Düğümün özgün değişiklik ID'si.

en: Is new
tr: yeni kullanıcı adınız: %s

en: Promoted to frontpage
tr: Ana sayfaya yükseltildi

en: Sticky in lists
tr: Listelerin üstünde kalıcı

en: Comments allowed
tr: Yorumlar açık

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
tr: %file dosyasında @count izin verilmeyen HTML dizisi

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Cache blocks
tr: Blokları önbelleğe al

en: The block cannot be placed in this region.
tr: Blok bu bölgede yer alamaz.

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
tr: Dosyaların saklanacağı yükleme konumunda isteğe bağlı alt dizin. Önüne ya da ardına eğik çizgi (/) eklemeyin.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
tr: Geri alınamayan bir hata oluştu. Bu formun kullanım süresi doldu. Sayfayı yenilemeyi ve formu tekrar göndermeyi deneyin.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
tr: !name dosya alanı için yükleme klasörü %directory oluşturulamadı veya erişilebilir değil. Sonuç olarak yeni yüklenen dosya kaydedilemedi ve yükleme iptal edildi.

en: Text formats
tr: Metin biçimleri

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
tr: Bir başlığın "sıcak" olarak değerlendirilmesi için gereken yanıt sayısı.

en: Add new @node_type
tr: Yeni @node_type ekle

en: Forum navigation vocabulary
tr: Forum dolaşma sözlüğü

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
tr: Ad oluşturulan resimlerin URL'sinde kullanılır. Sadece küçük harf, rakam, alt çizgi (_) ve tire (-) kullanın.

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Sample original image
tr: Özgün resmi örnekle

en: Sample modified image
tr: Değiştirilmiş resmi örnekle

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Date type
tr: Tarih türü

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
tr: Bu menü bağlantısı için yol. %add-node gibi bir iç Drupal yolu olabileceği gibi %drupal gibi dış bir yol da olabilir. Anasayfaya bağlamak için %front girin.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Bir bağlantı ve onun alt ögeleri için en fazla derinlik !maxdepth olarak sabitlenmiştir. Bazı menü bağlantıları eğer seçildiklerinde bu sınırı aşarsa, üst öge olarak gözükmeyebilirler.

en: No Main links
tr: Ana bağlantı yok

en: Source for the Main links
tr: Ana bağlantılar için kaynak

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
tr: Ana bağlantılar olarak ne gösterileceğini seç (genellikle sayfanın en tepesinde yer alırlar).

en: No Secondary links
tr: İkincil bağlantı yok

en: Source for the Secondary links
tr: İkincil bağlantılar için kaynak

en: manage display
tr: görüntüyü yönet

en: Preview before submitting
tr: Göndermeden önce önizle

en: Display author and date information.
tr: Yazar ve tarih bilgisini görüntüle

en: Author username and publish date will be displayed.
tr: Yazar kullanıcı adı ve yayın tarihi gösterilecektir.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz hiç içerik türü oluşturmadınız. Yeni içerik türü eklemek için <a href="@create-content">içerik türü oluşturma sayfasına</a> gidiniz.

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
tr: Yapmakta olduğunuz değişiklikler için bir açıklama girin. Bu, diğer yazarların niyetinizi anlamalarına yardımcı olacaktır.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
tr: Değişiklik ya da revizyonlar, içeriğinizin çeşitli sürümleri arasındaki farklılıkarı izlemenizi ve gereğinde eski sürümlere dönmenizi sağlar.

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Search result
tr: Arama sonucu

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr[0]: @count ya da daha fazla karakter uzunluğunda en az bir pozitif anahtar sözcük eklemelisiniz.

en: Searched %type for %keys.
tr: %type içinde %keys arandı.

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
tr: Bu sürüm, Drupal !core_version ile uyumlu değildir ve değiştirilmelidir.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
tr: Ana sayfa gibi genel görünüm sayfalarında görüntülenecek en fazla gönderi sayısı.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
tr: İstenilen belge onu isteyen kullanıcıya kapalıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "erişim engellendi" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
tr: İstenilen belgeyle eşleşen bir içerik bulunamadıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "sayfa bulunamadı" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: Compress cached pages.
tr: Önbelleklenmiş sayfaları sıkıştır.

en: Description of your site, included in each feed.
tr: Sitenizin tanımı (her beslemeye eklenir).

en: Users may set their own time zone.
tr: Kullanıcılar kendi zaman dilimlerini ayarlayabilir.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
tr: Eğer zaman dilimi ayarlanmamışsa kullanıcıları uyar.

en: Only applied if users may set their own time zone.
tr: Sadece kullanıcılar kendi zaman dilimlerini belirliyebiliyorsa uygulanır.

en: Time zone for new users
tr: Yeni kullanıcılar için zaman dilimi

en: Default time zone.
tr: Ön tanımlı zaman dilimi.

en: Empty time zone.
tr: Boş zaman dilimi.

en: Users may set their own time zone at registration.
tr: Kullanıcılar kayıt sırasında kendi zaman dilimini ayarlayabilir.

en: Put site into maintenance mode
tr: Siteyi bakım moduna al.

en: Maintenance mode message
tr: Bakım modu mesajı

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
tr: Siteniz Bakım Modunda olduğunda ziyaretçilerinize bu mesaj gösterilir.

en: Requires: !module-list
tr: Gerekenler: !module-list

en: Required by: !module-list
tr: Gerek duyanlar: !module-list

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
tr: %directory dizini mevcut, fakat yazılamaz ve yazılabilir yapılamadı.

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Installing updates
tr: Güncellemeler kuruluyor

en: Preparing to update your site
tr: Siteniz güncelleme için hazırlanıyor

en: Downloading updates failed:
tr: Güncellemeler indirilirken hata oluştu:

en: Updates downloaded successfully.
tr: Güncellemeler başarıyla indirildi.

en: Fatal error trying to download.
tr: İndirmeye çalışırken önemli hata.

en: Downloading %project
tr: %project indiriliyor

en: Failed to download %project from %url
tr: %url adresinden %project indirmesi başarısız

en: Update manager
tr: Güncelleme yöneticisi

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
tr: %directory dizini mevcut değil ya da yazılamıyor.

en: Picture directory
tr: Resim dizini

en: E-mails
tr: E-posta

en: Account cancellation confirmation
tr: Hesap iptal onayı

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
tr: Kendi hesabını iptal etmeye kalkıştığında kullanıcılara gönderilen e-posta iletilerini düzenleyin.

en: Weak
tr: Zayıf

en: Fair
tr: Uygun

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Fixed width
tr: Sabit genişlik

en: Contact forms
tr: İletişim formları

en: Image style
tr: Resim stili

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
tr: Bu alan için sadece yönetim amaçlı kullanılacak etiket.

en: Remove group @group
tr: @group grubunu kaldır

en: Basic exposed form
tr: Kullanıcıya açık temel form

en: Input required
tr: Girdi gerekiyor

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
tr: Yalnızca form kullanıcı girdisi içeriyorsa bir gösterimi işleyen bir kullanıcıya açık form.

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display all items that this view might find
tr: Bu gösterimin bulabileceği tüm öğeleri göster.

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Display a limited number items that this view might find.
tr: Bu gösterimin bulabileceği sınırlı sayıda öğe göster.

en: Paged output, full pager
tr: Sayfalanmış çıktı, tam sayfalayıcı

en: Paged output, full Drupal style
tr: Sayfalanmış çıktı, tam Drupal biçemi

en: Paged output, mini pager
tr: Sayfalanmış çıktı, küçük sayfalayıcı

en: Use the mini pager output.
tr: Küçük sayfalama çıktısı kullan.

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Change settings for this pager type.
tr: Bu sayfalayıcı için ayarları değiştirin.

en: Sort By
tr: Sıralama Yönü

en: is one of
tr: birisidir

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
tr: İşlem tamamlanamıyor. @file dosyası @line satırında önemli hata: @message

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Context exists
tr: Bağlam zaten var

en: String: comparison
tr: Dize: karşılaştırma

en: String: length
tr: Dize: uzunluk

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
tr: Yazıcı çıktıları, sorgulama günlüğü vb. geliştirici çıktılarını göster.

en: Access developer information
tr: Geliştirici bilgilerine erişim

en: Switch users
tr: Kullanıcıları değiştir

en: Field info
tr: Alan bilgileri

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
tr: Düğüm sayfalarında ve özet sayfasında düğüm erişim bilgileri bloklarını göster.

en: Access DNA information
tr: DNA bilgilerine erişim

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
tr: (Bu tablo en son etkin durumdaki kullanıcıları listeler. Daha fazla ayrıntı için imleci her bir sonucun üzerine getirin.)

en: !YES: This user has the '!bypass_node_access' permission and may do everything with nodes.
tr: !YES: Bu kullanıcı '!bypass_node_access' iznine sahiptir ve düğümlere ilişkin her şeyi yapabilir.

en: bypass node access
tr: düğüm erişimini geç

en: view own unpublished content
tr: kendi yayınlanmamış içeriğini gör

en: Comments:
tr: Yorumlar:

en: In database
tr: Veritabanında

en: Boxes
tr: Kutular

en: To add one, create a !types piece of content.
tr: Eklemek için, !types içeriği yaratın.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
tr: Webform şu anda hiçbir içerik tipi için etkin değil.

en: Edit e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını düzenle

en: Delete e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını sil

en: Other...
tr: Diğer...

en: Conditional rules
tr: Koşullu kurallar

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: The entered URL is not a valid address.
tr: Girilen URL geçerli bir adres değil.

en: The form settings have been updated.
tr: Form ayarları güncellendi.

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: Collapse
tr: Daralt

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
tr: %mail veya %pass değiştirmek için şu anki parolanızı girin. !request_new.

en: Current password
tr: Mevcut şifre

en: The subject of the comment.
tr: Yorumun konusu.

en: The roles of the user.
tr: Kullanıcının rolü.

en: Administer pathauto
tr: OtoYol yönetimi

en: Notify of Path Changes
tr: yol değişikliklerinden haberdar et

en: Wysiwyg profiles
tr: Wysiwyg profilleri

en: Maximize
tr: Büyült

en: Update preview
tr: Önizlemeyi güncelle

en: media
tr: medya

en: Upload a new file
tr: Yeni bir dosya yükle

en: Access all webform results
tr: Bütün webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform results
tr: Kendi webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform submissions
tr: Kendi webform gönderilerine ulaş

en: Default: %value
tr: Varsayılan: %value

en: Administer custom search
tr: Özelleştirilmiş aramayı yönet

en: removed
tr: kaldırıldı

en: wrong
tr: yanlış

en: removed!
tr: kaldırıldı!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
tr[0]: @count kullanıcı silindi.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
tr[0]: @count düğüm oluşturma işlemi bitirildi.

en: Performance and scalability
tr: Performans ve ölçeklenebilirlik

en: Delete scheduled tasks
tr: Zamanlanmış görevleri sil

en: Customize the search results page.
tr: Arama sonuçları sayfasını kişiselleştir.

en: Page limit
tr: Sayfa sınırı

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: Authentication name
tr: Doğrulama adı

en: The unique authentication name.
tr: Özgün doğrulama adı

en: Term edit link
tr: Terim düzenleme bağlantısı

en: Configure settings for Module Filter.
tr: Eklenti filtresi (Module Filter) ayarlarını yapılandır.

en: Link field
tr: Bağlantı alanı

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
tr: Dış kaynaklar, web sitenize yapılan isteklerin hem büyüklük hem de sayısını azaltacak şekilde, eniyilenebilir.

en: Translation update status
tr: Çeviri güncellenme durumu

en: There are available updates
tr: Kullanılabilir güncellemeler  var

en: All your translations are up to date
tr: Tüm çevirileriniz güncel

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Cache pages for anonymous users
tr: Konuk kullanıcılar için sayfaları önbellekle

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: CTools PHP requirements
tr: CTools PHP gereksinimleri

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
tr: CTools sadece PHP 5.2.0 ve üzerinde bulunan belirli özelliklere ihtiyaç duyar.

en: String: URL path
tr: Dize: URL yolu

en: Book children
tr: Kitabın alt düğümleri

en: The children menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın ait menüsü.

en: Node terms
tr: Düğüm terimleri

en: Taxonomy terms of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün sınıflandırma terimleri.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Add the site feed_icons statement as content.
tr: Sitenin feed_icons ifadesini içerik olarak ekleyin.

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Add the logo trail as content.
tr: Logo yolunu içerik olarak ekle.

en: Primary navigation links
tr: Birincil gezinti bağlantıları

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
tr: primary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Secondary navigation links
tr: İkincil gezinti bağlantıları

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
tr: secondary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
tr: En az bu kadar zaman geçmedikçe önbelleklenmiş sayfalar tekrar oluşturulmayacaktır.

en: Expiration of cached pages
tr: Önbelleklenmiş sayfaların geçerlik süresi

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
tr: Bir dış önbelleğin bir sayfanın eski sürümünü kullanabileceği en fazla süre.

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Data comparison
tr: Veri karşılaştırma

en: Comparison operation
tr: Karşılaştırma işlemi

en: Local action
tr: Yerel eylem

en: Title, as plain text
tr: Başlık, düz metin olarak

en: Add media
tr: Medya ekle

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
tr: Kullanılabilir değişkenler: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Configuration files
tr: Yapılandırma dosyaları

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Add a new @plugin
tr: Yeni bir @plugin ekle

en: Edit @plugin %title
tr: %title @plugin düzenle

en: Clone @plugin %title
tr: @plugin %title kopyala

en: Import @plugin
tr: @plugin içeri aktar

en: Export @plugin %title
tr: @plugin %title dışarı ver

en: Are you sure you want to revert %title?
tr: %title'ı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: The item has been reverted.
tr: Unsur geri alındı.

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title could not be created.
tr: %title oluşturulamaz.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: %title could not be updated.
tr: %title güncellenemez.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
tr: Dışa aktarılmış bir nesne kodunu aşağıdaki alana yapıştırarak, bir tanımı içeri alabilirsiniz.

en: @plugin %title was enabled.
tr: %title @plugin etkinleştirildi.

en: @plugin %title was disabled.
tr: %title @plugin devredışı bırakıldı.

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Node edit form from node
tr: Düğümden düğüm düzenleme formu

en: View attachment
tr: Eki gör

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: View empty text
tr: Boş metni gör

en: View exposed widgets
tr: Sunulan sihirbazları gör

en: View feed icon
tr: Besleme simgesini gör

en: View footer
tr: Sayfa altlığını gör

en: View header
tr: Sayfa başlığını gör

en: View pager
tr: Sayfalayıcıyı gör

en: View row
tr: Satırı gör

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: Configure rows
tr: Satırları yapılandır

en: Contains rows in contexts.
tr: Bağlamlarda satırlar içerir.

en: Panel region
tr: Panel bölgesi

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
tr: Panellere ilişkin unsurlara genel bir bakış.

en: Custom layout
tr: Özelleştirilmiş yerleşim

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
tr: Özelleştirilmiş yerleşimler, panellerinizde kullanabileceğiniz daha fazla sayıda siteye özgü yerleşimler ekleyebilir.

en: There are no custom layouts.
tr: Özelleştirilmiş yerleşim yok.

en: Manage custom layouts
tr: Özelleştirilmiş yerleşimleri yönet

en: Add new pane
tr: Yeni panel ekle

en: Customize this page
tr: Bu sayfayı özelleştirin

en: In-Place Editor
tr: Sayfa-üzerinde düzenleyici

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
tr: Belirli kullanıcıların bu paneli izlerken içeriği düzenleyip güncelleyebilmesini sağlar.

en: Columns: 1
tr: Sütun: 1

en: Columns: 3
tr: Sütun: 3

en: Columns: 2
tr: Sütun: 2

en: Creates revision
tr: Revizyon oluşturur

en: The current date and time.
tr: Şu anki tarih ve zaman.

en: Copy source
tr: Kaynağı kopyala

en: Hide on-page translation from you
tr: Sayfa üzerinde çeviri yapmayı bana gösterme

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: The URL of the one-time login page for the user account.
tr: Kullanıcı hesabı için tek seferlik giriş sayfasının adresi

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: The field %name is not a valid number.
tr: %name alanı geçerli bir sayı değil.

en: The field %name cannot be greater than @max.
tr: %name alanı @max değerinden büyük olamaz.

en: The field %name cannot be less than @min.
tr: %name alanı @min değerinden küçük olamaz.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Use ISO-8601 week numbers
tr: ISO-8601 hafta sayılarını kullan

en: PHP evaluation
tr: PHP değerlendirme

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: The description displayed when hovering over the link.
tr: Bağlantının üzerine gelindiğinde gösterilen açıklama.

en: Access Key
tr: Erişim Anahtarı

en: Class registry
tr: Sınıf kaydı

en: Condition set (OR)
tr: Koşul kümesi (VEYA)

en: Condition set (AND)
tr: Koşul kümesi (VE)

en: Action set
tr: Eylem kümesi

en: Administer rule configurations
tr: Kural yapılandırmasını yönet

en: Manage reaction rules and rule components.
tr: Tepki kurallarını ve kural bileşenlerini yönetin.

en: unlabeled
tr: etiketsiz

en: NOT @condition
tr: NOT/DEĞİL @condition

en: NOT AND
tr: NOT AND/DEĞİL VE

en: NOT OR
tr: NOT OR/DEĞİL YA DA

en: Current list item
tr: Şu anki unsur listesi

en: Site-wide settings and other global information.
tr: Site geneli için ayarlar ve diğer genel bilgiler.

en: After updating an existing comment
tr: Mevcut bir yorumu güncelledikten sonra

en: Before saving a comment
tr: Bİr yorumu kaydetmeden önce

en: saved comment
tr: kaydedilmiş yorum

en: unchanged comment
tr: değiştirilmemiş yorum

en: A comment is viewed
tr: Bir yorum görüntülendi

en: Revision identifier
tr: Değişiklik/revizyon tanımlayıcısı

en: Set a data value
tr: Bir veri değeri ayarla

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
tr: Bir veri seçicisi kullanarak değiştirilecek veriyi belirtir, örneğin "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
tr: Belirtilen veriye atanacak yeni değer.

en: Fetch entity by id
tr: Nesneyi ID ile getir

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin türünü belirtir.

en: Fetched entity
tr: Getirilen nesne

en: Fetch entity by property
tr: Nesneyi özellik ile getir

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin türünü belirtir.

en: The property by which the entity is to be selected.
tr: Nesnenin seçileceği özellik.

en: The property value of the entity to be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin özellik değeri.

en: Limit result count
tr: Sonuç sayısını sınırla

en: Limit the maximum number of fetched entities.
tr: Getirilecek en fazla nesne sayısını belirle.

en: Create a new entity
tr: Yeni bir nesne oluştur

en: Specifies the type of the entity that should be created.
tr: Oluşturulacak nesnenin türünü belirtir.

en: Created entity
tr: Oluşturulan nesne

en: Save entity
tr: Nesneyi kaydet

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
tr: Kalıcı olarak kaydedilecek nesneyi belirtir.

en: Force saving immediately
tr: Hemen kaydetmeye zorla

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
tr: Genellikle kayıt, değerlendirme bitimine kadar bekletilir, böylece birden fazla kayıt birarada yapılır. Eğer bu ayar seçilmişse kaydın hemen yapılması için zorlanır.

en: Delete entity
tr: Nesneyi sil

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
tr: Kalıcı olarak silinecek nesneyi belirtir.

en: The data list, to which an item is to be added.
tr: Bir unsurun ekleneceği veri listesi.

en: Item to add
tr: Eklenecek unsur

en: Insert position
tr: Ekleme konumu

en: The data list for which an item is to be removed.
tr: Unsurun silineceği veri listesi.

en: Item to remove
tr: Silinecek unsur

en: Add a variable
tr: Bir değişken ekle

en: Specifies the type of the variable that should be added.
tr: Eklenecek değişkenin türünü belirler.

en: Added variable
tr: Değişken eklendi

en: Create a data structure
tr: Bir veri yapısı oluştur

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
tr: Olşturulacak veri yapısının türünü belirtir.

en: Created data
tr: Oluşturulmuş veri

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
tr: <strong>Seçili veri:</strong> %selector

en: Reload form
tr: Formu yeniden yükle

en: Append the item to the end.
tr: Unsuru sona ekle.

en: Prepend the item to the front.
tr: Unsuru başa ekle.

en: Data to compare
tr: Karşılaştırılacak veri

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
tr: Karşılaştırılacak veri. Bir veri seçicisiyle belirtilir, örneğin "node:author:name".

en: The comparison operator.
tr: Karşılaştırma işleci.

en: Data value
tr: Veri değeri

en: The value to compare the data with.
tr: Verinin karşılaştırılacağı değer.

en: Entity is new
tr: Nesne yeni

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
tr: Koşulun değerlendirileceği nesneyi belirtir.

en: Entity has field
tr: Nesnenin alanı

en: The name of the field to check for.
tr: Denetlenecek alanın adı.

en: is lower than
tr: küçüktür

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
tr: Bu koşul nesnenin daha yeni oluşturulup henüz veri tabanına kaydedilmemiş olup olmadığını belirler.

en: Before saving content
tr: İçeriği kaydetmeden önce

en: Content is viewed
tr: İçerik görüntülenmiş

en: view mode
tr: görüntüleme durumu

en: Content is of type
tr: İçeriğin türü

en: The content type(s) to check for.
tr: Denetlenecek içerik türleri.

en: Create or delete any URL alias
tr: Herhangi bir URL takma adı oluştur ya da sil

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
tr: İçeriğin erişilebileceği diğer bir adres (yol) belirtin. Örneğin bir sayfa için "hakkında" gibi. Göreli yol kullanın ve başına eğik çizgi eklemeyin.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
tr: URL takma adını silmek için boş bırakın.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
tr: Bir sınıflandırma teriminin URL takma adını oluştur ya da sil

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
tr: Terimin erişilebileceği diğer bir adres (yol) belirtin. Örneğin bir Drupal terimi için "içerik/drupal" gibi. Göreli yol kullanın ve başına eğik çizgi eklemeyin.

en: Path has URL alias
tr: Yolun URL takma adı var

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
tr: Denetlemek istediğiniz mevcut yolu belirtir. Örneğin: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
tr: Denetlenecek URL takma adını belirtin. Örneğin, bir sayfa için "hakkında".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
tr: İşlenmiş değeri döndüren PHP kodunu &lt;?php ?&gt; sınırlayıcıları olmaksızın girin. Seçili değer $value değişkenindedir. Örnek: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
tr: Bir değişkeni değiştirmek istiyorsanız yeni değişken değerleri dizisi döndürün, örneğin: !code

en: Add offset
tr: Öteleme ekle

en: Add an offset to the selected date.
tr: Seçili tarihe bir öteleme ekle.

en: Note that you can also specify negative numbers.
tr: Eksi sayılar da girebileceğinize dikkat edin.

en: formatted text
tr: biçimlendirilmiş metin

en: decimal number
tr: onluk sayı

en: list of text
tr: metin listesi

en: list of integer
tr: tamsayı listesi

en: any entity
tr: herhangi bir nesne (entity)

en: The category to which this message belongs
tr: Bu iletinin ait olduğu kategori.

en: An associated, HTML formatted link
tr: Buna ilişkin, HTML biçimli bir bağlantı

en: Show a message on the site
tr: Sitede bir ileti göster

en: Repeat message
tr: İletiyi tekrarla

en: Select the roles whose users should receive the mail.
tr: E-posta alacak kullanıcıların rollerini seçin.

en: After updating an existing term
tr: Mevcut bir terimi güncelledikten sonra

en: Before saving a taxonomy term
tr: Bir sınıflandırma terimini kaydetmeden önce

en: saved term
tr: kaydedilen terim

en: deleted term
tr: silinen terim

en: After saving a new vocabulary
tr: Yeni bir sözlük kaydettikten sonra

en: created vocabulary
tr: oluşturulan sözlük

en: After updating an existing vocabulary
tr: Mevcut bir sözlüğü güncelledikten sonra

en: updated vocabulary
tr: güncellenen sözlük

en: unchanged vocabulary
tr: değiştirilmemiş sözlük

en: Before saving a vocabulary
tr: Bir sözlüğü kaydetmeden önce

en: saved vocabulary
tr: kaydedilen sözlük

en: After deleting a vocabulary
tr: Bir sözlüğü sildikten sonra

en: deleted vocabulary
tr: silinen sözlük

en: After saving a new user account
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı kaydettikten sonra

en: After updating an existing user account
tr: Mevcut bir kulanıcı hesabı güncellendikten sonra

en: Before saving a user account
tr: Bir kullanıcı hesabını kaydetmeden önce

en: saved user
tr: kaydedilen kullanıcı

en: User account page is viewed
tr: Kullanıcı hesap sayfası görüntülendi

en: After a user account has been deleted
tr: Bir kullanıcı hesabı silindikten sonra

en: Match roles
tr: Rolleri eşle

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
tr: Eğer seçili tüm rollerin eşleşmesiyse kullanıcı seçili <em>tüm</em> rollere sahip olmalıdır.

en: User is blocked
tr: Kullanıcı engellenmiştir

en: Variable label
tr: Değişken etiketi

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
tr: Değişken etiketi sadece küçük harf, sayı ve altçizgi içerebilir ve mevcut ortam içinde benzersiz olmalıdır.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
tr: Sağlanan değişkenlerin ad ve etiketlerini ayarlayın; ancak, halen kullanılmış durumdaki değişkenlerin yeniden adlandırılmasının mevcut kullanımları geçersiz kılacağına dikkat edin.

en: Provided variables
tr: Sağlanan değişkenler

en: Switch to the direct input mode
tr: Doğrudan giriş durumuna geç

en: Switch to data selection
tr: Veri seçimine geç

en: The variable name %name is already taken.
tr: %name değişken adı olarak alınmış durumda.

en: The machine-readable name %name is already taken.
tr: %name makina-adı alınmış durumda.

en: Data selector
tr: Veri seçicisi

en: A list of values, one on each line.
tr: Her biri ayrı satırda olmak üzere bir dizi değer..

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
tr: %plugin %label etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
tr: %plugin %label devredışı bırakmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
tr: %plugin %label geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
tr: %plugin %label silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Enabled %plugin %label.
tr: %plugin %label etkinleştirildi.

en: Disabled %plugin %label.
tr: %plugin %label devre dışı bırakıldı.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
tr: %plugin %label öntanımlı değerlere geri döndürüldü.

en: Deleted %plugin %label.
tr: %plugin %label silindi.

en: Select the %element to add
tr: Eklenecek %element öğesi seçin

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
tr: Yanlış tarih biçimi. Tarihi %format biçiminde belirtin.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makina adları sadece küçükharf, sayı ve altçizgi içerebilir.

en: A human-readable name shortly describing the rule.
tr: Kuralı kısaca açıklayan, kullanıcıya gösterilecek bir ad.

en: Filter by plugin
tr: Eklentiye göre süz

en: There are no rule components.
tr: Herhangi bir Rule bileşeni yok.

en: Component plugin
tr: Bileşen eklentisi

en: Add new component
tr: Yeni bileşen ekle

en: Administrative interface for managing rules.
tr: Kuralları yönetmek için arayüz.

en: Schedule component evaluation
tr: Bileşen değerlendirme zamanlaması

en: Rules scheduler
tr: Rules zamanlayıcı

en: Task identifier
tr: Görev tanımlayıcısı

en: Administer features
tr: Özellikleri yönet

en: No projects or languages to update.
tr: Güncellenecek proje ya da dil yok.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
tr: İndirilip güncellenecek bir ya da daha fazla dil seçin. Hiçbirini seçmezseniz, tümü güncellenecektir.

en: Refresh information
tr: Bilgileri yenile

en: Cannot find any translation updates.
tr: Hiçbir çeviri güncellemesi bulunamadı.

en: Fetched information about available updates from the server
tr: Sunucudan mevcut güncellemeler hakkında bilgi alındı

en: Update source
tr: Güncelleme kaynağı

en: Never (manually)
tr: Hiçbir zaman (el ile)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
tr: Kurulu eklentiler ve temalar için güncel çevirilerin hangi sıklıkta kontrol edileceğini seçin.

en: Store downloaded files
tr: İndirilmiş dosyaları sakla

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
tr: Çeviri güncellemeleri mevcutların üzerine yazılır, yeniler eklenir.

en: Local files and remote server.
tr: Yerel dosyalar ve uzak sunucu.

en: Local files only.
tr: Sadece yerel dosyalar.

en: Remote server only.
tr: Sadece uzak sunucu.

en: Remote update available
tr: Uzaktan güncelleme var

en: Local update available
tr: Yerel güncelleme var

en: No information
tr: Bilgi yok

en: Updating translation.
tr: Çeviriler güncelleniyor.

en: Downloading and importing files.
tr: Dosyalar indiriliyor ve alınıyor.

en: Error importing translations.
tr: Çevirilerin alınmasından hata.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
tr: %download_link dosyası başarıyla %tmpfile olarak indirildi

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
tr: %tmpdir adresinde indirilen geçici dosya yaratırken hata oluştu. Uzak dosya: %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
tr: En son alınan çeviriler ve etkinleştirilmiş proje ve dillere ait kullanılabilir güncellemeler.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
tr: Eğer kullanılabilir güncellemeler varsa şimdi indirip içeri almak için Güncelle tuşunu tıklayabilir ya da  <a href="@update-settings">Güncelleme ayarları sayfası</a>nda otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
tr: Bunlar çeviri güncelleme sistemi için ayarlardır. Çevirilerinizi şimdi güncellemek için, <a href="@update-admin">Çeviri güncelleme yönetimi sayfası</a>na gidin.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
tr: Kurulu eklenti ve temaların yeni ve güncellenmiş çevirileri hakkında bilgi yok. Güncellemeleri denetlemek için <a href="@run_cron">dönemsel görev</a> çalıştırmanız gerekebilir ya da <a href="@check_manually">elle denetle</a>yebilirsiniz. Kullanılabilecek güncellemelerin denetlenmesi uzun zaman alabileceği için lütfen sabırlı davranın.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
tr: @checked çeviri otomatik denetlendi, @updated güncellendi.

en: Automatic update configuration
tr: Otomatik güncelleme yapılandırması

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
tr: Şu anda kurulu olan eklentiler ve temalar için geçerli yeni ya da güncellenmiş çeviriler var. Güncellemeleri kontrol etmek için <a href="@check_manually">çeviri güncelleme sayfası</a>na bakabilirsiniz.

en: Error opening socket @socket
tr: Soket açma hatası @socket

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Missing text format: %format.
tr: Eksik metin biçimi: %format.

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %time. Tarih biçimi YYYY-AA-GG şeklindedir ve %timezone UTC'ye göre ayarlanmıştır. Formun gönderildiği zamanı kullanmak istiyorsan boş bırak.

en: Administrative overlay
tr: Yönetsel üst katman

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
tr: Etkinleştirildiğinde, sadece "siteyi bakım durumunda kullan" <a href="@permissions-url">izni</a>ne sahip kullanıcılar bakım yapmak üzere sitenize erişebilirler; diğer tüm kullanıcılar aşağıdaki bakım durumu iletisini görürler. Kayıtlı kullanıcılar <a href="@user-login">kullanıcı girişi</a> sayfasını kullanarak doğrudan giriş yapabilirler.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
tr: Yükleme dizininde resimlerin saklanacağı alt-dizin.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Delete data
tr: Veriyi sil

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: @entity "@property" property.
tr: @entity "@property" özelliği.

en: The unique ID of the @entity.
tr: @entity'nin özgün ID'si.

en: Rules configuration
tr: Rules yapılandırması

en: edit component
tr: bileşeni düzenle

en: Replace text with "hello world"
tr: Metni "merhaba dünya" ile değiştir

en: Sample Content
tr: Örnek İçerik

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Choose animal
tr: Hayvan seç

en: Configure animal
tr: Hayvan yapılandır

en: Sheep
tr: Koyun

en: Configure sheep
tr: Koyunu yapılandır

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Configure lizard
tr: Kertenkeleyi yapılandır

en: Choose your animal
tr: Hayvanını seç

en: Name your sheep
tr: Koyununu adlandır

en: Name your lizard
tr: Kertenkeleni adlandır

en: Eagle
tr: Kartal

en: Owl
tr: Baykuş

en: Domesticated
tr: Evcilleştirilmiş

en: wild
tr: vahşi

en: domesticated
tr: evcil

en: Animal
tr: Hayvan

en: Use Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) kullan

en: Administer Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) yönetimi

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: 404 Page not found
tr: 404 Sayfa bulunamadı

en: 403 Access denied
tr: 403 Erişim engellendi

en: 301 Redirect
tr: 301 Yönlendirme

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: The signature of a user.
tr: Bir kullanıcı imzası.

en: Use Panels Dashboard
tr: Panels panosunu kullan

en: Allows a user to access the !link.
tr: Bir kullanıcının !link adresine erişimine izin verir.

en: View administrative links on Panel panes
tr: Panel eklentisi panellerinde yönetsel bağlantıları göster

en: Configure access settings on Panel panes
tr: Panel eklentisinin panellerinde erişim ayarlarını yapılandır

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
tr: Erişim kuralları (sıklıkla görünülebilirlik kuralları olarak da adlandırılır) her panel için ayrı yapılandırılabilir. Bu izin kullanıcıların bu ayarları yapılandırabilmelerini sağlar.

en: Use the Panels In-Place Editor
tr: Panels eklentisinin yerinde-düzenleme özelliğini (In-Place Editor) kullan

en: Configure advanced settings on Panel panes
tr: Panel eklentisinin panellerinde gelişmiş ayarları yapılandır

en: Administer Panels layouts
tr: Panel yerleşimlerini yönet

en: Configure caching settings on Panels
tr: Panel eklentisinin panellerinde önbelleklemeyi yapılandır

en: Page wizards
tr: Sayfa sihirbazları

en: Create mini panels
tr: Mini paneller oluştur

en: Create new mini panels
tr: Yeni mini paneller oluştur

en: Administer mini panels
tr: Mini panelleri yönet

en: Edit and delete mini panels
tr: Mini panelleri düzenle/sil

en: Landing page wizard
tr: Açılış sayfası yardımcısı

en: Panel fields
tr: Panel alanları

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
tr: Alanları bir şablon kullanmak yerine bir panelde gösterir.

en: Use on-page translation
tr: Sayfa-üzerinde çevir

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
tr: Drupal arayüzünü sayfa üzerinde çevirmeyi sağlar

en: Submit translations to localization server
tr: Çevirileri yerelleştirme sunucusuna gönder

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
tr: Kullanıcıların uzak bir yerelleştirme sunucusuna çeviri göndermelerini sağlar.

en: Aside
tr: Hariç

en: Confirmation page
tr: Onaylama sayfası

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
tr: Bu öğe için birincil dosyanın bağıl Drupal yolu; örneğin modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
tr: Öğenin adı; örneğin düğüm.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
tr: Öğenin türü; eklenti, tema ya da tema motoru.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
tr: Bu öğenin etkin olup olmadığını belirten boolean değeri.

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
tr: Eklentinin veritabanı şema versiyonu. Eklenti kurulmadıysa (tabloları yoksa) -1; eklenti kurulduğunda bulunan ya da çalıştırılan eklentiye ait hook_update_N() fonskiyonlarındaki en yüksek N değeri ya da 0.

en: Media file selector
tr: Bir internet adresinden ortam dosyası ekleyin

en: Large filetype icon
tr: Dosya türü büyük simgesi

en: Click to edit details
tr: Ayrıntıları düzenlemek için tıklayın

en: Simple file importer
tr: Basit dosya alıcısı

en: Delete and save
tr: Sil ve kaydet

en: Disable and save
tr: Devre dışı bırak ve kaydet

en: Add @entity_type
tr: @entity_type ekle

en: Edit @label
tr: @label düzenle

en: (No information available)
tr: (Bilgi yok)

en: Aggregate and compress CSS files.
tr: CSS dosyalarını birleştir ve sıkıştır.

en: Aggregate JavaScript files.
tr: JavaScript dosyalarını birleştir.

en: Import @entity_type
tr: @entity_type içeri aktar

en: Static Title
tr: Sabit Başlık

en: Static title
tr: Sabit başlık

en: For per-user access permissions enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>.
tr: Kullanıcı özelinde izinler için <a href="@link">%DNAbU bloğunu</a> etkinleştirin.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
tr: Eğer verili içerik bu seçili içerik türlerinden birine aitse DOĞRU sonucu verir.

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: Administer services
tr: Hizmetleri yönet

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
tr: Mevcut güncellemeler hakkında sunucudan bilgi çekme başarısız oldu.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
tr: Çeviri dosyalarının saklanacağı, örneğin sites/all/translations gibi Drupal kurulum klasörüne göreli bir yol. Kaydedilen çeviri dosyaları başka kurulumlar için de kullanılabilir. Eğer boş bırakırsanız, indirilen çeviriler kaydedilmeyecektir.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
tr: Geçersiz HTML içeriği nedeniyle yerel olarak kaydedilmedi.

en: Translation saved locally.
tr: Çeviri yerel olarak kaydedildi.

en: Translation successfuly removed locally.
tr: Çeviri yerel olarak başarıyla kaldırıldı.

en: Unknown error while saving translation locally.
tr: Çeviriyi yerel olarak kaydederken bilinmeyen hata.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
tr: !user_link üzerinde API anahtarınızı ayarladıysanız çalışmalarınızı !l10n_server sunucusunda paylaşabilirsiniz.

en: Not saved due to source string missing.
tr: Kaynak dize bulunmadığı için kaydedilmedi.

en: Not saved due to missing form values.
tr: Eksik form değerleri nedeniyle kaydedilmedi.

en: Not saved due to insufficient permissions.
tr: Yetersiz izin nedeniyle kaydedilmedi.

en: Added l10n_status field to locales_target.
tr: l10n_status alanı locales_target hedefe eklendi.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
tr: locales_target adresinde olası bir l10n_status alanı çelişmesi halledildi.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
tr: Her çeviri aynı zamanda bu sunucuya gönderilecektir. Geniş Drupal topluluğuyla paylaşmanız için <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> girmenizi öneririz. Çevirilere katkıda bulunacak her kullanıcının kullanıcı hesap ayarlarında bir API-anahtarı tanımlandığından emin olun.

en: Translation sent and accepted by @server.
tr: Çeviri gönderildi ve @server tarafından kabul edildi.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
tr: Çeviri @server tarafından reddedildi. Sebep: %reason

en: Administer Module Filter
tr: Eklenti Filtresi'ni (Module Filter) yönet

en: Configure how Module Filter performs.
tr: Eklenti Filtresi'nin (Module Filter) nasıl çalışma şeklini yapılandır.

en: Run arbitrary PHP from a block.
tr: Bir blok içinden isteğine göre PHP çalıştır.

en: The user whose roles should be changed.
tr: Rolleri değiştirilmesi gereken kullanıcı.

en: Delete tasks by component name
tr: Görevleri bileşen adıyla sil

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
tr: Tüm zamanlanmış görevleri silinecek bileşeni seçin.

en: Delete tasks
tr: Görevleri sil

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
tr: %config ile ilintili tüm zamanlanmış görevler silindi.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
tr: Zamanlanmış %id görevini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
tr: %id özel tanımlayıcılı bu görev %label bileşenini %date tarihinde çalıştırır. Eylem geri alınamaz.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
tr: Bu görev %label bileşenini %date tarihinde çalıştıracaktır. Bu eylem geri alınamaz.

en: Task %tid has been deleted.
tr: %tid ID'li görev silindi.

en: Component %label has been scheduled.
tr: %label bileşen zamanlandı.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
tr: Zamanlanmış görevlerinin silineceği bileşen.

en: Scheduled Rules components
tr: Zamanlanmış Rules bileşenleri

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
tr: Zaman ve dönemsel görev temelinde çalıştırılan zamanlanmış Rules bileşenleri

en: The internal ID of the scheduled component
tr: Zamanlanmış bileşenin iç ID'si

en: Component name
tr: Bileşen adı

en: The name of the component
tr: Bileşenin adı

en: Asc
tr: Artan

en: No tasks have been scheduled.
tr: Zamanlanmış görev yok

en: Delete this scheduled task
tr: Bu zamanlanmış görevi sil

en: Component filter
tr: Bileşen süzgeci

en: execute
tr: çalıştır

en: Component %label has been executed.
tr: %label bileşeni çalıştırıldı.

en: Component %label evaluated to %result.
tr: %label bileşeni %result olarak değerlendirildi.

en: Entity: ID
tr: Varlık : ID

en: Entity field
tr: Nesne (entity) alanı

en: Formatter Styles
tr: Biçimlendirici (Formatter) Stilleri

en: Enter the ID of an entity for this context.
tr: Bu bağlam için varlığın ID'sini gir

en: Access the views administration pages.
tr: Görünüm yönetim sayfalarına erişim.

en: Bypass access control when accessing views.
tr: Görünümlere erişirken erişim denetimini atla.

en: Add new view
tr: Yeni Gösterim (View) ekle

en: - Basic validation -
tr: - Temel doğrulama -

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Label HTML element
tr: Etiket HTML öğesi

en: Place a colon after the label
tr: Etiketten sonra iki nokta üst üste (:) koy

en: Wrapper HTML element
tr: Kapsayıcı HTML öğesi

en: Add default classes
tr: Ön tanımlı sınıfları ekle

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
tr: Alan, alan etiketi ve alan içeriğini tanımlamak için ön tanımlı Views (Görünümler) sınıflarını kullan.

en: Preserve certain tags
tr: Belli etiketleri koru

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
tr: Temizleme aşamasında korunması gereken etiketleri listeleyin. Örnek: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; tüm p ve br elemanlarını koruyacaktır

en: Translation method
tr: Çeviri yöntemi

en: Do not pass admin strings for translation.
tr: Admin dizelerini çeviri için gönderme.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
tr: Drupal'ın çekirdek t() işlevini kullan. Dizelere güncelleme yapılmasını desteklemediği için önerilmez.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
tr: Eğer gösterimlerin etiketlerini başka dillere çevirmeniz gerekiyorsa <a href="!path">Internationalization</a> paketinin Gösterim Çevirisi (Views Translation) eklentisini kurmayı dikkate alın.

en: Approved comment
tr: Onaylanmış yorum

en: Last comment CID
tr: Son yorumun CID değeri

en: Last Comment
tr: Son Yorum

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: Taxonomy Vocabulary
tr: Sınıflandırma Sözlüğü

en: No comment
tr: Yorum yok

en: Comment or document this display.
tr: Bu görünümü yorumlayın ya da belgeleyin.

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Field Language
tr: Alan Dili

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
tr: Sayfa çıktısını tarayıcı penceresinin yaklaşık 20 piksel altına indirir. Eğer seçili değilse, absolute- ya da fixed- konumlanmış sayfa ögeleri yönetim menüsü tarafından örtülebilir.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
tr: Yönetim menüsünü her zaman tarayıcı izleme alanının en üstünde gösterir (sayfa kaydırılırken dahi).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
tr: Bazı tarayıcılarda bu ayar görüntüsü bozuk sayfa, görünmez imleç, formlarda seçilemeyen ögeler ve diğer bazı sorunlara yol açabilir.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
tr: <a href="!modules-url">%modules</a> sayfasındaki eklenti gruplarını daralt

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
tr: <a href="@permissions-url">%permissions</a> sayfasındaki eklenti gruplarını daralt

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
tr: Tüm sayfalardaki sekmeleri yönetim menüsüne taşır. Sadece <code>tabs primary</code> ve <code>tabs secondary</code> CSS sınıflarını kullanan temalar için mümkündür.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
tr: Menüdeki ikonun altında yer alan %disable-developer-modules bağlantısı kullanıldığında seçili eklentiler devreden çıkarılmayacaktır.

en: Access administration menu
tr: Yönetim menüsüne erişim

en: Display the administration menu at the top of each page.
tr: Her sayfanın tepesinde yönetim menüsünü göster.

en: Flush caches
tr: Önbelleği temizle

en: Access links to flush caches in the administration menu.
tr: Önbellekleri temizlemek için yönetim menüsündeki bağlantılara erişim.

en: Display Drupal links
tr: Drupal bağlantılarını göster

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
tr: Yönetim menüsünde Drupal.org bağlantıları sunar.

en: Administration tools.
tr: Yönetim araçları.

en: Rebuild system links
tr: Sistem bağlantılarını yeniden oluştur

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
tr: Menü yönlendirme yollarından türetilen sistem bağlantıları yeniden oluşturuldu.

en: Administration Development tools
tr: Yönetim Geliştirme araçları

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
tr: Geliştiriciler ve site oluşturucular için yönetim ve hata ayıklama işlevselliği.

[ctx: Test strings]
en: Test string with @complex %variables !smile
tr: @complex %variables !smile içeren metin dizeleri

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
tr[0]: @count gün

en: Content type names, descriptions, help texts.
tr: İçerik türü isimleri, açıklamaları, yardım metinleri.

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: The content type of the node.
tr: Düğümün içerik türü.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: The picture of the user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

en: Approve link
tr: Onay bağlantısı

en: Content access
tr: İçerik erişimi

[ctx: datetime]
en: All day
tr: Tüm gün

[ctx: datetime]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: datetime]
en: Month
tr: Ay

[ctx: datetime]
en: Week
tr: Hafta

[ctx: datetime]
en: Day
tr: Gün

en: Display:
tr: Görünüm

[ctx: datetime]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: datetime]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: datetime]
en: Second
tr: Saniye

[ctx: ampm]
en: am
tr: öö

[ctx: ampm]
en: pm
tr: ös

[ctx: date_order]
en: First
tr: Birinci

[ctx: date_order]
en: Second
tr: İkinci

[ctx: date_order]
en: Third
tr: Üçüncü

[ctx: date_order]
en: Fourth
tr: Dördüncü

[ctx: date_order]
en: Fifth
tr: Beşinci

[ctx: date_nav]
en: Prev
tr: Önceki

[ctx: date_nav]
en: Next
tr: Sonraki

en: Add exception
tr: İstisna Ekle

[ctx: day_name]
en: Sunday
tr: Pazar

[ctx: day_name]
en: Monday
tr: Pazartesi

[ctx: day_name]
en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: day_name]
en: Wednesday
tr: Çarşamba

[ctx: day_name]
en: Thursday
tr: Perşembe

[ctx: day_name]
en: Friday
tr: Cuma

[ctx: day_name]
en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Views integration for date fields and date functionality.
tr: Tarih alanları ve tarih işlevselliğini Views ile bütünleştirir.

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: Custom Search configuration
tr: Özelleşmiş Arama (Custom Search) yapılandırması

en: @menu-name menu
tr: @menu-name menüsü

en: Missing the required module %module.
tr: Gereksinilen %module eklentisi bulunamadı.

en: Entity is of type
tr: Nesnenin türü

en: The entity type to check for.
tr: Denetlenecek nesne türü.

en: list of @type_label items
tr: @type_label öğelerin listesi

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
tr: Etkin hiçbir kural yok. <a href="!url">Yeni kural ekleyin</a>.

en: There are no inactive rules.
tr: Etkin olmayan hiçbir kural yok.

en: Import rule
tr: İçe aktarma kuralı

en: Import component
tr: Bileşeni içe al

en: Imported @entity %label.
tr: @entity %label içeri aktarıldı.

en: Description (localized)
tr: Açıklama (yerelleştirilmiş)

en: Plain text (localized)
tr: Düz metin (yerelleştirilmiş)

en: Panelizer
tr: Panelleyici

en: Workbench
tr: İş Tezgahı (Workbench)

en: My Profile
tr: Profilim

en: All Recent Content
tr: Yakın Geçmişteki Tüm İçerik

en: You cannot create any new content. Please contact the site administrator.
tr: Yeni bir içerik oluşturamazsınız. Lütfen site yöneticisiyle irtibata geçin.

en: Administer Workbench settings
tr: İş Tezgahı (Workbench) ayarlarını yönet

en: Access My Workbench
tr: İş Tezgahıma erişim

en: My Workbench
tr: İş Tezgahım

en: My Workbench area
tr: İş Tezgahım alanı

en: You haven't created or edited any content.
tr: Henüz herhangi bir içerik oluşturmadınız ya da düzenlemediniz.

en: View published
tr: Yayındakini gör

en: Completed.
tr: Tamamlandı.

en: Facet field
tr: Facet alanı

en: !enabled of !total
tr: toplam !total adetten !enabled etkin

en: Underscore
tr: Alt çizgi

en: Site Information
tr: Site Bilgisi

en: Use this page in an admin overlay.
tr: Bu sayfayı bir yönetim katmanında gösterin.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
tr: Yönetim katmanları Drupal 7'de pek çok yerde kullanılır ve yönetsel özel sayfalar bu özelliği kullanabilir.

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Add a new !plugin
tr: Yeni bir !plugin ekle

en: Export %name
tr: %name dışa ver

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
tr: Bu form kural ya da kural kümelerinizi Rules 1.x'den Rules 2.x'e dönüştürmenizi sağlar.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
tr: Yapılandırmalarınızı başarıyla dönüştürdükten sonra veritabanınızı temizleyebilir ve tüm Rules 1.x yapılandırmalarınızı <a href="!url">silebilirsiniz</a>.

en: Convert configuration and export it.
tr: Yapılandırmayı dönüştür ve dışa ver.

en: Convert configuration and save it.
tr: Yapılandırmayı dönüştür ve kaydet.

en: Converting %plugin %name...
tr: %plugin %name dönüştürülüyor...

en: rule set
tr: kural kümesi

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
tr: Rules 1.x yapılandırması silindi.

en: Data value is empty
tr: Veri değeri boş

en: Data to check
tr: Kontrol edilecek veri

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
tr: Boş olması denetlenecek veri. Bir veri seçicisiyle belirtilir, örneğin "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
tr: PHP kodunu &lt;?php ?&gt; sınırlayıcıları olmaksızın girin.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
tr: Boole (mantıksal) bir değer döndürecek PHP kodunu &lt;?php ?&gt; sınırlayıcıları olmadan girin; örn. <code>@code</code>.

en: @entity identifier
tr: @entity tanımlayıcı

en: Bypass views access control
tr: Görünüm erişim denetimini atla

en: No results behavior
tr: Sonuç yok davranışı

en: Edit @section
tr: @section düzenle

en: Edit this view to add a display.
tr: Bu görünümü düzenle ve bir gösterim ekle.

en: Add view from template
tr: Şablondan görünüm ekle

en: View to insert
tr: Yerleştirilecek görünüm

en: The view to insert into this area.
tr: Bu alana yerleştirilecek görünüm.

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
tr: Eğer işaretlendiyse, bu görünüm üst öğesi ile aynı bağlamsal süzgeçleri alacak

en: Recursion detected in view @view display @display.
tr: @view görünümü @display gösteriminde özyineleme saptandı.

en: Exception value
tr: İstisna değeri

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
tr: Eğer bu değer verilirse, filtre gözardı edilecektir; örn. "tüm değerler"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
tr: Görünüm ve diğer değişken başlıklarının üzerine yaz. İlk değişken için "%1" kullan, ikinci için "%2" vb.

en: Provide title
tr: Başlık ekle

en: Specify validation criteria
tr: Doğrulama ölçütü belirleyin

en: Action to take if filter value does not validate
tr: Filtre değerinin doğrulanmaması durumunda yapılacak eylem

en: Display all results for the specified field
tr: Belirtilen alan için tüm değerleri görüntüle

en: Provide default value
tr: Ön tanımlı değer verin

en: Show "Page not found"
tr: "Sayfa bulunamadı" göster

en: Display a summary
tr: Bir özet göster

en: Display contents of "No results found"
tr: "Sonuç bulunamadı" içeriğini göster

en: Skip default argument for view URL
tr: Görünüm URL'i için ön tanımlı değişkeni atla

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
tr: Bu görünüm için URL oluşturulurken bu ön tanımlı değişkenin içerilip içerilmeyeceğini seçin. Ön tanımlı değişkenleri atlamak örn. beslemeler için kullanışlıdır.

en: Number of records
tr: Kayıt sayısı

[ctx: Sort order]
en: Default sort
tr: Bağlamdaki varsayılan sıralama: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Date
tr: Bağlamdaki tarih: Sıralama düzeni

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
tr: Sözlük kipi süzgeç değerinde kullanılan karakter sayısına bir sınır uygulayarak özet görünümünün bir sözlük gibi davranmasına izin verir.

en: Create a label
tr: Bir etiket oluştur

en: Enable to create a label for this field.
tr: Bu alana bir etiket oluşturmak için etkinleştirin.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
tr: Bu alanı gizli olarak yüklemeye izin ver. Genellikle alanları gruplamak ya da başka bir alanda belirteç olarak kullanmak için kullanılır.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu alanı kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Create a CSS class
tr: Bir CSS sınıfı oluştur

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Rewrite results
tr: Sonuçları yeniden yaz

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
tr: Özelleştirilmiş metin ya da değiştirme belirteçleriyle bu alanın çıktısının üzerine yazılmasına izin ver.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
tr: Alanı azami bir uzunluğa kırpmak için etkinleştirin.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
tr: Satır sonlarını HTML &lt;br&gt; etiketlerine dönüştür

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
tr: Eğer seçiliyse, tüm satır sonu karakterleri (örn. \n) &lt;br&gt; HTML etiketlerine dönüştürülür.

en: Add !display
tr: !display ekle

en: @display_title details
tr: @display_title ayrıntıları

en: Auto preview
tr: Otomatik önizleme

en: Preview with contextual filters:
tr: Bağlamsal filtrelerle önizleme:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
tr: Bağlamsal filtre değerlerini "/" ile ayırın. Örneğin, %example.

en: Apply and continue
tr: Uygula ve devam et

en: All displays
tr: Tüm görünümler

en: Always show advanced display settings
tr: Gelişmiş görüntüleme ayarlarını her zaman göster

en: Live preview settings
tr: Canlı önizleme ayarları

en: Automatically update preview on changes
tr: Değişiklik yapıldığında önizlemeyi otomatik güncelle

en: Show information and statistics about the view during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntüleme konusunda bilgi ve istatistikleri göster

en: Above the preview
tr: Önizlemenin üstünde

en: Show the SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Show performance statistics
tr: Performans istatistiklerini göster

en: Disable JavaScript with Views
tr: Views'da javascript'i devredışı bırak

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
tr: Javascript ile sorunlarınız varsa burada devre dışı bırakabilirsiniz. Views UI, aynı derecede iyi olmasa da, javascript olmadan çalışabilecektir.

en: Master
tr: Ana (master)

en: There are no templates available.
tr: Kullanılabilir şablon yok.

en: Unformatted list
tr: Biçimlendirilmemiş liste

en: HTML list
tr: HTML listesi

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filters
tr: bağlamsal filtre

en: Contextual filter
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filter
tr: bağlamsal filtre

en: filter criteria
tr: filtre ölçütü

en: Filter criterion
tr: Filtre ölçütü

en: filter criterion
tr: filtre ölçütü

en: no results behavior
tr: sonuç yok

en: All nodes where a certain user has a revision
tr: Belli bir kullanıcının değişiklik yaptığı tüm düğümler

en: Display the content with standard node view.
tr: İçeriği standart düğüm görüntülemesiyle göster.

en: Content ID from URL
tr: URL'den oluşturulmuş içerik ID

en: Change settings for this format
tr: Bu biçim için ayarları değiştir

en: Hide attachments in summary
tr: Özet bölümünde ekleri gizle

en: All status
tr: Tüm durumlar

en: The view has been reverted.
tr: Görünüm geri alındı.

en: Create a page
tr: Sayfa oluştur

en: Create a menu link
tr: Menü bağlantısı oluştur

en: Create a block
tr: Blok oluştur

en: Hide view
tr: Gösterimi gizle

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: Edit Resources
tr: Kaynakları Düzenle

en: endpoint
tr: uç nokta

en: endpoints
tr: uç noktalar

en: Endpoints
tr: Uçlar

en: Already logged in as @user.
tr: Zaten @user olarak giriş yaptınız.

en: Date field values
tr: Tarih alanı değerleri

en: The date value.
tr: Tarih değeri.

en: Filter by @title:
tr: @title üzerinden süz:

en: Filter by author.
tr: Yazara göre süz.

en: Filter by language.
tr: Dile göre süz.

en: Filter by the date the node was posted.
tr: Düğümün oluşturulduğu tarihe göre süz.

en: Filter by the date the node was last modified.
tr: Düğümün son değiştirildiği tarihe göre süz.

en: Display value
tr: Değer göster

en: Indexed value
tr: Dizinlenen değer

en: Search Toolkit
tr: Arama Araç Takımı

en: Localization update
tr: Yerelleştirme güncellemesi (Localization update)

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
tr: Çevirilerin otomatik indirme ve güncellemelerini sağlar.

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: menu items
tr: menü öğeleri

en: There are no @titles to display.
tr: Gösterilecek @titles yok.

en: Field: @widget_label (@field_name)
tr: Alan: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
tr: Düğüm formu başlık alanı

en: The node title form.
tr: Formun düğüm başlığı.

en: Entire view
tr: Tüm görünüm

en: Facet name
tr: Facet adı

en: Contact category
tr: İletişim kategorisi

en: Field instance
tr: Alan örneği

en: Edit meta tags
tr: Üstveri (metatag) düzenle

en: Administer Quicktabs
tr: Quicktabs'ı yönet

en: Path module form elements
tr: Yol eklentisi form unsurları

en: Double quotation marks
tr: Çift tırnak işareti

en: Single quotation marks (apostrophe)
tr: Tek tırnak (kesme) işareti

en: Hyphen
tr: Tire

en: Vertical bar (pipe)
tr: Dikey çizgi

en: Left curly bracket
tr: Süslü sol parantez

en: Left square bracket
tr: Köşeli sol parantez

en: Right curly bracket
tr: Süslü sağ parantez

en: Right square bracket
tr: Köşeli sağ parantez

en: Plus sign
tr: Artı işareti

en: Equal sign
tr: Eşittir işareti

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: İnceltme (şapka) işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Number sign (pound sign, hash)
tr: Sayı işareti

en: Exclamation mark
tr: Ünlem işareti

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Question mark
tr: Soru işareti

en: Less-than sign
tr: Küçüktür işareti

en: Greater-than sign
tr: Büyüktür işareti

en: Calculate a value
tr: Bir değer hesapla

en: Input value 1
tr: Girdi değeri 1

en: The first input value for the calculation.
tr: Hesaplama için ilk girdi değeri

en: The calculation operator.
tr: Hesaplama işleci.

en: Input value 2
tr: Girdi değeri 2

en: The second input value.
tr: İkinci girdi değeri.

en: Calculation result
tr: Hesaplama sonucu

en: Add an item to a list
tr: Listeye bir öğe ekle

[ctx: data_types]
en: List
tr: Liste

en: Enforce uniqueness
tr: Benzersiz olmasını zorla

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
tr: Unsuru ancak listede henüz mevcut değilse ekle.

en: Remove an item from a list
tr: Listeden bir öğeyi kaldır

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
tr: İsteğe bağlı olarak, değişkenin ilk değerini belirt.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
tr: <strong>Seçili liste:</strong> %selector

en: List contains item
tr: Liste unsur içeriyor

en: The item to check for.
tr: Denetlenecek öğe.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
tr: Şu değişkenler PHP kodunuzda kullanılabilir durumdadır:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
tr: Seçili sayıya bir kaydırma ekleyin. Örneğin "1" bir kaydırma, onu değişkene göndermeden önce değerine 1 ekler.

[ctx: data_types]
en: list
tr: liste

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
tr: Bileşen tarafından kullanılan değişkenler. Kod içinde verilmiş yapılandırmalar için düzenlenemezler.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
tr: Virgülle ayrılmış bir dizi tamsayı. Örn. "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
tr: Virgülle ayrılmış bir dizi metin değişken değeri (token). Örn. "bir, iki, üç".

en: @entity identifiers
tr: @entity tanımlayıcıları

en: %name must be an integer value.
tr: %name bir tamsayı olmalı.

en: Each value must be an integer.
tr: Her değer bir tamsayı olmalıdır.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
tr: Her değer sadece küçükharf, sayı ve altçizgi içerebilir ve bir harfle başlamalıdır.

en: Data type: !type
tr: Veri türü: !type

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Customize field HTML
tr: Alan HTML'ini özelleştir

en: Customize label HTML
tr: HTML etiketini özelleştir

en: Customize field and label wrapper HTML
tr: Alan ve etiket kapsayıcı HTML'ini özelleştir

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
tr: Bu alan ve etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb. Alan ve etiket birlikte oluşturulmadıysa bu kullanılamaz, örneğin bir tabloyla.

en: Raw value from URL
tr: URL'den gelen ham değer

en: Apply (all displays)
tr: Uygula (tüm görünümlere)

en: Apply (this display)
tr: Uygula (bu görünüme)

en: Comments of the node
tr: Düğümdeki yorumlar

en:  new
tr:  yeni

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: No backlinks found.
tr: Link veren yok.

en: Today's popular content
tr: Bugünün gözde içeriği

en: All taxonomy terms
tr: Tüm sınıflandırma terimleri

en: Taxonomy term ID from URL
tr: URL'den oluşturulan sınıflandırma terimi ID'si

en: starts with
tr: başladığı değer

en: Minimum number of results
tr: En az sonuç sayısı

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
tr: Her satırda RSS öğesi başlığı olarak kullanılacak alan.

en: Creator field
tr: Oluşturan alanı

en: Publication date field
tr: Yayınlanma tarihi alanı

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: A random number from 0 to @max.
tr: 0 ile @max arası bir rastgele bir sayı.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
tr: Rastgele bir hash. Mümkün hash algoritmaları : @hash-algos.

en: Do not display active items
tr: Etkin öğeleri gösterme

en: Only show items in the current level of the hierarchy
tr: Sadece hiyerarşinin mevcut düzeyindeki öğeleri göster

en: Access the Rules debug log
tr: Rules hata ayıklama günlüğüne erişim

en: Missing required module %name.
tr: Gereksinilen %name eklentisi bulunamadı.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
tr: @plugin %name bulunamadı. Belki gereksindiklerinden biri eksik ya da eklentide yükseltme işlevi yazılmamış.

en: The selected data property doesn't support writing.
tr: Seçili veri özelliği yazmayı desteklemiyor

en: Invalid type specified.
tr: Geçersiz tür belirtildi.

en: Text comparison
tr: Metin karşılaştırma

en: Matching text
tr: Eşlenen metin

en: Unblock a user
tr: Bir kullanıcının engellemesini kaldır

en: Filter by tag
tr: Etikete göre süz

en: Default theme region
tr: Öntanımlı temadaki bölge

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
tr: Öntanımlı %theme temasında hata ayıklama kaydının gösterileceği bölge. Diğer temalar için, Rules bilgiyi aynı bölgede göstermeye çalışacak, bölge mevcut değilse gizleyecektir.

en: Admin theme region
tr: Yönetim temasındaki bölgesi

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
tr: %theme yönetim temasında hata ayıklama kaydının gösterileceği bölge.

en: without identifier
tr: tanımlayıcısız

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
tr: Erişim ihlali! Bu yapılandırmayı düzenlemek için yeterli izinleriniz yok.

en: Open all
tr: Tümünü aç

en: -Close all-
tr: -Tümünü kapat-

en: -Open all-
tr: -Tümünü aç-

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: edit configuration
tr: yapılandırmayı düzenle

en: Rules debug information: !log
tr: Rules hata ayıklama bilgisi: !log

en: Missing configuration for parameter %name.
tr: %name parametresi için yapılandırma yok.

en: The component %config does not exist.
tr: %config bileşeni yok.

en: Logging of Rules evaluation errors
tr: Rules değerlendirme hatalarının günlük kayıtları

en: Log all warnings and errors
tr: Tüm uyarı ve hataları kaydet

en: Log errors only
tr: Sadece hataları kaydet

en: Evaluations errors are logged to the system log.
tr: Değerlendirme hataları sistem günlüğüne kaydedildi.

en: Log debug information to the system log
tr: Hata ayıklama bilgisini sistem günlüğüne kaydet

en: Show debug information
tr: Hata ayıklama bilgisini göster

en: In case of errors
tr: Hata durumunda

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
tr: Hata ayıklama bilgisi sadece kurallar değerlendirildiğinde ve <a href="!url">%link</a> iznine sahip kullanıcılara göründüğünde gösterilecektir..

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
tr: Eylemleri kullanan Rules bileşenlerinin çalıştırılmasını zamanla.

en: Also known as %labels.
tr: Ayrıca %labels olarak da adlandırılır.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
tr: Veritabanında tarih bir zaman damgası olarak kaydedilsin; eski verileri desteklemek için kullanılabilecek, artık vazgeçilmiş bir biçimdir.

en: Pop-up calendar
tr: Açılan takvim

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Başlangıç tarihi' gerekiyor.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Bitiş tarihi' gerekiyor.

en: The End date value.
tr: Bitiş tarihi değeri

en: Both Start and End dates
tr: Başlangıç ve Bitiş tarihlerinin her ikisi

en: Start date only
tr: Sadece başlangıç tarihi

en: End date only
tr: Sadece bitiş tarihi

en: 10 minute
tr: 10 dakika

[ctx: datetime]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: datetime]
en: Time
tr: Zaman

en: E.g., @date
tr: Örn., @date

en: Page by date
tr: Tarihe göre sayfa

en: Page using the value of a date field.
tr: Bir tarih alanı değeri kullanan sayfa

en: My Edits
tr: Düzeltilerim

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL

en: replace
tr: bul ve değiştir

en: Add and configure
tr: Ekle ve yapılandır

en: Using defaults
tr: Öntanımlıları kullanıyor

en: Standard URL processors
tr: Standart URL işleçleri

en: Rules introduction
tr: Rules'a giriş

en: Rules terminology
tr: Rules terminolojisi

en: Coding for Rules
tr: Rules için kod yazımı

en: Unknown @plugin %name.
tr: Bilinmeyen @plugin %name.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
tr: Seçili değişken değerini işleme sokan PHP kodu giein.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
tr: Hangi tür bileşen oluşturulacağını seçin. Bileşenlerin her biri <a href="@url">çevrim içi belge</a>de açıklanmıştır.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
tr: Bu görevi tanımlayan bir dize. Bu görev, bu bileşen için aynı tanımlamayı kullanan diğer görevlerin yerini alacaktır.

en: Unknown event "!event_name"
tr: Bilinmeyen olay "!event_name"

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
tr: Veri seçicisi, kullanılabilen Rules verilerini derinlemesine incelemeye yardım eder. <em>Veri seçicisinde nesne (entity) alanının gözükebilmsi için 'nesnenin şu alanı' (ya da 'şu türden içerik') koşulunu kullanmanız gerekebilir.</em> Veri seçimiyle ilgili daha fazla yararlı bilgiyi <a href='@url'>çevrim içi belgelerde</a> bulabilirsiniz.

en: Added event %event.
tr: %event olayı eklendi.

en: Are you sure you want to remove the event?
tr: Olayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: You are about to remove the event %event.
tr: %event olayını silmek üzeresiniz.

en: Event %event has been removed.
tr: %event olayı silindi.

en: Administer files
tr: Dosyaları yönet

en: Nodes represent the main site content items.
tr: Düğümler sitenin ana içerik ögelerini temsil eder.

en: Uploaded file.
tr: Yüklenmiş dosya.

en: Remark or note that refers to a node.
tr: Bir düğüme gönderme yapan açıklama ya da not.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri içeriği sınıflandırmak için kullanılır.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
tr: Sözlükler, içeriği sınıflandırmakta kullanılan, ilişkili sınıflandırma terimleri içerir.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
tr: İlerleme simgesi yüklemenin durumunu göstermez ama daha az yer kaplar. İlerleme çubuğu ise büyük boyutlu dosyaların yüklenmesini izlemek için kullanılır.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
tr: Tek bir varlığı belirli bir gösterim kipinde oluşturur (örn. özet).

en: View: @view - Display: @display
tr: Görünüm (View): @view - Görüntüleme (Display): @display

en: Overview of fields used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan alanlara genel bakış.

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: administer panelizer
tr: Panelleyiciyi yönet

en: Panelizer display
tr: Panelleyici görünümü

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili belirteçler.

en: The human-readable name of the view.
tr: Görünümün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The machine-readable name of the view.
tr: Görünümün bilgisayar tarafından kullanılan adı.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: The search keywords entered by the user.
tr: Kullanıcı tarafından girilen arama anahtarı sözcükler.

en: The page number of the result set.
tr: Sonuç kümesinin sayfa sayısı.

en: The number of results displayed per page.
tr: Sayfa başına gösterilecek sonuç sayısı.

en: Page total
tr: Toplam sayfası

en: Start count
tr: Başlama sayısı

en: The number of the first item on the page.
tr: Sayfadaki ilk öğenin numarası.

en: End count
tr: Bitiş sayısı

en: The number of the last item on the page.
tr: Sayfadaki son öğenin numarası.

en: Mapped value
tr: Eşlenen değer

en: The mapped value of the active item.
tr: Etkin öğenin eşleştirilen değeri.

en: Facet label
tr: Facet etiketi

en: Administer Facets
tr: Facets yönetimi

en: Edit panelizer settings
tr: Panelleme ayarlarını düzenle

en: Edit panelizer contexts
tr: Panelleme bağlamlarını düzenle

en: Edit panelizer layout
tr: Panelleme yerleşimini düzenle

en: Edit panelizer content
tr: Panelleme içeriğini düzenle

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
tr: Bu alan için HTML kodu kullanabilirsiniz. Desteklenen yer tutucular şunlardır:

en: Result summary
tr: Sonuç özeti

en: Shows result summary, for example the items per page.
tr: Sonuç özetini, örneğin her sayfadaki başlık sayısını, gösterir.

en: Administer Panels styles
tr: Panels stillerini yönet

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
tr: Performansı arttırmak için, tarih nesneleri tarih alanları gösterilirken değil de yüklenirken oluşturulup önbelleklenebilir.

en: Maximum dates per field
tr: Bir alandaki en çok tarih sayısı

en: The number of cache values must be a number.
tr: Önbellek değerleri bir sayı olmalıdır.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
tr: Önbellek değerindeki sayı 0 ya da üstü olmalıdır.

en: Settings for modules the use the Date API.
tr: Date API kullanan eklentiler için ayarlar.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
tr: Bunun bir performans yükü yaratacağına ve bu yüzden önerilmediğine dikkat edin.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
tr: Düzenlenmiş çeviriler korunur, sadece önceden içe alınmış olanların üzerine yazılır ve yeni çeviriler eklenir.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
tr: Mevcut çeviriler korunur, sadece yeni çeviriler eklenir.

en: (translation source: !server)
tr: (çeviri kaynağı: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
tr: @language: <em>Kurulu çeviri yok</em>

en: Recommended version: @version (!date)
tr: Önerilen sürüm: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
tr: Kurulmamış çeviri mevcut

en: No available translations found
tr: Kullanılabilecek çeviri bulunamadı

en: Importing: %name.
tr: Alınıyor: %name.

en: Imported: %name.
tr: İçeri alındı: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
tr: %language çeviri dizelerinden eklenen: !add, güncellenen: !update, silinen: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
tr[0]: @count proje güncellendi: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
tr[0]: Bir çeviri dizesi izin verilmeyen HTML içerdiği için atlandı. Ayrıntılar için !log_messages bakın.
    @count çeviri dizesi izin verilmeyen HTML içerdiği için atlandı. Ayrıntılar için !log_messages bakın.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
tr[0]: @count proje çevirisi içeri alınmadı: @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
tr: İndirme sırasında bir hata oluştu: %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
tr: İndirme sırasında bir hata oluştu: HTTP durum kodu %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
tr: %download_link dosyası %tmpfile olarak kaydedilemedi.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
tr: İzin verilmeyen HTML bulundu. Dize içeri alınmadı: %string

en: User Edit Template
tr: Kullanıcı Düzenleme Şablonu

en: User edit template
tr: Kullanıcı düzenleme şablonu

en: Is this the front page.
tr: Bu ana sayfadır.

en: Entity extra field
tr: Nesne (entity) ekstra alanı

en: A user edit form.
tr: Bir kullanıcı düzenleme formu.

en: Enter the name or UID of a node
tr: Düğümün adını ya da UID'sini girin

en: '%name' [user id %uid]
tr: '%name' [kullanıcı ID %uid]

en: Limit rows
tr: Satırları sınırla

en: Select rows
tr: Satırları seç

en: to:
tr: kime:

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
tr: Gösterimler (Views) API'siyle gömülebilecek bir görünüm sağlayın.

en: Display the user with standard user view.
tr: Kullanıcıyı standart kullanıcı görünümünde göster.

en: Contextual Links
tr: Contextual Links (Bağlamsal Bağlantılar)

en: Use Rules component %component
tr: Rules %component bileşeni kullan

en: Install the <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto module</a> in order to get a configurable URL path cleaning method.
tr: Ayarlanabilir bir URL yolu temizleme yöntemi edinmek için <a href="http://drupal.org/project/pathauto">Pathauto eklentisi</a>ni kurun.

en: URL path cleaning method
tr: URL yolunu temizleme yöntemi

en: Choose the path cleaning method to be applied when generating URL path aliases.
tr: URL yolu takma adları oluşturulurken uygulanacak adres temizleme yöntemini seçin.

en: Integrity
tr: Bütünlük

en: Rules checks the integrity of your configurations to discover and exclude broken configurations from evaluation.
tr: Rules, bozuk olanları işleme sokmamak için, yapılandırmanızın bütünlüğünü denetler.

en: Recheck integrity
tr: Bütünlüğü yeniden denetle

en: Rules caches information about available actions, conditions and data types. Additionally all components and reaction rules are cached for efficient evaluation.
tr: Rules, kullanılan eylemler, koşullar ve veri türleri hakkındaki bilgiyi önbellekler. Ayrıca, etkin değerlendirme için bütün bileşenler ve eylem kuralları da önbelleklenir.

en: Rebuild Rules' cache
tr: Rules önbelleğini yenile

en: The @plugin <a href="!uri">%label (%name)</a> fails the integrity check and cannot be executed.
tr: <a href="!uri">%label (%name)</a> @plugin bütünlük denetimini geçemedi ve çalıştırılamaz.

en: Integrity of %count configurations checked in %duration seconds. %count_failed broken configurations found.
tr: %count yapılandırmanın bütünlüğü %duration saniyede denetlendi. %count_failed bozuk yapılandırma bulundu.

en: Rules cache rebuilt in %duration seconds.
tr: Rules önbelleği %duration saniyede yenilendi.

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
tr: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Değer @delta

en: Translate a text
tr: Bir metin çevir

en: The text to translate.
tr: Çevrilecek metin

en: The language to translate the text into.
tr: Metnin çevrileceği dil.

en: The translated text
tr: Çevrilmiş metin

en: Select a translated value
tr: Bir çevrilmiş değer seçin

en: Select a translated value, e.g. a translatable field. If the selected data is not translatable, the language neutral value will be selected.
tr: Bir çevrilmiş değer, örneğin çevrilebilir bir alan seçin. Eğer seçilen veri çevrilebilir değilse, dilden bağımsız değer seçilecektir.

en: The language to translate the value into.
tr: Değerin çevrileceği dil.

en: The translated value
tr: Çevrilmiş değer

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the configured language.
tr: Çeviriler %translate sekmesinde verilebilir. Değişkenin değeri ayarlı dile çevrilir.

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the current interface language.
tr: Çeviriler %translate sekmesinde verilebilir. Değişkenin değeri o anki arayüz diline çevrilir.

en: Rules translation
tr: Rules çevirisi

en: Allows translating rules.
tr: Kuralların çevrilmesini sağlar.

en: condition
tr: koşul

en: Specify an identifier of a @entity.
tr: Bir @entity için tanımlayıcı belirtin.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
tr: @entity nesneleri için virgülle ayrılmış bir tanımlayıcılar listesi belirtin.

en: Node panelizer
tr: Düğüm panelleyici

en: Term panelizer
tr: Terim panelleyici

en: User panelizer
tr: Kullanıcı panelleyicisi

en: Add the action links (local tasks) as content.
tr: Eylem bağlantılarını (yerel görevleri) içerik olarak ekle.

en: Please choose a year.
tr: Lütfen bir yıl seçin.

en: Please choose a month.
tr: Lütfen bir ay seçin.

en: Please choose a day.
tr: Lütfen bir gün seçin.

en: Please choose an hour.
tr: Lütfen bir saat seçin.

en: Please choose a minute.
tr: Lütfen bir dakika seçin.

en: Please choose a second.
tr: Lütfen bir saniye seçin.

en: Top (conditional)
tr: En üst (şartlı)

en: Bottom (conditional)
tr: En sona (isteğe bağlı)

en: Original @entity
tr: Özgün @entity

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: Changed date.
tr: Değiştirilmiş tarih.

en: @label (!name:language)
tr: @label (!name:dil)

en: @label:language
tr: @label:dil

en: Clean URL
tr: Temiz URL

en: List of @entities
tr: @entities listesi

en: List of @type values
tr: @type değerleri listesi

en: Cache menu in client-side browser
tr: İstemci tarafındaki tarayıcıdaki önbellek menüsü

en: !title cache cleared.
tr: !title önbelleği temizlendi.

en: CSS and JavaScript
tr: CSS ve JavaScript

en: Page and else
tr: Sayfa ve diğerleri

en: Update data
tr: Veriyi güncelle

en: Also allow !name role to !permission?
tr: Ayrıca !name rolüne !permission izni verilsin mi?

en: Enabled components
tr: Etkinleştirilmiş bileşenler

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
tr: Menü adı. Aynı menü adını taşıyan tüm bağlantılar aynı menünün öğeleridir.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
tr: Menü bağlantı ID değeri (mid) tamsayı birincil anahtarıdır.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
tr: Üst seviye bağlantı ID değeri (plid), hiyerarşide üstte yeralan bağlantının mlid değeridir; bu değer 0 ise bağlantı menüsünde en üst seviyede yer alır.

en: The Drupal path or external path this link points to.
tr: Bu bağlantının yönlendirdiği Drupal yolu ya da harici yol.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
tr: Bir Drupal yoluna denk düşen bağlantılarda (external = 0), birleşimlerde kullanılmak üzere {menu_router}.path bağlantısı.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
tr: Bağlantı için görüntülenen metin ({menu_router} içinde yeralan bir başlık geri dönüşü tarafından değiştirilebilir).

en: The name of the module that generated this link.
tr: Bu bağlantıyı oluşturan eklentinin adı.

en: A flag for whether the link should be rendered in menus. (1 = a disabled menu item that may be shown on admin screens, -1 = a menu callback, 0 = a normal, visible link)
tr: Bağlantının menülerde görüntülenme durumunu belirtir (1: yönetim sayfalarında gösterilen etkin olmayan menü öğresi; -1: menü geriçağrısı; 0: normal, görünür bağlantı)

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
tr: Bu bağlantının alt seviye bağlantıları olup (1) olmadığını (0) gösterir.

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
tr: Bu bağlantının menülerde genişletilmiş olarak görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirtir - genişletilmiş bağlantılar, seçili olup olmadıklarına bakılmadan, her zaman alt seviye bağlantılarıyla birlikte görüntülenir.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
tr: Üst seviyeye bağlı derinlik seviyesi. plid değeri 0 olan bağlantının derinliği 1 olacaktır.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
tr: Bağlantının elle kullanıcı tarafından oluşturulduğu ya da düzenlendiğini belirtir (1 = özelleştirilmiş, 0 = otomatik)

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki birinci mlid değeri. Eğer N = derinlik ise, pN, mlid'e eşit olmalıdır. Eğer derinlik > 1 ise, p(N-1), plid'e eşit olmalıdır. X > derinlik iken, tüm pX'ler sıfır değerini almalıdır. p1..p9 sütunları aynı zamanda üst seviye (parents) olarak adlandırılabilir.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 2. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 3. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 4. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 5. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 6. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 7. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 8. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 9. mlid değeri. p1'e bakın.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
tr: Bu bağlantının Drupal 5'ten sürüm yükseltme sırasında oluşturulduğunu belirtir.

en: Joined path
tr: Katılma yolu

en: Convert data type
tr: Veri türünü dönüştür

en: The data type to convert a value to.
tr: Değerin dönüştürüleceği veri türü.

en: Value to convert
tr: Dönüştürülecek değer

en: Rounding behavior
tr: Yuvarlama davranışı

en: The rounding behavior the conversion should use.
tr: Dönüşümün kullanması gereken yuvarlama davranışı.

en: Conversion result
tr: Dönüşüm sonucu

en: Always down (9.5 -> 9)
tr: Her zaman aşağı (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
tr: Yuvarlak, yarımlar yukarı (9.5 -> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
tr: Her zaman yukarı (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
tr[0]: %types türünün verisini seçin.

en: Entity Reference Source
tr: Varlık Referansı Kaynağı

en: Entity Reference list
tr: Varlık Referansı listesi

en: Convert all characters to US-ASCII
tr: Karakterlerin tümünü US-ASCII biçimine dönüştür

en: Rich snippets support
tr: Rich snippets desteği

en: The link title is limited to @maxlength characters maximum.
tr: Bağlantı başlığı azami olarak @maxlength karakterle sınırlandırılmıştır.

en: URL, absolute
tr: URL, mutlak

en: Diff settings.
tr: Diff ayarları.

en: Edit original values
tr: Orjinal değerleri düzenle

en: Domain, as link
tr: Alan, bağlantı olarak

en: Used in views
tr: Görünümlerde kullanıldı

en: Views plugins
tr: Görünümler eklentileri

en: Overview of plugins used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan eklentilere genel bakış.

en: Display "Access Denied"
tr: "Erişim Engellendi" göster

en: Display fields as RSS items.
tr: Alanları RSS öğeleri olarak göster.

en: Book root from current node
tr: Geçerli düğümden kitap kökü

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: Hide contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları gizle

en: GUID settings
tr: GUID ayarları

en: GUID field
tr: GUID alanı

en: The globally unique identifier of the RSS item.
tr: RSS öğesinin evrensel olarak tekrarsız tanımlayıcısı

en: Date Changed
tr: Değiştirilme Tarihi

en: There are no revisions
tr: Herhangi bir sürüm yok

en: Create Landing Page
tr: Açılış Sayfası Oluştur

en: Landing Page
tr: Açılış Sayfası

en: Subscribe to !feed-title
tr: !feed-title beslemesine abone olun.

en: Selector label
tr: Seçici etiketi

en: Add a meta tag by path
tr: Yola göre tanımlama etiketi (meta tag) ekle

en: Edit shared values
tr: Paylaşılan değerleri düzenle

en: Past hour
tr: Son saat

en: Past 24 hours
tr: Son 24 saat

en: Past week
tr: Geçen hafta

en: Past month
tr: Geçen ay

en: Past year
tr: Geçen yıl

en: Latest differences
tr: Son değişimler

en: Latest differences (marked down)
tr: Son değişimler (düşürülmüşler)

en: Revision comparison
tr: Revizyon karşılaştırması

en: Show <em>View changes</em> button on node edit form
tr: Düğüm düzenleme formunda <em>Değişiklikleri gör</em> düğmesini göster

en: Show latest difference
tr: Son değişikliği göster

en: @count characters
tr: @count karakter

en: Icon menu
tr: İkon menüsü

en: Search bar
tr: Arama çubuğu

en: User counts
tr: Kullanıcı sayıları

en: Account links
tr: Hesap bağlantıları

en: System tweaks
tr: Sistem ince ayarları

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
tr: Eğer !href adresinden gelişmiş yardım eklentisini kurarsanız, Views daha fazla ve iyi yardım sunacaktır. <a href="@hide">Bu iletiyi Views ayarları sayfasından devre dışı bırakabilirsiniz.</a>

en: Tokens related to %label Rules variables.
tr: %label Rules değişkenleriyle ilgili değerler (tokens).

en: @amount minutes
tr: @amount dakika

en: @amount hours
tr: @amount saat

en: @amount days
tr: @amount gün

en: Comment Reply Form
tr: Yorum Yanıtlama Formu

en: A form to add a new comment reply.
tr: Yeni bir yorum yanıtı eklemek için form.

en: Node form languages
tr: Düğüm formu dilleri

en: The language selection form.
tr: Dil seçim formu.

en: Bulk revert
tr: Toplu geri alma

en: Entity is of bundle
tr: Nesne kümeye (bundle) ait

en: The type of the checked entity.
tr: Denetlenen nesnenin türü.

en: The condition is met if the entity is of one of the selected bundles.
tr: Eğer nesne seçili kümelerden (bundle) birine aitse koşul doğrulanmış olur.

en: User has field access
tr: Kullanıcının alan erişimi var

en: Access operation
tr: Erişim işlemi

en: Specifies the user account for which to check access. If left empty, the currently logged in user will be used.
tr: Erişimi denetlenecek kullanıcı hesabını belirtir. Boş bırakılırsa, o anki giriş yapmış kullanıcı kullamılır.

en: Hide menu tab
tr: Menü sekmesini gizle

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
tr: Bağlamsal bağlantılarda sadece menü öğesi göster. Menü sekmesi gözükmeyecek.

en: Configurable metatags.
tr: Yapılandırılabilir meta etiketleri.

en: Provides meta tags for views.
tr: Gösterimler (Views) için üstveri etiketleri (meta tag) sağlar.

en: Add a Metatag default
tr: Bir Metatag varsayılanı ekle
