Web Experience - en to pt translation catalogue (74 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Reset
pt: Redefinir

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Path
pt: Caminho

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Theme
pt: Tema

en: Configure
pt: Configurar

en: term
pt: termo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Published
pt: Publicado

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: System
pt: Sistema

en: Desc
pt: Decrescente

en: Template
pt: Modelo

en: Defaults
pt: Padrões

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: author
pt: autor

en: Revert
pt: Reverter

en: Translations
pt: Traduções

en: Apply
pt: Aplicar

en: Every
pt: A cada

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: User Roles
pt: Papéis de Usuário

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Promote to front page
pt: Promover para a página inicial

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Admin
pt: Administrar

en: Link title
pt: Título do link

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: - All -
pt: - Todos -

en: Demote from front page
pt: Retirar da página inicial

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Stick
pt: Destacado

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Class registry
pt: Registro de classe

en: Asc
pt: Ascendente

en: Flush caches
pt: Limpar caches

en: Unstick
pt: Remover do destaque do topo

en: !title cache cleared.
pt: Cache de !title foram limpos.

en: CSS and JavaScript
pt: CSS e JavaScript

en: Update data
pt: Atualizar dados

en: Update node alias
pt: Atualizar apelido do node

en: Set moderation state
pt: Selecione o estado de moderação

en: This is the pane library for the site. See all of the panes you can add to your pages.
pt: Esta é a biblioteca do painel para o local. Veja todos os painéis que você pode adicionar à sua página.

en: This is list of the panes that are generally available on the site.
pt: Esta é a lista dos painéis que estão geralmente disponíveis no site.

en: This is a list of the pages that are available
pt: Esta é uma lista das páginas que estão disponíveis

en: Change value
pt: Mudar valor

en: Change author
pt: Mudar autor
