Web Experience - en to fr translation catalogue (69 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Development
fr: Développement

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Category
fr: Catégorie

en: Flush Cache
fr: Vider le Cache

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Path
fr: Chemin

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Theme
fr: Thème

en: Configure
fr: Configurer

en: term
fr: terme

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Published
fr: Publié

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: System
fr: Système

en: Template
fr: Gabarit

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: author
fr: auteur

en: Revert
fr: Rétablir

en: Translations
fr: Traductions

en: Apply
fr: Appliquer

en: Every
fr: Tous

en: Permalink
fr: Permalien

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: User Roles
fr: rôles utilisateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Promote to front page
fr: Placer en page d'accueil

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Theme registry
fr: Registre du thème

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: - All -
fr: - Tout -

en: Demote from front page
fr: Retirer de la page d'accueil

en: revision user
fr: utilisateur de la version

en: Stick
fr: Épingler

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Class registry
fr: Registre des classes

en: Flush caches
fr: Purger les caches

en: Unstick
fr: Désépingler

en: !title cache cleared.
fr: Cache "!title" vidé.

en: CSS and JavaScript
fr: CSS et JavaScript

en: Page and else
fr: Page et autres

en: Update data
fr: Mettre à jour les données

en: Enable?
fr: Activer ?

en: Update node alias
fr: Mettre à jour l'alias du nœud

en: Set moderation state
fr: Définir l'état de modération

en: Change value
fr: Modifier la valeur

en: Change author
fr: Modifier l'auteur
