Web Experience - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Remove
fr: Retirer

en: More
fr: Plus

en: new
fr: nouveau

en: updated
fr: mis à jour

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Weight
fr: Poids

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: search
fr: rechercher

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: Upload
fr: Transférer

en: Error
fr: Erreur

en: Block
fr: Bloc

en: Footer
fr: Pied de page

en: Warning
fr: Avertissement

en: next
fr: suivant

en: 1 vote | @count votes
fr[0]: @count vote
fr[1]: @count votes

en: English
fr: Anglais

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: first
fr: premier

en: previous
fr: précédent

en: last
fr: dernier

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Overrides
fr: Supplante

en: More information
fr: Plus d'information

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Featured
fr: Recommandés

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce thème requiert la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version de PHP.

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Status message
fr: Message d'état

en: Customization
fr: Personnalisation

en: Files must be less than !size.
fr: Les fichiers doivent peser moins de !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fr: Extensions autorisées : !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fr: Les images doivent faire exactement !size pixels.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fr: Les images doivent faire entre !min et !max pixels.

en: Images must be larger than !min pixels.
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à !min pixels.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fr: Les images doivent être plus petites que !max pixels.

en: More information about text formats
fr: Plus d'information sur les formats de texte

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fr: Cette version n'est pas compatible avec Drupal !core_version et devrait être remplacée.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

[ctx: date_nav]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: date_nav]
en: Next
fr: Suiv.

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: !start-date to !end-date
fr: !start-date - !end-date

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Informative message
fr: Message informatif

en: Opens in new window
fr: S'ouvre dans une nouvelle fenêtre
