Web Experience - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: yes
fr: oui

en: Size
fr: Taille

en: no
fr: non

en: Custom
fr: Personnalisé

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Loop
fr: Boucle

en: Class
fr: Classe

en: Empty
fr: Vide

en: Caption
fr: Légende

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Poster
fr: Recruteur

en: Autoplay: %autoplay
fr: Lecture automatique : %autoplay

en: Loop: %loop
fr: Boucler : %loop

en: Muted: %muted
fr: Couper le son : %muted

en: Display of multiple files
fr: Affichage de plusieurs fichiers

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
fr: Le texte du titre est utilisé comme une infobulle lorsqu'un utilisateur survole l'image avec sa souris. Ajouter un texte du titre facilite la compréhension du contexte d'une image et améliore l'usage.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.
