Web Experience - en to it translation catalogue (13 entries)

en: yes
it: sì

en: Size
it: Dimensione

en: Custom
it: Personalizzato

en: File name
it: Nome del file

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Loop
it: Iterazione

en: Empty
it: Vuoto

en: Caption
it: Didascalia

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: pixels
it: pixel

en: Poster
it: Autore

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
it: Il testo alternativo è usato dagli screen readers, dai motori di ricerca e quando l'immagine non può essere caricata, Aggiungendo il testo alternativo migliorerai l'accesibilità e l'ottimizzazione sui motori di ricerca.
