White label entity type (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (12 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Weight
uk: Вага

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: User
uk: Користувач

en: Creation date
uk: Дата створення

en: Other
uk: Інше

en: Date created
uk: Дата створення

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Full page
uk: На всю сторінку

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying @whiles at <em>@path</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as @while type or language or user access to provide different views of @whiles. If no variant is selected, the default Drupal @while view will be used. This page only affects @whiles viewed as pages, it will not affect @whiles viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a while to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at @path.
uk: Якщо увімкнено, це перевизначить базову поведінку Друпалу для відображення @whiles за адресою <em>@path</em>. Якщо додавати варіанти, необхідно використовувати критерії вибору, як-от тип @whiles, мова або доступ користувача, в залежності від яких пропонуватимуться різні режими показу @whiles. Якщо жодного варіанту не обрано, буде використовуватись базовий друпалівський показ @whiles. Ця сторінка лише впливає на показ @whiles у вигляді сторінок, вона не впливає на їх показ у списках та решти місць. Також зверніть увагу, що при застосування модуля Автосинонім, синоніми можуть розмістити матеріал за іншою адресою, але для Друпала вони все одно знаходитимуться за адресою @path.
