Wildfire Email Marketing Platform (7.x-2.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Email settings
fr: Paramètres des courriels

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Test
fr: Tester

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: settings
fr: paramètres

en: Field
fr: Champ

en: (none)
fr: (aucun)

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse de courriel valide.

en: Active
fr: Actif

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: 1 minute | @count minutes
fr[0]: @count minute
fr[1]: @count minutes

en: Never
fr: Jamais

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Count
fr: Décompte

en: Line
fr: Ligne

en: Send
fr: Envoyer

en: Jobs
fr: Travaux

en: Clicks
fr: Clics

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Order
fr: Ordre

en: Template
fr: Gabarit

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Pending
fr: En attente

en: Change
fr: Modifier

en: Result
fr: Résultat

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Lists
fr: Listes

en: Changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Templates
fr: Modèles

en: cancel
fr: annuler

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Complete
fr: Terminé

en: Reason
fr: Raison

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: List name
fr: Afficher nom

en: 1 second | @count seconds
fr[0]: @count seconde
fr[1]: @count secondes

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Addresses
fr: Adresses

en: Cancelled
fr: Annulé

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: import
fr: importer

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Reports
fr: Rapports

en: 1 entry | @count entries
fr[0]: 1 message
fr[1]: @count messages

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Unsubscribed
fr: Désinscrit

en: and
fr: et

en: Started
fr: Démarré

en: Signup settings
fr: Configuration des Inscriptions

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: export
fr: exporter

en: Repeater
fr: Répéteur

en: User email
fr: Courriel de l'utilisateur

en: Config
fr: Configuration

en: The user id.
fr: L'identifiant (ID) de l'utilisateur.

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Lock
fr: Verrouiller

en: log in
fr: connexion

en: Template settings
fr: Paramètres du gabarit

en: Progress
fr: Progression

en: From email
fr: Courriel de l'expéditeur

en: Opens
fr: Ouverts

en: unlock
fr: déverrouiller

en: Clicked
fr: Cliqué

en: Please confirm
fr: Veuillez confirmer

en: System Name
fr: Nom système

en: Not tracked
fr: Non suivi

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.
