Dimpact WIM (7.x-2.14) - en to ro translation catalogue (155 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfața utilizatorului

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Next
ro: Următor

en: Pages
ro: Pagini

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Email address
ro: Adresă email

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: Log
ro: Jurnal

en: more
ro: mai multe

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: view
ro: afișează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fișier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Depth
ro: Adâncime

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Attachment
ro: Anexă

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Created
ro: Creat

en: term
ro: termen

en: Question
ro: Întrebare

en: Answer
ro: Răspuns

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Footer
ro: Subsol

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Location
ro: Locaţia

en: Conditions
ro: Condiții

en: Items
ro: Articole

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Prev
ro: Înapoi

en: System
ro: Sistem

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Other
ro: Altele

en: Navigation
ro: Navigator

en: Role
ro: Rol

en: Filters
ro: Filtre

en: Close
ro: Închideți

en: Defaults
ro: Implicite

en: Street
ro: Strada

en: City
ro: Oraş/Sector

en: The field %field is required.
ro: Câmpul %field este obligatoriu.

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Share
ro: Împărtășiți

en: Key
ro: Cheie

en: Clear
ro: Elimină

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: Source
ro: Sursă

en: Deleted
ro: Şters

en: Lists
ro: Liste

en: Short
ro: Scurt

en: author
ro: autor

en: Path alias
ro: Alias cale

en: Autocomplete taxonomy
ro: Auto-completează taxonomie

en: Product
ro: Produs

en: New
ro: Nou

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Tabs
ro: Taburi

en: Apply
ro: Aplică

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: Hide
ro: Ascunde

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Package
ro: Pachet

en: Sort
ro: Sortare

en: Offset
ro: Decalaj

en: Data
ro: Dată

en: Any
ro: Orice

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Additional information
ro: Informaţii suplimentare

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Acronym
ro: Acronim

en: Mime type
ro: Tipul MIME

en: Relations
ro: Relaţii

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: - Choose an operation -
ro: Alegeți operațiunea

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Link path
ro: Cale legătută

en: Select terms
ro: Selectaţi termeni

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Search result
ro: Rezultat căutare

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Learn more
ro: Află mai multe

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: User who uploaded
ro: Utilizatorul care a încărcat
