Dimpact WIM (7.x-2.18) - en to cy translation catalogue (114 entries)

en: Forms
cy: Ffurflenni

en: Home
cy: Hafan

en: User interface
cy: Rhyngwyneb defnyddwyr

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Next
cy: Nesaf

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Read more
cy: Darllen mwy

en: more
cy: mwy

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: view
cy: gweld

en: Overview
cy: Arolwg

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Depth
cy: Dyfnder

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: Default
cy: Diofyn

en: Path
cy: Llwybr

en: Menu
cy: Dewislen

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Attachment
cy: Atodiad

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Question
cy: Cwestiwn

en: All
cy: I gyd

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Site name
cy: Enw'r safle

en: Footer
cy: Troedyn

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Location
cy: Lleoliad

en: Items
cy: Eitemau

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Prev
cy: Blaenorol

en: Phone
cy: ffôn

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: General
cy: Cyffredinol

en: Other
cy: Arall

en: Navigation
cy: Mordwyo

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Filters
cy: Hidlyddion

en: Close
cy: Yn agos

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: Location name
cy: Enw lleoliad

en: Street
cy: Stryd

en: City
cy: Tref

en: The field %field is required.
cy: Mae maes %field yn ofynnol.

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Key
cy: Allwedd

en: Clear
cy: Clir

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Deleted
cy: Wedi ei ddileu

en: Short
cy: Byr

en: Path alias
cy: Llwybr arallenw

en: Autocomplete taxonomy
cy: Tacsonomeg wedi ei gwblhau yn awtomatig

en: You are here
cy: Rydych yma

en: Webform
cy: Ffurf gwe

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
cy: Creu ffurlen neu holidaur newydd sy'n gyrraedadwy i ddefnyddwyr. Mae canlyniadau ac ystadegau cyflwyniadau yn cael eu cofnodi ac yn gyraeddadwy i ddefnyddwyr breintiedig.

en: Apply
cy: Ceisio

en: Block description
cy: Disgrifiad bloc

en: Publish
cy: Cyhoeddi

en: Unpublish
cy: Heb ei gyhoeddi

en: Hide
cy: Cuddio

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Package
cy: Pecyn

en: Offset
cy: Ongli

en: Additional information
cy: Gwybodaeth ychwanegol

en: Error message
cy: Neges wall

en: Mime type
cy: Math o feim

en: Warning message
cy: Neges rybudd

en: Upload date
cy: Dyddiad llwytho i fyny

en: Link title
cy: Pennwad dolen

en: Abbreviation
cy: Talfyriad

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Search form
cy: Ffurf chwiliad

en: Page top
cy: Brig y dudalen

en: Page bottom
cy: Gwaelod y dudalen

en: Status message
cy: Neges statws
