Dimpact WIM (7.x-2.22) - en to ar translation catalogue (153 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: administrator
ar: مدير

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Log
ar: السجل

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Depth
ar: العمق

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Icon
ar: أيقونة

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Menu
ar: القائمة

en: Updated
ar: التحديث

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: term
ar: مصطلح

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Footer
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Location
ar: الموضع

en: Conditions
ar: الشروط

en: Items
ar: أخبار

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Prev
ar: السابق

en: System
ar: النظام

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: General
ar: عام

en: Other
ar: آخر

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Role
ar: الدور

en: Filters
ar: المرشحات

en: Close
ar: إغلاق

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: The field %field is required.
ar: الحقل %field ضروري.

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Key
ar: المفتاح

en: Clear
ar: مسح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Source
ar: المصدر

en: Deleted
ar: محذوف

en: Lists
ar: قوائم

en: Short
ar: قصير

en: author
ar: مؤلف

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Product
ar: المنتج

en: Document
ar: وثيقة

en: New
ar: جديد

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: Hide
ar: إخفاء

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Additional information
ar: معلومات إضافية

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Acronym
ar: اختصار

en: Relations
ar: العلاقات

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

en: No filter
ar: بدون تصفية

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Search result
ar: نتيجة البحث

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Highlighted
ar: مبرز

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
