Dimpact WIM (7.x-2.31) - en to fr translation catalogue (232 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: administrator
fr: administrateur

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Log
fr: Journal

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Depth
fr: Profondeur

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Icon
fr: Icône

en: Listen
fr: Ecouter

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Updated
fr: Mis à jour

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: File attachment
fr: Fichier attaché

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Filter by date
fr: Filtrer par date

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: term
fr: terme

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: General information
fr: Information générale

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Site name
fr: Nom du site

en: Footer
fr: Pied de page

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Items
fr: Éléments

en: 1 day
fr: 1 jour

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Prev
fr: Préc.

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: System
fr: Système

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Customer id
fr: Identifiant (ID) du client

en: Frequency
fr: Fréquence

en: General
fr: Général

en: Other
fr: Autre

en: Role
fr: Rôle

en: Filters
fr: Filtres

en: Close
fr: Fermer

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Location name
fr: Nom de l'emplacement

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: The field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Sort by
fr: Trier par

en: Share
fr: Partager

en: Key
fr: Clef

en: Clear
fr: Vider

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Lists
fr: Listes

en: Period
fr: Point

en: Short
fr: Court

en: author
fr: auteur

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: Path alias
fr: Alias de chemin

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: Product
fr: Produit

en: Interval
fr: Intervalle

en: County
fr: Comté

en: New
fr: Nouveau

en: News
fr: Nouvelles

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Tabs
fr: Onglets

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Apply
fr: Appliquer

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Advertising
fr: Publicité

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: More information
fr: Plus d'information

en: Intro text
fr: Texte d'introduction

en: Request
fr: Requête

en: Hide
fr: Masquer

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Used
fr: Utilisé

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: Package
fr: Paquet

en: Sort
fr: Trier

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Offset
fr: Décalage

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: Person
fr: Personne

en: Data
fr: Données

en: Any
fr: Tout

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Additional information
fr: Informations complémentaires

en: Filter type
fr: Type de filtre

en: Customer ID
fr: Identifiant (ID) du client

en: Reminder email
fr: Courriel de rappel

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fr: Pour des raisons de sécurité, votre fichier a été renommé en %filename.

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Parent id
fr: ID du parent

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Light
fr: Léger

en: Start import
fr: Commencer l'import

en: Importing...
fr: Importation...

en: Locations
fr: Emplacements

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Primary
fr: Primaire

en: Add tab
fr: Ajouter un onglet

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Filter by type
fr: Filtrer par type

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Secondary
fr: Secondaire

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: No results
fr: Aucun résultat

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Excluded paths
fr: Chemins exclus

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Binary Data
fr: Donnée binaire

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Latest News
fr: Dernières Nouvelles

en: Movie
fr: Film

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: No filter
fr: Pas de filtre

en: Reminder
fr: Rappel

en: Status message
fr: Message d'état

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Basic page
fr: Page de base

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Delete list
fr: Supprimer la liste

en: Dots
fr: Points

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Share this on Twitter
fr: Partager sur Twitter

en: Dark
fr: Sombre

en: Master
fr: Principal

en: Search Toolkit
fr: Outils de recherche

en: Type: !type
fr: Type : !type

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Select the view mode
fr: Sélectionner le mode d'affichage

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: FAQ category
fr: Catégorie de la FAQ

en: Privacy settings
fr: Paramètres de confidentialité

en: Import files
fr: Importer des fichiers

en: Authority
fr: Autorité

en: View node
fr: Voir le nœud

en: Informative message
fr: Message informatif

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Change value
fr: Modifier la valeur

en: Change author
fr: Modifier l'auteur

en: Slick library
fr: Bibliothèque Slick

en: Slick carousel
fr: Carrousel Slick

en: Follow us
fr: Suivez nous

en: TItle
fr: Titre

en: # Items
fr: # Éléments

en: Privacy policy
fr: Politique de confidentialité
