Dimpact WIM (7.x-2.38) - en to it translation catalogue (185 entries)

en: Forms
it: Form

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Seguente

en: Pages
it: Pagine

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: administrator
it: amministratore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Overview
it: Panoramica

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Depth
it: Profondità

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Icon
it: Icona

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Updated
it: Aggiornato

en: Attachment
it: Allegato

en: Promoted
it: Promosso

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: term
it: termine

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: General information
it: Informazioni generali

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Site name
it: Nome del sito

en: Module
it: Modulo

en: Footer
it: Piè di pagina

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Location
it: Posizione

en: Conditions
it: Condizioni

en: Items
it: Elementi

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Prev
it: Precedente

en: Introduction
it: Introduzione

en: System
it: Sistema

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: Other
it: Altro

en: Navigation
it: Navigazione

en: Role
it: Ruolo

en: Filters
it: Filtri

en: Close
it: Chiudi

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Location name
it: Nome della posizione

en: Street
it: Via

en: City
it: Città

en: The field %field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Sort by
it: Ordina per

en: Key
it: Chiave

en: Clear
it: Cancella

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: Source
it: Sorgente

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Deleted
it: Eliminato

en: Lists
it: Liste

en: Period
it: Punto

en: Short
it: Corto

en: author
it: autore

en: Import failed.
it: Importazione fallita.

en: Path alias
it: Alias di percorso

en: Autocomplete taxonomy
it: Tassonomia con autocompletamento

en: Info
it: Informazioni

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Product
it: Prodotto

en: Interval
it: Intervallo

en: County
it: Contea

en: Document
it: Documento

en: New
it: Nuovo

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Tabs
it: Schede

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Apply
it: Applica

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Hide
it: Nascondi

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Postal Code
it: Codice postale

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Package
it: Imballo

en: Sort
it: Ordinamento

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Offset
it: Scostamento

en: Results per page
it: Risultati per pagina

en: Data
it: Dati

en: Any
it: Qualunque

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
it: Per ragioni di  sicurezza il file che hai caricato è stato rinominato in %filename.

en: Acronym
it: Acronimo

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Relations
it: Relazioni

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Analytics
it: Analisi

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Light
it: Chiaro

en: Pause
it: Pausa

en: Locations
it: Posizioni

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Primary
it: Primario

en: Link title
it: Titolo del link

en: Not installed.
it: Non installato

en: Secondary
it: Secondario

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Link path
it: Percorso del link

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Movie
it: Film

en: No filter
it: Nessun filtro

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Search result
it: Risultato della ricerca

en: Basic page
it: Pagina base

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Learn more
it: Approfondisci

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Dark
it: Scuro

en: Master
it: Principale

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload
