Dimpact WIM (7.x-2.4) - en to fa translation catalogue (161 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Next
fa: بعدی

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: administrator
fa: مدیریت

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Log
fa: گزارش

en: more
fa: بیشتر

en: More
fa: بیشتر

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: view
fa: مشاهده

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Message
fa: پیغام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Depth
fa: عمق

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Top
fa: بالا

en: Icon
fa: شمایل

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Menu
fa: منو

en: Updated
fa: به‌روز

en: ID
fa: شناسه

en: Attachment
fa: پیوست

en: Promoted
fa: ارتقا یافته

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: term
fa: واژه

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Site name
fa: نام سایت

en: Footer
fa: پاورقی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Location
fa: مکان

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: Prev
fa: قبلی

en: Id
fa: شناسه

en: Introduction
fa: معرفی

en: System
fa: سیستم

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: General
fa: عمومی

en: Other
fa: ساير

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Role
fa: نقش

en: Filters
fa: فیلترها

en: Close
fa: بستن

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: City
fa: شهر

en: The field %field is required.
fa: فیلد %field اجباری است.

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Key
fa: کلید

en: Clear
fa: پاک کردن

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: Source
fa: منبع

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Lists
fa: فهرست‌ها

en: Period
fa: دوره

en: Short
fa: کوتاه

en: author
fa: نویسنده

en: Path alias
fa: نام مستعار مسیر

en: Content Bottom
fa: پایین محتوا

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار طبقه‌بندی

en: Fade
fa: محو شدن

en: Slide
fa: لغزیدن

en: Product
fa: محصول

en: You are here
fa: شما اینجا هستید

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Offset
fa: جابجایی

en: Data
fa: داده

en: Any
fa: هر

en: Additional information
fa: اطلاعات اضافی

en: Acronym
fa: سرنام

en: Relations
fa: رابطه‌ها

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Analytics
fa: تحلیل‌ها

en: Light
fa: روشن

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Primary
fa: اصلی

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Not installed.
fa: نصب نشده است

en: - Choose an operation -
fa: - یک عملیات را انتخاب کنید -

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Search result
fa: نتایج جستجو

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Actual
fa: حقیقی

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Dark
fa: تاریک

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
