Dimpact WIM (7.x-2.43) - en to nl translation catalogue (239 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Next
nl: Volgende

en: Pages
nl: Pagina's

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: administrator
nl: beheerder

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Read more
nl: Lees meer

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Overview
nl: Overzicht

en: File
nl: Bestand

en: Tag
nl: Label

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Synonyms
nl: Synoniemen

en: Depth
nl: Diepte

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: Icon
nl: Pictogram

en: Listen
nl: Beluister

en: Add
nl: Toevoegen

en: Path
nl: Pad

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Promoted
nl: Aangeraden

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Question
nl: Vraag

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: General information
nl: Algemene informatie

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Footer
nl: Voet

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Custom
nl: Aangepast

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: 1 day
nl: 1 dag

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Prev
nl: Vorige

en: Id
nl: ID

en: Introduction
nl: Inleiding

en: System
nl: Systeem

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Terms
nl: Termen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Frequency
nl: Frequentie

en: General
nl: Algemeen

en: Other
nl: Andere

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Role
nl: Rol

en: Redirect to
nl: Omleiden naar

en: Close
nl: Sluiten

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Location name
nl: Locatienaam

en: Street
nl: Straat

en: City
nl: Plaats

en: The field %field is required.
nl: Het veld %field is verplicht.

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Not used
nl: Niet gebruikt

en: Share
nl: Delen

en: Key
nl: Sleutel

en: Clear
nl: Wissen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Node title
nl: Node-titel

en: Source
nl: Bron

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Your search yielded no results
nl: De zoekopdracht heeft geen resultaten opgeleverd

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Lists
nl: Lijsten

en: Period
nl: Punt

en: Short
nl: Kort

en: author
nl: auteur

en: Import failed.
nl: Importeren mislukt.

en: Path alias
nl: Pad-alias

en: Content Bottom
nl: Onder inhoud

en: Autocomplete taxonomy
nl: Taxonomie automatisch aanvullen

en: Fade
nl: Vervaag

en: Slide
nl: Schuiven

en: County
nl: Gebied

en: New
nl: Nieuwe

en: News
nl: Nieuws

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: You are here
nl: U bent hier

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Webform
nl: Formulier

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Show more link
nl: Meer-link weergeven

en: Add site
nl: Website toevoegen

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 2 hours
nl: 2 uur

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: Block description
nl: Blokbeschrijving

en: Advertising
nl: Adverteren

en: Title tag
nl: Titel-tag

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: More information
nl: Meer informatie

en: Intro text
nl: Introductietekst

en: Cache time
nl: Cache-tijd

en: Request
nl: Verzoek

en: Hide
nl: Verbergen

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Used
nl: Gebruikt

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Package
nl: Pakket

en: Sort
nl: Sorteren

en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Results per page
nl: Resultaten per pagina

en: Path already exists.
nl: Pad bestaat al.

en: Person
nl: Persoon

en: Data
nl: Gegevens

en: Any
nl: Elke

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Additional information
nl: Aanvullende informatie

en: Customer ID
nl: Klant-ID

en: Reminder email
nl: Herinneringse-mail

en: Error message
nl: Foutmelding

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
nl: Om veiligheidsredenen werd de naam van de upload gewijzigd in: %filename

en: Acronym
nl: Acroniem

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Mime type
nl: Mime-type

en: Relations
nl: Relaties

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Parent id
nl: Bovenliggend ID

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Light
nl: Licht

en: Pause
nl: Pauze

en: Locations
nl: Locaties

en: Upload date
nl: Uploaddatum

en: Primary
nl: Primair

en: Add tab
nl: Tabblad toevoegen

en: Tab title
nl: Tabbladtitel

en: Link title
nl: Linktitel

en: Publication date
nl: Publicatiedatum

en: Not installed.
nl: Niet geïnstalleerd.

en: Secondary
nl: Secundair

en: - Choose an operation -
nl: - Kies een bewerking -

en: Cite
nl: Citeren

en: No results
nl: Geen resultaten

en: Attention
nl: Attentie

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Link path
nl: Linkpad

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Excluded paths
nl: Uitgesloten paden

en: Search form
nl: Zoekveld

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
nl: Verdere instructies zijn verstuurd naar uw e-mailadres.

en: Add event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: Binary Data
nl: Binaire data

en: Show more
nl: Meer tonen

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Show less
nl: Minder tonen

en: Add list
nl: Mailinglist toevoegen

en: Import files.
nl: Bestanden importeren.

en: Movie
nl: Film

en: Additional Information
nl: Aanvullende informatie

en: No filter
nl: Geen filter

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
nl: <ul>
    <li>Controleer of de spelling correct is, of verwijder eventuele filters.</li>
    <li>  Verwijder eventuele aanhalingstekens: <em>"blauwe druppel"</em> zal minder resultaten opleveren dan <em>blauwe druppel</em>.</li>
    <li>U kunt termen verplichten of uitsluiten door + en - te gebruiken: <em>grote +blauwe druppel</em> vereist een match op <em>blauwe</em> en <em>grote blauwe -druppel</em> sluit resultaten met de term <em>druppel</em> uit.</li>
    </ul>

en: Reminder
nl: Herinnering

en: Status message
nl: Statusbericht

en: All pages except those listed
nl: Alle pagina's behalve de genoemde

en: Only the listed pages
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Search result
nl: Zoekresultaat

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Delete list
nl: Lijst verwijderen

en: Learn more
nl: Meer te weten komen

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Share this on Twitter
nl: Deel dit op Twitter

en: Dark
nl: Donker

en: Asc
nl: Oplopend

en: File Usage
nl: Bestandsgebruik

en: User who uploaded
nl: De gebruiker die het bestand uploadde

en: Edit list
nl: Lijst bewerken

en: Select the view mode
nl: Selecteer de weergavemodus

en: View mode: @mode
nl: Weergavemodus: @mode

en: Privacy settings
nl: Privacy-instellingen

en: Import files
nl: Bestanden importeren

en: Authority
nl: Autoriteit

en: View node
nl: Node weergeven

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Listen to this page using ReadSpeaker
nl: Beluister deze pagina met ReadSpeaker

en: Change value
nl: Waarde(n) veranderen

en: Change author
nl: Auteur wijzigen

en: User-ID
nl: Gebruiker-ID

en: More news
nl: Meer nieuws

en: Privacy policy
nl: Privacybeleid
