Dimpact WIM (7.x-2.46) - en to hi translation catalogue (149 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: administrator
hi: प्रशासक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: Depth
hi: गहराई

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add
hi: जोड़ें

en: Audio
hi: आवाज

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Menu
hi: सूची

en: Updated
hi: अद्यतित

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: ID
hi: आईडी

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Promoted
hi: प्रचारित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: term
hi: परिभाषा

en: Question
hi: सवाल

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Footer
hi: पादलेख

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Location
hi: स्थान

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Prev
hi: पिछला

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: System
hi: प्रणाली

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: General
hi: सामान्य

en: Other
hi: अन्य

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Role
hi: भूमिका

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Close
hi: बंद करे

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Source
hi: स्रोत

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Lists
hi: सूचियों

en: Short
hi: छोटा

en: author
hi: लेखक

en: Content Bottom
hi: सामग्री नीचे

en: Info
hi: जानकारी

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: New
hi: नया

en: Sticky
hi: मुख्य

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: More information
hi: अधिक जानकारी

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Additional information
hi: अतिरिक्त सूचना

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hi: सुरक्षा कारणों के लिए, अपके अपलोड का नाम %filename कर दिया गया है !

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
hi: आगे की जानकारी आपको ईमेल में भेझी जा चुकी है।

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Editorial
hi: संपादकीय
