Dimpact WIM (7.x-2.51) - en to id translation catalogue (174 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Depth
id: Kedalaman

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Updated
id: Diperbaharui

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Attachment
id: Lampiran

en: Promoted
id: Dipromosikan

en: User
id: Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Please enter a valid email address.
id: Silakan isi dengan alamat email yang sah.

en: term
id: istilah

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Site name
id: Nama situs

en: Module
id: Modul

en: Footer
id: Catatan kaki

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Conditions
id: Kondisi

en: Items
id: Item

en: Menu Parent
id: Menu Induk

en: 1 day
id: 1 hari

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Prev
id: Sebelum

en: Introduction
id: Pengenalan

en: System
id: Sistem

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: General
id: Umum

en: Other
id: Lainnya

en: Navigation
id: Navigasi

en: Role
id: Peran

en: Filters
id: Filter

en: Close
id: Tutup

en: Defaults
id: Bawaan

en: Location name
id: Nama lokasi

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: The field %field is required.
id: Data %field harus diisi.

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Key
id: Kunci

en: Clear
id: Bersihkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Node title
id: Judul node

en: Source
id: Sumber

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Deleted
id: Terhapus

en: Lists
id: Daftar

en: Period
id: Periode

en: Short
id: Singkat

en: author
id: penulis

en: Path alias
id: Alias jalur

en: Content Bottom
id: Konten bawah

en: Autocomplete taxonomy
id: Autocomplete taksonomi

en: Fade
id: Redup

en: Product
id: Produk

en: Document
id: Dokumen

en: New
id: Baru

en: News
id: Berita

en: Sticky
id: Menempel

en: You are here
id: Anda di sini

en: Tabs
id: Tab

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: 1 week
id: 1 minggu

en: More information
id: Informasi selengkapnya

en: Request
id: Permintaan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Package
id: Paket

en: Sort
id: Urutkan

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Any
id: Setiap

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Additional information
id: Informasi tambahan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
id: Untuk alasan keamanan, file yang anda unggah diganti namanya menjadi %filename.

en: Acronym
id: Akronim

en: Mime type
id: Tipe Mime

en: Relations
id: Relasi

en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Link title
id: Tautan judul

en: Secondary
id: Sekunder

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Link path
id: Jalur tautan

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Search form
id: Form pencarian

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
id: Instruksi selanjutnya sudah dikirim ke alamat email anda.

en: Binary Data
id: Data biner

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Latest News
id: Berita Terkini

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Status message
id: Pesan status

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: File Usage
id: Penggunaan berkas
