Dimpact WIM (7.x-2.55) - en to cs translation catalogue (186 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Next
cs: Další

en: Pages
cs: Stránky

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Email address
cs: E-mail

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: administrator
cs: administrátor

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Read more
cs: Číst dál

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: view
cs: zobrazit

en: Overview
cs: Přehled

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Synonyms
cs: Synonyma

en: Depth
cs: Hloubka

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Top
cs: Nahoru

en: Icon
cs: Ikona

en: Add
cs: Přidat

en: Path
cs: Cesta

en: Filename
cs: Název souboru

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Attachment
cs: Příloha

en: User
cs: Uživatel

en: Email
cs: E-mail

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Please enter a valid email address.
cs: Vložte platnou e-mailovou adresu.

en: term
cs: podmínka

en: Question
cs: Otázka

en: Answer
cs: Odpověď

en: All
cs: Vše

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Bottom
cs: Dole

en: Site name
cs: Název webu

en: Module
cs: Modul

en: Footer
cs: Patička

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Location
cs: Místo

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Items
cs: Položky

en: 1 day
cs: 1 den

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Prev
cs: Předchozí

en: Introduction
cs: Úvod

en: System
cs: Systém

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Terms
cs: Termíny

en: Desc
cs: Sestupně

en: Frequency
cs: Frekvence

en: General
cs: Obecné

en: Other
cs: Jiné

en: Navigation
cs: Navigace

en: Filters
cs: Filtry

en: Close
cs: Zavřít

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Location name
cs: Název místa

en: Street
cs: Ulice

en: City
cs: Město

en: The field %field is required.
cs: Pole %field je povinné.

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Key
cs: Klíč

en: Clear
cs: Vymazat

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Source
cs: Zdroj

en: Search results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Your search yielded no results
cs: Vyhledávání nepřineslo žádné výsledky.

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Lists
cs: Seznamy

en: Short
cs: Krátký

en: author
cs: autor

en: Import failed.
cs: Import se nezdařil.

en: Path alias
cs: Alias cesty

en: Autocomplete taxonomy
cs: Automatické dokončování taxonomie

en: Product
cs: Produkt

en: New
cs: Nové

en: Sticky
cs: Přilepení

en: You are here
cs: Jste zde

en: Tabs
cs: Záložky

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
cs: Vytvořte nový formulář nebo dotazník přístupný všem uživatelům. Odeslané formuláře a statistiky se zaznamenávají a jsou přístupné uživatelům s příslušným oprávněním.

en: Apply
cs: Použít

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Publish
cs: Zveřejnit

en: Unpublish
cs: Skrýt

en: More information
cs: Více informací

en: Hide
cs: Skrýt

en: Autoplay
cs: Přehrát automaticky

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Used
cs: Použito

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Package
cs: Balík

en: Sort
cs: Řazení

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Keyword
cs: Klíčové slovo

en: Offset
cs: Posun

en: Results per page
cs: Počet výsledků na stránku

en: Any
cs: Libovolný

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: Additional information
cs: Doplňující informace

en: Error message
cs: Chybová zpráva

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
cs: Z bezpečnostních důvodů byl nahraný soubor přejmenován na %filename.

en: Acronym
cs: Zkratka

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Relations
cs: Vztahy

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Warning message
cs: Zpráva s varováním

en: Importing...
cs: Probíhá import...

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: Primary
cs: Primární

en: Filter by type
cs: Filtr podle typu

en: Link title
cs: Název odkazu

en: Not installed.
cs: Nenainstalováno.

en: Secondary
cs: Sekundární

en: - Choose an operation -
cs: - Vybrat operaci -

en: No results
cs: Žádné výsledky

en: Abbreviation
cs: Zkratka

en: Link path
cs: Cesta odkazu

en: Select terms
cs: Vybrané termíny

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Search form
cs: Vyhledávání

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
cs: Na Váš e-mail byly odeslány další instrukce.

en: Show more
cs: Zobrazit více

en: Page bottom
cs: Dolní část stránky

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: No filter
cs: Bez filtru

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
cs: <ul>
    <li>Zkontrolujte prosím překlepy.</li>
    <li>Pro vyhledávání jednotlivých slov je třeba odstranit uvozovky okolo frází: <em>"modrá koule"</em> najde méně výsledků než <em>modrá koule</em>.</li>
    <li>Můžete přidat nebo odebrat termíny pomocí znamének + a -: <em>velká +modrá koule</em> bude vyžadovat slovo <em>modrá</em>, zatímco <em>velká modrá -koule</em> odstraní výsledky, které obsahují slovo <em>koule</em>.</li>
    </ul>

en: Status message
cs: Zpráva o stavu

en: All pages except those listed
cs: Všechny stránky kromě uvedených

en: Only the listed pages
cs: Jen uvedené stránky

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Search result
cs: Výsledek vyhledávání

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Alt
cs: Popisek (Alt)

en: Highlighted
cs: Zvýrazněno

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Asc
cs: Vzestupně

en: File Usage
cs: Použití souboru

en: Social media
cs: Sociální média

en: Master
cs: Nadřízené

en: User who uploaded
cs: Uživatel, který nahrál tento soubor

en: Privacy policy
cs: Zásady ochrany osobních údajů
