Dimpact WIM (7.x-2.57) - en to hu translation catalogue (266 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Home
hu: Címlap

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Next
hu: Következő

en: Pages
hu: Oldalak

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: administrator
hu: adminisztrátor

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Read more
hu: Tovább

en: Log
hu: Napló

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: view
hu: megtekintés

en: Overview
hu: Áttekintés

en: File
hu: Fájl

en: Tag
hu: Címke

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: Depth
hu: Mélység

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Top
hu: Teteje

en: Icon
hu: Ikon

en: Listen
hu: Meghallgatás

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Audio
hu: Hanganyag

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Menu
hu: Menü

en: Updated
hu: Frissítve

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: File attachment
hu: Csatolt fájl

en: ID
hu: Azonosító

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Filter by date
hu: Szűrés dátumra

en: Promoted
hu: Címlapon

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Please enter a valid email address.
hu: Valós e-mail címet kell megadni.

en: term
hu: kifejezés

en: FAQ
hu: GY.I.K.

en: Question
hu: Kérdés

en: Answer
hu: Válasz

en: All
hu: Mind

en: General information
hu: Általános információ

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Bottom
hu: Alja

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Module
hu: Modul

en: Footer
hu: Lábléc

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Custom
hu: Egyéni

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Published
hu: Közzétéve

en: Location
hu: Helyszín

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Items
hu: Tételek

en: Menu Parent
hu: Menü szülő

en: 1 day
hu: 1 nap

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Prev
hu: Előző

en: Id
hu: Azonosító

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: System
hu: Rendszer

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Desc
hu: Csökk

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: General
hu: Általános

en: Other
hu: Egyéb

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Role
hu: Szerepkör

en: Redirect to
hu: Átirányítás

en: Filters
hu: Szűrők

en: Close
hu: Bezár

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Location name
hu: Helyszín neve

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: The field %field is required.
hu: %field mező kitöltése kötelező.

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Share
hu: Megosztás

en: Key
hu: Kulcs

en: Clear
hu: Törlés

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Node title
hu: Tartalom címe

en: Node body
hu: Tartalom törzse

en: Source
hu: Forrás

en: Search results
hu: Találatok

en: Your search yielded no results
hu: Nincs találat.

en: Deleted
hu: Törölt

en: Lists
hu: Listák

en: Period
hu: Pont

en: Short
hu: Rövid

en: author
hu: szerző

en: Import failed.
hu: A betöltés sikertelen.

en: Path alias
hu: Útvonalálnév

en: Content Bottom
hu: Tartalom alja

en: Autocomplete taxonomy
hu: Taxonómia kifejezések automatikus kiegészítése

en: Info
hu: Infó

en: Fade
hu: Áttünés

en: Slide
hu: Csúsztatás

en: Product
hu: Termék

en: Interval
hu: Időköz

en: County
hu: Megye

en: Document
hu: Dokumentum

en: New
hu: Új

en: News
hu: Hírek

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Tabs
hu: Fülek

en: Webform
hu: Űrlap

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
hu: Új kérdőív vagy űrlap készítése a felhasználóknak. A beküldések, illetve az azokból készített statisztikák csak a jogosult felhasználók számára lesznek elérhetőek.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Show more link
hu: Több mutatása hivatkozás

en: Add site
hu: Helyszín hozzáadás

en: Collections
hu: Gyűjtemények

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 2 hours
hu: 2 óra

en: 6 hours
hu: 6 óra

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: Advertising
hu: Hírdetés

en: Title tag
hu: Cím címke

en: Publish
hu: Közzététel

en: Unpublish
hu: Elrejtés

en: 1 week
hu: 1 hét

en: More information
hu: További információ

en: Intro text
hu: Bevezető szöveg

en: Request
hu: Felkérés

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Autoplay
hu: Automatikus lejátszás

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Used
hu: Használatban

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: 12 hours
hu: 12 óra

en: Package
hu: Csomag

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Close window
hu: Ablak bezárása

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Offset
hu: Eltolás

en: Results per page
hu: Eredmények oldalanként

en: Person
hu: Személy

en: Data
hu: Adat

en: Any
hu: Bármelyik

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Additional information
hu: További tudnivaló

en: Filter type
hu: Szűrő típusa

en: Customer ID
hu: Ügyfélazonosító

en: Reminder email
hu: Emlékeztető e-mail

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hu: Biztonsági okokból a feltöltött fájl át lett nevezve. Az új név: %filename.

en: Acronym
hu: Betűszó

en: Button text
hu: Gombszöveg

en: Mime type
hu: MIME típus

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: Bottom Left
hu: Lent balra

en: Bottom Right
hu: Lent jobbra

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Analytics
hu: Elemzés

en: Parent id
hu: Szülő azonosító

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: Light
hu: Világos

en: Pause
hu: Szünet

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Add tab
hu: Fül hozzáadása

en: Tab title
hu: Fül címe

en: Link title
hu: Hivatkozás címe

en: Not installed.
hu: Nincs telepítve.

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: - Choose an operation -
hu: - Művelet kiválasztása -

en: No results
hu: Nincs eredmény

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Link path
hu: Hivatkozás útvonala

en: Select terms
hu: Kifejezések kiválasztása

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Excluded paths
hu: Kizárt útvonalak

en: Search form
hu: Keresés űrlap

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
hu: A további teendők leírása nemsokára e-mailben érkezik.

en: Add event
hu: Esemény hozzáadása

en: Binary Data
hu: Bináris adat

en: Show more
hu: Több mutatása

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Show less
hu: Kevesebb mutatása

en: Add list
hu: Lista hozzáadása

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Movie
hu: Film

en: Additional Information
hu: Kiegészítő információ

en: No filter
hu: Nincs szűrő beállítva

en: Reminder
hu: Emlékeztető

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: All pages except those listed
hu: Minden oldal, kivéve a listában szereplők

en: Only the listed pages
hu: Csak a listában szereplő oldalak

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Search result
hu: Keresés eredménye

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Actual
hu: Aktuális

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Delete list
hu: Lista törlése

en: Dots
hu: Pontok

en: Learn more
hu: További információk

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Dark
hu: Sötét

en: Asc
hu: Növ

en: File Usage
hu: Fájl használata

en: Master
hu: Mester

en: User who uploaded
hu: A felhasználó, aki feltöltötte

en: Top Bar
hu: Felső sáv

en: Weight Selector
hu: Súlyválasztó

en: View mode: @mode
hu: Megtekintési mód: @mode

en: Costs
hu: Költségek

en: FAQ category
hu: GYIK kategória

en: Privacy settings
hu: Adatvédelmi beállítások

en: Import files
hu: Fájlok importálása

en: Informative message
hu: Informatív üzenet

en: Editorial
hu: Szerkesztői

en: Change value
hu: Érték megváltoztatása

en: Change author
hu: Szerző módosítása

en: Slick carousel
hu: Slick Carousel

en: Refresh on consent
hu: Frissítés hozzájáruláskor

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: I consent
hu: Hozzájárulok
