Dimpact WIM (7.x-2.63) - en to ja translation catalogue (221 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: administrator
ja: 管理者

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Log
ja: ログ

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Support
ja: サポート

en: view
ja: ビュー

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Add
ja: 追加

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Menu
ja: メニュー

en: Updated
ja: 更新

en: Attachment
ja: 添付

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Created
ja: 作成

en: Please enter a valid email address.
ja: 正確なメールアドレスを入力して下さい。

en: term
ja: ターム

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: General information
ja: 一般情報

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Site name
ja: サイト名

en: Module
ja: モジュール

en: Allowed
ja: 許可された

en: Footer
ja: フッター

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Conditions
ja: 条件

en: Items
ja: アイテム

en: Menu Parent
ja: メニューの親

en: 1 day
ja: 1日

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Prev
ja: 前へ

en: Id
ja: ID

en: Introduction
ja: 序文

en: System
ja: システム

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Frequency
ja: 周期的

en: General
ja: 全般

en: Other
ja: その他

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Role
ja: 役割

en: Filters
ja: フィルター

en: Close
ja: 閉じる

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Location name
ja: 場所の名前

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: The field %field is required.
ja: フィールド %field は必須項目です。

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Key
ja: キー

en: Clear
ja: クリアー

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: Node body
ja: ノードの本文

en: Source
ja: ソース

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Lists
ja: リスト

en: Query
ja: クエリー

en: Period
ja: 期間

en: Short
ja: 短い

en: author
ja: 投稿者

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: Path alias
ja: パスエイリアス

en: Autocomplete taxonomy
ja: タクソノミーの自動補完

en: Fade
ja: フェード

en: Slide
ja: スライド

en: Product
ja: 商品

en: Interval
ja: 間隔

en: Document
ja: ドキュメント

en: New
ja: 新

en: Sticky
ja: 固定

en: You are here
ja: 現在地

en: Tabs
ja: タブ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Apply
ja: 適用

en: Show more link
ja: もっと見るリンクを表示

en: 6 hours
ja: 6時間

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Advertising
ja: 広告

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: 1 week
ja: 1週間

en: More information
ja: 詳細情報

en: Hide
ja: 非表示

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: 12 hours
ja: 12時間

en: Package
ja: パッケージ

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Keyword
ja: キーワード

en: Offset
ja: オフセット

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Additional information
ja: 追加インフォメーション

en: Reminder email
ja: リマインダーメール

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ja: セキュリティー上の理由から、アップロードされたファイルは %filename にリネームされました。

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Relations
ja: 関連

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Start import
ja: インポート開始

en: Importing...
ja: インポート中...

en: Locations
ja: 場所

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Add tab
ja: タブの追加

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Link path
ja: リンクパス

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ja: あなたのメールアドレスへ、パスワード初期化用のご案内を送信いたしました。

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Binary Data
ja: バイナリーデータ

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: No filter
ja: フィルター無し

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Search result
ja: 検索結果

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Get Started
ja: 使い始めましょう

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Asc
ja: 昇順

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: Master
ja: マスター

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: Exclude from search
ja: 検索から除外

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Change value
ja: 値を変更

en: Change author
ja: 投稿者を変更
