Dimpact WIM (7.x-2.66) - en to pt translation catalogue (251 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: Pages
pt: Páginas

en: Register
pt: Registro

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: administrator
pt: administrador

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Log
pt: Registro

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Support
pt: Suporte

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Teste

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Top
pt: Superior

en: Icon
pt: Ícone

en: Add
pt: Adicionar

en: Audio
pt: Áudio

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Enter Username
pt: Informe o Nome de Usuário

en: Updated
pt: Atualizado

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: File attachment
pt: Arquivo anexo

en: Attachment
pt: Anexo

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Created
pt: Criado

en: Please enter a valid email address.
pt: Favor adicionar um e-mail válido.

en: term
pt: termo

en: Question
pt: Pergunta

en: Answer
pt: Resposta

en: All
pt: Tudo

en: General information
pt: Informações Gerais

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Inferior

en: Site name
pt: Nome do site

en: Module
pt: Módulo

en: Allowed
pt: Permitido

en: Footer
pt: Rodapé

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Conditions
pt: Condições

en: Items
pt: Itens

en: Menu Parent
pt: Menu Superior

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Prev
pt: Anterior

en: Introduction
pt: Introdução

en: System
pt: Sistema

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Frequency
pt: Frequência

en: General
pt: Geral

en: Other
pt: Outros

en: Navigation
pt: Navegação

en: Role
pt: Papel

en: Filters
pt: Filtros

en: Close
pt: Fechar

en: Defaults
pt: Padrões

en: Street
pt: Logradouro

en: City
pt: Cidade

en: The field %field is required.
pt: O campo %field é necessário.

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Share
pt: Compartilhe

en: Key
pt: Chave

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: Source
pt: Fonte

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Deleted
pt: Apagado

en: Lists
pt: Listas

en: Query
pt: Consulta

en: Period
pt: Ponto

en: Short
pt: Curto

en: author
pt: autor

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: Path alias
pt: Endereço alternativo

en: Content Bottom
pt: Abaixo do conteúdo

en: Autocomplete taxonomy
pt: Autocompletar taxonomia

en: Info
pt: Informações

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Product
pt: Produto

en: Interval
pt: Intervalo

en: County
pt: Condado

en: Document
pt: Documento

en: New
pt: Novo

en: News
pt: Notícias

en: Sticky
pt: Destacado

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Tabs
pt: Abas

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Show more link
pt: Exibir link de "veja mais"

en: Collections
pt: Coleções

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: 1 week
pt: 1 semana

en: More information
pt: Mais informações

en: Intro text
pt: Texto introdutório

en: Request
pt: Requisição

en: Hide
pt: Ocultar

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Postal Code
pt: CEP

en: Used
pt: Usado

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: Package
pt: Pacote

en: Sort
pt: Ordenar

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: Person
pt: Pessoa

en: Data
pt: Dados

en: Any
pt: Qualquer

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Additional information
pt: Informações adicionais

en: Customer ID
pt: Código do Cliente

en: Reminder email
pt: Email de lembrete

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
pt: Por razões de segurança, o arquivo que você enviou foi renomeado para %filename.

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Acronym
pt: Sigla

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Relations
pt: Relações

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Parent id
pt: ID Parente

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Pause
pt: Pausa

en: Locations
pt: Localizações

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Primary
pt: Primário

en: Add tab
pt: Adicionar aba

en: Tab title
pt: Título da aba

en: Filter by type
pt: Filtrar por tipo

en: Link title
pt: Título do link

en: Not installed.
pt: Não Instalado.

en: Secondary
pt: Secundário

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Verify
pt: Verificar

en: Link path
pt: Caminho do link

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Enviamos mais instruções para o seu e-mail.

en: Add event
pt: Adicionar evento

en: Binary Data
pt: Dados Binários

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Add list
pt: Adicionar lista

en: Published status
pt: Status

en: Movie
pt: Filme

en: No filter
pt: Sem filtro

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
pt: <ul>
    <li>Confira se não há erros de ortografia, ou tente remover algum dos filtros.</li>
    <li>Remova aspas para buscar cada palavra individualmente: uma busca por <em>"gota azul"</em> vai retornar menos resultados que uma busca por <em>gota azul</em>.</li>
    <li>Você pode exigir ou exclur termos com + e -.  Uma busca por <em>grande gota +azul</em> vai exigir que a palavra busca <em>azul</em> esteja nos resultados da busca. Uma busca por <em>grande gota -azul</em> vai excluir os resultados que contenham a palavra <em>azul</em>.</li>
    </ul>

en: Reminder
pt: Lembrete

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: All pages except those listed
pt: Todas as páginas, exceto as listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Search result
pt: Resultado da busca

en: Basic page
pt: Página básica

en: Get Started
pt: Comece agora

en: Highlighted
pt: Destacado

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Only numbers are allowed.
pt: Apenas números são permitidos.

en: Share this on Twitter
pt: Compartilhar no Twitter

en: Dark
pt: Escuro

en: Asc
pt: Ascendente

en: File Usage
pt: Uso de arquivo

en: Master
pt: Principal

en: Type: !type
pt: Tipo: !type

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: Top Bar
pt: Topo de

en: Select the view mode
pt: Selecione o modo de visualização

en: View mode: @mode
pt: Modo de visualização: @mode

en: Privacy settings
pt: Configurações de privacidade

en: Import files
pt: Importar arquivos

en: Informative message
pt: Mensagem informativa

en: Change value
pt: Mudar valor

en: Change author
pt: Mudar autor

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade
