Dimpact WIM (7.x-2.71) - en to tr translation catalogue (217 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Value
tr: Değer

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: administrator
tr: yönetici

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Support
tr: Destek

en: view
tr: görüntüle

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Depth
tr: Derinlik

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Top
tr: En üst

en: Icon
tr: Simge

en: Listen
tr: Dinle

en: Add
tr: Ekle

en: Audio
tr: Ses

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Menu
tr: Menü

en: Updated
tr: Güncellenme

en: 1 hour
tr: @count saat

en: Attachment
tr: Ek

en: Promoted
tr: Tanıtılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Contact
tr: İletişim

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Created
tr: Oluşturulma

en: term
tr: terim

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: General information
tr: Genel bilgi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Site name
tr: Site adı

en: Module
tr: Modül

en: Allowed
tr: İzin verildi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Items
tr: Öğeler

en: 1 day
tr: @count gün

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Prev
tr: Önceki

en: System
tr: Sistem

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: General
tr: Genel

en: Other
tr: Diğer

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Role
tr: Rol

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Close
tr: Kapat

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Location name
tr: Konum adı

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: Şehir

en: The field %field is required.
tr: %field alanı gereklidir.

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Share
tr: Paylaş

en: Key
tr: Anahtar

en: Clear
tr: Temizle

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: Source
tr: Kaynak

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Deleted
tr: Silindi

en: Lists
tr: Listeler

en: Query
tr: Sorgu

en: Period
tr: Nokta

en: Short
tr: Kısa

en: author
tr: yazar

en: Import failed.
tr: İçeri aktarma başarısız.

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Content Bottom
tr: İçerik Altı

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: Info
tr: Bilgi

en: Fade
tr: Açılma/kararma

en: All pages
tr: Tüm sayfalar

en: Product
tr: Ürün

en: Interval
tr: Aralık

en: Document
tr: Belge

en: New
tr: Yeni

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Apply
tr: Uygula

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: 1 week
tr: @count hafta

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Intro text
tr: Giriş yazısı

en: Request
tr: İstek

en: Hide
tr: Gizle

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Used
tr: Kullanılmış

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Package
tr: Paket

en: Sort
tr: Sırala

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Data
tr: Veri

en: Any
tr: Herhangi

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Additional information
tr: Ek bilgi

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
tr: Güvenlik nedeniyle, yüklediğiniz dosyanın adı %filename olarak değiştirilmiştir.

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: Button text
tr: Buton metni

en: Mime type
tr: Mime türü

en: Relations
tr: İlişkiler

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Analytics
tr: Analitik (Analytics)

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Pause
tr: Geçici olarak durdur

en: Locations
tr: Konumlar

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Primary
tr: Birincil

en: Not installed.
tr: Kurulmadı.

en: Secondary
tr: İkincil

en: - Choose an operation -
tr: - Bir işlem seçiniz -

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Link path
tr: Bağlantı yolu

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Search form
tr: Arama formu

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
tr: Ayrıntılı yönergeler e-posta adresinize yollandı.

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Binary Data
tr: İkili Veri

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Search result
tr: Arama sonucu

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Asc
tr: Artan

en: File Usage
tr: Dosya Kullanımı

en: Master
tr: Ana (master)

en: Search Toolkit
tr: Arama Araç Takımı

en: User who uploaded
tr: Yükleyen kullanıcı

en: Cancel Test
tr: Testi İptal Et
