Wishlist Module (7.x-2.7) - en to pt translation catalogue (135 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: content
pt: conteúdo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Wishlist
pt: Lista de desejos

en: Add an item to one of your wishlist categories.
pt: Adicionar um item para uma de suas categorias de lista de presentes.

en: Edit this wishlist item
pt: Editar este item da lista de presentes

en: Get this gift
pt: Pegar este presente

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to purchase wishlist items
pt: <a href="@login">Login</a> ou <a href="@register">registre-se</a> para poder comprar um item da lista de presentes.

en: Hiding purchased item @title.  It now appears only on the users private list.
pt: Ocultando o item @title. Ele agora aparecerá apenas na lista privada do usuário

en: Public wish list item
pt: Item público da lista de presentes

en: Makes this item visible to anybody.  If you uncheck this only you will be able to view the entry and this node will be set to 'unpublished'.
pt: Tornar este item visível para todos. Se você desmarcar esta opção, somente você será capaz de visualizar este registro e o mesmo aparecerá como "não publicado".

en:  (in @currency)
pt:  (em @currency)

en: Estimated Cost
pt: Preço Estimado

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Enter the three character ISO currency code for the value in the Estimated Cost field. e.g. USD for US Dollars, THB for Thai Baht, etc
pt: Digite o código ISO de três caracteres da moeda para o valor do campo Custo estimado. Por exemplo, USD para dólares americanos, THB baht tailandês, etc

en: Primary URL
pt: URL Primária

en: Enter the URL from which the item can be purchased.  Use the form 'http://www.example.com'
pt: Insira a URL do lugar de onde o item pode ser comprado. Utilize como modelo: 'http://www.exemplo.com.br'.

en: Secondary URL
pt: URL secundária

en: Optionally enter another URL from which the item can be purchased.  Use the form 'http://www.example.com'
pt: Opcionalmente você pode inserir uma outra URL de onde o mesmo item pode ser comprado. Para este, use o mesmo exemplo: 'http://www.exemplo.com.br'.

en: Quantity Requested
pt: Quantidade Desejada

en: Enter the number of this item that you would like if one is not enough
pt: Caso você deseje mais de uma unidade deste item, insira aqui a quantidade desejada

en: Priority
pt: Prioridade

en: Rate the importance of this item to help your friends and family select a gift
pt: Avalie a importância deste item para ajudar seus amigos e família a escolher um presente

en: Please enter the quantity requested.
pt: Insira a quantidade desejada.

en: The requested quantity must be a number.
pt: A quantidade desejada deve ser um número.

en: The requested quantitiy cannot be negative.
pt: A quantidade desejada não pode ser negativa.

en: You must enter a cost for this wishlist item
pt: Você deve informar um valor para este item da lista de presentes

en: You must enter a numeric value for the cost.
pt: Você deve informar um valor numérico para o preço do item

en: Configure the wishlist module's settings.
pt: Configure o módulo de lista de presentes.

en: Wish lists
pt: Listas de presentes

en: Manage and view the wishlist purchase records for your site.
pt: Gerenciar e ver os registros de compras da lista de desejos para seu site.

en: Wishlists
pt: Listas de presente

en: More
pt: Mais

en: View all wishlists.
pt: Apresentar todas as listas de desejos.

en: not verified
pt: não verificado

en: @count new
pt: @count novos

en: This text will be displayed at the top of the wishlist item submission form.  Useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto será exibido na parte superior do formulário de envio do item na lista de desejos. Útil para ajudar ou instruir seus usuários.

en: Maximum number of names to show in Wishlists block
pt: Número máximo de nomes para apresentar no bloco Lista de Desejos

en: The maximum number of wishlists to display in the block.
pt: O número máximo de listas de desejos a exibir no bloco.

en: Show the currency field
pt: Mostrar o campo de moeda

en: By default the currency field for the price can be set by the user on each wishlist item.  If your site only needs to deal in a single currency, you can hide the field.  All entries will be saved with the default currency set below.
pt: Por padrão o campo moeda para o preço pode ser definido pelo usuário em cada item da lista de desejos. Se o seu site precisa lidar com apenas uma moeda você pode ocultar o campo. Todas as entradas serão salvas com a moeda padrão definida abaixo.

en: Default currency
pt: Moeda padrão

en: Enter the default three letter ISO currency code for new wishlist items.
pt: Entre com o código da moeda corrente ISO de três letras padrão para novos itens da lista de desejos.

en: Misc. options
pt: Opções diversas

en: Open URL links in new window
pt: Abrir links em uma nova janela

en: When checked clicking on either the primary or secondary URL fields will open a new browser window.
pt: Quando marcado, clicar em qualquer um dos campos URL primário ou secundário vai abrir uma nova janela do browser.

en: Item purchased status protection options
pt: Opções de proteção do status de item comprado

en: Hide the purchase information from anonymous users
pt: Ocultar informações de compra de usuários anônimos

en: Hide the purchase information from the user on their own wishlist by default
pt: Oculta a informação de compra do usuário na sua própria lista de desejos por padrão.

en: Select this box to hide the purchase information about an item for the owner of the wishlist.  When this is checked users will not see the purchased information on their wishlist entries by default.  They will need to explicitly choose to reveal purchased items.
pt: Selecione esta caixa para ocultar a informação de compra sobre um item do dono da lista de compras. Quando estiver marcado os usuários não poderão ver a informação de compra em sua lista de compras por padrão. Eles precisarão explicitamente escolher relevar os itens comprados.

en: Hide your (the admin) wishlist items when viewing the wishlist administration screen
pt: Esconder o administrador das listas de favoritos ao visualizar a tela de administração

en: This only applies to site administrators.  If checked, the site administrator will not see information about their own items in the wishlist administration screen
pt: Isso se aplica somente aos administradores do site. Se estiver marcado, o administrador do site não verá as informações sobre  seus próprios itens na tela de administração.

en: Days before a fully purchased item is hidden
pt: Dias antes de um item comprado por inteiro ser ocultado

en: The number of days to leave an item on a user's public wishlist after it has been fully purchased.  After this many days, the item will be moved to the user's private wishlist.  It will not be deleted.  Set to 0 to disable automatic purchased item hiding.
pt: O número de  dias  para  deixar  um item na lista de desejos do público de um usuário depois que ele foi totalmente adquirido. Após estes dias, o  item  será movido para a lista de desejos particulares do usuário. Não  será  excluído. Defina como 0 para desativar automaticamente escondendo o item  comprado

en: Number of items to display in the user's wishlist summary
pt: Número de itens para serem exibidos no sumário da lista de desejos.

en: This is the number of items to display on the wishlist summary page.  This value will be applied to both the public wishlist and the user's private wishlist.
pt: Este é o  número  de  itens a serem exibidos na página de resumo da lista de desejos. Este valor será aplicado  a  ambas  lista de desejos do público e privados do usuário.

en: Control which columns are displayed
pt: Controle quais colunas serão mostradas

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: URLs
pt: URL

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Show the following columns in the wishlist table view
pt: Mostrar as seguintes colunas na tabela de lista de desejos

en: This controls which column show up in the wishlist summary view.
pt: Isto controla qual coluna será exibida no sumário da lista de desejos.

en: Purchaser
pt: Comprador

en: On
pt: Habilitado

en: For
pt: Para

en: unknown
pt: desconhecido

en: This is a list of all purchase records for your site.  The Delete action will delete the record of the purchase, not the item itself.
pt: Esta é uma lista de todos os registros comprados para seu site. A ação apagar irá apagar o registro da compra, não propriamente o item.

en: The site is configure to not display your items on this list
pt: O site está configurado para não mostrar seus itens nesta lista

en: The administrator forced a return of @purchase_quantity of "@node_title" from @purchaser_name for @giftee_name
pt: O administrador forçou o retorno de @purchase_quantity do produto "@node_title" do comprador @purchaser_name para @giftee_name

en: You have deleted the record for a purchase of @purchase_quantity unit for <i>@node_title</i>
pt: Você excluiu o registro de uma compra de @purchase_quantity unidade para <i>@node_title</i>

en: No wishlists exist on this site
pt: Não existe nenhuma lista de presentes neste site

en: 's wishlist
pt: , lista de desejos de

en: @name's wishlist
pt: Lista de presente de @name

en: Last updated on
pt: Última atualização em

en: Requested
pt: Requisitado

en: Purchase details hidden
pt: Detalhes da compra ocultos

en: Purchased
pt: Comprado

en: Quantity<br>You<br>Purchased
pt: Quantidade que<br> Você<br>Comprou

en: Return these items
pt: Retorne estes itens

en: Return this item
pt: Retorne este item

en: Item Name
pt: Nome do item

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: All wishlists
pt: Todas as listas de compras

en: No wishlist items found.
pt: Nenhum item da lista de desejos encontrado.

en: <p>The list below shows all of the items on @giftee_name's wishlist.</p><p>Once you have decided on an item to purchase for @giftee_name, click on 'get this gift' and follow the instructions on the screen that comes up.  This will indicate that you have purchased the gift and will prevent somebody else from getting a duplicate.  Once you have clicked on 'get this gift' you still need to actually purchase the gift.  You don't do that here at this site.  You need to visit the store or website described by @giftee_name and complete your transaction there.  Please always 'get this gift' here on this website before you purchase it at the store.  Somebody else might decide to buy one too while you are out shopping.</p>
pt: <p>A lista abaixo mostra todos os itens na lista de desejos de @giftee_name.</p><p>Uma vez que você tenha escolhido um item para comprar para @giftee_name, clique em 'comprar este presente' e siga as instruções na tela que surgir. Isto indicará que você comprou o presente e evitará que alguém mais compre duplicado. Uma vez que você tenha clicado em 'comprar este presente' você ainda terá que comprar o presente de verdade. Você não fará isto aqui neste site. Você precisa visitar a loja ou site descrito por @giftee_name e compretar sua transação lá. Por favor, sempre clique em 'comprar este presente' aqui antes de comprar o presente de fato na loja, senão alguém mais pode decidir também comprar um enquanto você estiver nas comprando.

en: <p>If you change your mind about purchasing a particular gift you can put the item back on @giftee_name's wishlist.  View the item (by clicking on the 'Item Name' field) and you will be able to return the item to the list.  You need to be logged in to this web site to see the 'return' option.</p>
pt: <p>Se você mudar de idéia sobre a compra de um presente especial você pode colocar o item de volta na lista de desejos de @giftee_name. Veja o item (clicando no campo "Nome do artigo), e você será capaz de devolver o item para a lista. Você precisa estar logado neste site para ver a opção 'retornar'. </p>

en: Items which are private and not shown to others who view your wishlist
pt: Itens que são privados e não são mostrados a outros que vejam sua lista de desejos.

en: No private wishlist items found.
pt: Não foram encontrados itens privados.

en: Hidden from you
pt: Oculto para você

en: Login for information on this gift
pt: Logue para mais informações deste presente

en: Login to get this gift
pt: Logue para aceitar este presente

en: new
pt: novo

en: Anonymous user attempted to purchase item off wishlist: nid=@nid.  You can prevent this error by removing wishlist permissions from anonymous accounts on your site
pt: Usuário anônimo tentou comprar item fora lista de desejos: nid =@nid. Você pode evitar esse erro removendo permissões de lista de contas anônimas em seu site

en: Anonymous wishlist purchases are not allowed
pt: Compras lista anônimos não são permitidos

en: Purchase wishlist item - @title
pt: Comprar @title da lista de desejo

en: Quantity that you will purchase
pt: Quantidade que você irá comprar

en: Enter the quantity that you intend to purchase for @giftee_name.  You should 'purchase' items off the wishlist here before you actually buy the items from the store/website.  If you do not, you create the chance for somebody else to get these items instead.  Remember, you can always put an item you 'purchase' back on the wishlist.
pt: Insira a quantidade que você pretende comprar para @giftee_name. Você deve 'comprar' os itens aqui antes de efetivamente comprar os itens na loja. Senão haverá uma chance de alguém mais comprar os mesmos itens. Lembre-se, você sempre pode por um item que você 'comprou' de volta na lista de compras.

en: The purchase quantity must be numeric.
pt: Para comprar a quantidade deve ser numérica.

en: Your purchase quantity must be a positive number, and not zero.
pt: A quantidade deve ser um número positivo e diferente de zero.

en: Be serious.  Zero of them?
pt: Fala sério, zero deles?

en: You cannot purchase more than @items_remaining of this item
pt: Você não pode obter mais que @items_remaining deste ítem

en: @purchaser_name purchased @purchase_quantity of "@node_title" for @giftee_name
pt: @purchaser_name comprou @purchase_quantity de "@node_title" para @giftee_name

en: Your intent to buy @item_purchase_quantity of this item has been recorded.  Next you should buy the described item at the store/website that is selling it.
pt: Sua intenção de comprar @item_purchase_quantity deste item foi gravada. Agora você pode ir comprar o item descrito na loja ou site que o está vendendo.

en: Anonymous user attempted to return an item from a wishlist: nid=@nid.  You can prevent this error by removing wishlist permissions from anonymous accounts on your site
pt: Um usuário anônimo tentou devolver um item de uma lista de desejos: nid=@nid. Você pode evitar este erro removendo as permissões da lista de desejos de usuários anônimos em seu site.

en: Anonymous wishlist returns are not allowed
pt: Devoluções anônimas à lista de desejos não são permitidas.

en: @purchaser_name returned @purchase_quantity of "@node_title" for @giftee_name
pt: @purchaser_name devolveu @purchase_quantity de "@node_title" para @giftee_name

en: You have placed @purchase_quantity of <i>@node_title</i> back on the wishlist.
pt: Você colocou @purchased_quantity de <i>@node_title</i> de volta na lista de desejos.

en: I really want this
pt: Eu realmente quero isso

en: I'd love to have this
pt: Eu adoraria ter um desses

en: Nice to have
pt: Seria bom ter

en: Thinking about it
pt: Pensando sobre isso

en: Don't get this for me
pt: Não me dê um desses

en: See
pt: Ver

en: Login to see full link
pt: Logue para ver o link completo

en: None left to purchase
pt: Nada restante para compra

en: Hide purchase details
pt: Ocultar detalhes da compra

en: Show purchase details
pt: Mostrar detalhes da compra

en: wishlist
pt: lista de desejos

en: create wishlists
pt: criar uma lista de desejos

en: edit own wishlist
pt: editar sua própria lista de presentes

en: admin wishlist
pt: lista de desejos do administrador

en: access wishlists
pt: acessar a lista de desejos

en: reveal purchase status
pt: revelar status da compra

en: Wishlist nodes allow you to build up a list of items you may want for holidays and special occasions.
pt: Nodes de lista de desejos permitem que você crie uma lista de itens que gostaria de ganhar em feriados e ocasiões especiais.

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Equals
pt: Igual

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Purchase
pt: Valor do Pedido

en: No user
pt: Sem usuário
