Workbench Access (7.x-1.0-beta6) - en to pt translation catalogue (80 entries)

en: Title
pt: Título

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: Settings
pt: Definições

en: edit
pt: editar

en: Section
pt: Secção

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Install
pt: Instalar

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Apply
pt: Aplicar

en: Sections
pt: Secções

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Add editor
pt: Adicionar editor

en: Editors
pt: Editores

en: Is one of
pt: É um de

en: Menu links
pt: LIgações do menu

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Visitors
pt: Visitantes

en: My sections
pt: Minhas seções

en: Configured
pt: Configurado

en: Library
pt: Biblioteca

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: Workbench Access settings
pt: Definições de acesso á mesa de trabalho

en: Active access scheme
pt: Sistema de acesso ativo

en: Select the access scheme to use for the site.
pt: Selecione o sistema de acesso para utilizar o site.

en: <em>Changing this value in production may disrupt your workflow.</em>
pt: <em>Alterar este valor na produção pode interromper seu fluxo de trabalho.</em>

en: Automated section assignment
pt: Atribuição de seção automatizada

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
pt: Ativar todas as seções automaticamente para o sistema ativo.

en: Active editorial sections
pt: Ativa seções editoriais

en: Below is a list of the editorial sections defined for your site.
pt: A seguir está uma lista das seções editoriais definidas para o seu site.

en: All sections are set to be active automatically. <a href="!url">Disable the <em>Automated section assignment</em> option</a> to make changes.
pt: Todas as seções estão definidas para estarem ativas automaticamente. <a href="!url">Desativar a <em>Atribuição de seção automatizada</em> opção</a> para fazer alterações.

en: All of
pt: Todos

en: Save sections
pt: Guardar seções

en: Editorial sections saved.
pt: Guardou seções editoriais.

en: The list below shows your editorial groups. You may edit any content in these sections and their children.
pt: A lista abaixo mostra os grupos editoriais. Você pode editar qualquer conteúdo dessas seções e seus filhos.

en: You may edit these settings by checking the proper options.
pt: Você pode editar essas configurações, verificando as opções apropriadas.

en: User permissions updated.
pt: Permissões do utilizador atualizadas.

en: Editorial assignments by @type
pt: Atribuições editoriais de @type

en: The following sections are currently active.
pt: As seções a seguir estão atualmente ativas.

en: You may <a href="!url">enable or disable sections</a>.
pt: Você pode <a href="!url">ativar ou desativar seções</a>.

en: Update editors
pt: Atualização de editores

en: %name editors by account
pt: %name editores por conta

en: Update roles
pt: Atualização dos grupos de utilizador

en: 1 editor | @count editors
pt[0]: 1 editor
pt[1]: @count editores

en: 1 role | @count roles
pt[0]: 1  grupo de utilizador
pt[1]: @count  grupos de utilizador

en: Workbench Access
pt: Acesso á mesa de trabalho

en: A link to edit the node.
pt: Uma ligação para editar o Nó.

en: Editorial vocabulary
pt: Vocabulário editorial

en: Workbench access control settings
pt: Definições de controlo de acesso á mesa de trabalho

en: Role settings.
pt: Definições do grupo de utilizador.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
pt: Definir seções de conteúdo para o módulo Acesso á Workbench.

en: Settings for the Workbench Access module.
pt: Definições para o módulo Acesso á Workbench.

en: Workbench
pt: Mesa de trabalho

en: Extensible editorial access for the Workbench suite.
pt: Acesso a editoriais extensível para a suíte Mesa de trabalho.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
pt: Usar o sistema de menu para atribuir o controlo de acesso hierárquico.

en: Menu scheme settings
pt: Definições do menu de sistema

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
pt: Usar vocabulário de taxonomia para atribuição de controlo de acesso hierárquico.

en: Taxonomy scheme settings
pt: Definições do sistema de taxonomia

en: Select the vocabularies to be used for access control.
pt: Selecionar o vocabulário a ser utilizado para controlo de acesso.
