Workbench Access (7.x-1.0-beta9) - en to da translation catalogue (166 entries)

en: Title
da: Titel

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Actions
da: Handlinger

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: Section
da: Sektion

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Page
da: Side

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Desc
da: Faldende

en: Install
da: Installér

en: Defaults
da: Standarder

en: Apply
da: Udfør

en: Sections
da: Sektioner

en: Menu name
da: Navn

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Offset
da: Forskydning

en: Add editor
da: Tilføj redaktør

en: Editors
da: Redaktører

en: Is one of
da: Er en af

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: Exhibits
da: Udstillinger

en: Staff
da: Ansatte

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Link path
da: Linksti

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Visitors
da: Besøgende

en: My sections
da: Mine sektioner

en: Configured
da: Konfigureret

en: Library
da: Bibliotek

en: Sort By
da: Sortér efter

en: Asc
da: Stigende

en: Workbench Access settings
da: Indstillinger for Workbench Access

en: Active access scheme
da: Aktivt adgangssystem

en: Select the access scheme to use for the site.
da: Vælg hvilket adgangssystem der skal bruges på sitet.

en: <em>Changing this value in production may disrupt your workflow.</em>
da: <em>Hvis du ændrer denne værdi i produktion kan det ødelægge dit workflow.</em>

en: Automated section assignment
da: Automatisk tildeling af sektion

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
da: Aktivér automatisk alle sektioner i det aktive system.

en: You must select an access scheme.
da: Du skal vælge et adgangssystem.

en: You must enable at least one @type scheme.
da: Du skal aktivere mindst ét @type-system.

en: Active editorial sections
da: Aktive redaktionelle sektioner

en: Below is a list of the editorial sections defined for your site.
da: Herunder er en liste af de redaktionelle sektioner på dit site.

en: All sections are set to be active automatically. <a href="!url">Disable the <em>Automated section assignment</em> option</a> to make changes.
da: Alle sektioner er sat til automatisk at være aktive. <a href="!url">Déaktiver indstillingen <em>Automatisk tilknytning af sektion</em></a> for at lave ændringer.

en: All of
da: Alle

en: Save sections
da: Gem sektioner

en: Editorial sections saved.
da: Redaktionelle sektioner gemt.

en: The list below shows your editorial groups. You may edit any content in these sections and their children.
da: Listen nedenfor viser dine redaktionelle grupper. Du kan redigere alt indhold i disse og de underliggende sektioner.

en: You may edit these settings by checking the proper options.
da: Du kan redigere disse indstillinger ved at afkrydse de relevante valg.

en: There are now no editorial sections for this user.
da: Denne bruger har ingen redaktionelle sektioner.

en: User permissions updated.
da: Brugertilladelser opdateret.

en: Editorial assignments by @type
da: Redaktioneller tildelinger efter @type.

en: The following sections are currently active.
da: Følgende sektioner er aktive i øjeblikket.

en: You may <a href="!url">enable or disable sections</a>.
da: Du kan <a href="!url">aktivere eller deaktivere sektioner</a>.

en: Update editors
da: Opdatér redaktører

en: The selected user does not exist.
da: Den valgte bruger eksisterer ikke.

en: %name editors by account
da: %name redaktører efter konto

en: Active editors for the %section section, as assigned by user. <a href="!url">View editors by role</a>.
da: Aktive redaktører af sektionen %section, tildelt af en bruger. <a href="!url">Vis redaktører efter rolle</a>.

en: %name editors by role
da: %name redaktører efter rolle

en: Active editors for the %section section, as determined by role. <a href="!url">View editors by user</a>.
da: Aktive redaktører af sektionen %section, på baggrund af rolle. <a href="!url">Vis redaktører efter bruger</a>.

en: There are no roles with the proper permissions.
da: Der er ingen roller med de rette tilladelser.

en: Select the role(s) that should have all users assigned to this section.
da: Vælg den eller de roller hvis brugere skal knyttes til denne sektion.

en: Update roles
da: Opdatér roller

en: 1 editor | @count editors
da[0]: 1 redaktør
da[1]: @count redaktører

en: 1 role | @count roles
da[0]: 1 rolle
da[1]: @count roller

en: A link to edit the node.
da: Et link til at redigere indholdselementet.

en: The section to which this node belongs.
da: Sektionen som dette indholdselement tilhører.

en: Access filter
da: Adgangsfilter

en: Filter nodes by access level.
da: Filtrér indholdselementer efter adgangsniveau.

en: The link text used for the menu item.
da: Menupunktets link-tekst.

en: The description used for the menu item.
da: Menupunktets beskrivelse.

en: The link path for the menu item.
da: Menupunktets link-sti.

en: Menu link id
da: Menu-link ID

en: The unique menu link identifier.
da: Menu-linkets unikke identifikator.

en: Parent menu link id
da: ID på overordnet menu-link

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
da: Den unikke menu-link identifikator for dette menupunkts overordnede menupunkt.

en: The weight of the menu item.
da: Menupunktets vægt.

en: The depth of the menu item.
da: Menupunktets dybde.

en: The top-level parent of the menu item.
da: Menupunktets øverste overordnede menupunkt.

en: Administer Workbench Access settings
da: Administrér indstillinger for Workbench Access

en: Assign users to Workbench Access sections
da: Knyt brugere til Workbench Access sektioner

en: Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections
da: Gør det muligt at knytte alle medlemmer med denne rolle til Workbench Access sektioner

en: View Workbench Access information
da: Vis Workbench Access information

en: Workbench Access settings.
da: Indstillinger for Workbench Access.

en: Default scheme settings
da: Indstillinger for standardsystem

en: Editorial vocabulary
da: Redaktionelt ordforråd

en: Select the vocabulary to be used for access control. <strong>Warning: changing this value in production may disrupt your workflow.</strong>
da: Vælg ordforrådet som skal bruges til adgangskontrol. <strong>Advarsel: hvis du skifter denne indstilling i produktion kan det ødelægge dit workflow.</strong>

en: Select the proper editorial group for this content.
da: Vælg den ønskede redaktionelle gruppe til dette indhold.

en: Failed to load required include file %file
da: Include-fil %file kunne ikke indlæses

en: Workbench access control settings
da: Indstillinger for Workbench access kontrol

en: Editor settings.
da: Indstillinger for redaktør.

en: Role settings.
da: Indstillinger for rolle.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
da: Angiv indholdssektioner til Workbench Access-modulet.

en: Settings for the Workbench Access module.
da: Indstillinger for Workbench Access-modulet.

en: Assign users to sections for the Workbench Access module.
da: Knyt brugere til sektioner til Workbench Access-modulet.

en: View content assigned to my sections.
da: Vis indhold knyttet til mine sektioner.

en: Workbench configuration
da: Workbench konfiguration

en: Test child term for Workbench Access.
da: Test-under-term til Workbench Access.

en: Workbench Access is configured properly, using %scheme as the access scheme.
da: Workbench Access er konfigureret korrekt og bruger %scheme til adgangskontrol.

en: Set access rules correctly.
da: Sæt adgangsregler korrekt.

en: Update not required.
da: Opdatering ikke nødvendig.

en: Added the workbench_access_role table
da: Tabellen workbench_access_role oprettet

en: No update is required.
da: Ingen opdatering påkrævet.

en: Test term for Workbench Access.
da: Test-term til Workbench Access.

en: Extensible editorial access for the Workbench suite.
da: Udvidelig redaktionel adgangskontrol til Workbench-suiten.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
da: Bruger menusystemet til at lave hierarkisk adgangskontrol.

en: Menu scheme settings
da: Indstillinger for menusystem

en: Editorial menus
da: Redaktionelle menuer

en: Select the menus to be used for access control.
da: Vælg menuerne som skal bruges til adgangskontrol.

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
da: Bruger ordforråd til at lave hierarkisk adgangskontrol.

en: Taxonomy scheme settings
da: Indstillinger for taksonomisystem

en: Select the vocabularies to be used for access control.
da: Vælg ordforrådene som skal bruges til adgangskontrol.

en: Install the <a href="!url">test configuration for Workbench</a>.
da: Installér <a href="!url">test-konfigurationen til Workbench</a>.

en: Workbench Access message label
da: Workbench Access meddelelsesetiket

en: Text that will be shown in front of Workbench Access messages.
da: Tekst der vises foran meddelelser fra Workbench Access.

en: Workbench Access vocabulary already installed.
da: Workbench Access ordforråd allerede installeret.

en: Gift Shop
da: Gavebutik

en: Access control for editorial content.
da: Adgangskontrol for redaktionelt indhold.

en: Creates a sample <em>Museum</em> vocabulary.
da: Opretter et <em>Museum</em>-ordforråd til testbrug.

en: Creates taxonomy terms in that vocabulary.
da: Opretter taksonomitermer i ordforrådet.

en: Enables all terms as site editorial sections.
da: Aktiverer alle termer som redaktionelle sektioner.

en: Assigns all site content to the <em>Museum</em> section.
da: Knytter alt indhold til sektionen <em>Museum</em>.

en: Assigns user 1 to the <em>Museum</em> section.
da: Knytter bruger 1 til sektionen <em>Museum</em>.

en: The sample installation will perform the following actions: !actions
da: Eksempelinstallationen udfører følgende handlinger: !actions

en: Install test configuration
da: Installér test-konfiguration

en: Batch update section assignments for content
da: Batch-opdatér sektionstilknytninger for indhold

en: View taxonomy term pages for Workbench Access vocabulary
da: Vis taksonomitermssider for Workbench Access ordforrådet

en: There are no active <a href="!url">editorial sections</a> for Workbench Access. Editorial access control will not be enforced.
da: Der er ingen aktive <a href="!url">redaktionelle sektioner</a> i Workbench Access. Redaktional adgangskontrol håndhæves ikke.

en: Workbench Access editorial section
da: Workbench Access redaktionel sektion

en: Enable this !type as an active editorial section.
da: Aktivér denne !type som en aktiv redaktionel sektion.

en: Added %section to active editorial groups.
da: Tilføjede %section til de aktive redaktionelle grupper.

en: Deleted %section from active editorial groups.
da: Fjernede %section fra de aktive redaktionelle grupper.

en: @message_label: <em>Unassigned</em>
da: @message_label: <em>Ikke tilknyttet</em>

en: Editorial section
da: Redaktionel sektion

en: Editorial sections updated
da: Redaktionel sektion opdateret

en: Set editorial section
da: Angiv redaktionel sektion

en: Installs a test vocabulary for the Workbench Access module.
da: Installerer et ordforråd til brug ved test af Workbench Access.

en: Allow multiple section assignments
da: Angiv flere sektioner

en: Let content be assigned to multiple sections.
da: Gør det muligt at knytte indhold til flere sektioner.

en: The selected user does not have permission to be added as an editor.
da: Den valgte bruger har ikke tilladelse til at blive tilføjet som redaktør.

en: Select the proper editorial group(s) for this content.
da: Vælg de relevate redaktionelle grupper for dette indhold.

en: %title is assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
da: %title er knyttet til den redaktionelle gruppe %section, som ikke kan ændres.

en: %title is also assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
da: %title er også knyttet til den redaktionelle gruppe %section, som ikke kan ændres.

en: Content types enabled
da: Indholdstyper aktiveret

en: Only selected content types will have Workbench Access rules enforced.
da: Kun de valgte indholdstyper kontrolleres af Workbench Access.

en: Enforce Workbench Access control
da: Gennemtving Workbench Access kontrol

en: Use Workbench Access to enforce editorial control to all content of this type.
da: Brug Workbench Access til at gennemtvinge redaktionel kontrol over alt indhold af denne type.

en: @message_label: <em>@type pages are not under access control</em>
da: @message_label: <em>@type sider er nu under adgangskontrol</em>

en: To continue, at least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
da: For at fortsætte skal mindst én rolle have tilladelsen <a href="!url">Tillad medlemmer af denne rolle at blive knyttet til Workbench Access sektioner</a> permission

en: There are no roles who have permission to edit sections. Please contact a site administrator.
da: Ingen roller har tilladelse til at redigere sektioner. Kontakt venligst en administrator.

en: You must <a href="@settings">configure Workbench Access settings</a> before editorial access control will be enforced.
da: Du skal <a href="@settings">tilpasse indstillingerne for Workbench Access</a> før den redaktionelle adgangskontrol slår igennem.

en: At least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
da: Mindst én rolle skal have tilladelsen <a href="!url">Tillad medlemmer af denne rolle at blive knyttet til Workbench Access sektioner</a>
