Workbench Access (7.x-1.1) - en to nl translation catalogue (166 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Actions
nl: Acties

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Depth
nl: Diepte

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Section
nl: Sectie

en: Unassigned
nl: Niet toegekend

en: The name of the menu.
nl: De naam van het menu.

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Desc
nl: Aflopend

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Install
nl: Installeren

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: author
nl: auteur

en: Autocomplete taxonomy
nl: Taxonomie automatisch aanvullen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Enabled content types
nl: Ingeschakelde inhoudstypen

en: Editor
nl: Redacteur

en: Sections
nl: Secties

en: Menu name
nl: Menunaam

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Add editor
nl: Editor toevoegen

en: Is one of
nl: Is een van

en: Menu links
nl: Menulinks

en: Link title
nl: Linktitel

en: Exhibits
nl: Vertoningen

en: Staff
nl: Personeel

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: Link path
nl: Linkpad

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: My sections
nl: Mijn secties

en: Configured
nl: Geconfigureerd

en: Library
nl: Bibliotheek

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Asc
nl: Oplopend

en: Workbench Access settings
nl: Workbench Access-instellingen

en: Active access scheme
nl: Actief toegangsschema

en: Select the access scheme to use for the site.
nl: Selecteer het te gebruiken toegangsschema voor de site.

en: Automated section assignment
nl: Geautomatiseerde sectieopdracht

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
nl: Schakel alle secties automatisch in voor het actieve schema.

en: You must select an access scheme.
nl: Selecteer een toegangsschema.

en: You must enable at least one @type scheme.
nl: Schakel tenminste één @type schema in.

en: Active editorial sections
nl: Actieve editoriale secties

en: Below is a list of the editorial sections defined for your site.
nl: Hieronder vindt u een lijst met editoriale secties gedefinieerd voor uw site.

en: All sections are set to be active automatically. <a href="!url">Disable the <em>Automated section assignment</em> option</a> to make changes.
nl: Alle secties worden automatisch actief gezet.  <a href="!url">Schakel de <em>Automatische sectie opdrachtoptie</em> uit</a> om veranderingen aan te brengen.

en: All of
nl: Alle

en: Save sections
nl: Secties opslaan

en: The list below shows your editorial groups. You may edit any content in these sections and their children.
nl: De onderstaande lijst toont de redactionele groepen. U kunt alle inhoud in deze sectie bewerken.

en: You may edit these settings by checking the proper options.
nl: U kan deze instellingen bewerken door de gepaste opties te kiezen.

en: There are now no editorial sections for this user.
nl: Er zijn op dit moment geen redactionele secties voor deze gebruiker.

en: The following sections are currently active.
nl: De volgende secties zijn actief.

en: You may <a href="!url">enable or disable sections</a>.
nl: U mag <a href="!url">secties in- of uitschakelen</a>.

en: Update editors
nl: Redactie bijwerken

en: The selected user does not exist.
nl: De geselecteerde gebruiker bestaat niet.

en: %name editors by account
nl: %name editors volgens account

en: %name editors by role
nl: %name editors volgens rol

en: There are no roles with the proper permissions.
nl: Er zijn geen rollen met de gepaste toegangsrechten.

en: Update roles
nl: Rollen bijwerken

en: 1 role | @count roles
nl[0]: 1 rol
nl[1]: @count rollen

en: A link to edit the node.
nl: Een link om de node te bewerken.

en: The section to which this node belongs.
nl: De sectie waar deze node toe behoort.

en: Access filter
nl: Toegangsfilter

en: Filter nodes by access level.
nl: Filter de nodes volgens toegangsniveau.

en: The link text used for the menu item.
nl: De linktekst gebruikt voor het menu-item.

en: The description used for the menu item.
nl: De beschrijving gebruikt voor het menu-item.

en: The link path for the menu item.
nl: Het linkpad voor het menu-item.

en: Menu link id
nl: Menu link-ID

en: The unique menu link identifier.
nl: De unieke menu link identificatie.

en: Parent menu link id
nl: Ouder menu link-ID

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
nl: De unieke menu linkidenticatie voor de ouder van dit item.

en: The weight of the menu item.
nl: Het gewicht van het menu-item.

en: The depth of the menu item.
nl: De diepte van het menu-item.

en: The top-level parent of the menu item.
nl: Het topniveau-item van het menu-item.

en: Administer Workbench Access settings
nl: Workbench Access-instellingen beheren

en: Assign users to Workbench Access sections
nl: Gebruikers aan de Workbench Access secties toekennen

en: Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections
nl: Alle leden van deze rol aan de Workbench Access secties toewijzen

en: View Workbench Access information
nl: Workbench Access informatie weergeven

en: Workbench Access settings.
nl: Workbench Access-instellingen.

en: Default scheme settings
nl: Standaard schemainstellingen.

en: Editorial vocabulary
nl: Editoriale woordenlijst

en: Select the vocabulary to be used for access control. <strong>Warning: changing this value in production may disrupt your workflow.</strong>
nl: Selecteer de te gebruiken woordenlijst voor toegangscontrole. <strong>Opgelet: deze waarde veranderen in productie kan uw workflow verstoren.</strong>

en: Workbench access
nl: toegang tot Workbench

en: Select the proper editorial group for this content.
nl: Selecteer de juiste editoriale groep voor deze inhoud.

en: Failed to load required include file %file
nl: Laden van het vereiste include-bestand %file mislukt

en: Workbench access control settings
nl: Workbench toegangscontrole-instellingen

en: Role settings.
nl: Rol-instellingen.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
nl: Definieer inhoudsecties voor de Workbench Access-module.

en: Settings for the Workbench Access module.
nl: Instellingen voor de Workbench Access module.

en: Assign users to sections for the Workbench Access module.
nl: Gebruikers toewijzen aan de secties van de Workbench Access-module.

en: View content assigned to my sections.
nl: Aan mijn secties toegekende inhoud weergeven.

en: Workbench configuration
nl: Workbench configuratie

en: Test child term for Workbench Access.
nl: Test kindterm voor Workbench Access.

en: Workbench Access is configured properly, using %scheme as the access scheme.
nl: Workbench Access is juist geconfigureerd, met %scheme als het toegangsschema.

en: Added the workbench_access_role table
nl: De workbench_access_role tabel is toegevoegd

en: No update is required.
nl: Update niet nodig.

en: Test term for Workbench Access.
nl: Testterm voor Workbench Access.

en: Extensible editorial access for the Workbench suite.
nl: Uitbreidbare editoriale toegang voor de Workbench suite.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
nl: Gebruikt het menu-systeem voor het toewijzen van hiërarchische toegangscontrole.

en: Menu scheme settings
nl: Menu schema-instellingen

en: Editorial menus
nl: Editoriale menu's

en: Select the menus to be used for access control.
nl: Selecteer de menu's die gebruikt moeten worden voor toegangscontrole.

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
nl: Gebruikt taxonomie-woordenlijsten voor het toewijzen van hiërarchische toegangscontrole.

en: Taxonomy scheme settings
nl: Taxonomie schema-instellingen

en: Select the vocabularies to be used for access control.
nl: Selecteer de woordenlijsten die gebruikt moeten worden voor toegangscontrole.

en: Install the <a href="!url">test configuration for Workbench</a>.
nl: Installeer de <a href="!url">testconfiguratie voor Workbench</a>.

en: Workbench Access message label
nl: Workbench Access berichtlabel

en: Text that will be shown in front of Workbench Access messages.
nl: Tekst die wordt getoond voor Workbench Access-berichten.

en: Gift Shop
nl: Souvenierwinkel

en: Access control for editorial content.
nl: Toegangscontrole voor editoriale inhoud.

en: Creates a sample <em>Museum</em> vocabulary.
nl: Creëert een voorbeeld <em>Museum</em>-woordenlijst.

en: Creates taxonomy terms in that vocabulary.
nl: Creëert taxonomietermen in de woordenlijst.

en: Enables all terms as site editorial sections.
nl: Schakelt alle termen in als editoriale secties van de site.

en: Assigns all site content to the <em>Museum</em> section.
nl: Wijst alle inhoud van de site toe aan de <em>Museum</em>-sectie.

en: Assigns user 1 to the <em>Museum</em> section.
nl: Gebruiker 1 aan de <em>Museum</em>-sectie toewijzen.

en: The sample installation will perform the following actions: !actions
nl: De voorbeeldinstallatie zal de volgende acties uitvoeren: !actions

en: Batch update section assignments for content
nl: Batch update sectie opdrachten voor inhoud

en: View taxonomy term pages for Workbench Access vocabulary
nl: Toon taxonomietermpagina's voor de Workbench Access woordenlijst

en: There are no active <a href="!url">editorial sections</a> for Workbench Access. Editorial access control will not be enforced.
nl: Er zijn geen actieve <a href="!url">editoriale secties</a> voor Workbench Access. Editoriale toegangscontrole zal niet worden afgedwongen.

en: Workbench Access editorial section
nl: Workbench Access editoriale sectie

en: Enable this !type as an active editorial section.
nl: Schakel dit !type in als een actieve editoriale sectie.

en: Added %section to active editorial groups.
nl: %section toegevoegd aan de actieve redactionele groepen.

en: Deleted %section from active editorial groups.
nl: %section van de actieve editoriale groepen verwijderd.

en: @message_label: <em>Unassigned</em>
nl: @message_label: <em>Niet toegekend</em>

en: Editorial section
nl: Editoriale sectie

en: Set editorial section
nl: Redactionele sectie instellen

en: Installs a test vocabulary for the Workbench Access module.
nl: Installeert een testwoordenlijst voor de Workbench Access-module.

en: Allow multiple section assignments
nl: Meervoudige sectieopdrachten toestaan

en: Let content be assigned to multiple sections.
nl: Toestaan dat inhoud wordt toegewezen aan meerdere secties.

en: The selected user does not have permission to be added as an editor.
nl: De gekozen gebruiker heeft geen recht om als redacteur te worden toegevoegd.

en: Select the proper editorial group(s) for this content.
nl: Selecteer de juiste editorale groep(en) voor deze inhoud.

en: %title is assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
nl: %title is toegekend aan de %section redactionele groep(en), welke niet veranderd mogen worden.

en: %title is also assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
nl: %title is ook toegekend aan de %section redactionele groep(en), welke niet veranderd mogen worden.

en: Enforce Workbench Access control
nl: Workbench Access-controle afdwingen

en: Use Workbench Access to enforce editorial control to all content of this type.
nl: Gebruik Workbench Access om editoriale controle af te dwingen voor alle inhoud van dit type.

en: @message_label: <em>@type pages are not under access control</em>
nl: @message_label: <em>@type pagina's zijn niet onder toegangscontrole</em>

en: To continue, at least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
nl: Om verder te gaan moet tenminste één rol het  <a href="!url">Wijs alle leden van deze rol toe aan de Workbench Access-secties</a>-toegangsrecht hebben

en: There are no roles who have permission to edit sections. Please contact a site administrator.
nl: Er zijn geen rollen met het toegangsrecht om secties te bewerken. Neem contact op met een site-beheerder.

en: You must <a href="@settings">configure Workbench Access settings</a> before editorial access control will be enforced.
nl: Configureer de <a href="@settings">Workbench Access instellingen</a> om editoriale toegangscontrole te kunnen afdwingen.

en: At least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
nl: Tenminste één rol moet het <a href="!url">Wijs alle leden van deze rol toe aan de Workbench Access secties</a>-toegangsrecht hebben

en: Selecting the %auth role will select all registered users.
nl: De %auth rol kiezen, zal alle geregistreerde gebruikers selecteren.

en: Workbench access sections
nl: Workbench toegansgssecties

en: Section assignments for the node.
nl: Sectieopdrachten voor de node.

en: Section assignments for the user account.
nl: Sectieopdrachten voor de gebruikersaccount.

en: Workbench access scheme
nl: Workbench toegangsschema

en: The active access scheme used on the site.
nl: Het actieve toegangsschema van de site.

en: Tokens related to workbench access schemes.
nl: Tokens gerelateerd aan de Workbench-toegangsschemas.

en: The name of the access scheme.
nl: De naam van het toegangsschema.

en: The unique machine-readable name of the access scheme.
nl: De unieke machine-leesbare naam van het toegangsschema.

en: A human-readable description of the access control scheme.
nl: Een begrijpelijke beschrijving van het toegangsschema.
