Workbench Access (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (209 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Actions
ru: Действия

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: more
ru: ещё

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Reset
ru: Сбросить

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Section
ru: Раздел

en: Menu
ru: Меню

en: Unassigned
ru: Не назначено

en: The name of the menu.
ru: Имя меню.

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Desc
ru: По убыванию

en: Anonymous
ru: Гость

en: Install
ru: Установить

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: author
ru: автор

en: Autocomplete taxonomy
ru: Автодополнение таксономии

en: Apply
ru: Применить

en: Enabled content types
ru: Включенные типы материалов

en: Editor
ru: Редактор

en: Menu name
ru: Название меню

en: Not configured
ru: Не настроено

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Add editor
ru: Добавить редактор

en: Editors
ru: Редакторы

en: Is one of
ru: Один из

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Link title
ru: Заголовок ссылки

en: Exhibits
ru: Экспонаты

en: Staff
ru: Персонал

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Visitors
ru: Посетители

en: My sections
ru: Мои разделы

en: Configured
ru: Сконфигурировано

en: Library
ru: Библиотека

en: Museum
ru: Музей

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Workbench Access settings
ru: Настройки Workbench Access

en: Active access scheme
ru: Текущая активная схема

en: Select the access scheme to use for the site.
ru: Выберите схему управления материалами на сайте.

en: Automated section assignment
ru: Автоматическая активация разделов

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
ru: Включает автоматическое назначение разделов активными.

en: You must select an access scheme.
ru: Вы должны выбрать схему управления материалами.

en: You must enable at least one @type scheme.
ru: Вы должны выбрать хотя бы один вариант схемы @type.

en: Active editorial sections
ru: Активные разделы

en: Below is a list of the editorial sections defined for your site.
ru: Ниже приведен список разделов, имеющихся на вашем сайте.

en: All sections are set to be active automatically. <a href="!url">Disable the <em>Automated section assignment</em> option</a> to make changes.
ru: Все разделы активируются автоматически. Вы можете <a href="!url"><em>Выключить автоматическую активацию разделов</em></a> для ручного управления их активностью.

en: All of
ru: Все из

en: Save sections
ru: Сохранить разделы

en: The list below shows your editorial groups. You may edit any content in these sections and their children.
ru: Список ниже отображает ваши редакционные группы. Вы можете редактировать любой материал в этих разделах и их подразделах.

en: You may edit these settings by checking the proper options.
ru: Вы можете редактировать настройки, выбирая соответствующие варианты.

en: There are now no editorial sections for this user.
ru: На текущий момент нет разделов для данного пользователя.

en: The following sections are currently active.
ru: Следующие разделы сейчас активны.

en: You may <a href="!url">enable or disable sections</a>.
ru: Вы можете <a href="!url">включать и выключать разделы</a>.

en: Update editors
ru: Обновить редакторов

en: The selected user does not exist.
ru: Выбранного пользователя не существует.

en: %name editors by account
ru: %name редакторы по учётной записи

en: %name editors by role
ru: %name редакторы по роли

en: There are no roles with the proper permissions.
ru: На данный момент нет роли с необходимыми правами доступа.

en: Update roles
ru: Обновить роли

en: 1 editor | @count editors
ru[0]: Редакторов: 1
ru[1]: Редакторов: @count

en: 1 role | @count roles
ru[0]: Роли: 1
ru[1]: Роли: @count

en: A link to edit the node.
ru: Ссылка на редактирование материала.

en: The section to which this node belongs.
ru: Раздел, принадлежащий материалу.

en: Access filter
ru: Фильтр прав доступа

en: Filter nodes by access level.
ru: Фильтр материалов по правам доступа.

en: The link text used for the menu item.
ru: Текст ссылки используется для элемента меню.

en: The description used for the menu item.
ru: Описание используется для элемента меню.

en: The link path for the menu item.
ru: Путь ссылки для элемента меню.

en: Menu link id
ru: ID ссылки меню

en: The unique menu link identifier.
ru: Уникальный идентификатор ссылки меню.

en: Parent menu link id
ru: ID родительской ссылки меню.

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
ru: Уникальный идентификатор ссылки меню для родительского элемента.

en: The weight of the menu item.
ru: Вес элемента меню.

en: The depth of the menu item.
ru: Глубина элемента меню.

en: The top-level parent of the menu item.
ru: Верхний уровень родительского элемента меню.

en: Administer Workbench Access settings
ru: Управлять настройками Workbench Access

en: Assign users to Workbench Access sections
ru: Назначать пользователей разделам Workbench Access

en: Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections
ru: Разрешить всем членам данной роли присваивать к разделам Workbench Access

en: View Workbench Access information
ru: Просматривать информацию Workbench Access

en: Workbench Access settings.
ru: Настройки Workbench Access.

en: Default scheme settings
ru: Настройки схемы по умолчанию

en: Editorial vocabulary
ru: Словари таксономии

en: Select the vocabulary to be used for access control. <strong>Warning: changing this value in production may disrupt your workflow.</strong>
ru: Выберите словарь для управления доступом. <strong>Внимание: изменение значений могут оказать влияние на текущий рабочий процесс.</strong>

en: Workbench access
ru: Права доступа Workbench

en: Select the proper editorial group for this content.
ru: Выберите группу разделов для данного материала.

en: Workbench access control settings
ru: Настройки управления доступом Workbench

en: Role settings.
ru: Настройки роли.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
ru: Объявите разделы материалов для модуля Workbench Access.

en: Settings for the Workbench Access module.
ru: Настройки для модуля Workbench Access.

en: Assign users to sections for the Workbench Access module.
ru: Назначьте пользователей для модуля Workbench Access.

en: View content assigned to my sections.
ru: Посмотреть материалы, связанные с моими разделами.

en: Workbench configuration
ru: Настройки Workbench

en: Test child term for Workbench Access.
ru: Тестовый под термин для Workbench Access.

en: Workbench Access is configured properly, using %scheme as the access scheme.
ru: Workbench Access настроен, используется %scheme как схема управления доступом.

en: Added the workbench_access_role table
ru: Добавление таблицы workbench_access_role

en: No update is required.
ru: Обновление не требуется.

en: Test term for Workbench Access.
ru: Тестовый термин для Workbench Access.

en: Extensible editorial access for the Workbench suite.
ru: Расширение прав доступа для Workbench.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
ru: Использовать системное меню для иерархического управления доступом к материалам.

en: Menu scheme settings
ru: Настройки доступа для системного меню

en: Editorial menus
ru: Редакторские меню

en: Select the menus to be used for access control.
ru: Выберите меню для использования уровней доступа к ним.

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
ru: Использовать словари таксономии для иерархического управления доступом к материалам.

en: Taxonomy scheme settings
ru: Настройки доступа для таксономии

en: Select the vocabularies to be used for access control.
ru: Выберите словари для включения контроля доступа к ним.

en: Install the <a href="!url">test configuration for Workbench</a>.
ru: Установите <a href="!url">тестовую конфигурацию для Workbench</a>.

en: Workbench Access message label
ru: Метка сообщений Workbench Access

en: Text that will be shown in front of Workbench Access messages.
ru: Текст будет отображаться перед сообщениями Workbench Access

en: Gift Shop
ru: Скидки магазина

en: Access control for editorial content.
ru: Управление доступом для материалов редакторов.

en: Creates a sample <em>Museum</em> vocabulary.
ru: Создает словарь <em>Музей</em> как образец.

en: Creates taxonomy terms in that vocabulary.
ru: Создает термины таксономии в данном словаре.

en: Enables all terms as site editorial sections.
ru: Включает все термины как разделы материалов сайта.

en: Assigns all site content to the <em>Museum</em> section.
ru: Назначает все материалы сайта как раздел <em>Museum</em>.

en: Assigns user 1 to the <em>Museum</em> section.
ru: Назначает пользователя ID: 1 к разделу <em>Museum</em>.

en: The sample installation will perform the following actions: !actions
ru: Данный пример выполнит следующие действия: !actions

en: Batch update section assignments for content
ru: Пакетное обновление разделов для материалов

en: View taxonomy term pages for Workbench Access vocabulary
ru: Просмотр страниц терминов таксономии для словаря Workbench Access

en: There are no active <a href="!url">editorial sections</a> for Workbench Access. Editorial access control will not be enforced.
ru: Нет активных <a href="!url">разделов</a> для Workbench Access. Права доступа разделов не обеспечивается.

en: Workbench Access editorial section
ru: Разделы Workbench Access

en: Enable this !type as an active editorial section.
ru: Выбрать !type как активный раздел.

en: Added %section to active editorial groups.
ru: Добавлен раздел %section к активным группам разделов.

en: Deleted %section from active editorial groups.
ru: Удалено %section из активных групп разделов.

en: @message_label: <em>Unassigned</em>
ru: @message_label: <em>Не присвоено</em>

en: Editorial section
ru: Раздел

en: Set editorial section
ru: Установить раздел

en: Installs a test vocabulary for the Workbench Access module.
ru: Установить тестовый словарь для модуля Workbench Access.

en: Allow multiple section assignments
ru: Разрешить назначение нескольких разделов материалу

en: Let content be assigned to multiple sections.
ru: Позволяет разместить материал в нескольких разделах одновременно.

en: The selected user does not have permission to be added as an editor.
ru: Выбранные пользователи не имеют прав доступа для добавления как редакторы.

en: Select the proper editorial group(s) for this content.
ru: Выберите соответствующие группы разделов для данного материала.

en: %title is assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
ru: %title присвоен группе разделов %section, который нельзя изменить.

en: %title is also assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
ru: %title также присвоен группе разделов %section, который нельзя изменить.

en: Enforce Workbench Access control
ru: Осуществление управления Workbench Access

en: Use Workbench Access to enforce editorial control to all content of this type.
ru: Используется Workbench Access для обеспечения управления разделами для всех материалов данного типа.

en: @message_label: <em>@type pages are not under access control</em>
ru: @message_label: <em>Для материалов типа @type не обеспечивается контроль доступа</em>

en: To continue, at least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
ru: Чтобы продолжить, как минимум одна роль должна быть отмечена правом доступа <a href="!url">Разрешить всем членам данной роли присваивать к разделам Workbench Access</a>

en: There are no roles who have permission to edit sections. Please contact a site administrator.
ru: Нет роли с правами редактирования разделов. Обратитесь к администратору сайта.

en: You must <a href="@settings">configure Workbench Access settings</a> before editorial access control will be enforced.
ru: Вы должны <a href="@settings">настроить Workbench Access</a> до обеспечения контроля доступа.

en: At least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
ru: Как минимум одна роль должна быть отмечена правом доступа <a href="!url">Разрешить всем членам данной роли присваивать к разделам Workbench Access</a>

en: Selecting the %auth role will select all registered users.
ru: Выбор %auth роли будет применено для всех зарегистрированных пользователей.

en: Workbench access sections
ru: Раздел Workbench

en: Section assignments for the node.
ru: Назначение разделов для материала.

en: Section assignments for the user account.
ru: Назначение разделов для пользователя.

en: Workbench access scheme
ru: Схема доступа Workbench

en: The active access scheme used on the site.
ru: Активная схема доступа используется на сайте.

en: Tokens related to workbench access schemes.
ru: Токены доступные для схемы доступа Workbench.

en: The name of the access scheme.
ru: Имя схемы доступа.

en: The unique machine-readable name of the access scheme.
ru: Уникальное машинное имя схемы доступа.

en: A human-readable description of the access control scheme.
ru: Удобочитаемое описание схемы доступа.

en: Changing this value in production may <em>disrupt</em> your workflow.
ru: Изменение данных настроек в момент доступности сайта всем пользователям может <em>навредить</em> вашему сайту.

en: Only selected content types will have Workbench Access rules <em>enforced</em>.
ru: Только выделенным типам материалов будут автоматически назначены правила доступа Workbench.

en: Access control fields
ru: Управление уровнем доступа полей

en: Set the field elements that control access to each content type.
ru: Установите поля управления доступом для каждого типа содержимого.

en: Installing and enabling the <a href="!url">Field Property module</a> is recommended.
ru: Рекомендуется установить и включить модуль <a href="!url">Field Property</a>.

en: %type content type access control fields
ru: Поле управления доступом для материала типа %type

en: This content type is not under access control.
ru: Данный тип материала выключен для управления доступом.

en: The %type content type does not have any fields that can be used for access control.
ru: Тип содержимого "%type" не имеет полей для управления доступа к ним.

en: %type content type fields
ru: Поля для типа содержимого "%type"

en: The %type content type does not have an access field configured.
ru: Поле доступа содержимого типа  %type не настроено

en: No access control field
ru: Нет полей управления доступом

en: Require a Workbench Access form element
ru: Требовать элемент формы Workbench Access

en: If not selected, Workbench Access settings will inherit from the standard node form.
ru: Если не выбрано, то Workbench Access будет унаследована стандартная форма материала.

en: Editorial sections have been saved.
ru: Разделы сохранены.

en: User permissions have been updated.
ru: Права пользователя обновлены.

en: Editorial assignments by role
ru: Назначение редакторов по ролям

en: Editorial assignments by editor
ru: Назначение редакторов по разделам

en: Active editors for the %section section, as assigned by account. <a href="!url">View editors by role</a>.
ru: Редакторы для секции %section, присвоенные по имени пользователя. <a href="!url">Просмотреть редакторов по роли</a>.

en: No active editors have been found.
ru: Редакторы не найдены.

en: Active editors for the %section section, as determined by role. <a href="!url">View editors by account</a>.
ru: Редакторы для секции %section, присвоенные по роли. <a href="!url">Просмотреть редакторов по имени пользователя</a>.

en: No active roles have been found.
ru: Роли не найдены.

en: Select the role that should have all users assigned to this section.
ru: Выберите роль, которую должны иметь все пользователи, назначенные этом разделе.

en: Select the roles that should have all users assigned to this section.
ru: Выберите роли, которую должны иметь все пользователи, назначенные этом разделе.

en: Workbench Access vocabulary has already been installed.
ru: Словарь Workbench Access уже установлен.

en: Are you sure you want to install the test configuration?
ru: Вы уверены, что хотите установить тестовую конфигурацию?

en: Editorial sections have been updated.
ru: Разделы обновлены.

en: The editor assignment settings.
ru: Настройки назначения редактора.

en: No modules are enabled that support access hierarchies. Menu and Taxonomy are two options.
ru: Нет модулей, обеспечивающих иерархию. Доступно два варианта: Меню и Таксономия.

en: The following content types are not properly configured for access control: !types
ru: Следующие типы материала не настроены должным образом для управления доступом: !types

en: Access rules have been corrected.
ru: Правила доступа исправлены.

en: Update is not required.
ru: Обновление не требуется.

en: Limit available menu items based on Workbench Access.
ru: Ограничивать доступные пункты меню, используя Workbench Access.

en: If checked, when creating nodes users will not be able to choose a parent menu item to which they do not have editorial access.
ru: Если выбрано, то при создании узлов пользователи не смогут выбрать родительский пункт меню, к которым они не имеют доступа.

en: To enforce access control, this content must be placed in the menu.
ru: Для осуществления управления доступом, данный материал необходимо помещать в меню.

en: <strong>Note:</strong> since you do not have editorial access to the parent of this menu item, if you change the parent you may not be able to restore it to its original value.
ru: <strong>Примечание:</strong>так как у Вас нет доступа к родительскому элементу меню, и если Вы измените родитель, то и не сможете восстановить его первоначальное значение.

en: Workbench Access control field
ru: Поле управления доступом Workbench Access

en: Use this field to determine access control for content editing.
ru: Используйте это поле для обеспечения управления доступом материала.

en: This field cannot be used for access control.
ru: Данное поле не может быть использовано для управления доступом.

en: You may not assign this content to: !terms
ru: Вы не можете назначить данный материал к: !terms
