Workbench Access (7.x-1.3) - en to fr translation catalogue (83 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Remove
fr: Retirer

en: more
fr: plus

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Depth
fr: Profondeur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Install
fr: Installer

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: author
fr: auteur

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Apply
fr: Appliquer

en: Enabled content types
fr: Types de contenus activés

en: Editor
fr: Éditeur

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Add editor
fr: Ajouter un éditeur

en: Editors
fr: Editeurs

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: My sections
fr: Mes sections

en: Configured
fr: Configuré

en: Library
fr: Bibliothèque

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Workbench Access settings
fr: Paramètres de Workbench Access

en: Active access scheme
fr: Gestion courante des accès

en: Select the access scheme to use for the site.
fr: Sélectionnez la gestion des accès à utiliser pour le site.

en: Automated section assignment
fr: Assignation automatique des sections

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
fr: Active automatiquement toutes les sections pour la gestion courante.

en: Update editors
fr: Mettre à jour les éditeurs

en: The selected user does not exist.
fr: L'utilisateur sélectionné n'existe pas.

en: There are no roles with the proper permissions.
fr: Aucun rôle n'a les bonnes permissions.

en: Update roles
fr: Mettre à jour les rôles

en: 1 editor | @count editors
fr[0]: @count éditeur
fr[1]: @count éditeurs

en: 1 role | @count roles
fr[0]: @count rôle
fr[1]: @count rôles

en: A link to edit the node.
fr: Un lien pour éditer le nœud.

en: The section to which this node belongs.
fr: La section à laquelle appartient ce nœud.

en: The link text used for the menu item.
fr: Le texte du lien utilisé pour l'élément du menu.

en: The description used for the menu item.
fr: La description utilisée pour l'élément du menu.

en: The link path for the menu item.
fr: Le chemin du lien utilisé pour l'élément du menu.

en: The unique menu link identifier.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
fr: L'identifiant unique du lien de menu parent de cet élément.

en: The weight of the menu item.
fr: Le poids de l'élément de menu.

en: The depth of the menu item.
fr: La profondeur de l'élément de menu.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
fr: Définit des sections de contenu pour le module Workbench Access.

en: Settings for the Workbench Access module.
fr: Paramètres pour le module Workbench Access.

en: View content assigned to my sections.
fr: Voir le contenu assigné à mes sections.

en: Added the workbench_access_role table
fr: Table workbench_access_role ajoutée

en: No update is required.
fr: Aucune mise à jour n'est nécessaire.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
fr: Utiliser le système de menus pour assigner les contrôles d'accès hiérarchiques.

en: Menu scheme settings
fr: Réglages de l'accès par menu

en: Editorial menus
fr: Menus éditoriaux

en: Select the menus to be used for access control.
fr: Sélectionnez les menus à utiliser pour le contrôle d'accès.

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
fr: Utiliser les vocabulaires de la taxonomie pour assigner les contrôles d'accès hiérarchiques.

en: Taxonomy scheme settings
fr: Réglages de l'accès par taxonomie

en: Select the vocabularies to be used for access control.
fr: Sélectionnez les vocabulaires à utiliser pour le contrôle d'accès.

en: Text that will be shown in front of Workbench Access messages.
fr: Texte à ajouter avant les messages concernant Workbench Access.

en: Editorial section
fr: Section éditoriale

en: Set editorial section
fr: Définir la section éditoriale

en: Allow multiple section assignments
fr: Autoriser l'assignation multiple

en: Let content be assigned to multiple sections.
fr: Permet à un contenu d'être attribué à plusieurs sections.

en: You must <a href="@settings">configure Workbench Access settings</a> before editorial access control will be enforced.
fr: Vous devez <a href="@settings">configurer Workbench Access</a> avant que le contrôle d'accès éditorial soit appliqué.
