Workbench Moderation (7.x-1.1) - en to nl translation catalogue (188 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Configure content moderation.
nl: Inhoudscontrole instellen.

en: Actions
nl: Acties

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: Check
nl: Controleer

en: Created
nl: Aangemaakt

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Log message
nl: Logbericht

en: Current
nl: Huidige

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Moderate
nl: Modereren

en: revert
nl: terugzetten

en: Revision
nl: Revisie

en: Your settings have been saved.
nl: Uw instellingen zijn opgeslagen.

en: New content
nl: Nieuwe inhoud

en: Apply
nl: Toepassen

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Moderation Status
nl: Moderatiestatus

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Unpublish this revision
nl: Deze revisie depubliceren

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Moderation state
nl: Moderatiestatus

en: Moderate content
nl: Inhoud modereren

en: revision user
nl: Revisiegebruiker

en: Node Revision
nl: Noderevisie

en: New state
nl: Nieuwe status

en: Edited
nl: Gewijzigd

en: Show the content moderation history.
nl: Moderatiehistorie van inhoud weergeven.

en: Revision state
nl: Revisiestatus

en: Output machine name
nl: Systeemnaam weergeven

en: view all
nl: alles weergeven

en: Transitions
nl: Overgangen

en: Asc
nl: Oplopend

en: Content I've Edited
nl: Door mij bekeken inhoud

en: You haven't created or edited any content.
nl: U heeft geen inhoud aangemaakt of bewerkt.

en: Revised by
nl: Revisie door

en: - Choose state -
nl: - Kies status -

en: New transition
nl: Nieuwe overgang

en: To and from states of a new transition must be different.
nl: Van- en naar-statussen voor een nieuwe overgang moeten verschillend zijn.

en: This transition already exists.
nl: Deze overgang bestaat al.

en: %from --&gt; %to has been deleted.
nl: %from --&gt; %to is verwijderd.

en: %from --&gt; %to has been created.
nl: %from --&gt; %to is aangemaakt.

en: Drupal role:
nl: Drupal-rol:

en: Select a role to check.
nl: Selecteer een rol om te controleren.

en: Moderation task:
nl: Moderatie-taak:

en: Select a moderation task that the role should be able to perform.
nl: Selecteer een moderatie-taak die de rol zou moeten kunnen uitvoeren.

en: Author moderated content
nl: Schrijver gemodereerde inhoud

en: Edit moderated content
nl: Gemodereerde inhoud wijzigen

en: Publish moderated content
nl: Gemodereerde inhoud publiceren

en: Content types:
nl: Inhoudstypen:

en: Select any content types on which the user should have the ability to perform the moderation task.
nl: Selecteer inhoudstypes waarvoor de gebruiker de mogelijkheid moet hebben om een moderatietaak op uit te oefenen.

en: The @role role may need the "!permission_label" permission in order to be a qualified @moderation_task of @types content.
nl: De rol @role heeft mogelijk het toegangsrecht '!permission_label'  nodig om @moderation_task voor inhoudstype @types te kunnen uitvoeren.

en: The @role role may be a qualified @moderation_task regardless of these notices if it has liberal overall node and moderation permissions, like "Administer content" and "Bypass moderation restrictions".
nl: De rol @role kan worden gekwalificeerd om de taak @moderation_task uit te voeren. Dit is niet afhankelijk van andere algemene toegangrechten, zoals 'Inhoud beheren' en 'Moderatiebeperkingen omzeilen'.

en: Currently there is no published revision of this node.
nl: Momenteel zijn er geen gepubliceerde revisies van deze node.

en: Revised by !user
nl: Ongedaan gemaakt door !user

en: This is the published revision.
nl: Dit is de gepubliceerde revisie.

en: This is the current revision. The current state is %state.
nl: Dit is de huidige revisie. De huidige status is %state.

en: From @from_state --> @to_state on %date by !user
nl: Van @from_state --> @to_state op %date door !user

en: Created as @to_state on %date by !user
nl: Gemaakt als @to_state op %date door !user

en: Revision Actions
nl: Revisie-acties

en: Moderation Actions
nl: Moderatie-acties

en: This is not the live revision of this node.
nl: Dit is niet de live revisie van deze node.

en: The live revision of this content has been unpublished.
nl: De live revisie van deze inhoud is ge-depubliceerd.

en: Moderation History ID
nl: Moderatiehistorie-ID

en: Content moderation history record ID.
nl: Moderatiehistorie record-ID.

en: Content moderation state of the node revisision.
nl: Moderatiestatus van de node revisies.

en: From state
nl: Van status

en: Previous content moderation state of the node revisision.
nl: Vorige moderatiestatus van de node-revisies.

en: User who moderated this revision.
nl: Gebruiker die deze revisie gemodereerd heeft.

en: moderator user
nl: Moderatiegebruiker

en: The date this revision was moderated.
nl: De datum dat deze revisie was gemodereerd.

en: Whether or not this revision is published.
nl: Of deze revisie wel of niet is gepubliceerd.

en: Whether or not this is the current revision.
nl: Of dit wel of niet de huidige revisie is.

en: Moderation Links
nl: Moderatie-links

en: User Can Moderate
nl: Gebruiker kan modereren

en: Can moderate
nl: Kan modereren

en: Type is moderated
nl: Type is gemodereerd

en: Whether the content type is moderated.
nl: Of dit inhoudstype is gemodereerd.

en: New draft
nl: Nieuw concept

en: Edit draft
nl: Concept wijzigen

en: View published
nl: Gepubliceerde tonen

en: View draft
nl: Concept tonen

en: View all unpublished content
nl: Niet-gepubliceerde inhoud tonen

en: Administer Workbench Moderation
nl: Workbench Moderation beheren

en: Bypass moderation restrictions
nl: Moderatiebeperkingen omzeilen

en: View moderation history
nl: Moderatiehistorie tonen

en: View the moderation messages on a node
nl: Moderatieberichten van inhoud tonen

en: Use "My Drafts" workbench tab
nl: Workbench tab 'Mijn concepten' gebruiken

en: Use "Needs Review" workbench tab
nl: Workbench tab 'Te beoordelen' gebruiken

en: Enables you to control node display with a moderation
            workflow. You can have a 'Live revision' for all visitors and pending
            revisions which need to be approved to become the new 'Live Revision.'
nl: Maak het mogelijk om de inhoud met een moderatie workflow te beheren. U kunt een 'Live' revisie voor alle bezoekers hebben en 'Te beoordelen' revisies die goedgekeurd moeten worden voordat deze de nieuwe 'Live' revisie zal worden.

en: These are the states through which a node passes in order to become published. By
            default, the Workbench Moderation module provides the states 'Draft,' 'Needs Review,' and 'Published.'
            On this screen you may create, delete and re-order states. Additional states might include
            'Legal Review,' 'PR Review,' or any or state your site may need.
nl: Dit zijn statussen die een node doorloopt om gepubliceerd te  worden. Standaard, levert de Workbench Moderation-module de statussen: 'Concept', 'Te beoordelen' en 'Gepubliceerd.' In dit scherm kunt u statussen toevoegen, verwijderen of de volgorde aanpassen. Aanvullende statussen kunnen worden aangemaakt, zoals 'Juridische Controle,' 'PR controle,' of een andere status die de website nodig heeft.

en: Permission to perform these transitions
            is controlled on a role-by-role basis.
nl: De rechten om deze overgangen uit te voeren worden per rol beheerd.

en: In order to participate in the moderation process,
            Drupal users must be granted several node- and moderation- related
            permissions. This page can help check whether roles have the correct
            permissions to author, edit, moderate, and publish moderated content.
nl: Om deel te nemen aan het moderatie proces, moeten Drupal gebruikers diverse node- en moderatie gerelateerde rechten hebben. Met behulp van deze pagina kunt u controleren of rollen de juiste rechten hebben om inhoud aan te maken, te wijzigen of te modereren.

en: Enable moderation of revisions
nl: Moderatie van revisies inschakelen

en: Revisions must be enabled in order to use moderation.
nl: Revisies moeten ingeschakeld zijn om moderatie te kunnen gebruiken.

en: Default moderation state
nl: Standaard moderatiestatus

en: Set the default moderation state for this content type. Users with additional moderation permissions will be able to set the moderation state when creating or editing nodes.
nl: Stel de standaard moderatiestatus in voor dit inhoudstype. Gebruikers met aanvullende moderatierechten kunnen de moderatiestatus instellen wanneer zij inhoud aanmaken of wijzigen.

en: Set the moderation state for this content.
nl: Moderatiestatus in voor deze inhoud instellen.

en: Moderation notes
nl: Moderatienotities

en: !action by @user.
nl: !action door @user.

en: Your draft will be placed in moderation.
nl: Uw concept wordt in moderatie geplaatst.

en: Unpublish revision
nl: Revisie depubliceren

en: Unpublish the current live revision.
nl: Publicatie van de huidige live-revisie ongedaan maken.

en: Change Moderation State
nl: Moderatiestatus wijzigen

en: Check Permissions
nl: Toegangsrechten controleren

en: Updated the weight field on the moderation states table.
nl: Het gewicht in de tabel van moderatiestatussen is bijgewerkt.

en: Dropped unused field from the moderation transitions table.
nl: Ongebruikte velden van de tabel moderatie-overgangen werd verwijderd.

en: The renamed permission was updated for !count roles.
nl: Het hernoemde toegangsrecht voor !count rollen werd bijgewerkt.

en: Provides content moderation services
nl: Biedt moderatie op inhoud aan

en: <a href="@settings" title="Content type administration">No content types have been configured to use Workbench Moderation.</a>
nl: <a href="@settings" title="Inhoudstype beheren">Er zijn geen inhoudstypes voor Workbench Moderation ingesteld.</a>

en: Moderation is not ready to for use at this time. Please contact your administrator.
nl: Moderatie is op dit moment niet mogelijk. Neem contact op met de beheerder.

en: This filter isn't even possible right now since workbench moderation permissions are incomplete--there's no way to figure out what transitions a user may make for a particular type of content.
nl: Het is op dit moment niet mogelijk dit filter te gebruiken omdat de workbench moderatie-rechten incompleet zijn. Het is niet mogelijk om uit te zoeken welke overgang een gebruiker nodig heeft voor een specifieke type inhoud.

en: Moderation State
nl: Moderatiestatus

en: Needs Review Page
nl: 'Te beoordelen'-pagina

en: Needs Review
nl: Te beoordelen

en: This list displays content in the "Needs Review" state that you can moderate. Currently there is no such content.
nl: Deze lijst toont inhoud met de status 'Te beoordelen' die u kunt modereren. Momenteel is er hiervoor geen inhoud aanwezig.

en: Workbench Moderation: State
nl: Workbench Moderation: status

en: Drafts Page
nl: Conceptpagina

en: My Drafts
nl: Mijn concepten

en: This list displays content you have created that is not published. Currently there is no such content.
nl: Deze lijst toont inhoud die u heeft gemaakt maar nog niet gepubliceerd is. Momenteel is hiervoor geen inhoud aanwezig.

en: Depending on the changes you have made it may be necessary to <a href="@views" target="_blank">reconfigure Views</a> that leverage Workbench Moderation such as <a href="@workbench_moderation" target="_blank">workbench_moderation</a>
nl: Afhankelijk van de wijzigingen die u heeft gemaakt kan het nodig zijn om de <a href="@views" target="_blank">Views opnieuw in te stellen</a> die invloed hebben op Workbench Moderation zoals <a href="@workbench_moderation" target="_blank">workbench_moderation</a>

en: Moderation is not enabled for any content types. Visit the <a href="@content_type_administration_page">content type administration page</a> to enable moderation for one or more types.
nl: Moderatie is voor geen enkel inhoudstype ingeschakeld. Ga naar <a href="@content_type_administration_page">Inhoudstype beheren</a> om moderatie voor een of meerdere types in te stellen.

en: The @role role should be a qualified @moderation_task.
nl: De rol @role zou @moderation_task moeten kunnen uitvoeren.

en: View <a href="@node_permissions">node permissions</a> or <a href="@moderation_permissions">moderation permissions</a> for the @role role.
nl: Bekijk <a href="@node_permissions">node toegang</a> of <a href="@moderation_permissions">moderatie toegang</a> voor de rol @role.

en: You must check manually that this role has the appropriate transition permissions for your workflow. <a href="@moderation_permission_link">View moderation permissions for this role.</a>
nl: U dient handmatig te controleren of deze rol voldoende rechten heeft voor de overgang van de workflow. <a href="@moderation_permission_link">Moderatierechten voor deze rol weergeven</a>.

en: @title History
nl: Historie van @title

en: Unpublish %title?
nl: Publicatie %title ongedaan maken?

en: The moderation state could not be changed because the draft has been updated by another user. Please review the current draft.
nl: De moderatiestatus kon niet worden gewijzigd omdat het concept door een andere gebruiker is gewijzigd. Controleer de revisie van het huidige concept.

en: Current draft
nl: Huidige concept

en: Previous revision
nl: Vorige revisie

en: Next revision
nl: Volgende revisie

en: New draft of live content.
nl: Nieuw concept van live inhoud.

en: New draft from current revision
nl: Nieuw concept van huidige revisie

en: Create a new draft from the published revision.
nl: Maak een nieuw concept van de gepubliceerde revisie.

en: Failed to save node revision: node not passed to shutdown function.
nl: Opslaan van node-revisie niet voltooid: node is de uitschakelfunctie niet gepasseerd.

en: Saved node revision: %node as live version for node %live.
nl: Node-revisie opgeslagen: %node als live-revisie voor node %live.

en: Updated state names and transitions.
nl: Statusnamen en overgangen bijgewerkt.

en: Updated state descriptions.
nl: Statusomgeschrijvingen bijgewerkt.

en: Enter a name for the new state.
nl: Voer een naam in voor de nieuwe status.

en: Enter a description of the new state.
nl: Voer een omschrijving voor de nieuwe status.

en: Moderation state %label (%name) has been deleted.
nl: Moderatiestatus %label (%name) is verwijderd.

en: Moderation state description
nl: Omschrijving van moderatiestatus

en: Moderation state order
nl: Volgorde van moderatiestatus

en: Moderation History
nl: Moderatiehistorie

en: A link to the Moderation History page of the node
nl: Een link naar de moderatiehistoriepagina van de node

en: Moderation History Link
nl: Moderatiehistorie link

en: Moderate all content from @from_state to @to_state
nl: Alle inhoud modereren van @from_state naar @to_state

en: Moderate @node_type state from @from_state to @to_state
nl: Modereer @node_type-status van @from_state naar @to_state

en: Current: @state
nl: Huidige: @state

en: Added column to store moderation state labels.
nl: Kolom toegevoegd om de moderatie status labels op te slaan.

en: View Moderation History
nl: Moderatiehistorie weergeven

en: Display field as the moderation state machine name.
nl: Veld weergeven als de machinenaam van de moderatiestatus.

en: Are you sure that you want to unpublish the live revision of this content?
nl: Weet u zeker dat u de revisie die live staat van dit inhoudsitem wilt depubliceren?

en: Set moderation state:
nl: Moderatierevisie instellen:

en: The current live revision will be set to moderation state %state.
nl: De huidige live-revisie wordt ingesteld op moderatiestatus %state.

en: Added a new transition from %from to %to and updated unpublish permissions. Unpublishing content is now controlled by transition permissions, and roles with the 'Bypass moderation restrictions' permission may unpublish content.
nl: Nieuwe overgang van %from naar %to toegevoegd en toegangsrechten voor 'publicatie ongedaan maken' bijgewerkt. Publicatie ongedaan maken van inhoud is nu beheerd door de overgangsrechten. Rollen met de rechten 'Moderatie beperkingen omzeilen' mogen publicatie van inhoud ongedaan maken.

en: Node Draft
nl: Concept node

en: The draft page for moderated nodes.
nl: De conceptpagina voor gemodereerde nodes.

en: When enabled, this overrides the default node view at node/%node/draft
nl: Indien ingeschakeld, zal dit de standaard node-weergave op node/%node/draft overschrijven

en: Page manager module is unable to enable Workbench Moderation Draft Node because some other module already has overridden with %callback.
nl: De Page Manager-module is niet in staat om Workbench Moderation concept-node in te schakelen omdat een andere module dit al heeft overschreven met %callback.

en: Node draft being viewed
nl: Concept-node wordt bekeken

en: The revision page for moderated nodes.
nl: De revisie-pagina voor gemodereerde nodes

en: When enabled, this overrides the default node view at node/%node/revisions/%/view
nl: Indien ingeschakeld, overschrijft dit de standaard node-weergave op node%node/revisions/%/view

en: Page manager module is unable to enable Workbench Moderation Revision Node because some other module already has overridden with %callback.
nl: De Page Manager-module is niet in staat om Workbench Moderation Revisie Node in te schakelen omdat een andere module dit al heeft overschreven met %callback.

en: Node revision being viewed
nl: Node-revisie wordt getoond
