Workbench Moderation (7.x-1.2) - en to pt translation catalogue (155 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Configure content moderation.
pt: Configurar a moderação de conteúdo.

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Usuário

en: action
pt: ação

en: Check
pt: Cheque

en: Created
pt: Criado

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Defaults
pt: Padrões

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Moderate
pt: Moderar

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: Diff
pt: Alterações

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: New content
pt: Novo conteúdo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Force transition
pt: Forçar transição

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Previous state
pt: Estado anterior

en: Unpublish this revision
pt: Despublicar esta revisão

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Moderation state
pt: Estado da moderação

en: Moderate content
pt: Conteúdo Moderado

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Node Revision
pt: Revisão de conteúdo

en: New state
pt: Novo estado

en: Show the content moderation history.
pt: Mostrar o histórico de moderação do conteúdo.

en: Revision state
pt: Estado de revisão

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: view all
pt: ver todos

en: Transitions
pt: Transições

en: Asc
pt: Ascendente

en: Content I've Edited
pt: Conteúdo Editado por Mim

en: You haven't created or edited any content.
pt: Você não criou ou editou nenhum conteúdo.

en: Revised by
pt: Revisado por

en: - Choose state -
pt: - Escolha -

en: New transition
pt: Nova transição

en: To and from states of a new transition must be different.
pt: Estados Para e De de uma nova transição devem ser diferentes.

en: This transition already exists.
pt: Esta transição já existe.

en: %from --&gt; %to has been deleted.
pt: %from --&gt; %to foi apagado.

en: %from --&gt; %to has been created.
pt: %from --&gt; %to foi criado.

en: Drupal role:
pt: Perfil do Drupal:

en: Select a role to check.
pt: Selecione um papel para verificar.

en: Moderation task:
pt: Tarefa de moderação:

en: Select a moderation task that the role should be able to perform.
pt: Selecione uma tarefa de moderação que o papel de usuário poderá executar.

en: Author moderated content
pt: Conteúdo moderado do autor

en: Edit moderated content
pt: Editar conteúdo moderado

en: Publish moderated content
pt: Publicar conteúdo moderado

en: Content types:
pt: Tipos de conteúdo:

en: Select any content types on which the user should have the ability to perform the moderation task.
pt: Selecione qualquer tipo de conteúdo no qual o usuário deve ter permissão para executar tarefas de moderação.

en: The @role role may need the "!permission_label" permission in order to be a qualified @moderation_task of @types content.
pt: O papel @role pode precisar da permissão "!permission_label" a fim de ser qualificado para @moderation_task de conteúdos de tipo @types.

en: The @role role may be a qualified @moderation_task regardless of these notices if it has liberal overall node and moderation permissions, like "Administer content" and "Bypass moderation restrictions".
pt: O papel @role pode ser qualificado para @moderation_task desqualificando estas informações se ele possui permissões que sobrescrevem as permissões de nodes ou de moderação como "Administrar conteúdo" e "Pular restrições de moderação".

en: Currently there is no published revision of this node.
pt: Não há uma revisão publicada desta página.

en: Revised by !user
pt: Revisado por !user

en: This is the published revision.
pt: Esta é a revisão publicada.

en: This is the current revision. The current state is %state.
pt: Esta é a revisão atual. O estado atual é %state.

en: This is not the live revision of this node.
pt: Esta não é a revisão atual deste node.

en: The live revision of this content has been unpublished.
pt: A revisão atual deste conteúdo foi despublicada.

en: From state
pt: Do estado

en: Previous content moderation state of the node revisision.
pt: Estado anterior de moderação de conteúdo para a revisão de node.

en: User who moderated this revision.
pt: Usuário que pode moderar esta revisão.

en: moderator user
pt: usuário moderador

en: The date this revision was moderated.
pt: A data em que esta revisão foi moderada.

en: Can moderate
pt: Pode moderar

en: Type is moderated
pt: Tipo é moderado

en: Whether the content type is moderated.
pt: Se o tipo de conteúdo é moderado.

en: New draft
pt: Novo rascunho

en: Edit draft
pt: Editar rascunho

en: View published
pt: Ver publicado

en: View draft
pt: Ver rascunho

en: View all unpublished content
pt: Ver qualquer conteúdo não publicado

en: Administer Workbench Moderation
pt: Administrar o Workbench Moderation

en: Bypass moderation restrictions
pt: Pular as restrições de moderação

en: View moderation history
pt: Ver histórico de moderação

en: View the moderation messages on a node
pt: Ver as mensagens de moderação em um node

en: Enable moderation of revisions
pt: Habilitar moderação de revisões

en: Revisions must be enabled in order to use moderation.
pt: Revisões devem ser habilitadas para usar a moderação.

en: Default moderation state
pt: Estado de moderação padrão

en: Set the moderation state for this content.
pt: Escolha o estado de moderação para este conteúdo.

en: Moderation notes
pt: Notas de moderação

en: Your draft will be placed in moderation.
pt: Seu rascunho vai ser enviado para moderação.

en: Unpublish revision
pt: Despublicar revisão

en: Unpublish the current live revision.
pt: Despublicar a revisão atual ativa.

en: The renamed permission was updated for !count roles.
pt: A permissão renomeada foi atualizada para !count papéis.

en: Provides content moderation services
pt: Fornece serviços de moderação de conteúdo

en: <a href="@settings" title="Content type administration">No content types have been configured to use Workbench Moderation.</a>
pt: <a href="@settings" title="Administração de tipo de conteúdo">Nenhum tipo de conteúdo foi configurado para usar o Workbench Moderation.</a>

en: Workbench Moderation: State
pt: Workbench Moderation: Estado

en: My Drafts
pt: Meus Rascunhos

en: This list displays content you have created that is not published. Currently there is no such content.
pt: Esta lista mostra o conteúdo que você criou que não está publicado. Atualmente não existe conteúdo deste tipo.

en: Moderation is not enabled for any content types. Visit the <a href="@content_type_administration_page">content type administration page</a> to enable moderation for one or more types.
pt: A moderação não está habilitada para nenhum tipo de contéudo. Visite a página de <a href="@content_type_administration_page">administração de tipo de conteúdo</a> para habilitar a moderação para um ou mais tipos.

en: The @role role should be a qualified @moderation_task.
pt: O papel @role deve ser um @moderation_task qualificado.

en: View <a href="@node_permissions">node permissions</a> or <a href="@moderation_permissions">moderation permissions</a> for the @role role.
pt: Ver as <a href="@node_permissions">permissões de nodes</a> ou <a href="@moderation_permissions">permissões de moderação</a> para o papel @role.

en: Unpublish %title?
pt: Despublicar %title?

en: Current draft
pt: Rascunho atual

en: Previous revision
pt: Revisão anterior

en: Next revision
pt: Próxima revisão

en: New draft of live content.
pt: Novo rascunho de conteúdo publicado.

en: New draft from current revision
pt: Novo rascunho da versão atual

en: Create a new draft from the published revision.
pt: Criar novo rascunho da revisão publicada.

en: Updated state names and transitions.
pt: Nome de estados e transições atualizados.

en: Updated state descriptions.
pt: Atualizar as descrições de estado.

en: Enter a name for the new state.
pt: Digite o nome para o novo estado.

en: Enter a description of the new state.
pt: Digite a descrição para o novo estado.

en: Moderation state %label (%name) has been deleted.
pt: O estado de moderação %label (%name) foi apagado.

en: Moderation state description
pt: Descrição do estado de moderação

en: Moderation state order
pt: Ordem de estado de moderação

en: Current: @state
pt: Atual: @state

en: Display field as the moderation state machine name.
pt: Mostrar campo com o nome de máquina do estado de moderação.

en: Are you sure that you want to unpublish the live revision of this content?
pt: Você tem certeza que deseja despublicar a versão atual deste conteúdo?

en: The current live revision will be set to moderation state %state.
pt: A revisão atual deste conteúdo pode ser configurada para o estado %state.

en: The revision page for moderated nodes.
pt: A página de revisão para nodes moderados.

en: Content is using workbench moderation
pt: O conteúdo está usando o workbench moderation

en: Content is live revision
pt: O conteúdo é uma revisão ativa

en: Content's current moderation state
pt: Estado atual de moderação do conteúdo

en: Workbench moderation state
pt: Estado de moderação do Workbench

en: Content's previous moderation state
pt: Estado anterior de moderação do conteúdo

en: After unpublishing live content
pt: Após despublicar conteúdo ativo

en: Unpublished content
pt: Conteúdo despublicado

en: Live workbench content
pt: Conteúdo ativo do workbench

en: After moderation transition
pt: Depois da transição de moderação

en: Set moderation state during save
pt: Selecionar o estado de moderação quando salvar

en: Set moderation state
pt: Selecione o estado de moderação

en: Load current moderation state
pt: Carregar o estado atual de moderação

en: After any transition between states occurs.
pt: Depois que qualquer transição entre estados ocorrer.

en: Change node %nid moderation state to %state.
pt: Alterar o estado de moderação do node %nid para %state.
