Workbench Moderation (7.x-1.3) - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Configure content moderation.
ja: コンテンツモデレーションの設定

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: View
ja: ビュー

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: States
ja: 状態

en: User
ja: ユーザー

en: action
ja: アクション

en: Node
ja: ノード

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Current
ja: 現在

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Moderate
ja: モデレート

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: New content
ja: 新しいコンテンツ

en: Apply
ja: 適用

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Force transition
ja: 遷移を強制

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Nid
ja: ノードID

en: Compare revisions
ja: リビジョンを比較

en: Previous state
ja: 従来の状態

en: Node revision
ja: ノードリビジョン

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: Revision actions
ja: リビジョンアクション

en: Revision state
ja: リビジョンの状態

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Transitions
ja: 推移

en: Asc
ja: 昇順

en: Workbench
ja: ワークベンチ

en: Workbench Moderation
ja: ワークベンチモデレーション

en: From state
ja: 元の状態

en: New draft
ja: 新しい下書き

en: Edit draft
ja: 下書きを編集

en: Enable moderation of revisions
ja: リビジョンのモデレーションを有効

en: Revisions must be enabled in order to use moderation.
ja: モデレーションを利用するにはリビジョンを先に有効にする必要があります。

en: Default moderation state
ja: デフォルトのモデレーションの状態

en: Previous revision
ja: 前回のリビジョン

en: Workbench moderation
ja: ワークベンチモデレーション

en: Enter a name for the new state.
ja: 新しい状態の名前を入力してください。

en: Set moderation state
ja: モデレーションの状態を設定

en: Check permissions
ja: 権限の確認
