Workbench Moderation (7.x-3.0) - en to fr translation catalogue (151 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Configure content moderation.
fr: Configurer la modération de contenu.

en: more
fr: plus

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en:  and
fr:  et

en: View
fr: Voir

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Published
fr: Publié

en: Revisions
fr: Versions

en: Log message
fr: Message de journal

en: Current
fr: Actuel

en: State
fr: État

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Moderate
fr: Modérer

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revision
fr: Version

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: New content
fr: Nouveau contenu

en: Apply
fr: Appliquer

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Force transition
fr: Forcer la transition

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Compare revisions
fr: Comparer les révisions

en: Previous state
fr: État précédent

en: Unpublish this revision
fr: Dépublier cette révision

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Moderate content
fr: Modérer le contenu

en: revision user
fr: utilisateur de la version

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: Revision actions
fr: Actions pour la révision

en: New state
fr: Nouvel état

en: Show the content moderation history.
fr: Montrer l'historique de modération de ce contenu.

en: Revision state
fr: État de la révision

en: Created by !user.
fr: Créé(e) par !user.

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: view all
fr: voir tout

en: Moderation status
fr: Statut de modération

en: You haven't created or edited any content.
fr: Vous n'avez créé ou édité aucun contenu.

en: Revised by
fr: Revu par

en: - Choose state -
fr: - Choisissez l'état -

en: New transition
fr: Nouvelle transition

en: To and from states of a new transition must be different.
fr: Les états de départ et d'arrivée doivent être différents.

en: This transition already exists.
fr: Cette transition existe déjà.

en: %from --&gt; %to has been deleted.
fr: %from --&gt; %to a été supprimé.

en: Select a role to check.
fr: Sélectionnez un rôle à vérifier.

en: Select a moderation task that the role should be able to perform.
fr: Sélectionner une tâche de modération que le rôle Drupal devrait être en mesure d'effectuer.

en: Author moderated content
fr: Créer du contenu modéré

en: Edit moderated content
fr: Modifier le contenu modéré

en: Publish moderated content
fr: Publier le contenu modéré

en: Select any content types on which the user should have the ability to perform the moderation task.
fr: Sélectionner les types de contenu sur lesquels l'utilisateur doit avoir la capacité de réaliser la tâche de modération.

en: The @role role may need the "!permission_label" permission in order to be a qualified @moderation_task of @types content.
fr: Le rôle @role peut avoir besoin du droit "!permission_label" pour être un @moderation_task qualifié de contenu de type @types.

en: The @role role may be a qualified @moderation_task regardless of these notices if it has liberal overall node and moderation permissions, like "Administer content" and "Bypass moderation restrictions".
fr: Le rôle @role peut être un @moderation_task qualifié malgré toutes ces informations s'il a les droits généraux de modération sur les nœuds, comme "Administrer le contenu" et "Outrepasser les restrictions de modération".

en: Currently there is no published revision of this node.
fr: Il n'y a actuellement pas de révision publiée de ce contenu.

en: Revised by !user
fr: Revu par !user

en: This is the published revision.
fr: Ceci est la révision publiée.

en: This is the current revision. The current state is %state.
fr: Ceci est la révision en cours. L'état en cours est %state.

en: This is not the live revision of this node.
fr: Ceci n'est pas la révision en ligne de ce contenu.

en: The live revision of this content has been unpublished.
fr: La version en ligne de ce contenu a été dépubliée.

en: From state
fr: Depuis l'état

en: User who moderated this revision.
fr: Utilisateur qui a modéré cette révision.

en: moderator user
fr: utilisateur modérateur

en: The date this revision was moderated.
fr: La date à laquelle cette révision a été modérée.

en: Type is moderated
fr: Le type est modéré

en: New draft
fr: Nouveau brouillon

en: Edit draft
fr: Modifier le brouillon

en: View published
fr: Révision publiée

en: View draft
fr: Voir le brouillon

en: View all unpublished content
fr: Voir tout le contenu non publié

en: Administer Workbench Moderation
fr: Administrer Workbench Moderation

en: Bypass moderation restrictions
fr: Outrepasser les restrictions de modération

en: View moderation history
fr: Voir l'historique des modérations

en: Enable moderation of revisions
fr: Activer la modération des révisions

en: Revisions must be enabled in order to use moderation.
fr: Les révisions doivent être activées pour pouvoir utiliser la modération.

en: Default moderation state
fr: État de modération par défaut

en: Set the default moderation state for this content type. Users with additional moderation permissions will be able to set the moderation state when creating or editing nodes.
fr: Définir l'état de modération par défaut pour ce type de contenu. Les utilisateurs avec des droits de modération supplémentaires seront capables de définir l'état de modération à la création ou la modification de nœuds.

en: Set the moderation state for this content.
fr: Définir l'état de modération pour ce contenu.

en: Moderation notes
fr: Notes de modération

en: Moderate:
fr: Modérer :

en: Your draft will be placed in moderation.
fr: Votre brouillon sera placé en attente de modération.

en: Unpublish revision
fr: Dépublier la révision

en: Unpublish the current live revision.
fr: Dépublier la révision actuellement en ligne.

en: Moderation is not ready to for use at this time. Please contact your administrator.
fr: La modération n'est pas possible pour le moment. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Workbench Moderation: State
fr: Workbench Moderation : État

en: This list displays content you have created that is not published. Currently there is no such content.
fr: Cette liste affiche le contenu que vous avez créé et qui n'est pas publié. Il n'y a actuellement aucun contenu remplissant ces conditions.

en: Moderation is not enabled for any content types. Visit the <a href="@content_type_administration_page">content type administration page</a> to enable moderation for one or more types.
fr: La modération n'est activée pour aucun type de contenu. Visitez la <a href="@content_type_administration_page">page d'administration des types de contenu</a> pour activer la modération sur un ou plusieurs types.

en: View <a href="@node_permissions">node permissions</a> or <a href="@moderation_permissions">moderation permissions</a> for the @role role.
fr: Voir les <a href="@node_permissions">droits sur les nœuds</a> ou les <a href="@moderation_permissions">droits de modération</a> du rôle @role.

en: Unpublish %title?
fr: Dépublier %title ?

en: Previous revision
fr: Révision précédente

en: Next revision
fr: Prochaine révision

en: New draft of live content.
fr: Nouveau brouillon d'un contenu en ligne.

en: New draft from current revision
fr: Nouveau brouillon à partir de la révision actuelle

en: Create a new draft from the published revision.
fr: Créer un nouveau brouillon à partir de la révision publiée.

en: !label: <em>!message</em>
fr: !label : <em>!message</em>

en: Enter a name for the new state.
fr: Saisissez le nom du nouvel état.

en: Enter a description of the new state.
fr: Saisissez la description du nouvel état.

en: Moderation state %label (%name) has been deleted.
fr: L'état de modération %label (%name) a été supprimé.

en: Moderation state description
fr: Description de l'état de modération

en: Moderation state order
fr: Ordre de l'état de modération

en: The current live revision will be set to moderation state %state.
fr: L'état de modération de la révision actuellement publiée sera défini à %state.

en: Node revision being viewed
fr: La révision de nœud en cours de consultation

en: Content is using workbench moderation
fr: Le contenu utilise Workbench Moderation

en: Content is live revision
fr: Le contenu est la révision publiée

en: Content's current moderation state
fr: État actuel de modération du contenu

en: Workbench moderation state
fr: État de modération Workbench

en: Unpublished content
fr: Contenu dépublié

en: Set moderation state during save
fr: Définir l'état de modération durant l'enregistrement

en: Set moderation state
fr: Définir l'état de modération

en: Drupal role
fr: Rôle Drupal

en: Moderation task
fr: Tâche de modération

en: Check permissions
fr: Vérifier les droits

en: History of %title
fr: Historique de %title

en: Set moderation state: !moderation-actions-form
fr: Définir l'état de modération : !moderation-actions-form

en: From %from_state --> %to_state on %date by !user
fr: Passé de %from_state à %to_state le %date par !user

en: Created as %to_state on %date by !user
fr: Créé le %date en tant que %to_state par !user

en: Moderation actions
fr: Actions de modération

en: Moderation links
fr: Liens de modération

en: User can moderate
fr: L'utilisateur peut modérer

en: Moderation history link
fr: Lien vers l'historique de modération

en: Use "My drafts" workbench tab
fr: Utiliser l'onglet "Mes brouillons"

en: Change to %label
fr: Changer à %label

en: Content I've edited
fr: Contenu modifié par moi

en: My drafts
fr: Mes brouillons

en: Edited by !user.
fr: Modifié par !user.

en: Most recent revision
fr: Révision la plus récente

en: @state (Current)
fr: @state (actuel)
