Workflow (7.x-2.4-beta1) - en to pt translation catalogue (132 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Actions
pt: Ações

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: optional
pt: opcional

en: required
pt: necessário

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Summary
pt: Resumo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: History
pt: Histórico

en: hidden
pt: escondido

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentário

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Count
pt: Contar

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: By
pt: Por

en: here
pt: aqui

en: Configuration
pt: Configurações

en: Defaults
pt: Padrões

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Pending
pt: Pendente

en: to
pt: para

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: author
pt: autor

en: updated content
pt: conteúdo atualizado

en: Old State
pt: Estado anterior

en: New State
pt: Novo estado

en: Workflow History
pt: Histórico do workflow

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: A comment to put in the workflow log.
pt: Um comentário para colocar no log do workflow.

en: Created workflow %name
pt: Workflow %name criado

en: Workflow tab permissions
pt: Permissões da aba de workflow

en: The workflow was updated.
pt: O workflow foi atualizado.

en: There are no states defined for this workflow.
pt: Não há estados definidos para este workflow.

en: workflow
pt: fluxo de trabalho

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Change workflow state of post to next state
pt: Alterar estado do workflow do post para próximo estado

en: Change workflow state of post to new state
pt: Alterar estado do workflow do post para estado novo

en: Force transition
pt: Forçar transição

en: Previous state deleted
pt: Estado anterior excluído

en: Action %action has been unassigned.
pt: A ação %action foi desassociada.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: State weight
pt: Peso do estado

en: Current state name
pt: Nome do estado atual

en: Current state
pt: Estado atual

en: Scheduled state
pt: Estado agendado

en: Scheduled time
pt: Horário agendado

en: Scheduled comment
pt: Comentário agendado

en: A comment describing why the node was scheduled for state transition.
pt: Um comentário descrevendo porque a página foi agendada para transição de estado.

en: Previous state
pt: Estado anterior

en: No state
pt: Sem estado

en: Unknown state
pt: Estado desconhecido

en: Workflow state
pt: Estado do workflow

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Current time
pt: Horário atual

en: Current user
pt: Usuário atual

en: My content
pt: Meu conteúdo

en: label
pt: rótulo

en: exposed
pt: exposto

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Invalid token
pt: Token inválido

en: Access settings
pt: Configurações de acesso

en: Since
pt: Desde

en: Workflows
pt: Fluxos de trabalho

en: New state
pt: Novo estado

en: Workflow state has changed
pt: O estado do workflow foi alterado

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Reverted %entity %label to the defaults.
pt: %entity %label revertida para o padrão.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Master
pt: Principal

en: Display value
pt: Mostrar valor

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: Uma data no formato '@type'. (%date)

en: Update workflow
pt: Atualizar workflow

en: Tokens related to workflows.
pt: Tokens relacionados com os workflows.

en: Workflow name
pt: Nome do workflow

en: Old state name
pt: Nome do estado antigo

en: From / To
pt: De / Para

en: Workflow comment was added, but state did not change
pt: Comentário do workflow foi adicionado, mas o estado não mudou

en: The user who performed the last state change.
pt: O usuário que realizou a última mudança de estado.

en: grouped
pt: agrupado

en: Workflow: State Change Form
pt: Workflow: Formulário de Mudança de Estado

en: The form for controlling workflow state changes.
pt: O formulário para controlar as mudanças de estado do workflow.

en: Schedule for state change
pt: Agendamento para mudança de estado

en: Workflow comment
pt: Comentário do workflow

en: Current comment
pt: Comentário atual

en: Workflow is active on the @types content types.
pt: Workflow está ativo nos tipos de conteúdo @types.

en: Reassign
pt: Reatribuir

en: Revert workflow
pt: Reverter workflow

en: Allow user to revert workflow state.
pt: Permitir ao usuário reverter estado do workflow.

en: Are you sure you want to revert %title to the "@state" state?
pt: Tem certeza que deseja reverter %title para o estado "@state"?

en: Invalid token. Your information has been recorded.
pt: Token inválido. Sua informação foi gravada.

en: Workflow type
pt: Tipo de fluxo de trabalho

en: State label
pt: Rótulo de estado

en: Transition from
pt: Transição de
