Workflow (7.x-2.4) - en to id translation catalogue (77 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: optional
id: opsional

en: required
id: dibutuhkan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Save
id: Simpan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: History
id: Riwayat

en: hidden
id: tersembunyi

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Post
id: Pos

en: Page
id: Halaman

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: State
id: Status

en: By
id: Oleh

en: here
id: di sini

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Defaults
id: Bawaan

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Pending
id: Tertunda

en: Workflow
id: Alur kerja

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: workflow
id: Alur kerja

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Form
id: Formulir

en: Action %action has been unassigned.
id: Aksi %action sudah dicabut.

en: Offset
id: Letak

en: Edit comment
id: Edit komentar

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Current state
id: Posisi sekarang

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: My content
id: Konten-ku

en: label
id: etiket

en: exposed
id: terekspos

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Workflows
id: Alur kerja

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: A date in '@type' format. (%date)
id: Tanggal dalam format '@type'. (%date)

en: grouped
id: terkelompok

en: Workflow type
id: Tipe Alur kerja
