Workflow (7.x-2.8) - en to nl translation catalogue (128 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: optional
nl: optioneel

en: required
nl: verplicht

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: Weight
nl: Gewicht

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: History
nl: Historie

en: hidden
nl: verborgen

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Attachment
nl: Bijlage

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Post
nl: Bericht

en: Page
nl: Pagina

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Comment
nl: Reactie

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Count
nl: Aantal

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: By
nl: Door

en: here
nl: hier

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Pending
nl: In afwachting

en: to
nl: naar

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: author
nl: auteur

en: Entity
nl: Entiteit

en: updated content
nl: geupdate inhoud

en: Current state: @state
nl: Huidige status: @state

en: Old State
nl: Oude status

en: New State
nl: Nieuwe status

en: Workflow History
nl: Workflowgeschiedenis

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Created workflow %name
nl: Workflow %name aangemaakt

en: %role may do these transitions:
nl: %role mag deze overgangen uitvoeren:

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for this workflow.
nl: Een workflow met de naam %name bestaat al. Kies een andere naam voor deze workflow.

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
nl: Geef de auteur toegangsrechten om van %creation naar minimaal één andere status te gaan.

en: The workflow was updated.
nl: De workflow is bijgewerkt.

en: State name
nl: Statusnaam

en: The workflow mapping was saved.
nl: Workflowindeling opgeslagen

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Form
nl: Formulier

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Change workflow state of post to new state
nl: Verander berichtstatus naar nieuwe status

en: Target state
nl: Doelstatus

en: Force transition
nl: Wijziging afdwingen

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
nl: De nieuwe staat zal toegewezen worden, zelfs wanneer de workflow-rechten het niet toestaan.

en: Action %action has been unassigned.
nl: Actie %action is niet toegewezen

en: Edit comment
nl: Reactie bewerken

en: About
nl: Over

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Comment for Workflow Log
nl: Reactie op workflow-log

en: Current state name
nl: Huidige statusnaam

en: Current state
nl: Huidige status

en: Scheduled time
nl: Geplande tijd

en: Previous state
nl: Vorige status

en: Workflow state
nl: Workflowstatus

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Scheduling
nl: Planning

en: Current time
nl: Huidige tijd

en: Current user
nl: Huidige gebruiker

en: My content
nl: Mijn inhoud

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Access settings
nl: Toegangsinstellingen

en: Since
nl: Sinds

en: Site email address
nl: E-mailadres website

en: New state
nl: Nieuwe status

en: Old workflow state
nl: Oude workflowstatus

en: New workflow state
nl: Nieuwe workflowstatus

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: The human-readable name of this content type.
nl: De begrijpelijke naam van dit inhoudstype.

en: At
nl: Op

en: Reverted %entity %label to the defaults.
nl: %entity %label teruggezet naar standaardwaarden.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: Display value
nl: Waarde weergeven

en: A date in '@type' format. (%date)
nl: Een datum in het formaat '@type'. (%date)

en: grouped
nl: gegroepeerd

en: Current workflow state
nl: Huidige workflowstatus

en: Reassign
nl: Opnieuw toewijzen

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor dit inhoudstype. Deze mag alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: This field stores Workflow values for a certain Workflow type from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Publishing': 1 => unpublished, 2 => draft, 3 => published.
nl: In dit veld worden de toegestane waardes van een workflow-type opgeslagen als 'waarde => label' paren, bijv. 'Publishing': 1 => unpublished, 2 => draft, 3 => published.

en: Workflow type
nl: Workflow-type

en: Allowed values for the selected Workflow type
nl: Toegestane waardes voor het geselecteerde Workflow-type

en: Workflow state label
nl: Workflow-statuslabel

en: Choose the Workflow type. Maintain workflows !url.
nl: Kies het Workflow-type. Beheer workflows !url.

en: Transition from
nl: Overgang van

en: Scheduled transitions
nl: Geplande overgangen

en: Select workflow
nl: Kies workflow

en: Failed to retrieve workflow types: %exception
nl: Ophalen van workflow-types is mislukt: %exception
