World of Warcraft API (7.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Item
id: Barang

en: List
id: Daftar

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: remove
id: buang

en: Refresh
id: Segarkan

en: Region
id: Wilayah

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Roles
id: Peran

en: Filter
id: Saring

en: blocked
id: diblokir

en: active
id: aktif

en: Code
id: Kode

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: Role
id: Peran

en: Class
id: Kelas

en: Users
id: Pengguna

en: class
id: kelas

en: Operation
id: Operasi

en: United States
id: Amerika Serikat

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: any
id: apapun

en: Testing
id: Pengujian

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Save order
id: Simpan pesanan

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
id: Situs web mengalami kesalahan tak terduga. Silahkan coba lagi nanti.

en: Not set
id: Tidak disetel

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
id: Identifikasi bahasa baku <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Kode bahasa biasanya menggunakan kode negara, dan sebagai tambahan terdapat nama varian wilayah atau script. <em>Contoh: "en", "en-US" dan "zh-Hant".</em>

en: Invalid language code.
id: Kode bahasa tidak benar.

en: Administrators only
id: Hanya para administrator

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
id: %field hanya bisa mengandung karakter a-z, garis bawah, atau tanda hubung.

en: %field cannot contain any markup.
id: %field tidak bisa berisi sembarang kode HTML.

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: %property is %value
id: %property adalah %value

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Enable !title
id: Hidukpan !title

en: Set !title as default
id: Setel !title sebagai baku
