World of Warcraft API (7.x-2.0-unstable5) - en to fr translation catalogue (124 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Item
fr: Élément

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Update
fr: Mettre à jour

en: remove
fr: retirer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: Teaser
fr: Accroche

en: status
fr: statut

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Never
fr: Jamais

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Locale
fr: Localisation

en: Realm
fr: Domaine

en: blocked
fr: bloqué

en: active
fr: actif(s)

en: back
fr: précédent

en: Public Key
fr: Clé Publique

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Role
fr: Rôle

en: Class
fr: Classe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: class
fr: classe

en: Level
fr: Niveau

en: Operation
fr: Opération

en: China
fr: Chine

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: United States
fr: États-Unis

en: Rank
fr: Rang

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: any
fr: tous

en: Not Installed
fr: Non installé

en: Testing
fr: Test

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: unblock
fr: débloquer

en: Character
fr: Personnage

en: Member
fr: Membre

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: start
fr: début

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Characters
fr: Caractères

en: feet
fr: pieds

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
fr: Le site Web a rencontré une erreur inattendue. Veuillez essayer de nouveau plus tard.

en: Not set
fr: Non défini

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: refresh
fr: actualiser

en: API Settings
fr: Paramètres de l'API

en: Administrators only
fr: Administrateurs seulement

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: %property is %value
fr: %property a pour valeur %value

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Guild
fr: Guilde

en: Guild Master
fr: Maître de guilde

en: API Authentication
fr: Authentification avec l'API

en: The default API settings for the website.
fr: Les paramètres par défaut de l'API pour le site.

en: This is the default locale used for API calls.
fr: Langue par défaut utilisé pour les requêtes à l'API.

en: Manage World of Warcraft.
fr: Gérer World of Warcraft.

en: Manage World of Warcraft content.
fr: Gérer le contenu de World of Warcraft.

en: Show only characters where
fr: Afficher uniquement les personnages où

en: No character available.
fr: Pas de personnage disponible.

en: No characters selected.
fr: Aucun personnage sélectionné.

en: Registration of main character and roles
fr: Inscription des personnages principaux et rôles

en: Who can set main character?
fr: Qui peut confirmer un personnage principal ?

en: Use guild ranks to define main character
fr: Utiliser les grades de guilde pour définir le statut de personnage principal.

en: rank
fr: rang

en: Unblock the selected characters
fr: Débloquer les personnages sélectionnés

en: Block the selected characters
fr: Bloquer les personnages sélectionnés

en: (Is Main)
fr: (Principal)

en: Add a Character
fr: Ajouter un Personnage

en: %name is already in your character list.
fr: %name est déjà dans votre liste de personnages.

en: Are you sure you want to remove the character %name ?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer le personnage %name ?

en: Character removed.
fr: Personnage supprimé.

en: Unblock the character %name.
fr: Débloquer le personnage %name.

en: Remove !slot
fr: Enlever !slot

en: Unblock Character
fr: Débloquer le Personnage

en: head
fr: tête

en: neck
fr: cou

en: shoulder
fr: épaules

en: chest
fr: torse

en: wrist
fr: poignets

en: hands
fr: mains

en: waist
fr: taille

en: legs
fr: jambes

en: finger1
fr: doigt1

en: finger2
fr: doigt2

en: trinket1
fr: bijou1

en: trinket2
fr: bijou2

en: mainHand
fr: main droite

en: offHand
fr: main gauche

en: ranged
fr: à distance

en: !race !class of level !level
fr: !class !race de niveau !level

en: Administer characters
fr: Administrer les personnages

en: Activate Character
fr: Activer un personnage

en: Delete Character
fr: Supprimer un personnage

en: Manage WoW characters, change owner and view listing.
fr: Gérer les personnages WoW, changer le propriétaire et voir la liste des personnages.

en: Character settings
fr: Paramètres des personnages

en: Case Sensitive Collation
fr: Collation sensible à la casse

en: Set the default guild for this website.
fr: Régler la guilde par défaut pour ce site.

en: You plan on making requests from one or more IP addresses (e.g. a production environment and development environment).
fr: Vous prévoyez de faire des requêtes provenant d'une ou plusieurs adresses IP (par exemple un environnement de production et un environnement de développement).

en: Administer World of Warcraft API configuration
fr: Administrer la configuration de World of Warcraft API

en: The !entity module is required.  Install and/or enable it to continue.
fr: Le module !entity est nécessaire. Installez et/ou activez-le pour continuer.

en: Periodically through cron
fr: Périodiquement via cron

en: Explicitly
fr: Explicitement

en: The threshold used to make a remote service call, in seconds.
fr: Le seuil permettant de définir si un appel de service est nécessaire, en secondes.

en: %name not found on !realm. Please try again with a correct name.
fr: %name n'existe pas sur !realm. Veuillez essayer de nouveau avec un personnage existant.

en: %name is currently in use by @username in this website. You should contact an administrator if you think your character is used by somebody else.
fr: %name est en cours d'utilisation par @username dans ce site. Veuillez contacter un administrateur si vous pensez que votre personnage est utilisé par quelqu'un d'autre.

en: %name has been successfully added to your character list.
fr: %name a été ajouté avec succès à votre liste de personnages.

en: !label entity settings
fr: Paramètres d'entité pour !label

en: !label refresh method
fr: Mode d'actualisation de !label

en: At entity load
fr: Au chargement de l'entité
