World of Warcraft API (7.x-2.1) - en to hu translation catalogue (75 entries)

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Item
hu: Tétel

en: List
hu: Lista

en: Language
hu: Nyelv

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: remove
hu: eltávolítás

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Teaser
hu: Bevezető

en: status
hu: állapot

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Never
hu: Soha

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: Realm
hu: Hatáskör

en: blocked
hu: zárolt

en: active
hu: aktív

en: Code
hu: Kód

en: back
hu: vissza

en: Public Key
hu: Nyilvános kulcs

en: Private Key
hu: Titkos kulcs

en: Role
hu: Szerepkör

en: Class
hu: Osztály

en: Users
hu: Felhasználók

en: class
hu: osztály

en: Level
hu: Szint

en: Operation
hu: Művelet

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Rank
hu: Helyezés

en: The update has been performed.
hu: A frissítés végrehajtva.

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: any
hu: tetszőleges

en: Not Installed
hu: Nincs telepítve

en: Testing
hu: Tesztelés

en: Authentication
hu: Azonosítás

en: unblock
hu: feloldás

en: Add service
hu: Szolgáltatás hozzáadása

en: stop
hu: leállítás

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Member
hu: Tag

en: Not supported
hu: Nem támogatott

en: start
hu: kezdet

en: Save order
hu: Sorrend mentése

en: Characters
hu: Karakterek

en: feet
hu: láb

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
hu: A webhelyen nem várt hiba történt. Érdemes később újrapróbálkozni.

en: Not set
hu: Nincs beállítva

en: Tooltip
hu: Eszköztipp

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
hu: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> szerinti nyelv azonosító. A nyelv azonosítók jellemzően egy országkódot tartalmaznak, opcionálisan egy írásmód vagy helyi változat megnevezéssel. <em>Például „hu”, „en”, „en-US” vagy „zh-Hant”</em>.

en: Invalid language code.
hu: Érvénytelen nyelv kód.

en: refresh
hu: frissít

en: Administrators only
hu: Csak az adminisztrátorok

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
hu: %field csak betűket, aláhúzást és elválasztást tartalmazhat.

en: %field cannot contain any markup.
hu: %field nem tartalmazhat jelölő elemeket.

en: and where %property is %value
hu: és ahol %property értéke %value

en: and where
hu: és hol

en: %property is %value
hu: %property értéke %value

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Enable !title
hu: !title engedélyezése

en: Set !title as default
hu: !title beállítása alapértelmezés szerintinek

en: Imported: %name.
hu: Importálva lett: %name.

en: The name for this role. Example: "Officer", "Veteran", "Member".
hu: A szerepkör elnevezése, például „Hivatalnok”, „Veterán”, „Csapattag”.
