World of Warcraft API (7.x-2.4) - en to hi translation catalogue (58 entries)

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Item
hi: वस्तु

en: List
hi: सूची

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Teaser
hi: टीज़र

en: status
hi: स्थिति

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Roles
hi: भूमिका

en: Filter
hi: फिल्टर

en: blocked
hi: बंद

en: active
hi: उपलब्ध

en: Code
hi: कोड

en: back
hi: पिछला

en: Role
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Operation
hi: काम

en: English
hi: अंग्रेजी

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: any
hi: कोई भी

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: English name
hi: अंग्रेजी नाम

en: Native name
hi: मूल नाम

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Member
hi: सदस्य

en: Save order
hi: क्रम सुरक्षित करें

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
hi: वेबसाइट पर एक अनपेक्षित त्रुटि का सामना करना पड़ा. कृपया बाद में पुन: प्रयास करें.

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
hi: <a href="@rfc4646">आरएफसी 4646</a> अनुरूप भाषा पहचानकर्ता. भाषा कोड आम तौर पर एक देश कोड का उपयोग करें, और वैकल्पिक रूप से, एक स्क्रिप्ट या क्षेत्रीय संस्करण का नाम| <em>उदाहरण: "en", "en-US"  और "zh-Hant"</em>

en: Invalid language code.
hi: अवैध भाषा कोड

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
hi: %field केवल अक्षर अ -ज्ञ, रेखांकित, या हाइफ़न ही हो सकते है.

en: %field cannot contain any markup.
hi: %field मे किसी भी मार्कअप को शामिल नहीं कर सकते हैं.

en: and where %property is %value
hi: कहाँ %property है %value

en: and where
hi: और कहाँ

en: %property is %value
hi: %property है %value

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Enable !title
hi: !title सक्षम करें

en: Set !title as default
hi: निर्धारित करें !title को  डिफ़ॉल्ट के रूप में
