World of Warcraft Guild Install Profile (7.x-4.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (11 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Event
fr: Évènement

en: News
fr: Nouvelles

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Guild Roster
fr: Roster de la guilde

en: Character Name
fr: Nom du personnage

en: Character Realm
fr: Royaume du personnage

en: Guild Applications
fr: Candidatures à la guilde
