Web Service Data (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: more
id: selengkapnya

en: Administration
id: Administrasi

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Options
id: Opsi

en: Page
id: Halaman

en: Processor
id: Prosesor

en: String
id: Untai

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Position
id: Posisi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Field Type
id: Jenis field

en: Offset
id: Letak

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Structure
id: Struktur

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
id: Ada masalah dalam membuat turunan isian %label: @message.

en: Asc
id: Urutan turun
