Web Service Data (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Options
it: Opzioni

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Processor
it: Processore

en: Desc
it: Disc

en: Method
it: Metodo

en: Arguments
it: Parametri

en: Position
it: Posizione

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Structure
it: Struttura

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
it: Si è verificato un problema durante la creazione di un'istanza del campo %label: @message.

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Master
it: Principale
