Web Service Data (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Options
pt: Opções

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Processor
pt: Processador

en: Method
pt: Método

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Position
pt: Posição

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Apply
pt: Aplicar

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Field Type
pt: Tipo de Campo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Since
pt: Desde

en: Structure
pt: Estrutura

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
pt: Ocorreu um problema a criar a instância do campo %label: @message.

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Add method
pt: Adicionar método

en: Fulltext search
pt: Pesquisa Fulltext

en: Master
pt: Principal
