Wysiwyg (7.x-2.2) - en to fa translation catalogue (96 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: List
fa: فهرست

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Font
fa: فونت

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Top
fa: بالا

en: Anchor
fa: لنگر

en: Bottom
fa: پایین

en: Flash
fa: فلش

en: Media
fa: رسانه

en: Table
fa: جدول

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Smiley
fa: شکلک

en: Editor appearance
fa: ظاهر ویرایشگر

en: Toolbar location
fa: مکان نوار ابزار

en: Preformatted
fa: از قبل قالب‌بندی شده

en: CSS classes
fa: کلاس های CSS

en: Word count
fa: شمارش کلمات

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Show blocks
fa: نمایش بلوک‌ها

en: Bold
fa: برجسته

en: Copy
fa: کپی

en: Redo
fa: از نو

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Source code
fa: کد منبع

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Indent
fa: فاصله از سر خط

en: Outdent
fa: بیرون آمدگی

en: Unlink
fa: از پیوند خارج کردن

en: Bullet list
fa: لیست بولت

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Print
fa: چاپ

en: Underline
fa: زیرخط

en: Cut
fa: برش

en: Paste
fa: چسباندن

en: About
fa: درباره

en: Acronym
fa: سرنام

en: Example:
fa: مثال:

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Not installed.
fa: نصب نشده است

en: No editor
fa: هیچ ویرایشگر

en: Installation instructions
fa: دستورهای نصب

en: Configure client-side editors.
fa: تنظیم ادیتور های سمت کاربر

en: Disable rich-text
fa: غیر فعال کردن rich-text

en: Enable rich-text
fa: فعال سازی  rich-text

en: Strike-through
fa: خط خورده

en: Align left
fa: چپ‌چین

en: Align center
fa: وسط‌چین

en: Align right
fa: راست‌چین

en: Forecolor
fa: رنگ پيش زمينه

en: Backcolor
fa: رنگ زمینه

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Paste Text
fa: چسباندن متن

en: Paste from Word
fa: چسباندن از Word

en: Remove format
fa: حذف فرمت

en: Character map
fa: نقشه کاراکتر

en: HTML block format
fa: طرح بلوک  HTML

en: Font style
fa: استایل فونت

en: Check spelling
fa: بررسی املایی

en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Advanced image
fa: تصویر پیشرفته

en: Left-to-right
fa: چپ به راست

en: Right-to-left
fa: راست به چپ

en: Insert date
fa: درج تاریخ

en: Insert time
fa: درج زمان

en: Paste text
fa: چسپاندن متن

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Inserted
fa: درج شد

en: Separate the teaser and body of this content
fa: خلاصه و متن کامل این محتوا را جدا کن

en: Styles
fa: استایل ها

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Wysiwyg profiles
fa: پروفایل‌های wysiwyg

en: Div container
fa: نگهدارنده Div

en: Maximize
fa: بیشینه سازی

en: Check spelling as you type
fa: بررسی املایی در هنگام تایپ

en: Advanced list
fa: لیست پیشرفته

en: Text formats enabled for rich-text editing
fa: فرمت متن برای ویرایش متن کامل فعال است
